Ako si vybrať odolnú kuchynskú pracovnú dosku ľahkú na údržbu

shutterstock

Z akých materiálov môže byť kuchynská pracovná doska

Materiálov, z ktorých sú pracovné dosky vyrobené, je hneď niekoľko. Odlišujú sa od seba nielen odolnosťou a trvácnosťou, ale aj vzhľadom a v neposledom rade tiež cenou. Dnes sa pracovné dosky vyrábajú z laminátu, žule, betónu, mramoru a vápenca, kameňa, dreva, ale ako pracovná doska môžu poslúžiť aj obkladačky či bezpečnostné sklo.

Ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá vám bude čo najlepšie vyhovovať? Základom je zodpovedať si otázky týkajúce sa vášho rozpočtu, ale tiež toho, čo od svojej pracovnej dosky vyžadujete.

Najobľúbenejší laminát

Najobľúbenejším materiálom na výrobu pracovnej dosky je dnes laminát, ktorého cena nie je vysoká a nájdete ho na trhu v rôznych farebných vyhotoveniach. Laminát je vodeodolný a ľahko sa udržiava, avšak jeho nevýhodou je, že škriabance z neho sa už nedajú odstrániť.

Keramický obklad

Aj obkladačky sú obľúbenou voľbou pri výbere pracovnej dosky. Cena je celkom priaznivá a sú trvácne, vodotesné a odolné voči zašpineniu. Ich nevýhodou je však krehkosť.

Drevo

Drevo je tiež celkom dostupné a obľúbené, pretože vytvára pocit tepla domova a útulnosti. Ľahko ho však môže poškodiť horúci hrniec či zarezanie nožom.

Granit

Žulové pracovné dosky predstavujú vrchol, a to nielen čo sa týka ceny, ale aj odolnosti. Odolávajú kyselinám, odtlačkom prstov aj teplu. Podobne tvrdým materiálom je mramor, no ten je na rozdiel od žuly porézny, preto je potrebné ošetriť ho ochranným náterom.

Nerez

V ponuke pracovných dosiek tiež nájdete dosky z nehrdzavejúcej ocele. Tá je jednoduchá na údržbu a pokojne na ňu môžete položiť aj horúci pekáč. Práca na tomto povrchu je však celkom hlučná a sú na ňom vidieť aj odtlačky prstov a vody.

Betón

Zaujímavým materiálom na pracovnú dosku je betón. Ak neviete, ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá bude originálna a odolná, siahnite po betóne. Môžete si dať z neho vyhotoviť nielen pracovnú dosku, ale celý ostrovček vo vašej kuchyni.

Bezpečnostné sklo

Netradičným materiálom na výrobu pracovnej dosky je bezpečnostné sklo. Sklenené dosky sa kalia pri teplote až 650 stupňov a vďaka tomu sú lesklé a veľmi odolné. Hrubé bývajú okolo jedného centimetra a ak si potrpíte na originalitu, môžete na sklo zo spodnej strany nechať potlačiť keramickou sieťotlačou. Tak si môžete prácu v kuchyni spríjemniť ľubovoľným motívom. Zaujímavo bude vyzerať táto doska aj vtedy, ak ju necháte podsvietiť.

Quartz

Ktorá pracovná doska je pre vás?

Pri otázke, ako si vybrať pracovnú dosku, by ste mali myslieť na viacero faktorov. Jedným z nich je aj vaša výška. Štandardne sú pracovné dosky umiestnené na skrinkách vo výške 90 cm. Ak ste však vysoký alebo naopak, nízky, rozhodne by ste si mali svojej výške prispôsobiť aj výšku pracovnej dosky. Ideálne je, aby pracovná doska určená na prípravu jedál siahala 5 až 10 cm pod váš ohnutý lakeť.

Pri výbere pracovnej dosky máte na výber rôzne opracovanie hrán. Buď si vyberiete tzv. postformingové alebo ABS spracovanie. Pri ABS spracovaní prevládajú pravouhlé línie a hrana pracovnej dosky je zrezaná a následne oblepená ABS hranou. Tento typ pracovných dosiek najlepšie vynikne pri modernom bytovom dizajne. Postforming vytvára hladký a plynulý povrch pracovnej dosky.

No a keďže je ponuka materiálov taká široká, zvážte, či chcete mimoriadne odolnú pracovnú dosku, pri ktorej si nebudete musieť dávať pozor, alebo ste v kuchyni opatrný a dlhšie vám vydrží aj laminátová doska. Samozrejme, netreba zabúdať na otázku dizajnu. V prípade, že si potrpíte na originálne kúsky a chcete svojej kuchyni dodať štýl či nádych luxusu, určite zainvestujte do dosky zo žuly alebo z bezpečnostného skla.

Ako si vybrať nenasiakavú, odolnú a dobre vyzerajúcu kuchynskú zástenu?

pixabay

Priestor medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami kuchynskej linky, teda kuchynská zástena, je v kuchyni veľmi namáhanou stenou. Práve preto je dôležité pri otázke, ako si vybrať kuchynskú zástenu, hľadieť nielen na jej estetickú stránku, ale tiež na funkčnosť.

V článku sa dozviete, aké typy kuchynských zásten nájdete a aké sú ich výhody a nevýhody.

Kuchynská zástena a jej úloha vo vašej kuchyni

Zadná stena za kuchynskou linkou musí podobne ako pracovná doska odolávať rôznym kuchynským prácam a neraz prichádza do kontaktu napríklad aj s horúcim olejom či omáčkou.

Ak sa teda pýtate, ako si vybrať kuchynskú zástenu, mali by ste myslieť na to, aby bola nenasiakavá, odolná voči mechanickému poškodeniu, teplu, chemickým látkam a zároveň nenáročná na údržbu. Okrem funkčnosti však treba hľadieť aj na estetickú stránku. Kuchynská zástena by mala ladiť s celkovým vzhľadom kuchynskej linky a zároveň ju dotvárať.

Klasika v podobe obkladačiek

Obkladačky svoj vrchol síce už zažili, avšak stále sú v niektorých prípadoch vhodnou voľbou pre kuchynskú zástenu. Ideálne doplnia linku v retro či vidieckom štýle, ale aj rustikálne linky. Výborne bude vyzerať aj v kuchyni v stredomorskom duchu.

Pri výbere keramických obkladačiek rozhodne nešetrite a vyberajte odolný obklad, ktorý sa zároveň dobre čistí. Glazúrovaný povrch je nenasiakavý a na jeho údržbu vám postačí teplá voda a saponát.

Hitom je sklo

Veľkej obľube sa tešia zásteny zo skla, pri ktorých si ich dizajn môžete v podstate sami navrhnúť. Sklenené zásteny môžu mať rôzne stupne priehľadnosti, prinášajú možnosť originálnych grafických vzorov, ale aj podsvietenia. Tento typ zásteny je tvorený tzv. grafosklom, ktoré spája sklo, bezpečnostné fólie a rôzne druhy grafických stvárnení – od digitálnej tlače cez fotografie až po látky či dokonca prírodné materiály, ako sú listy rastlín.

Grafosklo je odolné a zároveň sa dobre čistí, takže spĺňa aj funkčné požiadavky na kuchynskú zástenu. Dôležité však je, aby ste vopred mysleli na umiestnenie zástrčiek či vypínačov. Otvory je potrebné do skla vyrezať ešte pred zakalením. Na otázku, ako si vybrať kuchynskú zástenu, ktorá bude jedinečná a originálna, je odpoveďou práve grafosklo.

Gres vo veľkých formátoch

Gresová dlažba, teda spekané dlaždice zo spojiva a mletého kameňa, sa vyznačuje nízkou nasiakavosťou a vysokou tvrdosťou. Podľa toho, ako má gres ukončené hrany, si môžete vybrať, či ho budete ukladať s minimálnymi škárami, alebo úplne bez škár. Bežne sa používa matný gres, avšak nájdete aj leštený, ten je však nasiakavý. Preto, ak vám naň niečo vyfrkne, vyčistite to čo najskôr teplou vodou a saponátom.

Hladká plocha v podobe laminamu

Laminam sa svojim zložením podobá gresu, je tvorený keramickými a kamennými zložkami. Jeho rozmery môžu byť vo veľkosti 3×1 meter, vďaka čomu môže byť kuchynská zástena úplne hladká. Laminam sa vyznačuje veľkou odolnosťou, pretože je tvrdší ako žula. Zároveň je však veľmi ľahký a na čistenie vám postačí saponát a teplá voda.

Možnosťou je aj omietka

Ak chcete vašej kuchyni dodať trochu naturalistický vzhľad, vyberte si dekoratívnu omietku. Je ju však potrebné naimpregnovať, no výsledok bude veľmi kompaktný a jednoliaty. Impregnáciu je po čase nutné zopakovať, avšak na údržbu takejto kuchynskej zásteny vám bude stačiť len voda s handričkou.

Kovový dizajn

Možno uvažujete, ako si vybrať kuchynskú zástenu, ktorá bude pôsobiť dojmom chladnej elegancie. Správnou voľbou môže byť zástena z kuchynského antikora. Tá je nenasiakavá a len tak ju niečo nepoškodí. Tento materiál je však trošku náročnejší na údržbu, pretože je vhodné ho každý deň pretrieť vlhkou handričkou a potom vyleštiť. Okrem toho by ste mali pravidelne používať špeciálny prostriedok na antikoro.