Ako na maľovanie stien v interiéri?

maľovanie stien
Ako na maľovanie stien v interiéri?
5 2 hodnotení

Potrebuje váš interiér oživiť? Potrebujete zatrieť fľaky na stenách a nechcete volať maliara? Ak chcete dosiahnuť profesionálny výsledok, tento návod ako maľovať steny je presne pre vás.

Maľovanie stien – ako začať?

Veľmi dôležitou súčasťou maľovania interiéru je príprava. Je nutné si pripraviť podklad – to môže vyžadovať napríklad zoškriabanie, plošné tmelenie alebo drobné vysprávky, netreba zabudnúť ani na izoláciu škvŕn, omietnutie stien a pri nových štukových omietkach brúsenie. Nakoniec je treba spevniť voľné časti z podkladu penetrovaním.

Pred každým maľovaním je dôležité poznať druh podkladu, aby ste zvolili vhodný druh interiérovej farby. Samozrejmosťou je, že každý minerálny podklad musí byť suchý a vyzretý.

maľovanie stien

Ako si pripraviť podklad na maľovanie?

Celé vaše maliarske úsilie z veľkej časti závisí na príprave podkladu. Pred maľovaním stien je nutné najskôr steny umyť, a to pomocou umývacích hubiek a štetiek. Ak sú na stene viac ako štyri vrstvy farby, je dobré ich pred novým náterom odstrániť. Stenu najskôr navlhčite čistou vodou pomocou valčeka a následne oškrabte špachtľou alebo obrúste brúsnym papierom č. 40 až 60.

Je možné, že zistíte, že omietka je niekde poškodená, takže budete potrebovať dané miesto nanovo omiesť. Nová omietka však pred maľovaním stien musí byť dostatočne vyzretá, na čo treba čakať približne jeden mesiac. Okrem toho môžete objaviť drobné nerovnosti, trhliny alebo škáry, ktoré sa dajú ľahko opraviť sadrou alebo tmelom.

Ak zistíte, že vaše steny sú vlhké, prípadne sú na nej stopy po plesniach či škvrny, treba spraviť izolačné a sanačné nátery.

Farby do interiéru

Na maľovanie interiéru sa v dnešnej dobe používajú výlučne vodou riediteľné maliarske farby na steny. Tie sa delia:

  • akrylátové
  • polyvinylacetátové
  • latexové

Je na vašom zvážení, akú farbu si na maľovanie stien vyberiete. Môžete si vybrať z niekoľkých stupňov belosti, lesku alebo farbu odolnú voči oteru či dokonca takú, ktorú je možné umyť.

Podľa typu podkladu a odporúčania výrobcu farby na obale zmiešajte farbu. Bežnou maliarskou praxou je, že prvá vrstva sa namieša redšia, aby sa lepšie prichytila na podklad a druhá finálna vrstva má konzistenciu hustejšiu a slúži k dotiahnutiu perfektného náteru. Takže prvý náter zrieďte v pomere 1:1 a do druhého (v prípade potreby ja tretieho náteru) pridajte 10-15 % vody.

Ako vymaľovať byt

Keď máte farbu dobre zamiešanú, môžete sa pustiť do maľovania interiéru. Na maľovanie stien sa používa maliarska štetka, maliarsky valček a technika striekania.

Je dobré si maľovanie bytu rozvrhnúť tak, aby sa dialo za denného svetla v teplotnom rozmedzí od 10 do 30 stupňov Celzia. Pri nižšej teplote a vyššej vlhkosti vzduchu sa zasychanie náterov spomaľuje a tým sa celý proces maľovania predlžuje. Ak chcete, aby náter schol rovnomerne, na žiadnu časť steny, ktorú maľujete, by nemal dopadať tieň.

Tradične sa začína maľovať od kútov a rohov miestností, až potom prichádzajú na rad väčšie plochy. Maľovať interiér začnite od stropu a smerujte dole a postupujte od okna ku dverám .

Pri maľovaní štetku namočte do nádoby s farbou cca z jednej tretiny a aj tak ju vždy otrite o okraj nádoby. Takto postupne vymaľujte steny v byte prvou vrstvou a po najskôr dvoch hodinách môžete nanášať druhú vrstvu.

Na čo si dať pozor pri maľovaní stien

Ak sa vám maľovanie bytu nechce zbytočne druhýkrát opakovať, mali by ste sa vyhnúť týmto chybám.

Zle pripravený podklad môže spôsobiť, že náter popraská. Stáva sa to vtedy, ak sa neodstráni dobre pôvodná farba. V tomto prípade pomôže len odstrániť dokonale starý náter a začať maľovať byt odznova.

Ak farbu príliš zriedite, bude vám presvitať stará maľba, čo sa vám môže stať aj keď vyberiete na maľovanie stien farbu s nízkou krycou schopnosťou. Tu sa dá ľahko pomôcť a do riedkej farby stačí pridať viac pôvodnej nezriedenej farby a naniesť ešte jeden náter.

Naopak príliš hustá farba môže spôsobiť, že namiesto maľovania budete strhávať predošlé nátery. Ak máte farbu hustú, stačí ju zriediť. Existuje aj možnosť, že ja na stene priveľa vrstiev, a preto sa náter strháva a v tomto prípade musíte odstrániť staré vrstvy a začať odznova.

Tipy ako vymaľovať byt

Tieto tipy sa týkajú výberu farieb. Farby, ktoré sú modré alebo zelené vyvolávajú pocit chladu a miestnosť opticky rozšíria. Farby žltá, oranžová a červená miestnosť zútulňujú a pôsobia teplejšie.

Zdieľajte tento článok

V čom je lepší byt v pôvodnom stave a v čom novostavba?

V čom je lepší byt v pôvodnom stave a v čom novostavba?
5 5 hodnotení

Otázka, či pôvodný stav alebo novostavba môže byť malým chytákom. Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná a preto si na životné rozhodnutie doprajte kvalitné informácie.

V tomto článku si povieme niečo o výhodách a nevýhodách jednotlivých stavov nehnuteľnosti a vy tak budete mať všetky dostupné informácie na slobodné rozhodnutie.

Stav nehnuteľnosti má priamy dosah na váš aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet sa odvíja od ceny nehnuteľnosti a zároveň od sumy, ktorú potrebujete na rekonštrukciu. Dlhodobý dosah má v podobe mesačných nákladov na vaše bývanie. Nájom a energie sú pre novostavbu a pôvodný stav neporovnateľné, no rovnako to platí aj pre celkovú cenu nehnuteľnosti.

Pôvodný stav je lacnejší. Skutočne?

Nepopierateľnou výhodou panelákových domov, resp. nehnuteľností v pôvodnom stave je najmä cena a celková dostupnosť.

Oproti novostavbe je cena panelákového bytu o 20 – 30 % nižšia a celková dostupnosť je ešte stále vyššia, čo sa môže zdať ako ľahké rozhodovanie, najmä pre tých, ktorých tlačí rozpočet. Nenechajte sa však oklamať zdanlivým ušetrením a počítajme ďalej.

K cene nehnuteľnosti je potrebné vziať do úvahy aj prevádzkové náklady, ktoré budu mesačne z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. V tomto súboji je panelákový byt už na úplne inej pozícii, ako pri cene nehnuteľnosti. Prevádzkové náklady pôvodných bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50 % z bežnej ceny mesačných nákladov novostavby. Rozdiel vo výške 100 € mesačne je úplne bežný a môže byť dokonca aj vyšší.

 

Cena panelákového bytu je oproti novostavbe o 20 – 30 % nižšia

Nepopierateľnou výhodou pôvodných panelákových bytov je ich dostupnosť, ktorá sa s dostupnosťou novostavieb nedá vôbec porovnať. Bytov v pôvodnom stave je jednoducho viac a sú na predaj v takmer každej lokalite.

Otázkou je však ich funkčnosť. Najmladšie panelákové domy tu stoja 25 rokov a ich predpokladaný vek bol už pred 10 rokmi otázny. Tie staršie sú tu s nami z čias komunizmu, kedy boli postavené v čase bytovej krízy. Je až neuveriteľné, že tieto staré paneláky stále stoja, no nikto nevie s presnosťou určiť dokedy. Aj preto sa vaša investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.

Opravy a revitalizácie polstoročných panelákov sa stávajú nákladnejšími, čo sa odráža najmä pri prevádzkových nákladoch a otáznej funkčnosti. Hoci sa vám cena bytu môže zdať nízka, no pri započítaní rekonštrukcie a vyšších mesačných nákladov sa môže cena dokonca dorovnať.

rodina v byte
Staršie byty majú svoju nezameniteľnú atmosféru, ktorú v novostavbe nenájdete

Aj novostavba má svoje muchy

Z predchádzajúceho porovnania, vám vyšlo, že najvýhodnejšia investícia je novostavba. Z finančného, aj funkčného hľadiska tomu tak skutočne je. Je tu však niekoľko „ale“, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Za novostavbu sa podľa zákona považuje nehnuteľnosť, ktorá má najviac 5 rokov. V našom bežnom ponímaní sú novostavby aj iné bytové komplexy, ktoré už majú viac ako 5 rokov, no ich vzhľad, funkčnosť a vyššia cena nám dávajú pocit, že ide o novšiu stavbu.

Nové postupy v riešení bytovej politiky prinášajú nové riešenia, ktoré poskytujú energetické zabezpečenie nehnuteľnosti, ktoré je omnoho efektívnejšie ako v starých bytoch či domoch, čo vedie k nižším mesačným nákladom.

Nie je novostavba ako novostavba. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží, čo je očividné pri použitých materiálov, až po zabezpečenie jednotlivých odborných prác. Kvalite zodpovedá aj výsledná cena. Presne viete, za čo si platíte a tak si môžete byť istý, že ste urobili dobrú investíciu.

Žiaľ, nájdu sa aj developeri, ktorí všetko podmienia ziskom a kvalita pre nich nehrá veľkú rolu. Novostavba v oboch prípadoch pôsobí na laikov totožne, hoci sú v oboch prípadoch diametrálne rozdiely.

Ako rozpoznať kvalitu?

Spoľahnite sa na odborníkov z technickej inšpekcie, ktorý vám už počas výstavby novostavby môžu dohliadať na kvalitu stavby a upozorniť na možné nedostatky. V tejto fáze si môžete najať aj právnika, ktorý naformuluje zmluvné podmienky tak, aby ste po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov. Môže sa jednať o drobnosti alebo aj väčšie problémy, pre ktoré sa budete obzerať po inej novostavbe.

Ak si zvolíte novostavbu, v ktorej už predtým niekto býval, dbajte na prieskum spokojnosti s bývaním od viacerých majiteľov bytu, čím si potvrdíte alebo vyvrátite svoje nadšenie z novostavby. Taktiež môžete zavolať odborníkov technickej inšpekcie, ktorí vám k novostavbe dajú reálne technické podklady, ktoré môžu slúžiť aj na neskoršie vyjednávanie ceny.

Zdieľajte tento článok