Ako si vybrať pracovnú dosku do kuchyne?
5 4 hodnotení

Pracovná doska je presne tá časť zariadenia vašej kuchyne, na ktorej by ste nemali šetriť. Pracovné dosky musia byť odolné voči opotrebeniu, funkčné a estetické zároveň. Okrem toho by mali byť ľahké na údržbu. Na čo všetko si dávať pozor a ako si vybrať pracovnú dosku sa dozviete v článku.

Z akých môže byť materiálov

Materiálov, z ktorých sú pracovné dosky vyrobené, je hneď niekoľko. Odlišujú sa od seba nielen odolnosťou a trvácnosťou, ale aj vzhľadom a v neposledom rade tiež cenou. Dnes sa pracovné dosky vyrábajú z laminátu, žule, betónu, mramoru a vápenca, kameňa, dreva, ale ako pracovná doska môžu poslúžiť aj obkladačky či bezpečnostné sklo.

Ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá vám bude čo najlepšie vyhovovať? Základom je zodpovedať si otázky týkajúce sa vášho rozpočtu, ale tiež toho, čo od svojej pracovnej dosky vyžadujete.

Najobľúbenejší laminát

Najobľúbenejším materiálom na výrobu pracovnej dosky je dnes laminát, ktorého cena nie je vysoká a nájdete ho na trhu v rôznych farebných vyhotoveniach. Laminát je vodeodolný a ľahko sa udržiava, avšak jeho nevýhodou je, že škriabance z neho sa už nedajú odstrániť.

Keramický obklad

Aj obkladačky sú obľúbenou voľbou pri výbere pracovnej dosky. Cena je celkom priaznivá a sú trvácne, vodotesné a odolné voči zašpineniu. Ich nevýhodou je však krehkosť.

Drevo

Drevo je tiež celkom dostupné a obľúbené, pretože vytvára pocit tepla domova a útulnosti. Ľahko ho však môže poškodiť horúci hrniec či zarezanie nožom.

drevená pracovná doska
Magnet

Granit

Žulové pracovné dosky predstavujú vrchol, a to nielen čo sa týka ceny, ale aj odolnosti. Odolávajú kyselinám, odtlačkom prstov aj teplu. Podobne tvrdým materiálom je mramor, no ten je na rozdiel od žuly porézny, preto je potrebné ošetriť ho ochranným náterom.

granitová doska
gotgreencountertops

Nerez

V ponuke pracovných dosiek tiež nájdete dosky z nehrdzavejúcej ocele. Tá je jednoduchá na údržbu a pokojne na ňu môžete položiť aj horúci pekáč. Práca na tomto povrchu je však celkom hlučná a sú na ňom vidieť aj odtlačky prstov a vody.

nerezová pracovná doska
simopsstudios

Betón

Zaujímavým materiálom na pracovnú dosku je betón. Ak neviete, ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá bude originálna a odolná, siahnite po betóne. Môžete si dať z neho vyhotoviť nielen pracovnú dosku, ale celý ostrovček vo vašej kuchyni.

betónová pracovná doska
seekinglavenderlane

Bezpečnostné sklo

Netradičným materiálom na výrobu pracovnej dosky je bezpečnostné sklo. Sklenené dosky sa kalia pri teplote až 650 stupňov a vďaka tomu sú lesklé a veľmi odolné. Hrubé bývajú okolo jedného centimetra a ak si potrpíte na originalitu, môžete na sklo zo spodnej strany nechať potlačiť keramickou sieťotlačou. Tak si môžete prácu v kuchyni spríjemniť ľubovoľným motívom. Zaujímavo bude vyzerať táto doska aj vtedy, ak ju necháte podsvietiť.

sklenená pracovná doska
downingdesigns

Quartz

quartz pracovná doska
escarrega

Ktorá pracovná doska je pre vás?

Pri otázke, ako si vybrať pracovnú dosku, by ste mali myslieť na viacero faktorov. Jedným z nich je aj vaša výška. Štandardne sú pracovné dosky umiestnené na skrinkách vo výške 90 cm. Ak ste však vysoký alebo naopak, nízky, rozhodne by ste si mali svojej výške prispôsobiť aj výšku pracovnej dosky. Ideálne je, aby pracovná doska určená na prípravu jedál siahala 5 až 10 cm pod váš ohnutý lakeť.

Pri výbere pracovnej dosky máte na výber rôzne opracovanie hrán. Buď si vyberiete tzv. postformingové alebo ABS spracovanie. Pri ABS spracovaní prevládajú pravouhlé línie a hrana pracovnej dosky je zrezaná a následne oblepená ABS hranou. Tento typ pracovných dosiek najlepšie vynikne pri modernom bytovom dizajne. Postforming vytvára hladký a plynulý povrch pracovnej dosky.

No a keďže je ponuka materiálov taká široká, zvážte, či chcete mimoriadne odolnú pracovnú dosku, pri ktorej si nebudete musieť dávať pozor, alebo ste v kuchyni opatrný a dlhšie vám vydrží aj laminátová doska. Samozrejme, netreba zabúdať na otázku dizajnu. V prípade, že si potrpíte na originálne kúsky a chcete svojej kuchyni dodať štýl či nádych luxusu, určite zainvestujte do dosky zo žuly alebo z bezpečnostného skla.