Gresová dlažba: Porovnali sme jej výhody a nevýhody

shutterstock

Výber dlažby patrí k neodmysliteľnej a veľmi významnej časti vytvárania interiéru nášho bývania. A rozhodne by sme ho nemali podceniť.

Dlažba, pre ktorú sa môžeme rozhodnúť, patrí k prvým položkám na zozname pri návrhu dizajnu alebo prerábke. Hoci, pri finálnom výsledku návrhu si ich výzor, dezén nie vždy plne uvedomujeme, sú tam a tvoria základ charakteru nehnuteľnosti, bez ktorého by štýl nábytku, farebnosť stien či dôraz na detaily nedávali kompaktný zmysel.

pinterest

Dôležitým impulzom pre samotný výber je parameter odolnosti dlažby voči mechanickým a poveternostným vplyvom či jej životnosť. Ďalej jej pevnosť, nasiakavosť, klzkosť, tepelná vodivosť, farebnosť či napríklad možnosti čistenia.

Jedným z materiálov, ktorý sa aktuálne teší obľube nielen kvôli vzhľadu, ale aj svojej kvalite je gres.

Pre mnohých z nás ide o neznáme meno, za ktorým sa však skrýva dlhotrvajúci typ dlažby nielen do interiéru, ale aj exteriéru.

Gres predstavuje homogénny, teda jednoliaty materiál, ktorý sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach. Kameň po rozdrvení vo výrobe vylisujú a dvakrát vypáli pri vysokej teplote, vyššej ako v prípade keramickej dlažby.

pinterest

Charakteristickou vlastnosťou gresu je nízka nasiakavosť (v rozmedzí 0,04 – 0,5 %). K technologickým spôsobom úpravy, vďaka ktorým materiál výrobcovia dokážu ponúknuť v rôznych prevedeniach, patrí napríklad glazúrovanie, nanotechnológia, biotechnológia či iné.

Medzi výhody gresovej dlažby patria vlastnosti priamo súvisiace s povahou materiálu, ako je napríklad:

  • mrazuvzdornosť,
  • nízka nasiakavosť,
  • vysoká odolnosť voči oteru,
  • odolnosť voči chemikáliam,
  • či odolnosť voči teplotám.

Ak máte deti, alebo ste sami náchylní na padanie vecí, ktoré môžu poškodiť aj pevný povrch dlažby, pri grese sa nemusíte báť, že pod obitým povrchom sa objaví iná farba odhaleného vnútra, ktorá vôbec nekorešponduje so zvyškom dlaždice.

Na rozdiel od keramickej dlažby je gres rovnaký, tak ako vnútri, tak i na povrchu.

pinterest

Aktuálne trendy ho odporúčajú voliť do interiéru v dizajne dlaždíc väčších rozmerov, napríklad, 30 × 60 alebo aj 45 × 90 cm, v prírodných odtieňoch. Navyše, dlažba je dobrou voľbou pre kombináciu s podlahovým kúrením.

S atraktívnymi výhodami, ktoré prichádzajú s voľbou pre gres, prichádzajú aj menej svetlé momenty, ktoré môžu zatemniť pohľad na čistý dizajn a príjemný pocit, ktorý v byte či dome gresová dlažba navodí. Jedným z nich, veľmi dôležitým, je čistenie, kedy je potrebné naštudovať postupy, ako gresovú dlažbu čistiť pravidelne aj so správnymi chemickými prostriedkami, aby vám na podlahe neostávali šmuhy či farebné mapy.

Medzi nevýhody gresovej dlažby patria:

  • vyššia cena,
  • zložitejšie čistenie pre uchovanie vzhľadu.
pinterest

Gresová dlažba je dobrou investíciou.

Aj keď, naproti iným materiálom, cenovo náročnejšou, bez pochýb, dlhotrvácnou a kvalitnou variantou. Ani pri jej výbere však netreba podceniť  pomoc odborníkov v segmente overených dodávateľov známych značiek alebo výrobcov. Lebo nie každý gres je ako gres.

Komentáre (2)

  1. mali sme ju vonku, ale kvoli problemovej udrzbe sme ju vymenili za woodplastic a ich kompozit star nakolko ten sa ovela lepsie cisti a udrzba je takmer nulova a pritom odolava vsetkemu ci uz slnku a teplu alebo chloru a chladu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Aké výhody a nevýhody má podkrovný byt?

shutterstock

Prv než sa rozhodnete pre celoživotnú investíciu v podobe kúpy podkrovného bytu a jeho prerábky, alebo hupnete do dlhodobého podnájmu v takomto type bývania, mali by ste nepochybne poznať jeho výhody, ale i nevýhody.

V tomto článku vám predstavíme tie najvýraznejšie z nich.

Šikmá vs. rovná strecha

Aj napriek tomu, že podkrovný byt, označovaný i pojmom loft, mnohých láka netradičnými šikminami, skúsenosti poukazujú na to, že lepšou voľbou sú priestory s rovnou strechou, teda bez šikmín. Bez ohľadu na to, ako dobre šikminy vyzerajú, mnohokrát však iba zbytočne oberajú o dôležitý životný priestor, čomu následne musíte prispôsobovať napríklad aj nábytok.

Pri šikmej streche je potrebné rátať i s vyššími nákladmi pri plánovaní zateplenia, keďže nutnosťou je použitie hrubších izolačných materiálov. V prípade kvalitného zateplenia však vďaka šikmým stenám a teda aj menšiemu vykurovaciemu priestoru môžete v porovnaní s klasickým bytom pri vykurovaní dokonca i ušetriť. A to rozhodne nie je na škodu.

Podkrovné bývanie = Málo svetla?

Aj keď si mnohí myslia, že v podkroví je nedostatok svetla, opak je pravdou. Práve do podkrovia totiž môžete dostať viac prirodzeného svetla ako kdekoľvek inde. Spôsobov ako na to, je hneď niekoľko – svetlovody, strešné okná či vikiere.

Vo všeobecnosti platí, že okná v šikmej rovine ponúkajú lepšie presvetlenie ako zvislé okná. Dopad slnečných lúčov môže byť určite i príjemný, ale netreba zabúdať ani na prehrievanie, a to najmä počas horúcich letných dní. Riešením však môžu byť rôzne tienidlá, ako rolety či žalúzie.

unsplash.com

V zime zima, v lete horúco?

Pokiaľ sa rozhodnete pre podkrovný byt, náklady na vykurovanie nemusia byť veľké. Je totiž všeobecne známe, že teplo stúpa hore. V podkrovnom byte sa tak zhromažďuje i teplo z bytov nachádzajúcich sa na nižšom podlaží. Počítať však zrejme budete musieť s tepelnými stratami strešným plášťom, ktoré bývajú výraznejšie ako straty obvodom stien.

Skutočný problém však môže nastať v letných mesiacoch, kedy v byte môžete mať viac tepla, ako by mohlo byť príjemné. Okrem už spomínaných tienidiel by ste mali určite investovať aj do dobrej klimatizácie.

Vzhľadom na to, že v podkrovnom byte sa bez ohľadu na ročné obdobie teplo vždy sústreďuje v najvyššej časti strechy, nemala by vám chýbať ani ventilácia. Tá sa postará o vyrovnanú teplotu a pohyb vzduchu.

Komplikácia zvaná strecha

Pri streche ešte chvíľu zostaneme. Či už budete v podkrovnom byte v podnájme alebo si takýto byt kupujete a teda budete ho mať vo svojom vlastníctve, je dôležité uvedomiť si, že nie ste i vlastníkom strechy.

Pokiaľ vám teda bude do bytu napríklad zatekať, správca vám hneď nemusí odklepnúť rekonštrukciu strechy či jej výmenu.

unsplash.com

Variabilita

Nespornou výhodou a zároveň v istých smeroch aj nevýhodou podkrovného bytu, je jeho veľká variabilita.

Podkrovný byt je skvelou príležitosťou na prejavenie kreativity. Môžete si ho dotvoriť podľa vašich želaní, hrať sa s farbami, tieňmi, ale napríklad i rozložením zariadenia. Ak sa počas bývania v takomto byte zmenia požiadavky členov rodiny, môžete jednoducho zmeniť i spôsob jeho využitia.

Originálne priestory si neraz vyžadujú aj originálny nábytok, vyrobený presne na mieru. Aj keď pre vás môže byť negatívom jeho vyššia obstarávacia cena, na druhej strane však môže takýto nábytok plne zodpovedať vašim predstavám.

Plusom je aj možnosť využívať všetok priestor úplne nerozdelený alebo teda čiastočne, a splniť si tak sen o priestrannom bývaní. Ten však môže ľahko pominúť spolu s príchodom detí a ich túžbou po súkromí.

Podkrovný byt má neodškriepiteľné čaro, ktoré tkvie v originalite, atraktívnych priestoroch či nádherných výhľadoch na okolie. Zabudnúť však nemožno ani na úskalia, ktorými oplýva. Aby vás vaše nadšenie neopustilo skôr, ako sa zabývate, rozhodne ich neprehliadnite.