Ako si zariadiť domov v minimalistickom štýle?
4.8 6 hodnotení

Vedieme občas príliš zaneprázdnený životný štýl, ktorý okrem perfektnej práce zahŕňa aj udržiavanie čistého domu a každodennú starostlivosť oň s rôznymi brilantnými pomôckami. Máme na tento hektický život lepší nápad. Staňte sa minimalistom!

aTento jednoduchý prístup k dizajnu vyzerá sofistikovane a elegantne. Minimalistický štýl si môžete pokojne aplikovať do svojho bývania a dokonca aj života i vy sami.

bMnohí sa domnievajú, že minimalistický štýl bývania je často prirovnávaný k nude alebo ku kláštoru. Minimalistické priestory však dýchajú oveľa viac, ako si myslíte. Neobsahujú rôzne prebytočné veci a na druhej strane vyžarujú teplo a krásu.

cZamerajte sa na kvalitné materiály

Vyberte si jeden kúsok nábytku alebo jednu časť steny v konkrétnej farbe alebo prevedení a nechajte ich len tak stáť, bez zbytočných dekorácií a ďalších umeleckých transformácií.

dDolaďte stenu za kozubom s poduškami v obývačke. Kompletná zostava, ktorej nebude nič chýbať, iba vaša prítomnosť.

eKameň a drevo v kúpeľni sú dokonalou dvojkou a nepotrebujú žiadnu výzdobu navyše.

fMinimalistické bývanie od vás nebude chcieť impulzívne nákupy, ale to, aby ste si k zariaďovaniu svojho domova skutočne sadli a zamysleli sa nad každou položkou, ktorú pre neho vyberiete.

gRozhodovací proces bude pre vás náročný, ale výsledok v podobe minimalistického bývania bude stáť za to.

hMinimalistický nábytok v jednoduchom a čistom dizajne

Vyberajte objekty a zariadenia v jednoduchých líniách. Nemusí ísť pri tom len o jeden kus nábytku. Príkladom je aj táto jedáleň s jednoduchým stolom a rovnakými čiernymi stoličkami, ktoré pripomínajú Sparťanov zoradených do boja. Spolu vytvárajú skromnú krásu.

iMinimalizmus v spálni znamená, že vám stačia dva vankúše v obľúbenej farbe a jednoduchá biela prikrývka. Oáza pokoja nepotrebuje veľa textílií na dokonalý oddych, ktorý v tejto miestnosti potrebujete načerpať.

jAni v tejto spálni nie je veľa nábytku. Každá vec je však vybratá s opatrnosťou. Textúra postelí, mäkké neutrálne farby – a to všetko v nádhernej harmónii s výhľadom.

k

Dajte veciam priestor

Každý kúsok nábytku v jednotlivých izbách by mal mať dostatok priestoru, aby skutočne vynikol.

lStavte na príťažlivý tvar svietidla alebo zaujímavý, nie príliš kontrastný doplnok na stenu.

mAj keď táto obývačka by zvládla väčšie množstvo nábytku a doplnkov, minimalizmus v tomto dome chce nechať priestor okolo každého starostlivo vyberaného nábytku, aby sa mohol cítiť výnimočne.

nUmožnite, aby vyniklo niečo iné. Napríklad strop a okná v tejto spálni.

Minimalistický interiér

Platia tu dve základné pravidlá. Prvé znie: Kvalita víťazí nad kvantitou. Druhé: Jedno dnu, druhé von.

oPri voľbe akýchkoľvek druhov doplnkov či nábytku platí nakúpiť skutočne kvalitnú vec, ktorou pridáte akcent každej miestnosti.

pAk ste doteraz minimalizmus nepoznali, určite aj vy máte nejednu zásuvku preplnenú rôznymi zbytočnosťami.

qPráve filozofia „jedno dnu, druhé von“, umožňuje splniť minimalizmus v interiéri do bodky.

rDôraz na geometrické tvary a asymetriu

Minimalistický štýl dáva v bývaní do popredia tvar alebo formu daného nábytku namiesto účelu. V modernom minimalizme sa dáva dôraz na geometrické tvary a asymetriu.

tNič nepokazíte ani lesklými povrchmi či priamymi líniami. Množstvo príslušenstva by malo byť minimálne. Dôraz sa kladie aj na podlahy, ktoré by mali byť vytvorené z materiálov, ktoré sa ľahko udržiavajú a čistia – hlavne drevo a dlažba.

uVýhody minimalistického štýlu

Ak sa rozhodnete svoj byt zariadiť formou tohto dizajnu, získate tým pre svoje bývanie a život výhody:

Minimalizmus v dome je menej stresujúci – čím menší je neporiadok, tým menší je aj vizuálny stres. Takéto bývanie je teda upokojujúce.

vSú príťažlivé. Byty zariadené v tomto štýle sú veľmi populárne a príťažlivé, aj keď je v nich podstatne menej nábytku a zariadení ako u iných štýlov.

xJednoduché upratovanie znamená viac času na seba a na príjemnejšie veci. Predstavte si upratovanie obývačky, ktorá má jednu pohovku, stolík a kreslo. A teraz obývačku, v ktorej je okrem toho ďalších 15 kusov dekorácií a nábytkov. Čo je jednoduchšie?

yAko teda vyzerá minimalistický štýl? Prinášame vám menšie zhrnutie:

 • Minimum nábytku, napríklad v obývačke pohovka, kreslo a stolík, prípadne stojan na TV. V spálni manželská posteľ, nočný stolík a jeden kus nábytku na oblečenie.
 • Jasné a čisté povrchy, steny a nábytok s výnimkou jednej, najviac dvoch dekorácií.
 • Aby dom nebol príliš nudný, môžete použiť dekorácie, ktoré pridajú bývaniu jemný akcent, napríklad váza s kvetmi na stole, jedna fotografia na nočnom stolíku, umelecký obraz na prázdnej stene.
 • Kvalita prevyšuje množstvo. Skutočný minimalista nenakupuje zbytočnosti, ale zaobstará si jeden kus kvalitného nábytku namiesto tisíc možných doplnkov, na ktoré sadá prach.
 • Inšpirovať sa s minimalistickým štýlom môžete u Japoncov, ktorí majú tento druh bývania zvlášť v obľube.

Obrázky: Pinterest.com

Zdieľajte tento článok
Ako si zariadiť domov v industriálnom štýle?
5 5 hodnotení

Zvykne sa o ňom hovoriť ako o priemyselnom štýle bývania. Dôvodom sú obnažené steny, trámy, potrubia a vysoké stropy. Kým v moderných priestoroch všetko renovujete, industriálny štýl si naopak žiada odhaliť kúsok histórie a života.

aIndustriálny byt

Najvhodnejším priestorom na realizáciu industriálneho štýlu sú podkrovné byty. Okrem nich sa však priemyselný dizajn uplatňuje aj v komerčných priestoroch, či rôznych moderných domoch, kde sa mieša so surovou a zároveň modernou klasikou a eleganciou.

bAj keď sa na prvý pohľad zdá, že tento priemyselný vzhľad evokuje minimalizmus, opak je pravdou. Industriálny dizajn vytvára priestor pre rôzne kontrasty od lesklých kovových povrchov v kombinácii s vintage skriňou či nábytkom.

cModerný industriálny štýl bývania má dostatočne otvorený koncept aj vďaka nábytku a doplnkom, ktoré si budete môcť pre svoj byt vybrať a dať im zmysel a štýl do najmenšieho detailu.

dIndustriálny nábytok

Pri výbere industriálneho nábytku si stačí predstaviť atmosféru centra mesta so zmesou rôznych materiálov a štýlov. Skúste sa riadiť nasledujúcimi krokmi:

eHľadajte drevený nábytok s drsným vyrezávaným alebo zachovalým vzhľadom. Neobchádzajte pritom nábytok s viditeľnými klincami, železom alebo lanom.

fMix and Match neplatí len v módnom dizajne. Industriálny nábytok si pýta rôzne kombinácie materiálov. Rustikálny alebo starožitný kus nábytku zariadi, aby industriálny priestor nepôsobil stroho a vyzývavo.

gOkrem dreva sa zamerajte aj na kov, prípadne kombináciu oboch materiálov.

hKožený nábytok v priemyselnom prostredí poskytne miestnosti teplo a jemnosť, ktoré chýbajú odhalenému betónu, či tehlám. Koža poskytuje tiež skvelú prácu s farbami od bielej, cez gaštanovo hnedú až po čerešňovú.

iSkvelým využitím koženého nábytku môže byť obývačka. Výber koženej pohovky zaistí žiadaný akcent útulnosti aj v náročnom priemyselnom prostredí.

jK nej môžete doladiť konferenčný stolík s kovovými kolesami a dreveným povrchom.

kIndustriálne doplnky

Konečný vzhľad vášmu industriálnemu bytu dodávajú doplnky. Niekedy ide aj o tie najmenšie detaily, ktoré dokážu definovať celkový vzhľad industriálneho bývania.

lNezabudnite dať pozornosť aj najmenším položkám, pretože môžu prispieť k celovej atmosfére, ktorú potrebujete.

m
Industriálne umenie sa môže niesť v znamení grafiky. Skúste do svojho mestského bytu aplikovať mapy, či plány mesta. Dosiahnete typický priemyselný prízvuk.

nSkúste rozmýšľať vertikálne a zamerať sa na všetky steny od stropu až po zem. Vyťažte z tohto priestoru, čo sa dá. Osvetlenie, umenie, obrazy, knihy a ďalšie maličkosti.

oIndustriálny štýl si vyžaduje aj mäkšie akcenty a doplnky. Netočí sa len okolo kovových a drevených doplnkov. Príjemnú atmosféru dosiahnete správnym výberom textilných doplnkov, akými sú vankúše či koberce.

pOsvetlenie v podkroví si vyžaduje číre sklo. Môžete siahať po Edisonových žiarovkách, ktorými nadobudnete aj dojem veľkoleposti.

qMechanické doplnky do industriálneho bytu získate napríklad výraznými gombíkmi, cvokmi či skrutkami, ktoré môžu byť súčasťou samotného nábytku. Čím sú tieto doplnky väčšie, tým lepší vizuálny dojem nadobudnete. Všimnite si tieto stoličky s výraznými cvokmi.

rIndustriálny štýl u vás doma môže vyzerať aj takto:

Industriálna kuchyňa

Kuchyne v tomto štýle nie sú príliš populárne, no sú všestranné, čo sa týka využitia materiálov, ale aj priestorov. Využiť môžete nehrdzavejúcu oceľ, drevo, kov, betón a rôzne iné zliatiny.

sTieto kuchyne si vyžadujú tehly, trámy, ale aj viditeľné potrubia, na ktoré si môžete niečo zavesiť.

tIndustriálna kuchyňa má rada neutrálne farby, ktoré zjemnia neopracované a tvrdé materiály.

uIndustriálna obývačka

Obnažené stropy či steny v obývačke neznejú lákavo. Správnym výberom nábytku a doplnkov však dokážete vytvoriť obývačku s príbehom.

vOkrem textilných doplnkov môže priestor zjemniť aj dostatok svetla v podobe väčších okien či výberu správneho osvetlenia. Vysoký strop, ktorý je charakteristickým znakom industriálneho štýlu môže priestor opticky zväčšiť.

xFarby môžete pridať ku kobercu, dizajnovým stoličkám, alebo v podobe obrazu na stenu.

y
Industriálna spálňa

K jej zariadeniu nepotrebujete veľa. Spája v sebe jednoduchosť s excentrickosťou. Tá pretavuje rôzne prvky s neopracovanými stenami a vychádza z toho so skutočným charakterom a šarmom.

zIndustriálnu spálňu môžete poňať moderne alebo tradične. Naďalej tu dominuje drevo, betón, surové materiály či stropné rúry.

zzIndustriálny štýl sa zvykne označovať ako nadčasový a originálny. Charakterizujú ho:

 • podkrovné byty, staré priestory,
 • vysoké stropy,
 • odhalené potrubia,
 • nedokončený vzhľad,
 • zmes rôznych povrchov a textúr,
 • odkryté konštrukčné prvky a rozvody,
 • mechanické doplnky.

Obrázky: Pinterest.com

Zdieľajte tento článok