Aké hrnce na indukciu? Smaltované, Nerezové alebo liatinové?

Hrnce. Pre väčšiu obyčajných mužov – česť výnimkám – je to skôr tabu, no pre ženy je to dôležitá časť ich života v kuchyni. Nejde len o to, aby vám hrniec dlho vydržal v čo najlepšom stave alebo aby bol za čo najmenej peňazí, no ide skôr o to, aby sa vám v ňom dobre varilo a vedeli ste ho používať naozaj multifunkčne. Či už na prípravu mäsa, omáčok, polievok, knedlí aj sladkých jedál. Môžete mať vo výbave množstvo hrncov, každý iného druhu, ktoré sú viac-menej nanič a môžete mať jeden, ktorý použijete na všetko. A s výberom práve takéhoto hrnca sa vám dnes budeme snažiť pomôcť.

Z akých druhov a typov hrncov si môžete vyberať? Dočítate sa aj o tom, že pri kúpe hrncov treba zvážiť aj to, na čom varíte, či je to sporák alebo sklokeramická či indukčná doska. Na záver vám dáme aj pár tipov na to, od ktorých značiek hrncov môžete čakať kvalitu a dlhé roky spolupráce pri varení, a aké sú ich základné parametre či najnovšie technológie.

Rozdelenie hrncov podľa materiálu

Keď sa teda bavíme o hrncoch a o tom, čo je pri kúpe hrncov najdôležitejšie a podľa čoho by sme ich vedeli rozdeliť, tak je to určite materiál, z ktorého je hrniec vyrobený a nie len to. Sú hrnce, do ktorých investujete a vydržia vám roky a roky. Radi ich používate a viete v nich uvariť úplne všetko. No sú aj také, ktoré sú lacnejšie, všetko sa v nich prihára, musíte dlho čakať, kým sa nahrejú a najradšej by ste ich hodili do koša. Samozrejme, stáva sa, že aj tie drahé hrnce mávajú takúto nízku kvalitu a aj v lacnejších kategóriách viete nájsť svojich miláčikov v kuchyni. Záleží teda hlavne na materiáli a tu sú najčastejšie, z ktorých sa hrnce vyrábajú.

Smaltované hrnce

Tie hrnce, ktoré používali naše staré mamy a aj ich mamy a pravdepodobne aj ich mamy, dedili sa tak z generácie na generáciu a je to vlastne taká stará klasika, ktorá sa ale ešte dodnes nachádza v množstve domácností. Smaltované hrnce sa vyrábajú totiž už 2 000 rokov. Ak presne neviete, čo je smalt, tak je to zmes kremíku, pričom pri vysokých teplotách spevnie a má podobnú štruktúru ako sklo alebo nerez.

Pravý smalt ma perfektné tepelné vlastnosti a teplo veľmi ľahko a rýchlo prenáša. Smaltové hrnce sú veľmi odolné a zdravotne nezávadné, čiže sa z nich žiadne látky nevylučujú. A ako sme už aj vyššie spomínali, hrnce z tohto materiálu majú veľmi dlhú životnosť. Naopak, smaltované hrnce majú aj svoje „muchy“ a asi najväčšou z nich je, že pri častých zmenách teploty môže popraskať a tak stráca na svojej kvalite. Ďalšou z nevýhod môže byť to, že takéto hrnce nie sú vhodne do rúry a ľahko sa im nadvihne dno.

Nerezové hrnce

Práve nerezové hrnce sú tie najobľúbenejšie zo všetkých druhov a tvoria dominantnú časť, čo sa týka podielu celkového predaja hrncov. Nie sú drahé a je to zároveň jeden z najmodernejších materiálov. Ide hlavne o jeden z najuniverzálnejších materiálov, ktorý vydrží množstvo použití a je odolný voči názorom a korózií, v čom majú výhodu práve oproti vyššie spomínaným smaltovaným hrncom. Zahrievajú sa naozaj rýchlo, čo môže byť výhoda, no niekedy aj nevýhoda. Hlavne v prípade ak nemáte prichystané všetky suroviny alebo pomedzi varenie robíte ešte niečo iné.

Ak máte naozaj kvalitné nerezové hrnce, nemusíte sa báť fľakov a prihorenín, ktoré vám na hrncoch môžu zostať. No pri lacnejších a nekvalitnejších variantoch sa vám môže stať, že vám bude jedlo veľmi ľahko prihárať a môžu vám na ňom zostávať fľaky, ktoré z nich už dole nedáte. Nevýhodou môže byť aj to, že môžu tieto hrnce pôsobiť tak obchytane, keďže na nich pekne vidno, kde ste sa ich dotkli.

Pri výbere nerezových hrncov sa zamerajte hlavne na to, aké je dno. Často je dvojité až trojité, majú nepriľnavý povrch a veľmi dobre držia teplo. Najlepšie je celkovo prihliadať na to, aby bol hrniec so sendvičovým dnom. Dôležitá je aj hrúbka stien, aby nebola moc hrubá, no nie moc tenká, ideálny je taký stred.

Liatinové hrnce

Liatinové hrnce sú podobné ako tie smaltované overenou klasikou našich starých mám. Sú odolné voči všetkým faktorom, ktorým musia v kuchyni čeliť a liatina vyniká hlavne najlepšou vodivosťou tepla, spomedzi všetkých materiálov, z ktorých môžete hrnce zohnať. Teplotu, ktorú do seba dostanú dokážu tieto hrnce veľmi dobre udržať a hrnce môžete dávať aj do rúry, keďže sú odolné aj voči vysokým teplotám.

Pozerať sa treba aj na odvrátenú stranu pri týchto hrncoch a to je pri liatinových hrncoch hlavne ich vyššia cena a vyššia hmotnosť, na akú ste pravdepodobne pri hrncoch zvyknutí. Mali by ste sa preto rozhodnúť, či si vystačíte aj s lacnejšími a menej „výkonnými“ hrncami alebo chcete investovať do liatinových hrncov. Čo tiež zaváži pri rozhodovaní je fakt, že tieto hrnce podliehajú korózií, no dá sa tomu zabrániť, ak ich budete udržiavať mierne mastné alebo sa rozhodnete, že si ich necháte posmaltovať.

Titánové hrnce

Extra rýchle nahrievanie, vysoká vodivosť a plusom je aj ich nepriľnavosť či to, že ich môžete jednoducho vložiť aj do rúry, keďže zvládajú vysoké teploty. Dokonca keď sa o ne správne staráte a používate ich tak ako máte, môžu vám vydržať až niekoľko desiatok rokov.

Prečo potom nemáme všetci titánové hrnce? Pretože takéto skvelé vlastnosti sú spojené s vysokou cenou. Do týchto hrncov sa oplatí investovať hlavne vtedy, ak sa staráte o svoje telo a zaujímate sa, čo doňho dávate. Pri tomto type hrncov môžete totiž variť úplne bez slnečnicového, repkového alebo iných druhov oleja.

Hrnce s teflónovým povrchom

Teflón poznáme nie len z teleshopingových relácií ako materiál, na ktorom vám nikdy nič neprihorí. No ak ho už raz poškodíte alebo sa oň dobre nestaráte, nemusí tomu byť úplne tak. Ak už raz narušíte jeho súvislú štruktúru, tak sa stáva úplne neúčinným a pripálite na ňom úplne všetko. Nepoužívajte preto pri varení na teflónových povrchoch ostré predmety, napríklad vidličky, nožíky alebo lyžicu. Používajte len také náradie vyrobené z plastu alebo dreva. Pri týchto pomôckach máte istotu, že sa vám teflónová vrstva nepoškodí.

Pozor dajte aj na to, na akej teplote v takomto type hrnca jedlo pripravujete. Je totiž vedecky potvrdené, že pri teplote, ktorá je vyššia ako 260 stupňov Celzia sa tvoria karcinogénne látky, preto sa vyhýbajte príprave vyprážaných jedál v teflónových hrncoch a na teflónových panviciach.

Medené hrnce

Ako posledné z hrncov, ktoré si ľudia najčastejšie kupujú sú práve z mede. Pôsobia veľmi luxusne a v záľube ich majú aj profesionálni šéfkuchári. Čím ďalej tým viac sú už ale preferované iné materiály ako meď, aj keď majú veľmi dobré vlastnosti na prípravu akýchkoľvek jedál. Majú veľmi dobré tepelné vlastnosti, či už je to vedenie tepla alebo jeho udržiavanie.

Mínusom týchto hrncov je určite ich údržba, pretože sa musíte o ne poriadne starať, aby vám vydržali dlho a aj ich váha určite nie je plusom, pretože sú naozaj ťažké. Tiež ich nemôžete umývať v umývačke riadu, čo pre niektorých nehrá žiadnu rolu, no pre tých, ktorí dávajú do umývačky takmer všetko, tak je to veľká nevýhoda, hlavne ak v hrnci niečo prihorí. A aj napriek viacerým negatívam je tento typ hrncov pomerne drahý.

Ako vybrať hrniec

Keďže ste sa už zoznámili so všetkými materiálmi, z ktorých si ľudia kupujú hrnce najčastejšie, je načase si jeden z týchto typov vybrať ten najlepší hrniec na indukciu. Aj keď sa vám viacerý z typov môže zdať sympatický a na prvý pohľad by ste po takýchto hrncoch siahli, je viacero faktorov, ktoré by ste pred kúpou mali zvážiť. Premyslite si teda odpovede na tieto otázky a podľa toho sa rozhodnite:

  • Na čom doma varíte? Je to plynový sporák, sklokeramická doska alebo elektrická indukčná doska? Nie na každý z týchto typov ohrevov je vhodný aj každý typ hrncov. Práve ak sa bavíme o indukcií, tak by ste mali mať minimálne hrniec s poriadne hrubým a kvalitným dnom, ktoré sa na základe používania nezdeformuje.
  • Koľko jedla budete pravidelne variť? Pri tejto otázke by ste mali riešiť hlavne objem hrnca, čiže aby sa vám tam zmestilo dostatok jedla, no zároveň aby ste nevarili v poloprázdnom hrnci.
  • Koľko chcete do hrncov investovať? Asi najzákladnejšia otázka z týchto všetkých spomínaných, lebo vďaka nej si stanovíte rozpočet a aj podmienky, ktoré si môžete na danú cenovú kategóriu dovoliť. Či už je to materiál, objem alebo to, či môžete dávať hrniec do umývačky riadu a do rúry.

Pri kúpe teda prihliadajte na materiál hrncov, hrúbku dna a bočných stien hrnca. Tiež nezabúdajte aj na praktickosť hrncov, či už sú to úchytky alebo kvalita pokrievky. Úchytky by mali byť z takého materiálu, ktorý sa nenahrieva a manipulácia s hrncom s takýmito úchytkami bude určite jednoduchšia. Dôležitý je aj objem, značka a určite cena.

Najpredávanejšie značky

Ak chcete staviť na istotu, tak si vyberajte hrnce od značiek, ktoré sú overené zákazníkmi aj rokmi ich pôsobenia na trhu. Tiež je dobré pozrieť si rôzne recenzie od zákazníkov, či už na stránkach danej značky alebo diskusiách.

Hrnce a panvice značky Tefal

Medzi overenú, obľúbenú a kvalitnú značku patrí určite značka Tefal. Nájdete u nich hrnce rôznych materiálov a typov, presne také, ktoré hľadáte. Sú vhodné na každodenné používanie a majú také typy hrncov, ktoré použijete na jedlá od výmyslu sveta. Výhodou je aj rozdelenie ich hrncov do rôznych kategórií, napríklad hrnce na každodenné používanie, pre udržateľné životné prostredie alebo mimoriadne odolné hrnce.

Nerezový riad od Tescomy

Ďalšia z tých známejších a zákazníkmi overených značiek, ktorá sa špecializuje na nerezové hrnce. Hodia sa nie len do bežnej kuchyne, ale aj do tých profesionálnych, kde podliehajú naozaj poriadnemu používaniu. Vyberať si môžete či už zo samostatných hrncov aj sád rôznych veľkostí, či rôznych špeciálnych pokrievok a iných doplnkov k používaniu hrncov. Práve tieto hrnce sa pýšia kvalitným sendvičovým dnom a šetrením energie.

Blaumann sady hrncov

Jedna z tých neznámejších značiek, no určite nie je menej kvalitná ako riady od Tescomy alebo Tefalu. Dná ich hrncov bývajú až päťvrstvové a to zodpovedá skvelým tepelným vlastnostiam. Tiež sú ich hrnce navrhnuté tak, aby teplo rovnomerne rozkladali a udržiavali počas celej doby varenia. Vďaka takémuto hrubému dnu sa teplo udrží aj po vypnutí tepelného zdroja.

Zdroje:

https://hrnce.heureka.sk/poradna/ako-vybrat-hrnce/
https://www.veselebydleni.cz/magazin/nejlepsi-sady-hrncu
https://sk.wikipedia.org/wiki/Liatinov%C3%BD_hrniec

Aké tapety sa hodia do spálne? 9 inšpirácií a nápadov

shutterstock

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety do spálne teda vybrať?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety do spálne, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety do spálne s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com