Značka 50 ARCHES prináša poctivé bytové doplnky z dreva a ľanu

50 arches
50 ARCHES

Adriana, príbeh vašej značky sa silne prepája s témou bývania. Nie je totiž len o podnikateľskom nápade, ale predovšetkým o rozhodnutí žiť inak. Ako projekt 50 ARCHES vznikol?

O tom, že budem pracovať z domu som snívala roky. Konkrétna predstava sa začala formovať počas rekonštrukcie nášho rodinného domu. Takmer svojpomocnú renováciu sme začali tretí mesiac mojej materskej dovolenky a keďže sme v dome i bývali, bola som jej súčasťou. Každodenná blízkosť rodiny, príroda a kontakt s remeslami na mňa zapôsobili a z finančníčky sa postupne stávala kreatívna osoba.

Redakcia SaShe.sk
50 arches
50 ARCHES

Rekonštrukcia vlastného domu bola pre vás veľkou skúsenosťou. Čo ste sa počas tohto obdobia naučili a kde nachádzate inšpiráciu v súčasnosti

Rekonštrukcia ma naučila pokore, zodpovednosti, vytrvalosti – doťahovaní vecí do konca (aj keď tam ste asi otázku nesmerovali) :) Naučila som sa šalovať, vakovať, stierkovať, maľovať, tmeliť, fugovať, brúsiť, lakovať, pracovať s drevom atď. Za to všetko vďačím môjmu šikovnému manželovi a jeho otcovi.

Inšpirujem sa na sociálnych sieťach, hlavne na Instagrame, kde sledujem prácu svetových dizajnérov, výrobcov a interiérových stylistov.

Mám rada prírodné materiály. Oslobodili ma od závislosti na dokonalosti a vniesli ľahkosť do môjho života i podnikania. V súčasnosti pracujem s drevom, ľanom a jutou. Ako doplnkový materiál používam kov.

50 arches
50 ARCHES

Nie náhodou je v podtitule webovej stránky „white and wood“. Toto spojenie vystihuje nielen vizuál e-shopu, ale aj samotné výrobky. Prečo práve drevo, biela farba a čistota štýlu?

Keď ste tvorca a vidíte koľko úsilia je nevyhnutné vynaložiť na to, aby vznikol kvalitný výrobok, dobre si rozmyslíte koľko ich potrebujete. No a keď si uvedomíte tú najvzácnejšiu veličinu, spotrebovanú na výrobu i na upratovanie – čas, je rozhodnutie na svete.

Mám rada prírodné materiály. Oslobodili ma od závislosti na dokonalosti a vniesli ľahkosť do môjho života i podnikania. V súčasnosti pracujem s drevom, ľanom a jutou. Ako doplnkový materiál používam kov. Pri kreovaní mi ide o vytvorenie jednoduchého a funkčného bývania. Biela je súčasťou minimalistického konceptu, ktorému staré alebo kartáčované drevo dodáva krásu a v našom prípade i praktickosť.

50 arches
50 ARCHES

Je pre mňa dôležité mať jednoduché čisté bývanie. Mať miesto na svoj priestor, nie interiér zaprataný zbytočnosťami. Pri navrhovaní sa snažím využiť každý kus materiálu.

50 arches
50 ARCHES

Čo všetko u Vás zákazníci nájdu a čo majú najväčší záujem?

Portfólio značky 50 ARCHES sa postupne pomaly rozširuje. Klienti tu nájdu ľanové šaty, zástery a utierky, drevené lopáre, podnosy, stoličky, lavice, rebríky, sochy na podstavcoch, misy a mnoho iných.

Sortiment je navrhnutý tak, aby sa ním dal kompletne nadekorovať interiér i záhrada. Od kúpeľne, kde použijete rebrík, rumpľu na podstavci či stolček – až po halu, kde môže byt maxi misa či lavica. Každá miestnosť v dome si tu nájde svoj doplnok. Prostredníctvom mojich výrobkov si klienti vytvoria celistvý, funkčný a dizajnovo prepojený interiér, do ktorého im príroda dodá atmosféru domova.

Veľmi ma teší, keď sa klienti vracajú a robia opakované nákupy. K rebríku si dokúpia lavicu a pár lopárov ako darček. Záujem sa mení počas sezóny a krajiny odkiaľ kupujúci pochádza.

50 arches
50 ARCHES
50 arches
50 ARCHES

Na čo kladiete pri navrhovaní produktov význam?

Takmer všetky produkty 50 ARCHES majú okrem dekoračnej aj úžitkovú funkciu. Je pre mňa dôležité mať jednoduché čisté bývanie. Mať miesto na svoj priestor, nie interiér zaprataný zbytočnosťami.

Pri navrhovaní sa snažím využiť každý kus materiálu. Napríklad XS hranaté lopáriky, ktoré slúžia ako podložka pod pohár sú vyrobené z odrezkov okrúhlych lopárov a takisto ľanové utierky z látky, ktorá sa už nedá využiť na šaty či zástery. Drobné kusy dreva bez zostatku lepidla využívame ako pevné palivo a zvyšky ľanu posúvam kreatívnej kamarátke, ktorá ich zapracováva do makrame a vencov. Snažím sa podnikať tak aby som negenerovala žiaden odpad.

50 arches
50 ARCHES

Každý výrobok je svojím spôsobom jedinečný a viacero vecí z e-shopu nie je ihneď dostupných k predaju. Koľko trvá samotná výroba?

Čas potrebný na ručnú výrobu je individuálny. Záleží na tom v akom stave je materiál. Či je surový, opracovaný, predpripravený na tvorbu. Napríklad ak na výrobu lopárov kúpim už „hotové“ drevo a nemusíme ho sami lepiť, tak zhotovenie okrúhleho lopára so spojmi trvá cca 3-4 dni. V tomto čase je už započítaná aj doba schnutia, následné prebrúsenie a olejovanie. Proces výroby stolčekov a lavíc sa pohybuje v týždňoch.

50 arches
50 ARCHES

Určite sa nájdu na Slovensku ľudia, ktorí ručnú prácu a originalitu ocenia. Takí, ktorí si potrpia na autenticitu v štýle obliekania, bývania, života. Zvážia kúpu a rozhodnú sa pre slovenský výrobok, vyrobený v dobrých pracovných podmienkach.

50 arches
50 ARCHES

Môžu si dať zákazníci vyrobiť alebo upraviť nábytok aj podľa vlastných predstáv?

Spolupracujem s remeselníkmi, ktorí vopred dohodnutý a odsúhlasený produkt vyrobia. Proces od návrhu a výroby vzorky po jej odsúhlasenie zaberá minimálne mesiac. 50 ARCHES nie je klasická stolárska dielňa, kde vám vyrobíme nábytok na mieru, venujeme sa výrobe vlastných produktov.

50 arches
50 ARCHES
50 arches
50 ARCHES

Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?

Ďakujem. Je príjemné hovoriť o investícii v prípade kúpy mojich výrobkov :) Ak by sme sa zamerali napríklad na malé drevené sochy na kovových podstavcoch, ktoré koketujú s umením môže ísť o investíciu. Ostatné výrobky majú skôr spotrebný charakter.

Určite sa nájdu na Slovensku ľudia, ktorí ručnú prácu a originalitu ocenia. Takí, ktorí si potrpia na autenticitu v štýle obliekania, bývania, života. Zvážia kúpu a rozhodnú sa pre slovenský výrobok, vyrobený v dobrých pracovných podmienkach. I keď predávam väčšinu výrobkov elektronicky, zákazník má viac možností ako ma kontaktovať a poradiť sa, ak si nie je pri zariaďovaní interiéru niečim istý. Ak ide o nerozhodného klienta, môže prísť osobne do štúdia 50 ARCHES a výrobok si pozrieť, chytiť a zistiť detaily o jeho výrobe. Toto je veľký benefit, ktorý zahraniční klienti nemajú. I keď ! som už v štúdiu mala dve zákazníčky z USA :)

Aké sú vaše ďalšie plány so značkou 50 ARCHES? Po čom túžite?

Rada by som venovala viac času blogovaniu a foteniu. Klienti chcú vidieť dekorácie v priestore, aby si ich vedeli lepšie predstaviť u seba doma. Vlastný web a e-shop som spúšťala pred rokom a poskytuje kopec priestoru na realizáciu. Túžim po kvalitnej webovej stránke a blogu. Budem vďačná ak sa mi podarí udržať si priazeň klientov na doterajšej úrovni a mierne ju navýšiť.

Dva roky vyvážam takmer do celého sveta čomu sa veľmi teším a verím, že moje výrobky robia denne radosť ľuďom v Amerike, Kanade, Austrálii, Japonsku, Malajzii, Španielsku, Nemecku a v iných krajinách.

50 arches
50 ARCHES

Pred desiatimi rokmi ste urobili rozhodnutie, ktoré zmenilo Vaše životné a profesijné smerovanie. Čo by ste poradili ďalším, ktorí možno majú podobné sny, hlavu plnú nápadov, ale aj obáv?

Menej rozmýšľajte, dajte viac na svoje srdce a intuíciu, veľa a s láskou pracujte a nenechajte sa obmedzovať nikým a ničím. Držím všetkým palce a prajem odvahu na urobenie rozhodnutia ;-)