Poradíme vám, ako si vybrať nábytok do vášho interiéru

Nábytok nie je len estetickým doplnkom vášho bytového zariadenia. Je to tiež niečo, čo nám má uľahčiť život, má byť praktickým kúskom a zároveň, napríklad v prípade gauča, postele či kresiel, má vplyv aj na naše zdravie.

Ako začať?

Prvým a najdôležitejším faktorom pri výbere nábytku je určiť si to, akú bude mať funkciu. Položte si otázku, aký nábytok potrebujete a na čo ho budete využívať. Nezabudnite pri tom myslieť na každého člena domácnosti – majú všetci radi vysoké barové stoličky, páči sa každému minimalistický gauč, bude sa váš partner dobre cítiť v masívnej posteli?

Po zodpovedaní týchto základných otázok sa zamerajte na nasledovné aspekty.

1. Vyberte do každej izby základný nábytok

Každý priestor, každá miestnosť vo vašom byte či dome, má svoj špecifický účel. Tým pádom ich potrebujete vybaviť špecifickým nábytkom podľa toho, aké aktivity v danej miestnosti vykonávate. Napíšte si zoznam nábytku, ktorý do danej miestnosti potrebujte, a uvažujte aj nad alternatívami.

Premyslite si napríklad, či chcete do spálne nočné stolíky, alebo ich nepotrebujete. Zamyslite sa nad tým, či chcete mať v spálni televízor, alebo nie a podľa toho si vyberte kúsky nábytku. Rovnako zvážte napríklad, či chcete, aby bol súčasťou vašej spálne kútik na čítanie s kreslom a taburetkou. Samozrejme, dôležité je myslieť aj na veľkosť danej miestnosti.

škandinávský nábytok
homedit

2. Definujte svoje osobné potreby

Každý človek má od tej ktorej miestnosti trochu odlišné očakávania. Niekomu napríklad postačuje v spálni jedno lôžko, niekto potrebuje do detskej izby poschodovú posteľ, ďalší zase potrebuje možno aj tri postele do jednej detskej izby.

Definujte, čo presne potrebujte, určite si počet kusov nábytku a aj to, na čo ho budete presne využívať. Ak napríklad chcete gauč, ktorý bude slúžiť aj pre hostí na spanie, určite budete potrebovať rozkladací. V prípade, že máte hosťovskú izbu, postačí vám aj sofa.

spálňa
johnlewis

3. Doplnkový nábytok

Okrem základných kusov nábytku budete potrebovať aj doplnkový nábytok. Ak teda uvažujete, ako si vybrať nábytok, myslite aj na úložné priestory. V prípade, že ste milovníkom kníh, nepochybne sa vám zíde veľká knižnica, ak radi varíte a máte veľa hrncov a kuchynského náčinia, určite sa vám zíde veľká kuchynská komoda.

knižnica v obývačke
alternativas

4. Nájdite svoj štýl

Samozrejme, že keď sa rozhodujte, ako si vybrať nábytok, hľadíte nielen na funkciu, ale aj na štýl. Zamyslite sa nad tým, čo sa vám páči a aká je vaša predstava. Váš nábytok by mal vytvoriť nielen pohodlie, ale mal by aj dobre vyzerať.

Nájdite také kúsky nábytku, ktoré budú svojim spôsobom jedinečné, no spolu budú vytvárať harmonický celok. Čo sa týka štýlov, je len na vašom vkuse, či siahnete po industriálnych kúskoch, alebo zvolíte bohémsky či vintage štýl.

Veľkosť, tvar a materiál nábytku pre váš domov

Keď ste si už určili, aké kúsky nábytku a v akom štýle chcete, prichádza na rad určiť si veľkosť, tvar a materiál. Nezabudnite však ani na praktickosť – zvážte napríklad, koľko zásuviek potrebujete v komode alebo koľko políc by mala mať vaša skriňa.

Čo sa tvarov týka, máte na výber hranatý nábytok vhodný skôr do moderne či minimalisticky zariadenej domácnosti, alebo zaoblenejšie kúsky, ktoré sú vhodnejšie skôr pre vintage či bohémsky štýl. Takisto zvážte, či si priestor vyžaduje vyšší nábytok, alebo nižší, či sú do danej miestnosti vhodné masívne kúsky nábytku alebo tie menšie.

Materiál

Z materiálov máte na výber viacero možností – sedačku môžete zvoliť koženú alebo s látkovým čalúnením, kuchynský stôl môže byť drevený, ale aj kovový skombinovaný so sklom. Obývačková stena môže byť uzavretá alebo kombinovaná s presklenými vitrínami. Aj tu však myslite nielen na estetickosť, ale aj praktickosť. Ak totiž máte malé deti, sklenený nábytok nemusí byť najvhodnejšou voľbou.

Tak ako pri celkovom zariaďovaní domu a bytu, aj pri výbere nábytku platí, že by ste mali spojiť praktickosť s estetickosťou. A hoci to nemusí byť vždy jednoduché, stačí si k tomu sadnúť a venovať otázke ako si vybrať nábytok dostatok času.

Lokalita: Poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu pri hľadaní vášho bývania

shutterstock

Hľadanie vysnívanej nehnuteľnosti môže byť beh na dlhé trate. No ak si vopred ujasníte všetky dôležité kritériá, bude to o niečo jednoduchšie. Poďme sa pozrieť, ako si ujasniť prvé kritérium a tým je lokalita.

Výber lokality podlieha množstvu otázok a odpovedí, ktoré sú dôležité k tomu, aby ste si lokalitu vybrali skutočne správne. Najlepšia lokalita nemusí predstavovať najluxusnejšie a najdrahšie katastrálne územie obce. Najlepšia lokalita predstavuje miesto, ktoré bude spĺňať vaše potreby a potreby vašej rodiny.

Myslite do budúcnosti

Na lokalite skutočne záleží. Vedeli ste o tom, že až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza? Je preto viac ako na mieste myslieť na jeho aktuálnu i budúcu hodnotu. Najlepšie je počítať s obdobím 10 rokov.

Čo všetko sa môže vo vašom živote za 10 rokov zmeniť? Uvažovali ste nad partnerom, potomkom, nad domácim zvieratkom, nad kúpou nového auta? Stačí len všetky vaše plány brať do úvahy pri výbere najlepšej lokality.

Pri výbere lokality sa nemusíte nutne vzdať svojich snov, len sa zamyslite nad každodennou realitou, ktorú zažívate.

 

Až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality.

Možno sa vám zdá, že lokalita s nádherným výhľadom na hory, vzdialená niekoľko kilometrov od “civilizácie” je to najromantickejšie miesto pre vašu rodinu. No postupne zistíte, že keď vám doma bude chýbať káva, tak nemôžete len tak vybehnúť do obchodu, ale nasadnúť do auta a kvôli jednej káve prejsť pár kilometrov. Vzdialenosť pocítite aj pri dojazde do práce, školy, či záujmových krúžkov. Môže sa jednoducho stať, že zistíte, že väčšinu času trávite v aute.

Myslieť na budúcnosť sa skutočne oplatí. Ak ste si pre svoj život vybrali rozvíjajúce mesto, môžete siahnuť aj po stagnujúcej štvrti. Práve pri meste v ekonomickom rozmachu je veľký predpoklad, že sa zdanlivo neobľúbená štvrť stane veľmi žiadanou a rozvinutou oblasťou pre váš život.

sídlisko petržalka, bratislava
shutterstock

Aká je najlepšia lokalita práve pre vás?

Začneme najskôr vašimi osobnými potrebami a doplňme potreby vašej rodiny. Ujasnite si, čo skutočne od nového bývania vyžadujete z pohľadu lokality.

Odpovedajte si na tieto otázky:

  • Je v lokalite dostatok pracovných príležitostí? Prípadne, ako ďaleko to budem mať do svojej aktuálnej práce?
  • Je v danej lokalite dostatok kvalitných škôl a záujmových centier pre deti?
  • Aké sú v lokalite možnosti trávenia času pre deti aj dospelých?
  • Aký je v danej lokalite stav životného prostredia?
  • Aká je v lokalite infraštruktúra? (zameraná na dopravu, lekárov, obchody, internet, mobilný signál…)
  • Aká je v lokalite miera kriminality, budete sa cítiť bezpečne?

Blízka dostupnosť do práce

Vo svojej práci trávite takmer polovicu svojho života, ak nepočítame spánok, preto je otázka zameraná na dostupnosť pracovných príležitosti otázkou na mieste. Ak sa sťahujete v rámci jedného mesta, myslite vždy na vzdialenosť a najmä dostupnosť vášho pracoviska od vášho domu. Rozhodne nechcete svoj voľný čas tráviť v aute alebo dopravnom prostriedku viac, ako je to potrebné.

Možnosti vzdelania a trávenia voľného času

I keď aktuálne ešte nemáte deti alebo sú ešte veľmi malé, no v rozmedzí 3 – 10 rokov už bude pravdepodobne potrebné riešiť otázku kvalitného vzdelania pre vaše deti. Preto pri výbere lokality zvážte, či sú škôlky, školy v blízkosti a rovnako, či máte vy aj deti možnosti na voľnočasové aktivity.

Kvalitné životné prostredie

Každý z vás túži po čistom životnom prostredí v lokalite, kde sa rozhodne žiť. Ak vás láka ruch veľkomesta je veľmi pravdepodobné, že tu bude väčšie percento smogu ako v iných pokojnejších štvrtiach. Taktiež bývanie hneď vedľa frekventovanej cesty, či diaľnice nebude úplne ideálnym na vplyv životného prostredia. Dobré je sa zamyslieť aj nad vzdialenosťou skládok odpadu a priemyslových tovární.

Rozvinutá infraštruktúra

Každá štvrť je jedinečná, každý z vás má iný vkus a preto preferuje tak trochu iné špecifiká. Čo však potrebujeme všetci sú funkčná infraštruktúra. Dopravná, aby sme v dopravých prostriedkoch nestrácali zbytočne náš čas a financie. Polyfunkčná, ktorá myslí na blízkosť lekárskych ambulancií, dostatok obchodov, poštu a pod. A telekomunikačná, aby sme v danej oblasti nemali problém s pokrytím domáceho internetu a mobilného signálu.

Bezpečnosť a nízka kriminalita

Pri tejto otázke bude potrebné vychádzať najmä zo všeobecných tvrdení väčšiny obyvateľov mesta. Ľudia zväčša tvrdia o určitých lokalitách ako o bezpečných alebo naopak ako o nebezpečných štvrtiach. Nestavte vždy len na reči, niekedy zlé meno o určitou mieste ostáva po dlhé obdobie, i keď to už dávno nie je pravidlom. Kriminalitu si môžete preveriť aj cez štatistický úrad alebo na miestnej polícii.

Nenadhodnocujte ani nepodceňujte vaše potreby. Len za týchto okolností môžete skutočne nájsť najlepšiu lokalitu, ktorá bude spĺňať vaše aktuálne aj budúce potreby.