Aký je minimalistický štýl v zariaďovaní bývania?

unsplash

Vedieme občas príliš zaneprázdnený životný štýl, ktorý okrem perfektnej práce zahŕňa aj udržiavanie čistého domu a každodennú starostlivosť oň s rôznymi brilantnými pomôckami. Máme na tento hektický život lepší nápad. Staňte sa minimalistom, ktorý vyznáva minimalistický štýl bývania!

a

bMnohí sa domnievajú, že minimalistický štýl bývania je často prirovnávaný k nude alebo ku kláštoru. Minimalistické priestory však dýchajú oveľa viac, ako si myslíte. Neobsahujú rôzne prebytočné veci a na druhej strane vyžarujú teplo a krásu.

cZamerajte sa na kvalitné materiály

Vyberte si jeden kúsok nábytku alebo jednu časť steny v konkrétnej farbe alebo prevedení a nechajte ich len tak stáť, bez zbytočných dekorácií a ďalších umeleckých transformácií.

dDolaďte stenu za kozubom s poduškami v obývačke. Kompletná zostava, ktorej nebude nič chýbať, iba vaša prítomnosť.

eKameň a drevo v kúpeľni sú dokonalou dvojkou a nepotrebujú žiadnu výzdobu navyše.

fMinimalistické bývanie od vás nebude chcieť impulzívne nákupy, ale to, aby ste si k zariaďovaniu svojho domova skutočne sadli a zamysleli sa nad každou položkou, ktorú pre neho vyberiete.

gRozhodovací proces bude pre vás náročný, ale výsledok v podobe minimalistického bývania bude stáť za to.

hMinimalistický nábytok v jednoduchom a čistom dizajne

Vyberajte objekty a zariadenia v jednoduchých líniách. Nemusí ísť pri tom len o jeden kus nábytku. Príkladom je aj táto jedáleň s jednoduchým stolom a rovnakými čiernymi stoličkami, ktoré pripomínajú Sparťanov zoradených do boja. Spolu vytvárajú skromnú krásu.

iMinimalizmus v spálni znamená, že vám stačia dva vankúše v obľúbenej farbe a jednoduchá biela prikrývka. Oáza pokoja nepotrebuje veľa textílií na dokonalý oddych, ktorý v tejto miestnosti potrebujete načerpať.

jAni v tejto spálni nie je veľa nábytku. Každá vec je však vybratá s opatrnosťou. Textúra postelí, mäkké neutrálne farby – a to všetko v nádhernej harmónii s výhľadom.

k

Dajte veciam priestor

Každý kúsok nábytku v jednotlivých izbách by mal mať dostatok priestoru, aby skutočne vynikol.

lStavte na príťažlivý tvar svietidla alebo zaujímavý, nie príliš kontrastný doplnok na stenu.

mAj keď táto minimalistická obývačka by zvládla väčšie množstvo nábytku a doplnkov, minimalizmus v tomto dome chce nechať priestor okolo každého starostlivo vyberaného nábytku, aby sa mohol cítiť výnimočne.

nUmožnite, aby vyniklo niečo iné. Napríklad strop a okná v tejto spálni.

Minimalistický štýl interiéru

Platia tu dve základné pravidlá. Prvé znie: Kvalita víťazí nad kvantitou. Druhé: Jedno dnu, druhé von.

oPri voľbe akýchkoľvek druhov doplnkov či nábytku platí nakúpiť skutočne kvalitnú vec, ktorou pridáte akcent každej miestnosti.

pAk ste doteraz minimalizmus nepoznali, určite aj vy máte nejednu zásuvku preplnenú rôznymi zbytočnosťami.

qPráve filozofia “jedno dnu, druhé von”, umožňuje splniť minimalizmus v interiéri do bodky.

rDôraz na geometrické tvary a asymetriu

Minimalistický štýl dáva v bývaní do popredia tvar alebo formu daného nábytku namiesto účelu. V modernom minimalizme sa dáva dôraz na geometrické tvary a asymetriu.

tNič nepokazíte ani lesklými povrchmi či priamymi líniami. Množstvo príslušenstva by malo byť minimálne. Dôraz sa kladie aj na podlahy, ktoré by mali byť vytvorené z materiálov, ktoré sa ľahko udržiavajú a čistia – hlavne drevo a dlažba.

uVýhody minimalistického štýlu

Ak sa rozhodnete svoj byt zariadiť formou tohto dizajnu, získate tým pre svoje bývanie a život výhody:

Minimalizmus v dome je menej stresujúci – čím menší je neporiadok, tým menší je aj vizuálny stres. Takéto bývanie je teda upokojujúce.

vSú príťažlivé. Byty zariadené v tomto štýle sú veľmi populárne a príťažlivé, aj keď je v nich podstatne menej nábytku a zariadení ako u iných štýlov.

xJednoduché upratovanie znamená viac času na seba a na príjemnejšie veci. Predstavte si upratovanie obývačky, ktorá má jednu pohovku, stolík a kreslo. A teraz obývačku, v ktorej je okrem toho ďalších 15 kusov dekorácií a nábytkov. Čo je jednoduchšie?

yAko teda vyzerá minimalistický štýl? Prinášame vám menšie zhrnutie:

 • Minimum nábytku, napríklad v obývačke pohovka, kreslo a stolík, prípadne stojan na TV. V spálni manželská posteľ, nočný stolík a jeden kus nábytku na oblečenie.
 • Jasné a čisté povrchy, steny a nábytok s výnimkou jednej, najviac dvoch dekorácií.
 • Aby dom nebol príliš nudný, môžete použiť dekorácie, ktoré pridajú bývaniu jemný akcent, napríklad váza s kvetmi na stole, jedna fotografia na nočnom stolíku, umelecký obraz na prázdnej stene.
 • Kvalita prevyšuje množstvo. Skutočný minimalista nenakupuje zbytočnosti, ale zaobstará si jeden kus kvalitného nábytku namiesto tisíc možných doplnkov, na ktoré sadá prach.
 • Inšpirovať sa s minimalistickým štýlom môžete u Japoncov, ktorí majú tento druh bývania zvlášť v obľube.

Obrázky: Pinterest.com

Aký je severský štýl v zariaďovaní bývania?

severský štýl bývania

Severský štýl bývania je typický je pre severské krajiny ako Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island či Dánsko. Čistota, jednoduchosť a ľahkosť tohto štýlu vám prevetrá hlavu a pomôže zrelaxovať.

Napriek tomu si naň málokto trúfne. Stačí si však osvojiť pár základných pravidiel a presvetlený interiér môžete mať aj u vás doma.

Severský štýl bývania je štýl “z rozumu”

Škandinávsky dizajn získal na popularite v 50. rokoch minulého storočia. Začalo to v roku 1947 kedy bol severský štýl uvedený na prestížnej výstave Triennale di Milano. Minimalistické prvky spôsobili medzi návštevníkmi hotovú senzáciu a vďaka úspechu v Miláne sa výstava presunula aj do USA a Kanady.

Americká roadshow prebiehala v rokoch 1954 až 1957 a slávila rovnako veľký úspech ako tá Milánska.

Škandinávsky štýl bol úplne odtrhnutý od zvyšku Európy, ktorá dovtedy preferovala opulentnosť a zdobenosť inšpirovanú luxusným životným štýlom aristokratov a kráľovských rodín.

Severský štýl vychádzal z drsnej škandinávskej klímy a okolitej krajiny. Dlhé a kruté zimy s pár hodinami denného svetla spôsobovali, že ľudia sa viac zdržiavali vo svojich príbytkoch.

Bolo preto nevyhnutnosťou aby sa v interiéri cítili príjemne a samotný priestor bol dostatočne útulný no stále vzdušný.

Severský dizajn je praktický a viac ako na ozdôbky vsádza na funkčnosť.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývaniaŠkandinávsky štýl bývania je o jednoduchosti, minimalizme a funkčnosti

Tieto tri slová sú mantrou, ktorú by ste si mali opakovať pri zariaďovaní severského interiéru.

Škandinávsky dizajn je vďačný a ideálny aj pre menšie byty. Vďaka striedmosti a správne zvoleným svetlým farbám dokáže opticky zväčšiť každý priestor. Pozrite sa s nami na základne prvky tohto oku lahodiaceho štýlu.

1. svetlo nadovšetko

Klasická severská zima je pochmúrna a tmavá. Denné svetlo je k dispozícii nanajvýš 7 hodín denne.

Základom škandinávskeho štýlu je využiť aj to málo svetla, ktoré tunajšia klíma ponúka, na maximum. Pri stavbe domu sa využívajú veľké presklenné steny či obrovské okná, ktoré sa neprekrývajú zbytočnými záclonami ani žalúziami. Ak si na závesy potrpíte, dbajte na použitie ľahkých tkanín ako je ľan alebo priehľadné textílie.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Dôležité sú tiež svietidlá a lampy. Strategické rozmiestnenie svetiel napomáha k príjemnej teplej atmosfére domova. Typickými svietidlami sú lampy v priemyselnom štýle. Nezabudnite ani na sviečky, ktorých mäkké svetlo príbytok zútulní.

2. funkčnosť a čistota

Pri výbere nábytku zvažujte aj jeho funkčnú stránku. Vhodné sú napr. viacúrovňové nástenné regály. Zvolené sedacie súpravy, stoly a stoličky by mali mať čisté línie a hladké, zaoblené hrany.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

3. dovoľte podlahe dýchať

Dlážka prekrytá kobercom od steny k stene je veľkým prehreškom voči severskému štýlu. Podlaha má byť čistá, nanajvýš pokrytá niekoľkými menšími koberčekmi alebo behúňmi.

Vhodným materiálom je drevo, ktoré sa využíva často v prírodnej forme alebo natreté na bielo.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

4. hlavne neutrálne

Škandinávsky dizajn pracuje s tlmenými, neutrálnymi farbami. Základom je biela, odtiene šedej, hnedej a čierna. Povolené sú aj pastelové farby, väčšinou odtiene zelenej alebo staroružovej tzv. dusty pink.

Moderný severský štýl bývania pripúšťa aj výrazné farby. Veľmi obľúbené sú odtene žltej až horčicovej.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Výrazné farby využívajte najmä na doplnkoch (ideálne sú vankúše alebo vázy). Zásadné kusy zariadenia by mali zostať neutrálne. Steny vymaľujte na bielo, necháte tak vyniknúť nábytku a doplnkom. Neutrálne farby pomáhajú interiér prejasniť a opticky ho zväčšiť.

5. zababušte sa

K severskému štýlu bezpodmienečne patria textílie, prikrývky a deky, ktoré vás počas zimných mesiacov poriadne zahrejú. Typické sú kožušiny, vlnené a mohérové deky či úpletové prehozy. Tkaniny vás nielen zahrejú, ale do neutrálneho interiéru prinesú ďalší rozmer v podobe novej textúry.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Ak máte možnosť, zadovážte si do svojho príbytku krb. Práve krb nesmie chýbať v žiadnom škandinávskom dome. Pozor však na pravé severské umiestnenie. Centrálna zóna obývacej izby nie je pre severanov typická – namiesto nej zapasujte krb do kúta miestnosti.

6. rešpektujte prírodu

Škandinávska architektúra a dizajn sú inšpirované okolitou krajinou a prírodou. Aj preto preferujú prírodné materiály. Číslom jeden je drevo, vlna, kožušina a koža.

Drevené podlahy, jedálenské stoly či konferenčné stolíky kombinujte s metalickými prvkami. Meď a mosadz dodá priestoru lesk.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Rešpekt k prírode stojí aj za eko-friendly zmýšľaním tamojších ľudí. Trojité sklo, poriadna izolácia stien a strechy a tepelné čerpadlá sú bežným štandardom švédskych novostavieb.

Pri tvorbe škandinávskeho príbytku rešpektujte prírodné zdroje a zamyslite sa nad efektívnym využívaním energie. Severský štýl bývania nie je len o jeho vizuálnej stránke ale aj o ekologickom myslení.

7. odviazané dekorácie

Doplnky a dekorácie vám dávajú príležitosť sa odviazať výraznejšie farby aj geometrické vzory sú povolené. Vsaďte na keramické vázy, sklenené doplnky a vankúše.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Typickým prvkom severského interiéru sú živé kvety. Črepníkové kvetiny, sukulenty ale ani čerstvé rezané kvety by u vás nikdy nemali chýbať.

8. udržujte poriadok

Jednou z charakteristík severského štýlu je bezpochyby poriadok. Jednoduchosť, striedmosť a minimalizmus ide ruka v ruke s dokonale uprataným interiérom.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Škandinávci sú aj vďaka funkčnej stránke nábytku, ktorú kladú na prvé miesto, majstri v odkladacích priestoroch. Každá vec, ktorú vlastníte, by mala mať presne určené miesto.

Príliš veľa zbytočností pohadzujúcich sa na komode, stole alebo gauči pôsobí rušivo. Veci by vám mali slúžiť a spôsobovať radosť, v opačnom prípade sa ich v mene hesla “menej je viac” zbavte.

Udržujte svoje obydlie čisté a čo najmenej prepchaté. Uvidíte, že sa budete cítiť vyrovnanejšie a kľudnejšie.

Nestarnúce prvky

Vďaka čistým líniám a minimalizmu je severský štýl nadčasový. Niektoré prvky sú ikonické a oplatí sa nimi inšpirovať.

Pozrite sa na výber 5 škandinávskych dizajnérov a ich najznámejšie výtvory.

swan-chair2

swan-chair

Arne Jacobsen, 1902-1971, Dánsko

najznámejšie dielo: “Swan chair

the-grasshopper-lamp-2

the-grasshopper-lamp

Greta Grossma, 1906-1999, Švédsko

najznámejšie dielo: “The grasshopper lamp”

seversky-styl-byvania-the-risom-chair

seversky-styl-byvania-15

Jens Risom, 1916, Dánsko

najznámejšie dielo: “The Risom chair”

the-chieftains-chair

Finn Juhl, 1912-1989, Dánsko

najznámejší výtvor: “The chieftains chair”

seversky-styl-byvania-14

the-artichoke-lamp-2

the-artichoke-lamp

 

Poul Henningsen, 1894-1967, Dánsko

najznámejšie dielo: “The artichoke lamp

Obrázky: Pinterest

 • Minimalizmus, jednoduchosť, striedmosť – tieto slová majte na pamäti pri zariaďovaní severského interiéru.
 • Nábytok má mať čisté línie a zaoblené hrany.
 • Vyhnite sa ozdobným prvkom ako vyrezávaným ornamentom, zdobeným reliéfom a podobne.
 • Škandinávsky dizajn má byť hlavne funkčný.
 • Základom je dostatok svetla – okná nezaťažujte zbytočnými záclonami.
 • Vyberajte len prírodné materiály – drevo, vlna, koža, kožušina.
 • Podlaha má dýchať, prípustné sú len menšie koberce, behúne alebo zvieracie kože.
 • Zariadenie voľte v prírodných farbách, pričom základom je biela.
 • Dovolený je farebný akcent v podobe doplnkov.
 • Neprepchajte interiér zbytočnosťami – veci, ktoré vám nerobia radosť vyhoďte.
 • Severský štýl bývania je prepojený s ekologickým myslením.