5 jednoduchých krokov, ktoré vás delia od zariadenia dokonalej detskej izby

FamVeld/Shutterstock.com

Poďme sa spoločne o tom presvedčiť a vhodné podmienky na rast a vývoj dieťaťa vytvoriť. 

Dbajte na správne ozdobenie stien

Napriek tomu, že ide o zariadenie detskej izby, nikdy to neznamená, že musia byť všetky steny červené, modré alebo oranžové. Príliš silné signálne farby na stenách deti aj tak len zbytočne znepokojujú a môžu byť dokonca agresívne. A v útlom veku dieťaťa to platí dvojnásobne, preto si dajte pri vytváraní farebnej schémy pozor. Ani sterilná biela nie je však úplne ideálna, pretože dieťa potrebuje pre svoj rozvoj kontrasty, aby sa naučilo priestorovému vnímaniu. 

Nálepky na stenu ako všestranné a nekomplikované riešenie

Na jednej strane môžu biele steny pôsobiť noblesne, v detskom priestore ale príliš sterilne. Ak pre vás neprichádza do úvahy ani pokrytie steny pestrou farbou a nemáte odvahu vyzdobiť tieto časti interiéru vlastnoručnou kresbou, ideálnym riešením sú moderné nálepky na stenu. 

Jedno alebo viacfarebné nálepky na stenu vytvárajú v priestore štylizovanú dekoráciu, vďaka ktorej nevzniká pocit prázdnoty ani nepokoja. Malým deťom ich umiestnením v priestore detskej izby tak neuškodíte a naopak, veľmi jednoducho a rýchlo vytvoríte krásny priestor na bývanie. 

Nálepky na stenu sa jednoducho prilepia, pričom nikde v ich okolí nezostanú nečisté okraje. Ak vás alebo deti, ktoré rýchlo rastú a menia svoje záujmy, na ne pohľad omrzí, nemusíte nič komplikovane pretierať, jednoducho nálepku odlepíte a v prípade potreby nahradíte novou a ešte krajšou. Táto možnosť je obzvlášť praktická a výhodná nielen pre rastúce deti, ale aj ľudí, ktorí priestor radi prerábajú. 

Nebojte sa kobercov 

Akokoľvek ich pre mnohé výborné vlastnosti milujete, parkety či laminát sú do detskej izby príliš tvrdé a studené. V prvých rokoch života bude dieťa tráviť väčšinu svojho času najmä na zemi, preto by ste sa mali v tomto smere postarať o jeho maximálne pohodlie a niečo lepšie. Správnou a zlatou strednou cestou by preto mohli byť originálne detské koberce. 

Ak sú vaše deti alergické, stačí zvoliť koberce s krátkym vlasom a pravidelne ich udržiavať v čistote. Tá je ale v tomto priestore dôležitá bez ohľadu na to, čo na zdobenie podlahovej krytiny používate. 

S pekným kobercom v detskej izbe vytvoríte deťom ihrisko na hranie. Miestnosť s kobercom vyzerá útulne a deti sa pri hre cítia pohodlne.

Koberec zaisťuje, že deti majú pri hre či prechádzke nôžky a zadoček v teple. Koberec tiež zlepšuje akustiku miestnosti, ktorá vďaka nemu nebude tak hlučná. Aj všetky nepríjemné a časté pády budú s kobercom oveľa znesiteľnejšie, podlaha zostane chránená a priestor vyplnený krásnou dekoráciou.

Pozor na zmyslové preťaženie detí

Aby nebolo vaše dieťa z množstva rôznych kombinácií v strese, vyhnite sa príliš veľkému množstvu farebných hračiek a krikľavých doplnkov – a tým zmyslovému preťaženiu vašich detí. Koniec koncov sa v priebehu rokov a rozvoja o farebnosť detskej izby postarajú vaše deti samé, tak im na to nechajte čas i voľný priestor. 

Nebuďte v strese 

Ak zariaďujete detskú izbu ešte počas tehotenstva, je zbytočné byť v strese. Uvedomte si, že všetky vaše pocity a emócie vplývajú aj na plod, ktorý na tento svet čoskoro príde. Akokoľvek je to pre vás dôležité, počas tehotenstva a ani po jeho ukončení nemusíte detskú izbu úplne zariaďovať. 

Bábätko v prvých mesiacoch predsa nevyhnutne nepotrebuje skriňu, poličky či stolík na kreslenie. Na začiatok vám stačí prebaľovací pult so zásuvkami a postieľka. 

V detskej izbe sa neoplatí podceňovať ani kvalitné osvetlenie, bezpečnosť a dostatok priestoru na oddych, hru aj vzdelávanie. 

Detské izby: 11 inšpirácií, ktoré budú vaše deti milovať

Pri zariaďovaní detskej izby máte najväčšie možnosti, ako sa doslova kreatívne vyhrať. Kde inde znamená menej je viac, pri detskej izbe to platí presne naopak.

Viac je viac a to doslova.

Detské izby by mali podporovať vnímanie detí a ich fantáziu. Zapojte preto množstvo farieb, použite nábytok a doplnky, ktoré môžu slúžiť ako hračky alebo môžu deti učiť nové veci.

Pozrite si tieto inšpirácie pre detské izby, ktoré vo vás prebudia časy, keď ste boli sami deťmi.

detske-izby-inspiracie-2

Ak chcete deti učiť poriadku a pravidlám, môžete to spraviť takýmto hravým spôsobom. Na každú zásuvku napíšte, čo kde kam patrí a najlepšie iným písmom.

detske-izby-inspiracie-3

Detské izby môžete skrášliť úplne jednoduchými doplnkami ako sú napr. tieto vlajky.

detske-izby-inspiracie-4

Deti milujú bunkre a rôzne skrýše, kde sa dospelí nikdy nedostanú. Vytvorte im vlastný priestor, kde môžu skrývať svoje vlastné poklady.

detske-izby-inspiracie-5

Kto ako malý nechcel záves okolo postele?

detske-izby-inspiracie-6

Poličky v detskej izbe nemusia byť vôbec nudné. Stačí im pridať strechu a hneď z nich máte veľký dom.

detske-izby-inspiracie-7

Detské izby by nemali byť nudné. Farbu im môžete pridať napr. takýmto štvorcovým kobercom.

detske-izby-inspiracie-8

Tabuľa na kreslenie rozvíja detskú fantáziu a nič vás nestojí.

detske-izby-inspiracie-9

Kto povedal, že steny musia byť len jednej farby? Nechajte ich vyniknúť peknou tapetou alebo zaujímavou kresbou.

detske-izby-inspiracie-10

detske-izby-inspiracie-11

Detské izby by nemali mať množstvo ostrých a výrazných farieb, ktoré pôsobia agresívne. Pastelové farby sú omnoho príjemnejšie.

detske-izby-inspiracie-12

Ak máte radi provensálsky štýl, môžete si v tomto štýle zariadiť v bielej farbe v kombinácii s prírodnými materiálmi.

Obrázky: Pinterest.com