Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl

unsplash.com

V rýchlosti každodenného života si často ani neuvedomujeme, že kuchyňa je doslova srdcom nášho domova. Znamená oveľa viac ako iba miesto, kde sa staráme o naše plné brušká. Je to miesto, kde sa rodinní príslušníci stretávajú, občas v letku, občas na dlhšie, a debatujú. To, aké vône sa z nej šíria, aké jedlá sa v nej pripravujú, o čom a ako sa hovorí, určuje celkový životný štýl a výrazne vplýva na život človeka.

Teraz vôbec nemáme na mysli módne trendy a „vychytávky“, hoci aj tie sú dôležité, lebo súvisia s vnímaním a dobrým pocitom. V tomto momente však chceme upriamiť pozornosť na to, že kuchyňa do istej miery formuje človeka a jeho budúci život. Určite si z detstva pamätáte mnoho z toho, čo sa dialo v kuchyni vašich rodičov či starých rodičov, ako voňala, ako bola zariadená, aké pravidlá v nej platili… Aj dnešné deti budú raz spomínať, ako trávili čas s rodičmi v kuchyni.

Príjemný prístav

Nie je teda vôbec jedno, ako kuchyňa vyzerá a čo z nej vyžaruje. Záleží taktiež na hodnotách, ktoré sa v nej vyznávajú, a pravidlách, ktoré sa v nej dodržiavajú. Lebo našim potomkom sa dostanú pod kožu a ponesú si ich svojím životom.

Stále častejšie sa stretávame so slovným spojením zero waste, teda nulový odpad. Ide o minimalizáciu toho, čo doma končí v odpadkovom koši. Nemôžeme si totiž donekonečna zatvárať oči pred tým, ako mizne zeleň a zem sa premieňa na jedno obrovské smetisko. Kto nechce žiť obklopený odpadom, kto nechce ako dedičstvo pre ďalšie generácie zanechať namiesto trávnatých či stromami porastených kopcov hory smetí, zvažuje, koľko a aký odpad vyprodukuje.

Viac ako dve tretiny odpadu slovenských domácností vzniká v kuchyni. Väčšina končí v kontajneroch, hoci by sa dala kompostovať. Nevytvárať odpad a ten, ktorý predsa len vznikne, nejako využiť, je veľká výzva. Zvládnuť ju pomôže aj dobre navrhnutá zero waste kuchyňa.

Nájdi rozdiel

Špecialisti na kuchyne sledujú nielen módne trendy, ale aj trendy v životom štýle a navrhujú kuchyne, ktoré tomu zodpovedajú. „Zero waste kuchyňa je často jednoduchá, minimalistická, ako aj vidiecka či moderná, ale určite príjemná a útulná. Pri jej návrhu sa rátalo s tým, že nakupujeme bezobalovo, teda do prinesených sklenených nádob alebo textilných vrecúšok. Na ne potrebujeme ľahko dostupné poličky a zásuvky, kde môžeme poukladať dózy tak, aby sme v nich mali prehľad aj poriadok. Zero waste kuchyňa musí mať taktiež na vhodných miestach dostatok háčikov na zavesenie, aby boli poruke potraviny v textilnom obale,“ vysvetľuje Peter Heriban, dizajnér Oresi.

„V dobre urobenej zero waste kuchyni sa už vopred myslelo na vhodné uloženie nádob na separovaný odpad. Svoje miesto v nej má aj polička, kde môžu klíčiť rastlinky. V neposlednom rade je neodmysliteľnou súčasťou kuchyne s nulovým odpadom premyslene umiestnený kompostér. Áno, priamo v kuchyni ako jej súčasť. Keď je na dosah, významne to zjednodušuje separovanie odpadu.“

5 R pravidlá

Zero waste kuchyňa ani náhodou nie je strohá a chladná. Naopak, má prinášať radosť. Zvyčajne je biela v kombinácii s prírodnými materiálmi, perfektne pasujúca do priestoru a rozumne využívajúca každý centimeter. Dôraz sa kladie aj na vhodné osvetlenie, aby vyhovovalo práci v kuchyni a zároveň dotváralo príjemnú atmosféru pri stretnutiach rodiny či priateľov.

Všetko je v nej dokonale poruke a platia v nej pravidlá piatich R.

Refuse (odmietnuť) všetky zbytočné obaly. Potraviny sa nakupujú bez nich, priamo do nádobiek alebo textilných vreciek, ktoré majú v kuchyni svoje miesto. Aj čistiace prostriedky sa kupujú bez obalov (čapujú sa). Aby nevznikal nerozložiteľný odpad, klasickú hubku na umývanie riadu v nej nahradila hubka vypestovaná zo semienok tekvice alebo upletená z bavlnenej priadze. V oboch prípadoch, keď doslúži, môže ísť do kompostu.

Druhým R pravidlom je recyklácia – odpad, ktorý v kuchyni predsa len vznikne, separujeme, aby sa mohol neskôr recyklovať. Na to treba mať vhodné nádoby na každý druh odpadu. Ešte lepšie než vyhodiť, je vec znova použiť (reuse). Napríklad zaváraninový pohár esteticky obmotať priadzou a vznikne vlastný pohárik na kávu so sebou – aby sme po každej vypitej káve nemuseli zase niečo vyhodiť.

Štvrtým R pravidlom je reduce, teda redukcia všetkého – odpadu, toho, čo nakupujeme, plytvania potravinami. Zároveň myslíme na piate R – rot, teda rozklad. V maximálnej možnej miere kompostujeme, na to myslíme už pri nakupovaní.

Záujem stúpa

Podľa skúseností špecialistov na kuchyne záujem Slovákov o zero waste život a zero waste kuchyne výrazne stúpol. „Záujem ľudí o to, ako žijú, je obrovský. S tým sa spája aj to, že chcú mať kuchyňu podľa svojich predstáv,“ hovorí Eva Szakálová, marketingová manažérka Oresi Kuchyne. „Čoraz viac klientov si uvedomuje, že to, ako žijú oni a ich deti, je dôležité. Každý človek, ktorý žije alebo chce žiť zero waste, má u nás dvere otvorené a my mu s tým radi a odborne pomôžeme.“

Dobrou správou je, že stúpa aj počet obchodov, kde sa dá nakupovať bez obalov, a rozširuje sa aj paleta eko a bio drogistického tovaru. Aby rodiny žili zdravo a po nás neostala pre ďalšie generácie potopa (v odpadkoch).

Starostlivosť a údržba

Starostlivosť o dobrú zero waste kuchyňu je nenáročná a minimálna. Je vyrobená z materiálov a komponentov, ktoré sa dobre udržiavajú a dlho vydržia. Tým minimalizujeme vznik ďalšieho zbytočného odpadu. Keďže je v nej menej vecí, znamená to aj jednoduchšie a kratšie upratovanie. Ušetrený čas môžeme venovať sebe, rodine a deťom.

„V Oresi chápeme koncept zero waste ešte komplexnejšie. Podľa nás to znamená žiť v rovnováhe a zodpovedne, preto sme veľmi radi, že všetky naše kuchyne majú certifikáty kvality, zdravotnej neškodnosti a stability. Dlhodobú bezpečnosť a stabilitu pri užívaní garantuje nemeckým kuchyniam Certifikát GS a kuchyniam Dolti a Dolti Collection český štátny ústav. Dokonca sme išli ešte ďalej a eventuálne zdraviu škodlivé či prchavé látky sú pod limitnými hodnotami, ktoré stanovujú normy,“ hrdo konštatuje Eva Szakálová.

Na vlastnej koži

Ak je kuchyňa dobre urobená, môže slúžiť dlho, ale zároveň sa dá aj rýchlo obmeniť – napríklad iba predné dvierka alebo pracovná doska. Kuchyňa tak môže byť za málo peňazí a naozaj krátky čas úplne iná. Dobre rozvrhnuté úložné priestory však ostávajú.

Lepšie ako veľakrát čítať, je raz vidieť. Mnoho inšpirácií a nápadov nájdete napríklad v showroome na Hodžovom námestí v Bratislave. Bez ohľadu na to, či chcete do kuchyne investovať veľa alebo iba minimum, či ju chcete komplet zmeniť alebo potrebujete iba „refreš“, budú sa vám tu venovať na sto percent. Sú to naozaj špecialisti zorientovaní v trendoch, spolupracujúci so svetovými dizajnérmi a používajúci materiály, ktoré dlho vydržia. Dokonalý návrh svojej budúcej kuchyne si v Oresi pozriete v 3D, popíjajúc pritom dobrú kávu. Pretože v tomto kuchynskom štúdiu vládne taká pohoda, aká by mala patriť do kuchyne každej rodiny.

7 rád, ako v kuchyni fungovať zero waste

1 Pri nákupoch si klaďte otázky: Naozaj toto potrebujem? Prináša mi to radosť? Ak ste odpovedali áno, kúpte to.

2 Plánujte jedálniček a robte si nákupný zoznam. Tak sa minimalizuje nakupovanie zbytočností, ktoré potom vyhadzujeme. Ak žijete v meste, kde je poruke obchod bez obalov, stačí nakúpiť na tri dni, budete mať pestrejší jedálniček. Ak potrebujete robiť väčšie zásoby, hodí sa kuchyňa, kde sú veľkorysejšie priestory na skladovanie.

3 Nakupujte do svojich nádobiek. Do zaváraninových pohárov, plátenných vreciek alebo hoci vreciek vyrobených zo starých záclon. Nič sa nemá zbytočne vyhadzovať, lepšie je znovu to využiť.

4 Separujte a umocnite v sebe dobrý pocit zo znižovania množstva odpadu. Čím menej vyhodíte, tým lepšie, a to je dôvod na dobrý pocit. Možno aj na malú oslavu – posedenie pri koláči a čaji s rodinou u vás v kuchyni.

5 Tešte sa z kompostovania. Dnes sú už také dômyselné možnosti, že nemusíte mať rodinný dom a záhradu. Kompostér môžete mať aj priamo v kuchyni.

6 Skôr ako niečo vyhodíte, zamyslite sa. Dá sa to opraviť alebo ešte nejako inak použiť?

7 Inšpirujte sa u špecialistov na kuchyne a spotrebiče. Ich rukami už prešlo množstvo kuchýň, takže dokážu myslieť naozaj na všetko, aj na najmenší detail, a majú tipy a triky, ako vyriešiť všetky problémy. A navyše 7-ročnú záruku na kuchyne.

Jednoduchý ale krásny – taký je škandinávsky štýl bývania

Ak hľadáte spôsob, ako vytvoriť svieže a pokojné prostredie vo vašom domove, škandinávsky štýl môže byť pre vás tou správnou voľbou spomedzi mnohých iných štýlov bývania.

Prírodné svetlo je základ

Keďže v severských krajinách často vládne tma, snažili sa tamojší ľudia zariaďovať svoje interiéry tak aby boli svetlé a otvorené. Na týchto základoch stojí celá idea škandinávskeho štýlu bývania. Základným prvkom tohto štýlu je jednoznačne využitie prirodzeného svetla. 

Veľké okná

V tomto štýle sa využívajú veľké okná, ktoré umožňujú maximálny prístup prirodzeného svetla do miestnosti. Okná často siahajú až po zem a často krát sa využívajú okná so zaoblenými tvarmi. Len zriedka bývajú zatienené ťažkými závesmi. Ak sa v tomto štýle bývania objavia záclony, sú to zvyčajne závesy z tenkých a ľahkých materiálov, ktoré nebránia vstupu svetla do miestnosti. Záclony majú skôr dekoračným charakter a nevyužívajú sa na zatienenie. 

Zrkadlá

V interiéri zariadenom v tomto štýle môžete často krát nájsť aj veľké zrkadlá. Tie sa často používajú na odraz svetla a jeho šírenie v miestnosti. Umiestnením zrkadla naproti oknu alebo na iných strategických miestach sa dosiahne ešte väčší efekt prirodzeného svetla. Po skončení dňa prichádzajú na rad dizajnové svietidlá, ktoré sú väčšinou vyrobené z kovu niekedy doplnené o doplnky z dreva. 

Otvorené priestory

Škandinávsky štýl podporuje otvorené a priestranné miestnosti. Jednotlivé miestnosti sa často spájajú dohromady, čím sa vytvára priestor na voľný pohyb a cirkuláciu svetla. V tomto štýle jednoznačne platí pravidlo že menej je niekedy viac. Škandinávsky dizajn sa vyznačuje minimalizmom a čistými líniami, čím sa zabezpečuje, že nič nebráni prirodzenému svetlu v miestnosti. Menej nábytku a dekorácií znamená viac priestoru na prenikanie svetla.

Dôraz na prírodu

Biela farba jednoznačne dominuje škandinávskym interiérom. Biele steny aj nábytok sú základom tohto štýlu, ktorý prispieva k pocitu svetlej a priestrannej miestnosti. Biela farba sa často kombinuje s pastelovými farbami alebo prírodnými odtieňmi, čím sa vytvára jemný kontrast.

Ďalšou charakteristickou črtou je dôraz na prírodu a prírodné prvky. Rastliny a kvety sú častými doplnkami v interiéroch, vďaka čomu sa prehlbuje spojenie s prírodou . Rastliny nie len krásne ozdobia interiér, ale mnohé z nich aj čistia vzduch a zlepšujú kvalitu vnútorného prostredia.

Škandinávsky štýl si zakladá na používaní prírodných materiálov. Drevo, vlna a ďalšie textílie sú často najviac používanými materiálmi v tomto štýle bývania. Drevený nábytok a drevené podlahy pridávajú do miestnosti teplý a príjemný pocit. Textílie, ako sú vlnené vankúše a malé koberce, zase pridávajú mäkkosť a pohodlie.

Nábytok v škandinávskom štýle je funkčný a veľmi jednoducho navrhnutý. Jednoduché a elegantné dizajny zabezpečujú, že nábytok nie je len vizuálnym prvkom, ale aj praktickým doplnkom. V škandinávskom bývaní má všetko svoje miesto a účel.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Kuchyne v škandinávskom štýle majú často otvorený dizajn, ktorý spája kuchyňu s obývacou časťou alebo jedálňou. To vytvára pocit priestoru a umožňuje ľahký prístup medzi jednotlivými časťami domu. Škandinávsky dizajn je veľmi funkčný. Kuchynský nábytok je dobre navrhnutý a často obsahuje rôzne úložné riešenia, čím pomáha udržiavať kuchyňu čistú.

Aj keď je biela prevládajúcou farbou, škandinávske kuchyne nebývajú nudné. Textúry a kontrast sa dosahujú pridaním prvkov, ako sú napríklad kachle s prírodným vzorom, farebné akcenty alebo pridávanie tmavých drevených prvkov. Kuchynské spotrebiče sa taktiež vyznačujú jemnými líniami a jednoduchým dizajnom. Ovládacie panely nie sú preplnené nepotrebnými tlačidlami ale zameriavajú sa na jednoduchú obsluhu a spoľahlivosť.

Bývanie v škandinávskom štýle

V jednoduchosti je krása. Preto obývacie izby alebo spálne zariadené v tomto štýle sa zameriavajú na veľmi jednoduchý dizajn. Nie je však ani zďaleka nudný, ako by si niektorí ľudia mohli myslieť. Zariadenie izieb v tomto štýle vytvára útulný priestor. Preto je tento štýl veľmi vhodný či už do obývacej miestnosti alebo spálne. 

Pri zariaďovaní je potrebné sa zamerať hlavne na drevené podlahy. Tie nikdy nebývajú zakryté veľkým kobercom. Využívajú sa len malé koberčeky v svetlých farbách ktoré dotvárajú atmosféru. Ozdoby a dekorácie sú minimálne a vyberajú sa s dôrazom na jednoduchosť. Menej dekorácií znamená menej rušivých prvkov.

Nábytku v miestnosti nikdy nie je veľa. V spálni dominuje posteľ s nočnými stolíkmi a skriňa s veľkým zrkadlom. V obývacej miestnosti je to zas gauč, ktorý mať jemný kontrastný odtieň, ktorý sa bude skvele vynímať pri bielych stenách a drevenej podlahe. Keďže je škandinávsky štýl zameraný na prírodu, nesmú vo vašich izbách chýbať kvetiny. Určite nepoužívajte žiadne dekorácie vyrobené z plastu. V škandinávskom štýle nie je na takéto ozdoby miesto.