U nás doma: Testujeme smart osvetlenie Philips Hue

Philips Hue testovaci balik

Sme doma a tak som si povedala, že je ten najlepší čas vrhnúť sa do testovania smart osvetlenia. Do redakcie sme dostali niekoľko výrobkov od značky Philips Hue, ktorých som sa s radosťou ujala a už niekoľko týždňov sa s nimi „hrám“. Produkty z rodiny Philips Hue ma potešili dvojnásobne, keďže (aj vďaka minulému článku) som bola pevne rozhodnutá zaobstarať si Starter kit práve od Philipsu.

Dôvodov je hneď niekoľko – Philips Hue, ako líder na trhu, ponúka kvalitné prepracované riešenia, ktoré využívajú protokol ZigBee, a sú kompatibilné so službou IFTTT. Vďaka nej je možné svetlo plne zautomatizovať. Priznávam, ťahalo ma to aj k lacnejším riešeniam, no vzhľadom na to, že máme v pláne premeniť našu domácnosť na inteligentnú, oplatí sa investovať do dôveryhodnej a kvalitnej značky.

Môj rozšírený starter pack

Môj rozšírený štartovací balíček obsahuje 4 produkty:

Starter pack

Ako začať so smart osvetlením s Philips Hue

Prvým krokom k inteligentnému osvetleniu sú nepochybne LED žiarovky. Na výber máte zo základných bielych alebo farebných žiaroviek. Pri bielych žiarovkách dokážete meniť intenzitu jasu a teplotu svetla, čo je mimoriadne praktické v najviac využívaných miestnostiach bytu.

Nastavenie farebnej teploty oceníte aj v kúpeľni, ktorá na rôzne aktivity vyžaduje rôzne svetlo. Pri líčení si nastavíte teplotu zodpovedajúcu dennému svetlu a večer pri relaxe vo vani si ju jednoducho zmeníte na tlmenú, teplejšiu bielu.

Pôvodne som rozmýšľala nad kúpou len bielych žiaroviek, dnes viem, že by to bola chyba. Farebné LED žiarovky vám ponúkajú na výber zo 16 miliónov farieb, pričom intenzitu každej farby môžete znižovať aj zvyšovať.

Žiarovky je možné ovládať prostredníctvom aplikácie, v ktorej nájdete aj prednastavené farebné scény. Vyberať môžete z 11 scén vhodných napr. na čítanie, relax, koncentráciu či cvičenie.

aplikácia Philips Hue

Bluetooth žiarovky na zoznámenie

Bluetooth pripojenie je jednoduchým riešením pre tých, ktorí do smart osvetlenia nechcú zbytočne investovať a nemajú ambície budovať smart domácnosť aj ďalej. Jediné, čo potrebujete, je žiarovka a smartfón.

Žiarovku len zaskrutkujete do objímky, stiahnete si bezplatnú aplikáciu Hue a žiarovky s aplikáciou jednoducho spárujete. Aplikácia vám umožňuje riadiť maximálne 10 žiaroviek. Tie však môžete ovládať len v dosahu bluetooth siete.

Nie je teda možné riadiť svetlá na diaľku, mimo domova, ani zo vzdialenejšej miestnosti v dome. Bluetooth riešenie je ideálne na miesta bez internetového pripojenia, ako napr. chata alebo chalupa.

Dobrou správou je aj to, že ak vás bluetooth po čase omrzí a zatúžite po komplexnejšom riešení, postačí vám dokúpiť Bridge. Všetky bluetooth žiarovky majú v sebe integrovanú aj technológiu ZigBee. To znamená, že ak nad smart osvetlením premýšľate, ale nie ste si istí jeho využitím, bluetooth žiarovky môžu byť vhodným riešením na zoznámenie sa s inteligentnými svetlami.

LED žiarovka

Bridge ako vstupná brána do sveta inteligentného osvetlenia

Srdcom celého systému inteligentného osvetlenia Philips Hue je tzv. most – bridge. Ide o malú „krabičku“, ktorú zapojíte k routeru a prepojíte s aplikáciou. Jeho „spojazdnenie“ je jednoduché, ale priznávam, že technický antitalent môže mať problém. To sa stalo aj mne 😊.

Inštalácia prebieha v troch krokoch. Tým prvým je namontovanie žiaroviek alebo svetiel, nasleduje pripojenie mostíka k routeru (napájací kábel je súčasťou balenia) a posledným, tretím krokom, by malo byť stiahnutie aplikácie Philips Hue.

Po úspešnej inštalácii som sa pustila do objavovania svetelných scén a možností, ktoré mi aplikácia ponúka. Bola som nemilo prekvapená, keď mi aplikácia nereagovala pri výpadku wifi a bola viac – menej nepoužiteľná. Nerozumela som, v čom je problém, prečo appka nefunguje na dátovom pripojení.

Nedalo mi to a prezrela som nastavenia aplikácie. Chyba nebola na strane mostíka, ale u mňa. Ak chcete Bridge využívať aj mimo domova, je potrebné ho spárovať s kontom, prostredníctvom ktorého budete osvetlenie ovládať cez cloud.

Jednoduchá aktivita na dva kliky, nájdete ju v nastaveniach. Možno sa pýtate, prečo by ste ovládali osvetlenie, keď je dom prázdny. Pravidelné zažínanie svetiel však pôsobí na odplašenie potenciálnych zlodejov. Osvetlenie si môžete dokonca zautomatizovať na celé obdobie dovolenky.

Philips Hue Bridge

Na rozdiel od bluetooth pripojenia vám Bridge ponúka omnoho širšie možnosti. Pridaním mostíka k vašim smart svetlám aktivujete integrovanú sieť ZigBee, ktorá predstavuje vyspelejší spôsob ovládania svetiel a odomkne celú radu ďalších funkcionalít (napr. automatizáciu, ovládanie až 50 svetiel, synchronizáciu s TV).

BluetoothZigBee
10Počet svetiel50
1 miestnosťDosahCelý dom
ánoOvládanie hlasománo
ánoStmievanieáno
ánoovládanie cez spínač Hue Dimmer Switcháno
ánoŠkály bieleho svetla od teplého až po studenéáno
áno16 miliónov fariebáno
ánoScény prirodzeného vstávanie a zaspávaniaáno
ánoNastavenie časovačováno
nieKonfigurácia Hue príslušenstvaáno
nieOvládanie mimo domovaáno
nieAutomatizácia svetieláno
nieSynchronizácia s filmami a hramiáno
nieSynchronizácia s hudbouáno

Automatizácia rozmýšľa za vás

V minulom článku sme písali o tom, že ovládanie smart svetiel na diaľku cez appku je síce pohodlné, ale nie je to 100 % inteligentné riešenie. Inteligentná domácnosť sa vyznačuje tým, že technológie „myslia“ za vás. To znamená, že počet interakcií s vašim displejom sa znižuje, no svetlá fungujú ďalej.

Vďaka protokolu ZigBee si môžete svetlá zautomatizovať aj cez aplikáciu. Tá ponúka niekoľko základných rutín, ako Home & Away, Wake up, Go to sleep, Timers a iné. Samozrejme sme otestovali fungovanie každej jednej z nich.

Rutina Home & Away vám umožňuje zažnúť alebo vypnúť svetlo, keď sa priblížite k dverám  bytu, prípadne, keď svoju domácnosť opustíte. Aplikácia vyžaduje povoliť sledovanie GPS lokácie na vašom mobile. Môžete si zvoliť konkrétne svietidlo, farbu aj jas svetla.

Výbornou funkciou je možnosť aktivácie rutiny len po západe slnka (platí pre príchod domov). Rutina funguje bezchybne a je príjemné prísť do bytu, v ktorom sa svieti, avšak v prvom momente mi chýbalo nastavenie, ktoré by umožňovalo deaktivovať rutinu pokiaľ iný (mnou zvolený) mobilný telefón je stále doma.

V praxi ide o situáciu, keď prichádzam domov, avšak doma sa nachádza iný člen rodiny. Neskôr som zistila, že táto fičúra naozaj existuje, ale nachádza sa v sekcii Hue Labs (tú vám predstavím nižšie).

rutiny

Výbornou rutinou je budíček a večierka. Môžete si navoliť budenie svetlom na konkrétne dni v týždni a konkrétnu hodinu. Mňa osobne by samotné svetlo nezobudilo, no v kombinácii s klasickým zvukovým budíkom ide o výborné kombo.

Rutina Go to sleep, alebo po našom večierka, je nastavenie postupného stmievania, ktoré vás pripravuje na spánok. Túto rutinu oceníte v prípade, ak máte problémy so zaspávaním alebo so sebadisciplínou 😊. Chválim aj rutinu zapnutia svetla po západe slnka, prípadne jeho vypnutie po východe slnka (vhodné pre ľudí pracujúcich najmä v noci).

Sci–fi domácnosť vďaka IFTTT

Možnosti automatizácie v rámci aplikácie Philips Hue sú jednoduché a môžeme povedať, že základné. Ak hľadáte automatizáciu pripomínajúcu sci–fi filmy, nemusíte byť sklamaní. Ako som spomínala v úvode, systém Philips Hue je kompatibilný so službou IFTTT (If this than that), ktorá pracuje na princípe jednoduchej programovacej podmienky „ak sa stane toto, urob tamto“.

„Naprogramovanie“ podmienok je jednoduché. Musíte si len zvoliť spúšťač a jeho následnú reakciu. Spúšťač (Trigger) si vyberiete zo zoznamu a ďalej zvolíte typ reakcie. Štandardne si vyberáte z ponuky akcií ako napr. zapnúť svetlo, vypnúť svetlo, zablikať, stmievať, zmena farby…

Vďaka IFTTT si tak môžete navoliť rôzne rutiny, napr. pri daždi sa svetlá rozsvietia na modro, ak vám príde nový e-mail, svetlo zabliká.

Zautomatizovať si dokonca môžete aj notifikácie na sociálnych sieťach (ak vás niekto označí v príspevku, zmení sa farba osvetlenia) a ak nervózne kontrolujete prijaté správy a čakáte správu od NEHO/NEJ, môžete si zvoliť zmenu farby/blikanie osvetlenia pri prijatí správy od tohto konkrétneho kontaktu.

Ovládanie hlasom

Osvetlenie Philips Hue je možné ovládať aj prostredníctvom hlasového asistenta. Podporovaní sú asistenti Alexa od Amazonu, Apple Home Kit aj Google Home. Vzhľadom na to, že zatiaľ hlasového asistenta nemám, nemohla som si vyskúšať jeho fungovanie v praxi. Možno v budúcom článku 😊.

Hue entertainment pre viac zážitkov za počítačom a TV

Philips Hue ponúka možnosť synchronizovania osvetlenia s dianím na obrazovke. Synchronizovať môžete hudbu, videá aj videohry. Prvou, jednoduchšou a viac využívanejšou možnosťou je synchronizácia s počítačom. Tou druhou je synchronizácia s TV, ktorá je o čosi zložitejšia.

Synchronizácia s počítačom

Na synchronizáciu budete potrebovať bridge a desktopovú aplikáciu Hue Sync. Aplikácia dokáže rozpoznať dianie na obrazovke a následne projektovať jeho farebnosť na okolité steny. Funguje s videami, filmami, hudbou, video hrami a v podstate s hocičím, čo máte práve otvorené vo vašom prehliadači. Pre maximálny zážitok sa odporúča sledovanie videí v režime celej obrazovky a tiež hranie videohier.

Na rozdiel od hlavnej aplikácie Philips Hue, appka Hue Sync nemá svoju mobilnú verziu. Vzhľadom na to, že sa využíva na synchronizáciu s konkrétnym počítačom, nie je to potrebné. Dostupná je pre Windows aj Mac a stiahnuť si ju môžete bezplatne na oficiálnych stránkach Philips Hue.

aplikácia Sync

Technológia funguje pri audio a video výstupoch rozdielne. Pri audiu aplikácia analyzuje zvuk real time (v danom momente), čo umožňuje softvéru presnú detekciu rytmu. Vďaka tomu má svetlo a hudba lepší flow.

Pokiaľ ide o video a hry, Hue Sync analyzuje čo sa deje na obrazovke a aktivuje svetlá tak, aby sa zhodovali s týmto dianím. Funguje to počas inštalácie, keď si pri vytváraní „entertainment area“ (zábavnej zóny) zvolíte a umiestnite každé svetlo na konkrétne miesto. Tento výber a umiestnenie určí zóny, ktoré spôsobia aktiváciu žiaroviek.

Ako na to, krok po kroku

Musím sa priznať, že do „rozbehania“ synchronizácie som sa púšťala s veľkým rešpektom a dlho som presviedčala samú seba, že žiadnu synchronizáciu nepotrebujem. Zvedavosť však bola silnejšia. Spätne hodnotím celý proces veľmi pozitívne, napriek viacerým krokom je jednoduchý a zvládne ho naozaj každý.

 1. Stiahnite si do počítača appku Hue Sync.
 2. V mobilnej aplikácii Philips Hue choďte do nastavení a zvoľte „entertainment area“.
 3. Zvoľte „Create entertainment area“.
 4. Vyberte si zo svetiel, ktoré majú byť súčasťou vašej zábavnej zóny (pri niektorých svetlách máte nápis „recommended“, tieto svetlá sú vhodné pre synchronizáciu nakoľko dokážu vyprodukovať bohaté farby).
 5. Po výbere konkrétnych svetiel uvidíte všeobecný pôdorys so svietidlami. Dotykom na svietidlo môžete zmeniť jeho rozmiestnenie. Umiestnite svetlá tak aby zodpovedali skutočnému umiestneniu.
 6. Každé svietidlo by malo začať svietiť, čo je signál, že je správne umiestnené.
 7. Otvorte aplikáciu Hue Sync vpočítači. Pred prvým použitím je potrebné ju spárovať s bridge-om. Urobíte tak krátkym stlačením hlavného tlačidla na bridge-i.
 8. HOTOVO 😊.

V desktopovej aplikácii nájdete 4 záložky: scény, hry, hudba a video.

Záložka scény obsahuje pár predvolených scén, ktoré sa zídu, keď chcete svietidlá použiť len ako osvetlenie bez akejkoľvek synchronizácie. Scén je tu menej ako v mobilnej aplikácii, no potešia v prípade, ak nemám pri sebe telefón.

Záložky Hry a hudba sú si veľmi podobné. V oboch máte možnosť výberu intenzity synchronizovaného svetla. V ponuke nájdete jemnú, strednú, vysokú a intenzívnu intenzitu svetla. Pre umocnenie zážitku z hry sa odporúča najvyššia intenzita.

K dispozícii je aj funkcia „Use audio for effect“, pri ktorej intenzívnejší zvuk zintenzívni aj synchronizovanú farebnosť. Príkladom je výbuch sopky, pri ktorom je červená farba intenzívnejšia kvôli zvuku, ktorý výbuch doprevádzal.

Záložka hudba má tiež možnosti výberu intenzity svetla. Okrem nej si zvolíte paletu farieb, v ktorej bude synchronizácia prebiehať.

Hue Sync som testovala najmä pri hudobných videoklipoch a hudbe rôznych žánrov. Synchronizácia videa ma úplne očarila a sledovanie obrazu nabralo skutočne nový rozmer. Veľkým plusom je tiež menšia únava očí. Ja osobne patrím medzi tých ľudí, ktorí potrebujú mať za obrazovkou (akékoľvek) tlmené osvetlenie.

Ostré svetlo vychádzajúce z obrazovky a navyše ostro ohraničené ma rýchlo unaví. Pri synchronizácii obrazu sa mi to nestalo, ostré farby z monitora sa mäkko rozliali do okolia a vnímala som vyšší komfort pri pozeraní na obrazovku.

Synchronizácia s hudbou je minimálne zo začiatku nekončiacou zábavkou. Je zaujímavé sledovať, ako si svetlá poradia s rôznymi žánrami a beatmi. Pri niektorých tanečných pesničkách to u nás vyzeralo ako na diskotéke. Naopak, synchronizácia s pomalším rytmom bola veľmi príjemná.

Synchronizácia s televízorom

Na synchronizáciu s TV potrebujete okrem bridge-u aj špeciálny HDMI Sync box. Ten bohužiaľ nemám k dispozícii a tak som synchronizáciu nemohla otestovať. HDMI Sync box nie je zrovna lacný špás a jeho cena sa pohybuje medzi 230 až 250 Eur.

Pred jeho kúpou odporúčam otestovať si synchronizáciu cez počítač a to aj pri sledovaní filmov a seriálov cez rôzne streamovacie služby.

Hue Labs pre nekonečné možnosti

Áno, tento nadpis je ako vystrihnutý z inzercie, avšak nič trefnejšie mi pri Hue Labs nenapadá. Ide o rozšírenie štandardnej aplikácie, ktoré si nemusíte dodatočne inštalovať do telefónu. Je dostupné z aplikácie a nájdete ho v sekcii Explore.

Hue Labs, ako názov napovedá, je jeden obrovský online labák, ktorý ponúka vymakané aj priemerné možnosti. Začiatočníkom odporúčame vybrať si niektorú z predvolených „formúl“ (anglicky formulas).
Pre lepšiu predstavu, vďaka Hue Labs môžete napr.:

 • Synchronizovať osvetlenie s real timefutbalovým zápasom a s tímom, ktorému fandíte,
 • zvoliť svetelné scény pre romantický večer, napr. svetlá evokujúce plameň sviečok,
 • nastaviť časovač pri pečení a varení,
 • nastaviť sviatočné osvetlenie (Halloween, Vianoce…),
 • prepojiť snímač pohybu v detskej izbe so svetlom v spálni (budete hneď vedieť, že v detskej sa žúruje),
 • upraviť rutinu welcome home podľa vlastných kritérií,
 • nastaviť „random“ zažínanie svetiel na ochranu proti zlodejom.

Toto je len malá ukážka toho, čo Hue Labs ponúka. Ak vás bavia technológie, s Hue Labs sa môžete hrajkať do aleluja a vždy objavíte niečo nové.

Hue Labs

Stolná lampa Hue go

Prenosná lampa Hue go ma na prvý pohľad neočarila. Škatuľu s lampou som otáčala z každej strany a hľadala pre ňu miesto v byte. Môj prvý dojem bol však mylný a po pár týždňoch hodnotím Hue Go ako jeden z top produktov.

Lampa je na prvý pohľad strohá, výnimočná len svojou jednoduchosťou. Ide o pologuľu z mliečneho plastu s jediným gombíkom na zadnej strane, ktorá z boku pripomína keramickú misku na cereálie. Jej jednoduchosť sa nakoniec ukázala byť veľkým plusom.

Lampa totiž perfektne zapadne do akéhokoľvek interiéru, je nevtieravá, maximálne jednoduchá a neruší. K prenosnej lampe nepotrebujete bridge, postačí vám pripojenie na bluetooth. Ovládať ju môžete cez aplikáciu alebo manuálne pomocou zadného gombíka.

Manuálne ovládanie je okresané len na pár základných svetelných scén, no poteší v prípade, že nie ste v blízkosti telefónu. Svietidlo má integrovanú LED žiarovku, nie je možné ju vymeniť. Výrobca však garantuje životnosť po dobu 20 000 hodín svietenia, čo je približne 20 rokov.

Batéria vydrží svietiť až 3 hodiny vkuse a na jej plné nabitie rátajte s časom 1,5 hodiny na nabíjačke. Pre mňa je táto prenosná lampa využiteľná na mnoho spôsobov. Okrem moodového osvetlenia v interiéri poslúži aj ako nočné svetlo v detskej izbe. Keď dieťa zaspí, lampu na diaľku vypnete. Výbornú službu spraví po západe slnka na balkóne či terase.

Stolná lampa Hue Go
Stolná prenosná lampa

Svetelný pásik

Asi najpopulárnejší produkt v kategórii smart osvetlenia je svetelný pásik. Priznám sa, aj mne zažiarili oči, keď som ho zbadala. Dôvod je jednoduchý. Philips Hue Lightstrip má maximálne všestranné využitie. Môžete ho použiť ako podsvietenie pod kuchynskú linku, do výklenkov, vitrín, na knižnicu alebo ním olemovať police.

Základná dĺžka je 2 metre, ale môžete si ju upraviť podľa seba. Ak pásik potrebujete kratší, stačí ho odstrihnúť na vyznačenom mieste (miesta na strihanie sú medzi sebou vzdialené cca 30 cm). Ak je vám pásik krátky, stačí si dokúpiť jeho predĺženie. Predĺžiť ho môžete až do dĺžky 10 metrov.

Takto predĺžený pás sa aj v aplikácii správa ako jedno svietidlo, takže nemusíte meniť režimy na každé predĺženie zvlášť. Na ovládanie pásika budete potrebovať Bridge, ktorý nie je súčasťou balenia. Montáž pásika je maximálne jednoduchá.

Jeho zadná strana je pokrytá obojstrannou páskou, z ktorej stačí odstrániť fóliu a prilepiť. Nevýhodou svetelného pásu je nutnosť pripojenia do elektrickej zásuvky. Pásik nemá batériu a nie je ho možné nabiť a používať bezkáblovo ako je to v prípade Hue Go.

Spomínam to preto, lebo vás to môže limitovať v jeho použití. Ja osobne som ho plánovala prilepiť pod spodné skrinky kuchynskej linky. V jej blízkosti však nemám zásuvku a tak som pásiky využila na nasvietenie knižnice.

svetelný pásik
svetelný pásik

Dvojica stolných lámp Hue Play

Tieto stolné lampy sú primárne určené k synchronizácii zvuku a obrazu cez počítač alebo TV. Balenie obsahuje aj špeciálne nástavce, ktorými môžete lampy uchytiť k stene alebo postaviť k televízoru. Použiť ich ale môžete aj samostatne ako klasické smart svietidlo.

Na ich fungovanie budete potrebovať Bridge, ktorý nie je súčasťou balenia. Ja som ich využila na testovanie synchronizácie zvuku a videa a na niekoľko týždňov tvorili nerozlučnú dvojicu s mojím počítačom. Svietidlá sú prekvapivo malé a ľahké. O to viac som bola prekvapená v akej intenzite dokážu svietiť. Dostanete ich v čiernom alebo bielom prevedení.

dvojica stojacich lámp

Záver

Philips Hue hodnotím veľmi pozitívne. Všetky produkty dokážete zapojiť v priebehu pár sekúnd a nemusíte byť technicky zdatní. Aplikácia Philips Hue je intuitívna a jednoduchá na ovládanie. Okrem počiatočného zádrhelu pri spárovaní môjho konta s bridge-om som nenarazila na žiaden problém.

Rovnako jednoducho sa ovláda aj desktopová aplikácia Hue Sync, ktorej inštaláciu zvládnete tiež za pár minút. Aplikácia Hue odkazuje na spriatelené appky (napr. hlasoví asistenti, IFTTT, Logitech, Razer…), ktoré môžete využiť pre maximalizáciu užitku z inteligentného osvetlenia. Nemusíte ich tak hľadať v obchode a máte ich k dispozícii na jeden klik.

Jednotlivé produkty sú dizajnovo čisté a jednoduché, vďaka čomu zapadnú do akéhokoľvek interiéru.

Smart osvetlenie – základ inteligentnej domácnosti

smart domacnost

Prejsť z klasickej domácnosti na smart domácnosť sa môže javiť ako náročné. Opak je však pravdou. Ak ste sa rozhodli prerobiť svoju domácnosť na smart, najjednoduchšie je začať s osvetlením. Výmena žiaroviek si vyžaduje minimum času, peňazí a úsilia. Navyše ju zvládne každý z nás. Na prvý pohľad malá zmena spôsobí obrovský rozdiel vo vašej domácnosti.

Základ sú LED žiarovky

Inteligentné LED žiarovky vám umožnia ovládať osvetlenie bez toho aby ste museli vstať z gauča. Pri výbere žiaroviek si štandardne môžete vybrať z dvoch možností: „white“ a „color“. Farebná (Color) žiarovka je v porovnaní s bielym typom o čosi drahšia, no umožní vám plynule meniť farby osvetlenia jednu za druhou.

Na výber máte vyše 16 miliónov farieb a odtieňov. Žiarovky dokážu v momente zmeniť atmosféru interiéru. Môžete si zvoliť predvolené režimy vhodné na oddych, či prácu alebo si navoliť intenzitu a farbu svetla podľa vlastných preferencií.

Biele (white) žiarovky sa od seba tiež odlišujú, vyberať môžete z dvoch typov. Prvý, najzákladnejší variant, ponúka možnosť stmievania. Druhý variant umožňuje nielen stmievať, ale aj meniť teplotu svetla.

Teplotu si tak môžete regulovať od teplej bielej (2700 K, svetlo podobné východu a západu slnka) až po dennú bielu (6500 K, svetlo podobné poludniu počas letného dňa). Žiarovky s reguláciou teploty oceníte najmä v kuchyni a kúpeľni.

3 možnosti pripojenia inteligentných žiaroviek

Inteligentné žiarovky je možné pripojiť tromi spôsobmi – cez bluetooth, wifi  alebo protokol ZigBee.

Základné ovládanie cez Bluetooth

Ovládanie LED žiaroviek cez Bluetooth je jednoduché a lacné. Tento typ pripojenia si vyžaduje len bluetooth žiarovku a smartfón. Technológia bluetooth je tak vhodná aj na miesta bez internetového pripojenia.

Bluetooth žiarovky je možné ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá však umožňuje ovládanie menšieho počtu svetiel než pri inom type pripojenia. Nevýhodou je fakt, že ovládanie žiaroviek je limitované dosahom bluetooth siete. Nie je teda možné komunikovať so žiarovkami na diaľku, mimo domova.

Wifi systém pre jednoduché ovládanie mimo domu

Wi-Fi osvetlenie funguje v rámci dosahu siete. Výhoda oproti bluetooth riešeniu je možnosť ovládanie žiaroviek aj na diaľku. Nevýhodou je skutočnosť, že každé zariadenie komunikuje priamo s Wi-Fi routerom, čo oslabuje celú sieť. Tak isto ako aj u Bluetooth, hlavným pozitívom je finančná dostupnosť.

Centrálna jednotka a ZigBee pre komplexnú smart domácnosť

ZigBee je najvyužívanejší štandard inteligentnej domácnosti, používaný najpoprednejšími výrobcami inteligentných riešení.  Ide o sofistikovaný nástroj na ovládanie nielen smart osvetlenia, ale celej smart domácnosti. Protokol ZigBee dokáže prepojiť inteligentné svetlá s ostatným smart príslušenstvom od rôznych výrobcov, a to pri zachovaní ich vzájomnej kompatibility a jednoduchého ovládania.

Do systému ZigBee je možné pripojiť smart osvetlenie, termostaty, snímače, senzory pohybu, alarmy, klimatizáciu, vzduchotechniku, merače spotreby energie, IP kamery, zámky na dvere, elektrické zásuvky, ovládače audio/video techniky, ovládanie žalúzií, roliet, garážových brán…  Všetko máte tak povediac „pod jednou strechou“.

Aby ste mohli protokol ZigBee používať, je nutné zaobstarať si riadiacu jednotku (niektorí výrobcovia ju označujú ako prenosová brána) s ktorou bude protokol komunikovať.

Bridge, ako základ systému Philips Hue

Najväčším hráčom na trhu inteligentného osvetlenia je bezpochyby značka Philips Hue. Žiarovky Philips Hue je možné zapojiť cez bluetooth alebo platformu ZigBee, ktorá si vyžaduje samostatnú riadiacu jednotku. Tou je Bridge, alebo „mostík“, ktorý tvorí srdce celého systému inteligentného osvetlenia Philips. Bridge umožňuje ovládať všetky inteligentné svetlá a žiarovky prostredníctvom aplikácie aj mimo domova.

Jeho zapojenie je nesmierne jednoduché a skladá sa z troch krokov. Prvým krokom je inštalácia smart žiaroviek. Žiarovku jednoducho zaskrutkujete do objímky a zapnete svetlo. Krok 2 zahŕňa zapojenie jednotky Bridge do zásuvky. Tá sa po pár sekundách automaticky zapne. Následne pomocou dodaného sieťového kábla spojíte Bridge s vašim wifi routerom. Posledným, tretím krokom, je stiahnutie aplikácie Philips Hue.

Aplikácia je intuitívna a zrozumiteľná. Výhodou Philips Hue Bridge oproti bluetooth technológii je množstvo ovládaných jednotiek. Kým pri bluetooth žiarovkách si musíte vystačiť s 10 kusmi, Bridge vám dovoľuje ovládať ich v rámci aplikácie až 50. Rozdiel oproti bluetooth je aj v možnosti ovládania svetiel na diaľku.

Pri bluetooth ste limitovaný vzdialenosťou niekoľkých metrov, ktorú keď prekročíte, stratíte so žiarovkami spojenie. Pri systéme Bridge vám nič podobné nehrozí, nakoľko je napojený na router a komunikuje s jednotkami prostredníctvom wifi.

Hlasoví asistenti pre ešte viac smart riešenie

Inteligentné osvetlenie je možné prepojiť s hlasovými asistentmi ako Amazon Alexa, Google Home a Apple HomeKit, ktorí vám umožnia ovládať svetlá hlasom. Vďaka týmto technológiám si môžete svetlá naprogramovať a zautomatizovať podľa seba.

Môžete si tak nastaviť budenie svetlom, automatické stmievanie v neskorých hodinách, zmenu svetla pri zvonení budíka alebo rozsvietenie žiarovky, keď sa vo vašej schránke objaví nový e-mail.

Zautomatizujte si osvetlenie

Niekomu vyhovuje dennodenné ovládanie svetiel mobilom, inteligentné osvetlenie však dokáže pracovať so svetlom bez toho, aby ste sa dotkli obrazovky telefónu. Na to, aby to bolo vôbec možné, si potrebujete navoliť, čo od technológie očakávate. Základnú automatizáciu si viete nastaviť v aplikácii.

Ak aplikácia neobsahuje dostatočné množstvo úkonov na plánovanie, môžete ju prepojiť so systémom IFTTT. Táto služba obsahuje rozsiahlu knižnicu inteligentných domácich integrácií, medzi ktoré patrí aj osvetlenie. Jednoducho povedané, služba IFTTT vám pomáha automatizovať každodenné úlohy. Systém inteligentného osvetlenia využíva služby IFTTT na vizualizáciu najrôznejších situácií.

Napr.: Priblížite sa k dverám svojho domu a na chodbe sa rozsvieti svetlo. Svetlá v obývačke sa zapnú automaticky so západom slnka. Keď začne pršať, osvetlenie sa zmení na modré. Ak vám prišiel e-mail, svetlo sa rozsvieti na zelené.

Možností je naozaj veľa.

Scény a obľúbené režimy

Aplikácie od rôznych výrobcov štandardne obsahujú niekoľko predvolených scén. Pod scénou sa rozumie svetelný režim, ktorý v sebe spája namiešanú farbu a jas určené na konkrétnu činnosť. Vybrať si môžete z osvetlenia na čítanie, koncentráciu, prácu alebo režimy pripomínajúce ročné obdobia alebo najrôznejšie zákutia našej planéty. Ak vám predvolené scény nevyhovujú, môžete si uložiť vaše vlastné.

Ochrana domu pred zlodejmi

Smart osvetlenie viete využiť aj ako ochranu pred neželanou návštevou, a to hneď dvomi spôsobmi. Tým prvým je rozsvietenie svetiel nech sa nachádzate kdekoľvek na dovolenke. Zažnite lampy keď sa zotmie a nechajte ich svietiť až do neskorej noci. Meňte intenzitu svetla, rozmiestnenie svietidiel a aj časy, v ktorých rozsvietite. Všetko je možné zautomatizovať vopred a vy si vychutnáte relax bez potreby vytiahnuť telefón. Pre pozorovateľov z vonku bude váš dom pôsobiť ako stále obývaný.

Druhý spôsob ochrany pred zlodejmi si vyžaduje zapojenie viacerých smart riešení. Spárujte osvetlenie k akémukoľvek inteligentnému detektoru pohybu (napr. kamera, termostat alebo samostatný detektor pohybu) a nastavte svetlá tak, aby sa aktivovali pohybom alebo zvukom z vonku.

Smart osvetlenie so smart vypínačom

Ak máte veľa žiaroviek, odporúčame zaobstarať si smart vypínač. Kým klasický vypínač musí zostať neustále zapnutý (v opačnom prípade by aktivácia svetla cez aplikáciu ani zvukového asistenta nefungovala), smart vypínač môžete kedykoľvek vypnúť. Vaše automatické nastavenia a hlasová kontrola budú fungovať aj napriek vypnutému smart vypínaču.

Nechávať vypínače v pozícii „ON“ môže byť zo začiatku náročné. Kým si na novú situáciu nezvyknete, odporúčame vám prelepiť si vypínač páskou. Vyhnete sa tak problému s nefunkčným osvetlením.

Klasický stmievač je tiež problematický a so smart žiarovkami si nerozumie na 100 %. Je preto lepšie zakúpiť si stmievač špeciálne určený na smart osvetlenie.

Typy smart svietidiel

Spomínali sme, že najjednoduchší spôsob ako začať s inteligentnou domácnosťou je zaobstarať si smart LED žiarovky. Druhým krokom je kúpa inteligentných svietidiel. Viacero výrobcov má vo svojej ponuke interiérové aj exteriérové svietidlá.

Medzi interiérovými môžeme nájsť nástenné svietidlá, stolové lampy, samostatne stojace lampy, závesné lampy, stropné svietidlá, bodové svietidla aj zápustné svetlá.  Nechýbajú ani kúpeľňové svietidlá, ktoré spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné normy.

Mimoriadne obľúbené sú aj LED pásy, ktoré slúžia na dotvorenie atmosféry interiéru. Pásik stačí nalepiť pod linku, police či knižnicu, zapojiť do elektrickej zásuvky a efektné podsvietenie je na svete.

Niektoré typy svietidiel nájdete aj v prevedení s integrovanou LED žiarovkou, čo znamená, že žiarovku nemeníte. Takéto svietidlo vám vydrží v priemere 10 a viac rokov. Ponuka je široká aj v kategórii exteriérových svietidiel. Môžete si vyberať z modelov určených na osvetlenie príjazdovej cesty alebo nástenných svetiel.

Okrem štandardných typov osvetlenia existujú aj tzv. „chuťovky“.  Napr. značka Philips Hue sa rozhodla ulahodiť „gejmerom“ a milovníkom kinofilmov modelom Philips Hue Play. Ten pozostáva z dvojice pozdĺžnych svietidiel, ktoré sú určené na umiestnenie k TV obrazovke alebo monitoru. Efekty z obrazovky (či už z filmu alebo počítačovej hry) sa prostredníctvom svietidiel prenášajú do okolia obrazovky.

Výsledkom je veľkolepý efekt, ktorý vás ponorí do prostredia PC hry alebo premení vašu obývačku na kino Nevýhodou modelu Hue Play je nutnosť dokúpiť si synchronizačný box, ktorý synchronizuje svetlá s obrazovkou.

Cena

Cena žiaroviek a svetiel závisí od konkrétneho výrobcu. Medzi najznámejších výrobcov smart osvetlenia patria značky ako Philips so systémom Philips Hue, Eglo so systémom Eglo connect či Immax so systémom Immax Neo. Medzi spotrebiteľsky obľúbené značky patrí tiež Xiaomi, Osram, TP link alebo Ikea.

Výber výrobcu resp. značky nepodceňte a venujte mu dostatočne dlhý čas. Niektoré značky, napr. TP link, ponúkajú len žiarovky bez doplnkových produktov. Pokiaľ máte záujem vybudovať u vás doma automatizované inteligentné osvetlenie, prípadne komplexné smart riešenia, je vhodné zainvestovať do riešení, ktoré využívajú protokol ZigBee, podporujú hlasových asistentov a v ich portfóliu nájdete doplnkové produkty ako snímače pohybu, vypínače a stmievače.

Ak so smart osvetlením začínate, odporúčame vám zakúpiť si štartovaciu sadu Philips Hue Starter Kit. Sada White and Color ambiance obsahuje 3 LED žiarovky, Bridge a vypínač so stmievačom. Takáto komplexná sada stojí necelých 200 €.

Pokiaľ si chcete inteligentné žiarovky len vyskúšať, môžete si zakúpiť jednoduchú bluetooth LED-ku. Cena jednej inteligentnej LED žiarovky sa pohybuje zhruba okolo 50 – 60 €. Ak si smart žiarovky obľúbite a chceli by ste osvetlenie posunúť o level vyššie, budete musieť vymeniť žiarovky za nové. Výnimkou je Philips Hue, ktorých bluetooth žiarovky ako jediné na trhu majú zabudovaný ZigBee protokol. Stačí si teda dokúpiť Bridge bez nutnosti výmeny všetkých žiaroviek.

Obľúbený LED pásik kúpite v cene od cca 10 do 80 €.

Azda najnákladnejšou položkou v kategórii smart osvetlenia je synchronizačný model spoločnosti Philips, Hue HDMI Sync Box, ktorý je určený pre filmových fajnšmekrov a zanietených hráčov počítačových hier. Synchronizačný box nájdete v cene okolo 250 €.