Aký je retro štýl v bývaní?

unsplash

A aj keď tento termín možno naznačuje, že akákoľvek éra z minulosti by mohla byť za retro skutočne považovaná, zväčša sa prikláňa k 50 – 70. rokom. Retro štýl. Inšpirujte sa ním aj vy!

a

bAko si môžete preniesť retro štýl do bývania?

Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko základných prvkov tohto energizujúceho štýlu.

cRetro nábytok

Retro bývanie obľubuje cit pre detail. Každý kúsok retro nábytku v tomto duchu bojuje o to, aby sa stal ústredným prvkom v miestnosti.

dObývačke dodá tento výnimočný pocit široká pohovka s rôznofarebnými vankúšmi.

eV kuchyni môžu udrieť do očí leštené chromované barové stoličky.

fPozor, retro štýl obľubuje aj moderný nábytok, ktorý dodá retro dizajnu inovatívny štýl. Zakomponovať ho môžete prostredníctvom moderných dizajnových stoličiek.

gFarby v retro interiéri

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako priniesť retro do svojho domova je práve výber farieb.

hAvokádová zelené patrí k najpopulárnejším z nich. Za ňou nasleduje horčicovo žltá, kombinácie hnedej, čiernej a červenej farby.

iFialová a ružová farba sa nesmierne hodí k doplnkom.

jNeobávajte sa, ak nájdete nábytok alebo doplnok, ktorý obsahuje zmes týchto podobných farieb. Aj tento mix vzorov je totiž ochrannou známkou retro éry. A tak sa nebojte príliš farebného koberca a vzorov.

kTextúry

Retro interiér obsahuje zmes rôznych textúr. Koberce, hladké plasty, mäkké vinylové materiály, či drevené prvky. Čím sú všetky z nich výraznejšie, tým lepšie.

lLimit si retro nekladie ani v oblasti akcentov či príslušenstva. Korálky na dverách, lávové lampy, skate stoly, rôzne tvary stoličiek. Retro štýl má záujem o abstraktnejšie a umeleckejšie kúsky než o jednoduchú krajinu.

mPodlaha na zemi zas preferuje drevo v kombinácii s kobercom.

nV kuchyni to môže byť šikovný mix dlaždíc umiestnených v šachovnici.

oKombinujte, mixujte, kombinujte

Retro bývanie je kombináciou rôznych textúr, tvarov a farieb. Aby ste tak vytvorili vzhľad jedinečný ako éra, ktorá vás ovplyvnila.

pNavyše, retro nábytok a doplnky sú vysoko funkčné a užitočné.

qAko teda naplniť retro štýl v každom kúsku svojho domova?

rRetro kuchyňa

Retro kuchyňa je zábavná, hravá a očarujúca. Objavíte v nej príbeh a posolstvo, aké nenájdete nikde inde.

sAj preto je dôležité zvoliť si konkrétnu tému, farby, prípadne element, ktorým sa bude niesť. Nič vás nenapadá? Jedným z nich môže byť šachovnica.

tPríbeh jedného nápoja.

uHodiny a obyčajná kuchynská váha.

vMentolové a tyrkysové farby.

xRetro obývačka

Bočné stolíky, skrinky a lustre sú skvelým spôsobom ako priniesť retro štýl do obývačky.

yNapĺňať retro v dome neznamená, že musíte skočiť cez palubu a všetko kopírovať. Nebojte sa zapojiť do retra inovatívnejší štýl, napríklad výberom moderných dizajnových stoličiek či rôznych iných akcentov, ktoré zabezpečia, že budete nohami pri zemi.

zKombinácia súčasnosti a retra je vskutku príťažlivá aj pre mnohých dizajnérov. Tí preferujú jemné doplnenie retra v podobe dekorácií. Niekedy stačí jeden jediný v podobe tapety, zácloniek, či konferenčného stolíka.

z1Retro kúpeľňa

Množstvo ľudí zastáva názor, že pravá retro kúpeľňa je biela. Nanajvýš s jednou kombináciou – čiernou. Ak však túžite po unikátnej retro kúpeľni, ktorá zaujme, siahnuť by ste mali po avokádovej, ružovej, či mätovej kombinácii.

z2Nezabudnite v nej na prírodné elementy, či rustic prvok, ktorý môže byť napríklad aj v podobe zrkadla.

z3Moderným prvkom v retro dome môžu byť dlaždice. Ale! Ak ste našli dokonalú farebnú schému, žiadne moderné triky do retra už skutočne nebudete potrebovať.

z4Dnes ste sa dozvedeli, aký je retro štýl. Pripomíname vám jeho základné vlastnosti:

 • Plný života a zábavy.
 • Pri výbere nábytku preferuje cit pre detail.
 • Retro štýl miluje farebnosť a mix vzorov.
 • Kombinuje občas aj nekombinovateľné.
 • Obsahuje vysoko funkčný a užitočný nábytok a doplnky.
 • Kombinuje sa aj so súčasnými dizajnérskymi prvkami (napr. moderné dizajnové stoličky).
 • Retro štýl je odvážny, invenčný a zaujímavý. Čo na neho hovoríte vy?

Obrázky: Pinterest.com

Aký je severský štýl v zariaďovaní bývania?

severský štýl bývania

Severský štýl bývania je typický je pre severské krajiny ako Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island či Dánsko. Čistota, jednoduchosť a ľahkosť tohto štýlu vám prevetrá hlavu a pomôže zrelaxovať.

Napriek tomu si naň málokto trúfne. Stačí si však osvojiť pár základných pravidiel a presvetlený interiér môžete mať aj u vás doma.

Severský štýl bývania je štýl “z rozumu”

Škandinávsky dizajn získal na popularite v 50. rokoch minulého storočia. Začalo to v roku 1947 kedy bol severský štýl uvedený na prestížnej výstave Triennale di Milano. Minimalistické prvky spôsobili medzi návštevníkmi hotovú senzáciu a vďaka úspechu v Miláne sa výstava presunula aj do USA a Kanady.

Americká roadshow prebiehala v rokoch 1954 až 1957 a slávila rovnako veľký úspech ako tá Milánska.

Škandinávsky štýl bol úplne odtrhnutý od zvyšku Európy, ktorá dovtedy preferovala opulentnosť a zdobenosť inšpirovanú luxusným životným štýlom aristokratov a kráľovských rodín.

Severský štýl vychádzal z drsnej škandinávskej klímy a okolitej krajiny. Dlhé a kruté zimy s pár hodinami denného svetla spôsobovali, že ľudia sa viac zdržiavali vo svojich príbytkoch.

Bolo preto nevyhnutnosťou aby sa v interiéri cítili príjemne a samotný priestor bol dostatočne útulný no stále vzdušný.

Severský dizajn je praktický a viac ako na ozdôbky vsádza na funkčnosť.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývaniaŠkandinávsky štýl bývania je o jednoduchosti, minimalizme a funkčnosti

Tieto tri slová sú mantrou, ktorú by ste si mali opakovať pri zariaďovaní severského interiéru.

Škandinávsky dizajn je vďačný a ideálny aj pre menšie byty. Vďaka striedmosti a správne zvoleným svetlým farbám dokáže opticky zväčšiť každý priestor. Pozrite sa s nami na základne prvky tohto oku lahodiaceho štýlu.

1. svetlo nadovšetko

Klasická severská zima je pochmúrna a tmavá. Denné svetlo je k dispozícii nanajvýš 7 hodín denne.

Základom škandinávskeho štýlu je využiť aj to málo svetla, ktoré tunajšia klíma ponúka, na maximum. Pri stavbe domu sa využívajú veľké presklenné steny či obrovské okná, ktoré sa neprekrývajú zbytočnými záclonami ani žalúziami. Ak si na závesy potrpíte, dbajte na použitie ľahkých tkanín ako je ľan alebo priehľadné textílie.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Dôležité sú tiež svietidlá a lampy. Strategické rozmiestnenie svetiel napomáha k príjemnej teplej atmosfére domova. Typickými svietidlami sú lampy v priemyselnom štýle. Nezabudnite ani na sviečky, ktorých mäkké svetlo príbytok zútulní.

2. funkčnosť a čistota

Pri výbere nábytku zvažujte aj jeho funkčnú stránku. Vhodné sú napr. viacúrovňové nástenné regály. Zvolené sedacie súpravy, stoly a stoličky by mali mať čisté línie a hladké, zaoblené hrany.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

3. dovoľte podlahe dýchať

Dlážka prekrytá kobercom od steny k stene je veľkým prehreškom voči severskému štýlu. Podlaha má byť čistá, nanajvýš pokrytá niekoľkými menšími koberčekmi alebo behúňmi.

Vhodným materiálom je drevo, ktoré sa využíva často v prírodnej forme alebo natreté na bielo.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

4. hlavne neutrálne

Škandinávsky dizajn pracuje s tlmenými, neutrálnymi farbami. Základom je biela, odtiene šedej, hnedej a čierna. Povolené sú aj pastelové farby, väčšinou odtiene zelenej alebo staroružovej tzv. dusty pink.

Moderný severský štýl bývania pripúšťa aj výrazné farby. Veľmi obľúbené sú odtene žltej až horčicovej.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Výrazné farby využívajte najmä na doplnkoch (ideálne sú vankúše alebo vázy). Zásadné kusy zariadenia by mali zostať neutrálne. Steny vymaľujte na bielo, necháte tak vyniknúť nábytku a doplnkom. Neutrálne farby pomáhajú interiér prejasniť a opticky ho zväčšiť.

5. zababušte sa

K severskému štýlu bezpodmienečne patria textílie, prikrývky a deky, ktoré vás počas zimných mesiacov poriadne zahrejú. Typické sú kožušiny, vlnené a mohérové deky či úpletové prehozy. Tkaniny vás nielen zahrejú, ale do neutrálneho interiéru prinesú ďalší rozmer v podobe novej textúry.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Ak máte možnosť, zadovážte si do svojho príbytku krb. Práve krb nesmie chýbať v žiadnom škandinávskom dome. Pozor však na pravé severské umiestnenie. Centrálna zóna obývacej izby nie je pre severanov typická – namiesto nej zapasujte krb do kúta miestnosti.

6. rešpektujte prírodu

Škandinávska architektúra a dizajn sú inšpirované okolitou krajinou a prírodou. Aj preto preferujú prírodné materiály. Číslom jeden je drevo, vlna, kožušina a koža.

Drevené podlahy, jedálenské stoly či konferenčné stolíky kombinujte s metalickými prvkami. Meď a mosadz dodá priestoru lesk.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Rešpekt k prírode stojí aj za eko-friendly zmýšľaním tamojších ľudí. Trojité sklo, poriadna izolácia stien a strechy a tepelné čerpadlá sú bežným štandardom švédskych novostavieb.

Pri tvorbe škandinávskeho príbytku rešpektujte prírodné zdroje a zamyslite sa nad efektívnym využívaním energie. Severský štýl bývania nie je len o jeho vizuálnej stránke ale aj o ekologickom myslení.

7. odviazané dekorácie

Doplnky a dekorácie vám dávajú príležitosť sa odviazať výraznejšie farby aj geometrické vzory sú povolené. Vsaďte na keramické vázy, sklenené doplnky a vankúše.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Typickým prvkom severského interiéru sú živé kvety. Črepníkové kvetiny, sukulenty ale ani čerstvé rezané kvety by u vás nikdy nemali chýbať.

8. udržujte poriadok

Jednou z charakteristík severského štýlu je bezpochyby poriadok. Jednoduchosť, striedmosť a minimalizmus ide ruka v ruke s dokonale uprataným interiérom.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Škandinávci sú aj vďaka funkčnej stránke nábytku, ktorú kladú na prvé miesto, majstri v odkladacích priestoroch. Každá vec, ktorú vlastníte, by mala mať presne určené miesto.

Príliš veľa zbytočností pohadzujúcich sa na komode, stole alebo gauči pôsobí rušivo. Veci by vám mali slúžiť a spôsobovať radosť, v opačnom prípade sa ich v mene hesla “menej je viac” zbavte.

Udržujte svoje obydlie čisté a čo najmenej prepchaté. Uvidíte, že sa budete cítiť vyrovnanejšie a kľudnejšie.

Nestarnúce prvky

Vďaka čistým líniám a minimalizmu je severský štýl nadčasový. Niektoré prvky sú ikonické a oplatí sa nimi inšpirovať.

Pozrite sa na výber 5 škandinávskych dizajnérov a ich najznámejšie výtvory.

swan-chair2

swan-chair

Arne Jacobsen, 1902-1971, Dánsko

najznámejšie dielo: “Swan chair

the-grasshopper-lamp-2

the-grasshopper-lamp

Greta Grossma, 1906-1999, Švédsko

najznámejšie dielo: “The grasshopper lamp”

seversky-styl-byvania-the-risom-chair

seversky-styl-byvania-15

Jens Risom, 1916, Dánsko

najznámejšie dielo: “The Risom chair”

the-chieftains-chair

Finn Juhl, 1912-1989, Dánsko

najznámejší výtvor: “The chieftains chair”

seversky-styl-byvania-14

the-artichoke-lamp-2

the-artichoke-lamp

 

Poul Henningsen, 1894-1967, Dánsko

najznámejšie dielo: “The artichoke lamp

Obrázky: Pinterest

 • Minimalizmus, jednoduchosť, striedmosť – tieto slová majte na pamäti pri zariaďovaní severského interiéru.
 • Nábytok má mať čisté línie a zaoblené hrany.
 • Vyhnite sa ozdobným prvkom ako vyrezávaným ornamentom, zdobeným reliéfom a podobne.
 • Škandinávsky dizajn má byť hlavne funkčný.
 • Základom je dostatok svetla – okná nezaťažujte zbytočnými záclonami.
 • Vyberajte len prírodné materiály – drevo, vlna, koža, kožušina.
 • Podlaha má dýchať, prípustné sú len menšie koberce, behúne alebo zvieracie kože.
 • Zariadenie voľte v prírodných farbách, pričom základom je biela.
 • Dovolený je farebný akcent v podobe doplnkov.
 • Neprepchajte interiér zbytočnosťami – veci, ktoré vám nerobia radosť vyhoďte.
 • Severský štýl bývania je prepojený s ekologickým myslením.