Na sucho, aj na mokro. Toto sú spôsoby, ako odstrániť tapety zo steny

S tapetami sa stretnete v mnohých nehnuteľnostiach starších ročníkov. Ak budete jednu z nich kupovať alebo zatúžite po zmene aj vašich, takto dekorovaných, stien, odstraňovanie tapiet čaká aj vás.

Nebojte sa. Aj keď odstraňovanie starých tapiet vyzerá na začiatku ako strašiak, zvládnete to. Hladko, a dokonca aj bez nervov. Ak ide o tie, ktoré ste riešili vy, máte plusový bod hneď v úvode. Ak nie, zistite, najprv, aký podklad sa pod tapetou nachádza. Bude to náter alebo stena? Ide o papierové, vynilové či vliesové tapety?

Odpoveď  na otázku, ako odstrániť tapety z panelu alebo ako odstrániť tapety zo sadrokartónu je jedna. Buď spôsobom na sucho alebo na mokro (navlhčením povrchu tapety). To, ktorý si zvolíte bude závisieť najmä od typu tapety a jej priľnutí na stenách. Budete chcieť opätovne tapetovať? Potrebujete maximálne hladké steny, aby vám pri lepení tapety nevznikali bublinky. To platí aj pre stierky či omietky. Čím  rovnejšia stena, tým menej vyrovnávania, krajší efekt.

  • Pred začatím si urobte v miestnosti priestor,
  • vypnite elektrický prúd – ak budete natierať tapetu vodou, môže prísť do kontaktu s elektrikou na stenách,
  • na podlahu dajte kartóny alebo fóliu, aby ste ju zbytočne nenamočili a neznehodnotili,
  • pri nanášaní vody použite aj špongiu, ktorou ju poriadne po ich povrchu rozotriete.

Ako odstrániť tapety v domácnosti

Papierové tapety

Na odstránenie tapiet zo steny budete potrebovať horúcu vodu. Ak chcete zvýšiť jej účinnosť, pridajte odstraňovač tapiet. Roztok nanášajte na všetky steny a nechajte pôsobiť do 20 minút. Je možné, že celú procedúru budete musieť opakovať, aby sa voda dostala do tapety.

Keď tapeta presiakne, vezmite si špachtľu a postupne ju začnite odstraňovať. Ak by tapeta predsa len dole nešla, môžete použiť ježkový valček (špeciálny valček s tŕňmi) na prederavenie alebo tapetu jednoducho prerezať, aby ste vode do nej umožnili lepší prístup.

Vynilové tapety

Vynilové tapety sa skladajú z vrchnej umelej vrstvy a z vrstvy, ktorú tvorí celulóza. Práve vrchnú časť stiahnete aj za sucha, lenže výzva sa bude skrývať pod ňou.Rovnako budete musieť použiť vodu, aby spodná vrstva povolila a mohli ste ju zo steny odstrániť.

Vliesové tapety

Pri tomto type tapety nebudete potrebovať ani vodu ani žiadne prípravky. Nájdete roh tapety alebo si ju špachtľou načnete a stiahnete za sucha zhora nadol. Vliesové tapety sú skvelá a praktická možnosť. Jednoducho ich nalepíte aj odstránite.

Samolepiace tapety

Postup, ako odstrániť samolepiace tapety je jednoduchý. Taktiež ich stiahnete za sucha. Pre zrýchlenie práce si môžete pomôcť teplom z féna.  Ak vám na stene ostanú zvyšky lepidla, zbavíte sa ich čističom s obsahom alkoholu.

Ak nebude zaberať ani jeden spôsob, ako odstrániť tapetu, zachráni vás zariadenie parný odstraňovač tapiet.

 

13 skvelých inšpirácií a nápadov do kúpeľne

inšpirácie do kúpeľne
pixabay

Ak rekonštruujete kúpeľňu alebo ju plánujete zariadiť, v tomto článku nájdete inšpirácie do vašej novej kúpeľne. Rekonštrukcia kúpeľne je jedna z najťažších prác pri kompletnej rekonštrukcii. Nielenže sa tu nachádzajú všetky rozvody energií, ale mnohokrát musíte byť kreatívny kvôli priestoru.

Väčšina kúpeľní má totiž málo miesta. Pri plánovaní a zariaďovaní si tak musíte zodpovedať, či dáte radšej prednosť sprchovému kútu alebo si necháte vaňu. Nemenej podstatným sú odkladacie priestory. Mnohé dizajnové kúpeľne vyzerajú skvele, ale nie sú praktické.

Pozrite si tieto inšpirácie, ktoré vám pomôžu pri výbere vašej kúpeľne.

Kúpeľňové inšpirácie

inspiracie-kupelne-13

Sprchový kút si môžete aj takto šikovne vymurovať a doplniť bezpečnostným kaleným sklom.

inspiracie-kupelne-12

Pre správne osvetelenie tváre pred zrkadlom použite dve lampy z každej strany zrkadla. V takomto rozložení nebudete mať na tvári nechcené tiene.

inspiracie-kupelne-11

Zemité farby nepodliahujú trendom a vydržia vám dlhé roky. Mnoho ľudí robí chybu, že si vyberú jednu výraznú farbu, ktorá sa ich za chvíľu omrzí alebo vyjde z módy. A kúpeľňu si zariaďujete minimálne jedno desaťročie.

inspiracie-kupelne-10

Najmä v malých kúpeľniach sa nevyhnete spájaniu WC a kúpeľne. Ale aj v takomto malom priestore môžete ponechať vaňu. Majitelia to vyriešili šikovnou zástenou kvôli ochrane pred vodou.

inspiracie-kupelne-9Tzv. niky sú veľmi šikovným odkladacím priestorom. Vyhnete sa tak nezvhľadným odkladací priestorom na stenách. V nike môžete tiž použiť iný obklad a pekne sa dizajnovo vyhrať.
inspiracie-kupelne-8

Moderné kúpeľne sa vyznačujú hlavne jednoduchými a kvalitnými materiálmi, ktoré vydržia minimálne dekádu.

inspiracie-kupelne-7

Do murovanej steny môžete šikovne vopchať práčku a priečky využiť ako odkladací priestor napr. na uteráky.

inspiracie-kupelne-6

Pri malých kúpeľniach sa niekedy nevyhnete nábytku na mieru. V tomto prípade však majitelia mohli šikovne vedľa umývadla umiestniť práčku. Farebné zladenie je už len čerešničkou na torte.

inspiracie-kupelne-5

inspiracie-kupelne-4

Veľmi trendovým je momentálne bezbarierový sprchovací kút, ktorý je v jednej rovine s podlahou. Niekedy sa dá takéto riešenie realizovať i v panelových bytoch.

inspiracie-kupelne-3

Veľmi šikovnou stenou viete skryť všetky rušivé prvky v kúpeľni.

inspiracie-kupelne-2

inspiracie-kupelna-1

Skrinka na mieru vám umožní šikovne skryť množstvo vecí a využiť každý milimeter priestoru.

luxusné kúpeľne

Luxusné kúpeľne potrebujú množstvo priestoru, peňazí v podobe drahých materiálov.

Foto: pinterest