Ako zariadiť kúpeľňu – komplexný prehľad od A po Z

kúpeľňa

Praktická a pohodlná. Taká by mala byť vhodne zariadená kúpeľňa. Pre mnohých je kúpeľňa oázou pokoja do ktorej sa ponoria po ťažkom dni v práci, preto by sme jej zariadeniu mali venovať veľkú pozornosť. Alfou a omegou sú kvalitné materiály s dlhou životnosťou.

Rekonštrukcia bytového jadra je časovo aj finančne náročná a určite si ju nechcete zopakovať kvôli opotrebovanému lacnému zariadeniu. Na trhu je množstvo typov podláh, obkladov či umývadiel a môžeme s istotou povedať, že neexistuje jeden materiál, ktorý vyhovuje všetkým.

Konkrétne výrobky musia zodpovedať a vyhovovať vášmu životnému štýlu, počtu členov v domácnosti a v neposlednom rade aj vášmu vkusu.

Vezmite to od podlahy

Vhodná podlaha by mala byť vodeodolná a ľahko umývateľná. Najčastejšie sa stretávame s piatimi typmi kúpeľňových podlahových krytín.

Dlažba

Najväčšou klasikou je nepochybne dlažba, ktorá môže byť keramická alebo gresová. Jej najväčšou výhodou je vysoká odolnosť voči vlhkosti a mimoriadne jednoduchá údržba. Nevýhodou ja pocit chladu, ktorý však viete vyriešiť podlahovým kúrením.

kúpeľňa dlažba
pinterest.com

Drevo

V našich končinách je kúpeľňová drevená podlaha stále novinkou. Využívajú sa hlavne exotické dreviny alebo dub a buk. Veľkou výhodou je príjemný pocit naboso a tiež estetická stránka dreva. Nevýhodou je náročnejšia údržba, mäkkosť materiálu a vysoká cena.

drevená podlaha
pinterest.com

Laminát

Relatívne málo využívaný je aj laminát, ktorý imituje dezén dreva. Pri chôdzi na boso je však o poznanie o chladnejší. Výhodou je jeho nižšia cena.

Vinylová podlaha

Čoraz obľúbenejšou sa stáva vinylová podlaha. Je vysoko odolná, ľahko sa čistí, dobre znáša vodu a je na dotyk teplejšia ako dlažba či laminát. Je vhodná aj na podlahové kúrenie.

vinylová podlaha
pinterest.com

Liata podlaha

Liata podlaha je synonymom luxusu a je vhodná pre náročných zákazníkov. Liate podlahy môžete vyberať z cementových, živicových, polyuretánových a anhydritových typov. Liata podlaha je odolná, jednoliata a bez akýchkoľvek škár.

Obklady dodajú šmrnc

Z estetického hľadiska je dôležité vybrať správnu farbu a veľkosť obkladov. Čím je kúpeľňa menšia, tým je vhodnejší svetlejší obklad. Tmavé kachličky malú kúpeľňu zbytočne zaťažia a opticky zmenšia. Presne naopak to platí s ich veľkosťou.

Maličké mozaiky sú vhodné do väčších kúpeľní a tie veľké do menších priestorov. Samozrejmosťou by mala byť ich protišmyková úprava.

Umývadlo určuje charakter kúpeľne

Umývadlo spolu so sprchou a vaňou vytvárajú celkový charakter kúpeľne. Vyberať môžete z 8 základných typov.

Samostatné a piedestálové umývadlo

Samostatné umývadlo patrí do skupiny voľne stojacich umývadiel. Nestretávame sa s nimi často kvôli ich rozmernosti. Sú skôr dizajnovým prvkom a hodia sa do veľkých kúpeľní. Piedestálové umývadlo má vo svojom podstavci ukryté vodovodné trubky. Podstavec teda neplní len estetickú funkciu. Jeho nevýhodou je tiež objemnosť .

Nástenné umývadlo

Poznáme ho z detstva zo štandardných panelákových kúpeľní alebo zo škôl. Za tie roky prešlo nástenné umývadlo dlhú cestu a v súčasnosti sa opäť vracia do moderných kúpeľní. Novodobé nástenné umývadlá sú štýlové a cenovo prijateľné.

nástenné umývadlo
pinterest.com

Zápustné umývadlo

Bohatou kategóriou sú zápustné umývadlá. Patria sem zápustné umývadlá, polozápustné umývadlá a umývadlá na zabudovanie zdola. Spája ich pracovná doska do ktorej sú zapustené či už celkovo alebo čiastočne a skrinka do ktorej je skrytý spodok umývadla aj so sifónom.

Umývadlo na doske

Veľkým trendom posledných rokov je umývadlo na doske. Pôsobí moderne a sviežo. Umývadlo je akoby položené na pracovnej doske a sifón môže alebo nemusí byť skrytý v spodnej skrinke.

Nábytkové umývadlo

Mimoriadne praktické a jednoduché na údržbu je práve nábytkové umývadlo. Umývadlo sedí na celej ploche podumývadlovej skrinky a niektoré typy ponúkajú aj veľký odkladací priestor. Ideálne pre rodiny s malými deťmi.

nábytkové umývadlo
pinterest.com

Dvojumývadlo

Praktické, vhodné do väčšej kúpeľne. Vyberať môžete z modelov s jedným alebo dvoma odtokmi.

Umývadielko

Maličké umývadlá primárne využívané na toalete. Nájdete varianty v rôznych veľkostiach a štýloch.

Vodovodné batérie – šetriť sa neoplatí

Pri kúpe vodovodných batérií sa oplatí načrieť hlbšie do vrecka. Hoci vo všeobecnosti drahšie, neznamená vždy lepšie, pri batériách to neplatí. Dôvodom je kartuša, ktorá zmiešava studenú a teplú vodu dohromady. Drahšie batérie majú kartušu z keramiky, tie lacnejšie sú vyrobené z plastu a iných materiálov. Lacné materiály neodolávajú dlhodobému tlaku vody a ich životnosť je pomerne krátka.

Podľa spôsobu ovládania poznáme batérie kohútikové, pákové a automatické. V súčasnosti sa najviac využívajú pákové batérie. Tie sa delia podľa umiestnenia na stenové , stojankové a podomietkové. Práve posledné menované sú veľkým trendom a pôsobia minimalisticky a elegantne.

Z hľadiska regulácie vody poznáme batérie zmiešavacie a termostatické. Najviac používané sú zmiešavacie kvôli nižšej cene. Termostatické sú síce drahšie no dokážu ušetriť až 50 % vody.

podomietková batéria
www.pinterest.com

Vaňa a sprchový kút pre dokonalý relax

Máte v kúpeľni priestor na vaňu aj sprchový kút? Gratulujeme! V tom prípade nemusíte riešiť večnú dilemu – vaňa alebo kút? Pred tým ako sa rozhodnete by ste mali zvážiť preferencie vás a vašej rodiny spolu s priestorovými možnosťami.

Ak si po dlhom dni radi doprajete kúpeľ alebo máte malé deti, ktoré milujú vodu, sprchový kút nebude pre vás to pravé. Ísť do kúpy so želaním, že si naň snáď zvyknete nie je múdre. Skôr či neskôr vám vaňa začne chýbať.

Naopak, ak ste vo vyššom veku alebo máte problémy s pohybovým aparátom, vstup do vane môže byť pre vás veľmi problematický.

Z priestorového hľadiska sa do malej kúpeľne viac pýta sprchový kút. Kút s vaničkou v rozmere 75 x 75 cm nie je bohvieako komfortná, no šetrí priestor. V prípade ak máte priestoru viac, je na zváženie murovaný sprchový kút alebo moderný sprchový priestor so sklenenou zástenou.

sprchový kút aj s vaňou
pinterest.com

WC do modernej kúpeľne

Z ponuky záchodov si môžete vybrať zo závesných, voľne stojacich a kombi WC. V moderných kúpeľniach sa stretnete hlavne so závesným WC. Je preň typické zadné napojenie na odpad, takže zadná stena na ktorú bude pripevnené musí mať dostatočnú nosnosť. Výhodou je ich estetická stránka, a to vďaka skrytému splachovaciemu zariadeniu.

Voľne stojace WC sa v novodobých interiéroch takmer nepoužívajú. Záchodová misa má voľne stojacu nádržku na vodu, ktorú môžete umiestniť na stenu alebo do výšky nad záchod. Pre tento typ WC je typické zvislé napojenie na odpad.

Kombi WC má najčastejšie zastúpenie v panelákových bytoch. Misa stojaca na podlahe je spojená so splachovacou nádržkou. Napojenie na odpad môže byť spodné alebo zadné.

Osvetlenie podtrhne celkový dizajn

Ideálna kúpeľňa spája v sebe 4 typy osvetlenia. Základným, ambientným svetlom je stropné svetlo. Môže mať podobu bodoviek alebo kombinácie zabudovaných LED svetiel s lustrom. Konkrétne prevedenie závisí od veľkosti kúpeľne.

Dôležitým svetlom je pracovné svetlo, ktoré je umiestnené pri zrkadle. Malo by byť neutrálne biele a evokovať denné svetlo. Toto svetlo využijete pri líčení alebo holení. Nemenej dôležité je akcentové svetlo, ktoré podtrhuje celkový dizajn kúpeľne.

V prípade väčšej kúpeľne s vaňou sa akcentové svetlo odporúča umiestniť aj nad vaňu. Malo by byť príjemne mäkké, skôr do žlta. Hlavne pre rodiny s deťmi sa odporúča myslieť aj na nočné svetlo. Najčastejšie sa využívajú LED pásky alebo LED svetlá do zásuvky s automatickým zapnutím pri zotmení.

Dizajn svietidiel a ich rozmiestnenie ide ruka v ruke s bezpečnosťou. Kúpeľňa sa podľa použitia elektrických spotrebičov delí na zóny od 0 do 3. V zóne 0 (vnútro vane, sprchovacej vaničky a umývadla) nie je možné umiestniť nijaké svietidlá. Zónu 1 predstavuje aj strop v sprchovom priestore.

Pamätajte, že svietidlo by malo mať IP index minimálne IP65. Určite sa pred kúpou svietidla informujte o jeho bezpečnosti u predajcu.

svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Dvere – pozor na povrchovú úpravu

Pri výbere dverí zohľadnite hlavne to, či máte v kúpeľni prirodzené vetranie. Ak je kúpeľňa bez okna, vyhnite sa dverám z masívu. Drevo je háklivé na vodu a zvýšená vlhkosť by mohla dvere narušiť. Vhodnou alternatívou sú laminátové dvere alebo drevená dyha, ktorú v mieste kde sa dvere a zárubňa stretávajú s vodou ochránite silikónovým tmelom.

Finančne náročnejším riešením sú dvere z tvrdeného skla osadené v hliníkovej zárubni. Dôležitým detailom je to, že kúpeľňové dvere by sa vždy mali otvárať smerom von.

Kúrenie a odsávanie – základ zdravej kúpeľne

Na vykúrenie studenej kúpeľne máte niekoľko možností. Tou prvou je rebríkový radiátor, ktorý sa primárne používa na sušenie použitých uterákov. Pre vykúrenie malej kúpeľne však postačí. Ak je vaša kúpeľňa väčšia, namiesto rebríkového radiátora využite doskový radiátor, podlahové kúrenie alebo elektrický ohrievač.

Elektrický ohrievač sa odporúča kombinovať s iným typom kúrenia keďže jeho používanie patrí medzi finančne náročnejšie.

Na odstránenie vlhkosti aj pachov je dôležitý odsávač alebo tzv. ventilátor do kúpeľne. Môžete vyberať z axiálnych alebo radiálnych ventilátorov. Axiálne sú najbežnejšie ventilátory vhodné do miestnosti s kratším výduchom (do 3 m).

Radiálne sú robustnejšie a hodia sa do väčších priestorov kde potrebujú odvetrať dlhšie vzdialenosti (vyše 4 m). Hlučnosť ventilátora do kúpeľne by mala byť do 30 dB. Podľa konkrétneho typu je možné umiestniť ventilátor na stenu alebo do stropu.

Ventilátor je možné zapojiť samostatne alebo spoločne so svetlom. Štandardne býva vybavený časovačom vďaka ktorému sa po určitej dobe sám vypne.

Ako zariadiť spálňu ako oázu vášho pokoja

zariadenie spálne
shutterstock

Vyberaniu nábytku a zariaďovaniu bytu venujeme kopec času. Keď však ide o spálňu, sme ochotní upustiť z našich nárokov a namiesto poctivého výberu doplnkov mávneme rukou.

“Veď tam budem len spať” poviete si.

Pravdou však je, že v spálni trávime v priemere jednu tretinu nášho života a vhodne zariadená spálňa ovplyvňuje aj kvalitu spánku.

Zariadenie spálne začína výberom izby

Ak zariaďujete byt alebo dom, nevyberajte si spálňu podľa veľkosti priestoru. Či už je miestnosť veľká a so šatníkom alebo naopak maličká, vďaka vhodne zvolenému zariadeniu dokáže spĺňať všetky nároky.

8b1096420a78650bff129ca56cffcdc9

Dôležitejší parameter ako rozloha je orientácia na svetovú stranu a dispozícia v rámci bytu. Odborníci tvrdia, že ideálna spálňa by mala byť orientovaná na sever, prípadne na severo-východ či severo-západ. Dôvodom je príjemný chládok, ktorý zabezpečí práve chladnejšia severná strana.

Rýchly tip

Nezabudnite, že spálňa by mala byť najchladnejšou miestnosťou v byte.

Ďalším dôležitým parametrom je hluk. Vyhnite sa spálni orientovanej na rušnú ulicu a rovnako zvážte, ktorá časť vášho bytu či domu je najhlučnejšia. Ak ste spoločenský a radi usporiadávate oslavy u vás v obývačke, spálňa hneď vedľa nemusí byť dobrý nápad.

Ak sa riadite filozofiou Feng shui, vyvarujte sa spálni vedľa kuchyne či v podkroví. Spanie v blízkosti kuchyne bolo v minulosti príznačné pre služobníctvo. Dnes to síce neplatí, no podľa Feng shui takéto spanie oslabuje vaše postavenie v rodine a dochádza k negatívnemu miešaniu rolí. Podkrovie zas pôsobí rušivo a nie je vhodné pre rodičovskú spálňu.

Cieľom zariaďovania spálne by mala byť vkusná miestnosť, v ktorej sa od prvého momentu budete cítiť príjemne a uvoľnene.

Spálňa nie je sklad

Ak máte to šťastie a zariaďujete priestrannú plochu, nezapracte priestor zbytočnosťami.

Žehliaca doska, vysávač, športové náradie či dokonca pracovný stôl nemá v spálni čo hľadať. Spálňa je vašou oázou pokoja, miestom, kam sa máte vracať s radosťou.

Všetky prvky v spálni vám majú prinášať radosť a pokoj. Pohľad na žehliacu dosku či stoh papierov na pracovnom stole vám k pokoju nepridá. Pokiaľ je spálňa jediné miesto, kde tieto veci môžete skladovať, skúste ich nemať na očiach. Pracovný stôl umiestnite tak, aby ste naň nemali priamy pohľad z postele. Žehliacu dosku skúste zasunúť za skriňu a športové potreby zhrňte do krabice.

Oáza pokoja

Pre výdatný spánok je dôležitý kľud a pocit pokoja. Vyhnite sa výrazným farbám, ktoré vašu myseľ burcujú k činnosti. Namiesto nich zvoľte ukľudňujúci interiér v béžovej, bielej, hnedej farbe alebo v pastelových odtieňoch.

Zarámované fotografie vašich rodinných príslušníkov vystavte v obývačke alebo chodbe. Spálňa na to nie je vhodná. Pohľad na rodinné fotky vyvolávajú emócie a tie vám môžu prekaziť pokojné zaspávanie.

Za problémami so spánkom často stojí elektronika. Počítače ani televízia nemajú v spálni čo hľadať.

d389cdaa53e2728f65acd87d52c10e46

spalnaZákladom je vhodná posteľ

Zariadenie spálne sa začína výberom vhodnej postele. Jej veľkosť, farba aj charakter určí smerovanie zvyšku nábytku a doplnkov.

Minimálna šírka postele pre 1 osobu je 80 cm.

Ak veríte Feng shui, single posteli sa vyhnite aj keď momentálne nemáte partnera. Veľká, dvojlôžková posteľ, vám pomôže pritiahnuť lásku. Šírka manželskej postele musí mať najmenej 160 cm.

Veľmi dôležitá je aj jej dĺžka.

Vhodná posteľ má mať o 25 cm viac ako je vaša výška – len tak si na nej dokážete maximálne odpočinúť.

Veľa ľudí zabúda na výšku postele. Optimom je 45 – 55 cm aj s matracom. Pokiaľ ste nižšieho vzrastu, alebo máte problémy s kĺbmi, zvoľte posteľ o čosi nižšiu.

Alfou a omegou kvalitného spánku je vhodný matrac. S jeho výberom sa neponáhľajte a zvážte všetky dostupné možnosti.

Pre väčší komfort odporúčame manželskú posteľ s 2 matracmi. Vďaka nim spíte na jednej ploche s partnerom, no predsa oddelene. Ak si vyberiete jeden spoločný matrac, musíte rátať s tým, že budete cítiť každý partnerov pohyb či otočenie.

a0cf8baecdaedae9ae3d8e3621d65118Umiestnenie postele

Pri umiestňovaní postele berte do úvahy vaše priestorové možnosti.

K posteli by mal byť ľahký prístup a ani v noci by ste nemali zakopávať do nábytku naokolo. Pred finálnym rozhodnutím kam s posteľou, skontrolujte prívody tepla – umiestnenie radiátorov, sálajúce teplo ale tiež prefukujúce okná či možný prievan.

Ak okná v zimných mesiacoch netesnia a spolu s dverami vytvárajú prievan, posteľ umiestnená medzi nimi nie je dobrý nápad. Vypomstiť sa vám to môže nepríjemnou migrénou.

Niektorí dizajnéri uprednostňujú posteľ pod oknom, iní naopak pri stene. Objavujú sa tiež netradičné umiestnenia do priestoru. Zaručená informácia, ako je to najlepšie, neexistuje.

Vyberajte podľa svojich subjektívnych pocitov a vkusu. Ak vám slnečné lúče spríjemňujú vstávanie, nebráňte sa posteli pod oknom. Odborníci sa však zhodujú v tom, že najvhodnejšie je, keď prirodzené svetlo dopadá na posteľ z boku.

moderna-spalna-so-sedenim

koberec-2Nočný stolík a podnožka k posteli

Keby ste sa v spálni museli obmedziť len na 2 typy nábytku, okrem postele by to rozhodne mal byť nočný stolík. Nielenže vizuálne priestor dotvorí, ale je dôležitý aj po svojej funkčnej stránke.

Nočné stolíky by mali byť z oboch strán postele a dizajnovo rovnaké. Ak preferujete netradičné interiéry, môžete zvoliť aj rôzne stolíky. Jedinou podmienkou je, aby boli v rovnakej výške. Tá by mala byť minimálne taká, ako výška postele, prípadne o trošku vyššia.

nocny-stolik-2

koberec

Ak vám to priestorové možnosti dovolia, zaobstarajte si podnožku k posteli. V našich končinách je tento prvok stále nedocenený.

Vhodne zvolená podnožka však dodá vašej spálni na útulnosti a elegantnosti. Navyše máte priestor na odkladanie vankúšov alebo prehozu.

podnozka

a7703965a2ae01352c23f4638592d136Pre bosé nohy

Nie je nič horšie ako prebudiť sa do chladného rána a vykročiť z postele na studenú dlážku bosou nohou. Na prvý pohľad drobnosť vás môže rozladiť na celé ráno. Zadovážte si koberček alebo kožušinu príjemnú na dotyk a vstávajte s úsmevom.

kobercek

d1a73a9ff8e742339d06f48f5b436003Skriňa a komoda

Ideálna spálňa je taká, v ktorej nemusíte skladovať oblečenie na celý rok. Pre mimosezónny kusy oblečenia si vyhraďte vstavané skrine na chodbe alebo v prípade domu samostatný šatník alebo kumbál. Pri zariaďovaní klasickej panelákovej spálne to však často nejde.

ulozny-priestor

1c7452c8cd5fa98c43aacfa3a55365b4Pred nákupom skrine si zrátajte množstvo vášho a partnerovho oblečenia plus doplnkov a vyberte si najvhodnejší variant s úložným priestorom. Súčasťou skrine by malo byť zrkadlo aby ste od obliekania nemuseli odbiehať na chodbu alebo do kúpeľne.

komoda

komoda-2Komoda je vďačným a aj oku lahodiacim kúskom nábytku, ktorý by nemal chýbať v žiadnej spálni. Komoda so zásuvkami slúži na odkladanie posteľného prádla, uterákov ale aj spodného prádla a ponožiek.

Posvieťte si

S umelým osvetlením narábajte opatrne.

Spálňa nepotrebuje centrálne stropné svetlo.

Namiesto neho sa zamerajte na viacero menších zdrojov svetla. Mimoriadne vhodné sú aj bodové svetlá, ktoré priestoru dodajú príjemnú atmosféru. Ak v posteli zaspávate s knižkou v ruke, dbajte na ostrejšie osvetlenie.

4e73021d278c1545670aa808a45d1654

Vychytávky do veľkej spálne

Zariadenie spálne, ktorá má dostatok priestoru je sen každého z nás.

Ak máte priestoru na rozdávanie, vytvorte si v spálni kút na čítanie. Stačí 1 či 2 pohodlné kreslá, k tomu malý stolík na čaj a miesto len pre vás je na svete. Okrem čítania a relaxu využite toto miesto na rozprávanie sa s partnerom.

kreslo

sedenie

Kozmetický stolík v spálni je snom každej ženy. Priestranný, so šuflíkmi a veľkým zrkadlom. Kozmetický stolík umiestnite čo najbližšie k oknu.

kozmeticky-stolik-3

kozmeticky-stolik-2

Obrázky: Pinterest.com