Najlepšia práčka – test a recenzie 2021

Najlepšia práčka nie je o množstve programov, ale najmä o nízkej spotrebe a vysokej spoľahlivosti. Vybrali sme najlepšie recenzované a predávané práčky na našom trhu.

Katarína Malá

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepšia spredu plnená

Bosch WAN 28260CS

Tichá a úsporná práčka, ktorá vyperie až 7 kg bielizne. Práčka má spoľahlivý motor s desať ročnou zárukou.

Najlepšia zhora plnená

Whirlpool AWE 66710

Veľmi úsporná práčka do menších kúpeľní. Pranie aj pri nižších teplotách s vyššou výkonnosťou.

Vynikajúca cena/výkon

Samsung WW70K5210UW

Tichý chod a dlhá životnosť. Práčka s veľkým bubnom, pri ktorom môžete za behu dopĺňať bielizeň.

Vynikajúca voľba

LG F74A8QDS

Špecifická práčka s navyše funkciou parného prania je vítanou a taktiež funkcia SixMotion, ktorá zabezpečuje, že práčka perie šetrne a s maximálnym využitím výkonu. 7 kg kapacita bubnu je miernym nadštandardom.

Vynikajúca kvalita

Electrolux EWS 1276CI

Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.

Viete si predstaviť chod vašej domácnosti bez spotrebiča, akým je práve automatická práčka?

Myslím, že odpoveď bude prevažne, nie.

Ako však vybrať tu najlepšiu práčku?

Trh s automatickými práčkami je riadne preplnený. Vaše rozhodovanie tak vôbec nie je ľahké a môže sa stať, že vás mnoho vecí zmiatne.

Najlepšia práčka na trhu je relatívny pojem, pretože každému vyhovuje niečo iné. Pri porovnávaní týchto “robotov” však sú veci, ktoré si treba všímať pozornejšie a práve tie môžu ukázať skutočnú kvalitu práčky.

Poďme sa teda pozrieť na najkvalitnejšie práčky na trhu.

Najlepšia spredu plnená

Bosch WAN 28260CS

Tichá a úsporná práčka, ktorá vyperie až 7 kg bielizne. Práčka má spoľahlivý motor s desať ročnou zárukou.
Ukázať najlepšiu cenu

Automatická práčka Bosch Wan patriaca do energetickej triedy A+++ bola navrhnutá s cieľom efektívnej úspory a minimálnej hlučnosti, a treba uznať, že tento zámer výrobcom vyšiel naozaj dobre. Vyznačuje sa tichým chodom počas prevádzky, ozve sa až po tom, čo doperie.

S kapacitou až do 7 kg bielizne sa práčka hodí do každej stredne veľkej domácnosti. Je nabitá množstvom praktických funkcií, ktoré vám nepochybne uľahčia život. Špeciálna technológia VarioPerfect vám umožní vybrať si funkciu, ktorá sa vám v danej chvíli najviac hodí. Samozrejme, nechýbajú ani klasické programy ako perie, tmavá bielizeň, šport, záclony, ručné pranie či čistenie bubna.

Nejeden alergik ocení aj prítomnosť programu AlergiaPlus, ktorý perie s ohľadom na zdravie.

Plusy: Nízka hlučnosť, energetická trieda A+++, program AlergiaPlus
Mínusy: Bez zistestných nedostatkov

Najlepšia zhora plnená

Whirlpool AWE 66710

Veľmi úsporná práčka do menších kúpeľní. Pranie aj pri nižších teplotách s vyššou výkonnosťou.
Ukázať najlepšiu cenu

Whirlpool AWE 66710 si vás získa v prípade, že potrebujete kvalitnú práčku, ktorá nezaberie veľa miesta. Patrí do kategórie A+++ a jej šetrnosť ešte väčšmi podporuje i technológia šiesteho zmyslu. A čo dokáže?

Senzorové pranie so šiestym zmyslom myslí za vás. Aktuálny prací cyklus prispôsobí podľa typu pranej bielizne, pričom šetrí energiu, vodu a v neposlednom rade aj čas. Odporučí vám tiež správne dávkovanie pracieho prostriedku.

Práčka disponuje kapacitou 6 kg a osemnástimi inteligentnými programmi, ktoré boli navrhnuté tak, aby aj pri nižších teplotách dosiahli rovnako dobrú účinnosť.

Plusy: Menšie rozmery, technológia šiesteho zmyslu, účinnosť aj pri nízkych teplotách
Mínusy: Kratší elektrický kábel

Vynikajúca cena/výkon

Samsung WW70K5210UW

Tichý chod a dlhá životnosť. Práčka s veľkým bubnom, pri ktorom môžete za behu dopĺňať bielizeň.
Ukázať najlepšiu cenu

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí po zapnutí práčky ešte nájdu pár vecí, ktorým by taktiež neuškodilo vyprať, Samsung WW70K5210UW sa vám nepochybne zíde. Špeciálne dvierka a funkcia AddWash umožňujú bielizeň behom prania kedykoľvek odobrať, ale i vložiť.

Zárukou účinného a výkonného priania aj pri nízkych teplotách je technológia Eco Bubble. Vo vnútri práčky nájdete inteligentný motor, ktorý sa vyznačuje tichým chodom a vysokou energetickou účinnosťou.

Pračka patrí do energetickej triedy A+++ a vložíte do nej až 7 kg bielizne.

Plusy: Pridanie bielizne behom prania, technológia Eco Bubble, inteligentný motor
Mínusy: Vyššia cena

Vynikajúca voľba

LG F74A8QDS

Špecifická práčka s navyše funkciou parného prania je vítanou a taktiež funkcia SixMotion, ktorá zabezpečuje, že práčka perie šetrne a s maximálnym využitím výkonu. 7 ...
Ukázať najlepšiu cenu

Automatická práčka značky LG energetickej triedy A++ s možnosťou naplnenia obsahu až 7 kg bielizne. LG ponúka množstvo moderných vychytávok ako napríklad Direct Drive Motor, čo znamená, že motor práčky, hnací remeň a remenica sú súčasťou jedného mechanizmu, ktorý poháňa samotný bubon.

Zaujímavosťou je i funkcia parného prania, ktorá za pomoci pary prenikne do bielizne a zabezpečí kvalitnejší výsledok pri praní.

Nechýba ani funkcia odstreďovania či funkcie pre športové prádlo, tiché pranie alebo funkciu samotného čistenia bubna.

Absentujú síce niektoré bežné funkcie, no nahrádza ich systém SixMotion, ktorý zabezpečuje dokonalé a maximálne využitie otáčok motora.

Plusy: Kapacita bubnu, nízka hlučnosť, inteligentné oznámenie, 10 ročná záruka na motor

Mínusy: Zložitejšie nastavovanie odstreďovania, trocha vyššia cena

Vynikajúca kvalita

Electrolux EWS 1276CI

Výkonná a spoľahlivá automatická práčka s prijateľnou cenou a veľmi šetrným praním. Množstvo funkcií a možnosť prispôsobenia si časového rozvrhu na pranie.
Ukázať najlepšiu cenu

Spredu plnená a voľne stojaca automatická práčka značky Electrolux energetickej triedy A+++ ju radí na trhu k úsporným a zároveň spoľahlivým práčkam.

Do práčky sa zmestí 6 kg bielizne a poskytne vám množstvo pracích programov medzi ktorými nechýba možnosť vybrania materiálu alebo taktiež záleží od typu oblečenia.

LCD displej vám taktiež indikuje množstvo funkcií ako TimeManager, ktorý umožní nastavenie pracieho cyklu podľa vašich predstáv či systém OptiSense, ktorý šetrí vaše oblečenie.

Hlučnosť tohto modelu je niečo okolo 77 dB. Samozrejme nechýba možnosť funkcie odstreďovania.

Plusy: Energetická trieda A+++, primeraná cena, moderný dizajn

Mínusy: Väčšia hlučnosť

Ako vybrať najlepšiu práčku?

Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.

Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?

 • Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
 • Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
 • Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
 • Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
 • Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
 • Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?
 • Veľmi dôležitú úlohu v procese ako si vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.

Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.

Plnenie práčky vyberte ako prvé

Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.

Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.

Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.

Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5 kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10 kg bielizne.

Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.

Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.

Spotreba vám môže ušetriť

Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.

Počet otáčok odstreďovania

Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.

Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.

Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45 % vody a práčka triedy C okolo 54-63 % vody.

Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.

Ako funguje poistka proti úniku vody?

Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.

Existuje práčka, ktorá perie potichu?

S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.

Funkcie, ktoré vám pomôžu

Parný generátor
Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.

Aquastop
Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.

Detská poistka
Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.

Podpora Wi-fi
Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.

Sušička
Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.

Ovládanie by ste mali zvládnuť

Pri rozmýšľaní ako si vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.

Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepší vysávač – test a recenzie 2021

Má dve veci: dobre vysať prach a pohodlne sa ovládať

Ľuba Mešťanová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší univerzálny

Kärcher WD 3

Šikovný vysávač s vysokou sacou silou a jednoduchou obsluhou vyčistí suché aj mokré povrchy.

Najlepšia cena/výkon

Hoover TE 75011

Kompaktný a tichý vreckový vysávač ponúka vysoký výkon triedy 4A. Alergici ocenia minimálne vytváranie spätných prachových emisií.

Najlepšia výkon

Rowenta X-trem Power Cyclonic Home & Car RO6963EA

Bezvreckový vysávač vybavený HEPA filtrom, s vysokým výkonom, XL objemom a bohatým príslušenstvom zbaví prachu nielen domácnosť, ale aj vaše auto.

Najlepšia cena

Sencor SVC 45

Vreckový vysávač so slušným výkonom a viac než atraktívnou cenou je skvelým riešením pre študentské byty či malé domácnosti.

Najlepšia voľba

Electrolux ECS52B

Tichý vysoko výkonný vysávač poslúži 3,5 l objemom na prach a poteší silným saním, umývateľným filtrom a svojou energetickou úspornosťou.

Veľkosť plochy domácnostiOdporúčanie pre veľkosť vrecka

Hľadáte najlepší vysávač na koberce a všetky povrchy? Pripravili sme pre vás recenzie vysávačov, z ktorých si ľahko vyberiete favorita pre vašu domácnosť.

Víriaci sa prach a smeti nepatria do spokojnej domácnosti. Domáci pomocník, ktorý vám s nimi pomôže je vysávač. Opýtali sme sa na názory domácich gazdiniek a pozreli sme si užívateľské skúsenosti online, vďaka ktorým sme pre vás pripravili praktické odporúčania.

Pozrite si náš  test vysávačov, v ktorom pre vás porovnáme výhody a nevýhody atraktívnych modelov v aktuálnej ponuke.

Najlepší vysávač – naša TOP 5-ka

Najlepší univerzálny

Kärcher WD 3

Šikovný vysávač s vysokou sacou silou a jednoduchou obsluhou vyčistí suché aj mokré povrchy.
Ukázať najlepšiu cenu

Multifunkčný vysávač Kärcher WD 3 zastupuje výbornú voľbu pre dokonalého pomocníka do domu či bytu. Vďaka patrónovému filtru s ním môžete vysávať suchú aj mokrú špinu bez potreby výmeny filtra. Keďže rúčku vysávača odnímete bez problémov, na saciu hadicu môžete umiestniť príslušenstvo, s ktorým docielite ešte vyšší efekt čistoty.

Vysávač ponúka atraktívne vlastnosti ako funkciu ofukovania, uzáver Pull and Push, ergonomická tvarovaná rúčka a maximálne praktický držiak kábla. Vzorná plastová vysávača nádrž disponuje slušným objemom 17 l.

Plusy:

 • Výborný sací výkon
 • Na suché aj mokré vysávanie
 • Malá spotreba
 • Rozumná cena

Mínusy:

 • Pre väčšie plochy kratší kábel
 • Nedisponuje reguláciou výkonu
 • Drahšie originálne príslušenstvo
Najlepšia cena/výkon

Hoover TE 75011

Kompaktný a tichý vreckový vysávač ponúka vysoký výkon triedy 4A. Alergici ocenia minimálne vytváranie spätných prachových emisií.
Ukázať najlepšiu cenu

Vysávanie s týmto modelom oceníte v byte (aj s tenkými stenami). Vysávač Hoover TE 75011 vydáva zvuk o maximálnej hlučnosti 66 dB a narába s vysokým výkonom v triede 4A. Vysávač v sebe snúbi technológiu, vďaka ktorej dokáže ponúknuť vysoký výkon pri nízkej spotrebe energie. Je vybaveným praktickým príslušenstvom v podobe prachovej kefy, hubice na nábytok alebo štrbinovej trubice.

Ak hľadáte spratný vysávač, s ktorým sa budete jednoducho pohybovať, kompaktné rozmery vysávača Hoover TE 75011 vám to umožnia. Navyše, pri vysávaní netvorí spätné prachové emisie a prispeje tak k zachovaniu zdravého ovzdušia v domácnosti.

Plusy:

 • Nevytvára spätné prachové emisie
 • Dobrý sací výkon
 • Tichý chod

Mínusy:

 • Vyššia cena
Najlepšia výkon

Rowenta X-trem Power Cyclonic Home & Car RO6963EA

Bezvreckový vysávač vybavený HEPA filtrom, s vysokým výkonom, XL objemom a bohatým príslušenstvom zbaví prachu nielen domácnosť, ale aj vaše auto.
Ukázať najlepšiu cenu

Robustný vysávač Rowenta X-trem Power Cyclonic Home & Car RO6963EA disponuje vynikájúcimi filtračnými schopnosťami a silným sacím výkonom. Vďaka XL objemu (2,5l) ) nádoby na nečistoty a prach jeho nádobku nebudete musieť často vysypávať. Vďaka systému Clean Express nádobu na prach vyčistíte na pár ťahov.

Do výbavy mu nadelili hubice na tvrdé podlahy, turbokefu či kefu na čalúnenie. V kombinácii s výkonom sa tak stáva praktickým pomocníkom na každodenné vysávanie podláh i interiéru vášho automobilu.

Plusy:

 • Silná sacia schopnosť
 • Príslušenstvo
 • Veľká nádoba na prach

Mínusy:

 • Vyššia cena
 • Hlučnosť (75 dB)
 • Trubice sú ťažšie, turbohadica by mohla byť dlhšiaa
Najlepšia cena

Sencor SVC 45

Vreckový vysávač so slušným výkonom a viac než atraktívnou cenou je skvelým riešením pre študentské byty či malé domácnosti.
Ukázať najlepšiu cenu

Vreckový vysávač Sencor SVC 45 EUE3 sa perfektne svojou šikovnou veľkosťou či veľkosťou objemu vrecka hodí do malých a nenáročných priestorov. Za výbornú cenu (menej ako 50€) ponúka plne dostačujúcim výkonom, ktorý si poradí so zaprášenými podlahami. V jeho výbave nájdete podlahovú teleskopickú hubicu s výsuvnou kefou i indikátor naplnenia vrecka.

Vysávač má v sebe 5-stupňový systém filtrácie a zabudovaný termostat, ktorý sa stará o bezpečnosť pri vysávaní – zabráni prípadnému prehriatiu spotrebiča. Vďaka nižšej veľkosti je navyše ľahko prenosný.

Plusy:

 • Nízka cena
 • Dobrý výkon v danej cene
 • Kompaktná veľkosť

Mínusy:

 • Menšia výbava príslušenstva
 • Pre väčšie domácnosti, kde sa často upratuje, môže byť výkon nedostačujúci
Najlepšia voľba

Electrolux ECS52B

Tichý vysoko výkonný vysávač poslúži 3, 5 l objemom na prach a poteší silným saním, umývateľným filtrom a svojou energetickou úspornosťou.
Ukázať najlepšiu cenu

Vreckový vysávač Electrolux ECS52B s umývateľným filtrom H12 a nízkou spotrebou (energetická trieda A) je profesionálom, u ktorého oceníte možnosť regulácie sacieho výkonu a veľký 3,5l objem nádobky na smeti.

Vyznačuje sa aj ľahkou obsluhou a manipuláciou. Vysávanie vám uľahčí nastaviteľné držadlo, mäkké kolieska (nepoškriabu ani podlahu), dlhá šnúra či ergonomická teleskopická rúra, ktorej (aj vyšší) dosah si môžete jednoducho nastaviť podľa potreby.

Plusy:

 • Tichý chod: 61 – 19 dB
 • Jednoduchá manipulácia
 • Pomerne silný sací výkon
 • Dlhý prívodný kábel

Mínusy:

 • Absencia indikátora zanesenia filtra
 • Vyššia cenová hladina

Aké druhy vysávačov poznáme

Neexistuje jeden najlepší vysávač.  Sú len požiadavky a očakávania, ktoré pri splnení z konkrétneho výrobku robia pre vás ten najlepší. Vysávače môžeme rozdeliť podľa obsluhy, typu filtrácie, veľkosti či spôsobu napájania na viaceré druhy.

Klasické vysávače

Klasický vysávač je určený na vysávanie podláh a kobercov v domácnosti. Prídavné príslušenstvo mu pomáha vymetať kúty či smietky zo sedačiek, alebo z vnútra áut. Kvôli hmotnosti, ktorá sa štandardne pohybuje okolo 5 –7 kg (do 10 kg) a napojeniu na kábel, ktorý určuje dosah vysávania, môže byť jeho prenášanie otravné.

Preto je dôležité pozerať sa na váhu spotrebiča, dĺžku kábla či vybavenie mäkkými kolieskami, ktoré budú jednoducho kĺzať po podlahe aj koberci. Smeti a prach sa buď zbierajú do vreciek (vreckové vysávače) alebo do zbernej nádoby (bezvreckové vysávače).

Multifunkčné – priemyselné vysávače

Ak ste náročný na poriadok, môžete siahnuť aj po tejto variante, ktorá je štandardným vybavením profesionálnych upratovacích služieb. Multifunkčné priemyselné vysávače rozširujú svoj sací účinok o čistenie kobercov či čalúnenia. Vďaka možnosti mokrého vysávania ich môžete použiť napríklad aj na tepovanie sedačky. Bývajú však cenovo náročnejšie a kvôli vyššej hmotnosti sa ťažšie prenášajú.

Ručné vysávače

Sú menšie, chytíte ich ľahko do jednej ruky a nabíjate ich ako telefón cez zásuvku. Ľahko sa prenášajú a veľmi dobre poslúžia v domácnosti s malými deťmi, ktoré zvyknú veci rozsypávať alebo aj do auta. Ich výkon je slabší a vydržia vám tak dlho, ako baterka dovolí. Pri výbere preto pozerajte na výkon a výdrž batérie, rovnako ako na hmotnosť, aby ste si pri vysávaní nepreťažili ruky. Tento typ je najlepší vysávač pre príležitostné a rýchle čistenie.

Tyčové vysávače

Tyčový vysávač je praktickým pomocníkom do malého bytu alebo kancelárie. Dobre si poradí s prachom na podlahe, no nečakajte, že špinu vytiahne aj z husto tkaných kobercov. V ponuke nájdete typy, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor alebo sú napájané na kábel. Takisto ako klasické ich možno rozdeliť na vreckové alebo bezvreckové. Ich veľkou výhodou je, že sa ľahšie prenášajú a nemusíte sa pri vysávaní veľmi skláňať. Naopak, výkon v pomere ceny, za ktorý ho obstarávate by mohol byť lepší.

Tyčový a ručný 2v1

Ide o kombináciu dvoch typov, vďaka ktorej môžete využívať výhody oboch. Ich výkon je v priemere v porovnaní so samostatným tyčovým výkonom menší a cenovo tak menej výhodný. Samozrejme, je to individuálne a môžete nájsť model, pri ktorom to neplatí.

Robotický vysávač

Je ideálnou voľbou do domácnosti s rovnými a hladkými podlahami, nakoľko koberec s vysokým vlasom alebo iné prekážky buď obíde, alebo sa na nich môže zaseknúť. Jeho nespornou a veľkou výhodou je, že sám za vás dokáže urobiť gro práce a vy si len spokojne užívate poriadok. Pri výbere dbajte na jeho výkon a možnosti. Nenechajte sa zlákať modelmi v nižších cenových hladinách, ktoré prácu síce spravia, ale vy ju budete musieť aj tak zopakovať alebo dokončiť.

Centrálne vysávanie

Pri centrálnou vysávaní sa vysávač zapája do v stene zabudovanej hadice, cez ktorú sa prach a nečistoty zbierajú do systému trubiek a putujú do miestnosti, s ktorej sa potom vynášajú. Ide o moderný systém, ktorý je vhodný pre viacposchodové budovy s väčšími plochami na údržbu.

Vrecko vs. nádoba

Vreckové vysávače

Vysávače, ktoré plnia prach a nečistoty do vreciek sú dostupných a hygienickým riešením. vrecká predstavujú prvú úroveň filtrácie. Môžu byť jednorázové, ktorých otvor výberom zaklapnete a vymeníte za nové alebo aj na viac použití. Pri nich je však kontakt s prachom viac možný. A to nielen s vašimi rukami, ale aj motorom vysávača. V kombinácii s HEPA filtrom je tento typ dobrou voľbou pre domácnosti s alergikmi.

Bezvreckové vysávače

Smeti sa zbierajú do nádoby zabudovanej do vysávača. Býva väčšinou viditeľná – v niektorých prípadoch aj jej obsah a jednoducho ju len vysypete a vložíte naspäť. Pri tomto úkone však môžete prísť do styku s prachom. Pre väčšiu domácnosť je vhodná nádoba s vyšším objemom. Využijete tak dlhšie autonómne vysávanie na plný výkon, ktorý plná nádoba často znižuje.

Odporúčanie pre objem vysávača

Do 50 m22 - 2,5 l
50 – 150 m23 – 4 l
nad 150 m24 a viac l

Príkon vs. výkon

Príkon vysávača nájdete v označení produktu v jednotkách Watt (W). Čím je menší, tým lepšie, nakoľko je smerodatnou hodnotou pre výšku spotreby el. energie. Vďaka dobrej filtrácii, kvalitnému tesneniu a vyspelej technológii aj vysávače s nižším príkonom ponúkajú výborný výkon (sací výkon predstavuje cca. 20 – 35 % príkonu).

Filtre

Vrecko

Jedno alebo viacvrstvové papierové či textilné vrecká predstavujú prvú úroveň filtrácie. V obchodoch kúpite aj vrecká, ktoré svojimi vlastnosťami konkurujú kvalite HEPA filtrov a majú označenie HEPA. Pri výbere sa radšej pozerajte po vysávačoch, ktoré kombinujú vrecká s HEPA filtrom a neuvádzajú filtráciu len pomocou vreciek.

Vstupný filter

Ide o filter, ktorý chráni motor pred prachom a nečistotami z vrecka. Býva umiestnený na jeho zadnej strane a mal by sa po minutí balenia vreciek meniť.

Výstupný filter

Jeho úlohou je zabrániť spätnému uvoľneniu prachu a nečistôt po vysávaní. Najlepšími typmi výstupných filtrov sú HEPA filtre. Ich účinnosť býva označená číslom  Čím väčšie, tým lepšie. Nové rozdelenie podľa medzinárodnej klasifikácie vzduchových filtrov diferencovala HEPA filtre podľa účinnosti filtrácie. Aktuálne sa tak môžeme okrem HEPA (high efficiency particulate arrestance) stretnúť aj so skratkami EPA, UELPA (Ultra-low particulate air).

EPA

Označenie zastupuje triedy filtrácie E 10, E 11 a E 12 (účinnosť filtrácie 99,5 %).

HEPA

Označenie sa pri tejto skratke viaže na H 13 (účinnosť filtrácie 99,95 %)  a H14 ( účinnosť filtrácie  99,995 %).

ULPA

U 15 ( min. 99, 9995 % účinnosť) – U 17 (min. 99,999995 %).

Aj keď je rozdelenie komplexné, vysávače na trhu dostane maximálne s filtrom HEPA 13, nakoľko vyššie kategórie filtrov zmenšujú sací výkon.

Ergonómia a hmotnosť

Pri vysávaní oceníte, ak sa môžete pohybovať s vysávačom jednoducho a rýchlo. Zároveň pri tom nemusíte neustále meniť zásuvky, lebo vám už kábel nedotiahne a flexibilne si môžete vymeniť nadstavec, ktorý potrebujete.

Pri výbere preto dbajte na hmotnosť spotrebiča, nakoľko ho budete musieť prenášať a zároveň aj na dĺžku kábla, vďaka ktorej vysávač nebudete musieť prenášať. Rovnako dôležitý je aj dizajn a dĺžka hubíc či ich výmena. Čím jednoduchšie, tým lepšie. Ak vysávanie nemáte v láske, všetky úkony navyše vás budú postupom času len viac otravovať.

Vybavenie

Vysávače majú vždy klasickú hubicu na vysávanie, ktorá môže byť pevná, ale aj teleskopická (výsuvná) na podlahu. Túto možnosť ocení domácnosť s členmi rôznej výšky, ktorí sa pri vysávaní striedajú. Potrebnú dĺžku si nastavia podľa seba. Rovnako poteší aj štrbinová hubica na rohy a škáry, kefa na nábytok, univerzálna kefy, hubica na matrace alebo menšia prídavná hubica. Oceníte ich pri čistení atypických priestorov či vášho automobilu.

Vysávače sú takisto vybavené automatickým navíjaním káblu. Takisto môžete u niektorých modelov nájsť aj indikátor naplnenia nádoby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *