Základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru

Základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru
5 6 hodnotení

Niektorí ľudia majú ten dar, že dokážu bez problémov a úplne prirodzene zariadiť svoj interiér tak, že vyzerá dokonale. Väčšina z nás sa však musí naučiť, ako na to. Tieto základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru vám uľahčia prácu a výsledok bude taký, aký si želáte.

Čo robiť pri zariaďovaní interiéru

Ak túžite po tom, aby ste mali interiér zariadený vkusne, nápadito a príjemne, skúste sa riadiť týmito tipmi. Dodržte základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru a vytvorte z vášho domova miesto, kde sa budete cítiť dobre nielen vy, ale aj vaši hostia.

Držte sa pravidla nepárnych čísel

Základom tohto pravidla je, že sú dekorácie a objekty naaranžované alebo zoskupené v nepárnom počte. To spôsobuje, že sú viditeľnejšie a vyznejú omnoho lepšie ako dekorácie v párnom počte. Pomáha tiež umiestnenie dekorácií v rôznych výškach, prípadne dekorácií rôznych tvarov (napr. rôzne veľké a rôzne zdobené rámy na fotografiách). Nezabudnite, že ak siahnete po dekoráciách rôznych tvarov a veľkostí, malo by byť medzi nimi nejaké spojivo.

V každej miestnosti nájdite ohniskové miesto

Ohniskové miesto je to miesto v izbe, ktoré na seba okamžite prirodzene púta pozornosť. Ak ste stratený v tom, ako máte zariadiť svoj interiér, nájsť takéto miesto je dobrý začiatok. Môže to byť napríklad veľké okno s výhľadom alebo krb. Ak si myslíte, že takýto bod vo vašom interiéri nemáte, môžete si ho ľahko vytvoriť napríklad tak, že jednu stenu natriete inou farbou alebo na ňu dáte výraznú tapetu. Prípadne použite veľký kus nábytku, napríklad gauč či knižnicu, a urobte z neho ohniskové miesto v izbe. Podobne poslúžia aj veľké obrazy či zrkladlo. Keď už ste našli ohniskové miesto, sústreďte dekorácie okolo neho.

Dbajte na proporcie a presné miery

Mnohí z nás sa pri kúpe nábytku či závesov a záclon riadia odhadom namiesto toho, aby si presne vymerali rozmery. To je častá chyba pri zariaďovaní interiéru, pretože keď si všetko presne vymeriate, výsledok bude neporovnateľne lepší. Tu je niekoľko pravidiel týkajúcich sa mier, ktorých by ste sa pri zariaďovaní mali držať:

 1. Medzi konferenčným stolíkom a gaučom by malo byť minimálne 30 centimetrov.
 2. Keď chcete zavesiť obrazy alebo fotky na stenu, mali by byť v úrovni očí. To znamená že približne 150 centimetrov od podlahy.
 3. Koberec má správnu veľkosť vtedy, keď na ňom stojí nábytok všetkými štyrmi nohami.

Správne rozmiestnite osvetlenie

Existuje viacero typov osvetlenia – od tlmeného, cez jemné svetelné akcenty až po hlavné a silné zdroje svetla. Základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru hovoria, že tým, že do miestnosti umiestnite viacero typov osvetlenia, jej dodáte zaujímavý rozmer.

Vyhnite sa týmto chybám

Ak nie ste profesionál, ľahko sa môže stať, že sa pri zariaďovaní svojho domova nechtiac dopustíte viacerých chýb. Vyhnite sa tým najčastejším:

 • Nezariaďte izbu len v jednej farbe. Vyberte hlavnú farbu, ktorá bude tvoriť 60 percent izby, druhá farba by mala byť 30 percent a tretia, ktorá je svetlejšia ako predchádzajúce dve, by mala tvoriť zvyšných 10 percent.
 • Nekupujte malý ani veľký konferenčný stolík. Stolík by mal mať šírku dvoch tretín sedačky či gauča a mal by byť aspoň o 20 centimetrov nižší ako výška sedenia.
 • Neumiestňujte koberec do stredu izby.

Univerzálne platné základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru síce neexistujú, no priniesli sme vám niekoľko oporných bodov. Ak sa ich pri zariaďovaní svojej domácnosti budete pridŕžať, vyhnete sa tomu, aby bol váš domov preplnený zbytočnosťami a pôsobil neútulne a rušivo. Nebojte sa však popustiť uzdu fantázie a nenechajte sa zviazať pravidlami, pretože v prvom rade ide o to, aby ste sa cítili dobre vy.

Zdieľajte tento článok

Zmena dispozície interiéru

Zmena dispozície interiéru
5 5 hodnotení

Napredujúce možnosti dnešnej doby zvyšujú naše požiadavky na mnohé oblasti života.

Plánujete zmeniť dispozíciu vášho bytu?

Obrňte sa trpezlivosťou, rekonštrukciu starostlivo naplánujte a zabezpečte si dostatok financií. Prestavba rozloženia bytu si totiž väčšinou vyžaduje aj úpravu podláh, okien a výmenu starých materiálov.

Prinášame tipy, aké sú možnosti zmien, ktoré neporušia statiku. Konkrétne príklady nájdete v článku.

Funkčné zóny interiéru

Každý jeden bytový priestor má svoju dispozíciu a delí sa na jednotlivé miestnosti. Na byty a domy existujú určité nároky, ktoré definujú funckie. Za tie základné považujeme:

 • biologickú – miesto pre kvalitný spánok, odpočinok, hygienu a stravovanie
 • hospodársku – priestor na prípravu jedla, umývanie riadu, umiestnenie spotrebičov
 • spoločenskú – rozhovory, vzdelávanie, hry, voľný čas s rodinou a priateľmi
  úložnú

A presne od týchto 3 nepostrádateľných charakteristík každého obytného interiéru sa odvíjajú funkčné zóny:

 1. komunikačná – priestor na pohyb a komunikáciu
 2. činnostná – všetky činnosti a potrebné predmety k nim
 3. úložná – miesta, kam môžeme odkladať veci

Základ dispozície bytu tvorí tzv. komunikačná os, ktorá prechádza celým priestorom a vetví sa do jednotlivých miestností až k vonkajším otvorom.

Aké sú možnosti zmeny dispozície?

Pri dispozičných riešeniach by ste mali myslieť najmä na potreby domácnosti a svojich koníčkov, ktoré potrebujú priestor. Zmena rodinnej situácia alebo túžba po modernizácii sú hlavné dôvody rekonštrukcií.

Čo ale prestavbu obmedzuje?

 • rozmiestnenie a počet okien
 • plocha bytu
 • konštrukčný nosný systém stien

Ideálnym prípadom sú tzv. flexibilné konštrukcie. Tie vám umožnia prestavovať podľa vlastných požiadaviek. V prípade skeletonového nosného systému tvoria steny len výplň a priestor sa tak môže členiť ľubovoľne.

U nás sa používa priečny systém a pozdĺžne nosné steny. Ak sú nosné steny uprostred dispozície, je určite vhodné, aby ste sa poradili so statikom. Neodborné zásahy vedú k narušenie statiky celého domu.

Pozrite sa na konkrétne príklady zmien.

pôdorys interiéru

1. Väčšia kúpeľňa

Frekventovaným problémom väčšiny bytov sú malé kúpeľne. Pri rekonštrukcii ju môžete zväčšiť o centimetre z chodby alebo spojiť s wc. Poslednou možnosťou je uskromnenie sa s menšou kuchyňou. Je na vás, ktorý spôsob zvolíte.

Plánujete kúpeľňu presúvať do najmenšej izby v byte?

Tento krok vopred zvážte. Ide o náročnú zmenu, ktorá pri rekonštrukcii dokáže narobiť poriadne problémy. Vyriešiť by ste mali hlavne:

 • prívod vody sa nedá zasekať do steny
 • skládka podlahy neumožňuje viesť odpad

2. Prepojenie obývačky a kuchyne

Dnes sú moderné otvorené a prepojené priestory. Najčastejšie sa spája kuchyňa s obývačkou, popr. aj jedálňou, ktoré sú delené len opticky. Miestnosti tak vyzerajú na oko väčšie.

Ak túžite po svetlom priestrannom interiéri, toto riešenie bude pre vás ideálne. V niektorých bytoch stačí odstrániť len jednu priečku a vysnívaná kuchyňa je na svete.

Na aký problém by ste sa mali pripraviť?

Orientácia bytu. Často je kuchyňa orientovaná do dvora a oddychovaná časť bytu smeruje k rušnej ulici. Pri opačnom usporadúvaní si dajte pozor na zmenu miestností vzhľadom k susedom.

3. Samostatný šatník

Premyslený úložný priestor celého bytu umožňuje zachovávať dostatočnú priestrannosť. Samostatný šatník je možné vytvoriť vo veľkej predsieni, v ktorej sa nachádzajú staré vstavané skrine.

Nad šatníkom je možné uvažovať aj v rámci veľkých spální.

Na záver

K rekonštrukciám patria aj zmeny kanalizácie, rozvodov vody či spôsoby vykurovania, preto sa na tento dlhý proces pripravte. Nezabúdajte na svoju povinnosť oznamovať akékoľvek zásahy do bytu na príslušnom stavebnom úrade.

Zdieľajte tento článok