Aké farby si vybrať v interiéri, aby sa vám nielen páčili, ale aj spolu ladili

Vybrať si vhodné farby v interiéri nie je jednoduchá voľba. Možno sa pýtate, kde začať a ako vlastne docieliť, aby farby v celom interiéri spolu hrali. Jedným zo šikovných spôsobov je spraviť si prechádzku po dome či byte a všimnúť si, ktoré izby sa vám prelínajú v pohľade. Urobte si nákres domu a rozloženia jednotlivých miestností, pričom si k nim napíšte krátke poznámky. Ako prvú vyberte farbu do najväčšej a centrálne umiestnenej miestnosti. Zvyčajne je to obývačka alebo kuchyňa. Od výberu farieb pre túto miestnosť sa bude odvíjať výber farebnej palety pre ďalšie izby.

Ako kombinovať farby v interiéri

Možno sa neviete rozhodnúť, a tak by ste mali v tom prípade siahnuť po mäkkých a neutrálnych odtieňoch. Napríklad klasickou bielou farbou nikdy nič nepokazíte.

Vhodnou stratégiou je tiež začať s miestnosťou, ktorú chcete namaľovať najvýraznejšou farbou. Ďalšie miestnosti by sa mali niesť v jemnejších a menej výrazných farbách, prípadne slabších a bledších odtieňoch použitej výraznej farby. Samozrejme, že môžete použiť aj dve výrazné farby vedľa seba, avšak ide o trošku riskantný krok, ktorý nemusí vždy dopadnúť dobre.

Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, vystavajte si paletu odtieňov rovnakej farby, v ktorej sa bude niesť celý váš interiér. V prípade, že do spálne zvolíte tmavú hnedú farbu, obývačka by mala byť o odtieň, dva, bledšia, a tak ďalej. Krásne na tejto metóde výberu farieb je, že celý váš domov bude akoby tón v tóne a nemusíte sa obávať toho, že by jednotlivé izby so sebou neladili.

kreslo

Tipy pre jednoduchý výber farieb v byte

Návod na to, ako vybrať farbu do interiéru, síce nie je univerzálny, no môže vám pomôcť. Pozrite si tipy, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a zabezpečia, že váš domov bude pôsobiť príjemne a zladene.

1. Vyberajte farby, ktoré máte radi

Najjednoduchším spôsobom, ako vybrať farbu v interiéri, je zvoliť tie farebné odtiene, ktoré preferujete a máte radi. Použite svoju obľúbenú farbu ako základnú a ostatné miestnosti môžete namaľovať v jej odtieňoch.

2. Hľadajte inšpiráciu

Niekedy predstavivosť nestačí, a tak si pozrite časopisy venované bytovému dizajnu alebo Pinterest, kde uvidíte kombinácie rôznych farieb.

3. Objavte tajomstvo neutrálnych odtieňov

Ak sa neviete pohnúť, siahnite po farbách, ktorými nemôžete nič pokaziť. Paleta neutrálnych farebných odtieňov vytvorí príjemnú a útulnú atmosféru. Pastelové farby pôsobia nevtieravo a vytvárajú teplo domova.

spálňa

4. Nezabudnite vyskúšať vzorku

Toto jednoduché pravidlo by ste nemali nikdy porušiť. Farba sa vám môže v obchode pod umelým osvetlením zdať dokonalá, no keď ňou namaľujete steny vo vašom byte, zrazu pôsobí úplne inak. V obchode s farbami by vám mali dať vzorku, aby ste si farbu vyskúšali a až potom kúpili celé jej balenie.

5. Vneste do interiéru prírodu

Obľúbenou metódou pri výbere interiérových farieb je prenesenie vonkajšieho prostredia dnu. Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, jednoducho doň vneste napríklad zeleň alebo príjemnú pieskovú farbu pripomínajúcu pláž. Tieto farby navodzujú pocit relaxácie a oddychu.

kuchyňa

6. Prispôsobte farbu zariadeniu

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vybrať farby v interiéri, je prispôsobiť ju zariadeniu. Môžete sa riadiť napríklad farbou gauča, závesov alebo vankúšov na sedačke. Skúste napríklad zvoliť najbledšiu farbu zo vzorovaných vankúšov na vašom gauči a vymaľujte ňou obývačku.

Poradíme vám, ako si vybrať nábytok do vášho interiéru

Nábytok nie je len estetickým doplnkom vášho bytového zariadenia. Je to tiež niečo, čo nám má uľahčiť život, má byť praktickým kúskom a zároveň, napríklad v prípade gauča, postele či kresiel, má vplyv aj na naše zdravie.

Ako začať?

Prvým a najdôležitejším faktorom pri výbere nábytku je určiť si to, akú bude mať funkciu. Položte si otázku, aký nábytok potrebujete a na čo ho budete využívať. Nezabudnite pri tom myslieť na každého člena domácnosti – majú všetci radi vysoké barové stoličky, páči sa každému minimalistický gauč, bude sa váš partner dobre cítiť v masívnej posteli?

Po zodpovedaní týchto základných otázok sa zamerajte na nasledovné aspekty.

1. Vyberte do každej izby základný nábytok

Každý priestor, každá miestnosť vo vašom byte či dome, má svoj špecifický účel. Tým pádom ich potrebujete vybaviť špecifickým nábytkom podľa toho, aké aktivity v danej miestnosti vykonávate. Napíšte si zoznam nábytku, ktorý do danej miestnosti potrebujte, a uvažujte aj nad alternatívami.

Premyslite si napríklad, či chcete do spálne nočné stolíky, alebo ich nepotrebujete. Zamyslite sa nad tým, či chcete mať v spálni televízor, alebo nie a podľa toho si vyberte kúsky nábytku. Rovnako zvážte napríklad, či chcete, aby bol súčasťou vašej spálne kútik na čítanie s kreslom a taburetkou. Samozrejme, dôležité je myslieť aj na veľkosť danej miestnosti.

škandinávský nábytok
homedit

2. Definujte svoje osobné potreby

Každý človek má od tej ktorej miestnosti trochu odlišné očakávania. Niekomu napríklad postačuje v spálni jedno lôžko, niekto potrebuje do detskej izby poschodovú posteľ, ďalší zase potrebuje možno aj tri postele do jednej detskej izby.

Definujte, čo presne potrebujte, určite si počet kusov nábytku a aj to, na čo ho budete presne využívať. Ak napríklad chcete gauč, ktorý bude slúžiť aj pre hostí na spanie, určite budete potrebovať rozkladací. V prípade, že máte hosťovskú izbu, postačí vám aj sofa.

spálňa
johnlewis

3. Doplnkový nábytok

Okrem základných kusov nábytku budete potrebovať aj doplnkový nábytok. Ak teda uvažujete, ako si vybrať nábytok, myslite aj na úložné priestory. V prípade, že ste milovníkom kníh, nepochybne sa vám zíde veľká knižnica, ak radi varíte a máte veľa hrncov a kuchynského náčinia, určite sa vám zíde veľká kuchynská komoda.

knižnica v obývačke
alternativas

4. Nájdite svoj štýl

Samozrejme, že keď sa rozhodujte, ako si vybrať nábytok, hľadíte nielen na funkciu, ale aj na štýl. Zamyslite sa nad tým, čo sa vám páči a aká je vaša predstava. Váš nábytok by mal vytvoriť nielen pohodlie, ale mal by aj dobre vyzerať.

Nájdite také kúsky nábytku, ktoré budú svojim spôsobom jedinečné, no spolu budú vytvárať harmonický celok. Čo sa týka štýlov, je len na vašom vkuse, či siahnete po industriálnych kúskoch, alebo zvolíte bohémsky či vintage štýl.

Veľkosť, tvar a materiál nábytku pre váš domov

Keď ste si už určili, aké kúsky nábytku a v akom štýle chcete, prichádza na rad určiť si veľkosť, tvar a materiál. Nezabudnite však ani na praktickosť – zvážte napríklad, koľko zásuviek potrebujete v komode alebo koľko políc by mala mať vaša skriňa.

Čo sa tvarov týka, máte na výber hranatý nábytok vhodný skôr do moderne či minimalisticky zariadenej domácnosti, alebo zaoblenejšie kúsky, ktoré sú vhodnejšie skôr pre vintage či bohémsky štýl. Takisto zvážte, či si priestor vyžaduje vyšší nábytok, alebo nižší, či sú do danej miestnosti vhodné masívne kúsky nábytku alebo tie menšie.

Materiál

Z materiálov máte na výber viacero možností – sedačku môžete zvoliť koženú alebo s látkovým čalúnením, kuchynský stôl môže byť drevený, ale aj kovový skombinovaný so sklom. Obývačková stena môže byť uzavretá alebo kombinovaná s presklenými vitrínami. Aj tu však myslite nielen na estetickosť, ale aj praktickosť. Ak totiž máte malé deti, sklenený nábytok nemusí byť najvhodnejšou voľbou.

Tak ako pri celkovom zariaďovaní domu a bytu, aj pri výbere nábytku platí, že by ste mali spojiť praktickosť s estetickosťou. A hoci to nemusí byť vždy jednoduché, stačí si k tomu sadnúť a venovať otázke ako si vybrať nábytok dostatok času.