17 inšpirácií na predzáhradky, ktoré vám budú robiť radosť

predzáhradky
shutterstock

Predzáhradky sú špeciálne a vskutku odlišné od klasických záhrad, ktoré sú určené skôr na relaxáciu. Tieto mini záhrady pred domom sú totiž na „show“, a zakaždým, keď okolo nich budete prechádzať, vás ponoria do skvelého pocitu, ktorý nie je len o betóne.

predzáhradky

Skúste do predzáhradky investovať aj vy. Na začiatok stačí, ak sa budete držať niektorých z pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní sa, v akom štýle svoju predzáhradku vytvoríte.

predzáhradky

Poobzerajte si ulicu, na ktorej žijete. Aj obyčajná cesta, či chodník popri domoch má nejaký vzhľad. Skúste svoju predzáhradku vytvoriť tak, aby splývala s okolím, no zároveň príliš nevytŕčala oproti ostatným.

predzáhradky

Hľadajte symetriu a štruktúru, ktorá bude dobre fungovať v každom ročnom období. Aj priestor predzáhradky má rád istý systém a poriadok. Postarať sa o to môžu kvetinové záhony, priame línie v cestičkách aj chodníku.

predzáhradky

Zvýraznite vďaka predzáhradke nielen okolie, ale aj svoj vlastný dom, či okná. Pomôže vám v tom nižšia a vyššia výsadba kvetov, ktoré pri rovnakých medzerách a správnom umiestnení vytvoria symfóniu.

predzáhradky

Medzi posledné pravidlá patrí ten správny plán. Chcete plot, či garáž pred domom? Zahrnúť sem musíte skutočne aj tie najmenšie detaily, ktorým môže byť aj samotné osvetlenie a dekorácie.

predzáhradky

A teraz vám ponúkame niekoľko rôznych inšpirácií a spôsobov, ako si vytvoriť predzáhradku.

Rastliny

V predzáhradke by mali poskytovať štruktúru a nerobiť vám príliš veľa starostí so svojou úpravou. Medzi najvhodnejšie druhy patria kry, ťahavé rastliny a stromy.

predzáhradky

Najkľúčovejšie sú práve kríky, keďže si zachovávajú svoju zeleň počas celého roka. Vyskúšať môžete skalníky, rododendrony, krušpány či cezmíny. Výber je však oveľa širší, a na selekciu máte nekonečné možnosti.

predzáhradky

Ťahavé rastliny vedia aj z nepekného domu a okolia vyčariť miesto, ktoré si zamilujete už navždy. Ak však nechcete, aby pokryli celý priestor domu, vyhnite sa brečtanom, či hortenziám. Najvhodnejšími horolezcami sú ruže, clematis alebo plamienok a vistérie. Aby mali svoju oporu, vhodnou voľbou sú závesné mriežky na steny domu.

predzáhradky

Stromy sú výnimočné, no pri predzáhradke by ste mali zvážiť ich veľkosť. Ak je dom malý, strom mu vyniknúť určite nepomôže. Pri väčších domoch sa môžete hrať s aktom výstavby stromov do predzáhradky, no vždy by ste mali zvážiť aj zvyšné atribúty svojho okolia.

predzáhradky

Jar, leto, jeseň, zima

Zmena ročných období môže do tvorby predzáhradiek a ich kreativity priniesť najviac radosti. Vďaka týmto zmenám môžete na svojej predzáhradke stále pracovať a priniesť do nej stále niečo iné a nové.

predzáhradky

Skvelým pomocníkom počas každého ročného obdobia sú do predzáhradiek kvetináče a črepníky rôznych tvarov a veľkostí. Môžete do nich zasadiť violy v zime, jarné tulipány, v lete cesnak perzský a trvalky na jeseň.

predzáhradky

Ak si všetko nechávate na poslednú chvíľu, pomôcť vám môže sezónny predaj kvetov v črepníkoch v rôznych záhradných potrebách.

predzáhradky

Oživiť svoju predzáhradku môžete aj LED svetielkami, ktoré majú najväčšie čaro práve v dlhých zimných večeroch.

predzáhradky

Cestičky

Môžu lemovať príchod domov a odprevadiť vás až k samotným dverám. Cestičky v predzáhradke môžete vytvoriť z rôznych materiálov a predstavivosti v štýle sa tiež nekladú žiadne medze.

predzáhradky

Chcete pridať do predzáhradky zvláštny prvok? Pomôžu vám v tom šindle a kamene. Na mieste je aj ich praktickosť, keďže kamene skvelo slúžia ako príjazdová cesta pre auto. Ak sa však obe materiály použijú správne, dokážu vytvoriť vizuálne pôsobivý dekoratívny efekt.

predzáhradky

Element vody

Chcete svojou predzáhradkou ohúriť, ale pridať jej aj na význame? Spôsob, akým pojmete zakomponovanie tohto elementu vody je na vás. Môže to byť malé jazierko, fontána, či napájadlá. Vďaka vode budete mať aj návštevníkov z prírody – hmyz, vtáčiky, motýle.

predzáhradky

Predstavili sme vám spôsoby, plány a inšpirácie na to, ako sa naladiť na svoj domov ešte pred tým, ako do neho vkročíte. Predzáhradky zútulnia váš priestor a dopriať si v nich môžete:

  • Vždyzelené rastliny ako kríky, kry, ťahače
  • Aktuálnym výberom kvetín v črepníkoch podľa aktuálneho ročného obdobia
  • Chodníky z rôznych materiálov
  • Vodné telesá ako fontány či jazierka alebo napájadlá

Obrázky: Pinterest.com

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on