Aký je minimalistický štýl v zariaďovaní bývania?

unsplash

Vedieme občas príliš zaneprázdnený životný štýl, ktorý okrem perfektnej práce zahŕňa aj udržiavanie čistého domu a každodennú starostlivosť oň s rôznymi brilantnými pomôckami. Máme na tento hektický život lepší nápad. Staňte sa minimalistom, ktorý vyznáva minimalistický štýl bývania!

a

bMnohí sa domnievajú, že minimalistický štýl bývania je často prirovnávaný k nude alebo ku kláštoru. Minimalistické priestory však dýchajú oveľa viac, ako si myslíte. Neobsahujú rôzne prebytočné veci a na druhej strane vyžarujú teplo a krásu.

cZamerajte sa na kvalitné materiály

Vyberte si jeden kúsok nábytku alebo jednu časť steny v konkrétnej farbe alebo prevedení a nechajte ich len tak stáť, bez zbytočných dekorácií a ďalších umeleckých transformácií.

dDolaďte stenu za kozubom s poduškami v obývačke. Kompletná zostava, ktorej nebude nič chýbať, iba vaša prítomnosť.

eKameň a drevo v kúpeľni sú dokonalou dvojkou a nepotrebujú žiadnu výzdobu navyše.

fMinimalistické bývanie od vás nebude chcieť impulzívne nákupy, ale to, aby ste si k zariaďovaniu svojho domova skutočne sadli a zamysleli sa nad každou položkou, ktorú pre neho vyberiete.

gRozhodovací proces bude pre vás náročný, ale výsledok v podobe minimalistického bývania bude stáť za to.

hMinimalistický nábytok v jednoduchom a čistom dizajne

Vyberajte objekty a zariadenia v jednoduchých líniách. Nemusí ísť pri tom len o jeden kus nábytku. Príkladom je aj táto jedáleň s jednoduchým stolom a rovnakými čiernymi stoličkami, ktoré pripomínajú Sparťanov zoradených do boja. Spolu vytvárajú skromnú krásu.

iMinimalizmus v spálni znamená, že vám stačia dva vankúše v obľúbenej farbe a jednoduchá biela prikrývka. Oáza pokoja nepotrebuje veľa textílií na dokonalý oddych, ktorý v tejto miestnosti potrebujete načerpať.

jAni v tejto spálni nie je veľa nábytku. Každá vec je však vybratá s opatrnosťou. Textúra postelí, mäkké neutrálne farby – a to všetko v nádhernej harmónii s výhľadom.

k

Dajte veciam priestor

Každý kúsok nábytku v jednotlivých izbách by mal mať dostatok priestoru, aby skutočne vynikol.

lStavte na príťažlivý tvar svietidla alebo zaujímavý, nie príliš kontrastný doplnok na stenu.

mAj keď táto minimalistická obývačka by zvládla väčšie množstvo nábytku a doplnkov, minimalizmus v tomto dome chce nechať priestor okolo každého starostlivo vyberaného nábytku, aby sa mohol cítiť výnimočne.

nUmožnite, aby vyniklo niečo iné. Napríklad strop a okná v tejto spálni.

Minimalistický štýl interiéru

Platia tu dve základné pravidlá. Prvé znie: Kvalita víťazí nad kvantitou. Druhé: Jedno dnu, druhé von.

oPri voľbe akýchkoľvek druhov doplnkov či nábytku platí nakúpiť skutočne kvalitnú vec, ktorou pridáte akcent každej miestnosti.

pAk ste doteraz minimalizmus nepoznali, určite aj vy máte nejednu zásuvku preplnenú rôznymi zbytočnosťami.

qPráve filozofia “jedno dnu, druhé von”, umožňuje splniť minimalizmus v interiéri do bodky.

rDôraz na geometrické tvary a asymetriu

Minimalistický štýl dáva v bývaní do popredia tvar alebo formu daného nábytku namiesto účelu. V modernom minimalizme sa dáva dôraz na geometrické tvary a asymetriu.

tNič nepokazíte ani lesklými povrchmi či priamymi líniami. Množstvo príslušenstva by malo byť minimálne. Dôraz sa kladie aj na podlahy, ktoré by mali byť vytvorené z materiálov, ktoré sa ľahko udržiavajú a čistia – hlavne drevo a dlažba.

uVýhody minimalistického štýlu

Ak sa rozhodnete svoj byt zariadiť formou tohto dizajnu, získate tým pre svoje bývanie a život výhody:

Minimalizmus v dome je menej stresujúci – čím menší je neporiadok, tým menší je aj vizuálny stres. Takéto bývanie je teda upokojujúce.

vSú príťažlivé. Byty zariadené v tomto štýle sú veľmi populárne a príťažlivé, aj keď je v nich podstatne menej nábytku a zariadení ako u iných štýlov.

xJednoduché upratovanie znamená viac času na seba a na príjemnejšie veci. Predstavte si upratovanie obývačky, ktorá má jednu pohovku, stolík a kreslo. A teraz obývačku, v ktorej je okrem toho ďalších 15 kusov dekorácií a nábytkov. Čo je jednoduchšie?

yAko teda vyzerá minimalistický štýl? Prinášame vám menšie zhrnutie:

  • Minimum nábytku, napríklad v obývačke pohovka, kreslo a stolík, prípadne stojan na TV. V spálni manželská posteľ, nočný stolík a jeden kus nábytku na oblečenie.
  • Jasné a čisté povrchy, steny a nábytok s výnimkou jednej, najviac dvoch dekorácií.
  • Aby dom nebol príliš nudný, môžete použiť dekorácie, ktoré pridajú bývaniu jemný akcent, napríklad váza s kvetmi na stole, jedna fotografia na nočnom stolíku, umelecký obraz na prázdnej stene.
  • Kvalita prevyšuje množstvo. Skutočný minimalista nenakupuje zbytočnosti, ale zaobstará si jeden kus kvalitného nábytku namiesto tisíc možných doplnkov, na ktoré sadá prach.
  • Inšpirovať sa s minimalistickým štýlom môžete u Japoncov, ktorí majú tento druh bývania zvlášť v obľube.

Obrázky: Pinterest.com

Aký je provensálsky štýl v zariaďovaní bývania?

shutterstock

Vonia po levanduliach a je prežiarený slnkom. Provensálsky štýl.

Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

Zariadiť interiér v tomto populárnom štýle pre mnohých znamená povestné premeniť dom na domov.

Zrodený v juhovýchodnom Francúzsku…

Provensálsky štýl tak, ako ho poznáme a milujeme dnes vznikol v čarovnom historickom území juhovýchodného Francúzska ležiaceho na pobreží Stredozemného mora.

Je to vidiecka odnož francúzskeho palácového štýlu silne ovplyvnená stredomorským dizajnom. Zrodil sa na prahu 19. storočia pod taktovkou francúzskej buržoázie, ktorá si zariaďovala svoje malebné vidiecke sídla práve v provinciách južného Francúzska.

pinterest.com

Niesli sa v znamení jednoduchosti so zachovaním typickej francúzskej elegancie. V atmosfére interiéru sa odrážala krása okolitej krajiny, sviežosť vidieka a kúzlo starého sveta.

Pre koho je provensálsky štýl vhodný

Francúzsky dizajn sa v súčasnej dobe teší mimoriadnej popularite.

Pristane najmä vidieckym, presvetleným bytom a domom. Vnáša do priestoru domácku atmosféru, harmóniu a pokoj. Takto zariadený interiér pôsobí predovšetkým útulne a teplo, pričom si zachováva sviežosť a eleganciu.

Je mimoriadne vhodný pre rodinne založené typy ľudí, ktorí sa radi vracajú domov ako do hniezdočka pokoja. Je ozdobný, viac ženský.

Milujú ho predovšetkým romantické a nostalgické duše so záľubou v pôvabných drobnostiach a ľudia s vkusom pre dizajn. V opačnom prípade sa snaha o interiér so závanom pôvabného Francúzska môže zmeniť na preplácaný gýč.

Provensálsky štýl v sebe ukrýva ducha času

Moderné prvky dokážu jeho jedinečnú atmosféru rýchlo zlomiť. Interiér zariadený v tomto dizajne je teplý a predstavuje ideálne miesto pre odpočinok. Potrebuje predovšetkým dostatok priestoru a veľké okná.

Byt či dom by mal byť vzdušný a presvetlený.

pinterest.com

Farby v provensálskom štýle

Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami.

Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.

Z farieb dominuje biela, smotanová a piesková. Skvele zapôsobí aj levanduľová, terakotová, indigová a svetlosivá. Farby by mali byť skôr tlmené. Klasická kombinácia je biela, levanduľová a indigová. Tmavé farby do provensálskeho interiéru nepatria.

Dekorácie provensálskeho štýlu

Obľúbenými dekoráciami v provensálsky ladenom interiéri sú keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou. Vhodné sú aj drobné maľované obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch a samozrejme, čerstvá i sušená levanduľa.

Veľmi dobre zahrajú aj prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách. Často sa používajú textílie s kvetinovými vzormi a s čipkou.

Vhodné sú záclony, závesy, dekoračné dečky a vankúšiky. Interiéru dodávajú teplo a pocit pohody. Typické je štandardné stropné svietidlo so zdobeným tienidlom alebo s jemnou patinou.

Ako dosiahnuť provensálsky štýl v kuchyni

Kuchyňa je vo vidieckom štýle stredobodom rodinného života.

provensálska kuchyňa je útulná a bohato zdobená. Cítiť z nej pohodlie a teplo, ktoré jej dodávajú vyrezávané drevené fasády kuchynskej linky, svetlé záclony s kvetinovým motívom, zdobené hrnce, misy a koreničky.

pinterest.com

Vhodné sú svetlé, tlmené farby. Veľmi obľúbená je béžová, horčicová a olivová. Biele kuchyne sú veľmi populárne, ale kuchynská linka môže byť aj levanduľová alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom sú bylinky v hlinených, kovových alebo zdobených keramických kvetináčoch. Prím hrá levanduľa.

Ak je kuchynské náradie v súhlasiacom dizajne, je vhodné ho umiestniť do otvorených políc a regálov. Oproti tomu, moderné kuchynské spotrebiče je lepšie zabudovať a “skryť”. Ak ich však chcete mať viditeľné, farebne vyberajte biele kuchynské spotrebiče.

Provensálska spálňa je oázou pokoja a oddychu

Samozrejmosťou sú svetlé a pastelové farby, ale hlavnú rolu tu hrajú textílie.

pinterest.com

Na mieste sú predovšetkým prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb. Posteľná bielizeň je zdobená drobným kvetinovým vzorom, hodia sa prehozy a dekoratívne vankúšiky.

Okná zdobia vzorované závesy, na drevenej podlahe sú mäkučké, svetlé koberčeky. Posteľ môže byť vo svetlom dreve so zdobeným, vyrezávaným čelom, ale na mieste sú aj štýlové kované postele. Okrem stropného svietidla sú vhodné stojanové nočné lampy umiestnené na stolíkoch.

Obývačka kombinuje pohodlie, eleganciu a umenie

Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú obrazy na stenách, ktoré jej dodávajú žiadaný pôvab. Ideálne sú maľby kvetín alebo krajiniek na plátne.

Obývačka bez nich pôsobí chladne.

pinterest.com

Výborne zahrá aj zrkadlo v masívnom kovovom alebo v drevenom vyrezávanom ráme. Nábytok obývacej izby by mal byť drevený, svetlý, na vysokých nohách, môže ho zdobiť patina a kovové detaily.

Vhodné je textilné čalúnenie s kvetinovým vzorom. Na mieste sú kované doplnky ako lustre, lampy, svietniky či kvetináče. Veľmi obľúbené sú drevené stropné trámy a kamenné kozuby.

Teplo a útulnú atmosféru podčiarkujú aj keramické drobnosti ako vázy, figúrky, tanieriky a misky.

Menej žiaducim prvkom, ktorý má väčšina majiteľov domov a bytov problém vypustiť, je televízor. Jeho moderný dizajn a tmavá farba môže atmosféru izby pomerne ľahko narušiť.

Vidiecka obývačka je strediskom oddychu a spoločenských stretnutí. V ideálnom prípade sa televízora vzdajte, prípadne ho sofistikovane ukryte.