Najlepšie sušičky prádla – test a recenzie 2021

Simona Porubská

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepšia sušička v teste
Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1

Vyznačuje sa nižšou hlučnosťou a dobrou výbavou, ktorej nechýba ani inteligentné automatické sušenie.

Najlepšia cena

Candy CS C8DG-S

Sušička v jemnom bielom prevedení pracuje spoľahlivo, kvalitne a za výbornú cenu. Môžete ju ovládať aj cez smartfón.

Vynikajúca voľba

Bosch WTW87467CS

Kondenzačná sušička overenej značky so samočistiacim kondenzátorom kvalitne vysuší aj jemnejšiu bielizeň či topánky.

Najlepšia kvalita

AEG AbsoluteCare T8DBG68SC

Suší na jednotku, je tichá, ponúka šetrný program pre každý typ materiálu, ktorý dokáže vysušiť za pomerne krátky čas.

Vynikajúca voľba

SAMSUNG DV90M6200CW

Ponúka špičkovú kvalitu v nízkoenergetickej triede A +++ , vysokú rýchlosť sušenia, štýlový dizajn a jednoduché ovládanie.

Presťahovali ste sa do krásneho nového bytu bez balkóna? Váš program je natoľko plný, že nemáte čas na sušenie prádla? Najlepšie sušičky prádla budú vašim riešením.

Pripravili sme test sušičiek prádla a ponúkame vám výber overených 5-tich TOP produktov zo skladovej ponuky na trhu. Okrem toho vám poradíme, ako sušičku vybrať a na aké parametre, okrem ceny, by ste mali pozerať.

Najlepšie sušičky prádla – naše overené tipy

Najlepšia sušička v teste
Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1

Vyznačuje sa nižšou hlučnosťou a dobrou výbavou, ktorej nechýba ani inteligentné automatické sušenie.
Zobraziť cenu

Najlepšia sušička bielizne na trhu vyhrala cenu TOP produkt v roku 2015 a 2016. K dispozícií má 16 programov, vďaka ktorým budú vaše džínsy dosušené a košele nedokrčené. Ak máte málo miesta, zaobstarajte si nadstavec na práčku, na ktorý sušičku upevníte. Okrem ušetreného času a dokonale vyschnutého oblečenia, vám sušička Beko šetrí aj spotrebu energií.

O prádlo sa môžete starať aj počas toho, ako vaše deti spia. Sušička je totiž extrémne tichá a bielizeň aj vyžehlí. Jednou z najväčších výhod je nastavenie otvárania dverí.

Plusy:

 • Inteligentné sušenie Flexisense
 • Program košele
 • Na citlivú detskú pokožku a detský zámok
 • Veľmi šetrná

Mínusy:

 • Dĺžka programov
Najlepšia cena

Candy CS C8DG-S

Sušička v jemnom bielom prevedení pracuje spoľahlivo, kvalitne a za výbornú cenu. Môžete ju ovládať aj cez smartfón.
Zobraziť cenu

Kondenzačná sušiča ponúka 14 rôznych programov, kapacitu naplnenia do hmotnosti 8 kg, jednoduché ovládanie, ktoré môžete riadiť aj pomocou vášho smartfónu. Ak bude suśička stáť na zemi, v praxi oceníte zvýšené umiestnenie dvierok, vďaka ktorým si budete chrbticu namáhať o čosi menej.

Vaša bielizeň bude vďaka senzoru vlhkosti vysušená tak, aby sa vám dobre žehlilo. Navyše, s domácim oblečením si nebudete musieť robiť starosti, bude minimálne pokrčené a pekne suché.

Plusy:

 • Nízka cena
 • Jednoduchá údržba a ovládanie
 • Dostatok programov vo výbave
 • Ovládanie telefónom

Mínusy:

 • Energetická trieda B – vyššia spotreba el. energie
Vynikajúca voľba

Bosch WTW87467CS

Kondenzačná sušička overenej značky so samočistiacim kondenzátorom kvalitne vysuší aj jemnejšiu bielizeň či topánky.
Zobraziť cenu

Najväčšou výhodou je samočistiaci kondenzátor. Skúsenosti so sušičkou Bosch sú veľmi pozitívne, aj vďaka tichému kompresoru a kruhovitej štruktúre bočných panelov, ktoré zaručujú lepšiu stabilitu.

Program SensitiveDrying sa postará o najjemnejšie sušenie v sušičke. Funkcia našuchorenia vášmu oblečeniu dopraje úplne nový vzhľad. Je vhodná pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou.

Plusy:

 • Šetrná
 • Kontrola prádla počas sušenia
 • Prispôsobenie času sušenia
 • Program na vlnu

Mínusy:

 • Niektoré programy sú príliš dlhé
Najlepšia kvalita

AEG AbsoluteCare T8DBG68SC

Suší na jednotku, je tichá, ponúka šetrný program pre každý typ materiálu, ktorý dokáže vysušiť za pomerne krátky čas.
Zobraziť cenu

Vďaka zaradeniu do nízkoenergetickej triedy A +++ sušička sľubuje nízku spotrebu elektrickej energie a výborný výkon. Jej hlučnosť je, pre sušičky, overený štandard – 65 dB. Okrem detskej poistky, funkcie Odložený štart či eko sušenia vás poteší aj možnosť zmeny otvárania dverí, časovač či zvuková signalizácia. Vďaka nim bude oblečenie spoľahlivo vysušené a sušenie pohodlné.

Plusy:

 • Nízka spotreba
 • Spoľahlivý výkon a rýchle sušenie
 • Pomerne tichá
 • Jednoduchá obsluha

Mínusy:

 • Vyššia cena
Vynikajúca voľba

SAMSUNG DV90M6200CW

Ponúka špičkovú kvalitu v nízkoenergetickej triede A +++ , vysokú rýchlosť sušenia, štýlový dizajn a jednoduché ovládanie.
Zobraziť cenu

Kondenzačná sušička láka kapacitou 9 kg, nízkou spotrebou ( energetická trieda A +++) a inteligentným sušiacim systémom OptimalDry™. Technologické vychytávky od obľúbeného výrobcu Samsung vašu bielizeň dokonale vysušia a zanechajú jej pritom aj príjemnú sviežosť.

Sušička má aj indikátor vody, ktorý upozorní na naplnenie nádoby. Ponúka aj program, ktorý oblečenie vysuší len za 35 minút, a dokonca aj program, pri ktorom môžete sušiť malý objem bielizne.

Plusy:

 • Kvalita sušenia
 • Pokročilé funkcie
 • Kapacita 9 kg
 • Nízka spotreba

Mínusy:

Vyššia cena

Najlepšie sušičky prádla – aké sú druhy?

Jednotlivé druhy sušičiek sa od seba odlišujú na základe spôsobu, ktorým sa zbavujú horúcej pary, v spotrebe energie či rýchlosti usušenia. Pri nakupovaní sa môžete rozhodovať medzi troma možnosťami.

Ventilačné sušičky

Ventilačné sušičky majú trubicu, cez ktorú sa horúci vzduch a para dostáva preč. Pri tomto type musíte rátať s ventilačným otvorom v stene, do ktorého ju napojíte. Dĺžka hadice napojenia nesmie byť menšia ako 1,2 m a nesmie sa nachádzať vo výške menej ako 30 cm. Sušička nesmie byť napojená ku komínu či na teplovzdušné vykurovanie.

Výhodou ventilačnej sušičky je nižšia cena a nižšia spotreba elektrickej energie. Jej nevýhodou je nutnosť vytvorenia ventilačného otvoru v stene za ďalšie náklady.

Kondenzačné sušičky

Bielizeň v tomto type vysuší horúci vzduch, ktorý vodu premení na paru. Tá sa postupne odparí do zbernej nádoby, kde sa schladí a skondenzuje na vodu. Tú potom jednoducho vylejete (môžete použiť napr. do naparovacej žehličky) alebo napojíte priamo do odpadu. Vzduch sa v sušičke môže ohrievať buď vykurovacím telesom alebo tepelným čerpadlom.

Kondenzačné sušičky výborne vyčistia aj jemné textilné tkaniny. Ich veľkou výhodou je ich úspornosť. Na druhej strane, na filtroch sušičky a kondenzátore (nie je ho možné vymeniť) sa zachytávajú nečistoty. Je nutná ich pravidelná údržba a čistenie.

Kombinované sušičky

Jedná a o práčku s integrovanou sušičkou. Tento model je dobrou voľbou do malých kúpeľní alebo domácnosti, kde sa jednoducho už sušička nezmestí. Bielizeň dáte prať, nastavíte program so sušením a po jeho skončení ju už len vyberiete. Nevýhodou je, že niektoré modely môžu mať odlišnú kapacitu prania a odlišnú kapacitu sušenia. V praxi, bielizeň z jedného prania budete musieť sušiť na dva krát. Miniete viac času aj viac energie.

Umiestnenie sušičky

Ešte pred samotným výberom si musíte poriadne rozmyslieť, kde ju môžete umiestniť, ako ju viete pripojiť – do siete aj na odpad alebo, aký bude spôsob jej plnenia. Ideálne je, aby ste ju mali po ruke pri praní buď hneď vedľa práčky alebo položenú na nej (obe spredu plnené). Umiestniť ju však môžete aj do kúpeľne alebo technickej miestnosti.

Kapacita nádoby na kondenzát a napojenie na odpad

Pri kondenzačnej sušičke by ste mali pozerať na veľkosť objemu nádoby na odparenú vodu. Vo väččine prípadov sa pohybuje medzi 4 až 6 litrami. Väčší objem vám ušetrí čas strávený častým vymieňaním. Niektoré inteligentné modely vás upozornia na jej zaplnenie svietiacou kontrolkou. Súčasťou kondenzačných sušičiek bývaj aj sada na pripojenie na odpad. V prípade, že nie, môžete si ju dokúpiť osobitne.

Funkcie sušičky

Okrem základných vlastností vás konkrétny model sušičky môže zlákať vďaka prídavným funkciám, ktoré tvoria jeho celkovú výbavu.

Množstevná automatika

Pod názvami ako Fuzzy, 6. zmysel či iným sa skrýva praktická funkcia, vďaka ktorej sušička sama odváži množstvo prádla a podľa neho nastaví teplotu aj dĺžku sušenia sama.

Senzory vlhkosti

Vďaka nim budete vedieť či je prádlo tak suché, ako ste chceli. Podľa svojej potreby si mieru zostatkovej vlhkosti môžete nastaviť a korigovať sami.

Bezpečnosť

Ak máte malé deti, oceníte bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni tomu, aby sa dieťa dostalo do bubnu, ktorý sa zapne. Dieťaťu sa takisto nepodarí sušičku ani zapnúť.

Odložený štart

Začiatok sušenia spustí podľa nastavenia na neskorší čas. Načasovanie si môžete plánovať podľa vášho denného režimu.

Otváranie a ovládanie

Sušičku môžete ovládať cez tlačidlá či digitálny displej. U niektorých modeloch si môžete nastaviť pozíciu madla, tak aby ste ju mohli jednoducho otvoriť aj v prípade, keď sušičku umiestnite na práčku. Pri fungovaní spotrebiča oceníte aj zvukovú signalizáciu, ktorá vás na jeho dobeh upozorní.

Drahšie modely majú v sebe zabudované aj rôzne Smart funkcie, vďaka ktorým sušičku môžete prepojiť s aplikáciou v smartfóne či získať rýchlu informáciu o možnej poruche alebo probléme.

Žehlenia a parné funkcie

Skvelá vec, ktorá vám ušetrí čas pri zdĺhavom žehlení. Bielizeň nebude pokrčená a vy ju budete môcť spokojne ukladať. V sušičke môžete nájsť žehliaci program a program jednoduchého žehlenia. Rovnako môžete tento program použiť aj na suché oblečenie a zbaviť ho tak pokrčenia.

Sušičky môžu mať vs ebe aj parnú funkciu. Vďaka nej, do sušičky môžete dať aj suché prádlo, ktoré program oživí a zbaví pachu.

Hlučnosť sušičky

Hluk sušičiek sa pohybuje okolo 65 dB. (Najlepšie sušičky prádla mávajú nižšie hodnoty.) Čím bude nižšia, tým bude vo vašej domácnosti počas jej fungovania tichšie.

Značky sušičiek

Na trhu si môžete vyberať online, ale aj offline zo širokej ponuky. Medzi obľúbené značky patrí Bosch, AEG, Samsung, Beko, Whirpool, Candy, Siemens alebo Electrolux.

Cena

Cenové spektrum je dostatočne široké pre menšie aj vyššie rozpočty. Pri cene je potrebné zohľadňovať aj značku, no pravdou je, že typ sušičky a jej výbava bude s vyššou cenou ponúkať viacej možností, ako si uľahčiť život.

Nižšie ceny ( cca. Do 300 €) sušičiek sa odrazia aj na ich vyššej spotrebe elektrickej energie a zaradení do energetickej triedy A+ a nižšie. Sušičky v cenovej hladine medzi 300 až 600 € ponúkajú nižšiu spotrebu pokročilejšie funkcie aj väčší objem. Sušičky vo vyšších cenách ocenia náročnejšie domácnosti s vyššími finančnými možnosťami.

Správna údržba sušičky

Ak sa rozhodnete pre kondenzačnú sušičku, dbajte na pravidelné vylievanie nádobky s vodou (aj po každom sušení). Taktiež nesmiete zabúdať na pravidelnú kontrolu filtrov a ich čistenie od zanesených vláken a nečistôt. Používajte na ne vlhkú handričku, zostatky čistiacich práškov môžete očistiť kefou. Je to veľmi dôležité, nakoľko zanesenie filtrov môže byť príčinou zvýšenia spotreby el. energie a sušiaceho efektu.

Veríme, že vám naše odporúčania na najlepšie sušičky ušetria čas a dodajú potrebnú dávku navigácie pri vašom rozhodnutí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie vstavané rúry – test a recenzie 2021

Výborne pečú a vyzerajú skvele

Ľuba Mešťanová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší

Electrolux EZB 3400 AOX

Pozornosť pritiahne elegantný dizajn, zaujímavé funkcie a overený výkon pečenia za nízku cenu.

Najlepšia cena

Mora VT 546 BX

Jednoducho ovládateľná multifunkčná rúra s tichým chodom ponúka 11 rôznych funkcií i možnosť pečenia na viacerých úrovniach.

Najlepšia cena

GORENJE BO 7732 CLI

Rúra poteší nielen krásnym rustikálny dizajnom, ale aj výbavou naplnenou pokročilými vychytávkami pre prípravu jedál.

Najlepšia cena

WHIRLPOOL AKZ9 6230 NB

Výkonná vstavaná rúra v energetickej triede A+ si vaše sympatie získa vďaka technológii 6. zmysel a objemom až 73 l.

Vynikajúca voľba

Beko BIE 24301 B

Spoľahlivý výkon rúry doplní slušný objem 71 l za cenu menej ako 200€. Navyše, v pútavom výkone.

Túžite po novej kuchyni? Vstavané spotrebiče sú jej neodmysliteľnou súčasťou. Predstavujeme vám najlepšie vstavané rúry, ktoré patria k základu, bez ktorého sa vaša linka nezaobíde.

Pri jej výbere však netreba zabudnúť najmä na veľkosť a pestrosť na rôzne pokročilé funkcie ako napríklad horúcovzdušné pečenie, grilovanie, možnosť parnej rúry, tepelná ochrana rúry, rôzne prednastaviteľné programy, osvetlenie či vlastný termostat.

Najlepší

Electrolux EZB 3400 AOX

Pozornosť pritiahne elegantný dizajn, zaujímavé funkcie a overený výkon pečenia za nízku cenu.
Ukázať najlepšiu cenu

Multifunkčná elektrická rúra Electrolux EZB 3400 AOX domácnosti poslúži s objemom 60 l. Disponuje dvojkruhovým grilom, ktorý sa postará o dokonalú chuť vášho jedla. Jej jednoduché ovládanie spočíva v otočných ovládačoch v kombinácii s LED displejom.

O zaručenú kvalitu pečenia a úsporu času aj energie pri príprave jedla sa postará ventil s ohrevom teplého vzduchu. Rúra sa ľahko veľmi ľahko čistí a pekným dizajnom doplní celkový vzhľad kuchynskej linky.

Plusy:

 • Výborný pomer cena a kvalita,
 • Jednoduché ovládanie a čistenie
 • Overený produkt – TOP Produkt kategórie v súťaži ProduktRoku 2016.

Mínusy:

 • Menej programov a slabšia výbava v porovnaní s inými modelmi.
Najlepšia cena

Mora VT 546 BX

Jednoducho ovládateľná multifunkčná rúra s tichým chodom ponúka 11 rôznych funkcií i možnosť pečenia na viacerých úrovniach.
Ukázať najlepšiu cenu

Multifunkčná rúra Mora VT 546 BX v atraktívnej cene ponúka široké portfólio funkcií, medzi ktorými nechýba odložený štart, časovač, detská poistka, horný a spodný ohrev, ventilátor, otočný ražeň, gril, rozmrazovanie či minútka.

Poriadkumilovných poteší úprava proti zanechávaniu otlačkov prstov. Gombíky na trúbe môžete zatlačiť, čo umožní ich jednoduché čistenie a zároveň slúži ako bezpečnostné opatrenie pre domácnosti s deťmi.

Plusy:

 • Všetky praktické funkcie vo výbave
 • Bezpečnosť
 • Dobrý cena pomer výkon

Mínusy:

 • Osvetlenie v trúbe nemožno vypnúť
Najlepšia cena

GORENJE BO 7732 CLI

Rúra poteší nielen krásnym rustikálny dizajnom, ale aj výbavou naplnenou pokročilými vychytávkami pre prípravu jedál.
Ukázať najlepšiu cenu

Aj štýlový spotrebič Gorenje BO 73 CLI patrí medzi najlepšie vstavané rúry a je výbornou voľbou pre kuchyňu vo vidieckom štýle. Vo farbe slonovinovej kosti kombinuje rustikálny dizajn s retro nádychom a popritom ponúka všetky dôležité funkcie, ktorými by mala najlepšia vstavaná rúra disponovať.

Rúra ukrýva mnoho výborných funkcií na pečenie, z ktorých spomenieme grilovanie s 3-ma grilovacími módmi, s ktorými sa príprava jedla stane oslavou. Veľmi príjemne poteší ľahkou údržbou vďaka hladkému smaltovanému interiéru Eco Clean a čistením Aqua Clean.

Plusy:

 • Špeciálnym dizajnom HomeMade® – pripomína vzhľad kamennej pece
 • Štedrý objem rúry
 • Výborná kvalita pečenie a programové vybavenie rúry

Mínusy:

 • Vyššia cena
 • Špecifický dizajn sa nemusí hodiť do každej kuchyne
 • Pri zvyšku vstavaných sa budete musieť držať rustikálneho dizajnu
Najlepšia cena

WHIRLPOOL AKZ9 6230 NB

Výkonná vstavaná rúra v energetickej triede A+ si vaše sympatie získa vďaka technológii 6. zmysel a objemom až 73 l.
Ukázať najlepšiu cenu

Tmavá a štýlová vstavaná rúra ponúka štedrý objem 73 l, ktorý je ideálny pre väčšiu rodinu či žienku, ktorá vypeká rada a často. Pri ovládaní rúry môžete využiť až 18 funkcií, medzi ktorými vyčnieva technológia 6. zmyslu. Vďaka nej, za pomoci senzorov, program v rúre nastaví jeden zo 6 programov, najviac vhodný pre detekovaný pokrm.

Jednoduché ovládanie umožňujú centrálne tlačidlá v kombinácii s malým displejom. Pri manipulácii oceníte výsuvné koľajničky na plech a aj funkciu chladenia dverí. Táto rúra je ideálnym pomocníkom do domácnosti, kde sa dbá na kvalitu.

Plusy:

 • Energetická trieda A+
 • Objem až 73 l
 • Technológia 6. zmyslu

Mínusy:

 • Vyššia cena
Vynikajúca voľba

Beko BIE 24301 B

Spoľahlivý výkon rúry doplní slušný objem 71 l za cenu menej ako 200€. Navyše, v pútavom výkone.
Ukázať najlepšiu cenu

Hoci vstavaná rúra Beko BIE 24301 B disponuje naproti iným modelom len 6-timi funkciami, plnohodnotne zastreší všetky aktivity, ktoré doma potrebujete. Ovládanie funguje prostredníctvom bezpečných gombíkov, ktoré jednoducho zatlačíte v kombinácii s elektronickým displejom.

Spotrebič patrí k objemnejším modelom v peknom čiernom dizajne s nerezovým madlom.

Plusy:

 • Objem 71 l
 • Cena (do 200 €)

Mínusy:

 • Niekomu môžu chýbať špeciálne funkcie

 

Najlepšie vstavané rúry – čo by ste mali vedieť

Samostatne stojaci sporák v kuchyni sa stáva pomaly, ale isto minulosťou. Nahrádza ho kombinácia varnej dosky a vstavanej rúry, ktorú si môžete vybrať a umiestniť do kuchynskej podľa  predstáv. Rúra spomedzi vstavaných spotrebičov v kuchynskej linke zaberá najväčší priestor. Jej výberom definujete vzhľad a v mnohých prípadoch aj značku ostatných spotrebičov. Nájsť tie najlepšie vstavané rúry nemusí byť v širokej ponuke jednoduché.

Umiestnenie

Vstavané rúry

Vstavaná rúra je najčastejšou voľbou pri zariaďovaní novej kuchyne vrátane kuchynskej linky. Do jej línie sadne nielen mechanicky, ale aj dizajnom. A svojimi funkciami prispeje jej účelu. Ich veľkou výhodou je možnosť rúru umiestniť vyššie a tak sa odbremeniť od častého skláňania pri pečení.

Voľne stojace rúry

Môžete ich kúpiť samostatne a položiť na kuchynskú linku, skrinku či na zem. Miesto by malo byť zaručene stabilné. Bohužiaľ samostatne stojaca trúba bude z dizajnu linky vytŕčať spoločne s káblom. Rúra môže byť aj súčasťou samostatne stojaceho sporáku, kde v kombinácii s varnou dosku na jednom mieste ponúka takisto komfortnú prípravu rôznych pokrmov.

Veľkosť

Najlepšie vstavané rúry sa pohybujú pri šírke spotrebiča 60 cm, avšak v predaji sa nachádzajú aj rozmery so šírkou menej  a okolo 45 cm. Modely môžeme podľa objemu rozdeliť do skupín vstavaných rúr s objemom menej ako 65 l, okolo 65 l, do 70l a rúry s objemom 73 l (prípadne ojedinele aj viac). Veľkosť by mala v prvom rade vyhovovať potrebe vašej kuchynskej linky, veľkosti a množstvu pripravovaných pokrmov.

Zdroj energie

Elektrika

Vstavaná rúra na pečenie s pripojením na elektriku patrí k prevažnej a častej voľbe pri výbere. Konkrétny elektrický model by mal byť vždy označený energetickým štítkom, kde nájdete aj zaradenie do elektrickej triedy (A +++ trieda – najúspornejšia). Nemal by chýbať ani údaj o spotrebe počas jedného cyklu.

Plyn

Pri vstavanej alternatíve je plyn v menšine, nakoľko je skôr typický pre samostatne stojace rúry na pečenie alebo ako súčasť kombinovaného sporáku. Ich nevýhodou oproti elektrickým je skutočnosť, že ponúkajú iba spodný a dolný ohrev (150 °C do 260 °C), ktorý pri niektorých pokrmoch nemusí zafungovať tak dobre, ako pri použití funkcií v elektrickej rúre.

Plynové rúry

Ak by ste sa presa len rozhodovali pre plynový variant, pri výbere si všímajte či je rúra vybavená:

 • regulátorom teploty,
 • elektrickým zapaľovaním,
 • automatickým vypnutím plynu,
 • či inteligentným programom pečenia.

Toto všetko v praxi oceníte. Popri fakte, že prípravou v plynovej rúre sa jedlá nevysúšajú.

Elektrické rúry

Elektrické rúry umožňujú reguláciu teploty pri pečení v rozsahu 35 °C až 350 °C. Podľa spôsobu ohrievania elektrické rúry rozdeľujeme na: rúry s klasickým ohrevom, parné rúry a teplovzdušné rúry.

Rúra s klasickým ohrevom

Pokrmy v nej môžete ohrievať vďaka hodnému a dolnému ohrevu, čím je veľmi podobná plynovej rúre. Vďaka statickému ohrevu v nej môžete aj grilovať.

Teplovzdušné rúry

V teplovzdušnej rúre sa o rovnomerný rozvod tepla stará buď kruhové vyhrievacie teleso alebo ventilátor. V prvom prípade je teplo udržiavané rovnomernejšie a má vplyv na kvalitnejší výsledok, no naproti variante s ventilátorom ide o drahšiu možnosť.

Parná rúra

Ide o skvelý spotrebič, ktorého technológia umožňuje ohrev a pečenie v rúre pomocou horúcej pary. Tá, v jedle – zanechá všetky živiny a vitamíny s minimálnymi stratami, ak vôbec. Za parnú rúru zaplatíte viac, ale chuť a výživový obsah pokrmov bude dostatočnou odmenou.

Ako najlepšie vstavané rúry čistiť?

Pravidelné pečenie mäsa či koláčov ľahko na rúre zanechá známky používania v podobe pripálenín a mastných škvŕn. Preto pri rozhodovaní sa medzi modelmi zohľadnite či má konkrétna rúra zabudovanú funkciu samočistenia. Môže ísť o:

 • čistenie prolýzou – rúra sa nahreje na teplotu 500 °C a doslova spáli všetky zbytky na svojom povrchu, ktoré po vychladnutí len zotriete,
 • čistenie katalýzou –  rúra je z vnútornej strany obložená špeciálnym smaltovaným materiálom – priťahuje na seba mastnotu, ktorá sa následne odparuje,
 • AquaClean, EcoClean – tieto programy uvoľnia nečistoty v rúre  pomocou pary (do rúry vložíte vopred nádobu s vodou) a uľahčia tak jej následné čistenie.

Cena za najlepšie vstavané rúry

Cena do 300 €

Produkty sú vybavené základnými funkciami, ktoré nenáročnej domácnosti, ktorá rúru potrebuje na pečenie klasických jedál – príležitostných koláčov, plne postačia (horný a dolný ohrev, cirkulácia horúceho vzduchu, ventilátor, ovládanie cez displej či gril). Pohybujú sa v objemoch medzi 58 – 67 litrov a v energetickej triede označenej A.

Cena od 300 € do 1000 €

V tejto hladine nájdete široké zastúpenie úspornejších rúru s mnohými, aj pokročilými funkciami s objemom presahujúcim hranicu 70 l. Spotrebiče sú navyše úspornejšie, o čom svedčí ich časté zaradenie do energetickej triedy od A + po A +++.

Cena nad 1000 €

Za viac peňazí dostanete viac muziky: Kúpou drahších rúr získate dobré funkcie, technologické vychytávky, vysoká kvalita pečenia, profesionálny výkon a nadčasový dizajn.

Funkcie, ktoré majú najlepšie vstavané rúry

Gril

Ideálna funkcia pre prípravu kurčaťa, mäsa či zeleniny.

Tradičné pečenie

Býva štandardom (spodný a horný ohrev), ktorý môžete použiť na všetky druhy jedál.

Rozmrazovanie

Rozmrazovanie v rúre je nastavené tak, aby potraviny neznehodnotilo a urýchlilo ich rozmrazenie na výšku izbovej teploty.

Horúci vzduch

Ventilátor cirkuluje horúci vzduch rovnomerne do priestoru rúry. Vďaka tejto funkcii bude mäsko nielen upečené, ale jeho aj chutne chrumkavé, nakoľko horúci vzduch a vysušuje. Do rúry môžete dať viac plechov naraz.

3D pečenie

Pri tomto programe môžete piecť 3 rôzne pokrmy počas jedného cyklu.

Pečenie v pare

Jedlo sa pečie v pare a tak si zanecháva dôležité vitamíny a cenné látky.

Mikrovlnný ohrev

Ide o šetrné rozmrazovanie alebo ohrievanie veľmi podobné ohrievaniu v mikrovlnke.

Časovač

Nastavenie doby pečenia, po ktorej sa rúra automaticky vypne.

Detská poistka

Ochráni rúru pred manipuláciou detí s jej nastaveniami.

Chladenie dvierok

Vďaka viacvrstvovému spracovaniu dvierok dochádza k jednoduchšej izolácii tepla vo vnútri a tým vás ochráni pred popálením. Izolácii účinne pomáha aj ventilátor.

Odnímateľné dvierka

Možnosť oceníte najmä pri údržbe a čistení rúry.

Teleskopické vysúvanie plechu

Výsuvné koľajničky umožňujú bezpečné a hlavne praktické vysúvanie plechu, ktoré oceníte najmä pri častom podlievaní.

Push gombíky

Zatláčacie gombíky umožňujú jednoduché ovládanie rúry, sú elegantné a aj ich čistenie je nenáročné.

Na záver

Zákonite nie všetky zo spomenutých parametrov, ale niektoré určite by mali spĺňať vaše nároky na najlepšie vstavané rúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *