Aké náradie si zaobstarať do domácnosti? Bez tohto sa nezaobídete

pixabay

Skôr než sa pustíme do vymenovania základných druhov náradia do domácnosti, povedzme si najskôr niečo a základnom rozdelení. V prvom rade treba vedieť, že existujú dve kategórie náradia. Pre kutilov (hobby) a pre profesionálov.

Rozdiel medzi nimi je takpovediac v kvalite. Nie že by sa hobby náradie rozpadlo po treťom použití. To isto nie. Ale profesionálne náradie je konštruované tak, aby vydržalo každodenné používanie a námahu. Druhý a podstatný rozdiel je potom v cene. 

Pre domácnosť teda siahame podľa možnosti skôr po náradí pre kutilov. Nato, aby ste raz za pol roka vyvŕtali diery na poličku nepotrebujete profesionálnu vŕtačku. 

Dnes už existuje množstvo špecializovaných obchodov, ktoré predávajú rôzne náradie. Základné vybavenie však zoženiete aj vo všestranných záhradkársko-stavebných obchodoch alebo v hypermarketoch počas sezóny. 

Čoraz populárnejšie je napríklad nakupovanie náradia v obchodoch Lidl, kde sa dá kúpiť rôzne náradie od skrutkovačov až po vŕtačky. A treba dodať, že nejde o nekvalitné výrobky. Naopak, na internete je k dispozícii množstvo pozitívnych recenzií a skúseností od užívateľov. 

Poďme sa však pozrieť, po akom náradí by ste sa mali v obchode porozhliadnuť. 

Meter

Meter by mal patriť k štandardnej výbave každej domácnosti. A to bez rozdielu, či ide o dom alebo byt. Je to základný pomocník pri meraní rozmerov miestností, skríň či iných doplnkov do domácnosti. Ideálny je 3 až 5 metrový. Dnes sa vyrábajú prakticky všetky dĺžky v kompaktnej veľkosti, preto čím dlhší, tým lepší. Fajnšmekrom odporúčame digitálny laserový merač. 

Skrutkovače a imbusové kľúče 

Sú prvým pomocníkom vždy, keď treba niečo povoliť alebo upevniť. Ideálne je mať niekoľko veľkostí od najmenších, s ktorými dokážete robiť aj detailnejšiu robotu až po veľké, ktoré núdzovo poslúžia aj ako páčidlo. Samozrejme je dôležité mať plochý aj krížový. Pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto odporúčame kúpiť jeden skrutkovač s vymeniteľnými bitmi. Tvarov a veľkostí skrutkových hlavičiek vie byť nepredstaviteľne veľa. 

K skrutkovačom patrí aj ich blízky príbuzný – imbusový kľúč. Ten sa taktiež vyrába v rôznych veľkostiach. Celá sada sa zíde najmä pri skladaní nábytku, hoci treba dodať, že ich väčšina výrobcov dodáva spoločne so spojovacím materiálom.

Hmoždinky a skrutky

Pokiaľ chceme čokoľvek v domácnosti uchytiť alebo spojiť, nezaobídeme sa bez skrutiek. Ideálne je vyberať v obchode s takou hlavou, na akú máme skrutkovače. U stavebníkov sú veľmi populárne napríklad skrutky s torxovou hlavou, ktoré dobre držia na skrutkovači a pri doťahovaní nepreskakujú.

Pri montáži čohokoľvek do steny sa nezaobídeme bez hmoždiniek. Tie sa v murive starajú o to, aby z neho skrutka nevypadla. Ideálne do rôznych materiálov od dutej tehly, hliny či pórobetónu sú tzv. uzlovacie hmoždinky. 

Vodováha, kladivo, kliešte 

V domácnosti by nemala chýbať ani vodováha. Tá sa síce dnes už dá nahradiť aplikáciou v telefóne, ale klasika je klasika. Oceníte ju najmä pri montáži poličiek, obrazov či umiestňovaní nábytku. 

pixabay

Súčasťou domáceho náradia by mali byť aj ďalšie veci, ako je kladivo, kliešte, francúzske kľúče a podobne. Všetko však záleží od toho, ako manuálne zruční ste a do čoho sa v domácnosti odvážite pustiť a čo už necháte profesionálom. 

Výbava do dielne

Vybaviť dielnu v domácnosti už bude o čosi náročnejšie a aj drahšie. Na druhú stranu, keď so zariadovaním skončíte, získate priestor, kde si opravíte či zhotovíte (takmer) všetko, čo si zmyslíte. 

 • Pracovný stôl – známy tiež ako ponk je základ. Na ňom sa všetko majstrovanie bude odohrávať. Mal by byť pevný a stabilný, vybavený dostatočným množstvom úložných plôch. Na stenu pri ponku je ideálne zavesiť si ďalšie zásuvky, poličky či skrinky.
 • Zverák – stane sa vašou oceľovou treťou rukou, kedykoľvek budete potrebovať niečo rezať, brúsiť alebo povoliť. Nezabudnite ho poriadne upevniť k pracovnému stolu. 
 • Elektrické náradie do dielne – je ho skutočne nepreberné množstvo. Určite by ste mali zvážiť kúpiť:
  • skrutkovačka a príklepová vŕtačka – skrutkovačka ideálne akumulátorová, aby ste sa s ňou mohli voľne pohybovať tam, kde potrebujete. Vŕtačka by mala byť priamo zapojiteľná do elektrickej siete. Zvyčajne tak má väčší výkon, čo sa vám pri vŕtaní len a len zíde. 
  • uhlová brúska – ľudovo nazývaná aj karbobrúska. Ideálna na rezanie kovu alebo brúsenie kovových vecí či dreva. 
  • kotúčová a priamočiara píla – kotúčová píla sa hodí na pílenie masívnejších drevených častí, napríklad pri stavbe altánku. Priamočiara píla na druhú stranu dokáže robiť čistejšie a precíznejšie rezy. 
  • ďalšie elektrické náradie – elektrický hoblík, stojanová vŕtačka, zváračka, horná fréza … ďalší nákup náradia do dielne záleží len na fantázii, náročnosti a možností daného kutila.

Hygge: 23 inšpirácií ako mať šťastný život u vás doma

Hektické zimné dni, dlhé noci a príliš stresujúce dni vyčerpávajú. Do tohto konceptu chladnej sezóny však nezapadá najšťastnejšia krajina na svete, ktorá aj napriek uponáhľanej dobe miluje pokoj, relax a všade šíri teplo. Zoznámte sa s dánskym konceptom bývania – hygge.

aČo to vlastne je?

Obyvatelia Dánska zostávajú aj napriek úbytku denného svetla najšťastnejšími ľuďmi planéty a práve hygge znamená radosť a šťastie, ktoré sa usídlili aj do spôsobu bývania. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie.

bHygge je v širšom slova zmysle rituálom, ktorý sa teší akýmkoľvek životným pôžitkom, spoločnosti rodiny, priateľov, dobrého jedla, pitia a rozhovorov. Podľa neho nájdete pôžitok aj v jednoduchom zakrútení sa do deky na gauči s knihou a šálkou teplého čaju.

cDefinuje sa tiež ako umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života. A teda aj do bývania.

dAko ho teda preniesť do svojho interiéru?

Investujte do sviečok

Dánsko a Škandinávia patria k najväčším spotrebiteľom sviečok na svete. Jej sila a vôňa transformuje interiér na svieži, čistý štýl bývania a momentov.

eNebojte sa umiestniť sviečky do kuchyne, kancelárie, obývačky, kúpeľne, či predsiene. Dosiahnete tým jeden z najzákladnejších hygge momentov.

fTextilné doplnky

Hygge uvažuje v interiéri o príjemných, útulných a teplých miestach. Tie môžete dosiahnuť rôznymi textilnými doplnkami v podobe vankúšov, kobercov alebo diek.

gNajlepšie sú hrubé pleteniny, kašmír, merino vlna, umelé kožušiny.

hAplikujte ich na gauč, pohovku alebo na zem. V kombinácii s kozubom a sviečkami dosiahnete ten pravý hygge life.

iMaličkosti v interiéri

Dáni milujú drobné doplnky, ktoré v nich vzbudia pocit šťastia. Môže ísť o celkom jednoduché veci, akými sú fotografie, citáty, či obyčajné vrecko v kúpeľni obsahujúce soľ do kúpeľa.

jTeplo a svetlo domova

Dosiahnete ho výberom správnych svietidiel, ktoré osviežia a zároveň prinesú teplo. Presvetlite izby bielou farbou a strategicky umiestnenými oknami a zrkadlami, ktoré budú odrážať viac denného svetla.

kAk nemáte kozub, teplo domova vyčaríte nábytkom a dekoráciami z dreva.

lCentrom je rodina a priatelia

Hygge bývanie by nemalo šetriť na kvalitnom stolovaní, výberu riadu, príborov, a dokonca ani pri doplnkoch na varenie. Centrom tohto štýlu bývania sú rodina a priatelia – čas strávený pri pečení, varení a následnom konzumovaní.

mZavolajte dnu prírodu

Okrem dreveného nábytku by mal hygge domov dýchať prírodou aj prostredníctvom rastlín, kamienkov, či jednoduchým vetvičkám natrhaným pri spoločnej prechádzke.

nVypnite televízor

A zamerajte sa na svoje koníčky, ktoré vám pomôžu zamestnať myseľ a využiť priestor v obývačke. Môže to byť štrikovanie, čítanie, pozeranie fotografií, alebo hranie nejakej spoločenskej hry. Pretože práve tieto veci vás uvoľnia a upokoja.

oBez extravagancie

Bývanie v hygge domácnosti znamená aj to, že musíte zabudnúť na extravaganciu. Žiadne ohromenie hostí konkrétnym kúskom nábytku, či doplnku sa tak nekoná. Tí musia mať nezabudnuteľný dojem z príjemnej a útulnej atmosféry.

pDajte do popredia prirodzenosť v kombinácii s jednoduchosťou. Hostia si tak budú môcť zamilovať atmosféru domu. Až tak, že sa im nebude chcieť odísť naspäť domov.

qVychutnávajte si priestor v každej izbe

Šťastný život by sa mal v bývaní pretransformovať do každej izby. Kľúčovou myšlienkou hygge je vychutnávanie si priestoru okolo seba. Každá izba v dome by mala byť svätyňou, do ktorej sa môžete ponoriť.

rAby to tak mohlo fungovať, vytvorte si miesta, kde sa obklopíte relaxáciou.
V obývačke to môže byť rovno na zemi.

sV kúpeľni vám to umožní veľká vaňa.

tKútik na čítanie a snívanie sa môže stať svätyňou vašej spálne.

uHygge nie je len pre zimu!

Spôsob, ako byť šťastným a vytvoriť si tento spôsob šťastia aj doma vo svojom interiéri nezávisí od ročného obdobia.

vHygge je spôsob života, ktorý si môžete vychutnávať po celý rok. Útulnosť vám prinesú:

 • sviečky,
 • textílie,
 • drobné doplnky,
 • drevo,
 • prirodzené svetlo,
 • rodina a priatelia.

Hygge je jednoducho o tom, že sa zastavíte a vytvoríte si čas pre seba a svoju dušu.

xIdete do toho?

Obrázky: Pinterest.com