Aké náradie si zaobstarať do domácnosti? Bez tohto sa nezaobídete

pixabay

Skôr než sa pustíme do vymenovania základných druhov náradia do domácnosti, povedzme si najskôr niečo a základnom rozdelení. V prvom rade treba vedieť, že existujú dve kategórie náradia. Pre kutilov (hobby) a pre profesionálov.

Rozdiel medzi nimi je takpovediac v kvalite. Nie že by sa hobby náradie rozpadlo po treťom použití. To isto nie. Ale profesionálne náradie je konštruované tak, aby vydržalo každodenné používanie a námahu. Druhý a podstatný rozdiel je potom v cene. 

Pre domácnosť teda siahame podľa možnosti skôr po náradí pre kutilov. Nato, aby ste raz za pol roka vyvŕtali diery na poličku nepotrebujete profesionálnu vŕtačku. 

Dnes už existuje množstvo špecializovaných obchodov, ktoré predávajú rôzne náradie. Základné vybavenie však zoženiete aj vo všestranných záhradkársko-stavebných obchodoch alebo v hypermarketoch počas sezóny. 

Čoraz populárnejšie je napríklad nakupovanie náradia v obchodoch Lidl, kde sa dá kúpiť rôzne náradie od skrutkovačov až po vŕtačky. A treba dodať, že nejde o nekvalitné výrobky. Naopak, na internete je k dispozícii množstvo pozitívnych recenzií a skúseností od užívateľov. 

Poďme sa však pozrieť, po akom náradí by ste sa mali v obchode porozhliadnuť. 

Meter

Meter by mal patriť k štandardnej výbave každej domácnosti. A to bez rozdielu, či ide o dom alebo byt. Je to základný pomocník pri meraní rozmerov miestností, skríň či iných doplnkov do domácnosti. Ideálny je 3 až 5 metrový. Dnes sa vyrábajú prakticky všetky dĺžky v kompaktnej veľkosti, preto čím dlhší, tým lepší. Fajnšmekrom odporúčame digitálny laserový merač. 

Skrutkovače a imbusové kľúče 

Sú prvým pomocníkom vždy, keď treba niečo povoliť alebo upevniť. Ideálne je mať niekoľko veľkostí od najmenších, s ktorými dokážete robiť aj detailnejšiu robotu až po veľké, ktoré núdzovo poslúžia aj ako páčidlo. Samozrejme je dôležité mať plochý aj krížový. Pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto odporúčame kúpiť jeden skrutkovač s vymeniteľnými bitmi. Tvarov a veľkostí skrutkových hlavičiek vie byť nepredstaviteľne veľa. 

K skrutkovačom patrí aj ich blízky príbuzný – imbusový kľúč. Ten sa taktiež vyrába v rôznych veľkostiach. Celá sada sa zíde najmä pri skladaní nábytku, hoci treba dodať, že ich väčšina výrobcov dodáva spoločne so spojovacím materiálom.

Hmoždinky a skrutky

Pokiaľ chceme čokoľvek v domácnosti uchytiť alebo spojiť, nezaobídeme sa bez skrutiek. Ideálne je vyberať v obchode s takou hlavou, na akú máme skrutkovače. U stavebníkov sú veľmi populárne napríklad skrutky s torxovou hlavou, ktoré dobre držia na skrutkovači a pri doťahovaní nepreskakujú.

Pri montáži čohokoľvek do steny sa nezaobídeme bez hmoždiniek. Tie sa v murive starajú o to, aby z neho skrutka nevypadla. Ideálne do rôznych materiálov od dutej tehly, hliny či pórobetónu sú tzv. uzlovacie hmoždinky. 

Vodováha, kladivo, kliešte 

V domácnosti by nemala chýbať ani vodováha. Tá sa síce dnes už dá nahradiť aplikáciou v telefóne, ale klasika je klasika. Oceníte ju najmä pri montáži poličiek, obrazov či umiestňovaní nábytku. 

pixabay

Súčasťou domáceho náradia by mali byť aj ďalšie veci, ako je kladivo, kliešte, francúzske kľúče a podobne. Všetko však záleží od toho, ako manuálne zruční ste a do čoho sa v domácnosti odvážite pustiť a čo už necháte profesionálom. 

Výbava do dielne

Vybaviť dielnu v domácnosti už bude o čosi náročnejšie a aj drahšie. Na druhú stranu, keď so zariadovaním skončíte, získate priestor, kde si opravíte či zhotovíte (takmer) všetko, čo si zmyslíte. 

 • Pracovný stôl – známy tiež ako ponk je základ. Na ňom sa všetko majstrovanie bude odohrávať. Mal by byť pevný a stabilný, vybavený dostatočným množstvom úložných plôch. Na stenu pri ponku je ideálne zavesiť si ďalšie zásuvky, poličky či skrinky.
 • Zverák – stane sa vašou oceľovou treťou rukou, kedykoľvek budete potrebovať niečo rezať, brúsiť alebo povoliť. Nezabudnite ho poriadne upevniť k pracovnému stolu. 
 • Elektrické náradie do dielne – je ho skutočne nepreberné množstvo. Určite by ste mali zvážiť kúpiť:
  • skrutkovačka a príklepová vŕtačka – skrutkovačka ideálne akumulátorová, aby ste sa s ňou mohli voľne pohybovať tam, kde potrebujete. Vŕtačka by mala byť priamo zapojiteľná do elektrickej siete. Zvyčajne tak má väčší výkon, čo sa vám pri vŕtaní len a len zíde. 
  • uhlová brúska – ľudovo nazývaná aj karbobrúska. Ideálna na rezanie kovu alebo brúsenie kovových vecí či dreva. 
  • kotúčová a priamočiara píla – kotúčová píla sa hodí na pílenie masívnejších drevených častí, napríklad pri stavbe altánku. Priamočiara píla na druhú stranu dokáže robiť čistejšie a precíznejšie rezy. 
  • ďalšie elektrické náradie – elektrický hoblík, stojanová vŕtačka, zváračka, horná fréza … ďalší nákup náradia do dielne záleží len na fantázii, náročnosti a možností daného kutila.

Biele kuchyne: 13 inšpirácií v modernom i tradičnom štýle

biele kuchyne

Sviežosť a ľahkosť – tieto vlastnosti sú typické pre biele kuchyne. Ak sa raz rozhodnete pre bielu farbu, pri zariaďovaní vám odpadnú starosti s výberom či ladením materiálov. Biela sa totiž hodí ku všetkému a aj čisto biele prevedenie kuchyne má svoj pôvab. Ak navyše vaša kuchyňa nie je veľmi rozľahlá, biela bude pre vás ideálnou voľbou.

Že je to nuda? Kdeže! Biela kuchyňa nemusí byť vôbec fádna. Táto farba sa výborne hodí tak do minimalistického štýlu, ako aj do tradičného dekoru, plného zdobených prvkov a interiérových doplnkov. Presvedčí vás o tom nasledujúci inšpiratívny výber 13 bielych kuchýň. Niektoré sú mrazivo chladné, iné naopak osviežujúce a plné energie. Veríme, že bez ohľadu na to, aký štýl preferujete, nájdete na tomto zozname niečo, čo sa vám zapáči.

1. Biele kuchyne rozžiari mosadz

Zvýraznite detaily bielej kuchynskej linky mosadznými prvkami. Dodáte tak kuchyni starožitný, ale určite nie staromódny nádych. Mosadzné úchytky, batérie či kuchynské pomôcky budú v nej doslova žiariť.biela kuchyňa

zdroj: whitelanedecor.com

2. Uhladenosť sa nenosí

Odkrytá murovaná stena dodáva tejto kuchyni pokoj a pohodu. Nesnažte sa všetko spraviť dokonale. Namiesto prekrytia nechajte tento originálny architektonický detail vyčnievať.biela kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

3. Koberec biele kuchyne zútulní

Všetky biele kuchyne sú klasické a vždy budú žiadané. Po čase však môžete nadobudnúť pocit, že tej bielej čosi chýba. Skúste čistý priestor doplniť o kontrastný koberec, ktorý má pekný vzor či farby.biela kuchyňa

zdroj: ruemag.com

4. Minimalizmus v kuchyni

Udržujte striedmosť a jednoduchosť tak v materiáloch ako aj v doplnkoch. Ak necháte plochy čisté a spotrebiče zostanú skryté, dosiahnete ten správny minimalistický vzhľad. Do takejto kuchyne môžete pridať novú dimenziu dreveným doplnkom či stoličkou.biela kuchyňa

5. Nestarnúci francúzsky štýl

Biely obklad a tmavá kamenná podlaha sú dobrým základom pre tradičnú francúzsku kuchyňu v bielom dekore. Na dokončenie stačí pridať hardvér z tepaného železa, zavesiť medené hrnce, panvice a “vu a lá”.biela kuchyňa

zdroj: thesimplyluxuriouslife.com

6. Svieža zeleň v bielej kuchyni

Ak do priestoru kuchyne pridáte zeleň, dostanete do nej život, energiu a upokojujúci pocit. Okrem pokojoviek môžete využiť aj bylinky, ktoré sa budú hodiť aj popri varení.biela kuchyňa

zdroj: lookea.me

7. Industriálny štýl

Kuchynský ostrovček z mramoru a kovu dodá čisto bielej kuchyni viac industriálneho nádychu. Kovové stoličky a závesný luster do tohto konceptu perfektne zapadnú.biela kuchyňa

zdroj: louiseansay.com

8. Nápadité svietidlo

Biela kuchyňa nemusí byť len v nedbalom shabby chic štýle. Pridajte do nej moderné, geometrické svietidlo v kontrastnej farbe a docielite tak, že bude pôsobiť súčasne a sviežo.biela kuchyňa

zdroj: lalulalang.site

9. Teplo dreva

Bielu kuchynskú linku krásne rozohreje drevo, ktoré vynikne napríklad na pracovnej doske, poličke i podlahe. Prvky z tohto materiálu vytvoria neformálnu, ale útulnú estetiku.biela kuchyňa

zdroj: leichtca.com

biela kuchyňa

zdroj: renover-maison.net

10. Hrubá mramorová doska

Tento kuchynský ostrov je dostatočne veľký na rodinné večere. Hrubá mramorová doska, ktorá tvorí povrch, vizuálne dodáva kuchyni okrem vysokého komfortu aj modernejší dizajn.biela kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

11. Farebná zástena a podlaha

Čisto bielu kuchyňu napumpuje energiou farebný obklad či zástena. Výborne tiež môže dekor vyniknúť aj na časti podlahy. Kuchynská linka tak bude doslova svietiť ako šperk.biela kuchyňa

zdroj: cutypaste.com

12. Večne živé retro

Ak milujete vintage štýl a chceli by ste ho aplikovať do svojej kuchyne, biela linka bude skvelou voľbou. Farebné náradie a riad zo smaltu či keramiky sa bude na poličkách doslova skvieť. biela kuchyňa

zdroj: evdekorasyonx.com

13. Moderná kuchyňa s farebnými akcentmi

Aj súčasným bielym linkám pristanú farebné akcenty v podobe riadu a kuchynských doplnkov. K bielemu kuchynskému ostrovčeku môžete pridať aj stoličky s farebným čalúnením, ktoré budú príjemným a veselým kontrastom.biela kuchyňa

zdroj: m.eirinika.gr