21 šikovných tipov, ako šetriť teplo a energie u vás doma

shutterstock

Šetrenie energiami je dnes trendom, pretože je nielen ekonomické, ale aj ekologické. Viete však, kde všade míňate energiu a teplo a ako by ste mohli spotrebu tepla znížiť?

1.

V noci zatiahnite okná závesmi, roletami alebo žalúziami. Toto opatrenie zamedzí úniku tepla.

2.

Pozor na to, aby ste záclonami a závesmi nezakrývali radiátory. Závesy a záclony by mali siahať len po parapetu.

3.

Vymeňte staré ventily na radiátoroch za termoregulačné. Ak ich vhodne nastavíte, za rok môžete ušetriť na teple až 15%.

4.

Ak budete dlhšie mimo domova, teplotu na regulátore znížte. Nechajte domov temperovať na asi 16 stupňov. Kúrenie v žiadnom prípade nevypínajte úplne. Chladné múry by ste potom vykurovali veľmi dlho.

5.

Jeden z 21 tipov ako šetriť teplo v domácnosti znie jednoducho – neprekurujte. Zvýšenie teploty o jeden stupeň znamená zároveň zvýšenie spotreby energie o 6%.

6.

Využite reguláciu tepla pomocou termostatu s časovým spínačom. Tento termostat zachytáva rozdiel medzi nastavenou teplotou a reálnou teplotou a vysiela signál do kotla, kedy sa má zapnúť a prikúriť vám.

7.

Reguláciu rozšírte podľa tepelných ziskov. To znamená, že môžete reguláciou obmedziť teplotu vykurovacej vody v istej časti domu. Použite zónovú reguláciu, a to pre tú časť domu, ktorá je na slnečnej strane.

8.

Staré netesniace okná a dvere vymeňte. Je to investícia, ktorá sa vám časom určite vráti. Správne osadené a odizolované okná vám pomôžu ušetriť až 25% energie.

9.

Na začiatku vykurovaciej sezóny odzvdušňujte radiátory. Rovnako to urobte aj vtedy, ak radiátory nie sú rovnomerne teplé alebo v nich počujete prúdiť vodu.

10.

Ak chcete pridať krb ako zdroj tepla, vyberte si kachľovú pec. Tá udrží zdravé teplo a je možné k nej pripojiť prieduchy.

11.

Dbajte o servisné prehliadky kotla, a to ideálne každý rok pred vykurovacou sezónou.

12.

Zateplite dom alebo bytovku či panelák, v ktorom bývate.

13.

Nahraďte plynový kotol kondenzačným v prípade, že máte zateplený dom a vymenené okná.

14.

Nainštalujte si úsporné pákové batérie, s ktorými skrátite čas nastavenia požadovanej teploty vody a môžete ušetriť až 30% energií. Vhodné sú aj perlátory, ktoré zmiešajú vodu so vzduchom, zvýšia rýchlosť jej prúdenia a znížia jej objem. Vďaka perlátorom môžete ušetriť až 20% vody.

15.

Vodu efektívne zohrejete aj slnečnými kolektormi. Ideálne je umiestniť ich na juh alebo juhozápad, pričom pre štvorčlennú domácnosť postačí kolektor s plocho 6 metrov štvorcových.

16.

V prípade, že sú miesta so spotrebou teplej vody vzdialené od zásobníka viac ako dva metre, malo by byť potrubie odizolované.

17.

Dôležitá je tiež správna veľkosť zásobníka vody. Ak bude zbytočne veľký, miniete veľa energie na ohrev vody. Orientačne treba počítať so spotrebou vody pre dospelého človeka v objeme 50 litrov, pre dieťa o polovicu menej.

18.

Vetrajte krátko a intenzívne. Vzduch sa tak vymení rýchlo a bez veľkých teplotných strát.

19.

Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu. Tú by ste mali pre udržanie tepelnej pohody udžiavať okolo 50 až 65%.

20.

Tepelné čerpadlo využívajúce teplo z okolitého prostredia (zo zeme, vzduchu, podzemnej či povrchovej vody) je vhodné ako hlavný zdroj tepla. Obstarávacia cena je síce vysoká, avšak úspora nákladov na energie sa môže vyšplhať až k 80%.

21.

Ak chcete, aby bol váš dom energeticky pasívny alebo nízkoenergetický, návratnosť vašich investícií bude zhruba 10 až 15 rokov. Nízky odber energií však budete mať zabezpečený na minimálne dvakrát tak dlho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com

Nebude to málo. A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

Preháňate to doma so spotrebou energií? Viete, ktoré spotrebiče sú napríklad najväčším žrútom elektriny? Zistiť to môžete hneď teraz, vďaka inteligentnej kalkulačke od innogy. Otestujte bezplatne svoju domácnosť a začnite efektívne šetriť.

V tomto článku vám tiež ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia. 

Šetrenie elektriny

Najväčšou položkou spomedzi energií v domácnostiach je hlavne elektrina. Jej spotreba závisí od našich návykov ale aj konkrétneho vybavenia. 

Podľa štatistík najviac elektriny spotrebuje elektronika, a to najmä v domácnostiach, v ktorých je televízor či počítač zapnutý nonstop, ako kulisa pri iných činnostiach. 

Veľkým požieračom elektriny je tiež chladnička s mrazničkou a osvetlenie. 

Zaujíma vás, kde presne má rezervy vaša domácnosť? Spoľahlivo si to môžete overiť vďaka bezplatnej službe innogy a inteligentnej kalkulačke.

Už viac ako 60-tisíc domácností vďaka unikátnej bezplatnej službe dokázalo jednoducho optimalizovať spotrebu energií a odľahčiť tak domáci rozpočet od zbytočných výdavkov. Pridajte sa k nim a spravte si unikátny test teraz.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Ten obsahuje, v prehľadnom spracovaní, konkrétne návrhy riešení, ako znížiť spotrebu vody, elektriny a plynu. Šetriť tak môžete ihneď.

Viete, koľko môžete ušetriť Vy? Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP

Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80 % energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín. 

LED Žiarovky nájdete v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.
Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovkaLED žiarovka
Príkon60 W8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod.0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EURlen 2,93 EUR

2. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete 

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

3. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody. Viete si to predstaviť? 

Je to zhruba 5 veľkých bazénov. 

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť? 

4. Energetický plán domácnosti od innogy vám ponúkne hneď niekoľko tipov na vylepšenie domácnosti, ktoré sa dajú zrealizovať okamžite.

Vyššiu spotrebu vody môžete napríklad znížiť používaním úspornejších technologických riešení. Ušetríte tak od 29 % až do 44 % pitnej vody, rovnako aj energiu použitú na ohrev vody.

5. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete – to je jedna z najbežnejších rád, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody. Napríklad, keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu “priškrtíte”. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40 %, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie. 

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch. 

6. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40 % vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre. 

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70 %. 

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt. 

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie. 

7. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy. Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

Bonusový tip: Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze. 

Ako jednoducho šetriť:

  • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie 
  • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia 
  • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody 
  • klasické batérie vymeňte za pákové 
  • riad umývajte v umývačke 
  • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie 

Záver 

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku. Prvým krokom k šetreniu je bezplatná samodiagnostika cez kalkulačku innogy. Získate tak na mieru šité návrhy riešení pre vašu domácnosť v prehľadnom spracovaní, rovnako v prípade záujmu aj možnosť konzultácie s profesionálom. Bezplatne si môžete prejsť dostupné možnosti vylepšenia vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.