Návod, ako na maľovanie stien v interiéri

maľovanie stien
shutterstock

Potrebuje váš interiér oživiť? Potrebujete zatrieť fľaky na stenách a nechcete volať maliara? Ak chcete dosiahnuť profesionálny výsledok, tento návod ako maľovať steny je presne pre vás.

Maľovanie stien – ako začať?

Veľmi dôležitou súčasťou maľovania interiéru je príprava. Je nutné si pripraviť podklad – to môže vyžadovať napríklad zoškriabanie, plošné tmelenie alebo drobné vysprávky, netreba zabudnúť ani na izoláciu škvŕn, omietnutie stien a pri nových štukových omietkach brúsenie. Nakoniec je treba spevniť voľné časti z podkladu penetrovaním.

Pred každým maľovaním je dôležité poznať druh podkladu, aby ste zvolili vhodný druh interiérovej farby. Samozrejmosťou je, že každý minerálny podklad musí byť suchý a vyzretý.

maľovanie stien

Ako si pripraviť podklad na maľovanie?

Celé vaše maliarske úsilie z veľkej časti závisí na príprave podkladu. Pred maľovaním stien je nutné najskôr steny umyť, a to pomocou umývacích hubiek a štetiek. Ak sú na stene viac ako štyri vrstvy farby, je dobré ich pred novým náterom odstrániť. Stenu najskôr navlhčite čistou vodou pomocou valčeka a následne oškrabte špachtľou alebo obrúste brúsnym papierom č. 40 až 60.

Je možné, že zistíte, že omietka je niekde poškodená, takže budete potrebovať dané miesto nanovo omiesť. Nová omietka však pred maľovaním stien musí byť dostatočne vyzretá, na čo treba čakať približne jeden mesiac. Okrem toho môžete objaviť drobné nerovnosti, trhliny alebo škáry, ktoré sa dajú ľahko opraviť sadrou alebo tmelom.

Ak zistíte, že vaše steny sú vlhké, prípadne sú na nej stopy po plesniach či škvrny, treba spraviť izolačné a sanačné nátery.

Farby do interiéru

Na maľovanie interiéru sa v dnešnej dobe používajú výlučne vodou riediteľné maliarske farby na steny. Tie sa delia:

  • akrylátové
  • polyvinylacetátové
  • latexové

Je na vašom zvážení, akú farbu si na maľovanie stien vyberiete. Môžete si vybrať z niekoľkých stupňov belosti, lesku alebo farbu odolnú voči oteru či dokonca takú, ktorú je možné umyť.

Podľa typu podkladu a odporúčania výrobcu farby na obale zmiešajte farbu. Bežnou maliarskou praxou je, že prvá vrstva sa namieša redšia, aby sa lepšie prichytila na podklad a druhá finálna vrstva má konzistenciu hustejšiu a slúži k dotiahnutiu perfektného náteru. Takže prvý náter zrieďte v pomere 1:1 a do druhého (v prípade potreby ja tretieho náteru) pridajte 10-15 % vody.

Ako vymaľovať byt

Keď máte farbu dobre zamiešanú, môžete sa pustiť do maľovania interiéru. Na maľovanie stien sa používa maliarska štetka, maliarsky valček a technika striekania.

Je dobré si maľovanie bytu rozvrhnúť tak, aby sa dialo za denného svetla v teplotnom rozmedzí od 10 do 30 stupňov Celzia. Pri nižšej teplote a vyššej vlhkosti vzduchu sa zasychanie náterov spomaľuje a tým sa celý proces maľovania predlžuje. Ak chcete, aby náter schol rovnomerne, na žiadnu časť steny, ktorú maľujete, by nemal dopadať tieň.

Tradične sa začína maľovať od kútov a rohov miestností, až potom prichádzajú na rad väčšie plochy. Maľovať interiér začnite od stropu a smerujte dole a postupujte od okna ku dverám .

Pri maľovaní štetku namočte do nádoby s farbou cca z jednej tretiny a aj tak ju vždy otrite o okraj nádoby. Takto postupne vymaľujte steny v byte prvou vrstvou a po najskôr dvoch hodinách môžete nanášať druhú vrstvu.

Na čo si dať pozor pri maľovaní stien

Ak sa vám maľovanie bytu nechce zbytočne druhýkrát opakovať, mali by ste sa vyhnúť týmto chybám.

Zle pripravený podklad môže spôsobiť, že náter popraská. Stáva sa to vtedy, ak sa neodstráni dobre pôvodná farba. V tomto prípade pomôže len odstrániť dokonale starý náter a začať maľovať byt odznova.

Ak farbu príliš zriedite, bude vám presvitať stará maľba, čo sa vám môže stať aj keď vyberiete na maľovanie stien farbu s nízkou krycou schopnosťou. Tu sa dá ľahko pomôcť a do riedkej farby stačí pridať viac pôvodnej nezriedenej farby a naniesť ešte jeden náter.

Naopak príliš hustá farba môže spôsobiť, že namiesto maľovania budete strhávať predošlé nátery. Ak máte farbu hustú, stačí ju zriediť. Existuje aj možnosť, že ja na stene priveľa vrstiev, a preto sa náter strháva a v tomto prípade musíte odstrániť staré vrstvy a začať odznova.

Tipy ako vymaľovať byt

Tieto tipy sa týkajú výberu farieb. Farby, ktoré sú modré alebo zelené vyvolávajú pocit chladu a miestnosť opticky rozšíria. Farby žltá, oranžová a červená miestnosť zútulňujú a pôsobia teplejšie.

Postup na stierkovanie stien v interiéri

stierkovanie stien
shutterstock

Oživte váš interiér vďaka návodu ako na stierkovanie. Hladký a rovný povrch stien sa stane novou ozdobou vášho bývania

Stierkovanie stien si vyžaduje pevnú ruku a oko s citom na nerovnosti. Aj keď sa skúsenostiam majstrov nevyrovnáte, pri troche snahy, trpezlivosti a s kvalitným materiálom sa jej môžete verne priblížiť. Existujú rôzne typy omietok a materiálov, ktoré môžete použiť, podľa vášho podkladu sa neváhajte v predajni informovať a dajte si poradiť ak si nebudete istý výberom.

Na stierkovanie stien budete potrebovať aj toto

  • sadrová omietka
  • penetračný základný náter
  • elektrické miešadlo
  • nerezové hladítko
  • fasádnu špachtľu aj obyčajnú špachtľu
  • tmel, pásku do rohov
  • vedro, čas a vaše zdravé ruky.

Pred aplikáciou omietky musíte vyhladiť povrch – obrúsiť všetky nerovnosti, ktoré sa na stenách nachádzajú. Aby sa stierka k stene dobre prichytila, očistené steny bude potrebné napenetrovať. Pred aj počas aplikácie nezabudnite tento základný náter poriadne vymiešať aj premiešavať elektrickou metlou.

Ušetríte si tak starosti s usadzovaniu hrubších častí. Pre aplikáciu penetračného náteru na stenu použite valček, ktorým ho rovnomerne rozotrite na celú plochu steny/stien. Na záver nechajte náter dobre vyschnúť.

Prichystajte si vami vybranú sadrovú omietku a nasypte ju do vedra. Vzápätí do nej podľa návodu uvedenom na obale vlejte vodu a nechajte do 5 minút pôsobiť. Keď omietka do seba vsaje vodu, hmotu rozmiešajte elektrickým miešadlom.

Ak sa vám na začiatok podarí nasypať viac omietky, do zmesy radšej vlejte trochu vody a opäť ju rozmiešajte. Nie naopak. Dosypaním omietky zahustenie vám vzniknú neželané hrudky a to nechcete. Konzistencia omietky následne otestujete tak, že ju naberiete na špachtľu, ktorú otočíte omietkou nadol. Ak sa jej bude držať, môžete pokračovať s jej nanášaním na stenu.

Stierkovanie stien sa tak dostáva do najdôležitejšej časti. Hmotu omietky začnite nanášať rovným nerezovým hladítkom v, ideálne, jednej vrstve a v jednom smere. Zospodu smerom hore. Prvý náter nemusí byť dokonalý, aj keď môže.

stierkovanie stien

stierkovanie stien

Priestor na zahladenie drobných chybičiek zvládnete pomocou fasádnej špachtle. Na plochu smerom na stenu špachtľou vyhladzujte steny striedavo vodorovne a potom zvisle, smerom d o kríža. Dávajte si pozor na ťahy špachtľou smerom do oblúka. Tento spôsob vás môže lákať, ale len veľmi ťažko ním docielite dokonale rovnú plochu vašich stien. Ak ešte nájdete miesta, kde chýba omietka alebo vám stena nesedí vo vodováhe, naneste omietku podľa potreby a zarovnajte.

stierkovanie stien

Či omietka zaschla skontrolujte pritlačením vašej dlane. Ak nezanechá v stene stopu, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Stenu navlhčite hubkou na vodu jemnými krúživými pohybmi. Ak ste postupovali správne na povrch hubky by sa nemal odlepovať žiaden materiál. Omietka po kontakte s vodou uvoľní sadrové mlieko, ktoré významne pomôže zarovnaniu povrchu.

Ak sa vám náhodou vytvoria bubliny, o nič nejde. Chvíľu počkajte a povrch opätovne zarovnajte fasádnou špachtľou a nechajte zaschnúť, tak aby ste boli s výsledkom spokojní. Aby všetky steny vyzerali kompaktne, do ich rohov naneste tmel a potom do nich vložte pásku, ktorá steny na seba napojí a ochráni maximalizuje ochranu pred prasknutím.

Pásku v strede prehnite po šírke. Po aplikácii na roh ju nezabudnite vyrovnať a do hrany rohu poriadne pritlačiť. Okraje pásky na záver zahlaďte tmelom.

Keď budete mať stierkovanie stien hotové, nechajte ich poriadne zaschnúť podľa špecifikácie materiálu a podmienok v priestore. A potom, potom, vám ostáva už len jediné. Vybrať si farbu, s ktorou vaša izba naberie druhý dych.