Myslite na osvetlenie bytu ešte pred rekonštrukciou. Dôležitými faktorom je najmä účel osvetlenia v závislosti od individuálnych potrieb, návykov a funkcií miestností.

Myslieť treba aj na ekonomickú stránku, pretože vďaka úspornejším technologickým riešeniam dokáže využívať osvetlenie efektívne a šetrne. Ak chcete získať tipy ako na to a odhaliť rezervy vašej domácnosti – spravte si bezplatný test, prostredníctvom inteligentnej kalkulačky úspory od innogy.

Svetlo má obrovskú silu na náš organizmus.

Na náš spánok, na našu výkonnosť, ale i celkovú pohodu. Napriek tomu som prekvapený, ako málo ľudia kladú dôraz pri návrhu osvetlenia vo svojom novom byte.

V byte, v ktorom budú tráviť drvivú časť svojho života. A práve rekonštrukcia bytu vám dáva možnosť navrhnúť si osvetlenie bez kompromisov.  

Svetlo však okrem relaxačných účinkov plní aj funkčnú stránku podľa účelu, na ktoré ho potrebujeme.

Každá miestnosť v byte plní špecifickú úlohu a preto by sme mali aj k svetlu tak pristupovať.

Poďme na to, aké svetlá do bytu budete potrebovať.

Osvetlenie rozdeľujeme na tri základné skupiny podľa účelu:

  1. ambientné,
  2. pracovné,
  3. akcentové.

Ambientné alebo tiež univerzálne osvetlenie, ktoré plní základnú funkciu osvetlenia v miestnosti. Ide o svetlo, ktoré má miestnosť primárne osvetliť. Väčšina ľudí skončí pri tomto svetle, čo je obrovská škoda.

Pracovné osvetlenie osvetľuje pracovný priestor alebo nám pomáha osvetliť rôzne pracovné aktivity, ako napr. čítanie knihy, holenie v kúpeľni, príprava jedla v kuchyni a pod.

stolové lampy
pexels.com
Viete, koľko môžete ušetriť na elektrickej energii použitím LED žiaroviek?
Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.

Akcentové svetlo osvetľuje určitý objekt, ktorý chceme zvýrazniť, upriamiť naň pozornosť alebo len navodiť istú atmosféru.   

akcentové osvetlenie
shutterstock

Pri plánovaní svetla začíname tzv. vrstvením svetla. Vždy začíname ambientným svetlom, ktoré osvetlí miestnosť, následne pridáme špecifické pracovné osvetlenie a doplníme atmosférickým, akcentovým osvetlením.

Svetlá do bytu podľa miestností

Osvetlenie v chodbe

Chodba alebo predsieň plní vítaciu funkciu, ktorá má navodiť príjemný pocit domova. V chodbe preto môžete využiť lustre, nástenné alebo bodové svetlá.

Osvetlenie do obývačky

Je miestnosť, kde trávi rodina spoločne najviac času pri rôznych aktivitách, pozeranie TV, hranie spoločenských hier, čítanie, počúvanie hudby. Mali by ste preto brať dôraz na jej dôkladné osvetlenie.

Svetlo by malo byť teplejšie s viacerými nepriamymi zdrojmi svetla doplnené pracovnými svetlami ako sú stojace, podlahové lampy alebo stolíkové lampy.

[adinserter block=”57″]

osvetlenie obývačky
shutterstock

Osvetlenie do kuchyne

V kuchyni je najdôležitejšie osvetlenie pracovnej dosky pri krájaní a príprave jedál. Používa sa osvetlenie pod hornými kuchynskými skrinkami.

Samostatné osvetlenie by mal mať jedálny stôl pomocou závesného svietidla zo stropu, ktoré umocní príjemnú atmosféru pri stole.

Osvetlenie do spálne

Spálňa je priestor, ktorý sa vyznačuje intimitou. Ideálne, ak máte viacero nepriamych svetiel, ktoré dotvárajú atmosféru. Ak radi v posteli čítate, potrebujete pracovné svetlo.

Osvetlenie do kúpeľne

Osvetlenie v kúpeľni by malo byť všeobecné, najmä ak nemáte prívod denného svetla a pracovné osvetlenie pri zrkadle. Pri veľkých kúpeľniach môžete miestnosť doplniť akcentovými svetlami, ktorými navodíte príjemnú atmosféru relaxu a pohody, napr. keď ste vo vani.

Nie je svietenie ako svietenie

Aj keď podľa štatistík najviac elektriny v domácnosti spotrebuje elektronika, ani kuchynské spotrebiče a osvetlenie nie sú zanedbateľnými položkami. 

Spotreba elektriny závisí najmä od našich návykov a konkrétneho vybavenia. Preto ak máte tendencie doma svietiť “ako v paláci”, je dobré sa zamerať aj na efektivitu a ekonomickú stránku. 

To, kde máte rezervy si môžete ešte dnes overiť vďaka bezplatnej inteligentnej kalkulačke od innogy. Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov, viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti.

Získate tak konkrétne návrhy riešení v prehľadnom spracovaní, vďaka ktorým môžete začať šetriť ihneď. Napríklad spotrebu elektriny môžete znížiť jednoduchou výmenou úsporných žiaroviek či šetriacich zásuviek. Poďme sa teda pozrieť, aké produkty máte na výber.

Aké žiarovky si zvoliť

Žiarovky sú vašim zdrojom svetla, preto je dôležité aký typ si vyberiete. Na výber máte štyri základné druhy.

Klasické žiarovky – poznáte ich všetci. Vyžarujú teplé, príjemné svetlo, ale aj príliš veľa tepla. Je to tým, že sú energeticky veľmi náročné. Prestávajú sa vyrábať a vytláčajú ich ekologickejšie alternatívy.

Halogénové žiarovky – sú veľmi podobné klasickým žiarovkám, ale spotrebujú zhruba o 10 až 20 % menej energie. Vyžarujú jasné, biele svetlo podobné dennému svetlu.

Úsporné žiarovky – kompaktné žiarivky (CFL) – boli nástupcami klasických žiaroviek, pretože spotrebovali až 75 % menej energie. Mali však viacero negatív, ktoré si určite pamätáte. Svetlo malo modrejší nádych, aj keď sa postupne objavili žiarovky v rôznych farebných odtieňoch. A trvalo im tiež dlhšie, kým sa rozsvietili na 100 %. Ďalším negatívom sú ťažké kovy, ktoré tieto žiarovky obsahujú.

LED osvetlenie – je najnovším hitom, pretože spotrebujú rovnako málo ako úsporné žiarovky, ale vydržia až 3 krát dlhšie. Na začiatku sa využívali na pracovné osvetlenie, ale v dnešnej dobe ich nájdete v rôznych podobách. Výrazný pokles ich cien im vydláždil cestu do každej domácnosti.

Stmievače osvetlenia

Stmievače sú skvelým nástrojom ako si vytvoriť vlastnú atmosféru podľa vašej nálady alebo podľa príležitosti. Klasické žiarovky a halogénky nemajú so stmievaním žiadny problém.

Stmievanie LED a LED stmievače

Druhou kapitolou sú úsporné žiarovky a najmä LED žiarovky, ktoré si vyžadujú špeciálne stmievače a tiež žiarovky, ktoré sú vhodné na stmievanie. (sú označené ako stmievateľné) Každý výrobca stmievačov si otestuje kombináciu jeho stmievača a konkrétnej LED žiarovky, ktorú odporúča používať. Inak sa môžu objaviť rôzne problémy od klasického preblikávania žiaroviek, po úplne nefungujúce stmievanie. 

Jas žiarovky

V minulosti sa pre jas, teda silu žiarovky používali najmä Watty. To platilo pri klasických žiarovkách, ktoré mali štandardné označenie ako 40 W, 60 W alebo 100 W.

Pri kompaktných úsporných a LED žiarovkách toto označenie stratilo význam, pretože tieto žiarovky majú spotrebu rádovo nižšiu.

Pre jas sa preto používa jednotka LUMEN, ktorá nám určuje akú svetelnosť má žiarovky bezohľadu na jej výkon vo W.

Príklad: 40 W klasická žiarovka má zhruba jas 600 lumenov, čo je pri LED žiarovke ekvivalent len 10 W.

Farebná teplota svetla v Kelvinoch

Okrem jasu by ste si mali všímať tiež farebnú teplotu žiarovky. Označujú sa v Kelvinoch a platí, že čím nižšia hodnota, tak je svetlo teplejšie, oranžovejšie a čím vyššia hodnota, svetlo je studenšie, teda modrejšie.

V obchodoch bežne nájdete tri úrovne:

  • jemné, teplé svetlo (2 700 Kelvinov) – vhodné pre chodby, obývačky a spálne,
  • jasné biele svetlo (4 100 Kelvinov) – vhodné pre kuchyne, kúpeľne, toalety,
  • denné svetlo (5 000 až 6 000 Kelvinov) – vhodné na čítanie, garáže, šatníky.
teplota svetla
medium.com

Teplé svetlo je vhodné do priestorov, ktoré majú mať príjemnú atmosféru, napr. pri jedálenskom stole alebo v spálni, ktorá je relaxačným priestorom.

Jasné biele svetlo sa hodí do priestorov, ktoré sú určené na prácu, ako napr. pracovná plocha v kuchyni, alebo svetlo v kúpeľni alebo v šatníku. Je to tým, že biele svetlo vám najlepšie ukáže farby v dennom svetle.

Ak si vyberáte šaty so šatníka, chcete vidieť ako budú vyzerať na dennom svetle. To isté platí v kúpeľni pri líčení, kde chcete vidieť ako váš make-up budú vidieť vaši kolegovia v práci.

Ambientné svetlo by malo byť teplom tóne, pracovné v jasnom bielom alebo dennom svetle a akcentové buď teplé alebo jasné biele.

Záver

Začnite plánovať osvetlenie a svetlá do bytu už v začiatku ešte pred rekonštrukciou elektrických rozvodov, inak skončíte so svetlom, pri ktorom sa budete cítiť nepríjemne. Základom je kombinácia viacerých zdrojov svetla v miestnosti podľa jednej z troch funkcií. Relaxačné, pracovné alebo akcentové osvetlenie.

Nezabúdajte ani na to, že trh v súčasnosti ponúka riešenia, ktoré šetria energie a vaše peniaze. Prvým krokom k úspore je bezplatná samodiagnostika cez kalkulačku innogy. Vďaka nej získate na mieru šité návrhy riešení pre vašu domácnosť v prehľadnom spracovaní. Svieťte rozumne a efektívne.