Ako zariadiť kúpeľňu – komplexný prehľad od A po Z

kúpeľňa

Praktická a pohodlná. Taká by mala byť vhodne zariadená kúpeľňa. Pre mnohých je kúpeľňa oázou pokoja do ktorej sa ponoria po ťažkom dni v práci, preto by sme jej zariadeniu mali venovať veľkú pozornosť. Alfou a omegou sú kvalitné materiály s dlhou životnosťou.

Rekonštrukcia bytového jadra je časovo aj finančne náročná a určite si ju nechcete zopakovať kvôli opotrebovanému lacnému zariadeniu. Na trhu je množstvo typov podláh, obkladov či umývadiel a môžeme s istotou povedať, že neexistuje jeden materiál, ktorý vyhovuje všetkým.

Konkrétne výrobky musia zodpovedať a vyhovovať vášmu životnému štýlu, počtu členov v domácnosti a v neposlednom rade aj vášmu vkusu.

Vezmite to od podlahy

Vhodná podlaha by mala byť vodeodolná a ľahko umývateľná. Najčastejšie sa stretávame s piatimi typmi kúpeľňových podlahových krytín.

Dlažba

Najväčšou klasikou je nepochybne dlažba, ktorá môže byť keramická alebo gresová. Jej najväčšou výhodou je vysoká odolnosť voči vlhkosti a mimoriadne jednoduchá údržba. Nevýhodou ja pocit chladu, ktorý však viete vyriešiť podlahovým kúrením.

kúpeľňa dlažba
pinterest.com

Drevo

V našich končinách je kúpeľňová drevená podlaha stále novinkou. Využívajú sa hlavne exotické dreviny alebo dub a buk. Veľkou výhodou je príjemný pocit naboso a tiež estetická stránka dreva. Nevýhodou je náročnejšia údržba, mäkkosť materiálu a vysoká cena.

drevená podlaha
pinterest.com

Laminát

Relatívne málo využívaný je aj laminát, ktorý imituje dezén dreva. Pri chôdzi na boso je však o poznanie o chladnejší. Výhodou je jeho nižšia cena.

Vinylová podlaha

Čoraz obľúbenejšou sa stáva vinylová podlaha. Je vysoko odolná, ľahko sa čistí, dobre znáša vodu a je na dotyk teplejšia ako dlažba či laminát. Je vhodná aj na podlahové kúrenie.

vinylová podlaha
pinterest.com

Liata podlaha

Liata podlaha je synonymom luxusu a je vhodná pre náročných zákazníkov. Liate podlahy môžete vyberať z cementových, živicových, polyuretánových a anhydritových typov. Liata podlaha je odolná, jednoliata a bez akýchkoľvek škár.

Obklady dodajú šmrnc

Z estetického hľadiska je dôležité vybrať správnu farbu a veľkosť obkladov. Čím je kúpeľňa menšia, tým je vhodnejší svetlejší obklad. Tmavé kachličky malú kúpeľňu zbytočne zaťažia a opticky zmenšia. Presne naopak to platí s ich veľkosťou.

Maličké mozaiky sú vhodné do väčších kúpeľní a tie veľké do menších priestorov. Samozrejmosťou by mala byť ich protišmyková úprava.

Umývadlo určuje charakter kúpeľne

Umývadlo spolu so sprchou a vaňou vytvárajú celkový charakter kúpeľne. Vyberať môžete z 8 základných typov.

Samostatné a piedestálové umývadlo

Samostatné umývadlo patrí do skupiny voľne stojacich umývadiel. Nestretávame sa s nimi často kvôli ich rozmernosti. Sú skôr dizajnovým prvkom a hodia sa do veľkých kúpeľní. Piedestálové umývadlo má vo svojom podstavci ukryté vodovodné trubky. Podstavec teda neplní len estetickú funkciu. Jeho nevýhodou je tiež objemnosť .

Nástenné umývadlo

Poznáme ho z detstva zo štandardných panelákových kúpeľní alebo zo škôl. Za tie roky prešlo nástenné umývadlo dlhú cestu a v súčasnosti sa opäť vracia do moderných kúpeľní. Novodobé nástenné umývadlá sú štýlové a cenovo prijateľné.

nástenné umývadlo
pinterest.com

Zápustné umývadlo

Bohatou kategóriou sú zápustné umývadlá. Patria sem zápustné umývadlá, polozápustné umývadlá a umývadlá na zabudovanie zdola. Spája ich pracovná doska do ktorej sú zapustené či už celkovo alebo čiastočne a skrinka do ktorej je skrytý spodok umývadla aj so sifónom.

Umývadlo na doske

Veľkým trendom posledných rokov je umývadlo na doske. Pôsobí moderne a sviežo. Umývadlo je akoby položené na pracovnej doske a sifón môže alebo nemusí byť skrytý v spodnej skrinke.

Nábytkové umývadlo

Mimoriadne praktické a jednoduché na údržbu je práve nábytkové umývadlo. Umývadlo sedí na celej ploche podumývadlovej skrinky a niektoré typy ponúkajú aj veľký odkladací priestor. Ideálne pre rodiny s malými deťmi.

nábytkové umývadlo
pinterest.com

Dvojumývadlo

Praktické, vhodné do väčšej kúpeľne. Vyberať môžete z modelov s jedným alebo dvoma odtokmi.

Umývadielko

Maličké umývadlá primárne využívané na toalete. Nájdete varianty v rôznych veľkostiach a štýloch.

Vodovodné batérie – šetriť sa neoplatí

Pri kúpe vodovodných batérií sa oplatí načrieť hlbšie do vrecka. Hoci vo všeobecnosti drahšie, neznamená vždy lepšie, pri batériách to neplatí. Dôvodom je kartuša, ktorá zmiešava studenú a teplú vodu dohromady. Drahšie batérie majú kartušu z keramiky, tie lacnejšie sú vyrobené z plastu a iných materiálov. Lacné materiály neodolávajú dlhodobému tlaku vody a ich životnosť je pomerne krátka.

Podľa spôsobu ovládania poznáme batérie kohútikové, pákové a automatické. V súčasnosti sa najviac využívajú pákové batérie. Tie sa delia podľa umiestnenia na stenové , stojankové a podomietkové. Práve posledné menované sú veľkým trendom a pôsobia minimalisticky a elegantne.

Z hľadiska regulácie vody poznáme batérie zmiešavacie a termostatické. Najviac používané sú zmiešavacie kvôli nižšej cene. Termostatické sú síce drahšie no dokážu ušetriť až 50 % vody.

podomietková batéria
www.pinterest.com

Vaňa a sprchový kút pre dokonalý relax

Máte v kúpeľni priestor na vaňu aj sprchový kút? Gratulujeme! V tom prípade nemusíte riešiť večnú dilemu – vaňa alebo kút? Pred tým ako sa rozhodnete by ste mali zvážiť preferencie vás a vašej rodiny spolu s priestorovými možnosťami.

Ak si po dlhom dni radi doprajete kúpeľ alebo máte malé deti, ktoré milujú vodu, sprchový kút nebude pre vás to pravé. Ísť do kúpy so želaním, že si naň snáď zvyknete nie je múdre. Skôr či neskôr vám vaňa začne chýbať.

Naopak, ak ste vo vyššom veku alebo máte problémy s pohybovým aparátom, vstup do vane môže byť pre vás veľmi problematický.

Z priestorového hľadiska sa do malej kúpeľne viac pýta sprchový kút. Kút s vaničkou v rozmere 75 x 75 cm nie je bohvieako komfortná, no šetrí priestor. V prípade ak máte priestoru viac, je na zváženie murovaný sprchový kút alebo moderný sprchový priestor so sklenenou zástenou.

sprchový kút aj s vaňou
pinterest.com

WC do modernej kúpeľne

Z ponuky záchodov si môžete vybrať zo závesných, voľne stojacich a kombi WC. V moderných kúpeľniach sa stretnete hlavne so závesným WC. Je preň typické zadné napojenie na odpad, takže zadná stena na ktorú bude pripevnené musí mať dostatočnú nosnosť. Výhodou je ich estetická stránka, a to vďaka skrytému splachovaciemu zariadeniu.

Voľne stojace WC sa v novodobých interiéroch takmer nepoužívajú. Záchodová misa má voľne stojacu nádržku na vodu, ktorú môžete umiestniť na stenu alebo do výšky nad záchod. Pre tento typ WC je typické zvislé napojenie na odpad.

Kombi WC má najčastejšie zastúpenie v panelákových bytoch. Misa stojaca na podlahe je spojená so splachovacou nádržkou. Napojenie na odpad môže byť spodné alebo zadné.

Osvetlenie podtrhne celkový dizajn

Ideálna kúpeľňa spája v sebe 4 typy osvetlenia. Základným, ambientným svetlom je stropné svetlo. Môže mať podobu bodoviek alebo kombinácie zabudovaných LED svetiel s lustrom. Konkrétne prevedenie závisí od veľkosti kúpeľne.

Dôležitým svetlom je pracovné svetlo, ktoré je umiestnené pri zrkadle. Malo by byť neutrálne biele a evokovať denné svetlo. Toto svetlo využijete pri líčení alebo holení. Nemenej dôležité je akcentové svetlo, ktoré podtrhuje celkový dizajn kúpeľne.

V prípade väčšej kúpeľne s vaňou sa akcentové svetlo odporúča umiestniť aj nad vaňu. Malo by byť príjemne mäkké, skôr do žlta. Hlavne pre rodiny s deťmi sa odporúča myslieť aj na nočné svetlo. Najčastejšie sa využívajú LED pásky alebo LED svetlá do zásuvky s automatickým zapnutím pri zotmení.

Dizajn svietidiel a ich rozmiestnenie ide ruka v ruke s bezpečnosťou. Kúpeľňa sa podľa použitia elektrických spotrebičov delí na zóny od 0 do 3. V zóne 0 (vnútro vane, sprchovacej vaničky a umývadla) nie je možné umiestniť nijaké svietidlá. Zónu 1 predstavuje aj strop v sprchovom priestore.

Pamätajte, že svietidlo by malo mať IP index minimálne IP65. Určite sa pred kúpou svietidla informujte o jeho bezpečnosti u predajcu.

svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Dvere – pozor na povrchovú úpravu

Pri výbere dverí zohľadnite hlavne to, či máte v kúpeľni prirodzené vetranie. Ak je kúpeľňa bez okna, vyhnite sa dverám z masívu. Drevo je háklivé na vodu a zvýšená vlhkosť by mohla dvere narušiť. Vhodnou alternatívou sú laminátové dvere alebo drevená dyha, ktorú v mieste kde sa dvere a zárubňa stretávajú s vodou ochránite silikónovým tmelom.

Finančne náročnejším riešením sú dvere z tvrdeného skla osadené v hliníkovej zárubni. Dôležitým detailom je to, že kúpeľňové dvere by sa vždy mali otvárať smerom von.

Kúrenie a odsávanie – základ zdravej kúpeľne

Na vykúrenie studenej kúpeľne máte niekoľko možností. Tou prvou je rebríkový radiátor, ktorý sa primárne používa na sušenie použitých uterákov. Pre vykúrenie malej kúpeľne však postačí. Ak je vaša kúpeľňa väčšia, namiesto rebríkového radiátora využite doskový radiátor, podlahové kúrenie alebo elektrický ohrievač.

Elektrický ohrievač sa odporúča kombinovať s iným typom kúrenia keďže jeho používanie patrí medzi finančne náročnejšie.

Na odstránenie vlhkosti aj pachov je dôležitý odsávač alebo tzv. ventilátor do kúpeľne. Môžete vyberať z axiálnych alebo radiálnych ventilátorov. Axiálne sú najbežnejšie ventilátory vhodné do miestnosti s kratším výduchom (do 3 m).

Radiálne sú robustnejšie a hodia sa do väčších priestorov kde potrebujú odvetrať dlhšie vzdialenosti (vyše 4 m). Hlučnosť ventilátora do kúpeľne by mala byť do 30 dB. Podľa konkrétneho typu je možné umiestniť ventilátor na stenu alebo do stropu.

Ventilátor je možné zapojiť samostatne alebo spoločne so svetlom. Štandardne býva vybavený časovačom vďaka ktorému sa po určitej dobe sám vypne.

Návod, ako zariadiť detskú izbu, aby sa v nej vaše dieťa cítilo čo najlepšie

shutterstock

Keď ide o deti, rodičia sú ochotní splniť svojim ratolestiam aj to posledné.

Stačí jeden detský pohľad a razom neexistuje nič ako pridrahá hračka alebo zbytočnosť do izbičky. Veď keď to našim drobcom spraví radosť, za tie peniaze to stojí.

Pri zariaďovaní detskej izby sa riaďte rozumom a skĺbte aktuálne detské trendy s klasickými funkčnými prvkami.

Ako zariadiť detskú izbu

Ako zariadiť detskú izbu, ktorá bude vyhovovať potrebám vášho dieťaťa aj vášmu vkusu, nie je jednoduché.

Izba by mala spĺňať 3 základné funkcie:

  • spánok,
  • učenie,
  • a hranie sa.

Miestnosť si preto rozdeľte na 3 zóny a pristupujte k nim ako k samostatnýcm jednotkám. Všetky časti by však mali byť v rovnakom štýle a navzájom vizuálne prepojené.

Pre sladké sníčky

Na trhu máme rôzne typy detských postelí a váľand. Nájdeme medzi nimi aj postele v menších, detských veľkostiach. Menšia posteľ síce nezaberá veľa miesta a vizuálne pôsobí rozkošne, z praktických dôvodov však odporúčame zakúpiť dieťaťu posteľ v štandardnom “dospeláckom” rozmere. Takúto posteľ s kvalitným matracom nie je nutné meniť ani po pár rokoch.

Niektoré deti majú problém so spaním. Pomôcť môže posteľ s baldachýnom, tmavá maľovka okolo postele alebo tlmené svetlo v chladných odtieňoch.

ako-zariadit-detsku-izbu-7

ako-zariadit-detsku-izbu-15

ako-zariadit-detsku-izbu-22

Na samé jednotky

Pracovný kútik v podobe písacieho stola je dôležitou súčasťou detskej izbičky. Stôl by mal byť umiestnený v blízkosti okna a dostatočne osvetlený aj umelým svetlom.

Rýchly tip

Ak máte doma praváka, svetlo by malo na stôl dopadať zľava.

Neodfláknite výzdobu steny a priestoru bezprosredne v okolí stola. Práve toto miesto má za úlohu dieťa motivovať a inšpirovať. Namiesto rozprávkových plagátov je to priestor vhodný na umiestnenie mapy sveta, abecedy a iných školských pomôcok.

Pozornosť venujte aj výberu vhodnej stoličky. Tá by mala byť správne tvarovaná, ideálne ergonomická, a polohovateľná.

ako-zariadit-detsku-izbu-14

ako-zariadit-detsku-izbu-13

ako-zariadit-detsku-izbu-25

ako-zariadit-detsku-izbu-29

ako-zariadit-detsku-izbu-23

Vypnutie pri hre

Zónu určenú na hranie tvorí hlavne úložný priestor na hračky a dostatočné veľká plocha na zemi. Aby vaše dieťa pri hre neprechladlo, odporúčame do tejto časti umiestniť koberec. Ten navyše zónu opticky oddelí od ostatných častí v izbe.

Hračky môžete skladovať na policiach, otváracích skriniach alebo v úložných košoch. Výhoda košov je, že hračky do nich stačí zhrnúť a v izbe je okamžitý poriadok.

ako-zariadit-detsku-izbu-3

ako-zariadit-detsku-izbu-21

ako-zariadit-detsku-izbu-30

Životnosť detskej izby

Myslite tiež ekonomicky a položte si otázku:

  • Na aké dlhé obdobie má detská izba slúžiť?
  • Som ochotný meniť zariadenie a charakter izby každé 2 roky alebo je toto izba kam poputuje maturitné vysvedčenie?

Väčšina z nás sa prikláňa k funkčnému zariadeniu, ktoré vydrží niekoľko rokov.

Je samozrejmé, že niektoré časti nábytku a doplnkov budete po čase meniť. Pri systematickom zariaďovaní detskej izby ostane základ aktuálny aj o dekádu neskôr.

Pozrite sa s nami na pár tipov, ako zariadiť detskú izbu.

ako-zariadit-detsku-izbu-4

ako-zariadit-detsku-izbu-11

1. Zabudnite na ružovú a modrú

Poznáte to už z obdobia tehotenstva. Vecičky pre dievčatko sú cukríkovo ružové, pre chlapčeka nebesky modré. Rozdelenie farieb podľa pohlavia detí patrí medzi najčastejšie rodové stereotypy.

V súčasnosti nikoho neprekvapí, keď je dievčatko od hlavy po päty odeté v sivom a chlapček v žltom. Rovnako to platí aj pre detské izby. Zariadenie v sladkej ružovej je roztomilé pre škôlkarku, no s príchodom prvých trvalých zúbkov bude vaše dievčatko túžiť po zmene.

Ak chcete izbu udržať dlhodobo aktuálnu a trendovú, vyberajte z rodovo neutrálnych farieb. V súčasnosti je vychytená biela v kombinácii s pastelovými odtieňmi. Ak vám prílišná neutrálnosť nevyhovuje, vyberajte zo žltej, zelenej, fialovej či tmavomodrej.

Niekomu sa takto neutrálna izba môže zdať nudná. Opak je pravdou, neutrálnosť vám dáva možnosť dotiahnuť izbu do dokonalosti v podobe doplnkov.

ako-zariadit-detsku-izbu-6

ako-zariadit-detsku-izbu-16

ako-zariadit-detsku-izbu-20

2. Zbohom Frozen, dovidenia Transformers

Nedajte sa zmiasť aktuálnym vkusom a preferenciami vášho dieťaťa.

Váš predškolák možno túži po posteli s potlačou Transformers, no neprejde ani pár mesiacov a v kurze bude iná, práve vychytená rozprávka. Meniť celé časti nábytku je v takomto prípade zbytočný luxus. Obľúbených rozprávkových hrdinov však neignorujte úplne. Stačí zakúpiť posteľné obliečky alebo obrázky na stenu a máte po probléme.

ako-zariadit-detsku-izbu-5

ako-zariadit-detsku-izbu-10

3. Čím drahšie, tým neutrálnejšie

Do niektorých kúskov nábytku sa oplatí investovať. Majte na pamäti, že čím drahší kúsok kupujete, tým dlhší čas by mal v detskej izbe pobudnúť. Zamerajte sa preto na elegantné, klasické kusy. Módne vychytávky sezóny zaobstarajte za pár eur. Ich vyhodenie vás bude o to menej bolieť.

ako-zariadit-detsku-izbu-18

ako-zariadit-detsku-izbu-12

ako-zariadit-detsku-izbu-26

ako-zariadit-detsku-izbu-24

Bezpečnosť na prvom mieste

Zariaďovanie izbičky pre menšie deti obnáša niekoľko bezpečnostných kritérií.

Malé deti radi objavujú okolitý svet ústami. Olizujú, ochutnávajú a hryzú všetko rad radom. Dbajte preto na použitie kvalitných a zdravotne neškodných materiálov. Pokiaľ sa rozhodnete zrenovovať a premaľovať starší drevený nábytok, zaobstarajte si špeciálnu farbu určenú na detský nábytok a hračky.

Zariadenie a doplnky by nemali mať ostré hrany. Skrine a police napevno upevnite k stene. Neexistuje neupevnený kus nábytku, ktoré by dieťa nevedelo prevrhnúť.

Okná zabezpečte tak, aby ho dieťa nedokázalo samé otvoriť. Samozrejmosťou by mali byť aj detské poistky v elektrických zásuvkách.

ako-zariadit-detsku-izbu-9

ako-zariadit-detsku-izbu-19

Kreativita sa nie vždy cení

Deti radi maľujú, kreslia a vystrihujú. Zlou správou je, že častokrát si to zlíznu naše steny. Aby ste tomu predišli, vyhraďte deťom časť steny, ktorú môžu pomaľovať podľa chuti. Pripevnite na ňu kriedovú tabuľu, tabuľu na fixky, nadrozmernú omaľovánku alebo namaľujte stenu špeciálnou farbou, na ktorú je možné kresliť fixkou. Stačí málo a budete spokojní aj vy aj váš malý umelec.

ako-zariadit-detsku-izbu-8

ako-zariadit-detsku-izbu-27

 

ako-zariadit-detsku-izbu-28

ako-zariadit-detsku-izbu-17