Najlepšie vstavané rúry – test a recenzie 2021

Výborne pečú a vyzerajú skvele

Ľuba Mešťanová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší

Electrolux EZB 3400 AOX

Pozornosť pritiahne elegantný dizajn, zaujímavé funkcie a overený výkon pečenia za nízku cenu.

Najlepšia cena

Mora VT 546 BX

Jednoducho ovládateľná multifunkčná rúra s tichým chodom ponúka 11 rôznych funkcií i možnosť pečenia na viacerých úrovniach.

Najlepšia cena

GORENJE BO 7732 CLI

Rúra poteší nielen krásnym rustikálny dizajnom, ale aj výbavou naplnenou pokročilými vychytávkami pre prípravu jedál.

Najlepšia cena

WHIRLPOOL AKZ9 6230 NB

Výkonná vstavaná rúra v energetickej triede A+ si vaše sympatie získa vďaka technológii 6. zmysel a objemom až 73 l.

Vynikajúca voľba

Beko BIE 24301 B

Spoľahlivý výkon rúry doplní slušný objem 71 l za cenu menej ako 200€. Navyše, v pútavom výkone.

Túžite po novej kuchyni? Vstavané spotrebiče sú jej neodmysliteľnou súčasťou. Predstavujeme vám najlepšie vstavané rúry, ktoré patria k základu, bez ktorého sa vaša linka nezaobíde.

Pri jej výbere však netreba zabudnúť najmä na veľkosť a pestrosť na rôzne pokročilé funkcie ako napríklad horúcovzdušné pečenie, grilovanie, možnosť parnej rúry, tepelná ochrana rúry, rôzne prednastaviteľné programy, osvetlenie či vlastný termostat.

Najlepší

Electrolux EZB 3400 AOX

Pozornosť pritiahne elegantný dizajn, zaujímavé funkcie a overený výkon pečenia za nízku cenu.
Ukázať najlepšiu cenu

Multifunkčná elektrická rúra Electrolux EZB 3400 AOX domácnosti poslúži s objemom 60 l. Disponuje dvojkruhovým grilom, ktorý sa postará o dokonalú chuť vášho jedla. Jej jednoduché ovládanie spočíva v otočných ovládačoch v kombinácii s LED displejom.

O zaručenú kvalitu pečenia a úsporu času aj energie pri príprave jedla sa postará ventil s ohrevom teplého vzduchu. Rúra sa ľahko veľmi ľahko čistí a pekným dizajnom doplní celkový vzhľad kuchynskej linky.

Plusy:

 • Výborný pomer cena a kvalita,
 • Jednoduché ovládanie a čistenie
 • Overený produkt – TOP Produkt kategórie v súťaži ProduktRoku 2016.

Mínusy:

 • Menej programov a slabšia výbava v porovnaní s inými modelmi.
Najlepšia cena

Mora VT 546 BX

Jednoducho ovládateľná multifunkčná rúra s tichým chodom ponúka 11 rôznych funkcií i možnosť pečenia na viacerých úrovniach.
Ukázať najlepšiu cenu

Multifunkčná rúra Mora VT 546 BX v atraktívnej cene ponúka široké portfólio funkcií, medzi ktorými nechýba odložený štart, časovač, detská poistka, horný a spodný ohrev, ventilátor, otočný ražeň, gril, rozmrazovanie či minútka.

Poriadkumilovných poteší úprava proti zanechávaniu otlačkov prstov. Gombíky na trúbe môžete zatlačiť, čo umožní ich jednoduché čistenie a zároveň slúži ako bezpečnostné opatrenie pre domácnosti s deťmi.

Plusy:

 • Všetky praktické funkcie vo výbave
 • Bezpečnosť
 • Dobrý cena pomer výkon

Mínusy:

 • Osvetlenie v trúbe nemožno vypnúť
Najlepšia cena

GORENJE BO 7732 CLI

Rúra poteší nielen krásnym rustikálny dizajnom, ale aj výbavou naplnenou pokročilými vychytávkami pre prípravu jedál.
Ukázať najlepšiu cenu

Aj štýlový spotrebič Gorenje BO 73 CLI patrí medzi najlepšie vstavané rúry a je výbornou voľbou pre kuchyňu vo vidieckom štýle. Vo farbe slonovinovej kosti kombinuje rustikálny dizajn s retro nádychom a popritom ponúka všetky dôležité funkcie, ktorými by mala najlepšia vstavaná rúra disponovať.

Rúra ukrýva mnoho výborných funkcií na pečenie, z ktorých spomenieme grilovanie s 3-ma grilovacími módmi, s ktorými sa príprava jedla stane oslavou. Veľmi príjemne poteší ľahkou údržbou vďaka hladkému smaltovanému interiéru Eco Clean a čistením Aqua Clean.

Plusy:

 • Špeciálnym dizajnom HomeMade® – pripomína vzhľad kamennej pece
 • Štedrý objem rúry
 • Výborná kvalita pečenie a programové vybavenie rúry

Mínusy:

 • Vyššia cena
 • Špecifický dizajn sa nemusí hodiť do každej kuchyne
 • Pri zvyšku vstavaných sa budete musieť držať rustikálneho dizajnu
Najlepšia cena

WHIRLPOOL AKZ9 6230 NB

Výkonná vstavaná rúra v energetickej triede A+ si vaše sympatie získa vďaka technológii 6. zmysel a objemom až 73 l.
Ukázať najlepšiu cenu

Tmavá a štýlová vstavaná rúra ponúka štedrý objem 73 l, ktorý je ideálny pre väčšiu rodinu či žienku, ktorá vypeká rada a často. Pri ovládaní rúry môžete využiť až 18 funkcií, medzi ktorými vyčnieva technológia 6. zmyslu. Vďaka nej, za pomoci senzorov, program v rúre nastaví jeden zo 6 programov, najviac vhodný pre detekovaný pokrm.

Jednoduché ovládanie umožňujú centrálne tlačidlá v kombinácii s malým displejom. Pri manipulácii oceníte výsuvné koľajničky na plech a aj funkciu chladenia dverí. Táto rúra je ideálnym pomocníkom do domácnosti, kde sa dbá na kvalitu.

Plusy:

 • Energetická trieda A+
 • Objem až 73 l
 • Technológia 6. zmyslu

Mínusy:

 • Vyššia cena
Vynikajúca voľba

Beko BIE 24301 B

Spoľahlivý výkon rúry doplní slušný objem 71 l za cenu menej ako 200€. Navyše, v pútavom výkone.
Ukázať najlepšiu cenu

Hoci vstavaná rúra Beko BIE 24301 B disponuje naproti iným modelom len 6-timi funkciami, plnohodnotne zastreší všetky aktivity, ktoré doma potrebujete. Ovládanie funguje prostredníctvom bezpečných gombíkov, ktoré jednoducho zatlačíte v kombinácii s elektronickým displejom.

Spotrebič patrí k objemnejším modelom v peknom čiernom dizajne s nerezovým madlom.

Plusy:

 • Objem 71 l
 • Cena (do 200 €)

Mínusy:

 • Niekomu môžu chýbať špeciálne funkcie

 

Najlepšie vstavané rúry – čo by ste mali vedieť

Samostatne stojaci sporák v kuchyni sa stáva pomaly, ale isto minulosťou. Nahrádza ho kombinácia varnej dosky a vstavanej rúry, ktorú si môžete vybrať a umiestniť do kuchynskej podľa  predstáv. Rúra spomedzi vstavaných spotrebičov v kuchynskej linke zaberá najväčší priestor. Jej výberom definujete vzhľad a v mnohých prípadoch aj značku ostatných spotrebičov. Nájsť tie najlepšie vstavané rúry nemusí byť v širokej ponuke jednoduché.

Umiestnenie

Vstavané rúry

Vstavaná rúra je najčastejšou voľbou pri zariaďovaní novej kuchyne vrátane kuchynskej linky. Do jej línie sadne nielen mechanicky, ale aj dizajnom. A svojimi funkciami prispeje jej účelu. Ich veľkou výhodou je možnosť rúru umiestniť vyššie a tak sa odbremeniť od častého skláňania pri pečení.

Voľne stojace rúry

Môžete ich kúpiť samostatne a položiť na kuchynskú linku, skrinku či na zem. Miesto by malo byť zaručene stabilné. Bohužiaľ samostatne stojaca trúba bude z dizajnu linky vytŕčať spoločne s káblom. Rúra môže byť aj súčasťou samostatne stojaceho sporáku, kde v kombinácii s varnou dosku na jednom mieste ponúka takisto komfortnú prípravu rôznych pokrmov.

Veľkosť

Najlepšie vstavané rúry sa pohybujú pri šírke spotrebiča 60 cm, avšak v predaji sa nachádzajú aj rozmery so šírkou menej  a okolo 45 cm. Modely môžeme podľa objemu rozdeliť do skupín vstavaných rúr s objemom menej ako 65 l, okolo 65 l, do 70l a rúry s objemom 73 l (prípadne ojedinele aj viac). Veľkosť by mala v prvom rade vyhovovať potrebe vašej kuchynskej linky, veľkosti a množstvu pripravovaných pokrmov.

Zdroj energie

Elektrika

Vstavaná rúra na pečenie s pripojením na elektriku patrí k prevažnej a častej voľbe pri výbere. Konkrétny elektrický model by mal byť vždy označený energetickým štítkom, kde nájdete aj zaradenie do elektrickej triedy (A +++ trieda – najúspornejšia). Nemal by chýbať ani údaj o spotrebe počas jedného cyklu.

Plyn

Pri vstavanej alternatíve je plyn v menšine, nakoľko je skôr typický pre samostatne stojace rúry na pečenie alebo ako súčasť kombinovaného sporáku. Ich nevýhodou oproti elektrickým je skutočnosť, že ponúkajú iba spodný a dolný ohrev (150 °C do 260 °C), ktorý pri niektorých pokrmoch nemusí zafungovať tak dobre, ako pri použití funkcií v elektrickej rúre.

Plynové rúry

Ak by ste sa presa len rozhodovali pre plynový variant, pri výbere si všímajte či je rúra vybavená:

 • regulátorom teploty,
 • elektrickým zapaľovaním,
 • automatickým vypnutím plynu,
 • či inteligentným programom pečenia.

Toto všetko v praxi oceníte. Popri fakte, že prípravou v plynovej rúre sa jedlá nevysúšajú.

Elektrické rúry

Elektrické rúry umožňujú reguláciu teploty pri pečení v rozsahu 35 °C až 350 °C. Podľa spôsobu ohrievania elektrické rúry rozdeľujeme na: rúry s klasickým ohrevom, parné rúry a teplovzdušné rúry.

Rúra s klasickým ohrevom

Pokrmy v nej môžete ohrievať vďaka hodnému a dolnému ohrevu, čím je veľmi podobná plynovej rúre. Vďaka statickému ohrevu v nej môžete aj grilovať.

Teplovzdušné rúry

V teplovzdušnej rúre sa o rovnomerný rozvod tepla stará buď kruhové vyhrievacie teleso alebo ventilátor. V prvom prípade je teplo udržiavané rovnomernejšie a má vplyv na kvalitnejší výsledok, no naproti variante s ventilátorom ide o drahšiu možnosť.

Parná rúra

Ide o skvelý spotrebič, ktorého technológia umožňuje ohrev a pečenie v rúre pomocou horúcej pary. Tá, v jedle – zanechá všetky živiny a vitamíny s minimálnymi stratami, ak vôbec. Za parnú rúru zaplatíte viac, ale chuť a výživový obsah pokrmov bude dostatočnou odmenou.

Ako najlepšie vstavané rúry čistiť?

Pravidelné pečenie mäsa či koláčov ľahko na rúre zanechá známky používania v podobe pripálenín a mastných škvŕn. Preto pri rozhodovaní sa medzi modelmi zohľadnite či má konkrétna rúra zabudovanú funkciu samočistenia. Môže ísť o:

 • čistenie prolýzou – rúra sa nahreje na teplotu 500 °C a doslova spáli všetky zbytky na svojom povrchu, ktoré po vychladnutí len zotriete,
 • čistenie katalýzou –  rúra je z vnútornej strany obložená špeciálnym smaltovaným materiálom – priťahuje na seba mastnotu, ktorá sa následne odparuje,
 • AquaClean, EcoClean – tieto programy uvoľnia nečistoty v rúre  pomocou pary (do rúry vložíte vopred nádobu s vodou) a uľahčia tak jej následné čistenie.

Cena za najlepšie vstavané rúry

Cena do 300 €

Produkty sú vybavené základnými funkciami, ktoré nenáročnej domácnosti, ktorá rúru potrebuje na pečenie klasických jedál – príležitostných koláčov, plne postačia (horný a dolný ohrev, cirkulácia horúceho vzduchu, ventilátor, ovládanie cez displej či gril). Pohybujú sa v objemoch medzi 58 – 67 litrov a v energetickej triede označenej A.

Cena od 300 € do 1000 €

V tejto hladine nájdete široké zastúpenie úspornejších rúru s mnohými, aj pokročilými funkciami s objemom presahujúcim hranicu 70 l. Spotrebiče sú navyše úspornejšie, o čom svedčí ich časté zaradenie do energetickej triedy od A + po A +++.

Cena nad 1000 €

Za viac peňazí dostanete viac muziky: Kúpou drahších rúr získate dobré funkcie, technologické vychytávky, vysoká kvalita pečenia, profesionálny výkon a nadčasový dizajn.

Funkcie, ktoré majú najlepšie vstavané rúry

Gril

Ideálna funkcia pre prípravu kurčaťa, mäsa či zeleniny.

Tradičné pečenie

Býva štandardom (spodný a horný ohrev), ktorý môžete použiť na všetky druhy jedál.

Rozmrazovanie

Rozmrazovanie v rúre je nastavené tak, aby potraviny neznehodnotilo a urýchlilo ich rozmrazenie na výšku izbovej teploty.

Horúci vzduch

Ventilátor cirkuluje horúci vzduch rovnomerne do priestoru rúry. Vďaka tejto funkcii bude mäsko nielen upečené, ale jeho aj chutne chrumkavé, nakoľko horúci vzduch a vysušuje. Do rúry môžete dať viac plechov naraz.

3D pečenie

Pri tomto programe môžete piecť 3 rôzne pokrmy počas jedného cyklu.

Pečenie v pare

Jedlo sa pečie v pare a tak si zanecháva dôležité vitamíny a cenné látky.

Mikrovlnný ohrev

Ide o šetrné rozmrazovanie alebo ohrievanie veľmi podobné ohrievaniu v mikrovlnke.

Časovač

Nastavenie doby pečenia, po ktorej sa rúra automaticky vypne.

Detská poistka

Ochráni rúru pred manipuláciou detí s jej nastaveniami.

Chladenie dvierok

Vďaka viacvrstvovému spracovaniu dvierok dochádza k jednoduchšej izolácii tepla vo vnútri a tým vás ochráni pred popálením. Izolácii účinne pomáha aj ventilátor.

Odnímateľné dvierka

Možnosť oceníte najmä pri údržbe a čistení rúry.

Teleskopické vysúvanie plechu

Výsuvné koľajničky umožňujú bezpečné a hlavne praktické vysúvanie plechu, ktoré oceníte najmä pri častom podlievaní.

Push gombíky

Zatláčacie gombíky umožňujú jednoduché ovládanie rúry, sú elegantné a aj ich čistenie je nenáročné.

Na záver

Zákonite nie všetky zo spomenutých parametrov, ale niektoré určite by mali spĺňať vaše nároky na najlepšie vstavané rúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie kuchynské roboty – test a recenzie 2021

Trávite v kuchyni veľa času? Milujete varenie a pečenie? Radi by ste však čas využívali efektívne? V tom prípade pám padne vhod ten správny pomocník. šikovný kuchynský robot je ideálny, pretože nielen pomôže, ale ušetrí aj váš čas.

Ľuba Mešťanová

Aktualizované
7. júna 2021

V kuchyni občas každý potrebuje aj niekoľko rúk. Raz by sa zišla pomoc pri miesení cesta, inokedy pri krájaní či strúhaní… Ideálnym riešením je šikovný kuchynský robot, ktorý je tým pravým pomocníkom a navyše aj ušetrí drahocenný čas.

Rozmýšľate, že si túto skvelú vychytávku zadovážite aj vy? Tak čítajte pozorne, no nielen recenzie na ten-ktorý kuchynský robot, ale aj cenné rady, podľa ktorých si určite vyberiete toho správneho pomocníka do vašej domácnosti.

Najlepší
ETA 0028 90030 Gratus

ETA 0028 90030 Gratus

Domáci kuchynský robot, ktorý je ideálnym riešením na spríjemnenie a zjednodušenie práce v kuchyni.

Výkonný kuchynský robot ETA 0028 90030 Gratus si zamiluje každá moderná žena. Je ideálnym riešením na spríjemnenie a zjednodušenie práce v kuchyni. Má množstvo praktických funkcií, čím pomáha aj pri náročnom varení. Robot oceníte pri príprave kysnutého cesta, palaciniek či chutných lievancov. Poradí si tiež s krémami na torty, základmi do polievok a lahodnými nátierkami. Ľahko pripravíte aj chutné koktejly či postrúhate zeleninu, ovocie alebo zemiaky. Moderný prístroj uľahčí nielen samotné varenie, ale aj následné upratovanie. Všetky jeho súčasti totiž pohodlne vyčistíte v umývačke riadu. Oceníte aj nadčasový dizajn a celokovové prevedenie, ktoré zaručuje vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť.

Výkonný motor robota zvládne aj veľkú záťaž. Dokáže vymiesiť cesto, krája, strúha, šľahá, mieša i mixuje. Vždy môžete pritom rátať s dokonalým výsledkom.

Plusy: 

 • masívny a pekný dizajn
 • kvalitný materiál
 • nízka hlučnosť
 • jednoduché ovládanie

Mínusy: 

 • chýba sekáčik na potraviny, ale dá sa dokúpiť
 • vyššia cena
Najlepšia cena
ETA Gratus Max III. 0028 90061

ETA Gratus Max III. 0028 90061

Praktický a silný pomocník, na ktorého sa dá za každých okolností spoľahnúť.

Kuchynský robot ETA Gratus Max III. 0028 90061 si ihneď obľúbi každá domáca gazdinka. Prístroj sa rýchlo stane praktickým pomocníkom. Tento kuchynský robot pomôže s prípravou mletého mäsa, spracuje cesto alebo krémy a vytvorí aj nadýchanú šľahačku. Stroj vyniká silným motorom, ktorý udrží maximálne stabilné otáčky aj pri veľkej záťaži. Robot si tiež poradí s tuhým cestom a zvládne rozmixovať mrazenú zeleninu. Cesto spracuje dohladka. Univerzálne použitie dopĺňa bohaté príslušenstvo. Okrem mletia mäsa pomôže aj s výrobou domácich klobás alebo mäsových šišiek. Vďaka celokovovému prevedeniu je maximálne odolný a môže sa používať denne. Manipulácie s ním je jednoduchá a bezpečná.

Kuchynský robot má silný motor, ktorý udržiava zvolenú rýchlosť otáčok. Vďaka tomu ľahko a jednoducho spracuje aj tuhé cesto alebo rozmixuje mrazenú či tvrdú zeleninu.

Plusy: 

 • veľmi kvalitný robot
 • ľahká manipulácia
 • dobrý výkon
 • veľké príslušenstvo
 • tichý chod

Mínusy:

 • vyššia cena
Najlepšia cena
Bosch MUM4880

Bosch MUM4880

Osvedčená klasika, ktorá sa vďaka bohatému príslušenstvu stane nenahraditeľným pomocníkom.

Kuchynský robot Bosch MUM4880 sa rýchlo stane nenahraditeľným pomocníkom každej ženy, ktorá rada varí a pečie. Má bohaté príslušenstvo, ktoré si poradí nielen s cestom, ale aj strúhaním, krájaním či šľahaním. Robot dokonale premieša všetky prísady až k okrajom misy. Jej veľký objem poskytne dostatok miesta pre všetky kulinárske nápady. Oceníte aj rozsiahle všestranné príslušenstvo, ktoré sa postará o jednoduchšiu a príjemnejšiu prípravu jedál.

Potrebujete mlynček na mäso, lis na citrusové plody, nástavec na miešanie, cestoviny, nástavec na odšťavovanie ovocia, alebo si chcete vyrobiť zmrzlinu? Tento kuchynský robot vám umožní prakticky čokoľvek, na čo si spomeniete.

Plusy: 

 • dobrý pomer ceny a kvality
 • jedinečný robot
 • tichý chod
 • kvalitný materiál
 • množstvo funkcií a doplnkov

Mínusy: 

 • dno misky nevie dobre premiešať

 

Najlepšia cena
ETA Gratus Kuliner 0038 90000

ETA Gratus Kuliner 0038 90000

Univerzálny kuchynský robot, ktorý zvládne 23 rôznych činností.

Kuchynský robot ETA Gratus Kuliner 0038 90000 ocení každá moderná žena. Tento univerzálny prístroj zvládne 23 rôznych činností. Mimoriadne výkonný motor si poradí aj s extrémnou záťažou i pri každodennom používaní. Celokovové telo je zárukou stability a odolnosti. Rýchlosť otáčok sa dá regulovať. Planetárny systém miešania dôkladne spracuje všetky suroviny. Na LCD displeji sa dá sledovať aktuálna rýchlosť a výkon robota alebo nastaviť dĺžku vykonávanej činnosti na maximálne 10 minút a po uplynutí času sa prístroj vypne.

Kuchynský robot sa pýši mlynčekom na mäso, obilniny a na mak. Nechýbajú ani formičky na výrobu cestovín. Inšpiráciu nájdete v priloženej kuchárskej knihe plnej zaujímavých receptov zostavených k jednotlivým nadstavcom.

Plusy: 

 • kvalitné materiály
 • robustný
 • široký sortiment príslušenstva
 • vynikajúci výkon

Mínusy: 

 • vyššia cena
Vynikajúca voľba
Sencor STM 6350WH

Sencor STM 6350WH

Štýlový viacúčelový pomocník, ktorý nahradí hneď niekoľko spotrebičov v domácnosti.

Kuchynský robot Sencor STM 6350WH sa rýchlo stane štýlovým viacúčelovým pomocníkom každej gazdinky. Hravo si poradí s prípravou akéhokoľvek pokrmu. Ušetrí mnoho miesta a očarí nielen vzhľadom, ale aj mimoriadnym výkonom. Ponúka rozsiahle príslušenstvo, s ktorým nahradí množstvo ďalších spotrebičov. Poteší aj mimoriadnym výkonom, kvalitným celokovovým prevedením, plynulým regulovaním 8 stupňov rýchlosti otáčok a funkciou Pulse na okamžitý maximálny výkon. Čerešničkou na torte je štýlové a praktické LED osvetlenie nádoby na mixovanie. Tento kuchynský robot je skrátka pomocník, bez ktorého si viac varenie nebudete vedieť predstaviť.

Kuchynský robot nahradí hneď niekoľko spotrebičov. V príslušenstve tohto zariadenia nechýba napríklad mlynček na mäso, hnetací hák, šľahacia balónová metla, metla na premiešavanie či špeciálny Flexi nadstavec na jemné cesto, nadstavec na plnenie údenín alebo na vytváranie sladkého pečiva.

Plusy:

 • celokovový robot
 • dobrá cena
 • kvalitný prístroj

Mínusy: 

 • ostatné príslušenstvo treba dokúpiť
Kuchynský robot

Ako vybrať správneho kuchynského robota?

Pomoc sa v kuchyni vždy hodí. Kuchynských robotov je však neúrekom a pre neznalých môže byť zložité sa v takom množstve orientovať a nájsť toho správneho pomocníka ako šitého na mieru.

Avšak nič nie je nemožné a vďaka cenným radám a tipom sa dá jednoducho nájsť ten správny pomocník ako pre začiatočníkov, tak pre expertov vo varení a pečení. Čo všetko si treba pri hľadaní kuchynského robota všímať a na čo nezabudnúť?

Druhy kuchynských pomocníkov

Jednou z hlavných výhod tohto pomocníka je, že v sebe kombinuje hneď niekoľko prístrojov naraz. Často je síce rozmernejší, ale šetrí miesto a aj peniaze, keďže nahrádza ďalšie spotrebiče. Kuchynský robot dokáže plnohodnotne nahradiť ručné šľahače, tyčové mixéry, stolné mixéry či smoothie makery.

Kuchynský robot v sebe spája funkcie šľahača i mixéru, prípadne poslúži ako odšťavovač a všetko navyše zvládne bez vašej asistencie. Nie je ale veľmi skladný, zväčša je robustný. Využije ho však každý milovník varenia a pečenia.

Príkon

Platí pravidlo, že čím vyšší príkon, tým viac toho robot zvládne. Ideálna hodnota je 500 W a viac. Keď sa hodnota príkonu približuje k 1000 W, ide o lepší prístroj. Samozrejme, ruka v ruke ide s vysokým príkonom aj vysoká spotreba. V prípade kuchynského robota je táto hodnota ale relatívne zanedbateľná, predsa len nie je to prístroj, ktorý sa používa niekoľko hodín denne. Ak teda hľadáte ideálneho robota, je dobré pozerať aj na vyššiu hodnotu príkonu.

Objem misy

Veľkosť misy je dôležitá, preto ju nepodceňujte. Najmä ak radi pečiete, padne vám väčšia misa vhod. Menšia môže byť naopak na obtiaž, pretože celú várku cesta nepripravíte naraz, ale cesto musíte rozdeliť.

Veľkosť misy je ale subjektívna, no vo všeobecnosti platí, že väčšia je lepšia. Misa s objemom 3 l postačí pre trojčlennú rodinu. Ak je vás doma viac, treba sa popozerať po štvor- a viaclitrovej nádobe. Keďže ale každá minca má dve strany, nevýhodou väčšej misy je, že s menším množstvom si nemusí poradiť podľa vašich predstáv či očakávaní. Je to však ani nie tak problémom misy, ale konštrukcie, pretože metla nemusí dosiahnuť až na dno.

Materiál

Kuchynské roboty sú väčšinou vyrobené z kombinácie kovu a plastu. Čím viac kovu prístroj ale má, tým býva odolnejší. Použitý materiál sa však odrazí na cene. K materiálu robota sa vzťahuje aj jeho údržba. Mnohí užívatelia ocenia, keď sa niektoré časti robota dajú umývať v umývačke riadu.

Vybavenie a funkcie

Kuchynský robot má mnoho základných i doplnkových funkcií. Zvládne miesenie, šľahanie, krájanie, strúhanie, mletie, mixovanie, lisovanie či odšťavovanie. Okrem toho niektoré roboty vedia aj drviť obilie alebo majú špeciálny nástavec na zemiakové hranolčeky.

Miesenie, šľahanie

Miesenie a šľahanie využijete predovšetkým pri pečení. V štandardnej výbave robota sú háky na miesenie, balónové metly, ktoré skvelo šľahajú sneh, a tiež aj pevné metly na miešanie. Proces miesenia prebieha dvoma spôsobmi – stredovým a planetárnym. Stredové miešanie znamená buď jednu metlu, ktorá sa otáča okolo svojej osi, alebo dve, ktoré sa navzájom obiehajú. Planetárne miešanie je dokonalejšie, pretože metla nevynechá ani jedno miesto v mise.

Krájanie, strúhanie

Vo výbave mnohých robotov bývajú aj nástavce na strúhanie a krájanie. Väčšinou sú v dvoch veľkostiach. Ak radi krájate zeleninu, môžete použiť nástavce buď na jemné, alebo hrubé strúhanie a zeleninu za vás pokrája či nastrúha robot.

Mletie, mixovanie

Radi pripravujete mäso a často ho potrebujete pomlieť? Nájdite robota, ktorý má vo výbave mlynček na mäso. Mnohé totiž mäso len sekajú. Na mletie mäsa je potrebný aj výkonný motor. Ak dávate prednosť domácim údeninám, oceníte aj ďalšie príslušenstvo ako plnička čriev. Mixér robota býva z tvrdého plastu alebo skla. Kvalitný a odolný materiál je dôležitý, ak chcete mixovať horúce polievky.

Lisovanie, odšťavovanie

Nielen prívrženci zdravého životného štýlu si budú pochvaľovať čerstvú ovocnú šťavu pripravenú v pohodlí domova. Avšak odšťavovače, ktoré bývajú vo výbave kuchynských robotov zväčša nie sú tak dobré ako samostatné prístroje na to určené.

Príslušenstvo

Kuchynské roboty majú vo svojom príslušenstve veľa nástavcov, strúhadiel a metiel. Pri kúpe je však dobré zvážiť, čo skutočne aj využijete a na ktoré komponenty bude skôr padať prach. Tiež je dobré si zistiť, ktoré doplnkové príslušenstvá sa dajú dodatočne zakúpiť a aká je cena, pretože sa môže stať, že bude vysoká a skôr sa oplatí robot, ktorý to už bude mať vo svojej výbave.

Niektoré prístroje ponúkajú navyše strojček na cestoviny. Toto príslušenstvo je však drahšie, než keď si kúpite samostatný strojček.

Funkcie

Kuchynské roboty majú mnoho funkcií, ktoré pomáhajú pri varení a pečení. Avšak keďže ide o prístroje, nechýbajú ani doplnkové funkcie mysliace na zdravie a bezpečnosť. Roboty majú bezpečnostnú poistku, aby sa predovšetkým deťom nič nestalo. Tiež sú vybavené protišmykovými nožičkami, aby sa pri práci nehýbali a pevne stáli, predovšetkým pri vysokých otáčkach. Taktiež sú mnohí pomocníci vybavení aj poistkou proti prehriatiu motora, takže aj keď ho budete používať dlho, nič sa nestane. Niektoré roboty majú vo výbave aj časovače a displej.

Cena

Ceny kuchynských robotov sú naozaj rôzne. Závisia od materiálu prístroja ako aj vybavenia.

Cena do 100 eur

Kuchynské roboty v tejto cenovej skupine si vyberú predovšetkým príležitostní užívatelia. Ide skôr o základné modely, no dajú sa nájsť aj prístroje s funkciami, ako mletie mäsa či odšťavovanie. Väčšinou ale ide o roboty so slabším príkonom a predovšetkým z plastu.

Cena do 200 eur

Roboty v tejto cenovej relácií majú vyšší príkon a sú aj z kovu. Rozšírená je aj ich výbava, mávajú doplnkové funkcie, ako je plynulá regulácia rýchlosti, ale nie je to samozrejmosť.

Cena do 400 eur

Kuchynské roboty tejto cenovej kategórie sú zväčša celokovové modely so širokou výbavou príslušenstva. Príkon bežne presahuje 1000 W a tak sú plnohodnotnými pomocníkmi aj pre náročnejších užívateľov.

Cena nad 400 €

Pomocníkov tejto skupiny ocenia predovšetkým fajnšmekri. Roboty sa často vyrovnajú aj profesionálnym prístrojom. Majú silný motor a bohaté vybavenie. Treba mať však na pamäti, že ide o robustné prístroje s patričnou hmotnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *