Aký je retro štýl v bývaní?

unsplash

A aj keď tento termín možno naznačuje, že akákoľvek éra z minulosti by mohla byť za retro skutočne považovaná, zväčša sa prikláňa k 50 – 70. rokom. Retro štýl. Inšpirujte sa ním aj vy!

a

bAko si môžete preniesť retro štýl do bývania?

Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko základných prvkov tohto energizujúceho štýlu.

cRetro nábytok

Retro bývanie obľubuje cit pre detail. Každý kúsok retro nábytku v tomto duchu bojuje o to, aby sa stal ústredným prvkom v miestnosti.

dObývačke dodá tento výnimočný pocit široká pohovka s rôznofarebnými vankúšmi.

eV kuchyni môžu udrieť do očí leštené chromované barové stoličky.

fPozor, retro štýl obľubuje aj moderný nábytok, ktorý dodá retro dizajnu inovatívny štýl. Zakomponovať ho môžete prostredníctvom moderných dizajnových stoličiek.

gFarby v retro interiéri

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako priniesť retro do svojho domova je práve výber farieb.

hAvokádová zelené patrí k najpopulárnejším z nich. Za ňou nasleduje horčicovo žltá, kombinácie hnedej, čiernej a červenej farby.

iFialová a ružová farba sa nesmierne hodí k doplnkom.

jNeobávajte sa, ak nájdete nábytok alebo doplnok, ktorý obsahuje zmes týchto podobných farieb. Aj tento mix vzorov je totiž ochrannou známkou retro éry. A tak sa nebojte príliš farebného koberca a vzorov.

kTextúry

Retro interiér obsahuje zmes rôznych textúr. Koberce, hladké plasty, mäkké vinylové materiály, či drevené prvky. Čím sú všetky z nich výraznejšie, tým lepšie.

lLimit si retro nekladie ani v oblasti akcentov či príslušenstva. Korálky na dverách, lávové lampy, skate stoly, rôzne tvary stoličiek. Retro štýl má záujem o abstraktnejšie a umeleckejšie kúsky než o jednoduchú krajinu.

mPodlaha na zemi zas preferuje drevo v kombinácii s kobercom.

nV kuchyni to môže byť šikovný mix dlaždíc umiestnených v šachovnici.

oKombinujte, mixujte, kombinujte

Retro bývanie je kombináciou rôznych textúr, tvarov a farieb. Aby ste tak vytvorili vzhľad jedinečný ako éra, ktorá vás ovplyvnila.

pNavyše, retro nábytok a doplnky sú vysoko funkčné a užitočné.

qAko teda naplniť retro štýl v každom kúsku svojho domova?

rRetro kuchyňa

Retro kuchyňa je zábavná, hravá a očarujúca. Objavíte v nej príbeh a posolstvo, aké nenájdete nikde inde.

sAj preto je dôležité zvoliť si konkrétnu tému, farby, prípadne element, ktorým sa bude niesť. Nič vás nenapadá? Jedným z nich môže byť šachovnica.

tPríbeh jedného nápoja.

uHodiny a obyčajná kuchynská váha.

vMentolové a tyrkysové farby.

xRetro obývačka

Bočné stolíky, skrinky a lustre sú skvelým spôsobom ako priniesť retro štýl do obývačky.

yNapĺňať retro v dome neznamená, že musíte skočiť cez palubu a všetko kopírovať. Nebojte sa zapojiť do retra inovatívnejší štýl, napríklad výberom moderných dizajnových stoličiek či rôznych iných akcentov, ktoré zabezpečia, že budete nohami pri zemi.

zKombinácia súčasnosti a retra je vskutku príťažlivá aj pre mnohých dizajnérov. Tí preferujú jemné doplnenie retra v podobe dekorácií. Niekedy stačí jeden jediný v podobe tapety, zácloniek, či konferenčného stolíka.

z1Retro kúpeľňa

Množstvo ľudí zastáva názor, že pravá retro kúpeľňa je biela. Nanajvýš s jednou kombináciou – čiernou. Ak však túžite po unikátnej retro kúpeľni, ktorá zaujme, siahnuť by ste mali po avokádovej, ružovej, či mätovej kombinácii.

z2Nezabudnite v nej na prírodné elementy, či rustic prvok, ktorý môže byť napríklad aj v podobe zrkadla.

z3Moderným prvkom v retro dome môžu byť dlaždice. Ale! Ak ste našli dokonalú farebnú schému, žiadne moderné triky do retra už skutočne nebudete potrebovať.

z4Dnes ste sa dozvedeli, aký je retro štýl. Pripomíname vám jeho základné vlastnosti:

  • Plný života a zábavy.
  • Pri výbere nábytku preferuje cit pre detail.
  • Retro štýl miluje farebnosť a mix vzorov.
  • Kombinuje občas aj nekombinovateľné.
  • Obsahuje vysoko funkčný a užitočný nábytok a doplnky.
  • Kombinuje sa aj so súčasnými dizajnérskymi prvkami (napr. moderné dizajnové stoličky).
  • Retro štýl je odvážny, invenčný a zaujímavý. Čo na neho hovoríte vy?

Obrázky: Pinterest.com

Aký je provensálsky štýl v zariaďovaní bývania?

shutterstock

Vonia po levanduliach a je prežiarený slnkom. Provensálsky štýl.

Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

Zariadiť interiér v tomto populárnom štýle pre mnohých znamená povestné premeniť dom na domov.

Zrodený v juhovýchodnom Francúzsku…

Provensálsky štýl tak, ako ho poznáme a milujeme dnes vznikol v čarovnom historickom území juhovýchodného Francúzska ležiaceho na pobreží Stredozemného mora.

Je to vidiecka odnož francúzskeho palácového štýlu silne ovplyvnená stredomorským dizajnom. Zrodil sa na prahu 19. storočia pod taktovkou francúzskej buržoázie, ktorá si zariaďovala svoje malebné vidiecke sídla práve v provinciách južného Francúzska.

pinterest.com

Niesli sa v znamení jednoduchosti so zachovaním typickej francúzskej elegancie. V atmosfére interiéru sa odrážala krása okolitej krajiny, sviežosť vidieka a kúzlo starého sveta.

Pre koho je provensálsky štýl vhodný

Francúzsky dizajn sa v súčasnej dobe teší mimoriadnej popularite.

Pristane najmä vidieckym, presvetleným bytom a domom. Vnáša do priestoru domácku atmosféru, harmóniu a pokoj. Takto zariadený interiér pôsobí predovšetkým útulne a teplo, pričom si zachováva sviežosť a eleganciu.

Je mimoriadne vhodný pre rodinne založené typy ľudí, ktorí sa radi vracajú domov ako do hniezdočka pokoja. Je ozdobný, viac ženský.

Milujú ho predovšetkým romantické a nostalgické duše so záľubou v pôvabných drobnostiach a ľudia s vkusom pre dizajn. V opačnom prípade sa snaha o interiér so závanom pôvabného Francúzska môže zmeniť na preplácaný gýč.

Provensálsky štýl v sebe ukrýva ducha času

Moderné prvky dokážu jeho jedinečnú atmosféru rýchlo zlomiť. Interiér zariadený v tomto dizajne je teplý a predstavuje ideálne miesto pre odpočinok. Potrebuje predovšetkým dostatok priestoru a veľké okná.

Byt či dom by mal byť vzdušný a presvetlený.

pinterest.com

Farby v provensálskom štýle

Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami.

Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.

Z farieb dominuje biela, smotanová a piesková. Skvele zapôsobí aj levanduľová, terakotová, indigová a svetlosivá. Farby by mali byť skôr tlmené. Klasická kombinácia je biela, levanduľová a indigová. Tmavé farby do provensálskeho interiéru nepatria.

Dekorácie provensálskeho štýlu

Obľúbenými dekoráciami v provensálsky ladenom interiéri sú keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou. Vhodné sú aj drobné maľované obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch a samozrejme, čerstvá i sušená levanduľa.

Veľmi dobre zahrajú aj prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách. Často sa používajú textílie s kvetinovými vzormi a s čipkou.

Vhodné sú záclony, závesy, dekoračné dečky a vankúšiky. Interiéru dodávajú teplo a pocit pohody. Typické je štandardné stropné svietidlo so zdobeným tienidlom alebo s jemnou patinou.

Ako dosiahnuť provensálsky štýl v kuchyni

Kuchyňa je vo vidieckom štýle stredobodom rodinného života.

provensálska kuchyňa je útulná a bohato zdobená. Cítiť z nej pohodlie a teplo, ktoré jej dodávajú vyrezávané drevené fasády kuchynskej linky, svetlé záclony s kvetinovým motívom, zdobené hrnce, misy a koreničky.

pinterest.com

Vhodné sú svetlé, tlmené farby. Veľmi obľúbená je béžová, horčicová a olivová. Biele kuchyne sú veľmi populárne, ale kuchynská linka môže byť aj levanduľová alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom sú bylinky v hlinených, kovových alebo zdobených keramických kvetináčoch. Prím hrá levanduľa.

Ak je kuchynské náradie v súhlasiacom dizajne, je vhodné ho umiestniť do otvorených políc a regálov. Oproti tomu, moderné kuchynské spotrebiče je lepšie zabudovať a “skryť”. Ak ich však chcete mať viditeľné, farebne vyberajte biele kuchynské spotrebiče.

Provensálska spálňa je oázou pokoja a oddychu

Samozrejmosťou sú svetlé a pastelové farby, ale hlavnú rolu tu hrajú textílie.

pinterest.com

Na mieste sú predovšetkým prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb. Posteľná bielizeň je zdobená drobným kvetinovým vzorom, hodia sa prehozy a dekoratívne vankúšiky.

Okná zdobia vzorované závesy, na drevenej podlahe sú mäkučké, svetlé koberčeky. Posteľ môže byť vo svetlom dreve so zdobeným, vyrezávaným čelom, ale na mieste sú aj štýlové kované postele. Okrem stropného svietidla sú vhodné stojanové nočné lampy umiestnené na stolíkoch.

Obývačka kombinuje pohodlie, eleganciu a umenie

Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú obrazy na stenách, ktoré jej dodávajú žiadaný pôvab. Ideálne sú maľby kvetín alebo krajiniek na plátne.

Obývačka bez nich pôsobí chladne.

pinterest.com

Výborne zahrá aj zrkadlo v masívnom kovovom alebo v drevenom vyrezávanom ráme. Nábytok obývacej izby by mal byť drevený, svetlý, na vysokých nohách, môže ho zdobiť patina a kovové detaily.

Vhodné je textilné čalúnenie s kvetinovým vzorom. Na mieste sú kované doplnky ako lustre, lampy, svietniky či kvetináče. Veľmi obľúbené sú drevené stropné trámy a kamenné kozuby.

Teplo a útulnú atmosféru podčiarkujú aj keramické drobnosti ako vázy, figúrky, tanieriky a misky.

Menej žiaducim prvkom, ktorý má väčšina majiteľov domov a bytov problém vypustiť, je televízor. Jeho moderný dizajn a tmavá farba môže atmosféru izby pomerne ľahko narušiť.

Vidiecka obývačka je strediskom oddychu a spoločenských stretnutí. V ideálnom prípade sa televízora vzdajte, prípadne ho sofistikovane ukryte.