Aká podlaha do kuchyne? Hlavne taká, ktorá vydrží vysokú záťaž

podlaha kuchyňa
shutterstock

Miesto, ktoré vonia domovom, miesto, ktoré vás ako rodinu spája a miesto, kde môžete upustiť uzdu svojej fantázii. Správne, je to vaša kuchyňa. My sme sa dnes pozreli na dôležitosť výberu podlahy v kuchyni, ktorá drží nielen naše kroky, no musí vedieť ustáť aj všetky kuchynské nástrahy. Aká je teda tá dobrá podlaha do kuchyne, ktorá vám dlho vydrží?

Kuchyňa je základom každého domu, či bytu. Ak ste citlivý na zariadenie kuchyne, nie ste v tom rozhodne sami. Táto miestnosť je vystavená najväčšej záťaži spomedzi všetkých izieb a musí spĺňať vysoké nároky a okrem praktickej stránky, musí byť navyše aj estetickou vizitkou majiteľov.

Doba kuchynských linoleií sa postupom času vytráca a do výberu podlahových krytín vstupuje na trh množstvo variácií, ktoré čo to znesú a vyzerajú šik. Aká je teda tá správna podlaha do kuchyne? Ak sa budete držať týchto kritérií, máte vyhraté.

Ako využívate kuchyňu?

Pre výber ideálnej podlahy do kuchyne, je potrebné si najskôr zodpovedať túto otázku. Je rozdiel, či si podlahu vyberá seniorský pár, ktorý už v kuchyni nestrávi toľko času, pretože im jedlo nosí stravovacia služba a urobia si tak maximálne kávu alebo čaj. Alebo si podlahu vyberá mladá rodina z dvomi deťmi, kde je predpoklad prípravy jedla, pre všetkých členov rodiny, na dennej báze.

Nízka využiteľnosť kuchyne sa samozrejme netýka len seniorov, je to aj aktuálny trend vysoko pracovne nasadených ľudí, ktorí na varenie nemajú čas. Nezabúdajte však na to, že sa časom vaše potreby môžu zmeniť. Napríklad príchodom detí do vášho života.

Podlahu do kuchyne vyberajte podľa týchto kritérií

Po analýze svojich vlastných a rodinných potrieb je čas zvážiť všetky kritériá, ktoré vstupujú do výberu vhodnej podlahy do kuchyne.

  • Aké sú rozmery kuchyne?
  • Aké susediace izby = susediace podlahy má vaša kuchyňa?
  • Koľko členov má vaša rodina?
  • Aká je vaša kuchyňa veľká?
  • Aké bezpečnostné prvky v kuchyni potrebujete?
  • Ak už máte vaše odpovede pripravené, môžeme si povedať niečo bližšie aj k materiálom.

Dlažba

Tento materiál patrí medzi jednoznačných favoritov zrekonštruovaných kuchýň. Svoje prvenstvo si zaslúžil najmä vysoko odolným materiálom, ktorý je odolný vode a chemikáliám. Medzi nesporné výhody patrí aj dlhá životnosť a odolnosť materiálu voči pádu kuchynského náradia. Vybrať si môžete z pestrých vzorov, ktoré dokonca celkom verne imitujú drevo, či iné zaujímavé materiály.

Pri výbere dlažby si však posvieťte práve na tie, ktoré sú mechanicky stanavané na vysokú odolnosť a majú protišmykový povrch. Veľmi vhodná je pevná gresová dlažba. Ďalších merítkom je aj odolnosť voči opotrebovaniu, čo nájdete pod názvom oteruvzdornosť. Vyberajte minimálne číslo tri, no čím vyššie číslo, tým lepšie. Dlažba je na dotyk chladná, najlepšie je skombinovať ju s podlahovým kúrením

Ak ste siahli po modernom vintage, či retro štýle, zohľadnite opäť veľkosť vašej kuchyne. V menších priestoroch výrazná podlaha kuchyňu ešte o niečo opticky zmenší.

dlažba kuchyňa

Laminátová podlaha do kuchyne

Podlaha do kuchyne vo vyššej triede laminátu zvláda aj náročné podmienky, ktoré kuchynské umenie veľakrát prináša. Ak siahnete po skutočnej kvalite, podlaha v kuchyni odolá aj škrabancom. Medzi výhody môžeme zaradiť aj stálu farebnosť, ktorú si laminát zachováva aj pri priamom slnečnom žiarení.

Laminátovú podlahu si môžete veľmi jednoducho zladiť aj zo zvyškom vašich izieb a urobiť tak dokonalý prechod bez potreby prechodových líšt, či prahov. Nevýhodou je, že ak sa vám poškodí laminát na určitom mieste, je potrebné vymeniť celú podlahu. Taktiež je o niečo chladnejšia ako drevo, či vinyl, no rozhodne teplejšia ako dlažba. Ak vo vašom domove hľadáte odhlučnenie, laminát vám v tom žiaľ nepomôže.

Esteticky založení jedinci si prídu na svoje aj pri výbere farebných vzorov, ktoré sú už dnes skutočne nápadité. Čo tak mať podlahu so vzorom kože, či luxusného mramoru? Nech sa páči.

laminátová podlaha kuchyňa

Drevená podlaha do kuchyne

Podlaha z dreva je jednoducho nestarnúci luxusný doplnok domu, či bytu. Tento materiál vám do vašej kuchyne vnesie teplo domova. Áno, práve dobré teplotná izolácia je jeho nesmiernou výhodou. Okrem skvelého vzhľadu, ktorý môžete kombinovať s tradičným, aj moderným vzhľadom, je drevo odolné a vydrží vám dlhé roky. A ak sa na podlahe objaví aj nejaký ten kaz, stačí podlahu prebrúsiť a nalakovať a je ako nová.

Ďalším pozitívom drevenej podlahy je, že sa minimálne nabíja statickou elektrinou, čo pre vás, ako majiteľa, znamená menej prachu na podlahe. Je taktiež dobrým zvukovým izolantom. Jedinou nevýhodou je potreba neustálej starostlivosti a údržby o vždy skvelý vzhľad vašej podlahy.

drevená podlaha

Korok

Pre všetkých ekologických nadšencov, ktorí hľadajú eko alternatívy je tu práve korková podlaha. Korok pochádza z kôry duba korkového, ktorého životnosť sa neohrozuje výrubom. Každých deväť rokov sa odstráni len kôra a strom žije ďalej. Korok je nielen vkusný, ale aj odolným pomocníkom do vašej kuchyne.

Navyše je dobrým tepelným a zvukovým izolantom, čo ocení aj ten najmenší člen rodiny. Dobrou správou je, že si môžete vybrať aj s iných motívom korkovej podlahy, ktoré imitujú čoraz modernejší betonový vzhľad a na svoje si prídu aj milovníci vzhľadu dreva, či kameňa.

korková podlaha v kuchyni

Marmoleum

Pri alternatívnych riešeniach ešte chvíľu zostaneme a predstavíme vám zaujímavý druh podlahy, ktorý je čisto naturálny a prináša prírodu priamo k vám domov. Vyrába sa zo živice, drevenej múčky, ľanového oleja, vápenca a prírodných pigmentov. Ide o druh linolea, ktoré vyzerá veľmi zaujímavo. Na výber máte opäť viacero farebných motívov, či imitácií.

Jeho obrovskou výhodou je, že je antistatický, čiže nepriťahuje prach. Taktiež z neho veľmi jednoducho zotriete škvrny. Pri ostrých nárazoch sa však môže podlaha viditeľne poškodiť, preto sa hodí do menej využívanej kuchyne.

marmoleum podlaha

Materiálov nikdy nie je dosť

Hoci sme zhrnuli v článku najčastejšie používané materiály podláh do kuchyne, nemusíte sa báť siahnuť aj po modernejších a menej známych materiáloch. Veľmi moderný je leštený betón, taktiež liata podlaha. Svoje zastúpenie si nájde aj vinyl a kaučuková podlaha. Pri každom z týchto materiálov si okrem vzhľadu zistite u predajcu aj odolnosť, aby ste sa z novej podlahy mohli tešiť skutočne dlho.

Ako si vybrať najlepší digestor do samostatnej kuchyne alebo kuchyne s obývačkou

shutterstock

V dnešnej dobe sú kuchyne prepojené s obývačkou už akýmsi štandardom, a tak sa digestor stáva súčasťou každej domácnosti. Ak neviete, ako si vybrať odsávač pár, v nasledujúcom článku vám prinášame užitočné tipy a rady.

Na čo vlastne slúži digestor?

Možno ste si mysleli, že úlohou digestora je zbaviť vašu domácnosť nepríjemného zápachu vznikajúceho počas varenia. Pravdou však je, že digestor má omnoho viac funkcií týkajúcich sa ovzdušia, ktoré doma dýchate. Znižuje tiež vlhkosť a je veľmi vhodný v prípade, že máte plynový sporák – odsáva totiž oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

Vedeli ste napríklad, že pri varení sa vlhkosť vzduchu môže zvýšiť až na 90 %? V takom prípade je dôležité vetranie. To však v zimných mesiacoch nie je najvhodnejšie, a tak prichádza na rad použitie digestora.

Dnes je na trhu množstvo dizajnových kúskov a odsávač pár sa tak pokojne môže stať dominantným prvkom vo vašej kuchyni. Obľube sa tešia rustikálne pôsobiace digestory vhodné napríklad do kuchyne v provensálskom duchu, ale aj moderné digestory s kovovým dizajnom. Ak si lámete hlavu nad tým, ako si vybrať digestor, ktorý sa hodí do vašej kuchyne, využite služby bytového dizajnéra. Ten vám s výberom určite poradí.

Keď sme už pri dizajne digestorov, najvýraznejšie vo vašej kuchyni bude pôsobiť ostrovčekový digestor. Tento typ sa umiestňuje na strop priamo nad varnú dosku. Ak však chcete naopak niečo menej nápadné, môžete si digestor nechať zabudovať do vašej kuchynskej linky. Dôležité aj tiež zvoliť správnu veľkosť digestora, ktorá by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky. Odsávací kôš by mal prekrývať varnú dosku o minimálne 10 cm z každej strany.

Typy digestorov

Digestory sa nelíšia len dizajnom a vonkajším vyhotovením, ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Z tohto hľadiska rozlišujeme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Ak teda neviete, ako si vybrať digestor, prečítajte si základne informácie o oboch typoch.

Komínový digestor

Je zhotovený tak, aby pary a všetky arómy z varenia odvádzal von mimo domu. Na to, aby komínový digestor správne fungoval, je potrebné, aby bolo odťahové potrubie čo najkratšie a s čo najmenším počtom ohybov. Aby bol zachovaný ideálny výkon a slabá hlučnosť, mal by mať odťah približne rovnaký priemer, aký má vývod digestora. Použitie špirálovitého potrubia sa veľmi neodporúča, pretože môže dôjsť k zníženiu výkonu, keď sa zvyšky oleja zanesú vo vlnkách takéhoto potrubia.

Recirkulačný digestor

Vzduch filtruje pomocou filtrov, ktoré sa v ňom nachádzajú, a vzduch zbavený nečistôt vracia späť. Nevýhodou však je, že časť pary a olej, ktorý táto para obsahuje, sa vracia naspäť do vašej kuchyne. Niekedy však nie je možné urobiť vývod von, a v takých prípadoch je recirkulačný digestor vhodným riešením. Nezabudnite však pravidelne meniť filter, ktorý stačí vymeniť asi raz za polroka.

Čo sa filtrov týka, sú dve možnosti, a to jednorázový filter alebo umývateľný kovový filter, ktorý je možné umývať v umývačke riadu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci efekt, zaobstarajte si uhlíkový filter. Ten je však potrebné meniť každé tri mesiace.

Hlučnosť a elektronické ovládanie digestora

Pri výbere digestora je zásadným aj kritérium hlučnosti. Predstava toho, ako varíte pre svoju návštevu, a nepočujete pri tom ani vlastné slovo, asi nie je veľmi príťažlivá.

Pri väčšine digestorov sa hlučnosť pri najnižšom výkone pohybuje v rozpätí 41 až 55 decibelov (normálne rozprávanie sa medzi sebou), a pri najvyššom výkone je to okolo 61 až 68 decibelov (hlasné rozprávanie sa medzi sebou). Nájdete však aj exkluzívnejšie digestory s hlučnosťou len okolo 25 decibelov (veľmi tichá izba, napr. spálňa).

Ak si potrpíte na komfort a uvažujete nad tým, ako si vybrať digestor, určite si zaobstarajte digestor s elektronickým ovládaním. Elektronika pri takýchto digestoroch riadi sací výkon, ale tiež vás upozorní na potrebu výmeny či umytie filtra.

V prípade, že nechcete, aby bol váš digestor zašpinený od zamastených rúk, oceníte možnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim sa digestor zapne alebo vypne len pomocou pohybu ruky.