Malá kúpeľňa: 9 šikovných rád, ako v nej využiť každý jeden CM

Je vaša kúpeľňa len o niečo väčšia ako komôrka na potraviny? Ani malá kúpeľňa nemusí byť úplný problém. Pozrite sa, ako sa s malým priestorom kreatívne vysporiadať. Všeobecne však platí, že pri malých priestoroch musíte použiť viacej nábytku na mieru, prípadne komplikovanejšie riešenia, ktoré vás budú finančne viac stáť. Niektoré však viete ovplyvniť jednoducho.

Viete ako z malej kúpeľne vytvoriť príjemne miesto?

Majte po ruke len to, čo naozaj potrebujete. Uvidíte, že miesto bude funkčné, dokonca aj priestranné. Ukážeme vám 9 rád ako malú kúpeľňu zariadiť veľkolepo.

1. Použite svetlé obklady

Ak chcete malú kúpeľňu opticky zväčšiť, siahnite po svetlých, jednofarebných obkladoch. Odporúčame vám používať najmä studené farby. Výhodou je, že sa dajú oživiť doplnkami v kontrastných odtieňoch.

malá_kúpeľňa_biele_obkladyMalým priestorom vizuálne pomáhajú rôzne odtiene rovnakej farby. Určite by ste sa mali vyhnúť veľkým vzorom.

Siahnite po zaujímavom dekoratívnom prvku, ktorý kúpeľňu vizuálne rozšíri a upúta pozornosť.

Náš tip: použite klasické biele obklady. Nič nimi nepokazíte a ľahko ich doplníte farebnými maličkosťami.

2. Dôležité je správne osvetlenie

Optickú hĺbku kúpeľni dodá svetelný strop s difúznym svetlom. Ak si ho dáte zhotoviť na mieru, môže mať rôzny tvar. Nebojte sa svetiel po celej ploche stropu.

Potrebujete osvetliť aj zrkadlo?

malá_kúpeľňa_svetelný_stropDajte si pozor, aby nevrhalo tieň na tvár a neoslňovalo. Najlepšie je používať rozptýlené svietidlá.

3. Namiesto vane je v malej kúpeľni lepší sprchový kút

Malá kúpeľňa so sprchovacím kútom bude pôsobiť väčšia. Priestor je vďaka nemu tvarovo jednoznačný a vytvára pomerne dosť voľného miesta.

Najlepšie sú zásteny z priehľadného a číreho skla. Kút by mal byť bez rámov, ktorý nebude pôsobiť dojmom orezaného priestoru.

Kam uložíte kozmetické potreby?

malá_kúpeľa_sprchovací_kútMurovaná polička v sprche je tým najúspornejším riešením.

4. Malá kúpeľňa s vaňou a sprchovým kútom

Mnohí z nás sú milovníkmi dlhých večerných kúpeľov. Ak predsa len túžite po vani a nedisponujete veľkým priestorom, skúste sa obzrieť po vaniach so zakrytou časťou. Tú budete využívať ako sprchový kút.

malá_kúpeľňa_s_vaňou_a_sprchovacím_kútomVhodný je klasický rovný model alebo atypický tvar so zúženou časťou na nohy.

Náš tip: vaňu ukončite nikou, na ktorej je dostatok priestoru pre umiestnenie kozmetiky.

5. Zaplňte prázdne kúty

Skúste do rohov nainštalovať trebárs umývadlo či toaletu. Nasmerovanie zariadenia do stredu miestnosti vám umožní voľný a komfortný prístup.

Umývadlo v kúte môže byť aj väčších rozmerov, napriek ktorým aj tak ušetrí viac priestoru ako klasický model.

malá_kúpeľa_rohové_umývadloSamozrejmosťou by mali byť rohové skrinky či police.

6. Úložný priestor a skrinky

Zvoľte čo najvyššie a úzke závesné modely. Police pre vás budú ľahko prístupné.

malá_kúpeľa_závesné_policeNajlepšie je vyberať si nábytok s oblými tvarmi. Ostré rohy a málo priestoru spolu nejdú ruka v ruke.

7. Dizajnové umývadlá

Okrem rohového máte ešte niekoľko možností.

Šetrnými sú závesné modely, ktoré vám poskytujú dostatok priestoru pod umývadlom. Môžete tam odkladať kozmetiku alebo čisté uteráky, či umiestniť kôš.

malá_kúpeľa_široké_zrkadlo2Pohodlné na používanie sú aj úzke a dlhé umývadla. Disponujú komfortným úložným miestom na zubné kefky a mydlá po bokoch.

Náš tip: Do malej kúpeľne sa perfektne hodia umývadla s priestrannými okrajmi na odkladanie toaletných potrieb.

8. Otváranie a zatváranie posunom

V prípade malej kúpeľne sú dvere s otváraním dovnútra nepredstaviteľné. Najlepším riešením sú posuvné dvere, vďaka ktorým získate priestor aj pred kúpeľňou.

malá_kúpeľňa_s_vaňou_a_sprchovacím_kútom2Použite ich aj na skrinkách či na sprchovacom kúte a miesto budete mať až-až.

9. Najlepší optický trik je veľké zrkadlo

Verte nám, že veľké kúpeľňové zrkadlo určite využijete aj prakticky. Najlepšie sú tie, do ktorých sa “zmestíte” vo dvojici.

Ďalšou užitočnou radou je nepreplnený priestor zbytočnosťami. Pred tým, než sa pustíte do prerábania, skúste svoje toaletné a kozmetické potreby pretriediť.

malá_kúpeľa_široké_zrkadloZáver

Veríme, že naše návrhy na zariadenie malých kúpeľní zužitkujete čo najlepšie. Ak máte vlastné vychytávky, neváhajte sa o nich podeliť v komentároch.

Najlepšie podomietkové závesné WC, ktoré vám najdlhšie vydrží

geberit

Riešite práve otázku, aké podomietkové wc vám najdlhšie vydrží?

Poradíme vám podľa akých kritérií by sme mali svoju voľbu zvažovať, ktoré značky sú najpredávanejšie a prečo.

V prvom rade si ujasníte, koľko financií ste ochotní investovať. Za kvalitu sa platí aj v tomto prípade. Cenový rozdiel medzi nižšie vymenovanými značkami sa môže pohybovať od nuly do sto eur.

Aké možnosti ponúka slovenský trh?

Podomietkové wc moduly predáva na Slovensku v súčasnosti 7 výrobcov. Konkrétne ide o tieto značky: Geberit, Kolo, Alcaplast, Grohe, Jika, Ravak, Roca. Ak by sme sa mali zamerať iba na najpredávanejšie a najobľúbenejšie značky, boli by nimi rozhodne Geberit, Kolo, Alcaplast a Grohe.

Poprední výrobcovia wc modulov by mali poskytovať profesionálny servis, dobrú kvalitu a dostačujúce funkcie. Porovnali sme pre vás štyri najpredávanejšie značky a pozreli sme sa na ich základné odlišnosti, ich výhody a nevýhody.

Výhody závesných WC

  • Pri montáži závesného WC si môžete vybrať výšku uchytenia podľa seba.
  • Pri umývaní podlahy sa usadeného prachu a špiny pod záchodom zbavíte jedným ťahom.
  • Aj keď by sa vám mohlo zdať, že závesné WC je krehké, opak je pravdou. Disponuje nosnosťou až do 400 kg.
  • Za zmienku stojí aj fakt, že jeho fungovanie je omnoho tichšie ako pri klasickom voľne stojacom WC. Pri mnohopočetnej rodine túto vlastnosť oceníte najmä v nočných hodinách.
  • Závesné WC navyše nevtieravo zapadne do kúpeľne a opticky zväčší priestor v samostatnej WC miestnosti.

Inštalácia

Ponuka predstenových systémov je široká a nájdete v nej aj cenovo dostupné varianty už od 100 €. Možno ich zabudovať jednak do sadrokartónu, ale aj do bytového jadra. Montážny rám so závesným WC sa ukotví do steny alebo zeme, ktorá sa následne obmuruje a obloží obkladačkami.

Ak patríte medzi odvážnych a zručných domácich kutilov, inštaláciu zvládnete aj svojpomocne. Pokiaľ si však neveríte, zverte ju radšej do rúk inštalatéra.

Dobrá rada

Výška vrchnej hrany závesného WC je 40 cm a osa odpadu je 18,5 cm s priemerom 11 cm.

Dvojité splachovacie systémy

Neopomenieme ani úspornosť, ktorú závesné WC-ko prináša. Efektné tlačidlo na splachovanie býva rozdelené na dve časti. Buď na STOP – START, kedy splachovanie spustíte alebo zastavíte podľa potreby, alebo na dvojčinné splachovanie, kedy si môžete vybrať medzi možnosťou veľkého a malého spláchnutia.

Geberit – Výhody a nevýhody

Táto značka je favoritom mnohých Slovákov a dokonca aj inštalatérov. Ich wc modul sa vyznačuje predovšetkým svojou vysokou kvalitou, s ktorou je spojený nadštandardný servis.

Nemusíte sa obávať, že tento modul nezoženiete, je dobre dostupný. Značka sa môže pýšiť naozaj jednoduchou inštaláciou. Jediné, čo by sme tejto značke vytkli je, že nemá zabudovaný systém pre dezinfekciu vody, tak ako to má jej lacnejší konkurent. Prvotriedna kvalita tejto značky sa odrazila aj na vyšších cenách.

Kolo – Výhody a nevýhody

Značka Kolo sa stáva čoraz obľúbenejšou pre jej dobrú kvalitu, jednoduchú inštaláciu a rôznorodé funkcie, ktoré moduly ponúkajú. Jedná sa síce o poľského výrobcu, ale nemusíte sa obávať, pretože ponúka za dostupné ceny dostačujúcu kvalitu so zárukou až 10 rokov. Dokonca má zabudovaný systém pre dezinfekciu vody. Bohužiaľ tento výroba neposkytuje moduly do bytového jadra, čo považujeme za jeho najväčšiu nevýhodu.

Alcaplast – Výhody a nevýhody

Česká značka so širokým sortimentom modulov. Ide o tzv. zlatú strednú cestu, kedy za prijateľnú cenu dostanete dostatočný výkon a kvalitu. Wc moduly od tejto značky sú jednoduché na inštaláciu. Záruka na podomietkové wc od tejto značky je 6 rokov. Z veľkej časti ich systém modulov kopíruje konkurenciu a tak trochu im chýba originalita.

Grohe – Výhody a nevýhody

Nemecká značka, ktorá rozhodne za ostatnými výrobcami nezaostáva. Vyznačuje sa vysokou kvalitou. Ich wc moduly sú jedné z najtichších. Ponúka tlačidlá so špecifickým dizajnom a tvarom. Záruka 5 rokov na všetky moduly. Menší nedostatok sme našli v priemernosti príslušenstva. Táto značka je pre ľudí s vyšším finančným rozpočtom.

Zhrnutie na záver

Popísali sme vám základné rozdiely medzi štyrmi najpredávanejšími značkami závesných wc modulov na Slovensku. Ktoré podomietkové wc vám teda najdlhšie vydrží?

Za nás je jasným víťazom modul od značky Geberit, ktorý sa vyznačuje najvyššou kvalitou a preukázali to aj recenzie používateľov. Pokiaľ ale nechcete investovať príliš veľa finančných prostriedkov, odporúčame vám ostatné značky – Kolo, Alcaplast alebo Grohe. Tieto značky sa ukázali ako spoľahlivé a obľúbené medzi ostatnými používateľmi.