Umývadlá do kúpeľne: 7 typov, z ktorých si môžete vybrať

Kúpeľňové umývadlo

Vedeli ste, že umývadlo a sprchový kút sú základné prvky určujúce charakter kúpeľne? Preto by sme jeho kúpu nemali podceniť. Na trhu nájdeme množstvo typov a štýlov, nie všetky umývadlá do kúpeľne sú vhodné aj pre vás. Umývadlo musí spĺňať nároky všetkých členov domácnosti a pritom jeho používanie má byť pohodlné a bezproblémové.

Pred jeho kúpou si treba zodpovedať na pár otázok. Tou prvou je batéria a prívod vody. Meníme existujúce umývadlo za nové a nechávame pôvodnú batériu? Je nami zvolený typ umývadla vhodný do našej kúpeľne? Dá sa jednoducho a ľahko nainštalovať? Koľko ľudí bude umývadlo používať?

Ak ste si odpovedali tak viete, že niektoré typy a štýly sú pre vás viac i menej vhodné. Poďme si ich priblížiť.

Typ umývadla

Mnohí sa pri kúpe umývadla nechajú zlákať dizajnom. Pekné umývadlo síce pozdvihne kúpeľňu na vyššiu úroveň, čo z toho keď nevyhovuje vašim potrebám? Pri výbere umývadla do kúpeľne platí staré známe „Dvakrát meraj a raz strihaj“. Po jeho inštalácii sú dodatočné zmeny stresujúce a pocíti ich aj vaša peňaženka.

Na trhu nájdeme niekoľko základných typov.

Samostatné umývadlá

Jedná sa o kategóriu voľne stojacich umývadiel, ktoré sú mimoriadne elegantné a štýlové. V našich domácnostiach nie sú také bežné, skôr sa s nimi stretávame v hoteloch, reštauráciách, prípadne v kúpeľniach moderných rodinných domov. Dôvodom je ich objemnosť.

Takéto umývadlo je samo o sebe dizajnovým prvkom, ktorý vynikne keď nie je obklopený skrinkami a úložným priestorom. V klasickej panelákovej kúpeľni sa počíta s každým centimetrom a umývadlová skrinka by časom určite chýbala.

Piedestálové umývadlo

Patrí do skupiny samostatne stojacich umývadiel. Rozdiel je v podstavci. Pri klasickom voľne stojacom umývadle je podstavec umývadla čisto dizajnová záležitosť. Naopak, podstavec piedestálového umývadla v sebe skrýva trubky na vodu.

Piedestálové umývadlo
pinterest.com

Nástenné umývadlo

Jedná sa o klasiku na ktorú sme zvyknutí z pôvodných panelákových bytov. Nástenné umývadlo je obľúbené kvôli nižšej cene a výškovej variabilite. Umývadlo viete umiestniť s ohľadom na výšku detí alebo dospelých. V súčasnosti sa tento typ teší opätovnej obľube, a to vďaka novým zaujímavým dizajnom.

Architekti využívajú tento typ umývadla v menších priestoroch. Otvorený priestor pod ním miestnosť opticky zväčší. Ak v kúpeľni rátate každý milimetrík navyše, môžete pod umývadlo umiestniť menšiu skrinku alebo kôš na prádlo.

Zápustné umývadlo

Kategória zápustných umývadiel je dosť široká. Patria sem klasické zápustné umývadlá, polozápustné umývadlá aj umývadlá na zabudovanie zdola. Všetky 3 typy sú zabudované do dosky alebo skrinky, pričom časť dosky zostáva viditeľná.

Výhodou týchto umývadiel je dostatočne veľká plocha na odkladanie vecí. Nevýhodou pri zápustnom a polozápustnom type je náročnejšia údržba dosky okolo zapusteného umývadla. To však neplatí pre umývadlo zabudované zdola. Keďže je vnorené priamo do dosky, nepresahuje ani z jednej strany a dosku viete ľahko vyčistiť.

Umývadlo na doske

Veľkým trendom posledných rokov je brúsené umývadlo na dosku. Jedná sa o umývadlo, ktoré sa postaví na akýkoľvek povrch – dosku alebo skrinku. Kombinuje sa hlavne s vysokou batériou zabudovanou do podkladu na ktorom umývadlo stojí alebo s podomietkovou batériou. Rôznymi kombináciami môžu vzniknúť efektné riešenia.

Nevýhodou je náročnejšie čistenie a údržba dosky za umývadlom. Na zváženie je veľmi obľúbené spojenie s podomietkovou batériou. Batériu zatvárate mokrými rukami pričom voda steká priamo na dosku. Tú treba pravidelne utierať inak vám hrozí vznik plesní alebo poškodenie drevenej dosky.

Nábytkové umývadlo

Ideálny typ pre rodiny s deťmi. Umývadlo sedí na celej ploche skrinky a väčšina typov ponúka aj dostatočný odkladací priestor. Umývadlo je veľmi jednoduché na údržbu aj čistenie.

Dvojumývadlá

Perfektným riešením pre rodiny s deťmi je dvojumývadlo. Na trhu nájdete 2 typy – umývadlo s dvomi batériami aj dvomi odtokmi alebo umývadlo s dvomi batériami a jedným spoločným odtokom. Dvojumývadlo ocení aj pár. Ak vstávate v rovnakom čase, odpadne vám ranný stres z boja o kúpeľňu. Jeho podmienkou k inštalácii je priestor široký aspoň 1 meter.

Umývadielko

Malé umývadlá primárne určené na toaletu sú bežnou súčasťou modernej kúpeľne. Na trhu nájdete množstvo typov a veľkostí. Od najmenších úzkych umývadielok až po rohové umývadlá.

Materiál umývadla

Materiál umývadla je dôležitý nielen z hľadiska dizajnu ale aj pre jeho odolnosť a špecifické vlastnosti pri čistení. Najpoužívanejšími materiálmi sú keramika, kameň, liaty mramor, sklo, nerez a drevo. Nájdeme však aj netradičné materiály, ktoré sú typické pre umývadla stojace na doske. Môžeme sa stretnúť s porcelánom, liatinou aj betónom.

Keramické umývadlo

Keramika je najviac používaný materiál u väčšiny výrobcov. Výhodou je snehobiela farba a jej vysoký lesk. Keramické umývadlo je jednoduché na údržbu. Nevýhodou je možnosť prasknutia glazúry, napr. pri páde voňavky alebo iného ťažšieho predmetu.

Kamenné umývadlo

Kamenné umývadlá nájdete v širokej palete štýlov a farieb. Leštený kameň má hladký povrch, veľmi príjemný na dotyk. Hlavne tmavé umývadlá môžu byť problematické na údržbu a aj pri pravidelnom čistení na ňom ostávajú mapy po vodnom kameni.

Umývadlo z liateho mramoru

Liaty mramor sa vyrába zo zmesi mletého vápenca, sklárskeho piesku a epoxidovej živice. Je veľmi odolný a na rozdiel od keramiky je možné ho odliať aj do tvarovo náročnejších foriem a docieliť presné rozmery a hladký povrch. Umývadlo je pevné, odolné a veľmi ľahko sa čistí.

Sklené umývadlo

Sklené umývadlo patrí medzi top dizajnové kúpeľňové kúsky. Umývadlo vynikne ako stojaca nádoba na doske . Sklenené umývadlá nájdete v rôznych štýloch a farebných variáciách. Tvrdené sklo je odolné voči popraskaniu. Jeho nevýhodou je náročná údržba. Umývadlo je potrebné pretrieť handrou po každom použití inak na povrchu zostanú fľaky. Je preto nevhodné pre každodenné používanie do rodín s deťmi.

Drevené umývadlo

Najexotickejším materiálom kúpeľňových umývadiel je bezpochyby drevo, prípadne bambus. Drevené umývadlá sú netradičné a pôsobia veľmi sofistikovane. Drevo patrí medzi najnáročnejšie materiály na údržbu a pri každodennom kontakte s vodou ani nehovoriac. Umývadlo býva naolejované a špeciálne ošetrené. Pri čistení je treba vyhnúť sa klasickým agresívnym čistiacim prostriedkom. Pozor si treba dávať aj na nárazy. Pri páde tažšieho predmetu do umývadla sa povrch môže prehĺbiť alebo poškriabať.

Drevené umývadlo
pinterest.com

Nerezové umývadlo

Nerezové umývadlá a drezy nájdeme hlavne v profesionálnych kuchyniach. Pomaly si svoju cestičku dláždia aj do domácností. Veľkou je výhodou je odolnosť materiálu voči korózii, vysokým teplotám, mechanickému poškodeniu aj chemickým vplyvom. Takéto umývadlo má hladký povrch a je prakticky nezničiteľné.

Tvar a štýl

Tvar a štýl umývadla závisí od vašich osobných preferencií, vkusu a v štýle v akom je zariadený váš interiér. Na trhu nájdeme umývadla v rôznych tvaroch, od klasických podlhovastých až po oválne či štvorcové.

Samostatnou kapitolou sú umývadlá položené na doske, ktoré sú obľúbené práve pre svoju rozmanitosť. Stačí akákoľvek väčšia nádoba, vhodná povrchová úprava a originálne umývadlo je na svete.

Škandinávsky štýl

Vyznávači škandinávskeho štýlu by mali siahnuť po čistých líniách a jednoduchých tvaroch. Netreba zabúdať na funkčnosť, ktorý hrá v severskej architektúre prím. Vyhnite sa prílišnej ozdobnosti a farebnosti. Ideálne farby sú biela, šedá a čierna. Z materiálov vyberajte keramiku, kameň či drevo.

Umývadlo v severskom štýle
pinterest.com

Retro štýl

V súčasnosti sa za retro štýl označuje dizajn z obdobia 50. – 70. rokov. Spomeňte si na byty našich babičiek či interiéry nášho detstva. Poctivé drevené komody na nožičkách, koberce či tapety, to všetko môžete využiť aj v kúpeľni.

Pre poctivý retro štýl sa najviac hodí nástenné umývadlo, kde priestor pod ním necháte voľný. Ak je vašim cieľom moderná kúpeľňa v modernom šate, ideálne je zamerať sa na umývadlovú skrinku. Namiesto klasickej skrinky môžete využiť starý perinák alebo komodu a spojiť ho so stojacim umývadlom na doske.

retro umývadlo
pinterest.com
Umývadlo v modernom retro štýle
pinterest.com

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl vychádza z francúzskeho vidieka a dominantné sú preň svetlé pastelové farby, prírodné prvky, zdobenosť a vzory. Umývadlo zvoľte nábytkové a namiesto batérie zvoľte zdobené kohútiky. Podporíte tak jeho dedinský charakter.

Provensálska kúpeľňa
pinterest.com

Vidiecky štýl

Vidiecky štýl je v každej krajine trošku iný. Ak máme na mysli ten slovenský, inšpirujte sa našou dedinou. Pec, drevo, otvorená kuchyňa, prírodné materiály, to všetko spadá do vidieckeho štýlu. Aby ste zo svojho príbytku neurobili skanzen, je dobré miešať tradičné vidiecke s moderným. Výborným riešením je spojenie moderného umývadla napr. s klasickým starým šijacím strojom Singer.

Umývadlo vo vidieckom štýle
pinterest.com

Minimalistický štýl

Menej je viac. O tom je minimalizmus a toto tvrdenie sa prejavuje aj v kúpeľni. Minimálna ozdobnosť, žiadne objekty, ktoré na ktoré sadá prach. Umývadlo má byť jednoduché s čistým okolím. Kozmetiku schovajte do šuflíkov.

Umývadlo v minimalistickom štýle
pinterest.com

Industriálny štýl

Industriálny štýl je skôr mužský štýl pre ktorý sú charakteristické odkryté konštrukčné prvky, odhalené potrubia a nedokončený vzhľad. Industriálna kúpeľňa je stvorená pre kombináciu kovu a betónu. Ak ste odvážny, vsaďte na betónové umývadlo.

industriálne umývadlo
pinterest.com

Orientálny štýl

Veľa farieb, zdobenie, mosadz, meď, zlato, farebné sklíčka – to je orient. Pre orientálny nádych nepotrebujete vymeniť celé zariadenie kúpeľne. Úplne postačí výrazné zápustné umývadlo alebo umývadlo na doske, ktoré pripomína bohato zdobenú misu.

Orientálne umývadlo
pinterest.com

Rozmery umývadla

Vhodná veľkosť umývadla závisí na vašich osobných preferenciách a vkuse. Všeobecne platí, čím väčšie umývadlo, tým je jeho používanie komfortnejšie. Nezabúdajte však, že veľké umývadlo si vyžaduje viac čistenia 😊 .

Ako si vybrať a nakombinovať doplnky do vášho interiéru

shutterstock

Niekedy je až prekvapujúce, ako veľmi dokážu malé dekoratívne predmety zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Interiéroví dizajnéri vedia veľmi dobre, že práve koberce, osvetlenie, vankúše či obrazy vedia v priestore vytvoriť presne takú atmosféru, v akej sa budete cítiť dobre. Na druhej strane však doplnky do bytu môžu priestor rozbiť natoľko, že bude pôsobiť nesúrodo a rušivo.

Ako na výber doplnkov do domácnosti

Doplnky sú lacným prostriedkom, ktorý osvieži vaše bývanie a vytvorí danej miestnosti nový „look“. Ako vybrať doplnky do interiéru, aby splnili to, čo od nich očakávate? Tu je niekoľko rád.

1. Kvalita pred kvantitou

Masovo vyrábané interiérové doplnky do bytu sú cenovo dostupné a v podstate okamžite si ich viete zadovážiť či už v kamenných alebo internetových obchodoch.

Je to však to, čím chcete zaplniť svoj domov? Keď príde na bytové doplnky, platí, že menej je viac. Niekedy totiž jeden vhodne zvolený a unikátny kúsok môže v interiéri vytvoriť oveľa lepší dojem ako množstvo lacných drobností.

zrkadlo
decoist

2. Vyberte si doplnky vhodných rozmerov

Možno ste už boli u niekoho, kto mal interiér preplnený veľkými doplnkami. Nič nepokazí dojem tak, ako keď malé miestnosti prepcháte obrovskými a mohutnými doplnkami. Preto pri výbere doplnkov myslite na rozmery izby, do ktorej ich chcete umiestniť.

3. Kombinujte farby a materiály

Doplnky neutrálnych farieb sú síce fajn, no sú veľmi nenápadné a o svojich majiteľoch toho veľa nepovedia. Zvoľte doplnky výrazných farieb a materiálov, ktoré vzbudia u vašich hostí záujem a budú kontrastovať s priestorom.

doplnky obývačka
cymorka

4. Zvážte asymetrické kúsky

Symetria je nuda. Rozbite priestor asymetrickým umiestnením doplnkov – vymeňte napríklad okrúhle zrkadlo na vašej chodbe so svietnikmi po oboch stranách za asymetrické zrkadlo. Priestoru do dodá dynamiku a štýl.

5. Vyberajte doplnky, ktoré povedia príbeh

Vyberte si také doplnky do bytu, ktoré pre vás niečo znamenajú a povedia nejaký príbeh. Zaveďte si napríklad tradíciu, že si vždy na dovolenke kúpite nejaký originálny (ale nie gýčový) doplnok. Vaša domácnosť vám tak bude pripomínať vaše cesty. Ak si teda kladiete otázku, ako vybrať doplnky do interiéru, skúste staviť na niečo, čo vás bude vystihovať.

6. Kúpte len to, čo sa vám naozaj páči

Nekupujte doplnky len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor na stene či niekde v miestnosti. Náhodné a neplánované nákupy sú zvyčajne tie, počas ktorých kúpime kúsky, ktoré sa nám skutočne páčia. Neunáhlite sa, aby ste mali nákupy čo najskôr za sebou a radšej to nechajte na situáciu, keď vám niečo vyslovene padne do oka a budete mať pocit, že tento kúsok musíte mať.

doplnky vankúše
safaxe

7. Nemíňajte veľa

Na doplnky do vášho interiéru nemusíte minúť celý majetok. Ak vám do oka padol drahší kúsok, kúpte si ho, no myslite na to, že drahý doplnok by mal byť natoľko jedinečný, že do danej miestnosti už ďalšie doplnky potrebovať nebudete. Originálne doplnky môžete nájsť aj v bazároch.

Nápady na doplnky do bytu vhodné do vášho interiéru

Pozrite si zoznam niekoľkých doplnkov, vďaka ktorým sa z vašej domácnosti stane celkom nový priestor. Pri otázke, ako vybrať doplnky do interiéru, myslite na kombinácie farieb, materiálov a štýlov. Dosiahnete tak efekt, ktorý nik neprehliadne.

  • Použite svietidlá – stojace, visiace či stolové lampy vytvoria útulný a teplý priestor.
  • Domácku atmosféru vytvoríte pomocou košíkov a škatuliek.
  • Aj knihy a časopisy môžu poslúžiť ako doplnky.
  • Nezabudnite na sviečky a svietniky.
  • Prírodné prvky ako kvety, mušle, kamienky či šišky dodajú domácnosti útulnosť.
  • Zjemnite priestor kobercami, vankúšikmi a prehozmi.
  • Pridajte aj visiace dekorácie ako napríklad starú klietku pre vtáčika.