Ako vybrať bojler pre ohrev vody: Pozreli sme sa, na čo sa zamerať

shutterstock

Bez teplej vody sa nezaobíde žiadna domácnosť. Ako najlepšie vybrať bojler, ktorý vám ju bude spoľahlivo dodávať, nie je jednoduché rozhodnutie.

Pripravili sme pre vás šesť rád, vďaka ktorým si vyberiete ten správny ohrievač vody do vášho domova.

Elektrina alebo zemný plyn?

Z pohľadu vykurovacej energie môžeme rozdeliť bojlery na elektrické a plynové. Výber záleží predovšetkým od dostupnosti prípojky zemného plynu do vašej domácnosti. V prípade plynového bojleru musíte zabezpečiť aj odvod spalín. Vo väčšine prípadov si to vyžaduje stavebnú úpravu steny. Pri tom elektrickom však môžete čeliť výpadku elektrickej energie a kolísavým cenám energií.

Ak sa vám pozdávajú obe možnosti, riešenie je kombinovaný ohrievač vody, ktorý dokáže spolupracovať s plynovým kotlom, alebo s kotlom na pevné palivo. Mimo vykurovaciu sezónu využije takéto zariadenie elektrickú špirálu na ohrev vody.

bojler
shutterstock

Prietokový ohrievač vody, alebo akumulačný bojler?

Rozdiel je v spôsobe ohrevu vody. V prípade prietokového ohrievača vody prebieha ohrev reakčne, teda v momente, keď voda ohrievačom prechádza. Je vhodný na miesta, kde nie je veľká spotreba teplej vody, teda napríklad do kuchyne na umývanie riadu. Aby prietokový ohrievač stihol vodu zohriať, potrebuje na to aj viac energie. Príkon sa pohybuje v rozmedzí 3000 až 3500 W za hodinu.

Ak potrebujete teplú vodu na sprchovanie, alebo kúpanie, je vhodnejšou alternatívou akumulačný bojler. Ide o zásobník vody so špirálou, ktorá vodu ohrieva. Tento druh bojleru je najpoužívanejší. Ide o efektívnejšie ohrievanie zásoby vody, určené pre miesta s vyšším odberom teplej vody. Energeticky je tiež výhodnejšie, keďže jeho príkon sa pohybuje na úrovni 2000 W za hodinu.

Aký veľký bojler potrebujete?

Pri výbere objemu sa neriaďte pravidlom „čím viac tým lepšie“. Potrebný objem by ste si mali určiť podľa osôb v domácnosti a frekvencie využívania teplej vody. Pre domácnosť s dvoma ľuďmi je ideálny objem bojlera okolo 80 litrov. Pri štvorčlennej rodine je to 120 až 160 litrov. Ak zvolíte príliš veľký objem, počítajte aj s väčšími nákladmi na energie.

Ovládanie bojleru termostatom

Termostat je ovládací prvok, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou bojleru. Jeho správne nastavenie vám môže ušetriť financie za odber energie. Najčastejšou chybou pri nastavení termostatu je voľba vysokej teploty (65°C a viac). Ak však bojler neustále zohrieva vodu na takto vysokú teplotu, zvyšuje sa miera opotrebenia výhrevného telesa, ako aj odber energie.

Rozumnejšou voľbou je nastavenie teploty v rozmedzí od 45 °C do 55 °C, budete mať dostatočne teplú vodu a nebudete sa vystavovať riziku zanesenia špirály vodným kameňom. Ten sa totiž tvorí pri teplotách nad 60 °C.

bojler
shutterstock

Kam umiestniť bojler?

Vždy by ste mali určovať umiestnenie bojleru až po výbere jeho objemu, nikdy nie naopak. Zlaté pravidlo hovorí, že bojler by mal byť umiestnený čo najbližšie k miestu, kde budete odoberať teplú vodu. Zabránite tým zbytočným tepelným stratám, ktoré vznikajú pri transporte vody z bojleru k miestu odberu. Ak nemáte možnosť bojler umiestniť blízko, riešením sú cirkulačné čerpadlá.

Spôsob umiestnenia môže byť vďaka konzolám aj zavesením na stenu. Bojler môžete zamaskovať skrinkou, ktorá zapadne do dizajnu vašej kúpeľne.

Ako sa o bojler starať?

Pri ohreve vody vzniká vodný kameň, ktorý znižuje vykurovaciu schopnosť špirály. Ak je špirála zanesená vodným kameňom, zvyšuje sa spotreba energie. Pri zanedbaní údržby môže dôjsť k poškodeniu výhrevného telesa, čo spôsobí finančné náklady na jeho opravu Obmedziť tvorbu vodného kameňa môžete už spomínaným správnym nastavením termostatu.

Kľúčové sú aj pravidelné prehliadky servisným technikom. V tomto smere je potrebné riadiť sa inštrukciami výrobcu a dodržiavať návod na použitie. Ak údržbu bojleru nezanedbáte, určite vám bude dlho slúžiť a starať sa o pohodlie vo vašej domácnosti.

Ako sa rozhodovať pri výbere vášho nového bývania?

jedálenský stôl
shutterstock

Za koľko? Kde? Koľko izieb? Nový alebo pôvodný stav?

Pri výbere nehnuteľnosti sú tieto otázky úplným základom a budú tvoriť vašu ďalšiu etapu pri kúpe vysnívaného bývania.

V tomto článku sa pozrieme na najdôležitejšie kritériá výberu nehnuteľnosti, ktoré je dobré mať zodpovedané hneď na začiatku.

Rozpočet bez kompromisov

Otázku za koľko, je dobré si zodpovedať s ohľadom na vašu aktuálnu finančnú situáciu a predpokladaný vývoj financií v rodinnom rozpočte. Rozhodujúca cena je jediným kritériom, v ktorom nebudete môcť uplatniť kompromisy.

Poväčšine kupcovia disponujú obmedzeným rozpočtom, čo im nedovoľuje hýbať s cenou nahor. Celkovú cenu si však rozpočítajte komplexne a to aj s ohľadom na ďalšie kritériá. Napríklad pri lokalite sa môžete zamyslieť nad financiami, ktoré budú potrebné na presuny medzi vašim domovom a prácou, či záujmovými aktivitami. Pri stave nehnuteľnosti myslite na potrebu rekonštrukcie a prevádzkové náklady a pod.

Lokalita definuje váš život

Jedno z najdôležitejších kritérií je rozhodne lokalita. Práve miesto, kde budete žiť môže byť dôvodom na kompromis v celkovom rozpočte. Lokalita je jediné kritérium, ktoré po výbere už nemôžete zmeniť. Nechajte si preto na výber lokality čas a zvážte všetky pre a proti.

Stačí myslieť na 4 základné parametre výberu lokality a na vaše každodenné rituály, ktoré sa stali vašou súčasťou.

  • vzdialenosť do práce,
  • dostupnosť škôl,
  • možnosti pre voľný čas,
  • kvalitné životné prostredie.

Na veľkosti záleží

Kritérium veľkosti nehnuteľnosti nie je len o metroch štvorcových. Výber veľkosti závisí od toho, či ste sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť vy sami alebo má byť byt vašim miestom pre výchovu detí.

Ak si kupujete byt samostatne, na výber máte dve alternatívy, ktoré zrejme zvažujete. Jedno alebo dvojizbový byt? V prvom rade myslite na vaše osobné potreby. Koľko miesta v skutočnosti potrebujete? Aký úložný priestor bude potrebný? Taktiež môžete zvážiť investičný kapitál budúcej nehnuteľnosti. Podľa štatistík sa dvojizbový byt predáva oveľa lepšie ako jednoizbový, čo vám môže dopomôcť v rozhodovaní.

Pre páry, ktoré sa rozhodli spolu žiť je rozhodovanie o niečo zložitejšie. Nikdy sa nerozhodujú sami. Na každom kritériu výberu nehnuteľnosti je potrebné sa najskôr zhodnúť. Väčšinou páry uvažujú nad dvoj až trojizbovými bytmi. Pre páry a zakladajúce rodiny sa oveľa viac oplatí trojizbový byt. Je to na jednej strane z dôvodu nižšej sumy za m² a na druhej strane je to najmä o priestore, ktorý mladá rodina vyžaduje.

radová zástavba domov
shutterstock

Dispozičné riešenia a orientácia nehnuteľnosti

Vaše predstavy o dispozícii bývania nemusia vždy nutne korešpondovať so stavom nehnuteľnosti, ktoré nájdete. Vyzbrojte sa teda schopnosťou robiť kompromisy alebo sa začnite rozhodovať o výstavbe vlastného domu za pomoci architekta, ktorý vám pri realizácii vašich snov podá odbornú, pomocnú ruku.

Poväčšine ľudia vyhľadávajú slnečnú orientáciu bytu. V dennej časti miestností je ideálna strana orientovaná na západ a v nočnej časti na východ. Ideálne riešenie sa hľadá skutočne ťažko, preto si všímajte aj iné výhody bytu, ktoré túto skutočnosť kompenzujú. Sú nimi najmä tepelná izolácia a veľké okná pre dostatok svetla.

Stav nehnuteľnosti rozhoduje o vašej spokojnosti

Novostavba alebo pôvodný stav? To je otázka, ktorá vám môže vŕtať hlavou už dlhšiu dobu a táto dilema je úplne mieste.

Výber medzi novou a staršou nehnuteľnosťou by nemal byť ponímaný len z jedného uhla. I keď vám vidina o 30 % lacnejšieho bytu v pôvodnom stave znie oveľa prijateľnejšie, aj tu je potrebné počítať opäť.

Pomysleli ste na rekonštrukciu? Na vysoké prevádzkové náklady? Na životnosť?