Ako na osvetlenie do kúpeľne: 3 kroky k dokonalému svetlu

kúpeľňa
pinterest.com

Osvetlenie do kúpeľne je často podceňovanou témou pri rekonštrukcii bytového jadra. Správne svetlo je dôležité aby sme sa v kúpeľni cítili príjemne a zároveň priestor plnil svoju funkciu. Mnohí robia chybu v tom, že namiesto dôkladného plánovania sa hneď pustia do nákupu dizajnových svietidiel. Nie každý pekný kúsok je však vhodný do kúpeľne. Zastavte sa a začnite s krokom jedna.

pekná svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Krok 1: plánovanie

Dôkladne a triezvo zhodnoťte váš kúpeľňový priestor. Má vaša kúpeľňa zdroj prirodzeného svetla? Ak áno, na akú svetovú stranu je orientovaná? Vrhá prirodzené svetlo v kúpeľni tiene? Pokiaľ v kúpeľni okno máte, zamyslite sa nad časom kedy trávite v kúpeľni najviac času. Je to skoro ráno keď slnko ešte len vychádza alebo večer keď je už tma?

Dôležité je plánovať osvetlenie až po tom, čo máte sfinalizované rozmiestnenie sanity. Ideálne je nakresliť si pôdorys aj s plánovaným nábytkom a následne na to si rozkresliť miesta, ktoré vyžadujú osvetlenie. Úplným základom je svetlo nad umývadlom, sprchovým kútom a vaňou.

Krok 2: vrstvite zdroje svetla

Pre krásny dizajn a funkčnú kúpeľňu je potrebné jednotlivé zdroje svetla vrstviť. Osvetlenie do kúpeľne by malo zahrňovať 4 typy svetiel a to ambientné, pracovné, akcentové a nočné. Ich správny mix a vhodné umiestnenie vám zaručí nádherný výsledok.

Ambientné svetlo

Jedná sa o stropné takpovediac základné osvetlenie miestnosti. Najčastejšie sa  využívajú zabudované LED svetlá alebo nenápadné stropné svietidlá. Malé zabudované svetlá sa odporúča umiestniť po okrajoch miestnosti.

Svietidlo by nikdy nemalo byť priamo nad umývadlom v opačnom prípade bude na vás nepekne vrhať tieň. Ak máte v kúpeľni sprchový kút, odporúčame umiestniť stropné svietidlo aj doň. Oceníte to najmä pri holení.

Vo väčších kúpeľniach sa ako ambientné svetlo môže použiť aj závesný luster. Svetlo by malo byť čo najprirodzenejšie a pripomínať prirodzené denné svetlo. Ideálne sú svetelné zdroje v neutrálnej alebo studenšej bielej farbe od 4000 do cca 6000 kelvinov.

ambientné svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Pracovné svetlo

Osvetlenie do kúpeľne si vyžaduje vhodné pracovné svetlo v okolí zrkadla. Zrkadlo nad umývadlom požaduje osvetlenie podobné prirodzenému dennému svetlu v rozmedzí od 4000 do 6000 kelvinov. Pri žltom svetle by sme sa v zrkadle videli skreslene a to by ženám komplikovalo ranné líčenie.

Ideálne je nástenné osvetlenie z oboch strán zrkadla a to vo výške očí. Osvetlenie zhora osvetľuje primárne naše čelo a na zvyšok tváre vrhá nepekný tieň.

pracovné svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Akcentové svetlo

Pre romantickú atmosféru je vhodné akcentové svetlo. Na rozdiel od pracovného svetla je teplé a mäkké s maximálne 3000 – 3500 kelvinov. Akcentové svetlo má najčastejšie podobu nástenných svietidiel alebo LED pások umiestnených pod zrkadlom či nástennými panelmi.

Za akcentové svetlo môžeme považovať aj svietidlo nad vaňou s menšou svietivosťou v žltej farbe. Takéto svetlo nám pomáha relaxovať a v prípade vane nám nahrádza teplo sviečok.

akcentové svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Nočné svetlo

Je veľkým pomocníkom v rodinách s malými deťmi. Špeciálne nočné svetlo je vybavené detektorom pohybu a rozsvieti sa pri vstupe do kúpeľne. Cenovo prijateľným riešením je tiež jednoduché nočné LED svetlo do zásuvky, ktoré sa automaticky zapína, keď je v miestnosti tma.

nočné svetlo
pinterest.com

Krok 3: bezpečnosť nadovšetko

Výber svietidiel do kúpeľne je o čosi obmedzenejší v porovnaní s inými miestnosťami v byte. Dôvodom je voda a bezpečnosť svietidiel pri styku s vodou. Mali by sme preto vyberať len svietidlá schválené na použitie v kúpeľni. Aj tie sa však medzi sebou líšia a ich vhodnosť zistíme podľa tzv. IP krytia.

Čo je IP index?

Svietidlá sú označené indexom IP krytia (z anglického ingress protection). IP krytie sa skladá z dvoch číslic. Prvé nám označuje odolnosť svietidla pred cudzím vniknutím (napr. drôty, prach) a druhé ochranu pred kvapalinou. Pre potreby kúpeľne je dôležité zamerať sa práve na túto, druhú číslicu.

Kúpeľňa a jej zóny

Všeobecne platí, čím vyššie IP, tým lepšie. Nie je však nutné inštalovať do celej kúpeľne svietidlá s vysokým IP indexom. Kúpeľňa sa rozdeľuje podľa bezpečnosti na 3 zóny.

Zóna 0 – vnútorný priestor vane a sprchového kúta. Nesmú sa tu nachádzať žiadne spínače ani zásuvky.

Zóna 1 – priestor od okraja vane a vaničky sprchového kúta do výšky 2,25 m od zeme. Minimálne IP je IP65.

Zóna 2 – vzdialenosť 0,6 m od vane a,sprchového kúta a umývadla do výšky 2,25 m od zeme. V tejto zóne sa vyžaduje minimálne IP44.

Zóna 3 – priestor mimo zónu 0 – 2. V tejto zóne je možné používať akékoľvek svietidlá avšak z bezpečnostných dôvodov sa odporúča používať aj v tejto zóne svietidlá s aspoň IP44.

zóny v kúpeľni
pinterest.com

Vysvetlenie IP hodnôt

IP x0  – Nechránené.

IP x1 – Ochrana proti zvislo padajúcim kvapkám vody.

IP x2 – Ochrana pred priamym dopadom vody do 15° od zvislice.

IP x3 – Ochrana pred priamym dopadom vody až 60° od zvislice.

IP x4 – Ochrana proti vode striekajúcej zo všetkých smerov.

IP x5 – Ochrana proti prúdu vody nízkeho tlaku zo všetkých smerov.

IP x6 – Ochrana proti dočasnému zaplavení vodou.

IP x7 – Ochrana proti dočasnému ponoreniu do vody (15 cm až 1 m hĺbky).

IP x8 – Ochrana proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitého potopenia do vody.

IP x9 – Ochrana proti striekajúcej vysokotlakovej horúcej vode

Tipy pre krajšiu kúpeľňu

Na záver už len pár vychytávok pre osvetlenie ako od profesionála.

Nástenné svetlá pomôžu k dokonalému make-upu

Nástenné svietidlá po oboch stranách umývadla sú veľkou pomocou pri líčení alebo holení. Aby ste docielili naozaj dokonalého svetla, je dôležité myslieť na pár detailov:

 • Zadná doska svietidla by mala byť namontovaná plus-mínus v úrovni očí
 • Ak tienidlo smeruje nadol, jeho otvor by mal byť mierne pod úrovňou očí
 • Ak tienidlo smeruje nahor, jeho otvor by mal byť mierne nad úrovňou očí
 • Bočné svietidlá by mali byť namontované len pár cm doľava/doprava od zrkadla
kúpeľňové svetlo k zrkadlu
pinterest.com

Veľká kúpeľňa dokáže ohúriť

Čím väčší priestor, tým viac si môžete dovoliť. Skombinujte stropné svetlá s výrazným závesným lustrom. Luster bude veľmi efektne pôsobiť aj v menšej kúpeľni s vysokými stropmi.

luster v kúpeľni
pinterest.com
chrómové osvetlenie
pinterest.com

Držte sa rovnakej povrchovej úpravy

Nie je nutné mať všetky svietidlá rovnaké. Siahnite po rôznorodých kúskoch. Dôležitá je však ich povrchová úprava. Jednotná povrchová úprava svietidlá prepojí. Ideálne ak ich skombinujete s rovnakou úpravou akú majú batérie a iné doplnky.

Jednoduchosťou nič nepokazíte

Ak si neviete vybrať z množstva možností a chcete docieliť nadčasový interiér, ktorý nevyjde z módy, vsaďte na univerzálne materiály akou je chróm, mosadz alebo oceľ. Veľmi ľahko ich skombinujete aj s ostatnými kúpeľňovými doplnkami.

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

kúpeľňový ventilátor

Ventilátor do kúpeľne je jedna z vecí, ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii prehliada.

A pravdupovediac tomu rozumiem. Popri dlažbe, obkladom, sprche alebo vodovodným batériám sa ventilátor zdá, ako tá najmenej podstatná vec v kúpeľni.

Možno preto, že je tichý a nenápadný a bežne ho v kúpeľni nevnímame. Má však jednu z najdôležitejších úloh, pretože odvetráva pachy z toalety a vlhkosť z kúpeľne.

Práve vlhkosť vytvára tak nebezpečné plesne pre ľudský organizmus a zároveň ničí kúpeľňový nábytok náchylný na vodu.

Ako si teda správne vybrať ventilátor do kúpeľne?

Aký výkon musí mať kúpeľňový ventilátor

V prvom rade si musíte vybrať ventilátor s dostačujúcim prietokom vzduchu, ktorý je schopný z miestnosti odsať.

Dôležitý údaj sa uvádza v m³. Vyjadruje, koľko vzduchu dokáže ventilátor z miestnosti odsať za hodinu. Ľahko si tak môžete porovnať výkonnosť dostupných ventilátorov na trhu.

Potrebný výkon pre vašu kúpeľňu si môžete ľahko vypočítať:

 1. Zmerajte veľkosť miestnosti v m³ ako dĺžka * šírka * výška.
 2. Veľkosť miestnosti vynásobte tzv. koeficientom výmeny vzduchu, ktorý sa líši podľa miestnosti.
 3. Výsledná hodnota je hodnota, ktorá udáva aký silný ventilátor potrebujete.
Široký výber ventilátorov
Pozrite si kúpeľnové ventilátory
MIESTNOSŤKOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU
Obytné priestory 1-1,5
Kúpeľňa a WC 4-10
Kancelárske priestory 3-5
Reštauračné priestory 5-10
Obchody 3-5
Kuchyne v domácnostiach 8-20
Bazény (súkromné) 6-7
Šatne 6-8
Príklad

Kúpeľňa má dĺžku 2,5 m * šírku 3 m * výšku 2,6 m. Tieto rozmery vynásobime a vyjde nám 19,5 m³/h. Hľadáme potrebný výkon ventilátora. V tomto prípade nám stačí klasický ventilátor s priemerom 100 mm s výkonom cca do 100 m³/h.

Priemer ventilátora vám uľahčí určiť výkon

Podľa priemeru ventilátora do kúpeľne môžete zvyčajne určit výkon odvetrávania vzduchu.

 • Ø 100 – cca 100 m³/h
 • Ø 125 (120) – cca 150-180 m³/h
 • Ø 150 – cca 250-290 m³/h

Typ ventilátora by ste si mali vybrať aj podľa toho, ako ho plánujete zapojiť, prípadne aké máte v kúpeľni možnosti.

 • zapojenie do šachty,
 • zapojenie cez okno,
 • zapojenie cez stenu,
 • odvedené potrubím.

Na výber máte ventilátory axiálne alebo radiálne

Axiálne ventilátory sú najbežnejšie ventilátory vhodné do priestorov s kratším výduchom (zhruba do 3 m). Ide o klasické, nenápadné ventilátory, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni alebo toalete.

Radiálne ventilátory sú konštrukčne robustnejšie ako axiálne a sú vhodné do priestorov, kde musíte pachy a vlhkosť odvetrať na dlhšie vzdialenosti (vyše 4 až 5 m). Tieto ventilátory “vytŕčajú” zo steny, pretože sú výkonnejšie.

Hlučnosť ventilátora

Tretí dôležitý údaj, ktorý si všímajte je hlučnosť ventilátora.

Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť len okolo 10 dB až 23 dB a sú určené do priestorov, kde ventilátor beží nepretržite.

Pre kúpeľne a toalety hľadajte ventilátory s hodnotou do 30 dB, ktoré poskytujú najlepší pomer medzi hlučnosťou a cenou.

Radiálny kúpeľňový ventilátor

Umiestnenie ventilátoru

Ventilátor do kúpeľne môžete montovať na stenu alebo tiež do stropu. Do stropu sa odporúča montovať ventilátory s guľôčkovými ložiskami, ktoré túto polohu bezproblémov zvládnu.

Vždy sa uistite, či je daný ventilátor vhodný na montovanie do stropu.

Najvhodnejšie umiestnenie ventilátora je oproti hlavnému prívodu vzduchu, teda v kúpeľni je to oproti dverám.

Ak je ventilátor napojený na spoločné odvodné potrubie alebo vetraciu šachtu s ďalšími ventilátormi, použite ventilátor so spätnou klapkou alebo automatickou mriežkou. Tá zabezpečí, že pri vypnutom ventilátore sa do miestnosti nedostane nežiaduci vzduch alebo pachy z potrubia.

Ovládanie a zapojenie ventilátora do kúpeľne

Ventilátor môžete ovládať rôznymi spôsobmi:

 1. ovládanie samostatným stenovým vypínačom alebo lankovým vypínačom priamo na ventilátore,
 2. ovládanie prepojené s osvetlením,
 3. ovládanie podľa teploty, vlhkosti, prítomnosti osôb alebo kvality ovzdušia,
 4. ovládanie s možnosťou plynulej alebo krokovej regulácie otáčok ventilátora.

Ventilátor môžete zapojiť samostatne alebo aj priamo so svetlom. Môžete si tak každé zapnutie osvetlenia nad sprchovým kútom alebo na toalete prepojiť s ventilátorom.

Ventilátor do kúpeľne býva vybavený komfortným časovačom. Po zapnutí ventilátora je v prevádzke po dobu niekoľkych minút a následne sa sám vypne. Časovač môžete nastaviť zvyčajne od 2 až do 30 minút.

Ak vám bežné funkcie ventilátorov nestačia, siahnite po pokročilejších modeloch. Takými sú napr. ventilátory s tzv. hygrostatom, ktoré sa automaticky spustia po prekročení vlhkosti v miestnosti.

Rozsah vlhkosti si môžete zvyčajne nastaviť od 60 až 90 % a ventilátor po jej prekročení beží tak dlho pokiaľ vlhkosť v miestnosti neklesne.

ventilátor cata

Máte tak istotu, že kúpeľňa bude vždy dokonale odvetraná.  

Bezpečnosť ventilátorov

Kúpeľne sú priestorom, kde sú na elektrospotrebiče kladené vyššie nároky z hľadiska bezpečnosti. Kúpeľňové ventilátory tak musia byť vybavené ochranou proti vlhkosti. Majú označenie podobne, ako aj svietidlá, bojlery ako IP44, kde druhá číslica znamená ochranu proti striekajúcej vode.

Silnejšia ochrana má označenie IP45. Takéto ventilátory sú chránené voči priamemu zásahu vodou napr. pri sprche a to do výšky až 1,8 m.

Záver

Ventilátor do kúpeľne sa môže zdať ako nepodstatný kus vybavanie vašej novej kúpeľne. Často totiž zistíte, že ho máte až vtedy, keď nefunguje. Už si nemusíte vybrať len základné modely, ktoré nevyzerajú pekne. Na trhu je množstvo dizajnových ventilátorov s ďalšími funkciami ako je napr. ventilátor s vlhkosťou vzduchu.

Nezabudnite pri výbere ventilátora

 • Vypočítajte si výkon, aký budete potrebovať.
 • Zistite, kde ho budete umiestňovať.
 • Vyberte si funkcie, ktoré sa vám budú hodiť. Automatický časovač alebo senzor vlhkosti.
 • Na výber máte mnoho prevedení a dizajnov.