Presťahovali ste sa do krásneho nového bytu bez balkóna? Váš program je natoľko plný, že nemáte čas na sušenie prádla? Najlepšie sušičky prádla budú vašim riešením.
Pripravili sme test sušičiek prádla a ponúkame vám výber overených 5-tich TOP produktov zo skladovej ponuky na trhu. Okrem toho vám poradíme, ako sušičku vybrať a na aké parametre, okrem ceny, by ste mali pozerať.
Najlepšie sušičky prádla – naše overené tipy
Beko DPY 8506 GXB1
Najlepšia sušička bielizne na trhu vyhrala cenu TOP produkt v roku 2015 a 2016. K dispozícií má 16 programov, vďaka ktorým budú vaše džínsy dosušené a košele nedokrčené. Ak máte málo miesta, zaobstarajte si nadstavec na práčku, na ktorý sušičku upevníte. Okrem ušetreného času a dokonale vyschnutého oblečenia, vám sušička Beko šetrí aj spotrebu energií.
O prádlo sa môžete starať aj počas toho, ako vaše deti spia. Sušička je totiž extrémne tichá a bielizeň aj vyžehlí. Jednou z najväčších výhod je nastavenie otvárania dverí.
Plusy:
- Inteligentné sušenie Flexisense
- Program košele
- Na citlivú detskú pokožku a detský zámok
- Veľmi šetrná
Mínusy:
- Dĺžka programov
Candy CS C8DG-S
Kondenzačná sušiča ponúka 14 rôznych programov, kapacitu naplnenia do hmotnosti 8 kg, jednoduché ovládanie, ktoré môžete riadiť aj pomocou vášho smartfónu. Ak bude suśička stáť na zemi, v praxi oceníte zvýšené umiestnenie dvierok, vďaka ktorým si budete chrbticu namáhať o čosi menej.
Vaša bielizeň bude vďaka senzoru vlhkosti vysušená tak, aby sa vám dobre žehlilo. Navyše, s domácim oblečením si nebudete musieť robiť starosti, bude minimálne pokrčené a pekne suché.
Plusy:
- Nízka cena
- Jednoduchá údržba a ovládanie
- Dostatok programov vo výbave
- Ovládanie telefónom
Mínusy:
- Energetická trieda B – vyššia spotreba el. energie
Bosch WTW87467CS
Najväčšou výhodou je samočistiaci kondenzátor. Skúsenosti so sušičkou Bosch sú veľmi pozitívne, aj vďaka tichému kompresoru a kruhovitej štruktúre bočných panelov, ktoré zaručujú lepšiu stabilitu.
Program SensitiveDrying sa postará o najjemnejšie sušenie v sušičke. Funkcia našuchorenia vášmu oblečeniu dopraje úplne nový vzhľad. Je vhodná pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou.
Plusy:
- Šetrná
- Kontrola prádla počas sušenia
- Prispôsobenie času sušenia
- Program na vlnu
Mínusy:
- Niektoré programy sú príliš dlhé
AEG AbsoluteCare T8DBG68SC
Vďaka zaradeniu do nízkoenergetickej triedy A +++ sušička sľubuje nízku spotrebu elektrickej energie a výborný výkon. Jej hlučnosť je, pre sušičky, overený štandard – 65 dB. Okrem detskej poistky, funkcie Odložený štart či eko sušenia vás poteší aj možnosť zmeny otvárania dverí, časovač či zvuková signalizácia. Vďaka nim bude oblečenie spoľahlivo vysušené a sušenie pohodlné.
Plusy:
- Nízka spotreba
- Spoľahlivý výkon a rýchle sušenie
- Pomerne tichá
- Jednoduchá obsluha
Mínusy:
- Vyššia cena
SAMSUNG DV90M6200CW
Kondenzačná sušička láka kapacitou 9 kg, nízkou spotrebou ( energetická trieda A +++) a inteligentným sušiacim systémom OptimalDry™. Technologické vychytávky od obľúbeného výrobcu Samsung vašu bielizeň dokonale vysušia a zanechajú jej pritom aj príjemnú sviežosť.
Sušička má aj indikátor vody, ktorý upozorní na naplnenie nádoby. Ponúka aj program, ktorý oblečenie vysuší len za 35 minút, a dokonca aj program, pri ktorom môžete sušiť malý objem bielizne.
Plusy:
- Kvalita sušenia
- Pokročilé funkcie
- Kapacita 9 kg
- Nízka spotreba
Mínusy:
Vyššia cena
Najlepšie sušičky prádla – aké sú druhy?
Jednotlivé druhy sušičiek sa od seba odlišujú na základe spôsobu, ktorým sa zbavujú horúcej pary, v spotrebe energie či rýchlosti usušenia. Pri nakupovaní sa môžete rozhodovať medzi troma možnosťami.
Ventilačné sušičky
Ventilačné sušičky majú trubicu, cez ktorú sa horúci vzduch a para dostáva preč. Pri tomto type musíte rátať s ventilačným otvorom v stene, do ktorého ju napojíte. Dĺžka hadice napojenia nesmie byť menšia ako 1,2 m a nesmie sa nachádzať vo výške menej ako 30 cm. Sušička nesmie byť napojená ku komínu či na teplovzdušné vykurovanie.
Výhodou ventilačnej sušičky je nižšia cena a nižšia spotreba elektrickej energie. Jej nevýhodou je nutnosť vytvorenia ventilačného otvoru v stene za ďalšie náklady.
Kondenzačné sušičky
Bielizeň v tomto type vysuší horúci vzduch, ktorý vodu premení na paru. Tá sa postupne odparí do zbernej nádoby, kde sa schladí a skondenzuje na vodu. Tú potom jednoducho vylejete (môžete použiť napr. do naparovacej žehličky) alebo napojíte priamo do odpadu. Vzduch sa v sušičke môže ohrievať buď vykurovacím telesom alebo tepelným čerpadlom.
Kondenzačné sušičky výborne vyčistia aj jemné textilné tkaniny. Ich veľkou výhodou je ich úspornosť. Na druhej strane, na filtroch sušičky a kondenzátore (nie je ho možné vymeniť) sa zachytávajú nečistoty. Je nutná ich pravidelná údržba a čistenie.
Kombinované sušičky
Jedná a o práčku s integrovanou sušičkou. Tento model je dobrou voľbou do malých kúpeľní alebo domácnosti, kde sa jednoducho už sušička nezmestí. Bielizeň dáte prať, nastavíte program so sušením a po jeho skončení ju už len vyberiete. Nevýhodou je, že niektoré modely môžu mať odlišnú kapacitu prania a odlišnú kapacitu sušenia. V praxi, bielizeň z jedného prania budete musieť sušiť na dva krát. Miniete viac času aj viac energie.
Umiestnenie sušičky
Ešte pred samotným výberom si musíte poriadne rozmyslieť, kde ju môžete umiestniť, ako ju viete pripojiť – do siete aj na odpad alebo, aký bude spôsob jej plnenia. Ideálne je, aby ste ju mali po ruke pri praní buď hneď vedľa práčky alebo položenú na nej (obe spredu plnené). Umiestniť ju však môžete aj do kúpeľne alebo technickej miestnosti.
Kapacita nádoby na kondenzát a napojenie na odpad
Pri kondenzačnej sušičke by ste mali pozerať na veľkosť objemu nádoby na odparenú vodu. Vo väččine prípadov sa pohybuje medzi 4 až 6 litrami. Väčší objem vám ušetrí čas strávený častým vymieňaním. Niektoré inteligentné modely vás upozornia na jej zaplnenie svietiacou kontrolkou. Súčasťou kondenzačných sušičiek bývaj aj sada na pripojenie na odpad. V prípade, že nie, môžete si ju dokúpiť osobitne.
Funkcie sušičky
Okrem základných vlastností vás konkrétny model sušičky môže zlákať vďaka prídavným funkciám, ktoré tvoria jeho celkovú výbavu.
Množstevná automatika
Pod názvami ako Fuzzy, 6. zmysel či iným sa skrýva praktická funkcia, vďaka ktorej sušička sama odváži množstvo prádla a podľa neho nastaví teplotu aj dĺžku sušenia sama.
Senzory vlhkosti
Vďaka nim budete vedieť či je prádlo tak suché, ako ste chceli. Podľa svojej potreby si mieru zostatkovej vlhkosti môžete nastaviť a korigovať sami.
Bezpečnosť
Ak máte malé deti, oceníte bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni tomu, aby sa dieťa dostalo do bubnu, ktorý sa zapne. Dieťaťu sa takisto nepodarí sušičku ani zapnúť.
Odložený štart
Začiatok sušenia spustí podľa nastavenia na neskorší čas. Načasovanie si môžete plánovať podľa vášho denného režimu.
Otváranie a ovládanie
Sušičku môžete ovládať cez tlačidlá či digitálny displej. U niektorých modeloch si môžete nastaviť pozíciu madla, tak aby ste ju mohli jednoducho otvoriť aj v prípade, keď sušičku umiestnite na práčku. Pri fungovaní spotrebiča oceníte aj zvukovú signalizáciu, ktorá vás na jeho dobeh upozorní.
Drahšie modely majú v sebe zabudované aj rôzne Smart funkcie, vďaka ktorým sušičku môžete prepojiť s aplikáciou v smartfóne či získať rýchlu informáciu o možnej poruche alebo probléme.
Žehlenia a parné funkcie
Skvelá vec, ktorá vám ušetrí čas pri zdĺhavom žehlení. Bielizeň nebude pokrčená a vy ju budete môcť spokojne ukladať. V sušičke môžete nájsť žehliaci program a program jednoduchého žehlenia. Rovnako môžete tento program použiť aj na suché oblečenie a zbaviť ho tak pokrčenia.
Sušičky môžu mať vs ebe aj parnú funkciu. Vďaka nej, do sušičky môžete dať aj suché prádlo, ktoré program oživí a zbaví pachu.
Hlučnosť sušičky
Hluk sušičiek sa pohybuje okolo 65 dB. (Najlepšie sušičky prádla mávajú nižšie hodnoty.) Čím bude nižšia, tým bude vo vašej domácnosti počas jej fungovania tichšie.
Značky sušičiek
Na trhu si môžete vyberať online, ale aj offline zo širokej ponuky. Medzi obľúbené značky patrí Bosch, AEG, Samsung, Beko, Whirpool, Candy, Siemens alebo Electrolux.
Cena
Cenové spektrum je dostatočne široké pre menšie aj vyššie rozpočty. Pri cene je potrebné zohľadňovať aj značku, no pravdou je, že typ sušičky a jej výbava bude s vyššou cenou ponúkať viacej možností, ako si uľahčiť život.
Nižšie ceny ( cca. Do 300 €) sušičiek sa odrazia aj na ich vyššej spotrebe elektrickej energie a zaradení do energetickej triedy A+ a nižšie. Sušičky v cenovej hladine medzi 300 až 600 € ponúkajú nižšiu spotrebu pokročilejšie funkcie aj väčší objem. Sušičky vo vyšších cenách ocenia náročnejšie domácnosti s vyššími finančnými možnosťami.
Správna údržba sušičky
Ak sa rozhodnete pre kondenzačnú sušičku, dbajte na pravidelné vylievanie nádobky s vodou (aj po každom sušení). Taktiež nesmiete zabúdať na pravidelnú kontrolu filtrov a ich čistenie od zanesených vláken a nečistôt. Používajte na ne vlhkú handričku, zostatky čistiacich práškov môžete očistiť kefou. Je to veľmi dôležité, nakoľko zanesenie filtrov môže byť príčinou zvýšenia spotreby el. energie a sušiaceho efektu.
Veríme, že vám naše odporúčania na najlepšie sušičky ušetria čas a dodajú potrebnú dávku navigácie pri vašom rozhodnutí.
podla mna je velmi dobra susicka ja ta, ktoru mame doma my :) mame orava SU-103 A a je perfektná aspoň pre nás nejak nenáročných užívateľov