Ako si správne vybrať obklady do kúpeľne

Prerábka kúpeľne je vždy náročný projekt a výber obkladu je asi tou najpríjemnejšou časťou. Ako však vybrať obklady do kúpeľne, ktoré budú dizajnovo zaujímavé a zároveň odolné?

V článku vám prinášame užitočné informácie o obkladačkách a dlažbách a tiež niekoľko šikovných tipov, ktoré sa vám pri ich kúpe zídu.

Ako vybrať vhodnú farbu

Ako prvé pri výbere obkladu do kúpeľne vyberte vhodnú farbu a vzor. Samozrejme, tu veľkú úlohu zohráva predovšetkým váš vkus. Neriaďte sa však len výhradne ním. Berte ohľad napríklad aj na veľkosť kúpeľne.

Čím je kúpeľná väčšia, tým tmavšie farby obkladu si môžete zvoliť. Predsa len, malá kúpeľňa vykachličkovaná čiernym obkladom a vydláždená čiernymi dlaždicami by pôsobila mimoriadne stiesňujúce. Základné pravidlo pri výbere farieb teda znie – bledé obklady do menších kúpeľní a tmavé do priestranných.

V prípade, že chcete kúpeľňu opticky zohriať, vyberte si farby ako béžová, žltá alebo červená. Naopak, ak uprednostňujte osviežujúce farby, siahnite po sivej, bielej alebo modrej dlažbe a obklade.

Aj na veľkosti záleží

Nielen farba, ale aj veľkosť dlažby a obkladu je dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere mali zohľadňovať. Podobne ako pri farbách, aj pri veľkosti obkladu do kúpeľne platí jednoduchá matematika.

Veľké obkladačky priestor zväčšia a tie malé ho zase opticky zmenšia. V prípade, že je vaša kúpeľňa malá, no drobná mozaika je vaším snom, zvoľte ju len na jednom prvku – napríklad okolo zrkadla. Ak by ste to s mozaikou prehnali, pôsobila by vaša malá kúpeľne ešte menšie.

Pozor na odolnosť voči oteru

Odolnosť voči oteru vyberajte v prvom rade podľa počtu osôb, ktoré budú každý deň chodiť po dlažbe. Predpokladáme, že v kúpeľni chodíte naboso alebo v papučiach, a tak nepotrebujete tú najodolnejšiu dlažbu. Rovnako tu nehrozí, že by vám na ňu spadol napríklad ťažký hrniec, ako je to možné v kuchyni.

Oteruvzdornosť je označovaná stupnicou PEI 1-5, pričom vyššie číslo značí vyšší stupeň odolnosti. Do kúpeľne vám úplne postačí dlažba označená ako PEI 1, prípadne odolnejšia PEI 2. Dajte však pozor, ak túžite po lesklej čiernej dlažbe do kúpeľne. V tomto prípade zvoľte PEI 5, pretože na takejto dlažbe sú aj menšie škrabance hneď viditeľné.

Protišmyk je v kúpeľni samozrejmosťou

Obklady do kúpeľne by mali byť určite protišmykové. V opačnom prípade vám hrozí nepríjemný úraz. Protišmyk označuje schopnosť povrchu dlažby zabrániť pošmyknutiu sa. Existuje dokonca aj norma, ktorá predpisuje koeficient trenia pre rôzne typy podláh.

Leštené obklady do kúpeľne nie sú najvhodnejšie, pretože sú šmykľavé a navyše je na nich veľmi vidno nečistoty. Okrem toho, na tomto type dlažby sa protišmyk ani netestuje. Bezpečnejšou voľbou bude preto dlažba s protišmykom.

Parameter protišmyku je označený ako R 9-13, pričom vyššie číslo znamená menšiu šmykľavosť. Do kúpeľní je ideálna dlažba označená ako R 10, no nič nepokazíte ani o stupeň vyšším číslom.

Užitočné rady pri výbere obkladu do kúpeľne

Na záver vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré vám pri výbere obkladu do kúpeľne môžu pomôcť s rozhodovaním. Vďaka nim sa tiež vyhnete chybám, ktorých sa mnohí pri kúpe obkladu dopúšťajú.

  • Pred nákupom obkladu si kúpeľňu dobre prezrite a zaznačte miesta na elektrické zásuvky, odpady, prípojky vody, dvere a okná
  • Malé kúpeľne je vhodné obložiť do čo najvyššej výšky kvôli tomu, že sa tam kumuluje vlhkosť a často vznikajú plesne
  • Dlažbu do kúpeľne vyberajte zásadne protišmykovú
  • Ak sa neviete rozhodnúť medzi matom alebo leskom, siahnite po tzv. lapatte. Ide o preleštený materiál, ktorý v sebe spája výhody matných a lesklých obkladov
  • Vyvarujte sa toho, aby ste kúpili lacné obklady do kúpeľne. Tie sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktorých sa zbavíte len ťažko

Vaňa alebo sprchový kút? Porovnali sme výhody a nevýhody

Ak rekonštruujete alebo zariaďujete kúpeľnu, je možné, že ste sa práve ocitli pred otázkou, či bude jej súčasťou vaňa alebo sprchový kút.

Z praktického hľadiska by bolo ideálne, keby ste vo svojej kúpeľni mali oboje. Samozrejme, zrealizovať tento odvážny nápad sa väčšine z nás nepodarí, a tak sa musíme rozhodnúť. Veríme, že vám článok rozhodovanie uľahčí a vy si vyberiete možnosť, ktorá vám bude vyhovovať vo všetkých ohľadoch.

V minulosti akoby automaticky platilo, že do malej kúpeľne patrí sprchový kút a do veľkej vaňa. Dnes to však už nemusí byť pravidlom, pretože dnešné sprchové kúty sú niekedy väčšie ako vaňa. Najdôležitejšie pri rozhodovaní sa v otázke, či bude vašou voľbou vaňa alebo sprchový kút, by mal byť váš životný štýl.

Zamyslite sa nad tým, čo vám vyhovuje, aké sú vaše zvyky, a uvidíte, že sa ľahšie rozhodnete.

vaňa so sprchovým kútom
calgaryhomerenovations

Vaňa a jej výhody

Vaňa poskytuje dve možnosti – buď si môžete dopriať príjemný kúpeľ, alebo osvieženie v podobe sprchy. Z tohto hľadiska má pri otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňam alebo sprchový kút, vaňa navrch.

Možno vás odrádza, že pri sprchovaní môže voda fŕkať, avšak tento problém vyriešite pomocou zásteny. Na trhu nájdete plastové a sklenené zásteny, pričom vám odporúčame siahnuť po sklenenej, ktorá je jednoduchšia na údržbu.

Hoci voľba vane sa javí ako ideálna, vo vyššom veku určite oceníte bezbariérový prístup, ktorý poskytuje práve sprchový kút. Na druhej strane, existujú rôzne sedadlá a držiaky do vane, vďaka ktorým sa aj seniori ľahko umyjú.

vaňa so zástenou
impressiveinteriordesign
vaňa
yliving

Prečo si vybrať sprchový kút

Ak vás to pri otázke vaňa alebo sprchový kút akosi podvedome viac ťahá práve k prvej zo spomínaných možností, môže to byť práve preto, že ste praktický typ. Očista sprchou je rýchla, osvieži vás a zároveň vám tečúca voda príjemne premasíruje telo.

Predstava pohodlia je pri sprche azda pre každého samozrejmosťou. Pravdou však je, že vanička so štandardnými rozmermi 75×75 centimetrov vám veľa pohodlia neprinesie. Preto si radšej vyberte vaničku s rozmermi 90×90 centimetrov a ak vám to možnosti dovoľujú, na trhu nájdete aj také, ktoré majú 180×100 centimetrov.

sprchový kút
carlaaston

Pohodlie vám tiež prinesú murované sprchové kúty, pri ktorých sa otázkou veľkosti vaničky zaoberať nemusíte. Myslite však na vhodný výber dlažby do vašej kúpeľne, ktorá by rozhodne mala byť protišmyková.

Jednou z najväčších výhod sprchového kúta je pohodlný a bezbariérový prístup, čo ocenia predovšetkým seniori, ale aj ľudia s obmedzením pohybu. Ak sa vo vašej rodine športuje a sem-tam sa pritrafí nejaké zranenie, možno by z praktického hľadiska viac vyhovoval sprchový kút aj vám.

V prípade, že sa v rodine neviete dohodnúť, je možný kompromis v podobe vane so zástenou. Prípadne je tu tiež možnosť hlbšej vaničky sprchovacieho kúta, ktorá môže mať ideálnych 42 centimetrov.

vanička sprchy
villeroy-boch

Čo sa úspory vody týka, nie je pravidlom, že sprchovací kút je šetrnejší. Ide totiž o čas, ktorý strávite sprchovaním, a ten môže byť v prípade sprchového kúta dlhší, ako keď sa sprchujete vo vani. Za tri minúty sprchovania miniete približne 45 litrov vody, no ak strávite sprchovaním raz toľko času, miniete takmer 100 litrov. Na a to je približne toľko vody, koľko spotrebujete na napustenie vane.

Zhrnutie na záver

Ak v tom ešte stále nemáte jasno, tu je krátky zoznam výhod sprchového kúta a vane. K výhodám vane patrí: možnosť relaxovať a oddýchnuť si, je ideálna pre milovníkov kníh, môžete si v nej dopriať aj romantiku vo dvojici (ak je dostatočne veľká), oceníte ju aj pri praní poťahov alebo koberčekov.

A prečo si vybrať sprchový kút? Pretože moderné sprchovacie kúty vám prinášajú doplnok napríklad v podobe parnej sauny, sprchovanie sa považuje za zdravšie, je tiež rýchlejšie a sprchový kút má bezbariérový prístup.

Veríme, že máte v otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, jasnejšie a rozhodnete sa tak, že budete spokojný vy a aj všetci členovia vašej domácnosti.