Aké farby si vybrať v interiéri, aby sa vám nielen páčili, ale aj spolu ladili

Vybrať si vhodné farby v interiéri nie je jednoduchá voľba. Možno sa pýtate, kde začať a ako vlastne docieliť, aby farby v celom interiéri spolu hrali. Jedným zo šikovných spôsobov je spraviť si prechádzku po dome či byte a všimnúť si, ktoré izby sa vám prelínajú v pohľade. Urobte si nákres domu a rozloženia jednotlivých miestností, pričom si k nim napíšte krátke poznámky. Ako prvú vyberte farbu do najväčšej a centrálne umiestnenej miestnosti. Zvyčajne je to obývačka alebo kuchyňa. Od výberu farieb pre túto miestnosť sa bude odvíjať výber farebnej palety pre ďalšie izby.

Ako kombinovať farby v interiéri

Možno sa neviete rozhodnúť, a tak by ste mali v tom prípade siahnuť po mäkkých a neutrálnych odtieňoch. Napríklad klasickou bielou farbou nikdy nič nepokazíte.

Vhodnou stratégiou je tiež začať s miestnosťou, ktorú chcete namaľovať najvýraznejšou farbou. Ďalšie miestnosti by sa mali niesť v jemnejších a menej výrazných farbách, prípadne slabších a bledších odtieňoch použitej výraznej farby. Samozrejme, že môžete použiť aj dve výrazné farby vedľa seba, avšak ide o trošku riskantný krok, ktorý nemusí vždy dopadnúť dobre.

Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, vystavajte si paletu odtieňov rovnakej farby, v ktorej sa bude niesť celý váš interiér. V prípade, že do spálne zvolíte tmavú hnedú farbu, obývačka by mala byť o odtieň, dva, bledšia, a tak ďalej. Krásne na tejto metóde výberu farieb je, že celý váš domov bude akoby tón v tóne a nemusíte sa obávať toho, že by jednotlivé izby so sebou neladili.

kreslo

Tipy pre jednoduchý výber farieb v byte

Návod na to, ako vybrať farbu do interiéru, síce nie je univerzálny, no môže vám pomôcť. Pozrite si tipy, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a zabezpečia, že váš domov bude pôsobiť príjemne a zladene.

1. Vyberajte farby, ktoré máte radi

Najjednoduchším spôsobom, ako vybrať farbu v interiéri, je zvoliť tie farebné odtiene, ktoré preferujete a máte radi. Použite svoju obľúbenú farbu ako základnú a ostatné miestnosti môžete namaľovať v jej odtieňoch.

2. Hľadajte inšpiráciu

Niekedy predstavivosť nestačí, a tak si pozrite časopisy venované bytovému dizajnu alebo Pinterest, kde uvidíte kombinácie rôznych farieb.

3. Objavte tajomstvo neutrálnych odtieňov

Ak sa neviete pohnúť, siahnite po farbách, ktorými nemôžete nič pokaziť. Paleta neutrálnych farebných odtieňov vytvorí príjemnú a útulnú atmosféru. Pastelové farby pôsobia nevtieravo a vytvárajú teplo domova.

spálňa

4. Nezabudnite vyskúšať vzorku

Toto jednoduché pravidlo by ste nemali nikdy porušiť. Farba sa vám môže v obchode pod umelým osvetlením zdať dokonalá, no keď ňou namaľujete steny vo vašom byte, zrazu pôsobí úplne inak. V obchode s farbami by vám mali dať vzorku, aby ste si farbu vyskúšali a až potom kúpili celé jej balenie.

5. Vneste do interiéru prírodu

Obľúbenou metódou pri výbere interiérových farieb je prenesenie vonkajšieho prostredia dnu. Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, jednoducho doň vneste napríklad zeleň alebo príjemnú pieskovú farbu pripomínajúcu pláž. Tieto farby navodzujú pocit relaxácie a oddychu.

kuchyňa

6. Prispôsobte farbu zariadeniu

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vybrať farby v interiéri, je prispôsobiť ju zariadeniu. Môžete sa riadiť napríklad farbou gauča, závesov alebo vankúšov na sedačke. Skúste napríklad zvoliť najbledšiu farbu zo vzorovaných vankúšov na vašom gauči a vymaľujte ňou obývačku.

Ako vybrať dvere do interiéru?

Pri výbere dverí by ste sa okrem dizajnu mali zamýšľať aj nad inými aspektami. Dvere vám budú slúžiť niekoľko desiatok rokov.

Čo by ste pri ich výbere mali brať do úvahy?

Kritérií ich delenia je hneď niekoľko. Vybrali sme 5 najdôležitejších.

Materiál

Pri materiáli je dôležitý povrch dverí a ich výplň.

Výplň dverí

Výplň určujete na základe celkového dojmu priestoru, do ktorého interiérové dvere umiestnite.

 • voština: je ľahká a cenovo dostupná, ide o papier formátovaný do včelích plastov, voliť do priestorov, v ktorom nie sú interiérové dvere namáhané
 • dierovaná drevotriesková doska: dvere sú ťažšie a vhodnejšie na izoláciu proti hluku, majú dlhú životnosť a sú mohutné
 • plná drevotriesková doska: najdrahší variant, ktorá sa používa pre špeciálne dvere

Povrch dverí

Si vyberáte na základe priestoru, v ktorom sa budú nachádzať a vplyvov, ktoré ich môžu ohrozovať. Povrchové úpravy sa líšia hrúbkou:

 • fólie: štandardné a najlacnejšie – vnútorné dvere do interiéru bez zvýšeného zaťaženia
 • laminát: do zaťaženejších priestorov, laminát je veľmi podobný drevu a svoj vzhľad si zachováva roky, dvere sú odolné voči mechanickému poškodeniu (zvieratá, deti) a ľahko udržiavateľné
 • dyha: drahší drevený variant, tenká vrstva dreva, ktorá je náročnejšia na údržbu a náchylná na poškodenie
 • masív: celodrevená drahá alternatíva, vytvára dojem luxusu, ale počas častého vplyvu svetla stráca svoju sýtu farbu

Spôsob otvárania

Máte doma málo priestoru?

Riešením sú posuvné interiérové dvere umiestnené na stene alebo stavebnom puzdre. Hodia sa do malých panelákových bytov, keďže pri ich montáži netreba počítať s priestorom na otváranie. Alternatívou sú lamelové alebo harmonikové dvere.

Spôsoby otvárania sa dajú aj kombinovať. Ak do spální chcete dvere so dobrou zvukovou izoláciou, budete si musieť vybrať otočné, posuvné netesnia.

Zárubne

Zárubne sú súčasťou každých dverí. Pred výberom samotných dverí je preto dôležité vedieť, aký veľký otvor v stene je nutné vytvoriť pre správne osadenie zárubne. Podľa STN normy zostávajú zárubne v priechodnej šírke bez zmien.

Hrúbka zárubní je určená hrúbkou steny vrátane omietok alebo obkladu. Vyrábajú sa ako:

 • oceľové
 • obložkové
 • kovové

Pravé vs. ľavé dvere

Pri výbere ide o zásadný krok.

 • pri jednokrídlových dverách

Postavte sa tak, aby ste dvere otvárali smerom k sebe. Ľavé dvere otvárate smerom k sebe ľavou rukou a pánty sú vľavo. Naopak pravé dvere majú pánty napravo.

 • pri dvojkrídlových dverách

Postavíte sa pred dvere tak, aby sa otvárali smerom k vám. Určujúce sú tie, ktoré sa otvoria ako prvé. Zároveň je na nich tiež umiestnená kľučka.

Miestnosti

V izieb sú potrebné dvere, ktoré budú schopné izolovať zvuk, aby ste v nich mali svoj pokoj.

V niektorých izbách, napr. pôjd, komora alebo vinné pivnice, si vyžadujú tzv. termodvere s tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Do kúpeľní nie je škodu umiestniť interiérové dvere odolné voči vlhku.

Detaily

Posledným krokom k dokonalým dverém sú pánty a kľučky.

Pánty

 • s polodrážkou: falcové dvere, pri zmene či malej chybe budú dvere fungovať bez zadierania sa do zárubní, tento typ je lacný a umožňuje ľahké nastavenie dverí
 • bez polodrážky: bezfalcové dvere, krídlo je v jednej rovnice so zárubňou

Kľučky

 • štítové kovanie: umiestené na štíte, na ktorom je kľučka a aj zámok, dôležitá je vzdialenosť osi kľučky a kľúča
 • delené kovanie: rozdelené na kľučku a zámok, možno namontovať na každé dvere

S našim sprievodcom bude výber dverí jednoduchou záležitosťou.