Zariadili ste detskú izbu a zdá sa vám fádna? Ozdobte ju farebnými nálepkami na stenu

Ani pri zariaďovaní detskej izby nemôže byť všetko len o hračkách

Pokiaľ ešte nemáte dieťa, ktoré chodí do školy, detská izba je také malé kráľovstvo hier a zábavy. To však neznamená, že v nej budú len hračky. Detskú izbu zariaďujete predsa vy, rodičia a určite nám dáte za pravdu, keď povieme, že pri zariaďovaní detskej izby nepostupujete príliš odlišne od zariaďovania akejkoľvek inej izby a teda rozmýšľate v prvom rade nad tým, čo v detskej izbe jednoducho byť musí.

To znamená, že prioritu bude mať nábytok, ktorý je v detskej izbe potrebný. Aj keď ho nie je veľa, každý kus nábytku do detskej izby je dôležitý. Dieťa potrebuje hlavne vhodnú posteľ s kvalitným matracom, aby chrbtica vášho dieťaťa vo vývoji netrpela práve kvôli nevhodnému matracu. Užitočné je ak má posteľ aj úložný priestor, do ktorého bude možné cez deň uložiť vankúš a prikrývku a na posteli vznikne vášmu dieťaťu priestor na hranie.

Keď už sme pri úložnom priestore, ten je v detskej izbe potrebný aj na oblečenie a samozrejme aj na hračky. Veď deti je potrebné učiť udržiavať poriadok v čo najskoršom veku a na to musia mať vo svojej izbičke dostatok úložného priestoru.

Napadá vám ešte nejaký nábytok, ktorý by mal byť súčasťou detskej izby? Nám áno. Netýka sa to síce úplne najmenších detí, ale ak si už vaše dieťa rado kreslí a rozvíja takýmto spôsobom svoju kreativitu, určite by mu v izbe nemal chýbať stôl a stolička. Lepšie ako by malo kresliť na čerstvo vymaľované steny, no nie?

Hľadáte jednoduchý spôsob, ako ozdobiť steny v detskej izbe? Použite nálepky na stenu

Steny detskej izby môžete radšej ozdobiť vy. Nebojte sa, nemusíte v sebe nájsť doteraz neobjavený výtvarný talent, jednoduchšie bude ak izbu vášho drobca ozdobíte nálepkami na stenu. Steny detskej izby môžu vďaka takýmto nálepkám doslova ožiť.

Ak si úplne neviete predstaviť aké nálepky myslíme, môžete sa inšpirovať na tejto adrese: https://myloview.cz/nalepky/podle-interieru/detsky-pokoj/. Nájdete tam množstvo motívov, medzi ktorými sa nájde dostatok takých, ktoré sa budú páčiť vášmu dieťaťu.

Nálepky na stenu do detskej izby ako stimul pre detskú predstavivosť

Na začiatku sme hovorili o zariaďovaní detskej izby a o tom, že aj keď život detí predtým ako nastúpia do školy je hlavne o hre, k zariaďovaniu (konkrétne k výberu nábytku) detskej izby pristupujeme dospelácky. Je to samozrejme nutné a preto sú nálepky do detskej izby skvelou dekoráciou, ktorá tento dospelácky prístup vyváži a z detskej izby naozaj spraví izbu plnú fantázie, ktorá bude stimulovať detskú predstavivosť.

Rôzne farby dokážu na nás rôzne vplývať. Veselé farebné prostredie dokáže stimulovať našu kreativitu a má rôzne iné pozitívne vplyvy na človeka. Preto je viac než vhodné fádne steny detskej izby ozdobiť práve nálepkami na stenu do detskej izby.

Z akých detských nálepiek na stenu môžete vybrať pre vaše dieťa a jeho izbičku?

Keby máme vymenovať všetky rôzne motívy detských nálepiek na stenu, bolo by to rozhodne na dlho. Určite ste si to všimli ak ste si už prezreli ponuku na vyššie uvedenej adrese. S istotou môžeme vyhlásiť, že sa ich nájde hneď niekoľko, ktoré sa vášmu dieťaťu zapáčia. A ak už je vo veku, že si dokáže vybrať aj samé, môžete mu túto úlohu zveriť. Len pozor, aby nechcelo všetky.

Spomedzi nálepiek do detskej izby sú populárne hlavne rôzne zvieracie vzory, napríklad psíkovia, medvedíci, rôzne druhy vtákov, či „osadenstvo“ džungle. Takéto motívy sa zaručene zapáčia tak dievčatkám ako aj chlapcom.

Okrem toho, že sú nálepky na stenu pre deti krásne samé o sebe ak zapojíte svoju kreativitu, môžete šikovným umiestnením na stenu dať týmto nálepkám takpovediac nový rozmer. Ako príklad môžeme uviesť nálepku v tvare stromu. Okrem toho, že sa skvelo kombinuje s nálepkami vtákov, môžete napríklad poličku na stenu umiestniť tak, že bude vyzerať, ako by bola na vetve stromu. A podobných kreatívnych nápadov je veľa, stačí sa trochu pohrať s nábytkom a samotnými nálepkami.

Ako zariadiť detskú izbu? Tipy, triky, dobré rady

freepik.com

Poriadok v detskej izbe

Možno si po prečítaní predchádzajúceho nadpisu mnoho rodičov mávlo rukou. Poriadok v detskej izbe pritom nie je len utopistický sen. Krabice, koše, boxy môžu byť obrovskou pomocou, ale nie je úplne jedno, ako sa budú používať. Samotný fakt, že sa do nich môže všetko nahádzať „len tak“ je rovnako ich nevýhodou ako benefitom. 

freepik.com

Pred kúpou krabíc sa dohodnite s obyvateľmi detskej izby na pravidlách používania. Berte ohľad na ich preferencie v dizajne, pri spoločnom nákupe im ale určite dajte na výber iba kvalitné produkty. V opačnom prípade sa pri frekventovanom používaní ľahko zničia, a to bude pre deti frustrujúce nielen z praktického, ale aj estetického hľadiska. Podstatné je aj to, aby ste ich mali dosť, budú slúžiť na triedenie, preto by sa v nich nemali miešať rôzne typy vecí, napríklad školské potreby s hračkami, plyšáky. Aby sa tento systém udržal, na každý box nalepte nápis alebo obrázok, ktorý bude označovať to, na ktoré položky je určený. Nezabudnite ani na to, že spĺňajú účel bežného nábytku, takže v izbe by mali mať stále a ľahko prístupné miesto.

Udržiavanie čistoty vám môže uľahčiť správny výber zariadenia. Napríklad, omrvinky z podlahy alebo koberca s nízkym vlasom z prírodného materiálu zmiznú skôr ako zo syntetických látok s dlhými chlpmi. No veľmi efektívne bude to, ak časť zodpovednosti za čistotu a poriadok prenecháte svojim deťom. Kúpte im upratovacie pomôcky v detských rozmeroch a dobrej kvalite, je pre nich lákavé robiť to, čo bežne býva úlohou dospelých.

freepik.com

Multifunkčnosť pre väčší priestor

Detská izba určite nemá byť náhradou ihriska, pravidelný pohyb vonku, na veľkej ploche pod holým nebom podporuje zdravý vývin tela aj psychiky. Avšak aj v interiéri by mali mať najmladší členovia domácnosti dosť miesta na voľnú hru. Splnenie tejto podmienky nemusí byť jednoduché. 

V malej izbe vám môže pomôcť multifunkčný nábytok. Veľa voľného priestoru sa uvoľní vďaka poschodovej posteli, pre mnohé deti je to aj veľmi lákavé a vzrušujúce riešenie. Buď všetky stupne slúžia na spánok (v prípade spolubývania súrodencov) alebo dolná časť má inú funkciu v podobe písacieho stola, šatníka, možno umeleckého kútika. Podobnou multifunkčnosťou vás môže potešiť sedačka s úložným priestorom, ktorý šikovne ukryje posteľnú bielizeň, plyšové hračky alebo veci, ktoré sa nevyťahujú frekventovane. Môžete naraziť aj na skladací nábytok, ktorý sa rozloží iba počas používania, napríklad rozkladacia posteľ alebo stolička. 

freepik.com

Multifunkčnosť ale môže byť aj výsledkom vašej kreativity. Napríklad, keď vaše dieťa vlastní elektrické autíčko parkujúce priamo v byte, za volantom môže sedieť aj pri pokojných aktivitách, napríklad čítaní. Ak na ňom nejazdí často, poslúži aj ako miesto na školskú tašku, ruksaky alebo malé kabelky. V žiadnom prípade by sa však autíčko nemalo topiť v obrovskej kope oblečenia, no ideálne by bolo i to, keby sa svojou farbou hodilo do izby. Rôzne modely v milých prevedeniach nájdete v obľúbenom internetovom obchode aeromodel.sk, budú sa páčiť nielen vaši deťom, ale aj dospelým s detskou dušou.

freepik.com

Kvalita nad kvantitu

Preplnené priestory väčšinou nepôsobia dobre, nie je výnimkou ani detská izba. Navyše, veľké množstvo predmetov v izbe znamená aj viac prachu a pre organizmy vo vývine to môže zvyšovať riziko objavenia alergií alebo zdravotných ťažkostí s dýchacími cestami. Ak máte veľkú rodinu, asi sa len ťažko vyhnete tomu, aby vaše deti nedostali raz za čas nejaké zbytočnosti, hračky, s ktorými sa nebudú hrať. Tých sa zbavte čím skôr, samozrejme s tým, že dostanete súhlas od ich malých majiteľov. Môžete si vytvoriť spoločný projekt na návštevu centier pre deti a rodiny, ubytovní pre rodiny zo slabších sociálnych pomerov alebo útulkov. Vysvetlite svojmu dieťaťu, prečo je lepšie mať menej vecí.

freepik.com

Pred oslavami sa dohodnite s pozvanými, aké veci by potešili vaše deti a zároveň by nepatrili do kategórie nepotrebných položiek. Povedzte im, že pokojne to môže byť nejaká maličkosť, že uprednostňujete originálne hračky v menších formátoch pred veľkými predmetmi „bez duše“. Môžete ich nasmerovať napríklad na portál uzasnedarceky.sk, ktorý ponúka rôzne skvelé maličkosti pre všetky vekové kategórie za veľmi dostupné ceny.