Aký je provensálsky štýl v zariaďovaní bývania?

shutterstock

Vonia po levanduliach a je prežiarený slnkom. Provensálsky štýl.

Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

Zariadiť interiér v tomto populárnom štýle pre mnohých znamená povestné premeniť dom na domov.

Zrodený v juhovýchodnom Francúzsku…

Provensálsky štýl tak, ako ho poznáme a milujeme dnes vznikol v čarovnom historickom území juhovýchodného Francúzska ležiaceho na pobreží Stredozemného mora.

Je to vidiecka odnož francúzskeho palácového štýlu silne ovplyvnená stredomorským dizajnom. Zrodil sa na prahu 19. storočia pod taktovkou francúzskej buržoázie, ktorá si zariaďovala svoje malebné vidiecke sídla práve v provinciách južného Francúzska.

pinterest.com

Niesli sa v znamení jednoduchosti so zachovaním typickej francúzskej elegancie. V atmosfére interiéru sa odrážala krása okolitej krajiny, sviežosť vidieka a kúzlo starého sveta.

Pre koho je provensálsky štýl vhodný

Francúzsky dizajn sa v súčasnej dobe teší mimoriadnej popularite.

Pristane najmä vidieckym, presvetleným bytom a domom. Vnáša do priestoru domácku atmosféru, harmóniu a pokoj. Takto zariadený interiér pôsobí predovšetkým útulne a teplo, pričom si zachováva sviežosť a eleganciu.

Je mimoriadne vhodný pre rodinne založené typy ľudí, ktorí sa radi vracajú domov ako do hniezdočka pokoja. Je ozdobný, viac ženský.

Milujú ho predovšetkým romantické a nostalgické duše so záľubou v pôvabných drobnostiach a ľudia s vkusom pre dizajn. V opačnom prípade sa snaha o interiér so závanom pôvabného Francúzska môže zmeniť na preplácaný gýč.

Provensálsky štýl v sebe ukrýva ducha času

Moderné prvky dokážu jeho jedinečnú atmosféru rýchlo zlomiť. Interiér zariadený v tomto dizajne je teplý a predstavuje ideálne miesto pre odpočinok. Potrebuje predovšetkým dostatok priestoru a veľké okná.

Byt či dom by mal byť vzdušný a presvetlený.

pinterest.com

Farby v provensálskom štýle

Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami.

Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.

Z farieb dominuje biela, smotanová a piesková. Skvele zapôsobí aj levanduľová, terakotová, indigová a svetlosivá. Farby by mali byť skôr tlmené. Klasická kombinácia je biela, levanduľová a indigová. Tmavé farby do provensálskeho interiéru nepatria.

Dekorácie provensálskeho štýlu

Obľúbenými dekoráciami v provensálsky ladenom interiéri sú keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou. Vhodné sú aj drobné maľované obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch a samozrejme, čerstvá i sušená levanduľa.

Veľmi dobre zahrajú aj prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách. Často sa používajú textílie s kvetinovými vzormi a s čipkou.

Vhodné sú záclony, závesy, dekoračné dečky a vankúšiky. Interiéru dodávajú teplo a pocit pohody. Typické je štandardné stropné svietidlo so zdobeným tienidlom alebo s jemnou patinou.

Ako dosiahnuť provensálsky štýl v kuchyni

Kuchyňa je vo vidieckom štýle stredobodom rodinného života.

provensálska kuchyňa je útulná a bohato zdobená. Cítiť z nej pohodlie a teplo, ktoré jej dodávajú vyrezávané drevené fasády kuchynskej linky, svetlé záclony s kvetinovým motívom, zdobené hrnce, misy a koreničky.

pinterest.com

Vhodné sú svetlé, tlmené farby. Veľmi obľúbená je béžová, horčicová a olivová. Biele kuchyne sú veľmi populárne, ale kuchynská linka môže byť aj levanduľová alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom sú bylinky v hlinených, kovových alebo zdobených keramických kvetináčoch. Prím hrá levanduľa.

Ak je kuchynské náradie v súhlasiacom dizajne, je vhodné ho umiestniť do otvorených políc a regálov. Oproti tomu, moderné kuchynské spotrebiče je lepšie zabudovať a “skryť”. Ak ich však chcete mať viditeľné, farebne vyberajte biele kuchynské spotrebiče.

Provensálska spálňa je oázou pokoja a oddychu

Samozrejmosťou sú svetlé a pastelové farby, ale hlavnú rolu tu hrajú textílie.

pinterest.com

Na mieste sú predovšetkým prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb. Posteľná bielizeň je zdobená drobným kvetinovým vzorom, hodia sa prehozy a dekoratívne vankúšiky.

Okná zdobia vzorované závesy, na drevenej podlahe sú mäkučké, svetlé koberčeky. Posteľ môže byť vo svetlom dreve so zdobeným, vyrezávaným čelom, ale na mieste sú aj štýlové kované postele. Okrem stropného svietidla sú vhodné stojanové nočné lampy umiestnené na stolíkoch.

Obývačka kombinuje pohodlie, eleganciu a umenie

Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú obrazy na stenách, ktoré jej dodávajú žiadaný pôvab. Ideálne sú maľby kvetín alebo krajiniek na plátne.

Obývačka bez nich pôsobí chladne.

pinterest.com

Výborne zahrá aj zrkadlo v masívnom kovovom alebo v drevenom vyrezávanom ráme. Nábytok obývacej izby by mal byť drevený, svetlý, na vysokých nohách, môže ho zdobiť patina a kovové detaily.

Vhodné je textilné čalúnenie s kvetinovým vzorom. Na mieste sú kované doplnky ako lustre, lampy, svietniky či kvetináče. Veľmi obľúbené sú drevené stropné trámy a kamenné kozuby.

Teplo a útulnú atmosféru podčiarkujú aj keramické drobnosti ako vázy, figúrky, tanieriky a misky.

Menej žiaducim prvkom, ktorý má väčšina majiteľov domov a bytov problém vypustiť, je televízor. Jeho moderný dizajn a tmavá farba môže atmosféru izby pomerne ľahko narušiť.

Vidiecka obývačka je strediskom oddychu a spoločenských stretnutí. V ideálnom prípade sa televízora vzdajte, prípadne ho sofistikovane ukryte.

Provensálska kuchyňa: 21 skvelých inšpirácií + ako ju zariadiť

kuchyňa v provensálskom štýle
shutterstock

Pri zariaďovaní kuchyne treba vychádzať zo štýlu celého vášhu príbytku. Jednou z možností je kuchyňa v provensálskom štýle, ktorý sa využíva hlavne na chalupách a usadlostiach mimo mesta.

Vidiecky charakter bývania získava na čoraz väčšej popularite a razí si  cestu aj do miest. Nezáleží na tom, či bývate v dome alebo v panelákovom byte, ak je vám francúzsky vidiecky štýl blízky, poďte do toho.

Dnes sa pozrieme na kuchyne v štýle Provence.

Kuchyňa v provensálskom štýle

Provensálsky štýl vznikol v 18. storočí vo Francúzsku, no možno vás prekvapí, že s pravým vidiekom nemal nič spoločné. Provensálsky štýl, i keď sa mu hovorí aj vidiecky, pochádza z francúzskych palácov. Keď si panstvo potrebovalo oddýchnuť, ideálnym útočiskom bolo menšie vidiecke sídlo.

Na rozdiel od oficiálnych príbytkov plných zlata či kryštálu, bolo vidiecke sídlo tým pravým miestom pre nenútenosť a relax. Chýry o panskom vidieckom štýle sa šírili a až o 100 rokov neskôr si tento smer našiel uplatnenie aj u bežných ľudí.
pinterest.com

Dnes je tento štýl obľúbený na celom svete a niet sa čo čudovať. Stačí pohľad na pravé provensálske obydlie a človek sa razom presunie na slnečný juh Francúzska prevoňaný levanduľou a viničom.

Vidiecky štýl a kuchyňa v provensálskom štýle je vhodná najmä pre romantické povahy, ale aj pre tých, ktorí potrebujú vypnúť a aj v bežný deň sa cítiť ako na dovolenke.

Ako začať s kuchyňou v provensálskom štýle

Tento štýl si vyžaduje veľký cit pre detail a vkus v kombinovaní rôznych materiálov, farieb a tvarov.

V porovnaní s čistým severským dizajnom či minimalistickou japonskou filozofiou sa provensálsky štýl môže javiť prepchatý a niekedy chaotický.

Nedajte sa odradiť počiatočným neúspechom a skúšajte kombinovať a hrať sa. Výsledkom bude čarovný interiér, ktorý okúzli každú návštevu.

Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách. Obľúbená je čistá biela alebo s ošúchaným efektom, patinou či popraskaným lakom. Ak máte radi farby, kombinujte bielu s pastelovými odtieňmi fialovej alebo modrej.

Vhodnou voľbou je omietka v pastelových farbách alebo ručne maľované obkladačky.

Ak sa vám biela zdá neosobná, zvoľte drevené prvky, ktoré jemnej bielej dodajú teplejší nádych.

Nezabúdajte na textílie, závesy, vankúšiky a čalúnenia na stoličkách a kreslách.

Vhodnými doplnkami sú prútené košíky, keramické misky, sušené kytice z levandule a bytové dekorácie z tepaného železa.

pinterest.com
pinterest.com

V hlavnej úlohe biela

Biela je alfou a omegou provensálskeho štýlu.

Dodáva príbytku ľahkosť, sviežosť a opticky zväčší aj ten najmenší priestor. Pre niekoho je biela dôkazom nedostatku fantázie, biela farba však ponúka ohromný priestor pre kreativitu. Nie sú biele kuchyne ako biele kuchyne.

pinterest.com

Pri zariaďovaní príbytku bielym nábytkom a doplnkami si treba dávať pozor na dostatok citu pre dizajn. V opačnom prípade inak nadčasová biela skĺzne k fádnosti a sterilite.

Pozrite sa na 3 tipy, ako pracovať s bielou.

1. Nie je biela ako biela

Ak máte za sebou svadbu alebo ste asistovali pri výbere svadobných šiat, určite ste prišli na to, že biela má viacero odtieňov a stupňov.

Pri zariaďovaní interiéru v bielej farbe je dôležité kombinovať viac odtieňov bielej. Získate tým tzv. efekt tieňovania a váš príbytok nebude pôsobiť nudne. Biele spektrum môžeme rozdeliť na 2 skupiny. Prvou sú jemné, tlmené odtiene s nádychom do žlta. Tou druhou sú studené tóny bielej s modrým odleskom.

pinterest.com

Základným pravidlom je kombinovať odtiene len v rámci jednej skupiny. V opačnom prípade bude biela pôsobiť rušivo.

Vyhnite sa snehobielej farbe, ktorá je príliš ostrá a studená.

2. Viac je viac

To platí pre materiály a štruktúry. Aby váš biely príbytok vynikol a biela farba spolu fungovala, je dôležité odlíšiť jednotlivé prvky použitím rôznych materiálov. Kombinujte trvdé plátno s mäkkou bavlnou, lesklý náter s matnými doplnkami a podobne. Hrajte sa s textúrou a vzormi.

pinterest.com

3. Svetlo dokáže divy

Výberu svetla by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako nábytku. Svetlo vie byť mäkké, ostré, studené aj teplé. Pri bielych interiéroch je uhol svietenia, intenzita aj farba dôležitá pre celkový dojem vášho bývania.

pinterest.com

Kuchyňa je srdcom domova

Žiadny iný štýl si nepotrpí na kuchyňu tak, ako ten provensálsky. Kuchyňa je miestom, kde sa ľudia stretávajú a trávia spoločný čas. Základnou esenciou provensálskej kuchyne je ľudskosť a pocit skutočného domova.

Veľký dôraz sa kladie na funkčnosť.

Kuchyňa v provensálskom štýle je častokrát väčšia ako ich obývacia časť. Okrem kuchynskej linky obsahuje pracovný ostrovček a veľký jedálenský stôl.

Zvykom je, že nad ostrovčekom bývajú uložené visiace panvice a nádoby na varenie. O kuchyňu vo vidieckom štýle sa treba pravidelne starať aby ste rýchlo neskĺzli do neporiadku.

pinterest.com

Skrinky a police

Základom kuchyne je kuchynská stena. Tá provensálska musí byť z časti otvorená. Kombinujte uzatvárateľné skrinky s otvorenými policami, zásuvkami a policami so závesom. Rukoväte na skrinkách môžu byť drevené, medené alebo z tepaného železa.

pinterest.com
pinterest.com

Dobrá rada

Hrnce a panvice neskrývajte pred očami návštevníkov. Pravá vidiecka kuchyňa má kuchynskú výbavu zavesenú na stene či na policiach. To isté platí pre taniere, dózy a keramické misky.

Skrinky a police vyberajte biele, drevené alebo v pastelových farbách.

Kuchynské spotrebiče

Plynové sporáky už dávno vymenili tradičné kachlové pece. Súčasná kuchyňa v provensálskom štýle používa sporáky z matnej čiernej alebo nerezovej ocele. Príjemným bonusom sú mosadzné detaily. Nič však netreba prehánať a aj klasické nerezové alebo biele chladničky sa dajú do provensálskeho obydlia zasadiť s vkusom. Populárne sú tiež kompletne biele spotrebiče.

Kuchynská linka v provensálskom štýle a stena

Pri výbere kuchynskej linky máte bohaté možnosti. Základným materiálom je drevo (ideálne dub), kameň (vápenec, bridlica, mramor), dlaždice či doska z lešteného betónu, ktorú je možné aj zafarbiť.

Pracovná doska z nerezovej ocele nie je zrovna typicky provensálska. Ak sa pre ňu rozhodnete, obklopte ju ručne maľovanými obkladačkami, textíliami a drevenou podlahou, vďaka tomu vyznie menej priemyselne.

Kuchynský drez je vhodný z nerezovej ocele či kameňa. Klasickú pákovú batériu vymeňte za kohútikovú.

Na stenu odporúčame ručne maľované obkladačky, glazovanú keramiku či terracottové  dlaždice.

Textílie

Textil nesmie chýbať v žiadnej kuchyni!

Zlaďte záves na kuchynskej stene so závesmi okolo okien a máte vyhraté. Pekným detailom sú obrusy, dečky a voľne zavesené kuchynské utierky. Berte však na vedomie, že textílie sú lapačom prachu.

Podlaha

V mnohých provensálskych domoch nájdeme drevenú podlahu totožnú s dreveným stropom. Drevo môže byť prírodné, alebo farbené bielou či pastelovými farbami.

Ak vás drevo neoslovuje, vyskúšajte terracottu, farebné cementové dlaždice, ktoré sú aj extrémne odolné, alebo kamennú dlažbu.

Sedenie

Ideálnym sedením sú staré drevené lavice, drevené stoličky vytkané slamou, stoličky z tepaného železa či stoličky s rovnakým čalúnením ako sú závesy.

Pri železných stoličkách pozor na podlahu! Nie všetky materiály sú pre ťažký kov dostatočne odolné.

Doplnky v provensálskom štýle

Pri výbere doplnkov buďte opatrní. Provensálska kuchyňa je otvorená a plná predmetov, ktoré sú v bežnej kuchyni ukryté pred zrakmi ľudí. Ak túžite po doplnkoch, siahnite po čerstvých a sušených kvetoch. Typickým kvetom je levanduľa, slnečnica a hortenzia.

Zaobstarajte si tiež kohúta z keramiky alebo kameňa, ktorý je symbolom nielen vidieka, ale aj Francúzska.

Provensálska kuchyňa:

  • Základnou farbou provensálskeho štýlu je biela.
  • Povolené sú kombinácie s drevom, prírodným kameňom a pastelovými farbami.
  • Kuchynská stena má byť z časti otvorená.
  • Vystavte taniere, panvice, keramické misky do otvorených políc.
  • Stenu za linkou obložte ručne maľovanými obkladačkami, terracottovými dlaždicami alebo kameňom.
  • Kuchynské umývadlo môžete ale nemusíte prispôsobovať provensálskemu štýlu. Určite však vymeňte pákovú batériu za kohútikovú.
  • Nezabúdajte na textílie, čím viac, tým lepšie.
  • Nepreháňajte to s doplnkami.
  • Samozrejmosťou by mali byť kvety, hlavne lenaduľa, slnečnice alebo hortenzia.