Aký je vintage štýl v zariaďovaní bývania?

Aj preto, že dokáže pretaviť všetky tieto spomenuté prvky do dych berúceho celku. A stačí vám k tomu aj starý dom, ktorý je pre vintage štýl bývania ako stvorený.

Vytvorte si plán

Začnite jednoducho. Napíšte si svoju predstavu o vintage bývaní na papier. Zvážte podmienky, ktoré máte vo svojom dome, a ktoré vám to dovolia a nebojte sa výziev.

Nebojte sa nekonzistentných štýlov okien, rôznych dĺžok dosiek ani vytvoreniu rôznych náhodných efektov. Aj v tomto článku vám ukážeme, ako na to, aby ste boli spokojní.

Maximalizujte drevo

Vintage bývanie a drevo k sebe jednoducho patria. Ak chcete vo svojom dome maximalizovať nostalgické cítenie, prírodné drevo by mali tvoriť nielen doplnky, ale pokojne aj steny.

Charakter a teplo, ktoré so sebou drevo prináša oceníte počas hektických dní, ale aj bežného odpočinku.

Ak máte nízky rozpočet, stačí, ak bude drevom dýchať čo i len jedna lišta, malá stena alebo strop.

Vhodným dreveným materiálom na podlahy sa pre vás môže stať borovicové drevo. Akákoľvek podlaha, ktorá má na sebe mierny stupeň opotrebovania sa môže stať perfektným doplnkom vo vintage obývačke.

Zvoľte tlmené odtiene

Nadčasový vzhľad vášho vintage bývania dodajú tlmené odtiene pastelových farieb. Jemné miešanie týchto farieb dodáva potrebný záujem, ktorý môžete zvýšiť ešte žiaducejšou patinou.

Nezabudnite ani na tkaniny. Zamat, čalúnené kreslá či obyčajné drevené stoličky. To všetko patrí do vintage bývania.

Jedným zo skvelých doplnkov na steny môžu byť aj tapety. Kvetinový vzor umocní vintage štýl a náramne sa hodí do kúpeľne alebo spálne.

Staro-novým bývaním môže dýchať celý váš dom. Zvoľte tie správne vintage štýl doplnky a prepojenie dvoch svetov sa môže stať oslnivejším, ako by ste mohli čakať.

Vintage style kuchyne

S touto najdôležitejšou miestnosťou v dome môžete vyrobiť malé zázraky na počkanie. Stačí, ak sa zameriate na niekoľko doplnkov.

Navštevujte trhy so starožitnosťami alebo bazáry na internete, kde občas nájdete skutočné poklady rôznych druhov.

Interiér kuchyne bude vďaka tomu vyzerať neobyčajne a zároveň v ňom môžete ponechať to bežné formou spotrebičov, či iných doplnkov.

Vintage kuchyne sa zameriavajú na detaily, akými môžu byť otvorené police, regály či sklenené dvierka, ktoré všetkým ukážu historické servírovacie misky, či iné starožitné doplnky, ktoré umocnia každú funkciu vintage kuchyne.

Vintage štýl obývačka

Prvá cesta, ktorou sa môžete vybrať je starožitný vintage nábytok v podobe stolíka, obývacej steny, či knižnice. Nezabudnite ani na opotrebovaný vzhľad stien, a zaujímavé koberce.

Priestor však môžete dať aj moderným doplnkom. Táto obývačka s vintage nádychom preferuje biele steny v kombinácii s patinovaným kozubom a stolíkom. Moderný aspekt umocňujú farby a usporiadanie jednotlivých doplnkov.

Skvelými doplnkami v obývačke môžu byť aj staré kreslá, či starý klavír. Aby sme nezabudli – nebojte sa ani jemných vzorov.

Vintage štýl spálňa

Nadčasový dizajn vo vintage štýle môže mať aj vaša spálňa. Aj tu stačí, ak sa zameriate na niekoľko detailov a doplnkov.

Jedným z nich môžu byť nočné stolíky, v ktorých vyhráva kombinácia dreva a mosadze. Vintage moment dopĺňa čelo postele v tmavomodrej farbe so zamatovým materiálom.

Nadčasovým vintage doplnkom v spálni môže byť aj zrkadlo, ktoré v kombinácii s dubovou komodou pôsobí ako stará talianska spálňa z obdobia 20. rokov.

Vintage kúpeľňa

Oázu oddychu vytvoríte vďaka vani. Vintage kúpeľňa bez vane by bola ako osobnosť bez duše. Akú si teda vybrať?

Čím starší kúsok, tým lepší. Siahnite po starých medených vaňách a zožltnutých bronzových kohútikoch. V kombinácii s bambusom vytvoríte prirodzené miesto dýchajúce prírodou.

Môžete sa však vybrať aj celkom iným smerom. Vintage kúpeľňu môžete ozvláštniť tapetami, doplnkami v podobe umeleckých obrazov, či nezvyčajným dekadentným zrkadlo.

Ako si teda zariadiť bývanie vo vintage štýle? Stačí sa držať nasledujúcich krokov:

 • Sledujte bazáry, blšie trhy a nezatracujte starý dom, či nábytok po vašich prastarých rodičoch
 • Vintage miluje drevo a pretváranie starých vecí na nové. Skúste to s patinovaním či maľbou
 • Nebojte sa kombinácií starého a nového.
 • Vintage štýl znamená zamerať sa na doplnky. Tie vytvárajú charakter bývania

Obrázky: Pinterest.com
http://www.houseandgarden.co.uk/gallery/go-vintage
https://www.southernliving.com/home-garden/decorating/new-old-house-vintage#authentic-vintage-lighting

Aký je severský štýl v zariaďovaní bývania?

severský štýl bývania

Severský štýl bývania je typický je pre severské krajiny ako Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island či Dánsko. Čistota, jednoduchosť a ľahkosť tohto štýlu vám prevetrá hlavu a pomôže zrelaxovať.

Napriek tomu si naň málokto trúfne. Stačí si však osvojiť pár základných pravidiel a presvetlený interiér môžete mať aj u vás doma.

Severský štýl bývania je štýl “z rozumu”

Škandinávsky dizajn získal na popularite v 50. rokoch minulého storočia. Začalo to v roku 1947 kedy bol severský štýl uvedený na prestížnej výstave Triennale di Milano. Minimalistické prvky spôsobili medzi návštevníkmi hotovú senzáciu a vďaka úspechu v Miláne sa výstava presunula aj do USA a Kanady.

Americká roadshow prebiehala v rokoch 1954 až 1957 a slávila rovnako veľký úspech ako tá Milánska.

Škandinávsky štýl bol úplne odtrhnutý od zvyšku Európy, ktorá dovtedy preferovala opulentnosť a zdobenosť inšpirovanú luxusným životným štýlom aristokratov a kráľovských rodín.

Severský štýl vychádzal z drsnej škandinávskej klímy a okolitej krajiny. Dlhé a kruté zimy s pár hodinami denného svetla spôsobovali, že ľudia sa viac zdržiavali vo svojich príbytkoch.

Bolo preto nevyhnutnosťou aby sa v interiéri cítili príjemne a samotný priestor bol dostatočne útulný no stále vzdušný.

Severský dizajn je praktický a viac ako na ozdôbky vsádza na funkčnosť.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývaniaŠkandinávsky štýl bývania je o jednoduchosti, minimalizme a funkčnosti

Tieto tri slová sú mantrou, ktorú by ste si mali opakovať pri zariaďovaní severského interiéru.

Škandinávsky dizajn je vďačný a ideálny aj pre menšie byty. Vďaka striedmosti a správne zvoleným svetlým farbám dokáže opticky zväčšiť každý priestor. Pozrite sa s nami na základne prvky tohto oku lahodiaceho štýlu.

1. svetlo nadovšetko

Klasická severská zima je pochmúrna a tmavá. Denné svetlo je k dispozícii nanajvýš 7 hodín denne.

Základom škandinávskeho štýlu je využiť aj to málo svetla, ktoré tunajšia klíma ponúka, na maximum. Pri stavbe domu sa využívajú veľké presklenné steny či obrovské okná, ktoré sa neprekrývajú zbytočnými záclonami ani žalúziami. Ak si na závesy potrpíte, dbajte na použitie ľahkých tkanín ako je ľan alebo priehľadné textílie.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Dôležité sú tiež svietidlá a lampy. Strategické rozmiestnenie svetiel napomáha k príjemnej teplej atmosfére domova. Typickými svietidlami sú lampy v priemyselnom štýle. Nezabudnite ani na sviečky, ktorých mäkké svetlo príbytok zútulní.

2. funkčnosť a čistota

Pri výbere nábytku zvažujte aj jeho funkčnú stránku. Vhodné sú napr. viacúrovňové nástenné regály. Zvolené sedacie súpravy, stoly a stoličky by mali mať čisté línie a hladké, zaoblené hrany.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

3. dovoľte podlahe dýchať

Dlážka prekrytá kobercom od steny k stene je veľkým prehreškom voči severskému štýlu. Podlaha má byť čistá, nanajvýš pokrytá niekoľkými menšími koberčekmi alebo behúňmi.

Vhodným materiálom je drevo, ktoré sa využíva často v prírodnej forme alebo natreté na bielo.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

4. hlavne neutrálne

Škandinávsky dizajn pracuje s tlmenými, neutrálnymi farbami. Základom je biela, odtiene šedej, hnedej a čierna. Povolené sú aj pastelové farby, väčšinou odtiene zelenej alebo staroružovej tzv. dusty pink.

Moderný severský štýl bývania pripúšťa aj výrazné farby. Veľmi obľúbené sú odtene žltej až horčicovej.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Výrazné farby využívajte najmä na doplnkoch (ideálne sú vankúše alebo vázy). Zásadné kusy zariadenia by mali zostať neutrálne. Steny vymaľujte na bielo, necháte tak vyniknúť nábytku a doplnkom. Neutrálne farby pomáhajú interiér prejasniť a opticky ho zväčšiť.

5. zababušte sa

K severskému štýlu bezpodmienečne patria textílie, prikrývky a deky, ktoré vás počas zimných mesiacov poriadne zahrejú. Typické sú kožušiny, vlnené a mohérové deky či úpletové prehozy. Tkaniny vás nielen zahrejú, ale do neutrálneho interiéru prinesú ďalší rozmer v podobe novej textúry.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Ak máte možnosť, zadovážte si do svojho príbytku krb. Práve krb nesmie chýbať v žiadnom škandinávskom dome. Pozor však na pravé severské umiestnenie. Centrálna zóna obývacej izby nie je pre severanov typická – namiesto nej zapasujte krb do kúta miestnosti.

6. rešpektujte prírodu

Škandinávska architektúra a dizajn sú inšpirované okolitou krajinou a prírodou. Aj preto preferujú prírodné materiály. Číslom jeden je drevo, vlna, kožušina a koža.

Drevené podlahy, jedálenské stoly či konferenčné stolíky kombinujte s metalickými prvkami. Meď a mosadz dodá priestoru lesk.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Rešpekt k prírode stojí aj za eko-friendly zmýšľaním tamojších ľudí. Trojité sklo, poriadna izolácia stien a strechy a tepelné čerpadlá sú bežným štandardom švédskych novostavieb.

Pri tvorbe škandinávskeho príbytku rešpektujte prírodné zdroje a zamyslite sa nad efektívnym využívaním energie. Severský štýl bývania nie je len o jeho vizuálnej stránke ale aj o ekologickom myslení.

7. odviazané dekorácie

Doplnky a dekorácie vám dávajú príležitosť sa odviazať výraznejšie farby aj geometrické vzory sú povolené. Vsaďte na keramické vázy, sklenené doplnky a vankúše.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Typickým prvkom severského interiéru sú živé kvety. Črepníkové kvetiny, sukulenty ale ani čerstvé rezané kvety by u vás nikdy nemali chýbať.

8. udržujte poriadok

Jednou z charakteristík severského štýlu je bezpochyby poriadok. Jednoduchosť, striedmosť a minimalizmus ide ruka v ruke s dokonale uprataným interiérom.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Škandinávci sú aj vďaka funkčnej stránke nábytku, ktorú kladú na prvé miesto, majstri v odkladacích priestoroch. Každá vec, ktorú vlastníte, by mala mať presne určené miesto.

Príliš veľa zbytočností pohadzujúcich sa na komode, stole alebo gauči pôsobí rušivo. Veci by vám mali slúžiť a spôsobovať radosť, v opačnom prípade sa ich v mene hesla “menej je viac” zbavte.

Udržujte svoje obydlie čisté a čo najmenej prepchaté. Uvidíte, že sa budete cítiť vyrovnanejšie a kľudnejšie.

Nestarnúce prvky

Vďaka čistým líniám a minimalizmu je severský štýl nadčasový. Niektoré prvky sú ikonické a oplatí sa nimi inšpirovať.

Pozrite sa na výber 5 škandinávskych dizajnérov a ich najznámejšie výtvory.

swan-chair2

swan-chair

Arne Jacobsen, 1902-1971, Dánsko

najznámejšie dielo: “Swan chair

the-grasshopper-lamp-2

the-grasshopper-lamp

Greta Grossma, 1906-1999, Švédsko

najznámejšie dielo: “The grasshopper lamp”

seversky-styl-byvania-the-risom-chair

seversky-styl-byvania-15

Jens Risom, 1916, Dánsko

najznámejšie dielo: “The Risom chair”

the-chieftains-chair

Finn Juhl, 1912-1989, Dánsko

najznámejší výtvor: “The chieftains chair”

seversky-styl-byvania-14

the-artichoke-lamp-2

the-artichoke-lamp

 

Poul Henningsen, 1894-1967, Dánsko

najznámejšie dielo: “The artichoke lamp

Obrázky: Pinterest

 • Minimalizmus, jednoduchosť, striedmosť – tieto slová majte na pamäti pri zariaďovaní severského interiéru.
 • Nábytok má mať čisté línie a zaoblené hrany.
 • Vyhnite sa ozdobným prvkom ako vyrezávaným ornamentom, zdobeným reliéfom a podobne.
 • Škandinávsky dizajn má byť hlavne funkčný.
 • Základom je dostatok svetla – okná nezaťažujte zbytočnými záclonami.
 • Vyberajte len prírodné materiály – drevo, vlna, koža, kožušina.
 • Podlaha má dýchať, prípustné sú len menšie koberce, behúne alebo zvieracie kože.
 • Zariadenie voľte v prírodných farbách, pričom základom je biela.
 • Dovolený je farebný akcent v podobe doplnkov.
 • Neprepchajte interiér zbytočnosťami – veci, ktoré vám nerobia radosť vyhoďte.
 • Severský štýl bývania je prepojený s ekologickým myslením.