Gresová dlažba: Porovnali sme jej výhody a nevýhody

shutterstock

Výber dlažby patrí k neodmysliteľnej a veľmi významnej časti vytvárania interiéru nášho bývania. A rozhodne by sme ho nemali podceniť.

Dlažba, pre ktorú sa môžeme rozhodnúť, patrí k prvým položkám na zozname pri návrhu dizajnu alebo prerábke. Hoci, pri finálnom výsledku návrhu si ich výzor, dezén nie vždy plne uvedomujeme, sú tam a tvoria základ charakteru nehnuteľnosti, bez ktorého by štýl nábytku, farebnosť stien či dôraz na detaily nedávali kompaktný zmysel.

pinterest

Dôležitým impulzom pre samotný výber je parameter odolnosti dlažby voči mechanickým a poveternostným vplyvom či jej životnosť. Ďalej jej pevnosť, nasiakavosť, klzkosť, tepelná vodivosť, farebnosť či napríklad možnosti čistenia.

Jedným z materiálov, ktorý sa aktuálne teší obľube nielen kvôli vzhľadu, ale aj svojej kvalite je gres.

Pre mnohých z nás ide o neznáme meno, za ktorým sa však skrýva dlhotrvajúci typ dlažby nielen do interiéru, ale aj exteriéru.

Gres predstavuje homogénny, teda jednoliaty materiál, ktorý sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach. Kameň po rozdrvení vo výrobe vylisujú a dvakrát vypáli pri vysokej teplote, vyššej ako v prípade keramickej dlažby.

pinterest

Charakteristickou vlastnosťou gresu je nízka nasiakavosť (v rozmedzí 0,04 – 0,5 %). K technologickým spôsobom úpravy, vďaka ktorým materiál výrobcovia dokážu ponúknuť v rôznych prevedeniach, patrí napríklad glazúrovanie, nanotechnológia, biotechnológia či iné.

Medzi výhody gresovej dlažby patria vlastnosti priamo súvisiace s povahou materiálu, ako je napríklad:

  • mrazuvzdornosť,
  • nízka nasiakavosť,
  • vysoká odolnosť voči oteru,
  • odolnosť voči chemikáliam,
  • či odolnosť voči teplotám.

Ak máte deti, alebo ste sami náchylní na padanie vecí, ktoré môžu poškodiť aj pevný povrch dlažby, pri grese sa nemusíte báť, že pod obitým povrchom sa objaví iná farba odhaleného vnútra, ktorá vôbec nekorešponduje so zvyškom dlaždice.

Na rozdiel od keramickej dlažby je gres rovnaký, tak ako vnútri, tak i na povrchu.

pinterest

Aktuálne trendy ho odporúčajú voliť do interiéru v dizajne dlaždíc väčších rozmerov, napríklad, 30 × 60 alebo aj 45 × 90 cm, v prírodných odtieňoch. Navyše, dlažba je dobrou voľbou pre kombináciu s podlahovým kúrením.

S atraktívnymi výhodami, ktoré prichádzajú s voľbou pre gres, prichádzajú aj menej svetlé momenty, ktoré môžu zatemniť pohľad na čistý dizajn a príjemný pocit, ktorý v byte či dome gresová dlažba navodí. Jedným z nich, veľmi dôležitým, je čistenie, kedy je potrebné naštudovať postupy, ako gresovú dlažbu čistiť pravidelne aj so správnymi chemickými prostriedkami, aby vám na podlahe neostávali šmuhy či farebné mapy.

Medzi nevýhody gresovej dlažby patria:

  • vyššia cena,
  • zložitejšie čistenie pre uchovanie vzhľadu.
pinterest

Gresová dlažba je dobrou investíciou.

Aj keď, naproti iným materiálom, cenovo náročnejšou, bez pochýb, dlhotrvácnou a kvalitnou variantou. Ani pri jej výbere však netreba podceniť  pomoc odborníkov v segmente overených dodávateľov známych značiek alebo výrobcov. Lebo nie každý gres je ako gres.

Komentáre (2)

  1. cista somarina uz nikdy viac v kupelni to neviem vycistit a kachlickar dodnes namna nadava ako tazko sa mu obkladalo

  2. mali sme ju vonku, ale kvoli problemovej udrzbe sme ju vymenili za woodplastic a ich kompozit star nakolko ten sa ovela lepsie cisti a udrzba je takmer nulova a pritom odolava vsetkemu ci uz slnku a teplu alebo chloru a chladu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Rekonštrukcia starého či stavba nového domu: Čo sa oplatí viac?

freepik.com

Poloha

Pokiaľ nebývate v Bratislave alebo väčšom meste, tak kvôli predpokladaným nákladom sa často viac oplatí zrekonštruovať nehnuteľnosť „z druhej ruky“ namiesto stavby nového domu. Ušetríte tak čas a peniaze, ktoré by ste minuli na výber a kúpu prázdneho stavebného pozemku, navrhnutie úplne novej stavby a vybavovanie povolení.

Ak ale predsa len ste skôr za stavbu nového domu, nie je jedno, kde ju postavíte. V prvom rade požiadajte odborníka o vyhodnotenie, či sú vaše predstavy reálne pre daný pozemok. V oblastiach so svahmi a väčšími výškovými rozdielmi je dokonca možné, že budete potrebovať konzultovať s geodetom. Nájdite ale profesionála, najlepšie s referenciami od iných zákazníkov. Našťastie v dnešnom online svete to už bude jednoduché, v prehliadači zadáte potrebné kľúčové slovo a vaše mesto, napríklad geodet Nové Zámky. Pravdepodobne narazíte aj na firmu Geogroup.sk, ktorá v tejto oblasti poskytuje profesionálne, pohotové a rýchle služby.   

freepik.com

Nezabudnite zistiť ani to, či sa v bezprostrednej blízkosti pozemku nenachádza nejaká pamiatka. V takomto prípade je dôležité vedieť, aké sú možnosti a aké povolenia treba získať. No a kľúčové je aj to, aké stavebné povolenie udeľuje miestny stavebný úrad.

Finančné zdroje

Premyslite si, aké zdroje máte k dispozícii: koľko peňazí máte k dispozícii z osobných úspor, či môžete rátať s podporou rodiny, ako i to, na aký úver, pôžičku alebo granty máte nárok. Ten ideálny scenár je samozrejme to, že všetko dokážete zaplatiť z vlastnej peňaženky, no v dnešnej dobe je len málo takýchto šťastlivcov. Pokiaľ si myslíte, že pôžička je pre vás tou najlepšou alternatívou, oplatí sa investovať čas a energiu do menšieho prieskumu trhu. Zistite, čo sa vám oplatí a ktorá bude pre vás tá pravá. Veľkou pomocou môže byť internetový portál Financer.sk, ktorý sa zameriava práve na porovnanie pôžičiek.  Okrem toho, myslite triezvo, zvážte, či budete schopní splácať svoj dlh aj v nejakej nečakanej nepriaznivej životnej situácii.

Majte na pamäti to, že či už ide o rekonštrukciu alebo stavbu nového domu, vo väčšine prípadov nie je možné určiť presnú konečnú sumu vopred. Zhruba sa však oplatí zmapovať, aká je maximálna suma, ktorá pokryje všetky náklady. Nie je nič horšie, ako keď musíte stavebné práce stopnúť kvôli finančnému chaosu.

freepik.com

Urgentnosť situácie

Rozhodujúcim faktorom pre mnohých je to, kedy sa môžu do svojho nového domova nasťahovať. To potom je pre nich argumentom pre rekonštrukciu. Treba si však dať pozor, aby výsledný proces nezabral viac času ako stavba nového domu. Kľúčový je v tom momentálny stav stavby, ktorú ste sa rozhodli rekonštruovať. 

Pred kúpou si teda vypýtajte rady odborníka. Starý dom môže skrývať veľa možných chýb, ktoré na prvý pohľad ani nevidíte, napríklad nesprávne architektonické riešenia a problematické štruktúry. Dôležitou otázkou je, či je potrebné nahradiť potrubie novým systémom, aké staré je elektrické vedenie alebo či je potrebná výmena dvier a okien. 

Niektoré veci vidíte aj „voľným okom“. Nie je jedno napríklad to, či sú steny izieb poškodené, možno dokonca i mierne zrútené alebo stačí na nich nalepiť kvalitné tapety, a môžete sa nasťahovať. Tá druhá možnosť sa vám môže na prvé počutie javiť ako príliš jednoduché riešenie, avšak to je tiež jedna z princípov, ktoré uľahčia a urýchlia celý proces: zbytočne nekomplikovať. Podstatné je počúvať odborníkov a nakupovať kvalitné materiály. Ak napríklad hľadáte vyššie spomenuté tapety, produkty od Donga.sk bezpečne dokážu nahradiť náter na steny – či už ide o estetické alebo praktické hľadisko. 

freepik.com