Aké náradie si zaobstarať do domácnosti? Bez tohto sa nezaobídete

pixabay

Skôr než sa pustíme do vymenovania základných druhov náradia do domácnosti, povedzme si najskôr niečo a základnom rozdelení. V prvom rade treba vedieť, že existujú dve kategórie náradia. Pre kutilov (hobby) a pre profesionálov.

Rozdiel medzi nimi je takpovediac v kvalite. Nie že by sa hobby náradie rozpadlo po treťom použití. To isto nie. Ale profesionálne náradie je konštruované tak, aby vydržalo každodenné používanie a námahu. Druhý a podstatný rozdiel je potom v cene. 

Pre domácnosť teda siahame podľa možnosti skôr po náradí pre kutilov. Nato, aby ste raz za pol roka vyvŕtali diery na poličku nepotrebujete profesionálnu vŕtačku. 

Dnes už existuje množstvo špecializovaných obchodov, ktoré predávajú rôzne náradie. Základné vybavenie však zoženiete aj vo všestranných záhradkársko-stavebných obchodoch alebo v hypermarketoch počas sezóny. 

Čoraz populárnejšie je napríklad nakupovanie náradia v obchodoch Lidl, kde sa dá kúpiť rôzne náradie od skrutkovačov až po vŕtačky. A treba dodať, že nejde o nekvalitné výrobky. Naopak, na internete je k dispozícii množstvo pozitívnych recenzií a skúseností od užívateľov. 

Poďme sa však pozrieť, po akom náradí by ste sa mali v obchode porozhliadnuť. 

Meter

Meter by mal patriť k štandardnej výbave každej domácnosti. A to bez rozdielu, či ide o dom alebo byt. Je to základný pomocník pri meraní rozmerov miestností, skríň či iných doplnkov do domácnosti. Ideálny je 3 až 5 metrový. Dnes sa vyrábajú prakticky všetky dĺžky v kompaktnej veľkosti, preto čím dlhší, tým lepší. Fajnšmekrom odporúčame digitálny laserový merač. 

Skrutkovače a imbusové kľúče 

Sú prvým pomocníkom vždy, keď treba niečo povoliť alebo upevniť. Ideálne je mať niekoľko veľkostí od najmenších, s ktorými dokážete robiť aj detailnejšiu robotu až po veľké, ktoré núdzovo poslúžia aj ako páčidlo. Samozrejme je dôležité mať plochý aj krížový. Pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto odporúčame kúpiť jeden skrutkovač s vymeniteľnými bitmi. Tvarov a veľkostí skrutkových hlavičiek vie byť nepredstaviteľne veľa. 

K skrutkovačom patrí aj ich blízky príbuzný – imbusový kľúč. Ten sa taktiež vyrába v rôznych veľkostiach. Celá sada sa zíde najmä pri skladaní nábytku, hoci treba dodať, že ich väčšina výrobcov dodáva spoločne so spojovacím materiálom.

Hmoždinky a skrutky

Pokiaľ chceme čokoľvek v domácnosti uchytiť alebo spojiť, nezaobídeme sa bez skrutiek. Ideálne je vyberať v obchode s takou hlavou, na akú máme skrutkovače. U stavebníkov sú veľmi populárne napríklad skrutky s torxovou hlavou, ktoré dobre držia na skrutkovači a pri doťahovaní nepreskakujú.

Pri montáži čohokoľvek do steny sa nezaobídeme bez hmoždiniek. Tie sa v murive starajú o to, aby z neho skrutka nevypadla. Ideálne do rôznych materiálov od dutej tehly, hliny či pórobetónu sú tzv. uzlovacie hmoždinky. 

Vodováha, kladivo, kliešte 

V domácnosti by nemala chýbať ani vodováha. Tá sa síce dnes už dá nahradiť aplikáciou v telefóne, ale klasika je klasika. Oceníte ju najmä pri montáži poličiek, obrazov či umiestňovaní nábytku. 

pixabay

Súčasťou domáceho náradia by mali byť aj ďalšie veci, ako je kladivo, kliešte, francúzske kľúče a podobne. Všetko však záleží od toho, ako manuálne zruční ste a do čoho sa v domácnosti odvážite pustiť a čo už necháte profesionálom. 

Výbava do dielne

Vybaviť dielnu v domácnosti už bude o čosi náročnejšie a aj drahšie. Na druhú stranu, keď so zariadovaním skončíte, získate priestor, kde si opravíte či zhotovíte (takmer) všetko, čo si zmyslíte. 

 • Pracovný stôl – známy tiež ako ponk je základ. Na ňom sa všetko majstrovanie bude odohrávať. Mal by byť pevný a stabilný, vybavený dostatočným množstvom úložných plôch. Na stenu pri ponku je ideálne zavesiť si ďalšie zásuvky, poličky či skrinky.
 • Zverák – stane sa vašou oceľovou treťou rukou, kedykoľvek budete potrebovať niečo rezať, brúsiť alebo povoliť. Nezabudnite ho poriadne upevniť k pracovnému stolu. 
 • Elektrické náradie do dielne – je ho skutočne nepreberné množstvo. Určite by ste mali zvážiť kúpiť:
  • skrutkovačka a príklepová vŕtačka – skrutkovačka ideálne akumulátorová, aby ste sa s ňou mohli voľne pohybovať tam, kde potrebujete. Vŕtačka by mala byť priamo zapojiteľná do elektrickej siete. Zvyčajne tak má väčší výkon, čo sa vám pri vŕtaní len a len zíde. 
  • uhlová brúska – ľudovo nazývaná aj karbobrúska. Ideálna na rezanie kovu alebo brúsenie kovových vecí či dreva. 
  • kotúčová a priamočiara píla – kotúčová píla sa hodí na pílenie masívnejších drevených častí, napríklad pri stavbe altánku. Priamočiara píla na druhú stranu dokáže robiť čistejšie a precíznejšie rezy. 
  • ďalšie elektrické náradie – elektrický hoblík, stojanová vŕtačka, zváračka, horná fréza … ďalší nákup náradia do dielne záleží len na fantázii, náročnosti a možností daného kutila.

Ktorý koberec sa najviac hodí do vašej domácnosti?

New Africa / Shutterstock.com

Riešením sú koberce. Hoci ste si možno predstavili staré veľké hrubé koberce, ktoré mali ešte vaše babky v kuchyni, my máme na mysli iné. Dnes sa dajú kúpiť krásne moderné koberce, ktoré zaujmú aj náročnejších ľudí.

Aké vzory sú najobľúbenejšie medzi kupujúcimi? Nechajte sa inšpirovať:

 1. Geometria

Či už symetrické alebo asymetrické, geometrické vzory sú jedny z najobľúbenejších. Deti možno ocenia to, že tvary vytvárajú pomyselné bludisko a oni sa môžu snažiť nájsť cestu von. Dospelí ocenia fakt, že takéto koberce sa hodia do každej miestnosti a dodávajú elegantnosť a symetrickú jednoduchosť. Ak sa nebojíte farieb, môžete staviť aj na výraznejšie kúsky.

 1. Abstrakt

Koberce s abstraktným motívom sa hodia pre každého, kto oceňuje jednoduchosť. Ak si vyberiete nejaký svetlý abstraktný koberec, nielen, že bude v izbe vyzerať výborne, ale zároveň nebude pútať toľko pozornosti, ak si to neželáte. Ak si na druhú stranu kúpite takýto koberec vo výrazných farbách, zistíte, že všetky oči sa upierajú práve na dlážku.

 1. Etno

Ľudia, ktorí sa snažia ladiť svoj dom do tónov zemitej a neutrálnej farby, ocenia etno koberce. Niektoré z týchto kobercov majú priam exotický nádych, vďaka čomu bude vaša izba vyzerať ešte zaujímavejšie. Na výber máte klasický hladký koberec, alebo tzv. shaggy koberec, ktorý sa vyznačuje svojou mäkkosťou.

Výhodou dnešnej doby je, že napriek tomu, že sú mnohé obchody zatvorené, koberce si môžete prezerať a kúpiť aj online z pohodlia domova.