Ako vybrať správnu tapetu pre váš interiér?

tapety

Chcete skrášliť svoj príbytok a dodať mu chýbajúci šmrnc?

Potom je dekoratívna úprava steny tou správnou voľbou. Tapety v súčasnosti prežívajú svoj „boom“ a ich výber nikdy nebol taký bohatý ako dnes. Každý si môže vybrať zo širokej palety materiálov, farieb a vzorov podľa svojho vkusu aj peňaženky.

Otázkou ostáva, ako si zvoliť tú správnu. Na čo dbať predtým, ako sa rozhodnete konať?

Výber miestnosti a vhodného materiálu

V prvom rade si rozmyslite, kam máte v pláne tapetu umiestniť. Je totiž rozdiel, či ju chcete použiť do obývačky alebo do kúpeľne. Obzvlášť v druhom prípade si treba uvedomiť požiadavky na údržbu a trvanlivosť. Ak hľadáte alternatívu za keramický obklad v kúpeľni alebo kuchyni, ideálnou voľbou sú umývateľné tapety s plastovým povrchom. Vítané sú vynilové tapety odolné voči teplote, vode, vlhkosti a pare.

Do detskej izby je vždy rozumné vybrať takú, ktorú viete ľahko vyčistiť. Aj v tomto prípade sa ako vhodný kandidát núka zmývateľná vinylová alebo PVC tapeta odolná proti oderu, škvrnám a škrabancom. Do zvyšných miestností môžete pokojne použiť vliesové, prírodné, papierové, látkové alebo dokonca foto a 3D tapety. Obľúbené sú aj povrchy s plastickým vzorom imitujúce prírodné materiály ako betón, tehlu či mramor.

tapeta
Foto tapeta imitujúca tehly

Výber správnej farby

Ten závisí pochopiteľne od vašich potrieb a vkusu, no aj tu by ste nemali vynechať fokus na charakteristiku miestnosti (veľkosť, množstvo svetla, štýl interiéru, farebné zloženie izby atď.). Do malých bytov s obmedzeným priestorom a nedostatkom denného svetla sa odporúča výber svetlých tapiet s jemnou textúrou, ktoré priestor opticky zväčšia a rozjasnia. Naopak v priestrannejších miestnostiach môžete pokojne siahnuť po tmavších odtieňoch s výrazným vzorom.

Ak si napriek uvedeným odporúčaniam neviete vybrať, bývate v malom byte a stoj čo stoj trváte na tmavohnedej tapete, potom skúste zvýrazniť len jednu zo stien. Alebo ju skombinujte s farebnou maľovkou vo svetlejšom odtieni. Vytvorte dokonalý súzvuk a dajte stene akcent napríklad tam, kde je situovaná knižnica, komoda, zrkadlo alebo kozub. Tapetovanie viacerých stien sa v tomto prípade neodporúča.

tapeta

V kombináciach platí striedmosť

V prípade, že sa rozhodnete pre výraznejšie vzory, snažte sa ich prispôsobiť farbám a štýlu vášho zariadenia. I tu platí niekoľko základných pravidiel. Pokiaľ chcete vzory kombinovať, dajte si pozor, aby v miestnosti nevznikol zmätok. Pamätajte na staré dobré pravidlo „menej je viac“. V  jednej miestnosti by sa principiálne nemali miešať viac ako dva vzory. Ak máte napríklad kvetinovú pohovku a prúžkovaný koberec, výber tapety by mal byť v tomto prípade striedmy a obmedzený len na farbu v podobnom tóne. V opačnom prípade by mohol výsledok pôsobiť prekombinovane až chaoticky. Naopak v monotónne ladenej miestnosti s nevýrazným nábytkom si môžete dovoliť ísť do výraznejších vzorov.

Pozor na vzory

Vo všeobecnosti platí, že kým drobné vzorky svetlej farby priestor rozšíria, veľké a tmavé ho urobia opticky menším a užším. To isté platí aj pre nenápadné potlače (bodky, lesklé prvky) versus odvážne motívy (geometrické retro, botanické, kvetinové…). Pri vzoroch v zvyslom tvare sa vám bude zdať miestnosť vyššia, vodorovné tvary vyvolajú dojem, že izba pôsobí nižšia a širšia. Popri farbe, veľkosti a štýle miestnosti by ste si mali premyslieť aj to, aký celkový pocit z nej chcete mať. V spálni by ste sa mali cítiť uvoľnene, preto siahnite po svetlejších a pokojnejších vzoroch. Do detskej izby sa hodia svetlé, farebné a hravé potlače. Dramatické a výrazné tapety sú vhodné do priestorov, v ktorých trávite voľný čas. Dôležitý je pritom celkový dojem miestnosti.

tapeta
Foto tapeta s 3D povrchom

Pred kúpou si tapetu otestujte

Predtým ako si objednáte celé zvitky, objednajte si u predajcu tapetové vzorky. Fotografie na onlinových portáloch sú častokrát upravované a tak sa môže stať, že budete po kúpe sklamaní. Predsa len nejde o lacný špás a ani tapetovanie samotné nebude hotové mánutím ruky. Nepodceňujte ani vplyv denného svetla. Mnohé tapety vyzerajú inak v tieni a inak na slnku. Porovnajte si vzorku s nábytkom, otestujte si ju, ohmatajte a až potom sa rozhodnite. Objednajte si pokojne aj viacero vzorov. Ktovie, možno napokon zistíte, že váš výber budete musieť prehodnotiť.

Aké tapety sa hodia do spálne? 9 inšpirácií a nápadov

shutterstock

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety do spálne teda vybrať?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety do spálne, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety do spálne s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com