Aký je vintage štýl v zariaďovaní bývania?

Aj preto, že dokáže pretaviť všetky tieto spomenuté prvky do dych berúceho celku. A stačí vám k tomu aj starý dom, ktorý je pre vintage štýl bývania ako stvorený.

Vytvorte si plán

Začnite jednoducho. Napíšte si svoju predstavu o vintage bývaní na papier. Zvážte podmienky, ktoré máte vo svojom dome, a ktoré vám to dovolia a nebojte sa výziev.

Nebojte sa nekonzistentných štýlov okien, rôznych dĺžok dosiek ani vytvoreniu rôznych náhodných efektov. Aj v tomto článku vám ukážeme, ako na to, aby ste boli spokojní.

Maximalizujte drevo

Vintage bývanie a drevo k sebe jednoducho patria. Ak chcete vo svojom dome maximalizovať nostalgické cítenie, prírodné drevo by mali tvoriť nielen doplnky, ale pokojne aj steny.

Charakter a teplo, ktoré so sebou drevo prináša oceníte počas hektických dní, ale aj bežného odpočinku.

Ak máte nízky rozpočet, stačí, ak bude drevom dýchať čo i len jedna lišta, malá stena alebo strop.

Vhodným dreveným materiálom na podlahy sa pre vás môže stať borovicové drevo. Akákoľvek podlaha, ktorá má na sebe mierny stupeň opotrebovania sa môže stať perfektným doplnkom vo vintage obývačke.

Zvoľte tlmené odtiene

Nadčasový vzhľad vášho vintage bývania dodajú tlmené odtiene pastelových farieb. Jemné miešanie týchto farieb dodáva potrebný záujem, ktorý môžete zvýšiť ešte žiaducejšou patinou.

Nezabudnite ani na tkaniny. Zamat, čalúnené kreslá či obyčajné drevené stoličky. To všetko patrí do vintage bývania.

Jedným zo skvelých doplnkov na steny môžu byť aj tapety. Kvetinový vzor umocní vintage štýl a náramne sa hodí do kúpeľne alebo spálne.

Staro-novým bývaním môže dýchať celý váš dom. Zvoľte tie správne vintage štýl doplnky a prepojenie dvoch svetov sa môže stať oslnivejším, ako by ste mohli čakať.

Vintage style kuchyne

S touto najdôležitejšou miestnosťou v dome môžete vyrobiť malé zázraky na počkanie. Stačí, ak sa zameriate na niekoľko doplnkov.

Navštevujte trhy so starožitnosťami alebo bazáry na internete, kde občas nájdete skutočné poklady rôznych druhov.

Interiér kuchyne bude vďaka tomu vyzerať neobyčajne a zároveň v ňom môžete ponechať to bežné formou spotrebičov, či iných doplnkov.

Vintage kuchyne sa zameriavajú na detaily, akými môžu byť otvorené police, regály či sklenené dvierka, ktoré všetkým ukážu historické servírovacie misky, či iné starožitné doplnky, ktoré umocnia každú funkciu vintage kuchyne.

Vintage štýl obývačka

Prvá cesta, ktorou sa môžete vybrať je starožitný vintage nábytok v podobe stolíka, obývacej steny, či knižnice. Nezabudnite ani na opotrebovaný vzhľad stien, a zaujímavé koberce.

Priestor však môžete dať aj moderným doplnkom. Táto obývačka s vintage nádychom preferuje biele steny v kombinácii s patinovaným kozubom a stolíkom. Moderný aspekt umocňujú farby a usporiadanie jednotlivých doplnkov.

Skvelými doplnkami v obývačke môžu byť aj staré kreslá, či starý klavír. Aby sme nezabudli – nebojte sa ani jemných vzorov.

Vintage štýl spálňa

Nadčasový dizajn vo vintage štýle môže mať aj vaša spálňa. Aj tu stačí, ak sa zameriate na niekoľko detailov a doplnkov.

Jedným z nich môžu byť nočné stolíky, v ktorých vyhráva kombinácia dreva a mosadze. Vintage moment dopĺňa čelo postele v tmavomodrej farbe so zamatovým materiálom.

Nadčasovým vintage doplnkom v spálni môže byť aj zrkadlo, ktoré v kombinácii s dubovou komodou pôsobí ako stará talianska spálňa z obdobia 20. rokov.

Vintage kúpeľňa

Oázu oddychu vytvoríte vďaka vani. Vintage kúpeľňa bez vane by bola ako osobnosť bez duše. Akú si teda vybrať?

Čím starší kúsok, tým lepší. Siahnite po starých medených vaňách a zožltnutých bronzových kohútikoch. V kombinácii s bambusom vytvoríte prirodzené miesto dýchajúce prírodou.

Môžete sa však vybrať aj celkom iným smerom. Vintage kúpeľňu môžete ozvláštniť tapetami, doplnkami v podobe umeleckých obrazov, či nezvyčajným dekadentným zrkadlo.

Ako si teda zariadiť bývanie vo vintage štýle? Stačí sa držať nasledujúcich krokov:

  • Sledujte bazáry, blšie trhy a nezatracujte starý dom, či nábytok po vašich prastarých rodičoch
  • Vintage miluje drevo a pretváranie starých vecí na nové. Skúste to s patinovaním či maľbou
  • Nebojte sa kombinácií starého a nového.
  • Vintage štýl znamená zamerať sa na doplnky. Tie vytvárajú charakter bývania

Obrázky: Pinterest.com
http://www.houseandgarden.co.uk/gallery/go-vintage
https://www.southernliving.com/home-garden/decorating/new-old-house-vintage#authentic-vintage-lighting

Aký je provensálsky štýl v zariaďovaní bývania?

shutterstock

Vonia po levanduliach a je prežiarený slnkom. Provensálsky štýl.

Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

Zariadiť interiér v tomto populárnom štýle pre mnohých znamená povestné premeniť dom na domov.

Zrodený v juhovýchodnom Francúzsku…

Provensálsky štýl tak, ako ho poznáme a milujeme dnes vznikol v čarovnom historickom území juhovýchodného Francúzska ležiaceho na pobreží Stredozemného mora.

Je to vidiecka odnož francúzskeho palácového štýlu silne ovplyvnená stredomorským dizajnom. Zrodil sa na prahu 19. storočia pod taktovkou francúzskej buržoázie, ktorá si zariaďovala svoje malebné vidiecke sídla práve v provinciách južného Francúzska.

pinterest.com

Niesli sa v znamení jednoduchosti so zachovaním typickej francúzskej elegancie. V atmosfére interiéru sa odrážala krása okolitej krajiny, sviežosť vidieka a kúzlo starého sveta.

Pre koho je provensálsky štýl vhodný

Francúzsky dizajn sa v súčasnej dobe teší mimoriadnej popularite.

Pristane najmä vidieckym, presvetleným bytom a domom. Vnáša do priestoru domácku atmosféru, harmóniu a pokoj. Takto zariadený interiér pôsobí predovšetkým útulne a teplo, pričom si zachováva sviežosť a eleganciu.

Je mimoriadne vhodný pre rodinne založené typy ľudí, ktorí sa radi vracajú domov ako do hniezdočka pokoja. Je ozdobný, viac ženský.

Milujú ho predovšetkým romantické a nostalgické duše so záľubou v pôvabných drobnostiach a ľudia s vkusom pre dizajn. V opačnom prípade sa snaha o interiér so závanom pôvabného Francúzska môže zmeniť na preplácaný gýč.

Provensálsky štýl v sebe ukrýva ducha času

Moderné prvky dokážu jeho jedinečnú atmosféru rýchlo zlomiť. Interiér zariadený v tomto dizajne je teplý a predstavuje ideálne miesto pre odpočinok. Potrebuje predovšetkým dostatok priestoru a veľké okná.

Byt či dom by mal byť vzdušný a presvetlený.

pinterest.com

Farby v provensálskom štýle

Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami.

Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.

Z farieb dominuje biela, smotanová a piesková. Skvele zapôsobí aj levanduľová, terakotová, indigová a svetlosivá. Farby by mali byť skôr tlmené. Klasická kombinácia je biela, levanduľová a indigová. Tmavé farby do provensálskeho interiéru nepatria.

Dekorácie provensálskeho štýlu

Obľúbenými dekoráciami v provensálsky ladenom interiéri sú keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou. Vhodné sú aj drobné maľované obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch a samozrejme, čerstvá i sušená levanduľa.

Veľmi dobre zahrajú aj prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách. Často sa používajú textílie s kvetinovými vzormi a s čipkou.

Vhodné sú záclony, závesy, dekoračné dečky a vankúšiky. Interiéru dodávajú teplo a pocit pohody. Typické je štandardné stropné svietidlo so zdobeným tienidlom alebo s jemnou patinou.

Ako dosiahnuť provensálsky štýl v kuchyni

Kuchyňa je vo vidieckom štýle stredobodom rodinného života.

provensálska kuchyňa je útulná a bohato zdobená. Cítiť z nej pohodlie a teplo, ktoré jej dodávajú vyrezávané drevené fasády kuchynskej linky, svetlé záclony s kvetinovým motívom, zdobené hrnce, misy a koreničky.

pinterest.com

Vhodné sú svetlé, tlmené farby. Veľmi obľúbená je béžová, horčicová a olivová. Biele kuchyne sú veľmi populárne, ale kuchynská linka môže byť aj levanduľová alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom sú bylinky v hlinených, kovových alebo zdobených keramických kvetináčoch. Prím hrá levanduľa.

Ak je kuchynské náradie v súhlasiacom dizajne, je vhodné ho umiestniť do otvorených políc a regálov. Oproti tomu, moderné kuchynské spotrebiče je lepšie zabudovať a “skryť”. Ak ich však chcete mať viditeľné, farebne vyberajte biele kuchynské spotrebiče.

Provensálska spálňa je oázou pokoja a oddychu

Samozrejmosťou sú svetlé a pastelové farby, ale hlavnú rolu tu hrajú textílie.

pinterest.com

Na mieste sú predovšetkým prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb. Posteľná bielizeň je zdobená drobným kvetinovým vzorom, hodia sa prehozy a dekoratívne vankúšiky.

Okná zdobia vzorované závesy, na drevenej podlahe sú mäkučké, svetlé koberčeky. Posteľ môže byť vo svetlom dreve so zdobeným, vyrezávaným čelom, ale na mieste sú aj štýlové kované postele. Okrem stropného svietidla sú vhodné stojanové nočné lampy umiestnené na stolíkoch.

Obývačka kombinuje pohodlie, eleganciu a umenie

Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú obrazy na stenách, ktoré jej dodávajú žiadaný pôvab. Ideálne sú maľby kvetín alebo krajiniek na plátne.

Obývačka bez nich pôsobí chladne.

pinterest.com

Výborne zahrá aj zrkadlo v masívnom kovovom alebo v drevenom vyrezávanom ráme. Nábytok obývacej izby by mal byť drevený, svetlý, na vysokých nohách, môže ho zdobiť patina a kovové detaily.

Vhodné je textilné čalúnenie s kvetinovým vzorom. Na mieste sú kované doplnky ako lustre, lampy, svietniky či kvetináče. Veľmi obľúbené sú drevené stropné trámy a kamenné kozuby.

Teplo a útulnú atmosféru podčiarkujú aj keramické drobnosti ako vázy, figúrky, tanieriky a misky.

Menej žiaducim prvkom, ktorý má väčšina majiteľov domov a bytov problém vypustiť, je televízor. Jeho moderný dizajn a tmavá farba môže atmosféru izby pomerne ľahko narušiť.

Vidiecka obývačka je strediskom oddychu a spoločenských stretnutí. V ideálnom prípade sa televízora vzdajte, prípadne ho sofistikovane ukryte.