Ako zariadiť kuchyňu na celý život

Kuchyňa je srdce domova.

ako zariadiť kuchyňu

Katarína Malá

Aktualizované
3. júla 2018

Ako zariadiť kuchyňu na celý život
4.8 32 hodnotení

Kuchyňa je investícia na niekoľko rokov, ideálne desaťročí. Ak si správne vyberiete, môže byť vaším partnerom na celý život. Pozrite sa spolu s nami na to, ako si ju zariadiť tak, aby spĺňala najnáročnejšie funkčné aj estetické požiadavky.

Dobrá rada

Zariaďovaniu kuchyne venujte čas. Veľa času. Je to miestnosť, ktorá udáva štýl celej domácnosti, preto sa nenechajte zlákať prvoplánovými trendmi, vezmite si papier a pero a prejdite si s nami všetky body, ktoré potrebujete mať zvládnuté predtým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania.

Kuchyňa je srdce domova.

Či v nej „len“ varíte, stretávate sa pri večeri s rodinou, je vaším gurmánskym kráľovstvom, kde sa meníte na myšku z Ratatouille alebo je vašou externou pracovňou, kde po nociach dokončujete projekty do práce, vždy by mala odzrkadľovať váš svet.

Ako zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

Pred tým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania, urobte si malý prieskum.


Koľko času v kuchyni trávite?

Ak kuchyňu využívate na každodenné varenie, potrebujete veľkú pracovnú dosku, dobré svetlo, veľkú chladničku a dostatok úložného priestoru. Ak je „iba“ vaším víkendovým kráľovstvom, urobte si v nej miesto na raňajky pre celú rodinu.

Stravujete sa v kuchyni?

Potrebujete stôl, stoličky, prípadne barový pult s posedením. Ak si jedlo radšej vychutnávate v obývačke, no a čo. Na slávnostné chvíle či nedeľné obedy si môžete na stenu namontovať sklápací stôl. Zrejme vás to prekvapí, ale naozaj to nevyzerá zle.

Rozpočet na novú kuchyňu

Na zariaďovanie kuchyne potrebujete dva rozpočty – jeden na nábytok,  teda hlavnú kostru a ďalší na spotrebiče.

Obe sú investíciou na dlhý čas, preto sa neuspokojte s lacnými nekvalitnými materiálmi, radšej si ju zariaďujte postupne (linka + drez, pokračujte sporákom, doplňte rúru a až potom osvetlenie).

Ako zariadiť malú kuchyňu s veľkými očakávaniami

Aj pri malej kuchyni dokážete vymyslieť veľké veci. Možno sa do nej nezmestí jedálenský stôl pre 6 osôb alebo americká chladnička, no ak zvolíte multifunkčné prvky a prvotriedne materiály, nebude vás v ničom limitovať.


Stavte na kvalitné materiály

Hrubá pracovná doska z masívneho dreva je lepšou investíciou ako lacné pracovné dosky z drevotriesky s povrchovou úpravou.

Drez (nerezový alebo keramický) s kvalitnou batériou z kuchynského štúdia má okrem vyššej ceny v porovnaní s lacnejšou nákupnou sieťou jednoduchšiu údržbu, podobne to platí aj pri výbere spotrebičov.

Značkové modely sú často s predĺženou zárukou a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie pri vyšších výkonoch.

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí.

Vyberajte nadčasové prvky

Základ kuchyne by mal byť nadčasový, relatívne neutrálny. Ak sa vám páčia vidiecke kuchyne, milujete vintage alebo práve naopak, severský minimalizmus vám koluje v krvi, nepodľahnite aktuálnym trendom a zariaďte si kuchyňu tak, aby sa vám páčila aj o 5 rokov.


Základnú kostru by mali tvoriť prírodné materiály a svetlejšie farby. Váš štýl bude potom cítiť z dvierok na kuchynskej linke, úchytiek, doplnkov a dekorácií, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť aj bez nutnosti veľkej investície.

Nech je bezpečná a čistá

V kuchyni sa stravujete a pripravujete jedlo pre svojich najbližších. Musí preto spĺňať podmienky na jednoduché čistenie, musí byť svieža a vzdušná.

Stenu za pracovnou linkou nemusíte chrániť len obkladom z dlaždíc, zvoľte napríklad mozaiku alebo sklo, ktoré sa dá ľahko zotrieť, aj keď vám tam odfrkne mrkva či cvikla. Z tapety to tak ľahko dolu nedáte, ani z tej vodeodolnej.

Ako zariadiť kuchyňu. Aj tú panelákovú

Kuchyne v paneláku nenechávajú veľa priestoru na predstavivosť. Typizovaná, kuchynská linka, chladnička, stôl a dve stoličky a často ste radi, že sa vám vôbec pod stôl zmestí miska pre psa.

Aj na malom priestore však dokážete vyčarovať svoje kulinárske kráľovstvo. So správnym rozvrhnutím, aj bez bytového dizajnéra.


Rozvrhnite si priestor

Panelákové kuchyne sú zvyčajne úzke, na jednom konci dvere, na druhom okno. Rozdeľte si miestnosť na zóny – tu sa bude variť (kuchynská linka + sporák), tu bude úložný priestor (chladnička + skriňa na potraviny) a tu bude spoločenské centrum (jedálenský kút).

Ak sa vám do kuchyne nezmestí stôl a stoličky, skúste predĺžiť kuchynskú dosku (aj do tvaru L) a doplniť ju dvomi stoličkami.

Nešetrite na odkladacom priestore

Je rozdiel medzi úložným a odkladacím priestorom. Úložný je ten, kam odkladáte spotrebiče, riad či zaváraniny, odkladací je na kuchynskej linke, ten, ktorý by mal byť prázdny a určený na využívanie iba vtedy, keď pripravujete pokrmy.

Vedľa drezu potrebujete miesto na krájanie, vedľa sporáka na odkladanie hrncov.

Zistite, čo nepotrebujete

Mikrovlnku vám bez problémov nahradí elektrická rúra, smoothie si pripravíte aj bez smoothieovača, s pomocou ponorného mixéra. Sú to detaily, no v malej kuchyni sa ráta každý centimeter.


Veľmi dôležité je aj dostatočné osvetlenie pracovnej dosky. Nevkusné neónové podlinky nahradili efektné LED pásy, ktoré priestor presvetlia a zároveň šetria elektrinu.

Kde hľadať inšpirácie?

Výborným zdrojom je napríklad Pinterest, kde nájdete fotky návrhov kuchýň snáď v každom štýle, inšpirácie môžete načerpať aj z katalógov na štýl IKEA či na weboch kuchynských štúdií.

Kuchyňa spojená s obývačkou? Žiaden problém

Kuchyňa spojená s obývačkou ponúka veľký priestor na realizáciu, no aj pár strastí. Ako tieto dve miestnosti zladiť, aby obývačka nepôsobila sterilne a zároveň bola útulná?

Ako zariadiť kuchyňu v jednom štýle

Vyberajte príbuzné materiály, nebráňte sa zladeniu tón v tóne. Trendy sa menia, no niektoré veci zostávajú.

Pred pár rokmi sa začali kuchyne spájať s obývacími miestnosťami, čomu sa prispôsobili aj predajne s nábytkom a kuchynské štúdiá. Dnes zoženiete z jednej série linku, barový pult aj knižnicu do obývačky, zariaďovanie je preto jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. No aj tak myslite na to, že tieto dve miestnosti by nemali pôsobiť ako jednoliaty celok.


Plynulý prechod

Iné sú požiadavky na podlahu v kuchyni a iné v obývačke. Do obývacej časti môžete umiestniť pre väčšie pohodlie napríklad kusový koberec, tieto dve miestnosti opticky oddeliť sedačkou (s prepracovanou zadnou časťou) a televíziu nasmerovať tak, aby ste ju mohli sledovať aj pri príprave večere.

Na detailoch záleží

Detaily sú to, čo mení dom na domov. Zlaďte farbu kuchynskej chňapky s poťahom na sedačke, doplňte priestor izbovými kvetmi, fotografiami z dovoleniek, vázou s kvetmi či dózou s keksíkmi.

Výborne vyzerajú aj sklenené dózy na múku, cukor či drobné pečivo, ktoré tak môžete mať vyložené aj na kuchynskej linke stále po ruke a vaša kuchyňa bude dýchať životom. Veď každý vie, že sa v nej varí, prečo to skrývať.

Nezabudnite

 • Sporák najďalej od chladničky – je to logické, no mnohí na tento detail zabúdajú. Ak chcete, aby vám chladnička vydržala čo najdlhšie a mala nízku spotrebu energie, umiestnite ju do najchladnejšej časti miestnosti, ďaleko od radiátora, okna a od sporáka.
 • Vhodný podklad – do kuchyne je vhodná odolná dlažba, v súčasnosti to spĺňajú aj viaceré druhy laminátových podláh, čokoľvek, čo zvládne vlhkosť a dá sa jednoducho udržiavať čisté. Veľkým hitom sa stáva aj praktická vinylová podlaha.
 • Dôkladné vetranie ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, odsávač pár (digestor) je nutnosť. Nielen pri varení vianočnej kapustnice.

Už viete ako zariadiť kuchyňu? Inšpirovali sme vás?


Teraz vezmite do ruky ten pripravený papier a pero a kreslite. Načrtnite si dokonalú kuchyňu podľa rozmerov tej vašej a pustite sa do zariaďovania.

Ako zariadiť kuchyňu na celý život
4.8 32 hodnotení

Je obývačka s kuchyňou praktická alebo nie?

Trend alebo praktické riešenie?

Katarína Malá

Aktualizované
23. augusta 2018

Je obývačka s kuchyňou praktická alebo nie?
4.6 28 hodnotení

V dnešnej dobe je všeobecným trendom spájanie obývačky s kuchyňou. Jednak za to môže dispozícia starých domov s veľmi malými kuchyňami, ale i dnešný trend malých izieb v novostavbách.

Keďže dnešné trojizbové byty majú len okolo 70 m2, je práve spojenie obývačky a kuchyne logickým krokom, ako priestor opticky zväčšiť.

Pre niekoho je kuchyňa s obývačkou nepredstaviteľná, pre mnoho ľudí je to však jediné možné riešenie pri rekonštrukcii bytu v pôvodnom stave.

Predtým, ako sa však rozhodnete v byte spájať obývačku s kuchyňou a najmä v paneláku, poraďte sa so statikom. Ten vám hneď povie, či je takáto zmena vôbec možná a ktoré priečky a steny sú nosné alebo nenosné. Hlavne pri panelových bytoch je spájanie veľmi ťažko realizovateľné.

obývačka kuchyňa

Obývačka s kuchyňou v byte – aké sú pozitíva?

Najväčším pozitívom je hlavne otvorenie priestoru. Získate tak vzdušnosť, ktorá mnohým bytom chýba. Mnohí ocenia aj to, že je rodina pokope a trávi tak spoločne viac času.


Pri malých bytoch získate tiež opticky viac priestoru.

Poznáte všetky negatíva?

Argument odporcov tohto riešenia sú pachy z kuchyne, ktoré sa prenášajú do celého bytu. Mnohým ľuďom prekážajú tiež ruchy spotrebičov a digestora najmä pri sledovaní TV.

Plusy

 • otvorenie a zväčšenie priestoru najmä v menších bytoch
 • lepší kontakt s rodinou v jednej spoločnej miestnosti

Mínusy

 • strata súkromia pri sledovaní televízie alebo pri varení
 • pachy a hluk z priestoru kuchyne

Tipy pri spájaní obývačky s kuchyňou

 • Vyberajte spotrebiče, ktoré sú tiché. Vyhnete sa tak nepríjemným ruchom z kuchyne.
 • Pri spoločnej obývačky s kuchyňou sú ideálne zabudované alebo skryté spotrebiče.
 • Zariadenie obývačky s kuchyňou prepojte jedným štýlom. Vytvoríte tak jednoliaty, dobre vyzerajúci celok. Rozdeliť oba priestory môžete napr. podlahou. V kuchynskej časti môžete použiť odolnejšiu dlažbu, kým v obývačke je vhodnejšia drevená alebo laminátová podlaha.
 • Pri rozdeľovaní priestoru môžete použiť obľúbený pracovný ostrovček, ktorý šikovne oddelí obe časti.
 • Ak chcete docieliť elegantné riešenie, vyberte si nenápadnú kuchyňu, kde viete skryť spotrebiče.
 • Vyhnite sa kuchynskému obkladu a radšej použite nenápadné sklo alebo laminát, ktorý môže ladiť s podlahou. Vyberte si skrinky so zatláčacím mechanizmom.
 • Investujte do výkonného digestora, ktorý má samostatný vývod na pachy a splodiny. Jednoduché digestory s uzavretým okruhom vzduchu nemusí stačiť.

Inšpirácie obývačky s kuchyňou

obyvacka-s-kuchynou4


obrázok: rules.sk

obyvacka-s-kuchynou-2

obrázok: pjure.eu

obyvacka-s-kuchynou3

obrázok: ponukabyvania.sk


obyvacka-s-kuchynou

obrázok: prunus.sk

Záver

Obývačka s kuchyňou je aktuálne trendom pri novostavbách, ale i kompletných rekonštrukciách. Zvážte si všetky pre a proti predtým ako sa pustíte do búrania stien. Vyhnete sa tak možno riešeniu, ktoré vám na dlhé roky nebude vyhovovať.

Aký je váš názor na kuchynu spojenú s obývačkou? Páči sa vám takéto riešenie alebo by ste v živote nechceli takýto byt.