Ako si vybrať odolnú kuchynskú pracovnú dosku ľahkú na údržbu

shutterstock

Z akých materiálov môže byť kuchynská pracovná doska

Materiálov, z ktorých sú pracovné dosky vyrobené, je hneď niekoľko. Odlišujú sa od seba nielen odolnosťou a trvácnosťou, ale aj vzhľadom a v neposledom rade tiež cenou. Dnes sa pracovné dosky vyrábajú z laminátu, žule, betónu, mramoru a vápenca, kameňa, dreva, ale ako pracovná doska môžu poslúžiť aj obkladačky či bezpečnostné sklo.

Ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá vám bude čo najlepšie vyhovovať? Základom je zodpovedať si otázky týkajúce sa vášho rozpočtu, ale tiež toho, čo od svojej pracovnej dosky vyžadujete.

Najobľúbenejší laminát

Najobľúbenejším materiálom na výrobu pracovnej dosky je dnes laminát, ktorého cena nie je vysoká a nájdete ho na trhu v rôznych farebných vyhotoveniach. Laminát je vodeodolný a ľahko sa udržiava, avšak jeho nevýhodou je, že škriabance z neho sa už nedajú odstrániť.

Keramický obklad

Aj obkladačky sú obľúbenou voľbou pri výbere pracovnej dosky. Cena je celkom priaznivá a sú trvácne, vodotesné a odolné voči zašpineniu. Ich nevýhodou je však krehkosť.

Drevo

Drevo je tiež celkom dostupné a obľúbené, pretože vytvára pocit tepla domova a útulnosti. Ľahko ho však môže poškodiť horúci hrniec či zarezanie nožom.

Granit

Žulové pracovné dosky predstavujú vrchol, a to nielen čo sa týka ceny, ale aj odolnosti. Odolávajú kyselinám, odtlačkom prstov aj teplu. Podobne tvrdým materiálom je mramor, no ten je na rozdiel od žuly porézny, preto je potrebné ošetriť ho ochranným náterom.

Nerez

V ponuke pracovných dosiek tiež nájdete dosky z nehrdzavejúcej ocele. Tá je jednoduchá na údržbu a pokojne na ňu môžete položiť aj horúci pekáč. Práca na tomto povrchu je však celkom hlučná a sú na ňom vidieť aj odtlačky prstov a vody.

Betón

Zaujímavým materiálom na pracovnú dosku je betón. Ak neviete, ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá bude originálna a odolná, siahnite po betóne. Môžete si dať z neho vyhotoviť nielen pracovnú dosku, ale celý ostrovček vo vašej kuchyni.

Bezpečnostné sklo

Netradičným materiálom na výrobu pracovnej dosky je bezpečnostné sklo. Sklenené dosky sa kalia pri teplote až 650 stupňov a vďaka tomu sú lesklé a veľmi odolné. Hrubé bývajú okolo jedného centimetra a ak si potrpíte na originalitu, môžete na sklo zo spodnej strany nechať potlačiť keramickou sieťotlačou. Tak si môžete prácu v kuchyni spríjemniť ľubovoľným motívom. Zaujímavo bude vyzerať táto doska aj vtedy, ak ju necháte podsvietiť.

Quartz

Ktorá pracovná doska je pre vás?

Pri otázke, ako si vybrať pracovnú dosku, by ste mali myslieť na viacero faktorov. Jedným z nich je aj vaša výška. Štandardne sú pracovné dosky umiestnené na skrinkách vo výške 90 cm. Ak ste však vysoký alebo naopak, nízky, rozhodne by ste si mali svojej výške prispôsobiť aj výšku pracovnej dosky. Ideálne je, aby pracovná doska určená na prípravu jedál siahala 5 až 10 cm pod váš ohnutý lakeť.

Pri výbere pracovnej dosky máte na výber rôzne opracovanie hrán. Buď si vyberiete tzv. postformingové alebo ABS spracovanie. Pri ABS spracovaní prevládajú pravouhlé línie a hrana pracovnej dosky je zrezaná a následne oblepená ABS hranou. Tento typ pracovných dosiek najlepšie vynikne pri modernom bytovom dizajne. Postforming vytvára hladký a plynulý povrch pracovnej dosky.

No a keďže je ponuka materiálov taká široká, zvážte, či chcete mimoriadne odolnú pracovnú dosku, pri ktorej si nebudete musieť dávať pozor, alebo ste v kuchyni opatrný a dlhšie vám vydrží aj laminátová doska. Samozrejme, netreba zabúdať na otázku dizajnu. V prípade, že si potrpíte na originálne kúsky a chcete svojej kuchyni dodať štýl či nádych luxusu, určite zainvestujte do dosky zo žuly alebo z bezpečnostného skla.

Ako vybrať dvere do interiéru?

Pri výbere dverí by ste sa okrem dizajnu mali zamýšľať aj nad inými aspektami. Dvere vám budú slúžiť niekoľko desiatok rokov.

Čo by ste pri ich výbere mali brať do úvahy?

Kritérií ich delenia je hneď niekoľko. Vybrali sme 5 najdôležitejších.

Materiál

Pri materiáli je dôležitý povrch dverí a ich výplň.

Výplň dverí

Výplň určujete na základe celkového dojmu priestoru, do ktorého interiérové dvere umiestnite.

  • voština: je ľahká a cenovo dostupná, ide o papier formátovaný do včelích plastov, voliť do priestorov, v ktorom nie sú interiérové dvere namáhané
  • dierovaná drevotriesková doska: dvere sú ťažšie a vhodnejšie na izoláciu proti hluku, majú dlhú životnosť a sú mohutné
  • plná drevotriesková doska: najdrahší variant, ktorá sa používa pre špeciálne dvere

Povrch dverí

Si vyberáte na základe priestoru, v ktorom sa budú nachádzať a vplyvov, ktoré ich môžu ohrozovať. Povrchové úpravy sa líšia hrúbkou:

  • fólie: štandardné a najlacnejšie – vnútorné dvere do interiéru bez zvýšeného zaťaženia
  • laminát: do zaťaženejších priestorov, laminát je veľmi podobný drevu a svoj vzhľad si zachováva roky, dvere sú odolné voči mechanickému poškodeniu (zvieratá, deti) a ľahko udržiavateľné
  • dyha: drahší drevený variant, tenká vrstva dreva, ktorá je náročnejšia na údržbu a náchylná na poškodenie
  • masív: celodrevená drahá alternatíva, vytvára dojem luxusu, ale počas častého vplyvu svetla stráca svoju sýtu farbu

Spôsob otvárania

Máte doma málo priestoru?

Riešením sú posuvné interiérové dvere umiestnené na stene alebo stavebnom puzdre. Hodia sa do malých panelákových bytov, keďže pri ich montáži netreba počítať s priestorom na otváranie. Alternatívou sú lamelové alebo harmonikové dvere.

Spôsoby otvárania sa dajú aj kombinovať. Ak do spální chcete dvere so dobrou zvukovou izoláciou, budete si musieť vybrať otočné, posuvné netesnia.

Zárubne

Zárubne sú súčasťou každých dverí. Pred výberom samotných dverí je preto dôležité vedieť, aký veľký otvor v stene je nutné vytvoriť pre správne osadenie zárubne. Podľa STN normy zostávajú zárubne v priechodnej šírke bez zmien.

Hrúbka zárubní je určená hrúbkou steny vrátane omietok alebo obkladu. Vyrábajú sa ako:

  • oceľové
  • obložkové
  • kovové

Pravé vs. ľavé dvere

Pri výbere ide o zásadný krok.

  • pri jednokrídlových dverách

Postavte sa tak, aby ste dvere otvárali smerom k sebe. Ľavé dvere otvárate smerom k sebe ľavou rukou a pánty sú vľavo. Naopak pravé dvere majú pánty napravo.

  • pri dvojkrídlových dverách

Postavíte sa pred dvere tak, aby sa otvárali smerom k vám. Určujúce sú tie, ktoré sa otvoria ako prvé. Zároveň je na nich tiež umiestnená kľučka.

Miestnosti

V izieb sú potrebné dvere, ktoré budú schopné izolovať zvuk, aby ste v nich mali svoj pokoj.

V niektorých izbách, napr. pôjd, komora alebo vinné pivnice, si vyžadujú tzv. termodvere s tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Do kúpeľní nie je škodu umiestniť interiérové dvere odolné voči vlhku.

Detaily

Posledným krokom k dokonalým dverém sú pánty a kľučky.

Pánty

  • s polodrážkou: falcové dvere, pri zmene či malej chybe budú dvere fungovať bez zadierania sa do zárubní, tento typ je lacný a umožňuje ľahké nastavenie dverí
  • bez polodrážky: bezfalcové dvere, krídlo je v jednej rovnice so zárubňou

Kľučky

  • štítové kovanie: umiestené na štíte, na ktorom je kľučka a aj zámok, dôležitá je vzdialenosť osi kľučky a kľúča
  • delené kovanie: rozdelené na kľučku a zámok, možno namontovať na každé dvere

S našim sprievodcom bude výber dverí jednoduchou záležitosťou.