Najlepšie sušičky prádla – test a recenzie 2021

Simona Porubská

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepšia sušička v teste
Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1

Vyznačuje sa nižšou hlučnosťou a dobrou výbavou, ktorej nechýba ani inteligentné automatické sušenie.

Najlepšia cena

Candy CS C8DG-S

Sušička v jemnom bielom prevedení pracuje spoľahlivo, kvalitne a za výbornú cenu. Môžete ju ovládať aj cez smartfón.

Vynikajúca voľba

Bosch WTW87467CS

Kondenzačná sušička overenej značky so samočistiacim kondenzátorom kvalitne vysuší aj jemnejšiu bielizeň či topánky.

Najlepšia kvalita

AEG AbsoluteCare T8DBG68SC

Suší na jednotku, je tichá, ponúka šetrný program pre každý typ materiálu, ktorý dokáže vysušiť za pomerne krátky čas.

Vynikajúca voľba

SAMSUNG DV90M6200CW

Ponúka špičkovú kvalitu v nízkoenergetickej triede A +++ , vysokú rýchlosť sušenia, štýlový dizajn a jednoduché ovládanie.

Presťahovali ste sa do krásneho nového bytu bez balkóna? Váš program je natoľko plný, že nemáte čas na sušenie prádla? Najlepšie sušičky prádla budú vašim riešením.

Pripravili sme test sušičiek prádla a ponúkame vám výber overených 5-tich TOP produktov zo skladovej ponuky na trhu. Okrem toho vám poradíme, ako sušičku vybrať a na aké parametre, okrem ceny, by ste mali pozerať.

Najlepšie sušičky prádla – naše overené tipy

Najlepšia sušička v teste
Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1

Vyznačuje sa nižšou hlučnosťou a dobrou výbavou, ktorej nechýba ani inteligentné automatické sušenie.
Zobraziť cenu

Najlepšia sušička bielizne na trhu vyhrala cenu TOP produkt v roku 2015 a 2016. K dispozícií má 16 programov, vďaka ktorým budú vaše džínsy dosušené a košele nedokrčené. Ak máte málo miesta, zaobstarajte si nadstavec na práčku, na ktorý sušičku upevníte. Okrem ušetreného času a dokonale vyschnutého oblečenia, vám sušička Beko šetrí aj spotrebu energií.

O prádlo sa môžete starať aj počas toho, ako vaše deti spia. Sušička je totiž extrémne tichá a bielizeň aj vyžehlí. Jednou z najväčších výhod je nastavenie otvárania dverí.

Plusy:

 • Inteligentné sušenie Flexisense
 • Program košele
 • Na citlivú detskú pokožku a detský zámok
 • Veľmi šetrná

Mínusy:

 • Dĺžka programov
Najlepšia cena

Candy CS C8DG-S

Sušička v jemnom bielom prevedení pracuje spoľahlivo, kvalitne a za výbornú cenu. Môžete ju ovládať aj cez smartfón.
Zobraziť cenu

Kondenzačná sušiča ponúka 14 rôznych programov, kapacitu naplnenia do hmotnosti 8 kg, jednoduché ovládanie, ktoré môžete riadiť aj pomocou vášho smartfónu. Ak bude suśička stáť na zemi, v praxi oceníte zvýšené umiestnenie dvierok, vďaka ktorým si budete chrbticu namáhať o čosi menej.

Vaša bielizeň bude vďaka senzoru vlhkosti vysušená tak, aby sa vám dobre žehlilo. Navyše, s domácim oblečením si nebudete musieť robiť starosti, bude minimálne pokrčené a pekne suché.

Plusy:

 • Nízka cena
 • Jednoduchá údržba a ovládanie
 • Dostatok programov vo výbave
 • Ovládanie telefónom

Mínusy:

 • Energetická trieda B – vyššia spotreba el. energie
Vynikajúca voľba

Bosch WTW87467CS

Kondenzačná sušička overenej značky so samočistiacim kondenzátorom kvalitne vysuší aj jemnejšiu bielizeň či topánky.
Zobraziť cenu

Najväčšou výhodou je samočistiaci kondenzátor. Skúsenosti so sušičkou Bosch sú veľmi pozitívne, aj vďaka tichému kompresoru a kruhovitej štruktúre bočných panelov, ktoré zaručujú lepšiu stabilitu.

Program SensitiveDrying sa postará o najjemnejšie sušenie v sušičke. Funkcia našuchorenia vášmu oblečeniu dopraje úplne nový vzhľad. Je vhodná pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou.

Plusy:

 • Šetrná
 • Kontrola prádla počas sušenia
 • Prispôsobenie času sušenia
 • Program na vlnu

Mínusy:

 • Niektoré programy sú príliš dlhé
Najlepšia kvalita

AEG AbsoluteCare T8DBG68SC

Suší na jednotku, je tichá, ponúka šetrný program pre každý typ materiálu, ktorý dokáže vysušiť za pomerne krátky čas.
Zobraziť cenu

Vďaka zaradeniu do nízkoenergetickej triedy A +++ sušička sľubuje nízku spotrebu elektrickej energie a výborný výkon. Jej hlučnosť je, pre sušičky, overený štandard – 65 dB. Okrem detskej poistky, funkcie Odložený štart či eko sušenia vás poteší aj možnosť zmeny otvárania dverí, časovač či zvuková signalizácia. Vďaka nim bude oblečenie spoľahlivo vysušené a sušenie pohodlné.

Plusy:

 • Nízka spotreba
 • Spoľahlivý výkon a rýchle sušenie
 • Pomerne tichá
 • Jednoduchá obsluha

Mínusy:

 • Vyššia cena
Vynikajúca voľba

SAMSUNG DV90M6200CW

Ponúka špičkovú kvalitu v nízkoenergetickej triede A +++ , vysokú rýchlosť sušenia, štýlový dizajn a jednoduché ovládanie.
Zobraziť cenu

Kondenzačná sušička láka kapacitou 9 kg, nízkou spotrebou ( energetická trieda A +++) a inteligentným sušiacim systémom OptimalDry™. Technologické vychytávky od obľúbeného výrobcu Samsung vašu bielizeň dokonale vysušia a zanechajú jej pritom aj príjemnú sviežosť.

Sušička má aj indikátor vody, ktorý upozorní na naplnenie nádoby. Ponúka aj program, ktorý oblečenie vysuší len za 35 minút, a dokonca aj program, pri ktorom môžete sušiť malý objem bielizne.

Plusy:

 • Kvalita sušenia
 • Pokročilé funkcie
 • Kapacita 9 kg
 • Nízka spotreba

Mínusy:

Vyššia cena

Najlepšie sušičky prádla – aké sú druhy?

Jednotlivé druhy sušičiek sa od seba odlišujú na základe spôsobu, ktorým sa zbavujú horúcej pary, v spotrebe energie či rýchlosti usušenia. Pri nakupovaní sa môžete rozhodovať medzi troma možnosťami.

Ventilačné sušičky

Ventilačné sušičky majú trubicu, cez ktorú sa horúci vzduch a para dostáva preč. Pri tomto type musíte rátať s ventilačným otvorom v stene, do ktorého ju napojíte. Dĺžka hadice napojenia nesmie byť menšia ako 1,2 m a nesmie sa nachádzať vo výške menej ako 30 cm. Sušička nesmie byť napojená ku komínu či na teplovzdušné vykurovanie.

Výhodou ventilačnej sušičky je nižšia cena a nižšia spotreba elektrickej energie. Jej nevýhodou je nutnosť vytvorenia ventilačného otvoru v stene za ďalšie náklady.

Kondenzačné sušičky

Bielizeň v tomto type vysuší horúci vzduch, ktorý vodu premení na paru. Tá sa postupne odparí do zbernej nádoby, kde sa schladí a skondenzuje na vodu. Tú potom jednoducho vylejete (môžete použiť napr. do naparovacej žehličky) alebo napojíte priamo do odpadu. Vzduch sa v sušičke môže ohrievať buď vykurovacím telesom alebo tepelným čerpadlom.

Kondenzačné sušičky výborne vyčistia aj jemné textilné tkaniny. Ich veľkou výhodou je ich úspornosť. Na druhej strane, na filtroch sušičky a kondenzátore (nie je ho možné vymeniť) sa zachytávajú nečistoty. Je nutná ich pravidelná údržba a čistenie.

Kombinované sušičky

Jedná a o práčku s integrovanou sušičkou. Tento model je dobrou voľbou do malých kúpeľní alebo domácnosti, kde sa jednoducho už sušička nezmestí. Bielizeň dáte prať, nastavíte program so sušením a po jeho skončení ju už len vyberiete. Nevýhodou je, že niektoré modely môžu mať odlišnú kapacitu prania a odlišnú kapacitu sušenia. V praxi, bielizeň z jedného prania budete musieť sušiť na dva krát. Miniete viac času aj viac energie.

Umiestnenie sušičky

Ešte pred samotným výberom si musíte poriadne rozmyslieť, kde ju môžete umiestniť, ako ju viete pripojiť – do siete aj na odpad alebo, aký bude spôsob jej plnenia. Ideálne je, aby ste ju mali po ruke pri praní buď hneď vedľa práčky alebo položenú na nej (obe spredu plnené). Umiestniť ju však môžete aj do kúpeľne alebo technickej miestnosti.

Kapacita nádoby na kondenzát a napojenie na odpad

Pri kondenzačnej sušičke by ste mali pozerať na veľkosť objemu nádoby na odparenú vodu. Vo väččine prípadov sa pohybuje medzi 4 až 6 litrami. Väčší objem vám ušetrí čas strávený častým vymieňaním. Niektoré inteligentné modely vás upozornia na jej zaplnenie svietiacou kontrolkou. Súčasťou kondenzačných sušičiek bývaj aj sada na pripojenie na odpad. V prípade, že nie, môžete si ju dokúpiť osobitne.

Funkcie sušičky

Okrem základných vlastností vás konkrétny model sušičky môže zlákať vďaka prídavným funkciám, ktoré tvoria jeho celkovú výbavu.

Množstevná automatika

Pod názvami ako Fuzzy, 6. zmysel či iným sa skrýva praktická funkcia, vďaka ktorej sušička sama odváži množstvo prádla a podľa neho nastaví teplotu aj dĺžku sušenia sama.

Senzory vlhkosti

Vďaka nim budete vedieť či je prádlo tak suché, ako ste chceli. Podľa svojej potreby si mieru zostatkovej vlhkosti môžete nastaviť a korigovať sami.

Bezpečnosť

Ak máte malé deti, oceníte bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni tomu, aby sa dieťa dostalo do bubnu, ktorý sa zapne. Dieťaťu sa takisto nepodarí sušičku ani zapnúť.

Odložený štart

Začiatok sušenia spustí podľa nastavenia na neskorší čas. Načasovanie si môžete plánovať podľa vášho denného režimu.

Otváranie a ovládanie

Sušičku môžete ovládať cez tlačidlá či digitálny displej. U niektorých modeloch si môžete nastaviť pozíciu madla, tak aby ste ju mohli jednoducho otvoriť aj v prípade, keď sušičku umiestnite na práčku. Pri fungovaní spotrebiča oceníte aj zvukovú signalizáciu, ktorá vás na jeho dobeh upozorní.

Drahšie modely majú v sebe zabudované aj rôzne Smart funkcie, vďaka ktorým sušičku môžete prepojiť s aplikáciou v smartfóne či získať rýchlu informáciu o možnej poruche alebo probléme.

Žehlenia a parné funkcie

Skvelá vec, ktorá vám ušetrí čas pri zdĺhavom žehlení. Bielizeň nebude pokrčená a vy ju budete môcť spokojne ukladať. V sušičke môžete nájsť žehliaci program a program jednoduchého žehlenia. Rovnako môžete tento program použiť aj na suché oblečenie a zbaviť ho tak pokrčenia.

Sušičky môžu mať vs ebe aj parnú funkciu. Vďaka nej, do sušičky môžete dať aj suché prádlo, ktoré program oživí a zbaví pachu.

Hlučnosť sušičky

Hluk sušičiek sa pohybuje okolo 65 dB. (Najlepšie sušičky prádla mávajú nižšie hodnoty.) Čím bude nižšia, tým bude vo vašej domácnosti počas jej fungovania tichšie.

Značky sušičiek

Na trhu si môžete vyberať online, ale aj offline zo širokej ponuky. Medzi obľúbené značky patrí Bosch, AEG, Samsung, Beko, Whirpool, Candy, Siemens alebo Electrolux.

Cena

Cenové spektrum je dostatočne široké pre menšie aj vyššie rozpočty. Pri cene je potrebné zohľadňovať aj značku, no pravdou je, že typ sušičky a jej výbava bude s vyššou cenou ponúkať viacej možností, ako si uľahčiť život.

Nižšie ceny ( cca. Do 300 €) sušičiek sa odrazia aj na ich vyššej spotrebe elektrickej energie a zaradení do energetickej triedy A+ a nižšie. Sušičky v cenovej hladine medzi 300 až 600 € ponúkajú nižšiu spotrebu pokročilejšie funkcie aj väčší objem. Sušičky vo vyšších cenách ocenia náročnejšie domácnosti s vyššími finančnými možnosťami.

Správna údržba sušičky

Ak sa rozhodnete pre kondenzačnú sušičku, dbajte na pravidelné vylievanie nádobky s vodou (aj po každom sušení). Taktiež nesmiete zabúdať na pravidelnú kontrolu filtrov a ich čistenie od zanesených vláken a nečistôt. Používajte na ne vlhkú handričku, zostatky čistiacich práškov môžete očistiť kefou. Je to veľmi dôležité, nakoľko zanesenie filtrov môže byť príčinou zvýšenia spotreby el. energie a sušiaceho efektu.

Veríme, že vám naše odporúčania na najlepšie sušičky ušetria čas a dodajú potrebnú dávku navigácie pri vašom rozhodnutí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najlepšia práčka – test a recenzie 2021

Najlepšia práčka nie je o množstve programov, ale najmä o nízkej spotrebe a vysokej spoľahlivosti. Vybrali sme najlepšie recenzované a predávané práčky na našom trhu.

Katarína Malá

Aktualizované
19. mája 2022

Najlepšia spredu plnená

Bosch WAN 28260CS

Tichá a úsporná práčka, ktorá vyperie až 7 kg bielizne. Práčka má spoľahlivý motor s desať ročnou zárukou.

Najlepšia zhora plnená

Whirlpool AWE 66710

Veľmi úsporná práčka do menších kúpeľní. Pranie aj pri nižších teplotách s vyššou výkonnosťou.

Vynikajúca cena/výkon

Samsung WW70K5210UW

Tichý chod a dlhá životnosť. Práčka s veľkým bubnom, pri ktorom môžete za behu dopĺňať bielizeň.

Vynikajúca voľba

LG F74A8QDS

Špecifická práčka s navyše funkciou parného prania je vítanou a taktiež funkcia SixMotion, ktorá zabezpečuje, že práčka perie šetrne a s maximálnym využitím výkonu. 7 kg kapacita bubnu je miernym nadštandardom.

Vynikajúca kvalita

Electrolux EWS 1276CI

Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.

Viete si predstaviť chod vašej domácnosti bez spotrebiča, akým je práve automatická práčka?

Myslím, že odpoveď bude prevažne, nie.

Ako však vybrať tu najlepšiu práčku?

Trh s automatickými práčkami je riadne preplnený. Vaše rozhodovanie tak vôbec nie je ľahké a môže sa stať, že vás mnoho vecí zmiatne.

Najlepšia práčka na trhu je relatívny pojem, pretože každému vyhovuje niečo iné. Pri porovnávaní týchto “robotov” však sú veci, ktoré si treba všímať pozornejšie a práve tie môžu ukázať skutočnú kvalitu práčky.

Poďme sa teda pozrieť na najkvalitnejšie práčky na trhu.

Najlepšia spredu plnená

Bosch WAN 28260CS

Tichá a úsporná práčka, ktorá vyperie až 7 kg bielizne. Práčka má spoľahlivý motor s desať ročnou zárukou.
Ukázať najlepšiu cenu

Automatická práčka Bosch Wan patriaca do energetickej triedy A+++ bola navrhnutá s cieľom efektívnej úspory a minimálnej hlučnosti, a treba uznať, že tento zámer výrobcom vyšiel naozaj dobre. Vyznačuje sa tichým chodom počas prevádzky, ozve sa až po tom, čo doperie.

S kapacitou až do 7 kg bielizne sa práčka hodí do každej stredne veľkej domácnosti. Je nabitá množstvom praktických funkcií, ktoré vám nepochybne uľahčia život. Špeciálna technológia VarioPerfect vám umožní vybrať si funkciu, ktorá sa vám v danej chvíli najviac hodí. Samozrejme, nechýbajú ani klasické programy ako perie, tmavá bielizeň, šport, záclony, ručné pranie či čistenie bubna.

Nejeden alergik ocení aj prítomnosť programu AlergiaPlus, ktorý perie s ohľadom na zdravie.

Plusy: Nízka hlučnosť, energetická trieda A+++, program AlergiaPlus
Mínusy: Bez zistestných nedostatkov

Najlepšia zhora plnená

Whirlpool AWE 66710

Veľmi úsporná práčka do menších kúpeľní. Pranie aj pri nižších teplotách s vyššou výkonnosťou.
Ukázať najlepšiu cenu

Whirlpool AWE 66710 si vás získa v prípade, že potrebujete kvalitnú práčku, ktorá nezaberie veľa miesta. Patrí do kategórie A+++ a jej šetrnosť ešte väčšmi podporuje i technológia šiesteho zmyslu. A čo dokáže?

Senzorové pranie so šiestym zmyslom myslí za vás. Aktuálny prací cyklus prispôsobí podľa typu pranej bielizne, pričom šetrí energiu, vodu a v neposlednom rade aj čas. Odporučí vám tiež správne dávkovanie pracieho prostriedku.

Práčka disponuje kapacitou 6 kg a osemnástimi inteligentnými programmi, ktoré boli navrhnuté tak, aby aj pri nižších teplotách dosiahli rovnako dobrú účinnosť.

Plusy: Menšie rozmery, technológia šiesteho zmyslu, účinnosť aj pri nízkych teplotách
Mínusy: Kratší elektrický kábel

Vynikajúca cena/výkon

Samsung WW70K5210UW

Tichý chod a dlhá životnosť. Práčka s veľkým bubnom, pri ktorom môžete za behu dopĺňať bielizeň.
Ukázať najlepšiu cenu

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí po zapnutí práčky ešte nájdu pár vecí, ktorým by taktiež neuškodilo vyprať, Samsung WW70K5210UW sa vám nepochybne zíde. Špeciálne dvierka a funkcia AddWash umožňujú bielizeň behom prania kedykoľvek odobrať, ale i vložiť.

Zárukou účinného a výkonného priania aj pri nízkych teplotách je technológia Eco Bubble. Vo vnútri práčky nájdete inteligentný motor, ktorý sa vyznačuje tichým chodom a vysokou energetickou účinnosťou.

Pračka patrí do energetickej triedy A+++ a vložíte do nej až 7 kg bielizne.

Plusy: Pridanie bielizne behom prania, technológia Eco Bubble, inteligentný motor
Mínusy: Vyššia cena

Vynikajúca voľba

LG F74A8QDS

Špecifická práčka s navyše funkciou parného prania je vítanou a taktiež funkcia SixMotion, ktorá zabezpečuje, že práčka perie šetrne a s maximálnym využitím výkonu. 7 ...
Ukázať najlepšiu cenu

Automatická práčka značky LG energetickej triedy A++ s možnosťou naplnenia obsahu až 7 kg bielizne. LG ponúka množstvo moderných vychytávok ako napríklad Direct Drive Motor, čo znamená, že motor práčky, hnací remeň a remenica sú súčasťou jedného mechanizmu, ktorý poháňa samotný bubon.

Zaujímavosťou je i funkcia parného prania, ktorá za pomoci pary prenikne do bielizne a zabezpečí kvalitnejší výsledok pri praní.

Nechýba ani funkcia odstreďovania či funkcie pre športové prádlo, tiché pranie alebo funkciu samotného čistenia bubna.

Absentujú síce niektoré bežné funkcie, no nahrádza ich systém SixMotion, ktorý zabezpečuje dokonalé a maximálne využitie otáčok motora.

Plusy: Kapacita bubnu, nízka hlučnosť, inteligentné oznámenie, 10 ročná záruka na motor

Mínusy: Zložitejšie nastavovanie odstreďovania, trocha vyššia cena

Vynikajúca kvalita

Electrolux EWS 1276CI

Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.
Ukázať najlepšiu cenu

Spredu plnená a voľne stojaca automatická práčka značky Electrolux energetickej triedy A+++ ju radí na trhu k úsporným a zároveň spoľahlivým práčkam.

Do práčky sa zmestí 6 kg bielizne a poskytne vám množstvo pracích programov medzi ktorými nechýba možnosť vybrania materiálu alebo taktiež záleží od typu oblečenia.

LCD displej vám taktiež indikuje množstvo funkcií ako TimeManager, ktorý umožní nastavenie pracieho cyklu podľa vašich predstáv či systém OptiSense, ktorý šetrí vaše oblečenie.

Hlučnosť tohto modelu je niečo okolo 77 dB. Samozrejme nechýba možnosť funkcie odstreďovania.

Plusy: Energetická trieda A+++, primeraná cena, moderný dizajn

Mínusy: Väčšia hlučnosť

Ako vybrať najlepšiu práčku?

Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.

Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?

 • Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
 • Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
 • Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
 • Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
 • Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
 • Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?
 • Veľmi dôležitú úlohu v procese ako si vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.

Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.

Plnenie práčky vyberte ako prvé

Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.

Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.

Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.

Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5 kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10 kg bielizne.

Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.

Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.

Spotreba vám môže ušetriť

Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.

Počet otáčok odstreďovania

Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.

Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.

Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45 % vody a práčka triedy C okolo 54-63 % vody.

Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.

Ako funguje poistka proti úniku vody?

Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.

Existuje práčka, ktorá perie potichu?

S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.

Funkcie, ktoré vám pomôžu

Parný generátor
Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.

Aquastop
Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.

Detská poistka
Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.

Podpora Wi-fi
Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.

Sušička
Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.

Ovládanie by ste mali zvládnuť

Pri rozmýšľaní ako si vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.

Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.