Aká podlaha do kuchyne? Hlavne taká, ktorá vydrží vysokú záťaž

podlaha kuchyňa
shutterstock

Miesto, ktoré vonia domovom, miesto, ktoré vás ako rodinu spája a miesto, kde môžete upustiť uzdu svojej fantázii. Správne, je to vaša kuchyňa. My sme sa dnes pozreli na dôležitosť výberu podlahy v kuchyni, ktorá drží nielen naše kroky, no musí vedieť ustáť aj všetky kuchynské nástrahy. Aká je teda tá dobrá podlaha do kuchyne, ktorá vám dlho vydrží?

Kuchyňa je základom každého domu, či bytu. Ak ste citlivý na zariadenie kuchyne, nie ste v tom rozhodne sami. Táto miestnosť je vystavená najväčšej záťaži spomedzi všetkých izieb a musí spĺňať vysoké nároky a okrem praktickej stránky, musí byť navyše aj estetickou vizitkou majiteľov.

Doba kuchynských linoleií sa postupom času vytráca a do výberu podlahových krytín vstupuje na trh množstvo variácií, ktoré čo to znesú a vyzerajú šik. Aká je teda tá správna podlaha do kuchyne? Ak sa budete držať týchto kritérií, máte vyhraté.

Ako využívate kuchyňu?

Pre výber ideálnej podlahy do kuchyne, je potrebné si najskôr zodpovedať túto otázku. Je rozdiel, či si podlahu vyberá seniorský pár, ktorý už v kuchyni nestrávi toľko času, pretože im jedlo nosí stravovacia služba a urobia si tak maximálne kávu alebo čaj. Alebo si podlahu vyberá mladá rodina z dvomi deťmi, kde je predpoklad prípravy jedla, pre všetkých členov rodiny, na dennej báze.

Nízka využiteľnosť kuchyne sa samozrejme netýka len seniorov, je to aj aktuálny trend vysoko pracovne nasadených ľudí, ktorí na varenie nemajú čas. Nezabúdajte však na to, že sa časom vaše potreby môžu zmeniť. Napríklad príchodom detí do vášho života.

Podlahu do kuchyne vyberajte podľa týchto kritérií

Po analýze svojich vlastných a rodinných potrieb je čas zvážiť všetky kritériá, ktoré vstupujú do výberu vhodnej podlahy do kuchyne.

  • Aké sú rozmery kuchyne?
  • Aké susediace izby = susediace podlahy má vaša kuchyňa?
  • Koľko členov má vaša rodina?
  • Aká je vaša kuchyňa veľká?
  • Aké bezpečnostné prvky v kuchyni potrebujete?
  • Ak už máte vaše odpovede pripravené, môžeme si povedať niečo bližšie aj k materiálom.

Dlažba

Tento materiál patrí medzi jednoznačných favoritov zrekonštruovaných kuchýň. Svoje prvenstvo si zaslúžil najmä vysoko odolným materiálom, ktorý je odolný vode a chemikáliám. Medzi nesporné výhody patrí aj dlhá životnosť a odolnosť materiálu voči pádu kuchynského náradia. Vybrať si môžete z pestrých vzorov, ktoré dokonca celkom verne imitujú drevo, či iné zaujímavé materiály.

Pri výbere dlažby si však posvieťte práve na tie, ktoré sú mechanicky stanavané na vysokú odolnosť a majú protišmykový povrch. Veľmi vhodná je pevná gresová dlažba. Ďalších merítkom je aj odolnosť voči opotrebovaniu, čo nájdete pod názvom oteruvzdornosť. Vyberajte minimálne číslo tri, no čím vyššie číslo, tým lepšie. Dlažba je na dotyk chladná, najlepšie je skombinovať ju s podlahovým kúrením

Ak ste siahli po modernom vintage, či retro štýle, zohľadnite opäť veľkosť vašej kuchyne. V menších priestoroch výrazná podlaha kuchyňu ešte o niečo opticky zmenší.

dlažba kuchyňa

Laminátová podlaha do kuchyne

Podlaha do kuchyne vo vyššej triede laminátu zvláda aj náročné podmienky, ktoré kuchynské umenie veľakrát prináša. Ak siahnete po skutočnej kvalite, podlaha v kuchyni odolá aj škrabancom. Medzi výhody môžeme zaradiť aj stálu farebnosť, ktorú si laminát zachováva aj pri priamom slnečnom žiarení.

Laminátovú podlahu si môžete veľmi jednoducho zladiť aj zo zvyškom vašich izieb a urobiť tak dokonalý prechod bez potreby prechodových líšt, či prahov. Nevýhodou je, že ak sa vám poškodí laminát na určitom mieste, je potrebné vymeniť celú podlahu. Taktiež je o niečo chladnejšia ako drevo, či vinyl, no rozhodne teplejšia ako dlažba. Ak vo vašom domove hľadáte odhlučnenie, laminát vám v tom žiaľ nepomôže.

Esteticky založení jedinci si prídu na svoje aj pri výbere farebných vzorov, ktoré sú už dnes skutočne nápadité. Čo tak mať podlahu so vzorom kože, či luxusného mramoru? Nech sa páči.

laminátová podlaha kuchyňa

Drevená podlaha do kuchyne

Podlaha z dreva je jednoducho nestarnúci luxusný doplnok domu, či bytu. Tento materiál vám do vašej kuchyne vnesie teplo domova. Áno, práve dobré teplotná izolácia je jeho nesmiernou výhodou. Okrem skvelého vzhľadu, ktorý môžete kombinovať s tradičným, aj moderným vzhľadom, je drevo odolné a vydrží vám dlhé roky. A ak sa na podlahe objaví aj nejaký ten kaz, stačí podlahu prebrúsiť a nalakovať a je ako nová.

Ďalším pozitívom drevenej podlahy je, že sa minimálne nabíja statickou elektrinou, čo pre vás, ako majiteľa, znamená menej prachu na podlahe. Je taktiež dobrým zvukovým izolantom. Jedinou nevýhodou je potreba neustálej starostlivosti a údržby o vždy skvelý vzhľad vašej podlahy.

drevená podlaha

Korok

Pre všetkých ekologických nadšencov, ktorí hľadajú eko alternatívy je tu práve korková podlaha. Korok pochádza z kôry duba korkového, ktorého životnosť sa neohrozuje výrubom. Každých deväť rokov sa odstráni len kôra a strom žije ďalej. Korok je nielen vkusný, ale aj odolným pomocníkom do vašej kuchyne.

Navyše je dobrým tepelným a zvukovým izolantom, čo ocení aj ten najmenší člen rodiny. Dobrou správou je, že si môžete vybrať aj s iných motívom korkovej podlahy, ktoré imitujú čoraz modernejší betonový vzhľad a na svoje si prídu aj milovníci vzhľadu dreva, či kameňa.

korková podlaha v kuchyni

Marmoleum

Pri alternatívnych riešeniach ešte chvíľu zostaneme a predstavíme vám zaujímavý druh podlahy, ktorý je čisto naturálny a prináša prírodu priamo k vám domov. Vyrába sa zo živice, drevenej múčky, ľanového oleja, vápenca a prírodných pigmentov. Ide o druh linolea, ktoré vyzerá veľmi zaujímavo. Na výber máte opäť viacero farebných motívov, či imitácií.

Jeho obrovskou výhodou je, že je antistatický, čiže nepriťahuje prach. Taktiež z neho veľmi jednoducho zotriete škvrny. Pri ostrých nárazoch sa však môže podlaha viditeľne poškodiť, preto sa hodí do menej využívanej kuchyne.

marmoleum podlaha

Materiálov nikdy nie je dosť

Hoci sme zhrnuli v článku najčastejšie používané materiály podláh do kuchyne, nemusíte sa báť siahnuť aj po modernejších a menej známych materiáloch. Veľmi moderný je leštený betón, taktiež liata podlaha. Svoje zastúpenie si nájde aj vinyl a kaučuková podlaha. Pri každom z týchto materiálov si okrem vzhľadu zistite u predajcu aj odolnosť, aby ste sa z novej podlahy mohli tešiť skutočne dlho.

Najlepšia podlaha do kúpeľne: Porovnali sme 6 materiálov

podlaha do kúpeľne

Pre väčšinu z nás je kúpeľňa miestom vytúženého relaxu po náročnom dni a tak pri jej zriaďovaní či rekonštrukcii máme zvyčajne množstvo požiadaviek, najmä na jej estetickú stránku. Netreba však zabúdať ani na funkčnosť, keďže kúpeľňa je najvlhším miestom v našich domovoch, a výber nábytku ale i podlahy prispôsobiť práve tejto skutočnosti. Poďme sa pozrieť aká je najlepšia podlaha do kúpeľne.

Kúpeľňová klasika v podobe dlažby

Keď sa povie podlaha do kúpeľne, väčšine z nás pravdepodobne automaticky napadne ako najvhodnejšie riešenie keramická, resp. gresová dlažba. Ľahko sa čistí, výborne odoláva vlhkosti a pri jej kúpe môžete vyberať z veľkého množstva farieb, ale aj tvarov. Nájdu sa však aj negatíva ako chladný a tvrdý povrch či škáry, v ktorých sa takmer okamžite udomácni špina.

keramická podlaha

Pokiaľ sa nechcete vzdať dlaždicovej klasiky, môžete aspoň eliminovať negatíva, ktoré prináša. Voľte dlažbu s tmavou škárovacou hmotou alebo takú, ktorá má väčšie rozmery a menšie množstvo škár. S nepríjemným chladným pocitom bosých nôh na dlažbe vám zas môže pomôcť podlahové kúrenie.

Pri hľadaní vhodnej podlahy to však ani zďaleka nekončí iba pri dlažbe. Podlaha do kúpeľne totiž môže byť vyrobená aj z iných materiálov, ktoré spĺňajú dôležité kúpeľňové požiadavky ako odolnosť voči vode, nenáročnú údržbu či komfort pre vaše nohy. A o ktoré materiály ide?

Nezvyčajné drevo

Áno, čítate dobre. Aj drevo môže byť vhodnou voľbou do vašej kúpeľne a navyše, vyzerá naozaj výborne. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, tešiť sa môžete na príjemný pocit pre vaše bosé nohy a tiež jednoduchú údržbu.

drevená podlaha

Podstatná nevýhoda však môže tkvieť práve v chúlostivosti povrchu, tá však závisí od konkrétneho typu dreviny, povrchovej úpravy, ale aj položení podlahy. Ideálnou voľbou do kúpeľne sú exotické dreviny či tuzemské druhy dreva ako buk a dub, ošetrené špeciálnou impregnáciou. Pri voľbe tejto podlahy vás však môže odradiť jej vysoká cena.

Laminátová podlaha do kúpeľne

Podlaha do kúpeľne môže byť aj laminátová, avšak musí byť určená špeciálne na tento účel. Takéto podlahy disponujú hrubou nosnou doskou, ktorá býva často impregnovaná. Zámok lamely je voskovaný alebo pogumovaný po celej dĺžke tak, aby nedochádzalo k prepúšťaniu vody.

Laminátová podlaha

Aby však aj napriek kvalite použitých materiálov nedošlo k poškodeniu podlahy, nemenej dôležitá je aj jej správna inštalácia. Spoje podlahových dielcov musia byť lepené, obvodové lišty utesnené a pod podlahou sa má nachádzať parozábrana.

Laminátová podlaha síce vyzerá v kúpeľni rovnako dobre ako drevená, avšak pocit tepla pri nej nečakajte. Teda pokiaľ sa nerozhodnete pre podlahové kúrenie.

Stále obľúbenejšia vinylová podlaha

Ďalšou možnosťou je čoraz viac obľúbený vinyl, ktorý dostanete za nízku cenu, je vysoko odolný a ľahko sa čistí. Vinylová podlaha sa skladá z viacerých vrstiev – spodnej izolačnej vrstvy PVC s fóliou so vzorom, reliéfnej vrstvy a ochrannej odolnej vrstvy PU.

Vinylová podlaha

Vhodne umiestnená vinylová podlaha prežije v kúpeľni dlhé roky a zvládne aj potopu. Vašim nohám poskytne príjemné teplo, tlmí hluk a je dokonca vhodná aj pre podlahové kúrenie. Ani s jej inštaláciou nebudete mať problém. Pri renovácii nepochybne oceníte i možnosť nalepenia dielcov na staršie rovné krytiny.

Luxusná liata podlaha

Pokiaľ túžite po luxusne vyzerajúcej kúpeľni, siahnuť môžete po štýlovej liatej podlahe. Rátajte však s tým, že za tento luxus si aj patrične priplatíte.

Pri tomto type môžete vyberať z cementových, živicových, polyureátnových či anhydritových podláh. Vzhľadom na odlišné materiály, majú tieto druhy podláh aj čiastočne odlišné vlastnosti, ale všetky sa aplikujú rovnako – vylievaním v jednom kroku. Výsledkom tohto procesu je odolný, jednoliaty povrch bez akýchkoľvek škár. Netreba ale zabudnúť na kvalitný podklad.

Liata podlaha

Pri voľbe tejto podlahy nepochybne oceníte aj širokú farebnú škálu, prevedenia či doplnky v podobe LED osvetlenia. Liata podlahovina vám prinesie príjemný pocit pre vaše nohy, je odolná, vodotesná a ideálna aj pri podlahovom vykurovaní.

Zaujímavé sú tzv. 3D podlahy, ktoré simulujú 3D obrazce na základe optických ilúzií a využívajú sa väčšinou do kúpeľní.

Podlaha do kúpeľne už v dnešnej dobe nemusí byť vôbec fádna. Ponuka podlahových krytín je naozaj bohatá a či už sa rozhodnete pre prírodné materiály, lamináty alebo vinyl, vyberajte dôsledne, aby ste v budúcnosti nemuseli uskutočniť renováciu vašej kúpeľne skôr, ako by ste to mali v pláne.