21 levanduľových dekorácií do vášho interiéru

Dekorovať interiér levanduľou je veľmi obľúbený spôsob ako zútulniť domácnosť. Je to bylina fialovej farby kvetov s výrazne upokojujúcou vôňou. Využíva sa nielen v kozmetickom priemysle na výrobu parfumov, ale aj vo farmácii, kuchyni, či len ako súčasť vášho večerného kúpeľa na upokojenie. Je výraznou súčasťou provensálskeho dekoračného štýlu a má množstvo priaznivcov. Pozrime sa teda, ako si túto rastlinku a jej farbu môžete zakomponovať do vášho domova.

1. Prostý nápad s efektným výsledkom

Ak máte k dispozícii čerstvú levanduľu, spravte z nej veniec a prázdna stena ožije.

2. Jednoduchá dekorácia

To, ako jednoducho sa s levanduľou pracuje je na tomto obrázku dokonale znázornené. Stačí vám veľký črepník a kvety levandule previažete stužkou, dekorácia je na svete.

3. Neváhajte a dekorujte

Levanduľa ako dekorácia do vášho interiéru sa priam žiada, ak máte v domácnosti veľa bielej, krémovej či fialovej farby.

4. Fialové steny a posteľná bielizeň?

Bolo by priam nelogické nevyužiť do takto zariadeného interiéru zmyselnú vôňu levandule.

5. Luxusný porcelán

Krásnym dekoračným prvkom v domácnosti je aj jedálenský servis. Luxusne pôsobiaci porcelán je plný detailov zobrazujúcich kvet levandule.

6. Tvar srdca

S vencom sme sa v našom zozname levanduľových inšpirácií už stretli. Tentokrát tu však máme čarovný tvar srdca.

7. Tapeta môže byť zaujímavý spôsob ako skrášliť domácnosť

Miestnosť akoby nabrala vidiecky nádych plný života s tónmi jarných farieb.

8. Nápad so sušenou levanduľou za sklom

Zarámovaný v honosne vyzerajúcom ráme. Jednoduchá ukážka provensálskeho umenia.

9. Koberec

Levanduľovou dekoráciou do vášho interiéru môže byť aj koberec. Svojská prenikavosť fialovej farby a štruktúra tohto koberca vyzerá ako hustá lúka levanduľových kvetov.

10. Set do kúpeľne

Levanduľa je často súčasťou aromaterapie kvôli svojej upokojujúcej vôni. Set do kúpeľne je dostupný v každom obchode s dekoráciami.

11. Táto ukážka už pôsobí ako z rozprávky

Fialová farba v kombinácii s bielou je čarovná a pôsobí upokojujúcim dojmom. Možno ešte doplniť prívlastky ako nevinná a čistá.

12. Zaujímavé a jednoduché

Tieto tlmenými farbami maľované krčahy v jednoduchej drevenej debna, majú niečo spoločné. Sú v nich kvety levandule.

13. Aj s vôňou

Vôňa sušenej levandule sa môže šíriť celou vašou domácnosťou. Stačí ak použijete nejakú vkusnú nádobku, ako napríklad šálka na fotke.

14. Svietnik

Levanduľu môžete dať kamkoľvek ako dekoráciu a nič tým nemôžete pokaziť. V tomto prípade obyčajný svietnik je vďaka levanduli hneď zaujímavejší.

15. Atmosféra Provensálska

Tieto historicky vyzerajúce flakóny môžu byť veľmi vkusným bytovým doplnkom. Fialová farba hneď navodzuje atmosféru Provensálska.

16. Kytica na kolesách

Nádherne naaranžovaná kytica kvetov, z ktorých základ tvorí levanduľa. Nie je uložená v črepníku, ale poeticky na kolesách.

17. Pre sladké sny

Levanduľa sa spája s Francúzskom a aj pomocou vankúša si môžete doma vytvoriť atmosféru regiónu Provensálska.

18. Zaujímavá kombinácia

Čierne pozadie tohto obrazu necháva rastlinu levandule v zelenej a fialovej farbe krásne vystúpiť do popredia.

19. Oheň a vôňa

Priaznivé účinky levandule viete vyskúšať týmto jednoduchým spôsobom. Vložte do obyčajného skleneného pohára sviečku a okolo nej priviažte kvety levandule. Zapáľte. Cítite to?

20. V jednoduchosti je krása

Biela posteľná bielizeň je len jemne ozdobená fialovým vzorom a vyšitými kvetmi. Pôsobí ako zobrazenie čistoty

21. Trochu gýču na záver

Možno pre niekoho gýčovité závesné srdiečko, ale aj to patrí k levanduľovým dekoráciám, ktoré môžete použiť do vášho interiéru.

Zdroj foto: Pinterest

25 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.

Začnite dverami

Exteriér vášho domova by mal hovoriť jasnou jesennou rečou. K tomu postačí naozaj len zopár dekorácií. Pre minimalistov postačí veniec z farebných listov, šišiek a ozdobných tekvičiek.

Ak ste náročnejší, zakomponujte jesenné dekorácie aj na schody a verandu. Môžu to byť tekvice, okrasné rastliny, ale aj lampáše naplnené šiškami či mini tekvicami.

Sústreďte sa na ohnisko

Vyberte si v interiéri domu svoje najobľúbenejšie miesto, či priestor, kde sa rada zdržiava vaša rodina alebo návšteva. Nazvime ho ohnisko. Môže to byť jedáleň, predsieň, či obývačka. Ak ho máte vybraté, vytvorte sviežu jesennú scénu pomocou farieb, textúr a sušeného lístia.

Vezmite do úvahy dĺžku miestnosti a veľkosť priestoru. V niektorých prípadoch vám postačí behúň na stôl kombinovaný s jesennými vázami, sviečkami a ďalšími dekoráciami. Aby sa jeseň dotkla aj stien, použiť môžete girlandu.

Jeseň si pýta aj umelecké diela. Ak máte tie, ktoré ňou dýchajú a sú sfarbené do týchto farieb, neváhajte a dajte ich na stenu.

Nezabudnite ani na rímsy kozubov či bočné stolíky, kde môžete zakomponovať rôzne listy, svietniky či dokonca oriešky a girlandy

Malé – veľké aranžmány

Aby ste svoj domov zjemnili a zároveň v ňom zachovali jesennú tému, pokúste sa o malé jesenné dekorácie aj na iných miestach v dome.

Farebné tekvice, svietniky, žalude medzi knihami v knižnici či na okenných rámoch.

Borovicové šišky v kúpeľni.

Váza či izbové rastliny v jesenných kvetináčoch, ktoré okrem zelene vyčistia vzduch.

Skvelým a nízkonákladovým prvkom môžu byť aj obyčajné sklenené nádoby po zaváraninách, ktoré môžete vyplniť čímkoľvek od LED svetielok až po lieskové oriešky.

Výmena jesenného šatníka

Samozrejme, myslí sa tým šatník vášho domova. Jesenné dekorácie si zaslúžia textúry a materiály ako vlna, zamat, kožušina, či mohér.

Farebná paleta je presne taká, ako ponúka opadané lístie. Môže vytvárať skvelý kontrast napríklad so sedačkou.

Upgrade jesenného šatníka sa môže týkať vankúšov, diek, ale aj obyčajných prehozov na posteľ. Aj ony dokážu vyplniť celú scénu tohto ročného obdobia.

Zožnite plody svojej úrody

V jeseni zbierame plody. Od jabĺk cez hrušky až po fazuľu a kukuricu. Ukážte ich v sklenenej mise na stole, kde naaranžujete rôzne veľkosti jabĺk a hrušiek. Naproti nim, niekde na kuchynskej linke nechajte odpočívať fazuľu v priehľadom skle. Tento kontrast si obľúbite.

Zapojte deti

Aby sa nenudili ani tí najmenší, ľahko vám pomôžu vytvoriť niektoré jesenné dekorácie z gaštanov, či obyčajného papiera v kombinácii s farebnými listami nazbieranými v záhrade. Stačí sa inšpirovať rôznymi DIY projektmi, ktoré zaujmú celú rodinu.

Zakomponujte vône

Niektorí si nevedia predstaviť jeseň bez typickej škoricovo-jablkovej arómy. Ľahko ju nájdete vo vonných sviečkach a dokonca aj v čajových vrecúškach.

Veľmi obľúbenou jesennou vôňou je aj drevo v kombinácii s pižmom. Táto vôňa je decentnejšia, a umocniť ju môžete čerstvou drevenou dekoráciou, ktorá veľmi ľahko zapadne do jesennej atmosféry.

Prestrite stôl

Čakajú vás formálne návštevy? Umocnite svoju jeseň v domove aj štýlom prestierania. Aj jednoduché biele taniere môžu byť oživené hnedými obrúskami či pletenými podložkami.

Nezabudnite ani na obrus, vrstvené tkaniny či utierky a ďalšie drobnosti, ktoré umocnia aj obyčajný deň.

Jesenné dekorácie vás oslovia svojou jednoduchosťou, nespočetnými možnosťami a farbami, ktoré premenia váš domov na dobrodružné, ale aj romantické miesto.

Nepotrebujete k nim veľký rozpočet, pretože väčšinu z nich si dokážete vyrobiť aj sami. Príroda vám ponúka listy, vetvičky, šišky, orechy, gaštany.

Obchody zase špagáty, dekoračné tekvice, sušené či umelé listy a bobule.

Ak to všetko dokážete spojiť do jedného celku s využitím toho, čo ponúka vaša kuchynská linka či pivnica, jesenné dekorácie budú ozdobou vášho príbytku a prebudia vás k životu.

Obrázky: Pinterest.com

Odkazy:
https://www.rd.com/home/decorating/how-to-decorate-for-fall/
https://www.womansday.com/home/decorating/g2600/fall-decorating-ideas/?slide=4