Zázvor: Pestovanie a starostlivosť

Zázvorový čaj v kombinácií s citrónom predstavuje môj obľúbený životabudič v boji s chrípkou. Zatiaľ ma nikdy nesklamal. Navyše, odkedy som minulý rok objavila jeho schopnosť tlmiť bolesť, nedám na neho dopustiť. Keďže pestovanie byliniek je moja vášeň, pridala som si do svojej zbierky najnovšie aj pestovanie zázvoru.

Hoci rastlina zázvoru neplní dekoračný účel, jeho pestovanie je čoraz obľúbenejšie aj u nás najmä vďaka jeho spomínaným liečivým účinkom. Pestovanie zázvoru v záhrade je u nás síce nemožné, avšak v skleníku alebo v interiéri sa mu bude dariť dobre.

Charakteristika rastliny

Zázvor, inak nazývaný aj ďumbier, je trvácna, teplomilná rastlina dorastajúca do výšky jedného metra. Typický je svojou dlhou stonkou, z ktorej vyrastajú úzke listy, podobné tráve. Púčiky, ktoré vyrastajú v skupinách, sú bielej alebo ružovej farby, kvety žltej. Dekoračný charakter však od nich nečakajte.

Dekoračný charakter rastlina zázvoru neponúkne

Krajina jeho pôvodu nie je presne známa, no predpokladá sa, že pochádza z Číny, odkiaľ sa postupne rozšíril do Indie, blízkeho východu a Stredomoria. Dnes sa zázvor pestuje vo väčšine subtropických regiónov. Za jeho najväčšieho producenta je považovaná India, ďalej nasledujú Čína, Nepál, Nigéria, Thajsko a Indonézia.

Rastlina patrí do rovnakej čeľade ako kurkuma, kardamón a galangal. Podobne ako spomínané koreniny aj zázvor sa pestuje kvôli svojej špecifickej chuti. Ostrú chuť zázvoru má na svedomí gingerov, ktorý svojím chemickým zložením pripomína kapsaicín, ktorý nájdeme v čili papričkách.

Základná charakteristika rastliny
Botanický názovZingiber officinale
Bežné názvyďumbier, zázvor
Výškaaž 1 meter
Farba kvetovružovobiela alebo žltá
Odolnosťcitlivá na chlad
Zeminaľahký substrát
Zázvor a kurkuma sú príbuzní

Zázvor pestovanie a starostlivosť

Sadenie zázvoru uskutočňujeme prostredníctvom odrezkov. Pestovať zázvor možno aj z odrezku zakúpeného v obchode, avšak pred jeho výsadbou je potrebné dať pozor, aby nebol vysušený.

Postup sadenia zázvoru je jednoduchý. Odrezok položíme na plocho do nádoby tak, aby očká smerovali hore a zasypeme zeminou. Nová rastlinka vyrastie o niekoľko týždňov. Rastlinu zalievajte každý deň, do misky odstátou vodou izbovej teploty. Zbierať úrodu (koreň) možno približne 10 mesiacov od výsadby.

Pestovanie zázvoru je možné aj z kupovaného obrezku
Zázvor pestovanie
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetlosvetlé miesto, no nie priame slnko
Vodavyžaduje pravidelné zalievanie, substrát nesmie vyschnúť
Teplotamá radšej teplejšie miesta, kde je teplota okolo 23 stupňov
Vlhkosť obľubuje rosenie
Rozmnožovanieodrezky z koreňa

Problémy pri pestovaní zázvoru

Zázvor je nenáročná rastlina a pri jeho pestovaní by ste nemali mať žiadny veľký problém.

Jediné, na čo je potrebné klásť dôraz je dostatočné teplo, pri pestovaní vonku pozor na nočné teploty pod 10 stupňov. Taktiež sa vyhnite priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by rastlinu spálilo.

Liečivé účinky zázvoru

Odborníci považujú zázvor za skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Medzi jeho najznámejšie účinky patria:

 • posilnenie imunity,
 • zlepšenie prekrvenia periférnych častí tela,
 • podpora chuti do jedla, trávenia a tvorby slín,
 • zmiernenie svalovej horúčky,
 • tlmenie tehotenských nevoľností,
 • zmiernenie bolestí hlavy a závratov,
 • ochrana srdcovo-cievneho systému,
 • zníženie cholesterolu,
 • zlepšenie pamäti,
 • zmiernenie bolestivosti menštruácie,
 • protizápalové a analgetické účinky.
Zázvorový čaj obsahuje množstvo živín

Zázvor možno využiť čerstvý, sušený, varený ale i nakladaný. Každý z uvedených spôsobov spracovania pôsobí priaznivo na ľudský organizmus. Čerstvý ďumbier skladujete zabalený v chladničke, aby sa nevysušil a nestuhol. Takto vydrží aj niekoľko týždňov. Sušený ďumbier skladujete na suchom, tmavom a chladnom mieste.

Zázvor predstavuje zázračnú rastlinu, ktorá má schopnosť pomôcť zmierniť rôzne zdravotné problémy. Jeho konzumácia je však odporúčaná len v obmedzenom množstve, max 4 g denne, a nie dlhodobo. Vypestovať si tento poklad doma, a mať ho po ruke vždy, keď ho budete aktuálne potrebovať, je preto najlepší spôsob, aký môžete vymyslieť.

Oleander: Pestovanie a starostlivosť

Bohato kvitnúce oleandre som dlhé roky obdivovala počas letnej dovolenky pri mori. Keď pred nedávnom prišiel známy s tým, že oleander úspešne pestuje vo svojej záhrade, neváhala som a vyžobronila som si od neho odrezok a zopár tipov k pestovaniu. Dnes je z neho krásny, bohato kvitnúci ker a ja s radosťou konštatujem, že pri doprianí oleandru pár základných podmienok, možno túto krásu pestovať aj u nás.

Charakteristika rastliny

Oleander obyčajný je vždyzelený vzpriamený ker, ktorý k nám pricestoval zo Stredomoria. Vo svojej domovine rastie v okolí potokov a dorastá až do výšky 2 metrov. Rastlina má na drevnatých stonkách úzke, kožovité sýtozelené listy s veľkosťou 10-15 cm a šírkou približne 2,5 cm. Na konci stoniek sa nachádzajú farebné bohaté súkvetia, ktoré sú jedovaté.

Domovom oleandra sú sutropické oblasti

Druhy rastliny

Oleander zaraďujeme do čeľade zimozeleňovité. Do rodu Nerium patria 3 druhy:

 • Nerium oleander – najznámejší, ružové alebo biele kvety,
 • Nerium odorum – silno aromatické červené kvety,
 • Nerium indicum – žlté alebo oranžové kvety.

Z uvedených druhov poznáme veľké množstvo hybridov, ktoré sa líšia rôznym charakterom kvetov. Kvety oleandra môžu byť jednoduché, polokveté aj plnokveté, s vôňou alebo bez vône a taktiež rôznej farby (ružové, biele, žlté, červené, oranžové, ružové, purpurové). Okrem kvetov sa jednotlivé variety líšia aj farbou listou, ktoré môže byť tmavozelená, žltozelená alebo svetlozelená.

Poznáme viacero farieb kvetov oleandra, napríklad aj oleander biely

Ďalšími často pestovanými odrodami sú:

 • Sister Agnes a Mont Blanc – biele kvety,
 • Lutescens a Isle of Capris – žlté kvety,
 • Rosa Bartolini – jednoduché ružové kvety,
 • Pink Beauty a Mrs. Roeding – plné ružovými kvety.

Pomerne novými sú odrody:

Petite Salmon-New a Petite Pink, ktoré majú zakrpatený tvar a dorastajú len do výšky 1,2 m.

Menej známym druhom je tzv. „žltý oleander“ (Thevetia peruviana). Ide o nádherný ker s výškou do 3 m, ktorý má veľké množstvo tmavozelených lesklých listov. Počas kvitnutia tento ker poteší až 7 cm dlhými, zvončekom podobnými, voňavými, žltými kvety. Ozdobné, 3 cm dlhé čierne plody, ktoré sa po odkvitnutí vytvoria z kvetov, vyzerajú síce lákavo, no sú taktiež jedovaté, ako celá rastlina.

Charakteristika rastliny
Botanický názovNerium oleander
Bežné názvyoleander
Druhrastlina vhodná na pestovanie v kvetináči
Výška100 – 255 cm
Kvitnutieleto
Farba kvetovbiele, krémové, oranžové, ružové, červené
Odolnosťnie je odolná voči mrazom
Substrát pôda bohatá na humus

Starostlivosť o oleander a pestovanie

Pestovanie oleandra nevyžaduje extra záhradkárske schopnosti a tak vďaka troške starostlivosti môže byť táto jedovatá kráska pýchou každej záhrady. Základom je nájsť pre rastlinu slnečné stanovisko, na ktorom bude dostatočne chránená proti prievanu a pravidelne jej dopriať dostatočnú zálievku.

Nakoľko oleander nie je mrazuvzdorný, ideálne je pestovať oleander v kvetináči, aby ho bolo možné na zimu jednoducho presťahovať na prezimovanie.

Oleander pestovanie
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné stanovisko
Vodav lete by miska mala byť vždy plná vody, v zime zalievame len tak, aby nevyschla
Teplotapočas leta teplo, v zime prezimovať na chránenom svetlom mieste pri teplote 5 až 10 stupňov
Vlhkosť vysoké nároky na vodu, v horúcom lete rosíme listy, počas zimovania polievame len raz za 10 dní
Presádzaniemladé rastliny každoročne, staršie každé 2 až 3 roky
Rozmnožovaniestonkovými odrezkami
Hnojeniepočas jari a leta každých 14 dní tekutým hnojivom
Substrát kombinácia rašeliny, humusu a mačinovky v rovnakom pomere

Ako strihať oleander

Strihanie oleandra patrí k jeho základnej starostlivosti, no zároveň predstavuje jednu z jej najzložitejších častí. Ako a najmä kedy strihať oleander, sú otázky, ktoré zamestnávajú nejedného pestovateľa oleandrov.

To že oleander potrebuje rez spoznáte podľa toho, že rastlina tvorí menšie množstvo kvetov a jej nové výhonky namiesto smerom von rastú dovnútra koruny.

Rozlišujeme 3 druhy rezov oleandra a to podľa aktuálnej sezóny:

 1. Rez pred prezimovaním – robí sa pred presunom rastliny na zimovanie, neodstraňujú sa všetky výhonky, ale len najviac jedna tretina výhonkov. Výhonky, ktoré majú kvetné púčiky možno skrátiť len po úroveň prvých pukov.
 2. Radikálny spätný rez v neskorej zime – vykonáva sa ak je oleander veľkých neforemných rozmerov alebo napadnutý škodcami. Ideálnym obdobím pre tento rez je marec. Všetky výhonky sa skracujú na dĺžku 10 až 30 cm. Po tomto reze sa oleander krásne zregeneruje, avšak kvitnúť bude až nasledujúcu sezónu.
 3. Pravidelný rez – mierne korekčné rezy počas celého vegetačného obdobia, odstraňujú sa križujúce sa konáre či výhonky nízko nad úrovňou.

Pred rezom oleandra si nezabudnite nasadiť rukavice, nakoľko je jedovatý.

V domovskej krajine oleander rastie pri potokoch, preto vyžaduje dostatok vody

Problémy pri pestovaní oleandra

Príliš častá zálievka počas zimovania môže viesť k zahnívaniu koreňov, preto v tomto období polievame len raz za 10 dní. Taktiež sa je potrebné vyhnúť zimovaniu v spoločnosti ústredného kúrenia.

Staršie rastliny je potrebné presádzať aspoň raz za 3 roky, nakoľko pokiaľ má rastlina príliš vysoké ťažisko nevytvára nové prírastky a jej korene prerastajú cez spod črepníka.

Medzi časté parazity, ktoré môžu oleander napadnúť patria: puklice, štítničky a červce. Ich prítomnosť spôsobuje zmenu sfarbenia listov (najčastejšie žltnutie listov), zastavenie rastu až postupné opadávanie listov. K ich odstráneniu postačuje umyť listy denaturovaným liehom alebo slaným mydlovým roztokom.

Známymi chorobami, ktoré vedia oleander potrápiť sú plieseň sivá, ascochyta a rakovina. Pri všetkých zvyčajne pomôže odstránenie napadnutých častí.

Oleandre predstavujú pýchu záhrady pochádzajúcu zo subtropických krajín, ktorú pri správnej starostlivosti – výber vhodného stanoviska, dostatok vlahy, pravidelný rez a prezimovanie možno hravo pestovať aj v našich podmienkach.