Ako na osvetlenie do kúpeľne: 3 kroky k dokonalému svetlu

kúpeľňa
pinterest.com

Osvetlenie do kúpeľne je často podceňovanou témou pri rekonštrukcii bytového jadra. Správne svetlo je dôležité aby sme sa v kúpeľni cítili príjemne a zároveň priestor plnil svoju funkciu. Mnohí robia chybu v tom, že namiesto dôkladného plánovania sa hneď pustia do nákupu dizajnových svietidiel. Nie každý pekný kúsok je však vhodný do kúpeľne. Zastavte sa a začnite s krokom jedna.

pekná svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Krok 1: plánovanie

Dôkladne a triezvo zhodnoťte váš kúpeľňový priestor. Má vaša kúpeľňa zdroj prirodzeného svetla? Ak áno, na akú svetovú stranu je orientovaná? Vrhá prirodzené svetlo v kúpeľni tiene? Pokiaľ v kúpeľni okno máte, zamyslite sa nad časom kedy trávite v kúpeľni najviac času. Je to skoro ráno keď slnko ešte len vychádza alebo večer keď je už tma?

Dôležité je plánovať osvetlenie až po tom, čo máte sfinalizované rozmiestnenie sanity. Ideálne je nakresliť si pôdorys aj s plánovaným nábytkom a následne na to si rozkresliť miesta, ktoré vyžadujú osvetlenie. Úplným základom je svetlo nad umývadlom, sprchovým kútom a vaňou.

Krok 2: vrstvite zdroje svetla

Pre krásny dizajn a funkčnú kúpeľňu je potrebné jednotlivé zdroje svetla vrstviť. Osvetlenie do kúpeľne by malo zahrňovať 4 typy svetiel a to ambientné, pracovné, akcentové a nočné. Ich správny mix a vhodné umiestnenie vám zaručí nádherný výsledok.

Ambientné svetlo

Jedná sa o stropné takpovediac základné osvetlenie miestnosti. Najčastejšie sa  využívajú zabudované LED svetlá alebo nenápadné stropné svietidlá. Malé zabudované svetlá sa odporúča umiestniť po okrajoch miestnosti.

Svietidlo by nikdy nemalo byť priamo nad umývadlom v opačnom prípade bude na vás nepekne vrhať tieň. Ak máte v kúpeľni sprchový kút, odporúčame umiestniť stropné svietidlo aj doň. Oceníte to najmä pri holení.

Vo väčších kúpeľniach sa ako ambientné svetlo môže použiť aj závesný luster. Svetlo by malo byť čo najprirodzenejšie a pripomínať prirodzené denné svetlo. Ideálne sú svetelné zdroje v neutrálnej alebo studenšej bielej farbe od 4000 do cca 6000 kelvinov.

ambientné svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Pracovné svetlo

Osvetlenie do kúpeľne si vyžaduje vhodné pracovné svetlo v okolí zrkadla. Zrkadlo nad umývadlom požaduje osvetlenie podobné prirodzenému dennému svetlu v rozmedzí od 4000 do 6000 kelvinov. Pri žltom svetle by sme sa v zrkadle videli skreslene a to by ženám komplikovalo ranné líčenie.

Ideálne je nástenné osvetlenie z oboch strán zrkadla a to vo výške očí. Osvetlenie zhora osvetľuje primárne naše čelo a na zvyšok tváre vrhá nepekný tieň.

pracovné svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Akcentové svetlo

Pre romantickú atmosféru je vhodné akcentové svetlo. Na rozdiel od pracovného svetla je teplé a mäkké s maximálne 3000 – 3500 kelvinov. Akcentové svetlo má najčastejšie podobu nástenných svietidiel alebo LED pások umiestnených pod zrkadlom či nástennými panelmi.

Za akcentové svetlo môžeme považovať aj svietidlo nad vaňou s menšou svietivosťou v žltej farbe. Takéto svetlo nám pomáha relaxovať a v prípade vane nám nahrádza teplo sviečok.

akcentové svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Nočné svetlo

Je veľkým pomocníkom v rodinách s malými deťmi. Špeciálne nočné svetlo je vybavené detektorom pohybu a rozsvieti sa pri vstupe do kúpeľne. Cenovo prijateľným riešením je tiež jednoduché nočné LED svetlo do zásuvky, ktoré sa automaticky zapína, keď je v miestnosti tma.

nočné svetlo
pinterest.com

Krok 3: bezpečnosť nadovšetko

Výber svietidiel do kúpeľne je o čosi obmedzenejší v porovnaní s inými miestnosťami v byte. Dôvodom je voda a bezpečnosť svietidiel pri styku s vodou. Mali by sme preto vyberať len svietidlá schválené na použitie v kúpeľni. Aj tie sa však medzi sebou líšia a ich vhodnosť zistíme podľa tzv. IP krytia.

Čo je IP index?

Svietidlá sú označené indexom IP krytia (z anglického ingress protection). IP krytie sa skladá z dvoch číslic. Prvé nám označuje odolnosť svietidla pred cudzím vniknutím (napr. drôty, prach) a druhé ochranu pred kvapalinou. Pre potreby kúpeľne je dôležité zamerať sa práve na túto, druhú číslicu.

Kúpeľňa a jej zóny

Všeobecne platí, čím vyššie IP, tým lepšie. Nie je však nutné inštalovať do celej kúpeľne svietidlá s vysokým IP indexom. Kúpeľňa sa rozdeľuje podľa bezpečnosti na 3 zóny.

Zóna 0 – vnútorný priestor vane a sprchového kúta. Nesmú sa tu nachádzať žiadne spínače ani zásuvky.

Zóna 1 – priestor od okraja vane a vaničky sprchového kúta do výšky 2,25 m od zeme. Minimálne IP je IP65.

Zóna 2 – vzdialenosť 0,6 m od vane a,sprchového kúta a umývadla do výšky 2,25 m od zeme. V tejto zóne sa vyžaduje minimálne IP44.

Zóna 3 – priestor mimo zónu 0 – 2. V tejto zóne je možné používať akékoľvek svietidlá avšak z bezpečnostných dôvodov sa odporúča používať aj v tejto zóne svietidlá s aspoň IP44.

zóny v kúpeľni
pinterest.com

Vysvetlenie IP hodnôt

IP x0  – Nechránené.

IP x1 – Ochrana proti zvislo padajúcim kvapkám vody.

IP x2 – Ochrana pred priamym dopadom vody do 15° od zvislice.

IP x3 – Ochrana pred priamym dopadom vody až 60° od zvislice.

IP x4 – Ochrana proti vode striekajúcej zo všetkých smerov.

IP x5 – Ochrana proti prúdu vody nízkeho tlaku zo všetkých smerov.

IP x6 – Ochrana proti dočasnému zaplavení vodou.

IP x7 – Ochrana proti dočasnému ponoreniu do vody (15 cm až 1 m hĺbky).

IP x8 – Ochrana proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitého potopenia do vody.

IP x9 – Ochrana proti striekajúcej vysokotlakovej horúcej vode

Tipy pre krajšiu kúpeľňu

Na záver už len pár vychytávok pre osvetlenie ako od profesionála.

Nástenné svetlá pomôžu k dokonalému make-upu

Nástenné svietidlá po oboch stranách umývadla sú veľkou pomocou pri líčení alebo holení. Aby ste docielili naozaj dokonalého svetla, je dôležité myslieť na pár detailov:

  • Zadná doska svietidla by mala byť namontovaná plus-mínus v úrovni očí
  • Ak tienidlo smeruje nadol, jeho otvor by mal byť mierne pod úrovňou očí
  • Ak tienidlo smeruje nahor, jeho otvor by mal byť mierne nad úrovňou očí
  • Bočné svietidlá by mali byť namontované len pár cm doľava/doprava od zrkadla
kúpeľňové svetlo k zrkadlu
pinterest.com

Veľká kúpeľňa dokáže ohúriť

Čím väčší priestor, tým viac si môžete dovoliť. Skombinujte stropné svetlá s výrazným závesným lustrom. Luster bude veľmi efektne pôsobiť aj v menšej kúpeľni s vysokými stropmi.

luster v kúpeľni
pinterest.com
chrómové osvetlenie
pinterest.com

Držte sa rovnakej povrchovej úpravy

Nie je nutné mať všetky svietidlá rovnaké. Siahnite po rôznorodých kúskoch. Dôležitá je však ich povrchová úprava. Jednotná povrchová úprava svietidlá prepojí. Ideálne ak ich skombinujete s rovnakou úpravou akú majú batérie a iné doplnky.

Jednoduchosťou nič nepokazíte

Ak si neviete vybrať z množstva možností a chcete docieliť nadčasový interiér, ktorý nevyjde z módy, vsaďte na univerzálne materiály akou je chróm, mosadz alebo oceľ. Veľmi ľahko ich skombinujete aj s ostatnými kúpeľňovými doplnkami.

Ako vybrať vaňu do kúpeľne?

Kúpeľňa, vaňa

Zariaďovanie kúpeľne patrí medzi tie najnáročnejšie investície, ktoré vás pri tvorbe bývania čakajú. A vôbec pritom nezáleží, či ide o malý byť alebo kúpeľňu v priestrannej vile. Vždy rátajte s nemalou čiastkou, za ktorú ale chcite presne to, čo sa vám páči a bez kompromisov.

Veľkosť kúpeľne

Každá kúpeľňa sa líši nielen veľkosťou, ale aj dĺžkou a výškou jednotlivých stien. Nie sú výnimkou ani atypické priestory, kde sa nachádzajú ostré alebo tupé roky, ktoré môžu výber značne sťažovať. Na druhej strane, výsledkom je ale atypická kúpeľňa, ktorá sa ľahko stane pýchou vašej nehnuteľnosti.

Skôr ako si vaňu vyberiete, uistite sa, že po jej umiestnení zostane v kúpeľni dostatok priestoru na pohyb a umiestnenie umývadla, kúpeľňového nábytku či ďalšie doplnky. Ak máte malú kúpeľňu, nevešajte hlavu, aj v takýchto priestoroch môžete mať vaňu. Stačí si len vybrať ten správny tvar a veľkosť.

Materiál

Ak ste sa rozhodli, že vo vašej kúpeľni vaňa bude, zamerajte sa na materiál, z ktorého je vyrobená. Trh kúpeľňového vybavenia je plný rôznych vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovú oceľ, až po kameň či sklo. Najrozšírenejším materiálom bola dlhé roky smaltová oceľ, ktorá však od ideálu mala dosť ďaleko. Dnes je štandardom akrylát, ktorý sa pýši vlastnosťami, ktoré očakávate. Vaňa z tohto materiálu má dlhú životnosť a stabilitu farieb.

Akrylát

Akrylát je tvarovo flexibilný a má výborné vlastnosti, ktoré moderní ľudia požadujú. Vane z tohto materiálu spĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších užívateľov. Narazíte pritom na dva typy akrylátu . liaty a extrudovaný. Liaty je o poznanie kvalitnejší, ale aj drahší. Výhodou akrylátu je aj ľahká údržba a hygienická čistota.

Okrem klasických akrylátov sa stretnete aj so špeciálnymi technológiami ako napríklad akrylát vystužený trojvrstvovou polyuretánovou penou. Tieto vane ocenia tí, ktorí si do nej chcú nainštalovať hydromasážne systémy.

Smalt

Smaltová oceľ bola obľúbená skôr v minulosti. Výhodou takejto vane je dlhšia životnosť, cenová dostupnosť i farebná stálosť. Oceľové vane sú odolné proti poškriabaniu aj zafarbeniu, preto sú vhodné na detské hry i kúpanie domácich miláčikov. Ich povrch sa dá opraviť špeciálnym lakom.

Liatina

Liatinové vane sa vyrábajú predovšetkým ako vane voľne stojace na nožičkách. Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť materiálov a obmedzená možnosť tvarovania. Liatinové vane sa po napustení teplou vodou zahrievajú pomaly, na druhej strane ale zostáva voda oproti ostatným typom materiálov najdlhšie teplá.

Tvar vane

Vďaka využitiu akrylátu sa môžete stretnúť s obrovským množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtokov a vodovodnej batérie. Výber konkrétneho tvaru by sa mal odvíjať nielen od osobných preferencií, ale aj od priestorových možností kúpeľne.

Obdĺžnikové vane

Klasický obdĺžnikový tvar vane je istotou, že nič nepokazíte. Dá sa obložiť obkladmi, ktoré budú farebne zladené so zvyškom kúpeľne. Obdĺžniková vaňa tak perfektne padne do priestoru a stane sa razom jeho súčasťou.

Pri výbere ale premýšľajte, aké má vaňa dno. Či je ploché alebo zaoblené. Čím plochšie dno bude, tým bude ľahšie sprchovanie. Tiež sa zamyslite, či budete chcieť klasickú vaňu, alebo vaňu so sedadlom. Dobré je tiež zvážiť, či bude stačiť, aby sa do nej vošiel len jeden človek, alebo plánujete kúpanie vo dvojici. Ak nemáte v okolí vane odkladací priestor, je dobré vybrať si vaňu so širším bočným lemom, ktorý v miestach, kde prilieha ku stene, vytvorí miesto, kam si položíte šampón, mydlo alebo sprchovací gél.

Oválne vane

Oválne vane sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej popularite. Jedinou nevýhodou sú nároky na veľkosť kúpelne. Oválna vaňa musí byť umiestnená v priestore. Odmenou ale bude nezabudnuteľný zážitok z kúpania sa v oválnej vani, ktorý mala rada aj vysoká šľachta v časoch renesancie a baroka. Oválne vane sa však skôr hodia do väčších kúpeľní.

Rohové vane

Rohové vane sú veľmi atraktívne. Ponúkajú vysoký komfort pri kúpaní i sprchovaní. Vďaka svojmu tvaru dávajú priestor s akrylátom viac pracovať, než napríklad v prípade klasických obdĺžnikových vaní. Vďaka tomu sa stretnete s rôznymi rohovými vaňami so sedadlami, priestorom na odkladanie vecí a vnútorným prispôsobením pre jednu či dve osoby. Ak si chcete užiť skutočné pohodlie, vyberte si tento variant. Aj v tomto prípade však myslite na to, že treba väčší priestor. Tento typ sa výborne hodí do stredne veľkých až veľkých kúpeľní.

Asymetrické vane

Asymetrické vane sú zaujímavým prvkom. Ich cena vás pritom finančne nezruinuje. Asymetrické rohové vane sú dobrou alternatívou klasických rohových vaní. Dávajú priestor vašej kreativite a vedia v kúpeľni vyčarovať skutočne jedinečný priestor, ktorý sa stane vašou pýchou. V sortimente asymetrických vaní nájdete ako rohové, tak obdĺžnikové, ktoré padnú do vašej kúpeľne, akoby tam patrili odjakživa.

 

Hlavnou výhodou týchto vaní je úspora miesta. Preto sa zmestia aj do menších kúpeľní. Avšak napriek svojej menšej veľkosti a vďaka asymetrickému tvaru vám poskytnú dostatočný komfort pri kúpaní.

Hydromasážne vane

Ak si pri kúpaní potrpíte na skutočný luxus, potom je pre vás jedinou alternatívou hydromasážna vaňa, ktorá predstavuje vrchol pohodlia. Cena za takýto typ je síce vyššia, ale odmenou vám bude skutočný nadštandard. Ak máte v merku hydromasážne vane, potom by ste ale mali vedieť niekoľko dôležitých vecí. Keďže sú vo vani zabudované masážne trysky, je nutné ich po každom použití prečistiť, inak sa môžu zaniesť a prestať fungovať. Výmena je pritom dosť drahá. Používanie takejto vane je o niečo náročnejšie aj na spotrebu.

Vaňové zásteny

Ak chcete kompromis medzi vaňou a sprchovacím kútom, vyberte vaňovú zástenu. Ide o stenu, ktorá môže byť skladacia, posuvná alebo permanentná. Vaňu tak môžete plnohodnotne využiť ako sprchovací kút bez toho, že by ste po sprchovaní mali na podlahe kaluž vody.

Zástena môže byť buď zo skla, alebo z plastu. Ak sa pre zástenu rozhodnete dodatočne, rátajte s touto možnosťou už pri výbere vane. Tá by mala mať rovný a široký okraj, na ktorý sa bude dať konštrukcia pripevniť. Rámy môžu byť vyrobené z hliníka a natreté nabielo alebo môžu byť pochrómované, tie sú však drahšie. Dobrou voľbou sú aj zásteny bezrámové spojené kovaním. Ich údržba je oveľa ľahšia, pretože väčšina nečistôt sa drží práve v rámoch.

Inštalácia vane

Vaňa môže byť voľne stojaca aj postavená ku stene. Možností je hneď niekoľko. Jedným z variantov je, že sa vaňa usadí na pripravené miesto v kúpeľni. Pokiaľ chcete vaňu, ktorá sa nezamuruje, vyberte takú, ktorá má predný panel z rovnakého materiálu ako je samotná vaňa. Ide o doplnok vane a nie je nutné žiadne veľké murovanie ani zháňanie obkladov navyše.

Ďalšou možnosťou je vymurovanie lôžka súbežne s hranou vane, kam sa potom následne vloží. Po okraji sa vytvorí odkladací priestor a prednú časť vane obložíte obkladom.

Vychytávky

  • Integrované sedadlo do vane zlepší nielen komfort pri kúpaní, ale tiež ponúkne priestor na odloženie vecí. Údržba vane sa ale trochu skomplikuje.
  • Odtok vody umiestnený v strede je veľmi praktický. Či už sa budete kúpať na začiatku, alebo konci vane, prípadne budete vo vani sedieť dvaja, nebude vás nič tlačiť.
  • Opierky rúk oceníte v prípade, že si vo vani radi čítate. Pomôžu tiež pri vstávaní.
  • Podhlavníky a rukoväte môžu byť praktickými doplnkami, ktoré spríjemnia kúpanie alebo vstup či výstup do a z vane.
  • Automatický ohrev pri poklese teploty vodu automaticky dohreje na 38 stupňov Celzia.
  • Farebná terapia je po systéme LED diód integrovaných do tela vane. Podsvietenia sa dajú prepínať. Vybrať si môžete medzi žltou, zelenou, bielou, oranžovou, modrou, fialovou alebo červenou farbou. Každá z nich má iný vplyv na telo i dušu.

Rozmery, objem a hmotnosť

Najčastejšia dĺžka vaní je 160 – 170 centimetrov. Samozrejme, na trhu sú aj kratšie i dlhšie. Šírka je zväčša medzi 60 až 75 centimetrami. V prípade rohových vaní treba počítať so 150 centimetrami. Hĺbka vane by mala byť 40 centimetrov, ale nájdete aj hlbšie.

Menšie vane si majú objem menší ako 175 litrov. Ideálny objem sa však pohybuje v rozmedzí 200 až 300 litrov, no nájdu sa aj väčšie vane.

Hmotnosť súvisí s rozmermi i materiálom. Bežne však majú vane asi 15 kilogramov, no nájdu sa kúsky aj s dvoj- a viacnásobnou hmotnosťou.