Aký je retro štýl v bývaní?

unsplash

A aj keď tento termín možno naznačuje, že akákoľvek éra z minulosti by mohla byť za retro skutočne považovaná, zväčša sa prikláňa k 50 – 70. rokom. Retro štýl. Inšpirujte sa ním aj vy!

a

bAko si môžete preniesť retro štýl do bývania?

Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko základných prvkov tohto energizujúceho štýlu.

cRetro nábytok

Retro bývanie obľubuje cit pre detail. Každý kúsok retro nábytku v tomto duchu bojuje o to, aby sa stal ústredným prvkom v miestnosti.

dObývačke dodá tento výnimočný pocit široká pohovka s rôznofarebnými vankúšmi.

eV kuchyni môžu udrieť do očí leštené chromované barové stoličky.

fPozor, retro štýl obľubuje aj moderný nábytok, ktorý dodá retro dizajnu inovatívny štýl. Zakomponovať ho môžete prostredníctvom moderných dizajnových stoličiek.

gFarby v retro interiéri

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako priniesť retro do svojho domova je práve výber farieb.

hAvokádová zelené patrí k najpopulárnejším z nich. Za ňou nasleduje horčicovo žltá, kombinácie hnedej, čiernej a červenej farby.

iFialová a ružová farba sa nesmierne hodí k doplnkom.

jNeobávajte sa, ak nájdete nábytok alebo doplnok, ktorý obsahuje zmes týchto podobných farieb. Aj tento mix vzorov je totiž ochrannou známkou retro éry. A tak sa nebojte príliš farebného koberca a vzorov.

kTextúry

Retro interiér obsahuje zmes rôznych textúr. Koberce, hladké plasty, mäkké vinylové materiály, či drevené prvky. Čím sú všetky z nich výraznejšie, tým lepšie.

lLimit si retro nekladie ani v oblasti akcentov či príslušenstva. Korálky na dverách, lávové lampy, skate stoly, rôzne tvary stoličiek. Retro štýl má záujem o abstraktnejšie a umeleckejšie kúsky než o jednoduchú krajinu.

mPodlaha na zemi zas preferuje drevo v kombinácii s kobercom.

nV kuchyni to môže byť šikovný mix dlaždíc umiestnených v šachovnici.

oKombinujte, mixujte, kombinujte

Retro bývanie je kombináciou rôznych textúr, tvarov a farieb. Aby ste tak vytvorili vzhľad jedinečný ako éra, ktorá vás ovplyvnila.

pNavyše, retro nábytok a doplnky sú vysoko funkčné a užitočné.

qAko teda naplniť retro štýl v každom kúsku svojho domova?

rRetro kuchyňa

Retro kuchyňa je zábavná, hravá a očarujúca. Objavíte v nej príbeh a posolstvo, aké nenájdete nikde inde.

sAj preto je dôležité zvoliť si konkrétnu tému, farby, prípadne element, ktorým sa bude niesť. Nič vás nenapadá? Jedným z nich môže byť šachovnica.

tPríbeh jedného nápoja.

uHodiny a obyčajná kuchynská váha.

vMentolové a tyrkysové farby.

xRetro obývačka

Bočné stolíky, skrinky a lustre sú skvelým spôsobom ako priniesť retro štýl do obývačky.

yNapĺňať retro v dome neznamená, že musíte skočiť cez palubu a všetko kopírovať. Nebojte sa zapojiť do retra inovatívnejší štýl, napríklad výberom moderných dizajnových stoličiek či rôznych iných akcentov, ktoré zabezpečia, že budete nohami pri zemi.

zKombinácia súčasnosti a retra je vskutku príťažlivá aj pre mnohých dizajnérov. Tí preferujú jemné doplnenie retra v podobe dekorácií. Niekedy stačí jeden jediný v podobe tapety, zácloniek, či konferenčného stolíka.

z1Retro kúpeľňa

Množstvo ľudí zastáva názor, že pravá retro kúpeľňa je biela. Nanajvýš s jednou kombináciou – čiernou. Ak však túžite po unikátnej retro kúpeľni, ktorá zaujme, siahnuť by ste mali po avokádovej, ružovej, či mätovej kombinácii.

z2Nezabudnite v nej na prírodné elementy, či rustic prvok, ktorý môže byť napríklad aj v podobe zrkadla.

z3Moderným prvkom v retro dome môžu byť dlaždice. Ale! Ak ste našli dokonalú farebnú schému, žiadne moderné triky do retra už skutočne nebudete potrebovať.

z4Dnes ste sa dozvedeli, aký je retro štýl. Pripomíname vám jeho základné vlastnosti:

 • Plný života a zábavy.
 • Pri výbere nábytku preferuje cit pre detail.
 • Retro štýl miluje farebnosť a mix vzorov.
 • Kombinuje občas aj nekombinovateľné.
 • Obsahuje vysoko funkčný a užitočný nábytok a doplnky.
 • Kombinuje sa aj so súčasnými dizajnérskymi prvkami (napr. moderné dizajnové stoličky).
 • Retro štýl je odvážny, invenčný a zaujímavý. Čo na neho hovoríte vy?

Obrázky: Pinterest.com

Aký je industriálny štýl v bývaní?

unsplash

Kým v moderných priestoroch všetko renovujete, industriálny štýl si naopak žiada odhaliť kúsok histórie a života.

Industriálny štýl v byte

Najvhodnejším priestorom na realizáciu industriálneho štýlu sú podkrovné byty. Okrem nich sa však priemyselný dizajn uplatňuje aj v komerčných priestoroch, či rôznych moderných domoch, kde sa mieša so surovou a zároveň modernou klasikou a eleganciou.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že tento priemyselný vzhľad evokuje minimalizmus, opak je pravdou. Industriálny dizajn vytvára priestor pre rôzne kontrasty od lesklých kovových povrchov v kombinácii s vintage skriňou či nábytkom.

cModerný industriálny štýl bývania má dostatočne otvorený koncept aj vďaka nábytku a doplnkom, ktoré si budete môcť pre svoj byt vybrať a dať im zmysel a štýl do najmenšieho detailu.

dIndustriálny nábytok

Pri výbere industriálneho nábytku si stačí predstaviť atmosféru centra mesta so zmesou rôznych materiálov a štýlov. Skúste sa riadiť nasledujúcimi krokmi:

eHľadajte drevený nábytok s drsným vyrezávaným alebo zachovalým vzhľadom. Neobchádzajte pritom nábytok s viditeľnými klincami, železom alebo lanom.

fMix and Match neplatí len v módnom dizajne. Industriálny nábytok si pýta rôzne kombinácie materiálov. Rustikálny alebo starožitný kus nábytku zariadi, aby industriálny priestor nepôsobil stroho a vyzývavo.

gOkrem dreva sa zamerajte aj na kov, prípadne kombináciu oboch materiálov.

hKožený nábytok v priemyselnom prostredí poskytne miestnosti teplo a jemnosť, ktoré chýbajú odhalenému betónu, či tehlám. Koža poskytuje tiež skvelú prácu s farbami od bielej, cez gaštanovo hnedú až po čerešňovú.

iSkvelým využitím koženého nábytku môže byť obývačka. Výber koženej pohovky zaistí žiadaný akcent útulnosti aj v náročnom priemyselnom prostredí.

jK nej môžete doladiť konferenčný stolík s kovovými kolesami a dreveným povrchom.

kIndustriálne doplnky

Konečný vzhľad vášmu industriálnemu bytu dodávajú doplnky. Niekedy ide aj o tie najmenšie detaily, ktoré dokážu definovať celkový vzhľad industriálneho bývania.

lNezabudnite dať pozornosť aj najmenším položkám, pretože môžu prispieť k celovej atmosfére, ktorú potrebujete.

m
Industriálne umenie sa môže niesť v znamení grafiky. Skúste do svojho mestského bytu aplikovať mapy, či plány mesta. Dosiahnete typický priemyselný prízvuk.

nSkúste rozmýšľať vertikálne a zamerať sa na všetky steny od stropu až po zem. Vyťažte z tohto priestoru, čo sa dá. Osvetlenie, umenie, obrazy, knihy a ďalšie maličkosti.

oIndustriálny štýl si vyžaduje aj mäkšie akcenty a doplnky. Netočí sa len okolo kovových a drevených doplnkov. Príjemnú atmosféru dosiahnete správnym výberom textilných doplnkov, akými sú vankúše či koberce.

pOsvetlenie v podkroví si vyžaduje číre sklo. Môžete siahať po Edisonových žiarovkách, ktorými nadobudnete aj dojem veľkoleposti.

qMechanické doplnky do industriálneho bytu získate napríklad výraznými gombíkmi, cvokmi či skrutkami, ktoré môžu byť súčasťou samotného nábytku. Čím sú tieto doplnky väčšie, tým lepší vizuálny dojem nadobudnete. Všimnite si tieto stoličky s výraznými cvokmi.

rIndustriálny štýl u vás doma môže vyzerať aj takto:

Industriálna kuchyňa

Kuchyne v tomto štýle nie sú príliš populárne, no sú všestranné, čo sa týka využitia materiálov, ale aj priestorov. Využiť môžete nehrdzavejúcu oceľ, drevo, kov, betón a rôzne iné zliatiny.

sTieto kuchyne si vyžadujú tehly, trámy, ale aj viditeľné potrubia, na ktoré si môžete niečo zavesiť.

tIndustriálna kuchyňa má rada neutrálne farby, ktoré zjemnia neopracované a tvrdé materiály.

uIndustriálna obývačka

Obnažené stropy či tehlové steny v obývačke neznejú lákavo. Správnym výberom nábytku a doplnkov však dokážete vytvoriť obývačku s príbehom.

vOkrem textilných doplnkov môže priestor zjemniť aj dostatok svetla v podobe väčších okien či výberu správneho osvetlenia. Vysoký strop, ktorý je charakteristickým znakom industriálneho štýlu môže priestor opticky zväčšiť.

xFarby môžete pridať ku kobercu, dizajnovým stoličkám, alebo v podobe obrazu na stenu.

y
Industriálna spálňa

K jej zariadeniu nepotrebujete veľa. Spája v sebe jednoduchosť s excentrickosťou. Tá pretavuje rôzne prvky s neopracovanými stenami a vychádza z toho so skutočným charakterom a šarmom.

zIndustriálnu spálňu môžete poňať moderne alebo tradične. Naďalej tu dominuje drevo, betón, surové materiály či stropné rúry.

zzIndustriálny štýl sa zvykne označovať ako nadčasový a originálny. Charakterizujú ho:

 • podkrovné byty, staré priestory,
 • vysoké stropy,
 • odhalené potrubia,
 • nedokončený vzhľad,
 • zmes rôznych povrchov a textúr,
 • odkryté konštrukčné prvky a rozvody,
 • mechanické doplnky.

Obrázky: Pinterest.com