Ako si vybrať a zbytočne nepreplatiť kvalitné plastové okná

shutterstock

Výmena okien je jedna z prvých vecí, ktoré v byte v pôvodnom stave budete rekonštruovať.

Hovorí sa, že okná meníte raz za život. A keďže kompletná výmena okien nie je práve najlacnejšia záležitosť, je lepšie výmenu dobre premyslieť a naplánovať. Ak má totiž platiť výrok vyššie, meniť ich po pár rokoch určite nechcete.

Ak ste sa o okná pred rekonštrukciou bytu nezaujímali, určite vás ako prvá vec prekvapí množstvo výrobcov a predajcov, ktorí vznikajú a zanikajú doslova každý deň.

Taktiež vás môže prekvapiť množstvo parametrov, ktoré výrobcovia udávajú.

Trh s oknami je presýtený a neprehľadný. Ako sa teda vyznať pri kúpe okien a na čo si dávať pozor?

Poďme na to.

Drevené, plastové alebo hliníkové

Prvým rozhodnutím je výber materiálu, z ktorého sú okná vyrobené.

Na výber máte klasické drevené, tzv. eurookná, plastové okná, hliníkové okna alebo ich kombináciu. Materiál určuje nielen fyzikálne vlastnosti okna, ale tiež dodáva bytu a domu charakteristický vzhľad.

Drevené okná majú pozitívne vlastnosti prírodného materiálu na dotyk a tiež dobre vyzerajú. Dnes sa od nich v porovnaní s minulosťou dosť upustilo najmä kvôli cene. Drevené okná sú oproti plastovým oknám zhruba o tretinu drahšie.

Hliníkové okná pôsobia veľmi elegantne, sú pevné, ale aj najdrahšie spomedzi všetkých materiálov. Úzky profil a tuhosť hliníkového okna sa hodí na veľké sklenené plochy do výškových budov.

Mnohí ľudia si ich pre vzhľad montujú aj do rodinných domov alebo bytov.

Plastové okná sú najpredávanejšie a najlacnejšie okná, ktoré sú pre drivú väčšinu ľudí primárnou voľbou. Ich výhodou je najlepší pomer ceny a výkonu.

Preto sa budem v tomto článku venovať práve plastovým oknám. Výmenou starých pôvodných drevených okien v byte za plastové môžete usporiť okolo 30 až 40 % energie na vykurovanie.

A to sa už počíta.

Výmena plastových okien

Ak sa chystáte vymeniť pôvodné okná za nové plastové, mali by mať rovnaký tvar a veľkosť. Pri takejto výmene nemusíte práce ohlasovať na stavebný úrad.

Ak sa však rozhodnete meniť tvar a veľkosť a výzor okien, musíte mať stavebné povolenie, inak vám hrozí pokuta.

Najlacnejšie plastové okná sa nemusia vyplatiť

Na trhu v dôsledku presýtenosti nájdete mnoho výrobcov, predajcov, modelov a typov plastových okien. Vyznať sa v ich rozdieloch je vskutku náročné. Online diskusie sú plné “expertov”, ktoré vám pri výbere príliš nepomôžu.

Komu máte teda pri výbere veriť?

Ideálne svojmu rozumu. Ak nájdete na trhu firmu, ktorá predáva najlacnejšie plastové okná na trhu bez histórie, referencií a známeho pôvodu, idete do veľkého rizika.

Ak si vyberiete z ponuky známych výrobcov alebo predajcov, rozdiely medzi oknami nie sú veľké. Môžem povedať, že pri zvučných menách nemôžete urobiť veľkú chybu.

Ale predsa len sa pri kúpe okna zorientujte a všímajte si niektoré parametre, ktoré sú dôležitejšie ako iné.

Kritériá kvalitného plastového okna

Základ plastového okna tvorí tzv. profil, resp. rám okna.

Pri výbere okien sa stretnete s tzv. triedami okien podľa kvality, napr. že trieda A tvorí hrúbku vonkajších stien minimálne 3 mm a vnútorné komory majú šírku minimálne 5 mm. Je to však len marketingový výmysel. Podstatné, čo by ste si mali všímať pri kvalite okien sú parametre profilu, ako je stavebná hĺbka a miera tepelných strát medzi interiérom a exteriérom. Hrúbka stien, šírka alebo počet komôr nie sú podstatné.

profil plastové okno
shutterstock

Pri oknách narazíte na tzv. súčinitel prechodu tepla rámom (profilom) okna vyjadrený koeficientom Uf. Platí, že čím menšie číslo, tým sú tepelné straty a vaše náklady na kúrenie nižšie. Pre bežné okná do bytu sa všeobecne odporúča Uf 1,2  a menej.

Pri oknách sa používajú tri typy súčiniteľa prestupu tepla:

  • súčiniteľ prestupu tepla Uf systém udáva hodnotu U pre systém rámu a krídla,
  • súčiniteľ prestupu tepla Ug udáva hodnotu U pre zasklenie,
  • súčiniteľ prestupu tepla Uw udáva hodnotu U celého okna.

Počet komôr je ďalším parametrom, ktorý výrobcovia radi prezentujú. Každý plastový profil (rám) okna je vyrobený z viacerých komôr, teda samostatných dutých miest vo vnútri rámu, ktoré sú navzájom oddelené. Okná majú od 3 až po 7, 8 komôr.

Pri množstve komôr ide skôr o marketingový ťah ako reálnu účinnú vlastnosť. Dôležitejší parameter ako počet komôr je stavebná hĺbka okna, inými slovami šírka okna.

Platí, že minimálna stavebná hĺbka plastového okna je 70 mm. Tá je dôležitejšia ako počet komôr. 3. komorové okná so stavebnou hĺbkou 82 mm sú tepelno izolačne účinnejšie ako 5 komorové okná s hĺbkou len 70 mm.

Počet skiel je tiež parametrom, ktorý vplýva na tepelno izolačné vlastnosti okien. V minulosti sa používali len dvojsklá, v súčasnosti sú na trhu čoraz viac preferované trojsklá, ktoré spolu s vhodne zvoleným teplým dištančným rámikom poskytujú výrazné zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okna. V prípade novostavieb nízkoenergetických a pasívnych domov alebo pri veľkých sklenených plochách je trojsklo nevyhnutnosťou.

Deklarované tepelné vlastnosti dosahujú výrobcovia naplnením priestoru medzi sklami ušľachtilým plynom. Využíva sa argón, xenón alebo kryptón. Oproti vzduchu môže byť tepelné zlepšenie aj cca 30 %. Takže je podstatné všímať si hodnotu Ug pri skle. To vypovedá o izolačnom skle ako o celku. Dôležité sú tiež ďalšie parametre týkajúce sa nielen tepelnej izolácie, ale tiež nepriezvučnosti, solárny faktor a index prestupu svetla.

Výrobca okna vs. výrobca profilu

Najčastejšie nedorozumenie na trhu je pri výrobcoch okien a výrobcoch profilov. Výrobca okien kompletuje okno z komponentov od viacerých dodávateľov.

Okenné profily výrabajú väčšinou firmy z Nemecka, Belgicka alebo Anglicka. Známe značky sú profily Aluplast, Veka, Gealan, Rehau, Salamander, SchucoKBE, a iné.

Slovenská firma tieto komponenty nakúpi a skompletizuje. Tzn., že okno s tým istým profilom od dvoch rôznych výrobcov nie je rovnaké. Preto si dávajte pozor na “no name” firmu bez skúseností a histórie, ktorá tu o dva roky nemusí byť a vašu reklamáciu nebude mať kto vybaviť.

Kovanie plastového okna

Kvalitné kovanie musí zabezpečiť ľahkú manipuláciu pri neustálom zatváraní a otváraní. Taktiež musí okno dokonale tesniť pred počasím. Kovanie má tiež na starosti sklápanie alebo posúvania okna.

Ak máte malé deti, nezabudnite na funkciu detskej poistky na uzamykateľnej kľučke.

Najznámejší výrobcovia kovaní su Roto, Maco, Winkhaus, GU. Pri kúpe okna si preto skontrolujte, aké kovanie ktorý predajca okien používa.

Údržba plastových okien

Plastové okná sú takmer bezúdržbové, odolávajú bezproblémov počasiu, nehrdzavejú a zanechávajú si tvar.

Kvalitná výstuž plastových okien

Prehýbanie plastových okien sa môže vyskytnúť najmä pri oknách väčších rozmerov, kde bolo zvolené ťažké izolačné trojsklo v kombinácii s lacným a nedostatočne kvalitným plastovým profilom, resp. bola použitá neadekvátna alebo žiadna výstuha. Vyššiu tendenciu k prehýbaniu majú okná s tmavým rámom vystavené intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Nekvalitné plasty sa v minulosti vyznačovali zmenou farby alebo žltnutím okien. Toto dnes už vývojom technológie neplatí.

Rosenie plastových okien

Rosenie okien je jeden z najčastejších problémov pri výmene okien. Ide o dosť komplexný problém a nie je s jednoduchosťou povedať, že ide vždy o problém kvality platových okien.

Hlavným problémom a príčinou rosenia je absencia vetrania izby. Plastové okná veľmi dobre izolujú a preto treba častejšie v izbe vetrať.

Novšie systémy okien majú sofistikovanejšie mikrovetranie, ktoré zabezpečuje cirkuláciu a výmenu vzduchu medzi miestnosťou a vonkajším prostredím.

Ako vyriešiť rosenie okien?

Kupujte si kvalitné plastové okná, ktoré majú pokročilejšie odvetrávanie vlhkosti. Trojsklá majú menší výskyt rosenia okien ako dvojsklá vďaka tomu, že rozdiel medzi vnútornom a vonkajšou teplotou nie je taký veľký.

Rýchly tip

Platí tiež, že čím nižšie hodnoty Uw (Uf, Ug), tým menšia pravdepodobnosť rosenia okien.

Montáž plastových okien

Aj to najlepšie plastové okno vám bude zle slúžiť, ak ho montážnici zle osadia. Nešetrite na tomto kroku, ale dajte si ideálne namontovať okno priamo od výrobcu, ktorý má na montáž vyškolených zamestnancov.

Ako si teda vybrať najkvalitnejšie a zároveň plastové okná s dobrou cenou?

  • Zvoľte si maximálnu cenu, ktorú na výmenu okien máte.
  • Stanovte si minimálne tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré od okna požadujete.
  • V rámci prvých dvoch kritérií si vyberte najlepší pomer rámu a zasklenia.
  • Vyberte si niekoľko známych a overených výrobcov okien.
  • Nechajte si vypracovať cenové kalkulácie porovnateľných okien. Pamätajte, že ak medzi ponukami narazíte na podozrivo nízku kalkuláciu, bude v tom pravdepodobne háčik.

Záver

Výber kvalitných plastových okien sa spočiatku zdá ako ťažká a komplikovaná vec. Je to kvôli širokej ponuke, množstve výrobcov a predajcov a tiež marketingových informácií. Základ je vybrať si okno od renomovaného výrobcu, ktorý používa osvedčené a známe profily okien.

Jedine tak máte záruku, že prípadnú reklamáciu vám firma bez problémov uplatní a vyrieši k vašej spokojnosti, prípadne ju nikdy nebudete musieť riešiť.

Ako si vybrať a zbytočne nepreplatiť bezpečnostné dvere

Pri rekonštrukcii bytu vás pravdepodobne neminie výmena vstupných dverí za bezpečnostné dvere.

Pôvodné “papundeklové” dvere nepridávajú na kvalite spánku nikomu. Dvere, ktoré vie zlodej otvoriť jednoduchým vykopnutím ohrozujú nielen bezpečnosť vašej rodiny, ale hlavne vášho majetku.

Pri bytoch je otázka zabezpečenia vcelku jednoduchá. Ak nemáte byt na prízemí, tak možnosť prekonať byt cez balkón alebo okno je relatívne nízka.

Vaše úsilie by ste preto mali venovať výberu vhodných bezpečnostných dverí.

Bezpečnostné dvere môžu mať podľa európskej normy EN 1627 až EN 163 šesť bezpečnostných tried. Do bytu by ste si mali kúpiť dvere minimálnej 3. bezpečnostnej triedy.

5. a 6. trieda je primárne určená pre trezory. Triedy s označením plus, napr. 2+ a 3+ neexistujú. Ide len o marketingový trik výrobcov dverí ako si vypýtať za dvere viac peňazí.

Je dôležité vedieť pravdu.

Každé dvere, aj bezpečnostné sa dajú prekonať. Rozdiel je len v čase. Každá bezpečnostná trieda preto udáva, aký čas potrebuje útočník na prekonanie takýchto dverí.

  • Bezpečnostná trieda 2 má celkový čas skúšky na prekonanie 15 minút.
  • Bezpečnostná trieda 3 má celkový čas skúšky na prekonanie 20 minút.
  • Bezpečnostná trieda 4 má celkový čas skúšky na prekonanie 30 minút.

Norma tiež presne nehovorí, akým spôsobom majú byť dvere zabezpečené. Zabezpečovací systém je know how výrobcu.
Ak napr. v bezpečnostnej triede 4 potrebuje menej istiacich bodov ako konkurent, je len jeho šikovnosť. Alebo inými slovami počet istiacich bodov, hrúbka dverí nemá až taký výrazný vplyv na zaradenie do triedy ako konštrukčný systém.

Najlacnejšie bezpečnostné dvere sú bez certifikátu

Dvere, ktoré sa tvária na prvý pohľad ako bezpečnostné za nízku cenu a bez bezpečnostného certifikátu sú falošné. Pochádzajú od neznámych výrobcov zvyčajne z Číny alebo Poľska a veľa ľudí sa dá zlákať najmä nízkou cenou. (zhruba okolo 300 €)

Ak nechcete získať falošný pocit bezpečia, vyhnite sa týmto nepodarkom. Najlepšie je získať od výrobcu alebo predajcu platný bezpečnostný certifikát, ktorý potvrdí pravosť takýchto dverí. Inak útočník prekoná tieto dvere veľmi jednoducho.

Ako si vybrať bezpečnostné dvere?

Bezpečnostné dvere majú niekoľko kríterií, podľa ktorých si viete porovnať kvalitu a cenu od viacerých výrobcov.

  • Bezpečnostná trieda dverí – Vyberte si minimálne tretiu bezpečnostnú triedu, ktorá bude chrániť váš majetok.
  • Rozmery zárubne – Svetlá šírka by mala byť minimálne 80 cm aj kvôli rozmerom a sťahovaniu nábytku.
  • Protipožiarna ochrana – Väčšinou nájdete dvere, ktoré majú ochranu pred požiarom minimálne 30 minút, 45 alebo 60 minút.
  • Protihluková ochrana – Na výber máte protihlukové zabezpečenie 37 dB, 39 dB alebo 42 dB.
  • Bezpečnostná zárubňa, ktorá je jedna z najdôležitejších prvkov bezpečnostných dverí.

Bezpečnostná vložka a kovanie dverí

Pri kúpe dverí by ste mali venovať pozornosť aj bezpečnostnej vložke dverí (laicky zámok). Tá by mala byť v rovnakej bezpečnostnej triede. Nie je nič horšie, ako si kúpiť dvere vysokej bezpečnostnej triedy a slabú bezpečnostnú vložku.

Vložky sú zvyčajne určené pre danú bezpečnostnú triedu. Je pravdou, že najčastejšou metódou “vlámania” sa do vášho bytu alebo domu je použitie kľúča, ktorý páchateľ získa. Zvyčajne sa to deje tak, že požičiate napr. susedovi kľúč, ktorý si spraví kópiu a posunie niekomu inému. Pri takýchto kľúčoch mu stačí len fotografia a zámočník podľa nej kľúč vyrobí.

Pri kvalitnejších profiloch vám kľúč nespravia bez oprávnenia, ktoré dostanete len vy spolu s bezpečnostnou vložkou. Stále však platí, že si dávajte veľký pozor, komu požičiavate kľúč od vášho bytu. Je to totiž najslabší bezpečnostný článok.

Uzamykacie a istiace body

Bezpečnostné dvere sa medzi sebou líšia rozdielnym počtom istiacich, resp. uzamykacích bodov. Tu by som chcel zdôrazniť, že počet bodov za hlavné kritérium výberu nepovažujte.

Dôležitejšie je zaradenie dverí do bezpečnostnej triedy a tiež samotná kvalitná zárubňa a bezpečnostná vložka.

Vzhľad bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere, zárubne i kovanie by mali spĺňať nielen kvalitatívne parametre, ale aj dobre vyzerať a ladiť s interiérom.

Výrobcovia ponúkajú množstvo farebných a materiálových prevedení povrchu dverí, zladenia zárubne, ale i dvojfarebné prevedenie. Vnútorná časť dverí tak má farbu zladenú s interiérom.

Značky dverí

Dve najznámejšie značky bezpečnostných dverí na Slovensku sú firmy ADLO a Sherlock. Majú podobný sortiment s podobnými cenami. Ich štandardné dvere do bytu komplet so všetkým vychádzajú na zhruba okolo 1 000 €.

Záver

Bezpečnostné dvere sú v byte pri ochrane majetku najdôležitejšou súčasťou. Ich výber peto netreba podceniť. Falošné bezpečnostné dvere vám dajú len falošný pocit bezpečia a v konečnom dôsledku vás môžu stáť poriadne draho. Pri výbere oslovte známe značky, ktoré disponujú platnými bezpečnostnými certifikátmi. Najlacnejšie bezpečnostné dvere by sa vám nemuseli vôbec vyplatiť.