Aká podlaha do kuchyne? Hlavne taká, ktorá vydrží vysokú záťaž

podlaha kuchyňa
shutterstock

Miesto, ktoré vonia domovom, miesto, ktoré vás ako rodinu spája a miesto, kde môžete upustiť uzdu svojej fantázii. Správne, je to vaša kuchyňa. My sme sa dnes pozreli na dôležitosť výberu podlahy v kuchyni, ktorá drží nielen naše kroky, no musí vedieť ustáť aj všetky kuchynské nástrahy. Aká je teda tá dobrá podlaha do kuchyne, ktorá vám dlho vydrží?

Kuchyňa je základom každého domu, či bytu. Ak ste citlivý na zariadenie kuchyne, nie ste v tom rozhodne sami. Táto miestnosť je vystavená najväčšej záťaži spomedzi všetkých izieb a musí spĺňať vysoké nároky a okrem praktickej stránky, musí byť navyše aj estetickou vizitkou majiteľov.

Doba kuchynských linoleií sa postupom času vytráca a do výberu podlahových krytín vstupuje na trh množstvo variácií, ktoré čo to znesú a vyzerajú šik. Aká je teda tá správna podlaha do kuchyne? Ak sa budete držať týchto kritérií, máte vyhraté.

Ako využívate kuchyňu?

Pre výber ideálnej podlahy do kuchyne, je potrebné si najskôr zodpovedať túto otázku. Je rozdiel, či si podlahu vyberá seniorský pár, ktorý už v kuchyni nestrávi toľko času, pretože im jedlo nosí stravovacia služba a urobia si tak maximálne kávu alebo čaj. Alebo si podlahu vyberá mladá rodina z dvomi deťmi, kde je predpoklad prípravy jedla, pre všetkých členov rodiny, na dennej báze.

Nízka využiteľnosť kuchyne sa samozrejme netýka len seniorov, je to aj aktuálny trend vysoko pracovne nasadených ľudí, ktorí na varenie nemajú čas. Nezabúdajte však na to, že sa časom vaše potreby môžu zmeniť. Napríklad príchodom detí do vášho života.

Podlahu do kuchyne vyberajte podľa týchto kritérií

Po analýze svojich vlastných a rodinných potrieb je čas zvážiť všetky kritéria, ktoré vstupujú do výberu vhodnej podlahy do kuchyne.

  • Aké sú rozmery kuchyne?
  • Aké susediace izby = susediace podlahy má vaša kuchyňa?
  • Koľko členov má vaša rodina?
  • Aká je vaša kuchyňa veľká?
  • Aké bezpečnostné prvky v kuchyni potrebujete?
  • Ak už máte vaše odpovede pripravené, môžeme si povedať niečo bližšie aj k materiálom.

Dlažba

Tento materiál patrí medzi jednoznačných favoritov zrekonštruovaných kuchýň. Svoje prvenstvo si zaslúžil najmä vysoko odolným materiálom, ktorý je odolný vode a chemikáliám. Medzi nesporné výhody patrí aj dlhá životnosť a odolnosť materiálu voči pádu kuchynského náradia. Vybrať si môžete z pestrých vzorov, ktoré dokonca celkom verne imitujú drevo, či iné zaujímavé materiály.

Pri výbere dlažby si však posvieťte práve na tie, ktoré sú mechanicky stanavané na vysokú odolnosť a majú protišmykový povrch. Ďalších merítkom je aj odolnosť voči opotrebovaniu, čo nájdete pod názvom oteruvzdornosť. Vyberajte minimálne číslo tri, no čím vyššie číslo, tým lepšie. Dlažba je na dotyk chladná, najlepšie je skombinovať ju s podlahovým kúrením

Ak ste siahli po modernom vintage, či retro štýle, zohľadnite opäť veľkosť vašej kuchyne. V menších priestoroch výrazná podlaha kuchyňu ešte o niečo opticky zmenší.

dlažba kuchyňa

Laminátová podlaha do kuchyne

Podlaha do kuchyne vo vyššej triede laminátu zvláda aj náročné podmienky, ktoré kuchynské umenie veľakrát prináša. Ak siahnete po skutočnej kvalite, podlaha v kuchyni odolá aj škrabancom. Medzi výhody môžeme zaradiť aj stálu farebnosť, ktorú si laminát zachováva aj pri priamom slnečnom žiarení.

Laminátovú podlahu si môžete veľmi jednoducho zladiť aj zo zvyškom vašich izieb a urobiť tak dokonalý prechod bez potreby prechodových líšt, či prahov. Nevýhodou je, že ak sa vám poškodí laminát na určitom mieste, je potrebné vymeniť celú podlahu. Taktiež je o niečo chladnejšia ako drevo, či vinyl, no rozhodne teplejšia ako dlažba. Ak vo vašom domove hľadáte odhlučnenie, laminát vám v tom žiaľ nepomôže.

Esteticky založení jedinci si prídu na svoje aj pri výbere farebných vzorov, ktoré sú už dnes skutočne nápadité. Čo tak mať podlahu so vzorom kože, či luxusného mramoru? Nech sa páči.

laminátová podlaha kuchyňa

Drevená podlaha do kuchyne

Podlaha z dreva je jednoducho nestarnúci luxusný doplnok domu, či bytu. Tento materiál vám do vašej kuchyne vnesie teplo domova. Áno, práve dobré teplotná izolácia je jeho nesmiernou výhodou. Okrem skvelého vzhľadu, ktorý môžete kombinovať s tradičným, aj moderným vzhľadom, je drevo odolné a vydrží vám dlhé roky. A ak sa na podlahe objaví aj nejaký ten kaz, stačí podlahu prebrúsiť a nalakovať a je ako nová.

Ďalším pozitívom drevenej podlahy je, že sa minimálne nabíja statickou elektrinou, čo pre vás, ako majiteľa, znamená menej prachu na podlahe. Je taktiež dobrým zvukovým izolantom. Jedinou nevýhodou je potreba neustálej starostlivosti a údržby o vždy skvelý vzhľad vašej podlahy.

drevená podlaha

Korok

Pre všetkých ekologických nadšencov, ktorí hľadajú eko alternatívy je tu práve korková podlaha. Korok pochádza z kôry duba korkového, ktorého životnosť sa neohrozuje výrubom. Každých deväť rokov sa odstráni len kôra a strom žije ďalej. Korok je nielen vkusný, ale aj odolným pomocníkom do vašej kuchyne.

Navyše je dobrým tepelným a zvukovým izolantom, čo ocení aj ten najmenší člen rodiny. Dobrou správou je, že si môžete vybrať aj s iných motívom korkovej podlahy, ktoré imitujú čoraz modernejší betonový vzhľad a na svoje si prídu aj milovníci vzhľadu dreva, či kameňa.

korková podlaha v kuchyni

Marmoleum

Pri alternatívnych riešeniach ešte chvíľu zostaneme a predstavíme vám zaujímavý druh podlahy, ktorý je čisto naturálny a prináša prírodu priamo k vám domov. Vyrába sa zo živice, drevenej múčky, ľanového oleja, vápenca a prírodných pigmentov. Ide o druh linolea, ktoré vyzerá veľmi zaujímavo. Na výber máte opäť viacero farebných motívov, či imitácií.

Jeho obrovskou výhodou je, že je antistatický, čiže nepriťahuje prach. Taktiež z neho veľmi jednoducho zotriete škvrny. Pri ostrých nárazoch sa však môže podlaha viditeľne poškodiť, preto sa hodí do menej využívanej kuchyne.

marmoleum podlaha

Materiálov nikdy nie je dosť

Hoci sme zhrnuli v článku najčastejšie používané materiály podláh do kuchyne, nemusíte sa báť siahnuť aj po modernejších a menej známych materiáloch. Veľmi moderný je leštený betón, taktiež liata podlaha. Svoje zastúpenie si nájde aj vinyl a kaučuková podlaha. Pri každom z týchto materiálov si okrem vzhľadu zistite u predajcu aj odolnosť, aby ste sa z novej podlahy mohli tešiť skutočne dlho.

Ako najlepšie zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

ako zariadiť kuchyňu
shutterstock

Kuchyňa je investícia na niekoľko rokov, ideálne desaťročí. Ak si správne vyberiete, môže byť vaším partnerom na celý život. Pozrite sa spolu s nami na to, ako zariadiť kuchyňu tak, aby spĺňala najnáročnejšie funkčné aj estetické požiadavky.

Dobrá rada

Zariaďovaniu kuchyne venujte čas. Veľa času. Je to miestnosť, ktorá udáva štýl celej domácnosti, preto sa nenechajte zlákať prvoplánovými trendmi, vezmite si papier a pero a prejdite si s nami všetky body, ktoré potrebujete mať zvládnuté predtým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania.

Kuchyňa je srdce domova.

Či v nej „len“ varíte, stretávate sa pri večeri s rodinou, je vaším gurmánskym kráľovstvom, kde sa meníte na myšku z Ratatouille alebo je vašou externou pracovňou, kde po nociach dokončujete projekty do práce, vždy by mala odzrkadľovať váš svet.

Ako zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

Pred tým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania, urobte si malý prieskum.

Koľko času v kuchyni trávite?

Ak kuchyňu využívate na každodenné varenie, potrebujete veľkú pracovnú dosku, dobré svetlo, veľkú chladničku a dostatok úložného priestoru. Ak je „iba“ vaším víkendovým kráľovstvom, urobte si v nej miesto na raňajky pre celú rodinu.

Stravujete sa v kuchyni?

Potrebujete stôl, stoličky, prípadne barový pult s posedením. Ak si jedlo radšej vychutnávate v obývačke, no a čo. Na slávnostné chvíle či nedeľné obedy si môžete na stenu namontovať sklápací stôl. Zrejme vás to prekvapí, ale naozaj to nevyzerá zle.

pexels.com

Rozpočet na novú kuchyňu

Na zariaďovanie kuchyne potrebujete dva rozpočty – jeden na nábytok, teda hlavnú kostru a ďalší na spotrebiče.

Obe sú investíciou na dlhý čas, preto sa neuspokojte s lacnými nekvalitnými materiálmi, radšej si ju zariaďujte postupne (linka + drez, pokračujte sporákom, doplňte rúru a až potom osvetlenie).

Ako zariadiť malú kuchyňu s veľkými očakávaniami

Aj pri malej kuchyni dokážete vymyslieť veľké veci. Možno sa do nej nezmestí jedálenský stôl pre 6 osôb alebo americká chladnička, no ak zvolíte multifunkčné prvky a prvotriedne materiály, nebude vás v ničom limitovať.

Stavte na kvalitné materiály

Hrubá pracovná doska z masívneho dreva je lepšou investíciou ako lacné pracovné dosky z drevotriesky s povrchovou úpravou.

Drez (nerezový alebo keramický) s kvalitnou batériou z kuchynského štúdia má okrem vyššej ceny v porovnaní s lacnejšou nákupnou sieťou jednoduchšiu údržbu, podobne to platí aj pri výbere spotrebičov.

Značkové modely sú často s predĺženou zárukou a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie pri vyšších výkonoch.

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí.

pexels.com

Vyberajte nadčasové prvky

Základ kuchyne by mal byť nadčasový, relatívne neutrálny. Ak sa vám páčia vidiecke kuchyne, milujete vintage alebo práve naopak, severský minimalizmus vám koluje v krvi, nepodľahnite aktuálnym trendom a zariaďte si kuchyňu tak, aby sa vám páčila aj o 5 rokov.

Základnú kostru by mali tvoriť prírodné materiály a svetlejšie farby. Váš štýl bude potom cítiť z dvierok na kuchynskej linke, úchytiek, doplnkov a dekorácií, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť aj bez nutnosti veľkej investície.

Nech je bezpečná a čistá

V kuchyni sa stravujete a pripravujete jedlo pre svojich najbližších. Musí preto spĺňať podmienky na jednoduché čistenie, musí byť svieža a vzdušná.

Stenu za pracovnou linkou nemusíte chrániť len obkladom z dlaždíc, zvoľte napríklad mozaiku alebo sklo, ktoré sa dá ľahko zotrieť, aj keď vám tam odfrkne mrkva či cvikla. Z tapety to tak ľahko dolu nedáte, ani z tej vodeodolnej.

pexels.com

Ako zariadiť kuchyňu. Aj tú panelákovú

Kuchyne v paneláku nenechávajú veľa priestoru na predstavivosť. Typizovaná, kuchynská linka, chladnička, stôl a dve stoličky a často ste radi, že sa vám vôbec pod stôl zmestí miska pre psa.

Aj na malom priestore však dokážete vyčarovať svoje kulinárske kráľovstvo. So správnym rozvrhnutím, aj bez bytového dizajnéra.

Rozvrhnite si priestor

Panelákové kuchyne sú zvyčajne úzke, na jednom konci dvere, na druhom okno. Rozdeľte si miestnosť na zóny – tu sa bude variť (kuchynská linka + sporák), tu bude úložný priestor (chladnička + skriňa na potraviny) a tu bude spoločenské centrum (jedálenský kút).

Ak sa vám do kuchyne nezmestí stôl a stoličky, skúste predĺžiť kuchynskú dosku (aj do tvaru L) a doplniť ju dvomi stoličkami.

Nešetrite na odkladacom priestore

Je rozdiel medzi úložným a odkladacím priestorom. Úložný je ten, kam odkladáte spotrebiče, riad či zaváraniny, odkladací je na kuchynskej linke, ten, ktorý by mal byť prázdny a určený na využívanie iba vtedy, keď pripravujete pokrmy.

Vedľa drezu potrebujete miesto na krájanie, vedľa sporáka na odkladanie hrncov.

pexels.com

Zistite, čo nepotrebujete

Mikrovlnku vám bez problémov nahradí elektrická rúra, smoothie si pripravíte aj bez smoothieovača, s pomocou ponorného mixéra. Sú to detaily, no v malej kuchyni sa ráta každý centimeter.

Veľmi dôležité je aj dostatočné osvetlenie pracovnej dosky. Nevkusné neónové podlinky nahradili efektné LED pásy, ktoré priestor presvetlia a zároveň šetria elektrinu.

Kde hľadať inšpirácie?

Výborným zdrojom je napríklad Pinterest, kde nájdete fotky návrhov kuchýň snáď v každom štýle, inšpirácie môžete načerpať aj z katalógov na štýl IKEA či na weboch kuchynských štúdií.

Kuchyňa spojená s obývačkou? Žiaden problém

Kuchyňa spojená s obývačkou ponúka veľký priestor na realizáciu, no aj pár strastí. Ako tieto dve miestnosti zladiť, aby obývačka nepôsobila sterilne a zároveň bola útulná?

Ako zariadiť kuchyňu v jednom štýle

Vyberajte príbuzné materiály, nebráňte sa zladeniu tón v tóne. Trendy sa menia, no niektoré veci zostávajú.

Pred pár rokmi sa začali kuchyne spájať s obývacími miestnosťami, čomu sa prispôsobili aj predajne s nábytkom a kuchynské štúdiá. Dnes zoženiete z jednej série linku, barový pult aj knižnicu do obývačky, zariaďovanie je preto jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. No aj tak myslite na to, že tieto dve miestnosti by nemali pôsobiť ako jednoliaty celok.

Plynulý prechod

Iné sú požiadavky na podlahu v kuchyni a iné v obývačke. Do obývacej časti môžete umiestniť pre väčšie pohodlie napríklad kusový koberec, tieto dve miestnosti opticky oddeliť sedačkou (s prepracovanou zadnou časťou) a televíziu nasmerovať tak, aby ste ju mohli sledovať aj pri príprave večere.

Na detailoch záleží

Detaily sú to, čo mení dom na domov. Zlaďte farbu kuchynskej chňapky s poťahom na sedačke, doplňte priestor izbovými kvetmi, fotografiami z dovoleniek, vázou s kvetmi či dózou s keksíkmi.

Výborne vyzerajú aj sklenené dózy na múku, cukor či drobné pečivo, ktoré tak môžete mať vyložené aj na kuchynskej linke stále po ruke a vaša kuchyňa bude dýchať životom. Veď každý vie, že sa v nej varí, prečo to skrývať.

Nezabudnite

  • Sporák najďalej od chladničky – je to logické, no mnohí na tento detail zabúdajú. Ak chcete, aby vám chladnička vydržala čo najdlhšie a mala nízku spotrebu energie, umiestnite ju do najchladnejšej časti miestnosti, ďaleko od radiátora, okna a od sporáka.
  • Vhodný podklad – do kuchyne je vhodná odolná dlažba, v súčasnosti to spĺňajú aj viaceré druhy laminátových podláh, čokoľvek, čo zvládne vlhkosť a dá sa jednoducho udržiavať čisté. Veľkým hitom sa stáva aj praktická vinylová podlaha.
  • Dôkladné vetranie ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, odsávač pár (digestor) je nutnosť. Nielen pri varení vianočnej kapustnice.

Už viete ako zariadiť kuchyňu? Inšpirovali sme vás?

Teraz vezmite do ruky ten pripravený papier a pero a kreslite. Načrtnite si dokonalú kuchyňu podľa rozmerov tej vašej a pustite sa do zariaďovania.