Ako si vybrať spotrebiče do kúpeľne

spotrebiče do kúpeľne

Spotrebiče do kúpeľne môžeme rozdeliť medzi spotrebiče na pranie, malé spotrebiče a wellness. Medzi spotrebiče na pranie patrí práčka so sušičkou, prípadne ich spojenie 2 v 1. Kategória malých spotrebičov zahŕňa fén, žehličku na vlasy, elektrickú zubnú kefku a váhu. Do tretej skupiny patria wellness vychytávky akými sú napr. domáce sauny.

Spotrebiče do kúpeľne určené na pranie

Úplným základom bez ktorého si kúpeľňu nevieme predstaviť je práčka. V moderných domácnostiach ide ruka v ruke s práčkou aj sušička.

Práčka

Krokom č. 1 je výber práčku podľa typu plnenia. Na trhu nájdeme práčky s horným a bočným plnením. Práčky s horným plnením sú ideálne pre menšie panelákové kúpeľne s obmedzeným priestorom. Výhodné sú aj pre starších ľudí, keďže sa pri ich plnení nemusia zohýbať.

Nevýhodou je obmedzená ponuka v porovnaní s modelmi, ktoré sa napĺňajú spredu. Práčky s predným plnením nájdeme v rôznej veľkosti, od hĺbky bubna 33 cm  a s kapacitou 5 kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou.

Dôležitým parametrom je spotreba. Energetické triedy sa označujú od A po G, pričom energetická trieda A je najúspornejšia. Jej úspornosť sa označuje symbolmi +, ++ alebo +++.

Nezabudnite ani na otáčky. Čím viac otáčok, tým kvalitnejšie je bielizeň vyžmýkaná. Ideálne je, ak si viete nastaviť otáčky v rozmedzí 600 až 2000 za minútu. Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D. Trieda A zanechá v bielizni menej ako 45 % vody.

Rôzne typy práčok disponujú rôznymi funkciami, ktoré vám vedia uľahčiť pranie aj sušenie.  Niektoré práčky majú možnosť nastavenia prania v pare, ktoré dokáže likvidovať baktérie a alergény. Medzi dôležité funkcie patrí aj odložený štart a detská poistka.

Najmodernejšie modely majú možnosť pripojenia na wi-fi vďaka čomu si prací cyklus viete kontrolovať na displeji vášho smartfónu.

Nezabúdajte na ovládanie práčky. Ovládací panel s otočným prepínačom programov je klasikou na ktorú je zvyknutá hlavne staršia generácia. Ak kupujete práčku pre seniorov, vyhnite sa moderným dotykovým displejom.

Sušička

Vyberať môžete z 3 typov sušičiek. Prvým sú ventilačné sušičky, ktoré sú cenovo najprijateľnejšie. Ventilačné sušičky majú trubicu, ktorá odvádza horúci vzduch a paru. Pre trubicu je potrebné vytvoriť ventilačný otvor do steny, pričom nesmie byť napojená ku komínu ani k teplovzdušnému vykurovaniu.

Druhým typom je kondenzačná sušička, ktorá suší bielizeň horúcim vzduchom. Ten premení vodu na paru, ktorá sa odvádza do zbernej nádoby kde sa schladí a skondenzuje na vodu. Tú potom vylejte alebo napojíte priamo na odpad. Nevýhodou je nutnosť čistenia a údržby filtra a kondenzátora na ktorých sa usadzujú nečistoty.

Tretím typom je kombinovaná práčka so sušičkou. Ideálna voľba do malých priestorov. Jej nevýhodou je okresané množstvo funkcií v porovnaní so samostatne stojacou sušičkou.

Medzi naj funkce patrí množstevná automatika (nájdeš ju pod názvami ako Fuzzy alebo 6. zmysel), ktorá upraví dĺžku cyklu sušenia podľa skutočnej váhy prádla. Praktické sú aj senzory vlhkosti, ktoré vám ukážu či je prádlo dostatočne suché a nevyžaduje si dodatočné sušenie.

Odložený štart je klasikou medzi funkciami a nechýba na žiadnej lepšej sušičke. Pre rodičov malých detí je vhodná sušička s funkciou detskej poistky. Tí ocenia aj funkciu žehlenie, ktorá sa postará o to, že bielizeň vytiahnete z bubna sušičky nielen suchú ale aj krásne rovnú.

Malé spotrebiče

Malé spotrebiče do kúpeľne ocenia najmä ženy pre ktoré sa ich používanie stáva každodennou rutinou. S novou kúpeľňou je čas vymeniť aj malé spotrebiče ako fén či žehlička na vlasy.

Fén

Pri výbere fénu je najdôležitejším parametrom príkon. Čím je príkon, vyšší, tým je fén výkonnejší a vaše vlasy vyfénujete rýchlejšie. Kvalitný fén by mal mať príkon nad 1750 W. Na druhej strane stojí spotreba, ktorá sa zvyšuje aj s narastajúcim príkonom.

Ďalším dôležitým parametrom je možnosť zvoliť si teplotné stupne a intenzitu fúkania. Pri lepších spotrebičoch máte možnosť výberu z 3 stupňov. Oceníte ich pri fénovaní jemných či poškodených vlasov, prípadne pri fénovaní detí.

Výbornou funkciou je ionizácia, ktorá eliminuje nežiadúcu statickú elektrinu. Vytvára hladký účes a dodáva vlasom prirodzenú vlhkosť. Za fén s ionizačnou funkciou si bohužiaľ priplatíte. Praktická je tiež funkcia studeného vzduchu, ktorá slúži na zafixovanie účesu po vyfénovaní. Účes vám vďaka nej vydrží omnoho dlhšie.

Súčasťou niektorých fénov je aj difuzér a koncentrátor. Difuzér ocenia najmä majiteľky kučeravých a nepoddajných vlasov. Difuzér pomáha rozptyľovať teplo pravidelne medzi všetky vlasy. Využiť ho môžete aj na rovné vlasy a pomocou difuzéra zväčšiť ich objem.

Koncentrátor je nadstavec s tenkým koncom, ktorým sústreďujete teplo na jedno miesto. Využíva sa pri stylingu alebo fénovaní vlasov cez guľatú kefu.

Pri výbere fénu sa obzrite po modeloch s dlhším napájacím káblom. Oceníte to ak máte elektrickú zásuvku ďalej od zrkadla. Väčšina fénov má veľkosť napájacieho kábla v rozmedzí od 1,8 do 3 metrov.

Žehlička na vlasy

Základným parametrom pri výbere žehličky na vlasy je jej povrch. Ten môže byť keramický, teflónový alebo turmalínový. Najviac používaná je keramika, ktorá je obľúbená vďaka schopnosti rovnomerného rozloženia tepla. Vlasy sú vďaka tomu rovnomerne vyžehlené a neelektrizujú.

Teflónové žehličky sú šetrné k vlasom a zabraňujú pripáleniu vlasových prípravkov o platne. Žehlička je odolná a má dlhú životnosť. Turmalín je podobne ako keramika obľúbený pre zamedzenie elektrizovania vlasov.

Mnohí výrobcia kombinujú rôzne materiály a využívajú aj netradičné povrchy ako je sklokeramika alebo mramor. Pri niektorých modeloch nájdete pribalené aj špeciálne oleje na ochranu vlasov. Tie sa nalejú do špeciálneho zásobníka a počas žehlenia sa aplikujú do vlasov.

Alternatívou sú naparovacie žehličky, ktoré vlasy hydratujú prostredníctvom studenej pary.

Elektrická zubná kefka

Poznáme 2 základné typy, a to oscilačno – rotačné a sonické kefky. Oscilačno – rotačné kefky počas čistenia rotujú a pulzujú. Hlavica je okrúhla a rotuju v polkruhu pomocou kmitov. Ich výhoda je nižšia cena oproti sonickým kefkám. Staršie modely nedisponujú tlakovým senzorom a nie sú vhodné pre ľudí s citlivými zubami a odhalenými krčkami.

Sonické kefky pracujú na inom princípe. Hlavica kefky je statická a namiesto nej sa hýbu samotné vlákna kefky. Je šetrnejšia k ďasnám a ich hlavica má podlhovastý tvar. Jej nevýhodou je vyššia cena.

Pri výbere kefky sa zamerajte na počet kmitov. Čím viac kmitov za minútu, tým rýchlejšie a účinnjšie si zuby umyjete. Elektrické zubné kefky majú od 10 tisíc do 48 tisíc kmitov za minútu. Dôležitým parametrom je aj hmotnosť. Ľahšiu kefku pohodlnejšie udržíte v ruke dlhší čas.

Najlepšie modely disponujú viacerými funkciami. Nájdete v nich režim bielenia zubov, režim pre citlivé zuby, masáž ďasien alebo 3D čistenie. Niektoré typy kefiek dokážete spárovať so svojim smartfónom a pomocou aplikácie si môžete pozrieť dáta o čistení zubov, ako napr. čas čistenia, prílišný tlak na zuby a pod.

Osobná váha

Poznáme 3 základné typy osobných váh. Základným typom je analógová mechanická osobná váha. Váženie je jednoduché a rýchle no bohužiaľ výsledky sú len približné. Má nízku cenu a ideálna je pre osoby, ktoré sa potrebujú vážiť len raz za čas.

Analógové váhy postupne zatieňujú digitálne váhy. Meranie je rýchle a presné. Najčastejšie sú vyrábané z tvrdeného skla a disponujú LCD displejom . O úroveň vyššie sú špeciálne diagnostické osobné váhy, ktoré obsahujú množstvo doplnkových funkcií. Ide o tzv. inteligentné váhy, ktoré pracujú s viacerými údajmi.

Stačí zadať vek, výšku, pohlavie a váha vám vypočíta percento vody aj tuku v tele. Niektoré modely vás informujú aj o BMI indexe, hmotnosti kostí, svalovej hmote a podobne. Inteligentná váha rieši vaše telo ako celok. Na trhu nájdete typy, ktoré je možné spárovať so smartfónom a prostredníctvom aplikácie môžete sledovať vaše váženia a merané hodnoty.

Nevýhodou inteligentných váh je v porovnaní s digitálnou váhou náročnejšie na ovládanie a sú finančne náročnejšie.

Wellness

Pre niekoho netradičným „spotrebičom“ do kúpeľne je nepochybne domáca sauna. Saunovanie je čoraz viac populárnejšie aj v našich zemepisných podmienkach. Sauna pôsobí blahodárne nielen na našu psychiku, ale aj na imunitný systém.

Domáca sauna

V domácich podmienkach sa využívajú 2 typy sáun – fínska a infrasauna. Fínska sauna je miestnosť vyložená drevom, v ktorej teplota dosahuje 60 až 120 °C. Vyhrieva ju elektrická pec. Na trhu nájdete maličké dvojmiestne sauny ale aj domáce 6 miestne fínske sauny. Jej montáž zvládnete aj sami.

Nevýhodou fínskej sauny sú jej vyššie prevádzkové náklady. Sauna je náchylná k plesniveniu a je nutné ju dobre vetrať. Na vyhriatie fínskej sauny potrebujete aspoň 20 minút.

Infrasauna je vyhrievaná infračervenými vykurovacími panelmi, ktoré vyžarujú infračervené lúče. Tie neohrievajú vzduch, ale prenikajú priamo do tela. Vzduch v infrasaune je preto chladnejší a dosahuje maximálne 60 °C.

Výhodou infrasauny oproti fínskej sauny sú jej nižšie prevádzkové náklady a možnosť saunovania hneď po zapnutí. Nevýhodou je možnosť saunovania len v sede.

Ako si vybrať sprchové batérie do kúpeľne

pixabay.com

Vyberáte si novú sprchu a neviete si rady, podľa akých kritérií sa rozhodnúť? Stačí vám poznať pár základných bodov a nakupovanie bude hračkou.

Na trhu je niekoľko typov sprchovacích hlavíc, ktoré majú svoje výhody či nevýhody. Tie je dobré pred nákupom určite poznať. Tak si ľahšie vyberiete medzi ručnou, hlavovou sprchou, sprchovými setmi či masážnymi sprchovými panelmi.

Sprcha a spotreba vody

Každý vie, že sprchovanie je ekonomickejšie než kúpanie sa. Pri napúšťaní vane sa bežne spotrebuje aj 100 litrov vody, no ak použijete sprchu, je spotreba asi tretinová. Potrebujete asi 30 až 40 litrov vody. Ak ale máte k sprche aj masážny panel, spotreba môže presiahnuť pokojne aj 100 litrov.

Preferujete sprchu, alebo si radšej vychutnáte poriadny kúpeľ vo vani? To, že sprchovanie je ekonomickejšie než kúpanie sa, je známe. 

Pri napúšťaní vane sa bežne spotrebuje až 100 litrov vody, no ak použijete sprchu, spotreba je asi tretinová. Potrebujete asi 30 až 40 litrov vody. Ak však máte k sprche napríklad aj masážny panel, spotreba môže presiahnuť pokojne aj 100 litrov.

Veľmi záleží napríklad aj na konkrétnom type vodovodnej batérie či sprchovej hlavice. Používaním úspornejších technologických riešení dokážete ušetriť od 29 % až do 44 % pitnej vody. 

Ideálnym riešením pre vás môže byť úsporná sprchová hlavica, vďaka ktorej ušetríte takmer 70 % spotrebovanej vody.

Voda bez obmedzovača prietoku má prietok 16 až 20 litrov/min, v závislosti od typu hlavice, pričom prietok šetriacej sprchy je iba 5,7 litrov/min.

Neviete ako ste na tom s míňaním vody u vás doma?

Spravte si teraz bezplatný test, prostredníctvom inteligentnej kalkulačky úspory od innogy.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Ten vám odhalí skryté možnosti, ako domácnosť vybaviť efektívne, bez zbytočného finančného zaťaženia.

Veľkosť hlavice a prietok

Najdôležitejším parametrom pri výbere sprchy je veľkosť jej hlavice. Práve tá totiž ovplyvňuje spotrebu vody.

Typy sprchovej hlavice

Ručná sprcha

Bežne sa do domácností kupujú ručné sprchy. Tie sa vyrábajú z ABS plastu. Ich povrchová úprava je pochrómovaná mosadz alebo chróm. Prietok sa dá nastaviť otočením hlavice sprchy.

Ručná sprcha
siko

Niektoré luxusnejšie hlavice môžu mať aj tri nastaviteľné prúdy vody, no sú pomerne ťažšie. Preto pri kúpe netreba zabúdať ani na hmotnosť. Ťažké sprchy sú pevnejšie. Ich výhodou je jedinečné dizajnové prevedenie.

Ručná sprcha
siko

Naopak lacnejšie modely sú ľahké, vážia len stovky gramov. Avšak aj v tejto skupine nájdete kvalitné sprchy s niekoľkými možnosťami nastavenia prietoku. Záleží to od výrobcu a prevedenia.

Ručná sprcha
siko

Hlavová sprcha

Hlavová (horná) sprcha sa v bežných domácnostiach vyskytuje pomenej. Hlavným kritériom je jej priemer. Čím väčšia, tým príjemnejšie sprchovanie. Horná sprcha je pevne namontovaná do steny a tak máte obe ruky voľné. Malou nevýhodou môže byť, že sa vám pri neopatrnosti počas sprchovania namočia vlasy. Jej cena býva zvyčajne vyššia.

Hlavová sprcha
vivaeshop

Horné sprchy sú ploché a od toho sa odvíja aj ich hmotnosť. Sprchy sa vyrábajú z nerezu alebo pochrómovanej mosadze. Lacnejšie varianty sú z plastu. Aj tieto sprchy majú programovateľný prúd vody. V prípade používania tohto typu má zmysel používať šetriaci program, vďaka ktorému znížite spotrebu vody, no zachováte aj komfort. Vnútri hlavice je vložka, ktorá rovnomerne rozvádza vodu po celej ploche a v šetriacom móde mieša vodu so vzduchom. Ďalším špecifikom tejto sprchy je kaskáda, čiže prerušovaný prúd vody.

Sprchové sety

Kompletné sprchové sety predstavujú praktické riešenie. Kombinujú v sebe sprchovú batériu, ručnú a hlavovú sprchu. Ideálne sú do rodinných kúpeľní, kde si každý člen vyberie, čo mu najviac vyhovuje.

Sprchový set
Hornbach

Masážne panely

Masážne panely sú doplnkom k luxusnému sprchovaniu. Ponúkajú niekoľko programov masáží tela pomocou vodných trysiek. Na trhu sa však stretnete s prídavnými masážnymi panelmi alebo samotnými bočnými sprchami.

Masážny panel
siko

Sprchová batéria

Kohútiková sprchová batéria

Kohútiky dnes nájdete predovšetkým v kúpeľniach zariadených v retro štýle. Bežne sa vyskytujú skôr vodovodné pákové alebo termostatické batérie.

Kohútiková sprchová batéria
OBI

Páková sprchová batéria

Pákové batérie sú veľmi praktické. Ľahko nastavíme teplotu vody a to len jednou rukou. Kvalita pákových batérií sa odvíja od typu kartuše, ktorá vnútri batérie prepúšťa podľa otočenia páky buď teplú, alebo studenú vodu.

Pákové sprchové batérie nájdete v mnohých prevedeniach od pár eur po desiatky. Praktické je mať aj v sprche možnosť prepnutia na spodný prúd vody a nielen možnosť sprchovania.

Páková sprchová batéria
siko

Termostatická sprchová batéria

Termostatické batérie sú najekologickejšie a najbezpečnejšie na trhu. Udržujú vodu na nastavenej teplote a nestrácate tak zbytočne vodu pri nastavovaní optimálnej teploty.
Bezpečné sú predovšetkým pre deti ale aj pre dospelých, keď pákou v sprche prudko otočíme, aby sme sa neobarili. To sa pri termostatickej batérií nemôže stať, pretože na termostate je bezpečnostné tlačidlo.

Termostatické sprchové batérie sa dajú zakúpiť za pár desiatok, ale aj stovky eur. Opäť záleží na výrobcovi. Ak si kúpite drahšiu, ušetríte až polovicu vody pri sprchovaní. Z dlhodobého hľadiska sa takáto kúpa oplatí.

Inštalácia a montáž

Podľa montáže rozlišujeme batérie nástenné, podomietkové a stojanové. Výber typu záleží od umiestnenia. Stojanové batérie viete umiestniť na vaňu. Nástenné viete namontovať ako na stenu nad vaňu, tak do sprchovacieho kúta. Podomietkové sa zas “schovajú” do steny a oceníte ich najmä v minimalistickej kúpeľni.

Povrchová úprava

Povrchová úprava závisí od štýlu, aký vo vašej kúpeľni preferujete. Ak sa vám páčia oblé tvary, treba si vybrať aj v rovnakom dizajne sprchovú batériu. Naopak ak dávate prednosť hranatým tvarom, hľadajte hranaté prevedenie.

Farebné prevedenie je taktiež rôznorodé. Okrem tradičného chrómu a nerezu nájdete aj medené, bronzové a zlaté batérie. Môžete pri nich siahnuť po vysoko lesklej, matnej či takzvanej kefovanej povrchovej úprave. Menej používané sú sklenené, granitové a keramické prevedenia.

Ako si správne vybrať

Neviete ako si vybrať z množstva dostupných produktov, tak aby ste ušetrili?

Bezplatná samodiagnostika cez kalkulačku innogy vám sprostredkuje prehľadne spracovaný, individuálny Energetický plán pre vašu domácnosť. To však nie je všetko! V prípade záujmu, máte tiež možnosť využiť konzultáciu s profesionálom, ktorý vám pomôže vylepšiť vybavenie vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.

Už viac ako 60-tisíc domácností vďaka unikátnej bezplatnej službe dokázalo jednoducho optimalizovať spotrebu energií a odľahčiť tak domáci rozpočet od zbytočných výdavkov. Pridajte sa k nim a spravte si unikátny test teraz.