V dnešnej dobe je všeobecným trendom spájanie obývačky s kuchyňou. Jednak za to môže dispozícia starých domov s veľmi malými kuchyňami, ale i dnešný trend malých izieb v novostavbách.
Keďže dnešné trojizbové byty majú len okolo 70 m2, je práve spojenie obývačky a kuchyne logickým krokom, ako priestor opticky zväčšiť.
Pre niekoho je kuchyňa s obývačkou nepredstaviteľná, pre mnoho ľudí je to však jediné možné riešenie pri rekonštrukcii bytu v pôvodnom stave.
Predtým, ako sa však rozhodnete v byte spájať obývačku s kuchyňou a najmä v paneláku, poraďte sa so statikom. Ten vám hneď povie, či je takáto zmena vôbec možná a ktoré priečky a steny sú nosné alebo nenosné. Hlavne pri panelových bytoch je spájanie veľmi ťažko realizovateľné.
Obývačka s kuchyňou v byte – aké sú pozitíva?
Najväčším pozitívom je hlavne otvorenie priestoru. Získate tak vzdušnosť, ktorá mnohým bytom chýba. Mnohí ocenia aj to, že je rodina pokope a trávi tak spoločne viac času.
Pri malých bytoch získate tiež opticky viac priestoru.
Poznáte všetky negatíva?
Argument odporcov tohto riešenia sú pachy z kuchyne, ktoré sa prenášajú do celého bytu. Mnohým ľuďom prekážajú tiež ruchy spotrebičov a digestora najmä pri sledovaní TV.
Plusy
- otvorenie a zväčšenie priestoru najmä v menších bytoch
- lepší kontakt s rodinou v jednej spoločnej miestnosti
Mínusy
- strata súkromia pri sledovaní televízie alebo pri varení
- pachy a hluk z priestoru kuchyne
Tipy pri spájaní obývačky s kuchyňou
- Vyberajte spotrebiče, ktoré sú tiché. Vyhnete sa tak nepríjemným ruchom z kuchyne.
- Pri spoločnej obývačky s kuchyňou sú ideálne zabudované alebo skryté spotrebiče.
- Zariadenie obývačky s kuchyňou prepojte jedným štýlom. Vytvoríte tak jednoliaty, dobre vyzerajúci celok. Rozdeliť oba priestory môžete napr. podlahou. V kuchynskej časti môžete použiť odolnejšiu dlažbu, kým v obývačke je vhodnejšia drevená alebo laminátová podlaha.
- Pri rozdeľovaní priestoru môžete použiť obľúbený pracovný ostrovček, ktorý šikovne oddelí obe časti.
- Ak chcete docieliť elegantné riešenie, vyberte si nenápadnú kuchyňu, kde viete skryť spotrebiče.
- Vyhnite sa kuchynskému obkladu a radšej použite nenápadné sklo alebo laminát, ktorý môže ladiť s podlahou. Vyberte si skrinky so zatláčacím mechanizmom.
- Investujte do výkonného digestora, ktorý má samostatný vývod na pachy a splodiny. Jednoduché digestory s uzavretým okruhom vzduchu nemusí stačiť.
Inšpirácie obývačky s kuchyňou
Záver
Obývačka s kuchyňou je aktuálne trendom pri novostavbách, ale i kompletných rekonštrukciách. Zvážte si všetky pre a proti predtým ako sa pustíte do búrania stien. Vyhnete sa tak možno riešeniu, ktoré vám na dlhé roky nebude vyhovovať.
Aký je váš názor na kuchynu spojenú s obývačkou? Páči sa vám takéto riešenie alebo by ste v živote nechceli takýto byt.