Ako na osvetlenie do kúpeľne: 3 kroky k dokonalému svetlu

kúpeľňa
pinterest.com

Osvetlenie do kúpeľne je často podceňovanou témou pri rekonštrukcii bytového jadra. Správne svetlo je dôležité aby sme sa v kúpeľni cítili príjemne a zároveň priestor plnil svoju funkciu. Mnohí robia chybu v tom, že namiesto dôkladného plánovania sa hneď pustia do nákupu dizajnových svietidiel. Nie každý pekný kúsok je však vhodný do kúpeľne. Zastavte sa a začnite s krokom jedna.

pekná svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Krok 1: plánovanie

Dôkladne a triezvo zhodnoťte váš kúpeľňový priestor. Má vaša kúpeľňa zdroj prirodzeného svetla? Ak áno, na akú svetovú stranu je orientovaná? Vrhá prirodzené svetlo v kúpeľni tiene? Pokiaľ v kúpeľni okno máte, zamyslite sa nad časom kedy trávite v kúpeľni najviac času. Je to skoro ráno keď slnko ešte len vychádza alebo večer keď je už tma?

Dôležité je plánovať osvetlenie až po tom, čo máte sfinalizované rozmiestnenie sanity. Ideálne je nakresliť si pôdorys aj s plánovaným nábytkom a následne na to si rozkresliť miesta, ktoré vyžadujú osvetlenie. Úplným základom je svetlo nad umývadlom, sprchovým kútom a vaňou.

Krok 2: vrstvite zdroje svetla

Pre krásny dizajn a funkčnú kúpeľňu je potrebné jednotlivé zdroje svetla vrstviť. Osvetlenie do kúpeľne by malo zahrňovať 4 typy svetiel a to ambientné, pracovné, akcentové a nočné. Ich správny mix a vhodné umiestnenie vám zaručí nádherný výsledok.

Ambientné svetlo

Jedná sa o stropné takpovediac základné osvetlenie miestnosti. Najčastejšie sa  využívajú zabudované LED svetlá alebo nenápadné stropné svietidlá. Malé zabudované svetlá sa odporúča umiestniť po okrajoch miestnosti.

Svietidlo by nikdy nemalo byť priamo nad umývadlom v opačnom prípade bude na vás nepekne vrhať tieň. Ak máte v kúpeľni sprchový kút, odporúčame umiestniť stropné svietidlo aj doň. Oceníte to najmä pri holení.

Vo väčších kúpeľniach sa ako ambientné svetlo môže použiť aj závesný luster. Svetlo by malo byť čo najprirodzenejšie a pripomínať prirodzené denné svetlo. Ideálne sú svetelné zdroje v neutrálnej alebo studenšej bielej farbe od 4000 do cca 6000 kelvinov.

ambientné svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Pracovné svetlo

Osvetlenie do kúpeľne si vyžaduje vhodné pracovné svetlo v okolí zrkadla. Zrkadlo nad umývadlom požaduje osvetlenie podobné prirodzenému dennému svetlu v rozmedzí od 4000 do 6000 kelvinov. Pri žltom svetle by sme sa v zrkadle videli skreslene a to by ženám komplikovalo ranné líčenie.

Ideálne je nástenné osvetlenie z oboch strán zrkadla a to vo výške očí. Osvetlenie zhora osvetľuje primárne naše čelo a na zvyšok tváre vrhá nepekný tieň.

pracovné svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Akcentové svetlo

Pre romantickú atmosféru je vhodné akcentové svetlo. Na rozdiel od pracovného svetla je teplé a mäkké s maximálne 3000 – 3500 kelvinov. Akcentové svetlo má najčastejšie podobu nástenných svietidiel alebo LED pások umiestnených pod zrkadlom či nástennými panelmi.

Za akcentové svetlo môžeme považovať aj svietidlo nad vaňou s menšou svietivosťou v žltej farbe. Takéto svetlo nám pomáha relaxovať a v prípade vane nám nahrádza teplo sviečok.

akcentové svetlo v kúpeľni
pinterest.com

Nočné svetlo

Je veľkým pomocníkom v rodinách s malými deťmi. Špeciálne nočné svetlo je vybavené detektorom pohybu a rozsvieti sa pri vstupe do kúpeľne. Cenovo prijateľným riešením je tiež jednoduché nočné LED svetlo do zásuvky, ktoré sa automaticky zapína, keď je v miestnosti tma.

nočné svetlo
pinterest.com

Krok 3: bezpečnosť nadovšetko

Výber svietidiel do kúpeľne je o čosi obmedzenejší v porovnaní s inými miestnosťami v byte. Dôvodom je voda a bezpečnosť svietidiel pri styku s vodou. Mali by sme preto vyberať len svietidlá schválené na použitie v kúpeľni. Aj tie sa však medzi sebou líšia a ich vhodnosť zistíme podľa tzv. IP krytia.

Čo je IP index?

Svietidlá sú označené indexom IP krytia (z anglického ingress protection). IP krytie sa skladá z dvoch číslic. Prvé nám označuje odolnosť svietidla pred cudzím vniknutím (napr. drôty, prach) a druhé ochranu pred kvapalinou. Pre potreby kúpeľne je dôležité zamerať sa práve na túto, druhú číslicu.

Kúpeľňa a jej zóny

Všeobecne platí, čím vyššie IP, tým lepšie. Nie je však nutné inštalovať do celej kúpeľne svietidlá s vysokým IP indexom. Kúpeľňa sa rozdeľuje podľa bezpečnosti na 3 zóny.

Zóna 0 – vnútorný priestor vane a sprchového kúta. Nesmú sa tu nachádzať žiadne spínače ani zásuvky.

Zóna 1 – priestor od okraja vane a vaničky sprchového kúta do výšky 2,25 m od zeme. Minimálne IP je IP65.

Zóna 2 – vzdialenosť 0,6 m od vane a,sprchového kúta a umývadla do výšky 2,25 m od zeme. V tejto zóne sa vyžaduje minimálne IP44.

Zóna 3 – priestor mimo zónu 0 – 2. V tejto zóne je možné používať akékoľvek svietidlá avšak z bezpečnostných dôvodov sa odporúča používať aj v tejto zóne svietidlá s aspoň IP44.

zóny v kúpeľni
pinterest.com

Vysvetlenie IP hodnôt

IP x0  – Nechránené.

IP x1 – Ochrana proti zvislo padajúcim kvapkám vody.

IP x2 – Ochrana pred priamym dopadom vody do 15° od zvislice.

IP x3 – Ochrana pred priamym dopadom vody až 60° od zvislice.

IP x4 – Ochrana proti vode striekajúcej zo všetkých smerov.

IP x5 – Ochrana proti prúdu vody nízkeho tlaku zo všetkých smerov.

IP x6 – Ochrana proti dočasnému zaplavení vodou.

IP x7 – Ochrana proti dočasnému ponoreniu do vody (15 cm až 1 m hĺbky).

IP x8 – Ochrana proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitého potopenia do vody.

IP x9 – Ochrana proti striekajúcej vysokotlakovej horúcej vode

Tipy pre krajšiu kúpeľňu

Na záver už len pár vychytávok pre osvetlenie ako od profesionála.

Nástenné svetlá pomôžu k dokonalému make-upu

Nástenné svietidlá po oboch stranách umývadla sú veľkou pomocou pri líčení alebo holení. Aby ste docielili naozaj dokonalého svetla, je dôležité myslieť na pár detailov:

  • Zadná doska svietidla by mala byť namontovaná plus-mínus v úrovni očí
  • Ak tienidlo smeruje nadol, jeho otvor by mal byť mierne pod úrovňou očí
  • Ak tienidlo smeruje nahor, jeho otvor by mal byť mierne nad úrovňou očí
  • Bočné svietidlá by mali byť namontované len pár cm doľava/doprava od zrkadla
kúpeľňové svetlo k zrkadlu
pinterest.com

Veľká kúpeľňa dokáže ohúriť

Čím väčší priestor, tým viac si môžete dovoliť. Skombinujte stropné svetlá s výrazným závesným lustrom. Luster bude veľmi efektne pôsobiť aj v menšej kúpeľni s vysokými stropmi.

luster v kúpeľni
pinterest.com
chrómové osvetlenie
pinterest.com

Držte sa rovnakej povrchovej úpravy

Nie je nutné mať všetky svietidlá rovnaké. Siahnite po rôznorodých kúskoch. Dôležitá je však ich povrchová úprava. Jednotná povrchová úprava svietidlá prepojí. Ideálne ak ich skombinujete s rovnakou úpravou akú majú batérie a iné doplnky.

Jednoduchosťou nič nepokazíte

Ak si neviete vybrať z množstva možností a chcete docieliť nadčasový interiér, ktorý nevyjde z módy, vsaďte na univerzálne materiály akou je chróm, mosadz alebo oceľ. Veľmi ľahko ich skombinujete aj s ostatnými kúpeľňovými doplnkami.

Najlepšie obklady do kúpeľne: Na čo si dať pozor

Prerábka kúpeľne je vždy náročný projekt a výber obkladu je asi tou najpríjemnejšou časťou. Ako však vybrať obklady do kúpeľne, ktoré budú dizajnovo zaujímavé a zároveň odolné?

V článku vám prinášame užitočné informácie o obkladačkách a dlažbách a tiež niekoľko šikovných tipov, ktoré sa vám pri ich kúpe zídu.

Ako vybrať vhodnú farbu

Ako prvé pri výbere obkladu do kúpeľne vyberte vhodnú farbu a vzor. Samozrejme, tu veľkú úlohu zohráva predovšetkým váš vkus. Neriaďte sa však len výhradne ním. Berte ohľad napríklad aj na veľkosť kúpeľne.

Čím je kúpeľná väčšia, tým tmavšie farby obkladu si môžete zvoliť. Predsa len, malá kúpeľňa vykachličkovaná čiernym obkladom a vydláždená čiernymi dlaždicami by pôsobila mimoriadne stiesňujúce. Základné pravidlo pri výbere farieb teda znie – bledé obklady do menších kúpeľní a tmavé do priestranných.

V prípade, že chcete kúpeľňu opticky zohriať, vyberte si farby ako béžová, žltá alebo červená. Naopak, ak uprednostňujte osviežujúce farby, siahnite po sivej, bielej alebo modrej dlažbe a obklade.

Aj na veľkosti záleží

Nielen farba, ale aj veľkosť dlažby a obkladu je dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere mali zohľadňovať. Podobne ako pri farbách, aj pri veľkosti obkladu do kúpeľne platí jednoduchá matematika.

Veľké obkladačky priestor zväčšia a tie malé ho zase opticky zmenšia. V prípade, že je vaša kúpeľňa malá, no drobná mozaika je vaším snom, zvoľte ju len na jednom prvku – napríklad okolo zrkadla. Ak by ste to s mozaikou prehnali, pôsobila by vaša malá kúpeľne ešte menšie.

Pozor na odolnosť voči oteru

Odolnosť voči oteru vyberajte v prvom rade podľa počtu osôb, ktoré budú každý deň chodiť po dlažbe. Predpokladáme, že v kúpeľni chodíte naboso alebo v papučiach, a tak nepotrebujete tú najodolnejšiu dlažbu. Rovnako tu nehrozí, že by vám na ňu spadol napríklad ťažký hrniec, ako je to možné v kuchyni. Napriek tomu je veľmi dobrý je gresová dlažba, ktorá je odolná voči mechanickým i tepelným vplyvom.

Oteruvzdornosť je označovaná stupnicou PEI 1-5, pričom vyššie číslo značí vyšší stupeň odolnosti. Do kúpeľne vám úplne postačí dlažba označená ako PEI 1, prípadne odolnejšia PEI 2. Dajte však pozor, ak túžite po lesklej čiernej dlažbe do kúpeľne. V tomto prípade zvoľte PEI 5, pretože na takejto dlažbe sú aj menšie škrabance hneď viditeľné.

Protišmyk je v kúpeľni samozrejmosťou

Obklady do kúpeľne by mali byť určite protišmykové. V opačnom prípade vám hrozí nepríjemný úraz. Protišmyk označuje schopnosť povrchu dlažby zabrániť pošmyknutiu sa. Existuje dokonca aj norma, ktorá predpisuje koeficient trenia pre rôzne typy podláh.

Leštené obklady do kúpeľne nie sú najvhodnejšie, pretože sú šmykľavé a navyše je na nich veľmi vidno nečistoty. Okrem toho, na tomto type dlažby sa protišmyk ani netestuje. Bezpečnejšou voľbou bude preto dlažba s protišmykom.

Parameter protišmyku je označený ako R 9-13, pričom vyššie číslo znamená menšiu šmykľavosť. Do kúpeľní je ideálna dlažba označená ako R 10, no nič nepokazíte ani o stupeň vyšším číslom.

Užitočné rady pri výbere obkladu do kúpeľne

Na záver vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré vám pri výbere obkladu do kúpeľne môžu pomôcť s rozhodovaním. Vďaka nim sa tiež vyhnete chybám, ktorých sa mnohí pri kúpe obkladu dopúšťajú.

  • Pred nákupom obkladu si kúpeľňu dobre prezrite a zaznačte miesta na elektrické zásuvky, odpady, prípojky vody, dvere a okná
  • Malé kúpeľne je vhodné obložiť do čo najvyššej výšky kvôli tomu, že sa tam kumuluje vlhkosť a často vznikajú plesne
  • Dlažbu do kúpeľne vyberajte zásadne protišmykovú
  • Ak sa neviete rozhodnúť medzi matom alebo leskom, siahnite po tzv. lapatte. Ide o preleštený materiál, ktorý v sebe spája výhody matných a lesklých obkladov
  • Vyvarujte sa toho, aby ste kúpili lacné obklady do kúpeľne. Tie sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktorých sa zbavíte len ťažko