Aké farby si vybrať v interiéri, aby sa vám nielen páčili, ale aj spolu ladili

Aké farby si vybrať v interiéri, aby sa vám nielen páčili, ale aj spolu ladili
4.9 8 hodnotení

Vybrať si vhodné farby v interiéri nie je jednoduchá voľba. Možno sa pýtate, kde začať a ako vlastne docieliť, aby farby v celom interiéri spolu hrali. Jedným zo šikovných spôsobov je spraviť si prechádzku po dome či byte a všimnúť si, ktoré izby sa vám prelínajú v pohľade. Urobte si nákres domu a rozloženia jednotlivých miestností, pričom si k nim napíšte krátke poznámky. Ako prvú vyberte farbu do najväčšej a centrálne umiestnenej miestnosti. Zvyčajne je to obývačka alebo kuchyňa. Od výberu farieb pre túto miestnosť sa bude odvíjať výber farebnej palety pre ďalšie izby.

Ako kombinovať farby v interiéri

Možno sa neviete rozhodnúť, a tak by ste mali v tom prípade siahnuť po mäkkých a neutrálnych odtieňoch. Napríklad klasickou bielou farbou nikdy nič nepokazíte.

Vhodnou stratégiou je tiež začať s miestnosťou, ktorú chcete namaľovať najvýraznejšou farbou. Ďalšie miestnosti by sa mali niesť v jemnejších a menej výrazných farbách, prípadne slabších a bledších odtieňoch použitej výraznej farby. Samozrejme, že môžete použiť aj dve výrazné farby vedľa seba, avšak ide o trošku riskantný krok, ktorý nemusí vždy dopadnúť dobre.

Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, vystavajte si paletu odtieňov rovnakej farby, v ktorej sa bude niesť celý váš interiér. V prípade, že do spálne zvolíte tmavú hnedú farbu, obývačka by mala byť o odtieň, dva, bledšia, a tak ďalej. Krásne na tejto metóde výberu farieb je, že celý váš domov bude akoby tón v tóne a nemusíte sa obávať toho, že by jednotlivé izby so sebou neladili.

kreslo

Tipy pre jednoduchý výber farieb v byte

Návod na to, ako vybrať farbu do interiéru, síce nie je univerzálny, no môže vám pomôcť. Pozrite si tipy, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a zabezpečia, že váš domov bude pôsobiť príjemne a zladene.

1. Vyberajte farby, ktoré máte radi

Najjednoduchším spôsobom, ako vybrať farbu v interiéri, je zvoliť tie farebné odtiene, ktoré preferujete a máte radi. Použite svoju obľúbenú farbu ako základnú a ostatné miestnosti môžete namaľovať v jej odtieňoch.

2. Hľadajte inšpiráciu

Niekedy predstavivosť nestačí, a tak si pozrite časopisy venované bytovému dizajnu alebo Pinterest, kde uvidíte kombinácie rôznych farieb.

3. Objavte tajomstvo neutrálnych odtieňov

Ak sa neviete pohnúť, siahnite po farbách, ktorými nemôžete nič pokaziť. Paleta neutrálnych farebných odtieňov vytvorí príjemnú a útulnú atmosféru. Pastelové farby pôsobia nevtieravo a vytvárajú teplo domova.

spálňa

4. Nezabudnite vyskúšať vzorku

Toto jednoduché pravidlo by ste nemali nikdy porušiť. Farba sa vám môže v obchode pod umelým osvetlením zdať dokonalá, no keď ňou namaľujete steny vo vašom byte, zrazu pôsobí úplne inak. V obchode s farbami by vám mali dať vzorku, aby ste si farbu vyskúšali a až potom kúpili celé jej balenie.

5. Vneste do interiéru prírodu

Obľúbenou metódou pri výbere interiérových farieb je prenesenie vonkajšieho prostredia dnu. Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, jednoducho doň vneste napríklad zeleň alebo príjemnú pieskovú farbu pripomínajúcu pláž. Tieto farby navodzujú pocit relaxácie a oddychu.

kuchyňa

6. Prispôsobte farbu zariadeniu

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vybrať farby v interiéri, je prispôsobiť ju zariadeniu. Môžete sa riadiť napríklad farbou gauča, závesov alebo vankúšov na sedačke. Skúste napríklad zvoliť najbledšiu farbu zo vzorovaných vankúšov na vašom gauči a vymaľujte ňou obývačku.

Aký veľký rozpočet budete potrebovať na zariadenie vášho bývania. Aspoň na začiatok

Aký veľký rozpočet budete potrebovať na zariadenie vášho bývania. Aspoň na začiatok
4.7 9 hodnotení

Pri zariaďovaní domu či bytu sa riadime nielen tým, čo sa nám páči, ale aj našimi finančnými možnosťami. O tom, aký rozpočet na zariadenie bytu je pre vás vhodný a ako si rozpočet zostaviť, vám poradíme v článku.

Koľko stojí zariadenie jednotlivých miestností

Otázka, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať, nie je jednoduchá. V stanovení finančného rozpočtu vám pomôže, ak si určíte, koľko peňazí vás budú stáť jednotlivé miestnosti. Nech už je váš rozpočet na zariadenie bytu akýkoľvek, je viac ako pravdepodobné, že nakoniec zistíte, že vám peniaze aj tak nepostačujú. Pozrite sa, koľko percent z celkovej ceny na zariadenie bytu približne zhltne tá, ktorá miestnosť.

Kuchyňa – 37 %

Zariadenie kuchyne patrí k najdrahším, keďže kuchynské spotrebiče nepatria k lacným záležitostiam. Celkové zariadenie kuchyne vrátane spotrebičov, kuchynskej linky a ostatného nábytku sa môže bez problémov vyšplhať nad sumu 5 000 €.

kuchyňa

Obývačka – 23 %

Obývačka, ktorá je často prepojená s kuchyňou, tvorí srdce bývania. Preto si zvyčajne na nej dávame záležať a chceme, aby na hostí zapôsobila.

Spálňa – 15 %

Takmer tretinu života prespíme, a tak sa rozhodne oplatí investovať do kvalitnej postele s vhodným matracom. Aj to je dôvod, pre ktorý minieme na zariadenie spálne takúto časť rozpočtu.

Kúpeľňa – 12 %

Sprcha a kúpeľ sú pre mnohých z nás príjemnými chvíľkami relaxu a dokážu nás zregenerovať. No a keďže si chceme chvíle vo vani užiť, do kúpeľne sa oplatí investovať.

Detská izba – 9 %

Možno ste už dostali rady o tom, aby ste si zakúpili nábytok, ktorý s deťmi bude rásť. Avšak, ani takýto rastúci nábytok neodolá zubu času.

Ostatné – 4 %

Ak dokážete udržať svoju fantáziu a tvorivosť na uzde, pri zariaďovaní ostatných miestností môžete celkom slušne ušetriť. A zistíte, že vlastne vôbec nič nestalo.

5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu

Zariadenie bytu a cena, ktorú ste ochotní zaň zaplatiť, nemusí byť vysoká. Stačí sa riadiť niekoľkými tipmi, ktoré vám poradia, ako ušetriť. Ak nemáte určené, aký rozpočet na zariadenie bytu ste ochotný minúť, v prvom rade si určite to. Následne viete, v akom rozmedzí sa môžete pohybovať. Tu je 5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu:

Použite to, čo už máte

Recyklovanie doplnkov, ktoré doma máte, je nepochybne účinným spôsobom šetrenia pri zariaďovaní bytu. Nájdite v starých doplnkoch niečo nové, buďte tvorivý a vdýchnite im nový život. Niekedy stačí naozaj málo, napríklad pretrieť kus nábytku inou farbou alebo zmeniť čalúnenie na gauči, a efekt je prekvapivý.

Kúpte nábytok bez finálneho náteru

Ak chcete investovať do kvalitného nábytku, môžete niečo ušetriť kúpou takých kúskov, ktoré nemajú napríklad finálny náter alebo nie sú nalakované či ošetrené. Máte tak jednak istotu, že sa pod nátermi neskrývajú žiadne kazy, a na druhej strane, môžete si zvoliť presne takú farbu, aká vám vyhovuje.

Kúpte si kúsky z druhej ruky

Ušetriť môžete kúpou nábytku v bazároch či cez internet. Vyžaduje to síce viac času a veľa hľadania, no niekedy natrafíte na skutočne originálne a zaujímavé kúsky, ktoré potrebujú možno len nový náter či nalakovať.

Nezariaďujte všetky izby naraz

Jednou z najčastejších chýb je snaha zariadiť celý byt na jedenkrát. Môžete sa totiž ocitnúť v situácii, keď budete chcieť zmeniť všetko a všade, a to, logicky, bude stáť viac ako postupné prerábanie a zariaďovanie. Určite si priority a podľa nich sa pustite do zariaďovania vášho bytu. Prirority vám rozhodne pomôžu v tom, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať.

Oslovte študenta interiérového dizajnu

Bytoví dizajnéri zvyčajne nie sú lacná záležitosť. Ak teda chcete ohľadom zariadenia vášho bytu poradiť, skúste osloviť študenta. Ten vám môže pomôcť a nezaplatíte mu tak veľa ako profesionálovi. Samozrejme, že predtým, ako študentovi zaplatíte, sa dohodnite s ním na presných podmienkach vašej spolupráce.