Pri zariaďovaní kuchyne treba vychádzať zo štýlu celého vášhu príbytku. Jednou z možností je kuchyňa v provensálskom štýle, ktorý sa využíva hlavne na chalupách a usadlostiach mimo mesta.
Vidiecky charakter bývania získava na čoraz väčšej popularite a razí si cestu aj do miest. Nezáleží na tom, či bývate v dome alebo v panelákovom byte, ak je vám francúzsky vidiecky štýl blízky, poďte do toho.
Dnes sa pozrieme na kuchyne v štýle Provence.
Kuchyňa v provensálskom štýle
Provensálsky štýl vznikol v 18. storočí vo Francúzsku, no možno vás prekvapí, že s pravým vidiekom nemal nič spoločné. Provensálsky štýl, i keď sa mu hovorí aj vidiecky, pochádza z francúzskych palácov. Keď si panstvo potrebovalo oddýchnuť, ideálnym útočiskom bolo menšie vidiecke sídlo.
Dnes je tento štýl obľúbený na celom svete a niet sa čo čudovať. Stačí pohľad na pravé provensálske obydlie a človek sa razom presunie na slnečný juh Francúzska prevoňaný levanduľou a viničom.
Vidiecky štýl a kuchyňa v provensálskom štýle je vhodná najmä pre romantické povahy, ale aj pre tých, ktorí potrebujú vypnúť a aj v bežný deň sa cítiť ako na dovolenke.
Ako začať s kuchyňou v provensálskom štýle
Tento štýl si vyžaduje veľký cit pre detail a vkus v kombinovaní rôznych materiálov, farieb a tvarov.
V porovnaní s čistým severským dizajnom či minimalistickou japonskou filozofiou sa provensálsky štýl môže javiť prepchatý a niekedy chaotický.
Nedajte sa odradiť počiatočným neúspechom a skúšajte kombinovať a hrať sa. Výsledkom bude čarovný interiér, ktorý okúzli každú návštevu.
Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách. Obľúbená je čistá biela alebo s ošúchaným efektom, patinou či popraskaným lakom. Ak máte radi farby, kombinujte bielu s pastelovými odtieňmi fialovej alebo modrej.
Vhodnou voľbou je omietka v pastelových farbách alebo ručne maľované obkladačky.
Ak sa vám biela zdá neosobná, zvoľte drevené prvky, ktoré jemnej bielej dodajú teplejší nádych.
Nezabúdajte na textílie, závesy, vankúšiky a čalúnenia na stoličkách a kreslách.
Vhodnými doplnkami sú prútené košíky, keramické misky, sušené kytice z levandule a bytové dekorácie z tepaného železa.
V hlavnej úlohe biela
Biela je alfou a omegou provensálskeho štýlu.
Dodáva príbytku ľahkosť, sviežosť a opticky zväčší aj ten najmenší priestor. Pre niekoho je biela dôkazom nedostatku fantázie, biela farba však ponúka ohromný priestor pre kreativitu. Nie sú biele kuchyne ako biele kuchyne.
Pri zariaďovaní príbytku bielym nábytkom a doplnkami si treba dávať pozor na dostatok citu pre dizajn. V opačnom prípade inak nadčasová biela skĺzne k fádnosti a sterilite.
Pozrite sa na 3 tipy, ako pracovať s bielou.
1. Nie je biela ako biela
Ak máte za sebou svadbu alebo ste asistovali pri výbere svadobných šiat, určite ste prišli na to, že biela má viacero odtieňov a stupňov.
Pri zariaďovaní interiéru v bielej farbe je dôležité kombinovať viac odtieňov bielej. Získate tým tzv. efekt tieňovania a váš príbytok nebude pôsobiť nudne. Biele spektrum môžeme rozdeliť na 2 skupiny. Prvou sú jemné, tlmené odtiene s nádychom do žlta. Tou druhou sú studené tóny bielej s modrým odleskom.
Základným pravidlom je kombinovať odtiene len v rámci jednej skupiny. V opačnom prípade bude biela pôsobiť rušivo.
2. Viac je viac
To platí pre materiály a štruktúry. Aby váš biely príbytok vynikol a biela farba spolu fungovala, je dôležité odlíšiť jednotlivé prvky použitím rôznych materiálov. Kombinujte trvdé plátno s mäkkou bavlnou, lesklý náter s matnými doplnkami a podobne. Hrajte sa s textúrou a vzormi.
3. Svetlo dokáže divy
Výberu svetla by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako nábytku. Svetlo vie byť mäkké, ostré, studené aj teplé. Pri bielych interiéroch je uhol svietenia, intenzita aj farba dôležitá pre celkový dojem vášho bývania.
Kuchyňa je srdcom domova
Žiadny iný štýl si nepotrpí na kuchyňu tak, ako ten provensálsky. Kuchyňa je miestom, kde sa ľudia stretávajú a trávia spoločný čas. Základnou esenciou provensálskej kuchyne je ľudskosť a pocit skutočného domova.
Veľký dôraz sa kladie na funkčnosť.
Kuchyňa v provensálskom štýle je častokrát väčšia ako ich obývacia časť. Okrem kuchynskej linky obsahuje pracovný ostrovček a veľký jedálenský stôl.
Zvykom je, že nad ostrovčekom bývajú uložené visiace panvice a nádoby na varenie. O kuchyňu vo vidieckom štýle sa treba pravidelne starať aby ste rýchlo neskĺzli do neporiadku.
Skrinky a police
Základom kuchyne je kuchynská stena. Tá provensálska musí byť z časti otvorená. Kombinujte uzatvárateľné skrinky s otvorenými policami, zásuvkami a policami so závesom. Rukoväte na skrinkách môžu byť drevené, medené alebo z tepaného železa.
Dobrá rada
Hrnce a panvice neskrývajte pred očami návštevníkov. Pravá vidiecka kuchyňa má kuchynskú výbavu zavesenú na stene či na policiach. To isté platí pre taniere, dózy a keramické misky.
Skrinky a police vyberajte biele, drevené alebo v pastelových farbách.
Kuchynské spotrebiče
Plynové sporáky už dávno vymenili tradičné kachlové pece. Súčasná kuchyňa v provensálskom štýle používa sporáky z matnej čiernej alebo nerezovej ocele. Príjemným bonusom sú mosadzné detaily. Nič však netreba prehánať a aj klasické nerezové alebo biele chladničky sa dajú do provensálskeho obydlia zasadiť s vkusom. Populárne sú tiež kompletne biele spotrebiče.
Kuchynská linka v provensálskom štýle a stena
Pri výbere kuchynskej linky máte bohaté možnosti. Základným materiálom je drevo (ideálne dub), kameň (vápenec, bridlica, mramor), dlaždice či doska z lešteného betónu, ktorú je možné aj zafarbiť.
Pracovná doska z nerezovej ocele nie je zrovna typicky provensálska. Ak sa pre ňu rozhodnete, obklopte ju ručne maľovanými obkladačkami, textíliami a drevenou podlahou, vďaka tomu vyznie menej priemyselne.
Kuchynský drez je vhodný z nerezovej ocele či kameňa. Klasickú pákovú batériu vymeňte za kohútikovú.
Na stenu odporúčame ručne maľované obkladačky, glazovanú keramiku či terracottové dlaždice.
Textílie
Textil nesmie chýbať v žiadnej kuchyni!
Zlaďte záves na kuchynskej stene so závesmi okolo okien a máte vyhraté. Pekným detailom sú obrusy, dečky a voľne zavesené kuchynské utierky. Berte však na vedomie, že textílie sú lapačom prachu.
Podlaha
V mnohých provensálskych domoch nájdeme drevenú podlahu totožnú s dreveným stropom. Drevo môže byť prírodné, alebo farbené bielou či pastelovými farbami.
Ak vás drevo neoslovuje, vyskúšajte terracottu, farebné cementové dlaždice, ktoré sú aj extrémne odolné, alebo kamennú dlažbu.
Sedenie
Ideálnym sedením sú staré drevené lavice, drevené stoličky vytkané slamou, stoličky z tepaného železa či stoličky s rovnakým čalúnením ako sú závesy.
Pri železných stoličkách pozor na podlahu! Nie všetky materiály sú pre ťažký kov dostatočne odolné.
Doplnky v provensálskom štýle
Pri výbere doplnkov buďte opatrní. Provensálska kuchyňa je otvorená a plná predmetov, ktoré sú v bežnej kuchyni ukryté pred zrakmi ľudí. Ak túžite po doplnkoch, siahnite po čerstvých a sušených kvetoch. Typickým kvetom je levanduľa, slnečnica a hortenzia.
Zaobstarajte si tiež kohúta z keramiky alebo kameňa, ktorý je symbolom nielen vidieka, ale aj Francúzska.
Provensálska kuchyňa:
- Základnou farbou provensálskeho štýlu je biela.
- Povolené sú kombinácie s drevom, prírodným kameňom a pastelovými farbami.
- Kuchynská stena má byť z časti otvorená.
- Vystavte taniere, panvice, keramické misky do otvorených políc.
- Stenu za linkou obložte ručne maľovanými obkladačkami, terracottovými dlaždicami alebo kameňom.
- Kuchynské umývadlo môžete ale nemusíte prispôsobovať provensálskemu štýlu. Určite však vymeňte pákovú batériu za kohútikovú.
- Nezabúdajte na textílie, čím viac, tým lepšie.
- Nepreháňajte to s doplnkami.
- Samozrejmosťou by mali byť kvety, hlavne lenaduľa, slnečnice alebo hortenzia.