Ako zariadiť kúpeľňu – komplexný prehľad od A po Z

kúpeľňa

Praktická a pohodlná. Taká by mala byť vhodne zariadená kúpeľňa. Pre mnohých je kúpeľňa oázou pokoja do ktorej sa ponoria po ťažkom dni v práci, preto by sme jej zariadeniu mali venovať veľkú pozornosť. Alfou a omegou sú kvalitné materiály s dlhou životnosťou.

Rekonštrukcia bytového jadra je časovo aj finančne náročná a určite si ju nechcete zopakovať kvôli opotrebovanému lacnému zariadeniu. Na trhu je množstvo typov podláh, obkladov či umývadiel a môžeme s istotou povedať, že neexistuje jeden materiál, ktorý vyhovuje všetkým.

Konkrétne výrobky musia zodpovedať a vyhovovať vášmu životnému štýlu, počtu členov v domácnosti a v neposlednom rade aj vášmu vkusu.

Vezmite to od podlahy

Vhodná podlaha by mala byť vodeodolná a ľahko umývateľná. Najčastejšie sa stretávame s piatimi typmi kúpeľňových podlahových krytín.

Dlažba

Najväčšou klasikou je nepochybne dlažba, ktorá môže byť keramická alebo gresová. Jej najväčšou výhodou je vysoká odolnosť voči vlhkosti a mimoriadne jednoduchá údržba. Nevýhodou ja pocit chladu, ktorý však viete vyriešiť podlahovým kúrením.

kúpeľňa dlažba
pinterest.com

Drevo

V našich končinách je kúpeľňová drevená podlaha stále novinkou. Využívajú sa hlavne exotické dreviny alebo dub a buk. Veľkou výhodou je príjemný pocit naboso a tiež estetická stránka dreva. Nevýhodou je náročnejšia údržba, mäkkosť materiálu a vysoká cena.

drevená podlaha
pinterest.com

Laminát

Relatívne málo využívaný je aj laminát, ktorý imituje dezén dreva. Pri chôdzi na boso je však o poznanie o chladnejší. Výhodou je jeho nižšia cena.

Vinylová podlaha

Čoraz obľúbenejšou sa stáva vinylová podlaha. Je vysoko odolná, ľahko sa čistí, dobre znáša vodu a je na dotyk teplejšia ako dlažba či laminát. Je vhodná aj na podlahové kúrenie.

vinylová podlaha
pinterest.com

Liata podlaha

Liata podlaha je synonymom luxusu a je vhodná pre náročných zákazníkov. Liate podlahy môžete vyberať z cementových, živicových, polyuretánových a anhydritových typov. Liata podlaha je odolná, jednoliata a bez akýchkoľvek škár.

Obklady dodajú šmrnc

Z estetického hľadiska je dôležité vybrať správnu farbu a veľkosť obkladov. Čím je kúpeľňa menšia, tým je vhodnejší svetlejší obklad. Tmavé kachličky malú kúpeľňu zbytočne zaťažia a opticky zmenšia. Presne naopak to platí s ich veľkosťou.

Maličké mozaiky sú vhodné do väčších kúpeľní a tie veľké do menších priestorov. Samozrejmosťou by mala byť ich protišmyková úprava.

Umývadlo určuje charakter kúpeľne

Umývadlo spolu so sprchou a vaňou vytvárajú celkový charakter kúpeľne. Vyberať môžete z 8 základných typov.

Samostatné a piedestálové umývadlo

Samostatné umývadlo patrí do skupiny voľne stojacich umývadiel. Nestretávame sa s nimi často kvôli ich rozmernosti. Sú skôr dizajnovým prvkom a hodia sa do veľkých kúpeľní. Piedestálové umývadlo má vo svojom podstavci ukryté vodovodné trubky. Podstavec teda neplní len estetickú funkciu. Jeho nevýhodou je tiež objemnosť .

Nástenné umývadlo

Poznáme ho z detstva zo štandardných panelákových kúpeľní alebo zo škôl. Za tie roky prešlo nástenné umývadlo dlhú cestu a v súčasnosti sa opäť vracia do moderných kúpeľní. Novodobé nástenné umývadlá sú štýlové a cenovo prijateľné.

nástenné umývadlo
pinterest.com

Zápustné umývadlo

Bohatou kategóriou sú zápustné umývadlá. Patria sem zápustné umývadlá, polozápustné umývadlá a umývadlá na zabudovanie zdola. Spája ich pracovná doska do ktorej sú zapustené či už celkovo alebo čiastočne a skrinka do ktorej je skrytý spodok umývadla aj so sifónom.

Umývadlo na doske

Veľkým trendom posledných rokov je umývadlo na doske. Pôsobí moderne a sviežo. Umývadlo je akoby položené na pracovnej doske a sifón môže alebo nemusí byť skrytý v spodnej skrinke.

Nábytkové umývadlo

Mimoriadne praktické a jednoduché na údržbu je práve nábytkové umývadlo. Umývadlo sedí na celej ploche podumývadlovej skrinky a niektoré typy ponúkajú aj veľký odkladací priestor. Ideálne pre rodiny s malými deťmi.

nábytkové umývadlo
pinterest.com

Dvojumývadlo

Praktické, vhodné do väčšej kúpeľne. Vyberať môžete z modelov s jedným alebo dvoma odtokmi.

Umývadielko

Maličké umývadlá primárne využívané na toalete. Nájdete varianty v rôznych veľkostiach a štýloch.

Vodovodné batérie – šetriť sa neoplatí

Pri kúpe vodovodných batérií sa oplatí načrieť hlbšie do vrecka. Hoci vo všeobecnosti drahšie, neznamená vždy lepšie, pri batériách to neplatí. Dôvodom je kartuša, ktorá zmiešava studenú a teplú vodu dohromady. Drahšie batérie majú kartušu z keramiky, tie lacnejšie sú vyrobené z plastu a iných materiálov. Lacné materiály neodolávajú dlhodobému tlaku vody a ich životnosť je pomerne krátka.

Podľa spôsobu ovládania poznáme batérie kohútikové, pákové a automatické. V súčasnosti sa najviac využívajú pákové batérie. Tie sa delia podľa umiestnenia na stenové , stojankové a podomietkové. Práve posledné menované sú veľkým trendom a pôsobia minimalisticky a elegantne.

Z hľadiska regulácie vody poznáme batérie zmiešavacie a termostatické. Najviac používané sú zmiešavacie kvôli nižšej cene. Termostatické sú síce drahšie no dokážu ušetriť až 50 % vody.

podomietková batéria
www.pinterest.com

Vaňa a sprchový kút pre dokonalý relax

Máte v kúpeľni priestor na vaňu aj sprchový kút? Gratulujeme! V tom prípade nemusíte riešiť večnú dilemu – vaňa alebo kút? Pred tým ako sa rozhodnete by ste mali zvážiť preferencie vás a vašej rodiny spolu s priestorovými možnosťami.

Ak si po dlhom dni radi doprajete kúpeľ alebo máte malé deti, ktoré milujú vodu, sprchový kút nebude pre vás to pravé. Ísť do kúpy so želaním, že si naň snáď zvyknete nie je múdre. Skôr či neskôr vám vaňa začne chýbať.

Naopak, ak ste vo vyššom veku alebo máte problémy s pohybovým aparátom, vstup do vane môže byť pre vás veľmi problematický.

Z priestorového hľadiska sa do malej kúpeľne viac pýta sprchový kút. Kút s vaničkou v rozmere 75 x 75 cm nie je bohvieako komfortná, no šetrí priestor. V prípade ak máte priestoru viac, je na zváženie murovaný sprchový kút alebo moderný sprchový priestor so sklenenou zástenou.

sprchový kút aj s vaňou
pinterest.com

WC do modernej kúpeľne

Z ponuky záchodov si môžete vybrať zo závesných, voľne stojacich a kombi WC. V moderných kúpeľniach sa stretnete hlavne so závesným WC. Je preň typické zadné napojenie na odpad, takže zadná stena na ktorú bude pripevnené musí mať dostatočnú nosnosť. Výhodou je ich estetická stránka, a to vďaka skrytému splachovaciemu zariadeniu.

Voľne stojace WC sa v novodobých interiéroch takmer nepoužívajú. Záchodová misa má voľne stojacu nádržku na vodu, ktorú môžete umiestniť na stenu alebo do výšky nad záchod. Pre tento typ WC je typické zvislé napojenie na odpad.

Kombi WC má najčastejšie zastúpenie v panelákových bytoch. Misa stojaca na podlahe je spojená so splachovacou nádržkou. Napojenie na odpad môže byť spodné alebo zadné.

Osvetlenie podtrhne celkový dizajn

Ideálna kúpeľňa spája v sebe 4 typy osvetlenia. Základným, ambientným svetlom je stropné svetlo. Môže mať podobu bodoviek alebo kombinácie zabudovaných LED svetiel s lustrom. Konkrétne prevedenie závisí od veľkosti kúpeľne.

Dôležitým svetlom je pracovné svetlo, ktoré je umiestnené pri zrkadle. Malo by byť neutrálne biele a evokovať denné svetlo. Toto svetlo využijete pri líčení alebo holení. Nemenej dôležité je akcentové svetlo, ktoré podtrhuje celkový dizajn kúpeľne.

V prípade väčšej kúpeľne s vaňou sa akcentové svetlo odporúča umiestniť aj nad vaňu. Malo by byť príjemne mäkké, skôr do žlta. Hlavne pre rodiny s deťmi sa odporúča myslieť aj na nočné svetlo. Najčastejšie sa využívajú LED pásky alebo LED svetlá do zásuvky s automatickým zapnutím pri zotmení.

Dizajn svietidiel a ich rozmiestnenie ide ruka v ruke s bezpečnosťou. Kúpeľňa sa podľa použitia elektrických spotrebičov delí na zóny od 0 do 3. V zóne 0 (vnútro vane, sprchovacej vaničky a umývadla) nie je možné umiestniť nijaké svietidlá. Zónu 1 predstavuje aj strop v sprchovom priestore.

Pamätajte, že svietidlo by malo mať IP index minimálne IP65. Určite sa pred kúpou svietidla informujte o jeho bezpečnosti u predajcu.

svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Dvere – pozor na povrchovú úpravu

Pri výbere dverí zohľadnite hlavne to, či máte v kúpeľni prirodzené vetranie. Ak je kúpeľňa bez okna, vyhnite sa dverám z masívu. Drevo je háklivé na vodu a zvýšená vlhkosť by mohla dvere narušiť. Vhodnou alternatívou sú laminátové dvere alebo drevená dyha, ktorú v mieste kde sa dvere a zárubňa stretávajú s vodou ochránite silikónovým tmelom.

Finančne náročnejším riešením sú dvere z tvrdeného skla osadené v hliníkovej zárubni. Dôležitým detailom je to, že kúpeľňové dvere by sa vždy mali otvárať smerom von.

Kúrenie a odsávanie – základ zdravej kúpeľne

Na vykúrenie studenej kúpeľne máte niekoľko možností. Tou prvou je rebríkový radiátor, ktorý sa primárne používa na sušenie použitých uterákov. Pre vykúrenie malej kúpeľne však postačí. Ak je vaša kúpeľňa väčšia, namiesto rebríkového radiátora využite doskový radiátor, podlahové kúrenie alebo elektrický ohrievač.

Elektrický ohrievač sa odporúča kombinovať s iným typom kúrenia keďže jeho používanie patrí medzi finančne náročnejšie.

Na odstránenie vlhkosti aj pachov je dôležitý odsávač alebo tzv. ventilátor do kúpeľne. Môžete vyberať z axiálnych alebo radiálnych ventilátorov. Axiálne sú najbežnejšie ventilátory vhodné do miestnosti s kratším výduchom (do 3 m).

Radiálne sú robustnejšie a hodia sa do väčších priestorov kde potrebujú odvetrať dlhšie vzdialenosti (vyše 4 m). Hlučnosť ventilátora do kúpeľne by mala byť do 30 dB. Podľa konkrétneho typu je možné umiestniť ventilátor na stenu alebo do stropu.

Ventilátor je možné zapojiť samostatne alebo spoločne so svetlom. Štandardne býva vybavený časovačom vďaka ktorému sa po určitej dobe sám vypne.

Ako si nechať vypracovať návrh interiéru od architekta

shutterstock

Ak ste kúpili byt v pôvodnom stave, máte obrovskú príležitosť zariadiť si ho kompletne podľa svojich predstáv.

Ak viete ako.

Interiérový architekt vám pripraví návrh interiéru a ušetrí mnoho starostí a v konečnom dôsledku aj mnoho peňazí.

Na začiatku by sa vás mal veľa pýtať a zisťovať vaše predstavy. Aké sú vaše potreby, štýl, čo sa vám páči a akému štýlu sa vyhnúť.

Prvým návrhom býva väčšinou zmena dispozície. Tehlové byty majú oproti panelovým výhodu. Búranie priečok je rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie.

Mnoho starých bytov má nevhodnú dispozíciu. Malé kuchyne si ľudia otvárajú a spájajú s obývačkou. Kúpeľne si napr. zväčšujú na úkor nevyužitej chodby.

interiér bytu
pexels.com

Ako teda na nový návrh interiéru

Architekt vypracuje zmenu pôdorysu a navrhne rozmiestnenie kuchynskej linky, vane alebo sprchy v kúpeľni. Podľa návrhu interiéru poradí s rozmiestnením elektroinštalácie, vody, kúrenia a plynu.

Prichádza na rad špecifikácia zariadenia a nábytku. Architekt po dohovore s vami navrhne použité materiály, farby a odtiene nábytku, farby stien, typ svietidiel, sanity zo vzoriek alebo katalógov firiem.

Interiérový architekt by tiež mal vedieť zabezpečiť výrobu atypického nábytku na mieru, ktorý bežne v obchodoch nenájdete. V tomto štádiu hľadajú obe strany kompromisy, keďže každý rozpočet na rekonštrukciu má limit :)

Výstupom návrhu interiériu je 3D vizualizácia, kde presne vidíte navrhované zmeny v praxi.

Poďme však ale pekne po poriadku.

Návrh interiéru od architekta sa skladá z dvoch častí:

  1. interiérová štúdia,
  2. realizačný projekt interiéru.

Ak necháte všetko na architekta a budú potrebné väčšie zásahy do existujúcich konštrukcií, bude potrebná aj projektová dokumentácia podľa STN, napr. statický posudok alebo výkresy zdravotechniky (siete rozvodov vody a kanalizácie). To vám samozrejme skúsený architekt za poplatok pripraví bezproblémov tiež.

Postup pri spolupráci s interiérovým architektom

1. Prvé stretnutie

Na prvom stretnutí sa snaží architekt získať od vás čo najviac informácií. Zisťuje vaše predstavy a vaše preferencie. Mal by byť dobrý psychológ, aby odhadol váš životný štýl a podľa toho prišiel s riešením interiéru, ktorý bude skutočne podľa vašich predstáv.

Môžete mu poslať fotografie interiérov, ktoré vás zaujali, prípadne fotografie, ktoré vás vystihujú.

2. Pôdorys bytov a dispozičné riešenie

Ak sa púšťate do kompletnej prerábky bytu, teraz je správny čas meniť dispozíciu bytu. Architekt na základe technickej dokumentácie navrhne zmenu, resp. vybúranie priečok a zakreslí do návrhu nového pôdorysu.

Ak máte pôdorys, architekt ju prevedie do digitálneho formátu, prípadne vám priestor presne zameria.

pôdorys bytu
shutterstock

Architekt navrhne nový návrh dispozície bytu

3. Návrh interiéru a interiérová štúdia

V tomto kroku vám architekt predostrie môžné cesty zmeny interiéru. Spoločne doladíte rozmiestnenie nábytku, farebnosti, použité materiály. Architekt vypracuje 3D vizualizácie, ktoré vám presne ukážu váš nový interiér.

Ide o tzv. interiérovú štúdiu, v ktorej architekt rieši základný dizajn priestoru, tvary, hmotu, farebný koncept a použité materiály.

Architekt väčšinou dodáva pôdorysy a vizualizácie interiéru (zvyčajne 2 ks návrhov)

vzorky a materiály interiér
shutterstock

4. Realizačný projekt interiéru

Projekt zahŕňa technickú špecifikáciu, rozpočet a presný harmonogram prác. Výkresy obsahujú zakreslenie nových rozvodov, nové priečky a podhľady, zakreslenie svetiel, plány obkladov a dlažieb. Realizačný projekt je dôležitý plán pred začatím samotnej rekonštrukcie.

Projektová dokumentácia pre realizáciu diela je v podstate návod pre stavebnú firmu, ktorá bude prerábku realizovať. Takáto dokumentácia obsahuje:

Technické výkresy stavebných úprav (projektová dokumentácia mierka 1:50)

  1. realizačné výkresy kúpeľne, kladačské plány,
  2. výkresy rozmiestnenia osvetlenia a elektroinštalačných prvkov,
  3. realizačné výkresy nábytku na mieru,
  4. výber typových zariaďovacích predmetov,
  5. výkaz výmer a odhad rozpočtu.
rezopohľad
shutterstock

5. Výber stavebnej firmy a stavebný dozor

Architekt je tiež nápomocný pri výbere stavebnej firmy, s ktorou má dobré skúsenosti. Častokrát je tak súčasťou prác aj stavebný dozor architekta, ktorý si postráži priebeh rekonštrukčných prác. Máte tak skutočne istotu, že firma alebo robotníci odvedú kvalitnú robotu.

Koľko stojí návrh interiéru a kompletný projekt?

Väčšina projektov naceňujú architekti od veľkosti priestoru v m2.

Interiérový návrh stojí zhruba od 10 € m2 a projektová dokumentácia od 20 € m2. Aj keď sa jedná na začiatku o väčšiu investíciu, mnohokrát sa vám vráti v ušetrených prostriedkoch pri realizácii.

Pridám konkrétny príklad. Náš byt je z liateho betónu s relatívne malou kúpeľnou a oddeleným wc. Keď sme pôvodne rozmýšlali, ako kúpeľnu zväčšiť, napadlo nás vybúranie nenosnej, ale betónovej priečky smerom do zbytočne obrovskej spáľne. Vedeli sme však, že búranie panelu bude drahé.

Atchitekt sa preto snažil zachovať pôvodnú dispozíciu, ale zmeniť rozmiestnenie. V relatívne malom priestore tak dokázal navrhnúť dispozíciu, ktorá sa nám páči a myslím, že veľkosťou bude úplne v pohode. Ušetrili sme stovky €, ktoré by inak museli ísť na búranie železobetónových priečok.

Ako si vybrať interiérového architekta?

Na základe referencií. Ideálne osobných od svojich známych a priateľov alebo minimálne podľa už realizovaných interiérov. Hotové interiéry vám veľa napovedia nad tým, aký štýl architekt preferuje a či bude schopný naplniť vaše predstavy.

Ak máte radi minimalizmus a väčšina návrhov dizajnéra je v inom štýle, hľadajte ďalej. Trafiť sa do vašej predstavy vie najlepšie ten dizajnér, ktorý má k vašemu štýlu sám najbližšie.

Len upozorním, že sa nenechajte nachytať lacnými návrhmi, ktoré väčšinou robia kúpeľňové alebo kuchynské štúdiá. Jedná sa skutočne len o základný náčrt a nie komplexné riešenie bytu.

Záver

Má zmyseľ osloviť a platiť za návrh interiéru? Myslím, že určite má. Ak si budete robiť veci na kolene, v konečnom dôsledku vás môže rekonštrukcia stáť viac ak niečo nepremyslíte dopredu. Architekt vám tiež poradí a navrhne ideálnu dispozíciu bytu, ktorú už ideálne nikdy nebudete musieť meniť.