Ako by boli postavené starodávne drevené sakrálne kostolíky v súčasnosti?

drevené kostolíky

Aj keď žijeme v pomerne malej krajine, môžeme sa pýšiť mnohými miestami, ktoré boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je teda zrejmé, že aj my sa máme čím pred svetom pýšiť. Či už ide o prírodné pamiatky, akými sú napríklad jaskyne, priepasti a bukové pralesy, alebo o diela vytvorené ľudskou rukou. Medzi najvýraznejšie a najpočetnejšie pamiatky na Slovensku patrí drevená sakrálna architektúra.

pixabay.com

Drevená sakrálna architektúra na Slovensku

Keď je reč o tomto špecifickom type výstavby, presúvame sa do 17. a 18. storočia na severovýchodné Slovensko. Dávajú nám možnosť spoznať históriu našich predkov. Spoločným znakom všetkých stavieb je unikátnosť a originálne technicko-umelecké riešenie. A síce každý jeden z kostolov mal svoj výnimočný znak, v rozdelení interiéru na tri základné časti sa zhodujú všetky do jedného.

Najväčšou zaujímavosťou týchto stavieb je najmä to, že sú postavené výlučne z dreva. To znamená, že pri ich výstavbe nemohol byť použitý čo i len jeden kovový klinec. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Môžu za to náboženské pohnútky alebo fakt, že drevo bolo v tom čase nenáročným a ľahko dostupným materiálom. Síce sa v súčasnosti rozšírili možnosti výberu toho správneho dreva pre jednotlivé typy domácností a taktiež aj spôsoby ich ošetrenia pred rôznymi neočakávateľnými situáciami, s použitím dreva ako vhodného materiálu sa stotožňujú aj terajší architekti.

Spolu 59 drevených sakrálnych stavieb sa z pôvodných približne 300 zachovalo na Slovensku. Mnohé z nich prežili ako prvú, tak aj druhú svetovú vojnu len s minimálnymi nevyhnutnými rekonštrukciami, čo nás len utvrdzuje v tom, že drevo dokáže byť naozaj výnimočný materiál.

Akým spôsobom by sa podobné stavby budovali v súčasnosti?

Prešlo pár storočí a doba sa výrazne zmenila. Všemožné technológie, inovácie a novinky vo všetkých oblastiach. Drevo nás však za tú dobu stihlo presvedčiť o jeho unikátnosti, preto naň nedajú doplatiť vývojári ani v súčasnosti. Okrem toho, že je drevo časom overené, dokáže priniesť do každej domácnosti aspoň kúsok prírody. A ako sa kedysi považovala sakrálna architektúra za profil slovenskej kultúry, aj teraz máme svoj výnimočný profil. Ten tatranský.

drevené kostolíky
pixabay.com

Bez klincov aj v súčasnosti?

Nemožno pochybovať o tom, že súdobí stavbári boli pánmi vo svojom odbore. Bez ťažkých technológii dokázali vytvoriť umelecké diela, ktoré obdivujú ľudia z celého Slovenska, ale i zo sveta dodnes. Ani v časoch plných rozmanitých technológií však nie je technika “bez klinca” úplne nereálna. A to veru nemusíte byť žiadny učení majstri. Stačí nemať obe ruky ľavé a siahnuť po obklade tatranský profil, ktorý stačí jednoducho do seba založiť, čím sa vytvorí spoj v tvare písmena V. Musíte uznať, že je to nápadité, jednoduché a praktické riešenie, no nie?

Industriálny nábytok vyrozpráva o vašom domove nejeden príbeh

Neutrálne tóny, drevené a kovové povrchy, užitočné predmety, a trochu priemyselný pach. Všetko to v sebe skrýva industriálny nábytok. Zoznámte sa s týmto rastúcim trendom typickým pridaním nedokončeného, surového vzhľadu. Industriálny dizajn si vás určite získa.

image4Nábytok – industriálny štýl

Čo ho najčastejšie definuje? Priemyselný vzhľad. Odkryté tehly, betón, trámy, či potrubia. Všetko to, čo by sa možno malo zakryť je odhalené. Súčasný industriálny štýl sa však spája s moderným estetickým dizajnom a spolu vytvárajú oku lahodiaci kontrast a nevšedný príbeh.

image2Ako zapojiť industriálny design do svojho bývania?

Môžete začať so stropom. Vystavte na obdiv rúrky, trámy a kanály. To, čo iné štýly skrývajú je skutočným podpisom pravého industriálneho štýlu. Týmto priemyselným prvkom pracujete aj na zachovaní histórie.

image1Industriálny štýl bývania vznikal aj tak, že z bývalých priemyselných budov sa stávali byty. A aj takto kreatívne sa v nich ponechali rôzne rúrky a stropy, a vdýchol sa im netradičný nádych.

image3Skvelý kontrast môžete v súčasnosti nadobudnúť pri bielych priestoroch. S odhalenými kovovými rúrkami potrubia v porovnaní s jasom steny a stropu bude váš priestor unikátny.

image5Drevo a kov

Industriálny nábytok je typický nádhernou textúrou zemitého dreva v kombinácii s hladkým a lesklým kovom. Tieto prvky však môžete pokojne rozšíriť o oceľ či chromové akcenty, ktoré môžete aplikovať napríklad na svietidlá v kuchyni.

image6Kov je prítomný nielen prostredníctvom rúrok a kanálov, ale jeho prítomnosťou môžete oživiť aj steny, či dvere.

image7Inšpirácia do kuchyne v tejto kombinácii môže byť vo forme dreveného stola a kovových stoličiek. Tieto prvky vytvoria nielen elegantný, ale aj moderný priestor.

image8Farba

Industriálny design je charakteristický neutrálnymi, teplými farbami. Výborne pracuje so šedou, či bielou. Ich rôzne odtiene pomáhajú vdýchnuť vizuálne teplo do priestoru ťažkých kovových súčastí.

image9Steny

Industriálny štýl ľahko prenesiete aj do stien. Pokryte ich tehlami, či rovno betónom. Týmto pútavým atribútom dosiahnete zaujímavú konverzáciu s priestorom, v ktorom vzniknú. Nebojte sa steny opotrebovať viac než sú a dosiahnuť tak dramatický aj moderný efekt.

betónPodlahy

Priemyselný pocit vo svojom domove môžete vylepšiť aj výberom podlahy. Najlepšou voľbu sú leštené betónové podlahy, ktoré predstavujú vynikajúce praktické, ale aj ekonomické možnosti.

image13Ak však túžite po kontraste, preferujte drevené alebo kamenné podlahy, ktoré prinesú do industriálneho priestoru trochu tepla.

image11Osvetlenie

V súčasnosti existuje celý rad možností osvetlenia industriálneho priestoru. Stojanové lampy a svietidlá s jemným vintage nádychom môžete používať v každej priemyselnej izbe svojho domu. Rovnako sú dobrou voľbou aj stropné svietidlá.

image19Pamätajte si však, že kovové, chromové a drevené materiály sú pre industriálne lampy a svietidlá najvhodnejšie.

image16Ich základnou vlastnosťou je jednoduchosť a praktickosť. Môžete ich použiť v každej miestnosti domu, a zapadajú do akéhokoľvek minimalistického priestoru. O funkčnosť je teda postarané.

image18V súčasnosti sú na trhu aj priamo nazývané industriálne lampy a svietidlá, ktoré nakúpite v slovenských eshopoch, či nábytkárstvach.   

image14Industriálne doplnky

Možno ich máte doma aj vy. Akýkoľvek kúsok nábytku s kombináciou dreva a kovu zapadá do industriálneho štýlu. Tieto materiály sú veľmi obľúbené a vytvárajú nekonečné množstvo industriálnych doplnkov.

image15Môžete ich nájsť v jemnom vintage štýle, ale inšpirovať sa môžete aj skutočne starými až laboratórnymi kúskami.

image17Medzi obľúbené industriálne doplnky patria napríklad stoličky. Tie môžete nájsť vo vintage vzhľade, v ktorom sa preferuje drevený, opotrebovaný vzhľad a starý dizajn.

image12Ak chcete vystúpiť z davu, potom si vyberte do kuchyne skutočný industriálny doplnok v podobe oceľových kompaktných barových stoličiek.

image20Vytvorte si v obývačke bar v kombinácii dreva a kovu. Vytvoríte si tým vzhľad kaviarní zo začiatku  20. storočia.

image22Stropné, najlepšie starožitné retro svietidlá môžu taktiež fungovať v kuchyni ako skvelý industriálny doplnok.

image24Oživiť izbu v industriálnom štýle môžete aj formou nábytku. Najlepšie sú kovové skrine, alebo starý lekárenský nábytok, ktorý nájdete aj na starožitných trhoch.

image21Industriálny nábytok dnes môžete nájsť doslova aj u suseda. Ak nájdete tie správne materiály, vytvoríte si z domu skutočný skvost.

image23Aby ste nezabudli, prinášame vám aj menšie zhrnutie k tomu, čo je pre industriálny nábytok charakteristické:

  • Kombinuje funkciu s formou
  • Spája staré a nové prvky
  • Je inšpirovaný staromódnymi továrňami a fabrikami
  • Oslavuje remeselné spracovanie
  • Hľadá tiež opätovné využitie materiálov, je teda skvelý aj z ekologického hľadiska

Obrázky: Pinterest.com