Ako si zariadiť bývanie vo vintage štýle?

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
4. júna 2018

Kategórie

Ako si zariadiť bývanie vo vintage štýle?
4.3 6 hodnotení

Snúbi sa v ňom niečo staré, niečo nové, a zároveň moderné. Vintage štýl bývania je veľmi obľúbený. Aj preto, že dokáže pretaviť všetky tieto spomenuté prvky do dych berúceho celku. A stačí vám k tomu aj starý dom, ktorý je pre vintage štýl bývania ako stvorený.

Vytvorte si plán

Začnite jednoducho. Napíšte si svoju predstavu o vintage bývaní na papier. Zvážte podmienky, ktoré máte vo svojom dome, a ktoré vám to dovolia a nebojte sa výziev.

Nebojte sa nekonzistentných štýlov okien, rôznych dĺžok dosiek ani vytvoreniu rôznych náhodných efektov. Aj v tomto článku vám ukážeme, ako na to, aby ste boli spokojní.

Maximalizujte drevo

Vintage bývanie a drevo k sebe jednoducho patria. Ak chcete vo svojom dome maximalizovať nostalgické cítenie, prírodné drevo by mali tvoriť nielen doplnky, ale pokojne aj steny.

Charakter a teplo, ktoré so sebou drevo prináša oceníte počas hektických dní, ale aj bežného odpočinku.


Ak máte nízky rozpočet, stačí, ak bude drevom dýchať čo i len jedna lišta, malá stena alebo strop.

Vhodným dreveným materiálom na podlahy sa pre vás môže stať borovicové drevo. Akákoľvek podlaha, ktorá má na sebe mierny stupeň opotrebovania sa môže stať perfektným doplnkom vo vintage obývačke.

Zvoľte tlmené odtiene

Nadčasový vzhľad vášho vintage bývania dodajú tlmené odtiene pastelových farieb. Jemné miešanie týchto farieb dodáva potrebný záujem, ktorý môžete zvýšiť ešte žiaducejšou patinou.

Nezabudnite ani na tkaniny. Zamat, čalúnené kreslá či obyčajné drevené stoličky. To všetko patrí do vintage bývania.

Jedným zo skvelých doplnkov na steny môžu byť aj tapety. Kvetinový vzor umocní vintage štýl a náramne sa hodí do kúpeľne alebo spálne.


Staro-novým bývaním môže dýchať celý váš dom. Zvoľte tie správne vintage štýl doplnky a prepojenie dvoch svetov sa môže stať oslnivejším, ako by ste mohli čakať.

Vintage style kuchyne

S touto najdôležitejšou miestnosťou v dome môžete vyrobiť malé zázraky na počkanie. Stačí, ak sa zameriate na niekoľko doplnkov.

Navštevujte trhy so starožitnosťami alebo bazáry na internete, kde občas nájdete skutočné poklady rôznych druhov.

Interiér kuchyne bude vďaka tomu vyzerať neobyčajne a zároveň v ňom môžete ponechať to bežné formou spotrebičov, či iných doplnkov.

Vintage kuchyne sa zameriavajú na detaily, akými môžu byť otvorené police, regály či sklenené dvierka, ktoré všetkým ukážu historické servírovacie misky, či iné starožitné doplnky, ktoré umocnia každú funkciu vintage kuchyne.


Vintage štýl obývačka

Prvá cesta, ktorou sa môžete vybrať je starožitný nábytok v podobe stolíka, obývacej steny, či knižnice. Nezabudnite ani na opotrebovaný vzhľad stien, a zaujímavé koberce.

Priestor však môžete dať aj moderným doplnkom. Táto obývačka s vintage nádychom preferuje biele steny v kombinácii s patinovaným kozubom a stolíkom. Moderný aspekt umocňujú farby a usporiadanie jednotlivých doplnkov.

Skvelými doplnkami v obývačke môžu byť aj vintage kreslá, či starý klavír. Aby sme nezabudli – nebojte sa ani jemných vzorov.

Vintage štýl spálňa

Nadčasový dizajn vo vintage štýle môže mať aj vaša spálňa. Aj tu stačí, ak sa zameriate na niekoľko detailov a doplnkov.

Jedným z nich môžu byť nočné stolíky, v ktorých vyhráva kombinácia dreva a mosadze. Vintage moment dopĺňa čelo postele v tmavomodrej farbe so zamatovým materiálom.


Nadčasovým vintage doplnkom v spálni môže byť aj zrkadlo, ktoré v kombinácii s dubovou komodou pôsobí ako stará talianska spálňa z obdobia 20. rokov.

Vintage kúpeľňa

Oázu oddychu vytvoríte vďaka vani. Vintage kúpeľňa bez vane by bola ako osobnosť bez duše. Akú si teda vybrať?

Čím starší kúsok, tým lepší. Siahnite po starých medených vaňách a zožltnutých bronzových kohútikoch. V kombinácii s bambusom vytvoríte prirodzené miesto dýchajúce prírodou.

Môžete sa však vybrať aj celkom iným smerom. Vintage kúpeľňu môžete ozvláštniť tapetami, doplnkami v podobe umeleckých obrazov, či nezvyčajným dekadentným zrkadlo.

Ako si teda zariadiť bývanie vo vintage štýle? Stačí sa držať nasledujúcich krokov:


  • Sledujte bazáry, blšie trhy a nezatracujte starý dom, či nábytok po vašich prastarých rodičoch
  • Vintage miluje drevo a pretváranie starých vecí na nové. Skúste to s patinovaním či maľbou
  • Nebojte sa kombinácií starého a nového.
  • Vintage štýl znamená zamerať sa na doplnky. Tie vytvárajú charakter bývania

Obrázky: Pinterest.com
http://www.houseandgarden.co.uk/gallery/go-vintage
https://www.southernliving.com/home-garden/decorating/new-old-house-vintage#authentic-vintage-lighting

Ako si zariadiť bývanie vo vintage štýle?
4.3 6 hodnotení

Ako si zariadiť bývanie vo vidieckom štýle?

Vidiecky štýl vychádza hlavne z funkčnosti.

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
3. júla 2018

Kategórie

Ako si zariadiť bývanie vo vidieckom štýle?
4.5 6 hodnotení

Túžite preniesť do svojho bytu či domu kúsok nevšednosti a sofistikovanosti?

Potom je pre vás vidiecky štýl bývania ako stvorený.

Charakterizujú ho totiž maličkosti, prírodné materiály, nekonečné možnosti výberu dekorácií, ale čo je najdôležitejšie: bývanie v tomto štýle sa prenesie aj do vašich vzťahov a všade navôkol budete cítiť teplo domova a harmónie.

Ako dostať vidiecky štýl do vašich izieb? Poďme sa na to pozrieť!

Preneste sa do Európy aj Ameriky

Zariadiť si interiér vo vidieckom duchu sa môže zdať na prvý pohľad celkom jednoduché. Vedeli ste však, že aj v rámci tohto štýlu máte na výber rôzne tipy na to, ako má takýto dom vyzerať?


Americký vidiecky štýl
Americký vidiecky štýl

Vidieckych štýlov môže byť niekoľko. Patrí sem americký, anglický, škandinávsky, francúzsky, taliansky, španielsky, ale aj slovenský vidiek. Vo svojom bývaní sa tak môžete skutočne preniesť do akéhokoľvek miesta, ktoré máte radi.

Anglický vidiecky štýl
Anglický vidiecky štýl

Čo tieto štýly charakterizuje?

Vidiecky štýl je o funkčnosti, ale aj štýlovosti

Ak túžite po interiéri v americkom vidieckom štýle, inšpirovať sa môžete starými farmárskymi usadlosťami. Na rozdiel od francúzskeho štýlu je charakteristický tým, že všetko v jeho interiéri je funkčne využité.

V tomto duchu by v interiéri teda nemali byť výlučne štýlové prvky, ale všetko v týchto izbách sa má aj skutočne využívať. A tak aj keď sa to nezdá, americký vidiecky štýl je charakteristický jednoduchosťou. Tu teda musíte zabudnúť na detaily, a nakúpiť skutočne iba to, čo využijete.

Ak pre vás bývanie znamená elegantnosť a útulnosť, potom je pre vás anglický vidiecky štýl ako stvorený. Aj keď by ste ho mali kombinovať pomocou rôznych historických období, ten súčasný moderný anglický vidiek vás môže osloviť.


V rámci farebnosti sa tu môžete doslova vyblázniť, a použiť môžete aj také šialené farby, akou je horčicová či vínovočervená. Vhodné sú aj vzory, baldachýny, volány a vytvorenie mierneho luxusu v podobe čipiek, kvetinových vzorov, krčahov a sôch.

Jednoduchosť verzus romantika

Americký vidiek, to je funkčnosť. Anglický je zas eleganciou, škandinávsky – to je minimalizmus a jednoduchosť.

Jednu vec má však s americkým štýlom spoločnú. Tou je práve funkčnosť.

No v rámci bývania je škandinávsky štýl ešte čistejší a priezračnejší. Charakterizujú ho prírodné farby a materiály, dostatok svetla, a nábytok je typický čistými líniami a zaoblenými tvarmi. Pokiaľ milujete minimalizmus, škandinávsky vidiecky štýl je pre vás ako stvorený. Poďme však preč zo škandinávskeho vidieka do celkom odlišného sveta.

Škandinávsky vidiecky štýl
Škandinávsky vidiecky štýl

Francúzsky vidiecky štýl vám otvára nekonečné spektrum možností. Môžete ho totiž poňať ako Parížania alebo sa inšpirovať Provensálskom. Vidieku je bližší skôr ten druhý aspekt, a tak sa pripravte na veľkú dávku romantiky.


Takýto je totiž Provensálsky vidiecky štýl. Vyberajte tu teda výlučne zdobený nábytok, prvky a doplnky krehkého vzhľadu. Pastelové a perleťové odtiene si u vás na stenách určite nájdu svoje miesto a aj vďaka nim môže mať akýkoľvek priestor aj jemný rustikálny nádych.

Provensálsky vidiecky štýl
Provensálsky vidiecky štýl

Milovníci doplnkov sa tu určite vybláznia, keďže tento štýl je pre to ako stvorený. Pozor však na prezdobenosť, aj príliš veľa levandule a dekorácií môže pôsobiť rušivo.

Po taliansky či po španielsky?

Posledné dva európske vidiecke štýly.

Čím vás oslovia?

Ich vlastnosti sú celkom zrozumiteľné, a najkrajšie vidiecke príklady bývania v týchto krajinách ponúkajú jednoznačne obrovské vily. Ako by malo vyzerať bývanie v tomto duchu?


španielsky vidiecky štýl
Španielsky vidiecky štýl
Taliansky vidiecky štýl
Taliansky vidiecky štýl

Priestor by sa mal niesť v starovekom duchu panstva a pokojne sa kombinuje práve s modernejšími prvkami nábytku. Nuž a čerešničkou hlavne na talianskom vidieku, je nespočetné množstvo terás. Vám bude určite stačiť jedna, no pokojne v temperamentnom duchu, ako sa na Talianov patrí so štipkou dlhých večerov.

Vidiecky štýl na Slovensku

Pamätáte si, ako žili kedysi vaši starí rodičia?

Inšpiráciou môže byť napríklad skanzen. Aj keď sa dnes už určite takto nebýva, niečo zo slovenského vidieckeho štýlu si určite obľúbite.

slovenský vidiecky štýl
Slovenský vidiecky štýl

Príkladom môže byť drevo, pec, masívny stôl, stoličky, rôzne prvky a doplnky v ľudovom štýle a v poslednej dobe obľúbená modrotlač, ktorá má svoje miesto aj v interiérovom dizajne. Slovenský vidiek môže byť naozaj krásnou bodkou za prehliadkou jednotlivých vidieckych štýlov.

Teraz sa však poďte pozrieť na to, ako by mali vyzerať konkrétne izby.


Kráľovná kuchyňa

Trávime v nej najviac času. Nesú sa ňou rôzne vône a zaujímavá atmosféra spoločenstva. V každom dome a byte je jednoducho kráľovnou a do žiadnej inej izby v dome sa nehodí viac ako práve do kuchyne. Tá vidiecka miluje bielu farbu, rustikálne, priam až zberateľské kúsky v podobe nábytku či stoličiek.

vidiecka kuchyňa
Vidiecka kuchyňa

Pokúste sa aj o inovatívne zapojenie spotrebičov do tohto štýlu, aby tak mohlo všetko spolu ladiť a zároveň priniesť teplý a celkovo príjemný dojem, ktorý má z tohto miesta skutočne sálať. Nezabudnite na to, že tento štýl nenesie so sebou výlučne prívlastok staromódny.

Vyhrať sa tu môžete s rôznymi materiálmi a kombináciami. Aj tu sa môžete rozhodnúť len pre funkčnosť a jednoduchosť, alebo práve naopak, pre Provensálsko a detaily. Rozhodnutie je teda na vás.

Spoločenstvo obývačky

Táto miestnosť v dome má priam privolávať všetkých jej členov k tomu, aby sa mohli spolu stretnúť.

Vedeli ste, že aj tu môžete s pomocou dobrého dizajnéra vytvoriť pokojne mix vidieckych štýlov?


obývačka vo vidieckom štýleNebojte sa v tomto priestore staviť na starodávne aj moderné prvky, na rustikálne dekorácie, ale aj kopec svetla, jednoduchosti alebo doplnkov. Príkladom vidieckej obývačky môže byť aj biela pohovka so vzorovanými vankúšmi. Z odtieňov tu môžete staviť na striedme biele, sivé staroružové a bledomodré odtiene.

Aj tu sa držte prírodných látok, dreva, kovu či číreho skla. A voľte doplnky a dekorácie z týchto materiálov. Predstavte si svoje teplo domova so štýlom, ktorý je vám najbližšie, a ihneď budete vedieť, v akom duchu sa bude niesť vaša obývačka.

Spánok vo vidieckej spálni

Určite nezabudnuteľný.

Musíte si ho však takým vytvoriť. Spí sa nám dobre aj vďaka tomu, že máme svoje miesto, kde sa cítime dobre, a tak práve spálňa vo vidieckom štýle môže evokovať všetko príjemné, čo sa nám so spaním spája.

Viete, v čom je vidiecka spálňa iná ako ostatné? Jednoduchým a efektívnejším priestorom. Takéto spálne chcú iba byť. Ako im to umožniť?


spálňa vo vidieckom štýle
Spálňa vo vidieckom štýle

Vytvorte si javisko.

Urobte si dokonalý strop a steny, ktoré spôsobia, že žiadna miestnosť v dome už nebude tak útulná. Môže to byť drevo, borovicové dosky, steny s neutrálnymi farbami.

Dajte si záležať aj na tom všetkom, čo vidíte, keď si ľahnete do postele. Okrem javiska sú druhými najdôležitejšími prvkami v spálni veci, ktoré máte na dosah ruky. Sú to zdedené objekty, staré skrine, zvetrané kufre a šatníky a začnite kombinovať. Môžete im dať aj nový nádych prostredníctvom patinovania.

Dajte starým veciam druhú šancu, nové využitie, a zároveň život. Z vašej spálne tak vytvoríte jeden príbeh.

Vidiecky štýl sa môže objaviť v akejkoľvek vašej izbe, na rôznych doplnkoch a veciach. Zamilujete si ho, a nebudete ani vedieť ako. Vidiecky štýl je totiž synonymom rodiny, útulnosti, pokoja a príjemnej atmosféry.

Foto: pinterest.com