Na sucho, aj na mokro. Toto sú spôsoby, ako odstrániť tapety zo steny

S tapetami sa stretnete v mnohých nehnuteľnostiach starších ročníkov. Ak budete jednu z nich kupovať alebo zatúžite po zmene aj vašich, takto dekorovaných, stien, odstraňovanie tapiet čaká aj vás.

Nebojte sa. Aj keď odstraňovanie starých tapiet vyzerá na začiatku ako strašiak, zvládnete to. Hladko, a dokonca aj bez nervov. Ak ide o tie, ktoré ste riešili vy, máte plusový bod hneď v úvode. Ak nie, zistite, najprv, aký podklad sa pod tapetou nachádza. Bude to náter alebo stena? Ide o papierové, vynilové či vliesové tapety?

Odpoveď  na otázku, ako odstrániť tapety z panelu alebo ako odstrániť tapety zo sadrokartónu je jedna. Buď spôsobom na sucho alebo na mokro (navlhčením povrchu tapety). To, ktorý si zvolíte bude závisieť najmä od typu tapety a jej priľnutí na stenách. Budete chcieť opätovne tapetovať? Potrebujete maximálne hladké steny, aby vám pri lepení tapety nevznikali bublinky. To platí aj pre stierky či omietky. Čím  rovnejšia stena, tým menej vyrovnávania, krajší efekt.

  • Pred začatím si urobte v miestnosti priestor,
  • vypnite elektrický prúd – ak budete natierať tapetu vodou, môže prísť do kontaktu s elektrikou na stenách,
  • na podlahu dajte kartóny alebo fóliu, aby ste ju zbytočne nenamočili a neznehodnotili,
  • pri nanášaní vody použite aj špongiu, ktorou ju poriadne po ich povrchu rozotriete.

Ako odstrániť tapety v domácnosti

Papierové tapety

Na odstránenie tapiet zo steny budete potrebovať horúcu vodu. Ak chcete zvýšiť jej účinnosť, pridajte odstraňovač tapiet. Roztok nanášajte na všetky steny a nechajte pôsobiť do 20 minút. Je možné, že celú procedúru budete musieť opakovať, aby sa voda dostala do tapety.

Keď tapeta presiakne, vezmite si špachtľu a postupne ju začnite odstraňovať. Ak by tapeta predsa len dole nešla, môžete použiť ježkový valček (špeciálny valček s tŕňmi) na prederavenie alebo tapetu jednoducho prerezať, aby ste vode do nej umožnili lepší prístup.

Vynilové tapety

Vynilové tapety sa skladajú z vrchnej umelej vrstvy a z vrstvy, ktorú tvorí celulóza. Práve vrchnú časť stiahnete aj za sucha, lenže výzva sa bude skrývať pod ňou.Rovnako budete musieť použiť vodu, aby spodná vrstva povolila a mohli ste ju zo steny odstrániť.

Vliesové tapety

Pri tomto type tapety nebudete potrebovať ani vodu ani žiadne prípravky. Nájdete roh tapety alebo si ju špachtľou načnete a stiahnete za sucha zhora nadol. Vliesové tapety sú skvelá a praktická možnosť. Jednoducho ich nalepíte aj odstránite.

Samolepiace tapety

Postup, ako odstrániť samolepiace tapety je jednoduchý. Taktiež ich stiahnete za sucha. Pre zrýchlenie práce si môžete pomôcť teplom z féna.  Ak vám na stene ostanú zvyšky lepidla, zbavíte sa ich čističom s obsahom alkoholu.

Ak nebude zaberať ani jeden spôsob, ako odstrániť tapetu, zachráni vás zariadenie parný odstraňovač tapiet.

 

Aké tapety sa hodia do spálne? 9 inšpirácií a nápadov

shutterstock

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety do spálne teda vybrať?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety do spálne, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety do spálne s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com