Vonia po levanduliach a je prežiarený slnkom. Provensálsky štýl.
Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.
Zariadiť interiér v tomto populárnom štýle pre mnohých znamená povestné premeniť dom na domov.
Zrodený v juhovýchodnom Francúzsku…
Provensálsky štýl tak, ako ho poznáme a milujeme dnes vznikol v čarovnom historickom území juhovýchodného Francúzska ležiaceho na pobreží Stredozemného mora.
Je to vidiecka odnož francúzskeho palácového štýlu silne ovplyvnená stredomorským dizajnom. Zrodil sa na prahu 19. storočia pod taktovkou francúzskej buržoázie, ktorá si zariaďovala svoje malebné vidiecke sídla práve v provinciách južného Francúzska.
Niesli sa v znamení jednoduchosti so zachovaním typickej francúzskej elegancie. V atmosfére interiéru sa odrážala krása okolitej krajiny, sviežosť vidieka a kúzlo starého sveta.
Pre koho je provensálsky štýl vhodný
Francúzsky dizajn sa v súčasnej dobe teší mimoriadnej popularite.
Pristane najmä vidieckym, presvetleným bytom a domom. Vnáša do priestoru domácku atmosféru, harmóniu a pokoj. Takto zariadený interiér pôsobí predovšetkým útulne a teplo, pričom si zachováva sviežosť a eleganciu.
Je mimoriadne vhodný pre rodinne založené typy ľudí, ktorí sa radi vracajú domov ako do hniezdočka pokoja. Je ozdobný, viac ženský.
Milujú ho predovšetkým romantické a nostalgické duše so záľubou v pôvabných drobnostiach a ľudia s vkusom pre dizajn. V opačnom prípade sa snaha o interiér so závanom pôvabného Francúzska môže zmeniť na preplácaný gýč.
Provensálsky štýl v sebe ukrýva ducha času
Moderné prvky dokážu jeho jedinečnú atmosféru rýchlo zlomiť. Interiér zariadený v tomto dizajne je teplý a predstavuje ideálne miesto pre odpočinok. Potrebuje predovšetkým dostatok priestoru a veľké okná.
Byt či dom by mal byť vzdušný a presvetlený.
Farby v provensálskom štýle
Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami.
Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.
Z farieb dominuje biela, smotanová a piesková. Skvele zapôsobí aj levanduľová, terakotová, indigová a svetlosivá. Farby by mali byť skôr tlmené. Klasická kombinácia je biela, levanduľová a indigová. Tmavé farby do provensálskeho interiéru nepatria.
Dekorácie provensálskeho štýlu
Obľúbenými dekoráciami v provensálsky ladenom interiéri sú keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou. Vhodné sú aj drobné maľované obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch a samozrejme, čerstvá i sušená levanduľa.
Veľmi dobre zahrajú aj prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách. Často sa používajú textílie s kvetinovými vzormi a s čipkou.
Vhodné sú záclony, závesy, dekoračné dečky a vankúšiky. Interiéru dodávajú teplo a pocit pohody. Typické je štandardné stropné svietidlo so zdobeným tienidlom alebo s jemnou patinou.
Ako dosiahnuť provensálsky štýl v kuchyni
Kuchyňa je vo vidieckom štýle stredobodom rodinného života.
Tá provensálska kuchyňa je útulná a bohato zdobená. Cítiť z nej pohodlie a teplo, ktoré jej dodávajú vyrezávané drevené fasády kuchynskej linky, svetlé záclony s kvetinovým motívom, zdobené hrnce, misy a koreničky.
Vhodné sú svetlé, tlmené farby. Veľmi obľúbená je béžová, horčicová a olivová. Biele kuchyne sú veľmi populárne, ale kuchynská linka môže byť aj levanduľová alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom sú bylinky v hlinených, kovových alebo zdobených keramických kvetináčoch. Prím hrá levanduľa.
Ak je kuchynské náradie v súhlasiacom dizajne, je vhodné ho umiestniť do otvorených políc a regálov. Oproti tomu, moderné kuchynské spotrebiče je lepšie zabudovať a “skryť”. Ak ich však chcete mať viditeľné, farebne vyberajte biele kuchynské spotrebiče.
Provensálska spálňa je oázou pokoja a oddychu
Samozrejmosťou sú svetlé a pastelové farby, ale hlavnú rolu tu hrajú textílie.
Na mieste sú predovšetkým prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb. Posteľná bielizeň je zdobená drobným kvetinovým vzorom, hodia sa prehozy a dekoratívne vankúšiky.
Okná zdobia vzorované závesy, na drevenej podlahe sú mäkučké, svetlé koberčeky. Posteľ môže byť vo svetlom dreve so zdobeným, vyrezávaným čelom, ale na mieste sú aj štýlové kované postele. Okrem stropného svietidla sú vhodné stojanové nočné lampy umiestnené na stolíkoch.
Obývačka kombinuje pohodlie, eleganciu a umenie
Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú obrazy na stenách, ktoré jej dodávajú žiadaný pôvab. Ideálne sú maľby kvetín alebo krajiniek na plátne.
Obývačka bez nich pôsobí chladne.
Výborne zahrá aj zrkadlo v masívnom kovovom alebo v drevenom vyrezávanom ráme. Nábytok obývacej izby by mal byť drevený, svetlý, na vysokých nohách, môže ho zdobiť patina a kovové detaily.
Vhodné je textilné čalúnenie s kvetinovým vzorom. Na mieste sú kované doplnky ako lustre, lampy, svietniky či kvetináče. Veľmi obľúbené sú drevené stropné trámy a kamenné kozuby.
Teplo a útulnú atmosféru podčiarkujú aj keramické drobnosti ako vázy, figúrky, tanieriky a misky.
Menej žiaducim prvkom, ktorý má väčšina majiteľov domov a bytov problém vypustiť, je televízor. Jeho moderný dizajn a tmavá farba môže atmosféru izby pomerne ľahko narušiť.
Vidiecka obývačka je strediskom oddychu a spoločenských stretnutí. V ideálnom prípade sa televízora vzdajte, prípadne ho sofistikovane ukryte.