Ukážeme vám, aké výhody má tepelné čerpadlo a podľa čoho si ho vybrať

tepelné čerpadlo
shutterstock

Rovnako ako v iných odvetviach, aj v oblasti vykurovania prichádzajú na trh nové trendy. Jedným z nich je aj vykurovanie prostredníctvom tepelného čerpadla. Ak staviate dom a hľadáte spôsob jeho vykurovania, práve tepelné čerpadlo môže byť cesta, ktorou sa vybrať.

Tepelné čerpadlá sú na trhu už nejakú dobu, no v poslednom čase zažívajú svoju zlatú éru. Pri výbere iných výrobkov, napríklad aut alebo mobilných telefónov, vieme, na aké parametre sa musíme zamerať. Ako vybrať tepelné čerpadlo vám poradíme práve v tomto článku.

Ako tepelné čerpadlo funguje

Pre výber toho správneho tepelného čerpadla musíme rozumieť samotnému princípu fungovania. Tepelné čerpadlo funguje ako obrátená chladnička. Čerpá energiu z vonkajších priestorov, aby ju následne distribuovalo do interiéru budovy. Podľa technologického postupu ide o štyri jednoduché kroky:

 1. Vyparovanie: Chladiaca zmes vo vonkajšej sústave čerpá teplo, vďaka ktorému mení svoje skupenstvo na plynné.
 2. Stláčanie / Kompresia: Kompresor stlačí tento plyn, pričom nárastom tlaku stúpa aj teplota až na úroveň 80°C.
 3. Kondenzácia: Zohriata chladiaca zmes doputuje k výmenníku a následne je distribuovaná do vykurovacích jednotiek v budove vo forme teplej vody. Tá studená sa vracia späť do výmenníku, kde sa opäť ohrieva.
 4. Expanzia: Skvapalnená chladiaca kvapalina sa opäť vracia do vonkajšej jednotky, kde započne opäť proces od začiatku.

Práve v súvislosti s týmto procesom môžete naraziť na prvý dôležitý parameter: vykurovací faktor. Toto číslo reprezentuje účinnosť zariadenia. Je to pomer medzi vyprodukovaným teplom a spotrebovanou energiou na chod zariadenia.

Kde začať?

Prvým krokom je výber typu čerpadla. Tie delíme, podľa spôsobu, ktorým získavajú energiu na ohrev vody. Ide o typ vzduch-voda, voda-voda a zem-voda. Univerzálne riešenie neexistuje, keďže do výberu vstupuje množstvo faktorov. Výber ovplyvňuje samotné riešenie stavby, jej lokalita (napr. dostupnosť vody, geotermálne podmienky, či dostatočná rozloha pozemku pre zemný kolektor), ale aj časová náročnosť inštalácie. V neposlednom rade aj cena.

Zlatou strednou cestou je preto riešenie vzduch-voda. Práve pre dobrý pomer ceny a výkonu sa toto riešenie stalo najobľúbenejším v posledných rokoch.

tepelné čerpadlo zem voda
archiexpo

Nominálny výkon

Výkon je základným ukazovateľom, ktorý udáva maximálny vykurovací výkon jednotky v presne stanovených podmienkach. V prípade riešenia vzduch-voda je to vonkajšia teplota a teplota vykurovacej vody.

V priebehu roka sa však vonkajšia teplota vzduchu mení v závislosti na ročných obdobiach. Toto, pri riešení vzduch-voda, spôsobuje zmenu parametrov, aj keď príkon zostáva rovnaký. Práve kvôli tomuto správaniu, je potrebné zvoliť dostatočný výkon, aby jednotka dokázala kompenzovať svojim výkonom tepelné straty budovy.

Tepelné straty

Veľkosť tepelných strát má výrazný dopad na výber tepelného čerpadla. V prípade, že má budova tepelnú stratu na úrovni 10 kW, nebude možné ju vykúriť jednotkou s vykurovacím výkonom 6 kW. Informácie o tepelných stratách budovy nájdete v projektovej dokumentácií vašej stavby. Ak ich nepoznáte, odborné firmy, zaoberajúce sa inštaláciou tepelných čerpadiel, väčšinou ponúkajú analýzu tepelných strát budov.

tepelné čerpadlo vzduch voda
daikin

Efektivita čerpadla

Okrem výkonu venujte pozornosť aj údajom ako sú COP (vykurovací faktor), a EER – účinnosť čerpadla v režimoch kúrenia, resp. chladenia. Účinnosť je pomer výkonu čerpadla s jeho príkonom. Hodnota COP 3,5 znamená, že čerpadlo vyprodukuje tri a pol násobok tepla v porovnaní s elektrickou energiou, ktorú čerpadlo spotrebovalo.

Určite však skontrolujte, či v údaji výrobca zahŕňa príkon všetkých častí sústavy, teda napríklad obehového čerpadla, biviálneho zdroja, prípadne odmrazovania. Ak z rovnice totiž vyjmete niektorú časť okruhu, údaj je skreslený a v skutočnosti môže byť jeho efektivita nižšia.

Sezónna efektivita pre lepší prehľad

Lepší prehľad o celkovom výkone a efektivite čerpadlá vám poskytnú údaje SCOP (sezónny vykurovací faktor) a SEER, teda údaje o priemernej sezónnej efektivite čerpadla. Ich výpočet totiž zohľadňuje celoročnú produkciu čerpadla a tepelnej straty vo vykurovacej sezóne pri bežných prevádzkových a klimatických podmienkach.

Vďaka tomu údaj obsahuje aj zmenu podmienok počas roku resp. celej vykurovacej sezóny. Výrobcovia čerpadiel uvádzajú hodnoty v rozmedzí od -2°C do -10°C s ohľadom na smernicu EÚ. Určite sa pri kúpe zariadenia informujte u výrobcu, akú teplotu vody garantuje pri rôznych teplotných podmienkach.

Tepelné čerpadlá sú veľmi efektívnym a novodobým spôsobom vykurovania vášho domova. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ, určite sa poraďte s predajcom, resp. zástupcom spoločnosti, ktorý vám určite pomôže pri výbere toho vhodného práve pre vašu nehnuteľnosť.

Ako si do bytu alebo domu vybrať klimatizáciu?

shutterstock

O príjemné teplúčko sa v zime postará kúrenie a o osviežujúci chládok v lete zase klimatizácia. Aj keď sa v pracovnom prostredí o ňu často vedú spory, doma vám nehrozia, lebo si ju ovládate len a len podľa seba a potrieb vašej rodiny.

Ako funguje klimatizácia

Klimatizácia pozostáva z vnútornej jednotky (interiér) a vnútornej jednotky (exteriér). Obe jednotky spája medené potrubie vrátane elektrickej a klimatizačnej kabeláže. Inštalácia technického zariadenia do domu, ale aj bytu umožňuje proces výmeny tepelnej energie vo forme prúdenia vzduchu.

Ventilátor vo vnútornej jednotke vysaje teplý vzduch do medeného potrubia, v ktorom prúdi kvapalina (chladivo). Tá potom teplý vzduch odoberie a následne sa vo výparníku vyparí a ďalej smeruje do vonkajšej jednotky. Vzduch vo forme plynu stlačí kompresor a premení na kvapalinu, ktorá teplo odovzdá do exteriéru.

Po prebehnutí výmeny môže vo vnútornej jednotke opäť dôjsť k odberu teplého vzduchu. Je dôležité uvedomiť si, že vo vonkajšej jednotke sa nachádza vysoké teplo, a preto musí byť umiestnená vo vonkajšom prostredí.

Aké sú základné funkcie klímy

Chladenie

Slovo klimatizácia sa nám automaticky spája s prúdením chladného vzduchu. Bodaj by nie, ide predsa o základnú a najznámejšiu funkciu, prečo si klímu vyberáme. Chladenie môžeme dosiahnuť týmito funkciami:

 • Autoregulácia – počas tohto módu bude klíma priestor chladiť v takej miere, aby zabezpečovala nastavenú výšku maximálnej izbovej teploty automaticky podľa vývoja skutočnej izbovej teploty.
 • Turbo – predstavuje režim, vďaka ktorému priestor vychladíte extrémne rýchlo.
 • Regulácia otáčok regulátora – čím vyššie otáčky klíma bude mať, tým bude hlučnejšia, ale aj výkonnejšia. Preto podľa situácie ich výšku môžete ovládačom regulovať na nízku, strednú alebo vysokú. Túto vlastnosť ocenia napríklad mladé rodiny pri uspávaní detí.
 • Prúdenie vzduchu – mali by ste ho zvoliť tak, aby chladný vzduch neprúdil priamo na miesto, kde sa dlhodobo nezdržujete, aby vás neprefúklo. Pomocou nastavenia prúdenia vzduchu hore, dole alebo medzi si zvolíte optimálne chladenie.

Znižovanie vlhkosti – Odvlhčovanie

Z častého označenia, Dry, je zrejmé, že sa postará o vysušenie vzduchu v miestnosti. Klíma vstrebe vzduch z priestoru a tak zníži celkovú vlhkosť. Vzduch, ktorý sa bude opätovne do priestoru vracať bude omnoho suchší.

Kúrenie

Moderné klímy ponúkajú i možnosť kúrenia. Funkcia sa postará sa o to, aby čerstvý vzduch, ktorý do miestnosti vchádza bol zároveň i teplý a tak vás príjemne hrial. Stačí si len nastaviť želanú teplotu, podľa ktorej bude klíma pracovať. Táto vychytávka poteší v jarných či jesenných prechodných mesiacoch obyvateľov bytov, kde správca prestane kúriť príliš skoro alebo neskoro.

Čistenie

Keď myslíme na to, ako vybrať klimatizáciu a posilniť tak zdravie v domácnosti, veľkým plusom je možnosť čistenia vzduchu. Klíma pre svoju činnosť (či chladenie alebo kúrenie) naberá čerstvý vzduch z exteriéru do interiéru. Ak si nevyberieme ani chladenie či kúrenie, klíma jednoducho môže vzduch len vymeniť a tak nám dopriať čistý vzduch, ktorý medzitým ešte stihne prejsť cez filtráciu, ktorá ho očistí a stará sa tak o výborne vetranie. Celoročne ho tak ocení vaše osobné zdravie a aj zdravie nehnuteľnosti.

Ako vybrať klimatizáciu podľa typu

O type klímy a jej vhodnosti do vášho bývania by ste mali uvažovať pred letnou sezónou, nakoľko je to obdobie, kedy dodávatelia môžu mať plné ruky práce.

Základné rozdelenie klímy

Mobilná klimatizácia

Možno ste už o nej počuli, ako o mobilke. Ide o zariadenie – jednotku na kolieskach v kombinácii s hadicou. Mobilku umiestnite do priestoru a hadicu položíte tak, aby trčala von oknom – úlohou hadice je odvádzať teplo, ktoré mobilka (jednotka) nazbiera von. Veľkou výhodou mobilnej klimatizácie je možnosť jednoduchého umiestnenia do akejkoľvek miestnosti bez nutnosti stavebného zásahu.

Nevýhodou však je nie veľmi efektívne chladenie, nakoľko tak ako bude cez hadicu prúdiť von teplý vzduch, tak sa rovnaký vzduch bude vracať spať. Aj cez okno pootvorené kvôli hadici bude dnu opäť prúdiť teplo a tak sa bude musieť zvyšovať výkon klimatizácie.

S ním je spojené i časté vylievanie nádoby s vodou a zvýšená hlučnosť. Kompaktná mobilná klimatizácia je dobrým riešením pre krátkodobé príležitostné používanie v horúcom lete.

Nástenná klimatizácia

Na Slovensku predstavuje častú voľbu pri výbere klimatizačného riešenia. V porovnaní s inými typmi nástenné klimatizácie lákajú modernými funkciami spoločne s efektívnym výkonom, nízkou hlučnosťou, nízkymi prevádzkovými nákladmi, kompaktnými rozmermi a citlivým dizajnom. Rozdeľujeme ich podľa vzťahu vonkajšej a vnútornej jednotky:

 • Split klimatizácia – pozostáva z jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky spojenej medeným potrubím.
 • Multisplit – klimatizácia obsahuje jednu vonkajšiu jednotku, ktorá je s medeným potrubím a kabelážou napojená na viacero vnútorných jednotiek inštalovaných po miestnostiach. Ide o riešenie, ktoré oceníte v byte, rodinnom dome či kancelárskych priestoroch.

Parapetová tzv. okenná klimatizácia

Ide o u nás menej využívaný typ klímy, ktorý je vhodný do atypických priestorov a tam, kde nemožno použiť iný druh klímy kvôli dispozícii. Štíhla veľkosť vnútornej jednotky umožňuje inštaláciu pod okná, a preto sa s ňou môžeme stretnúť i pod pojmom podparapetná klimatizácia. V niektorých kombináciach môže slúžiť aj ako radiátor a klimatizácia v jednom.

Kazetová klimatizácia

Veľmi často ich nájdeme v administratívnych budovách či obchodoch. Umiestňuje sa do priestorov so zníženým stropom, na ktorom ich spoznáme len vďaka viditeľnému plastovému rámu. Svoje využitie nájdu však i v rodinných domoch s podkrovnými priestormi. Kazetové klimatizácie dokážu rozvádzať vzduch do štyroch strán a tak zabezpečiť rovnomerné vykurovanie či vyhladenie. Sú preto výbornou alternatívou do veľkých priestorov.

Výkon podľa veľkosti priestoru

Rozloha v metroch štvorcových Výkon chladenia
do 151,4 kW
do 202 kW
25 – 302,5 kW
30 – 35 3 – 3,5 kW
35 – 403,5 – 4 kW
40 – 45 3,5 – 4,5 kW
45 – 504,5 – 5 kW

Hlučnosť klimatizácie

Hlučnosť udáva výška výkonu. Čím vyšší bude, tým ju bude viac počuť. Značne citeľný hluk prichádza už pri výkone 5 kW a viac. Pri výbere klímy teda treba zvážiť či a ako často ju budete používať večer alebo v noci a sledovať tak uvedenú hladinu akustického výkonu (level of sound power – označenie lw) uvádzanú v jednotke dB. Pre porovnanie hladiny zvuku, uvádzame príklady:

 • tiché rozprávanie 20 dB,
 • mestský hluk za oknami 40 dB,
 • bežný ľudský rozhovor 50 dB,
 • ruch na ulici 60 dB.

Bytové klimatizácie bývajú menej hlučné. Väčšina dobrých klím disponuje invertorom, ktorý optimalizuje výkon klímy podľa požadovanej teploty a skutočnej teploty v miestnosti. Zariadenie tak pracuje podľa aktuálnej potreby a zbytočne neplýtva elektrickou energiou ani nadmerným hlukom. Výhodou riešenia s invertorom je tak menšia spotreba energie aj nižšia hlučnosť. Mínusom môže byť vyššia cena v porovnaní s klimatizáciami bez.

Energetická trieda

Informáciu o energetickej triede nájdete ju na energetickom štítku produktu v kamennom obchode, ale aj v internetových e-shopoch (vo fotogalérii). Spotreba klimatizácie a označenie energetickej triedy konkrétneho produktu udávajú veľké abecedné písmena, od A po D, pričom A označuje najúspornejšie riešenia.

V rámci tejto triedy sa však môžete ešte stretnúť s označením +, ++, +++, ktoré stupňovito odlišuje ešte vyššiu úspornosť. Výšku úspornosti a zaradenie do energetickej triedy označuje aj farebný odtieň. Krásne zelený patrí najúspornejšej A +++ triede.

Fitlre

Filtre patria špeciálnemu vybaveniu klimatizácie a môžeme ich rozdeliť na 4 typy:

 • prachový filter – čistí vzduch od prachu a nečistôt. Mal by byť súčasťou každej klimatizácie. Možno ich umyť alebo povysávať, avšak v závislosti od náročnosti riešenia odporúčame pomoc či konzultáciu odborníka.
 • HEPA filter – vysoko účinný filter vzduchových častí dokáže zachytiť väčšinu drobných častíc vo vzduchu. Ide o výborný spôsob očistenia vzduchu od nečistôt vo veľkosti nanočastíc, vhodný najmä pre alergikov. Jeho výmena by mala prebehnúť raz ročne.
 • Ionizátor vzduchu – čistenie vzduchu prebieha pomocou ionizácie vzduchu vďaka, ktorej prachové častice získavajú elektrický náboj, následne sa zhlukujú a ľahšie usádzajú na pevných povrchoch.
 • Plazmový filter – zabezpečuje elektrostatické čistenie vzduchu v 3 fázach.

Klimatizácia a Wifi

Moderné modely ponúkajú zabudovanú Wifi, ktorá umožňuje online ovládanie na diaľku. Ide o špecialitku vďaka, ktorej môžete klimatizáciu vypnúť a tak šetriť el. spotrebu, keď nie ste doma a zapnúť ju napríklad pred plánovaným príchodom. Klimatizáciu ovládate jednoducho a pohodlne cez aplikáciu v smartfóne, ktorú si môžete stiahnuť ako pre operačný systém Android tak i pre iOS.

Dizajn

Zariadenie, ktoré na klimatizácii najčastejšie vnímame je vnútorná jednotka, ktorú bežne tvorí biele plastové prevedenie, avšak často v decentnom tvare a v minimalistickom elegantnom dizajne. Do interiéru však zapadnú aj netradičné, ale moderne pôsobiace dizajnové klimatizácie z nerezu, v čiernej či dokonca v bordovej farbe.

Eleganciu a jemnosť klímy, ktorá do interiéru zapadne v nevtieravom štýle, určuje cena. Čím bude vyššia, tým bude pre oči lákavejšia. Aj keď aj medzi cenovo menej náročnými produktmi môžete nájsť vášmu oku vyhovujúce možnosti. A koniec koncov, každému sa páči niečo iné, dôležité je aby klíma spĺňala požadované technické vybavenie a dobrý výkon.

Výrobcovia klimatizácie

Overené technológie, úsporné riešenia a bezproblémový chod funkcií, vrátane základného chladenia domácnosti ponúkajú viaceré svetoznáme mená. Ich produkty neustále vylepšujú tak, aby vás presvedčili, keď začnete uvažovať, akú značku klimatizácie vybrať.

Japonskí výrobcovia

 • Daikin – značka sa špecializuje na vývoj a výrobu chladiacych systémov, chladničiek a vlastného chladiva. Všetko potrebné na výrobu klimatizácii si vyrába sama a ponúka tak vysoko spoľahlivé riešenie.
 • Mitsubishi – jeden z najstarších výrobcov klimatizácii na svete je ľahko rozpoznateľný jasným a výrazným dizajnom, starostlivosťou o životné prostredie a výhodnou spotrebou el. energie. Výroba sa sústredí na klimatizácie do priemyselných sektorov, komerčných priestorov, ale aj obytných priestorov. Ak hľadáte maximálnu energetickú účinnosť, Mitsubishi je výborná voľba.
 • Toshiba – ani tento hráč na poli klimatizačných riešení nesklame. Efektívne chladenie či vykurovanie, možnosti filtrácie, alebo odvlhčenie vzduchu či pozitívny prístup k životnému prostrediu sú samozrejmosťou.
 • Panosonic – klimatizácie tejto značky patria k špičke a ponúkajú skvelý výkon podložený neustálymi inováciami, ktoré Panasonic prináša.

Juhokórejskí výrobcovia

 • LG – Klimatizácie, ktoré si našli miesto v portfóliu, pritiahnu slušivým dizajnom i dobrým výkonom, ktorý nájde uplatnenie v obytných či komerčných priestoroch.
 • Samsung – Klimatizácie označené RAC sú výhodné z hľadiska energetickej úspornosti i kvality, spĺňajú všetky potrebné požiadavky, ktoré má spoľahlivá klimatizácia mať.

Čínski a ostatní výrobcovia

 • Midea – klimatizácie tejto čínskej značky sa nesú na vlne inovatívnych technológii a cenovo dostupných výrobkov.
 • GREE – čínska značka patrí mdzi lídrov na trhu vďaka špičkovej účinnosti, výrobkom v nízkoenergetickej triede A ++ či vysokokvalitných komponentov v rozumnej cene, a pozor, aj pre náročnejšieho zákazníka.
 • Inventor – grécka značka s 50-ročnou tradíciou súperi o pozornosť s kvalitnými klímami, ktorým nechýba ani inteligentná technológia WIFI a konkurencieschopná cena.
 • Sinclair – cieľom tejto značky je ponúknuť domácnostiam komfort s dôrazom na ochranu životného prostredia. Jej produkty sú charakteristické vysokou úrovňou kvality i výkonu. V Strednej Európe je pomerne obľúbená.

Triedy, z ktorých si môžete vyberať

Nízka trieda

V tejto kategórii nájdete klimatizácie za najnižšie ceny. Ponúkajú základné funkcie, napr. rýchle vychladenie či vetranie. Disponujú prachovým filtrom. Sú dobrým riešením pre bežné používanie pre nenáročného majiteľa. Úlohu chladenia splnia prijateľne, avšak v ich neprospech hrá vyššia hlučnosť a spotreba. Kompenzáciu môžete však nájsť v priaznivejšej cene.

Stredná trieda

Ak máte vyšší rozpočet, zariadenia v strednej triede oplývajú sofistikovanejšími funkciami, viacerými filtrami a výrazne nižšou spotrebou pričom ich hlučnosť je prijateľná. V tejto triede si môžete vyberať už zo spotrebičov v energetickej triede A+ a vyššie.

Vysoká trieda

Ak si potrpíte na kvalitu, dizajn, moderný výkon a ovládanie, táto trieda je pre vás. Klimatizácie sú vybavené pokročilejšími funkciami ako kúrenie, vetranie či odvlhčovanie, alebo ionizátor. Sú tiché a ich spotreba je najnižšia zo všetkých, patria tu modely energetickej triedy A++ a vyššie. Ich dizajn je nadčasový a patria k tomu najlepšiemu na trhu.

Klimatizácia do bytu

Ak chcete inštalovať klimatizáciu len do jednej miestnosti môžete sa obzerať po split riešení, avšak ak chcete využívať jej výhody vo viacerých miestnostiach mali by ste sa obzerať po klimatizácii v kategórii multisplit. V prípade monosplit klimatizácie do bytu sa jej cena môže pohybovať medzi 800 – 2500 €.

Samozrejme bude sa odvíjať od celkovej náročnosti inštalácie a jej technického vybavenia. V neposlednom rade, treba mať na pamäti, že výber a montáž sa bude odvíjať aj od dispozičného riešenia v byte.

Vonkajšie jednotky sa montujú najčastejšie na balkónoch alebo fasáde. Multisplit jednotky sú pomerne ťažké, takže ich montáž je na fasáde bytových domoch náročná alebo dokonca i nemožná, preto sa najčastejšie umiestňujú na balkón, ktorý umožňuje dobrý prístup v prípade potreby servisu. Ak bývate na najvyššom poschodí, existuje aj možnosť umiestniť ju na streche.

Napojenie vonkajšej jednotky si vyžaduje elektrickú a klimatizačnú kabeláž (medené potrubie). Vnútorná jednotka by mala byť umiestnená tak, aby nebola ďaleko od vonkajšej jednotky a tým pádom sa sekalo do stien čo najmenej. Rozvody je následne možné prekryť lištou alebo sadrokartónovým podhľadom.

Klimatizácia do domu

Do rodinného domu je veľmi praktickým a  pohodlným riešením Multisplit klimatizácia. Jedna vonkajšia jednotka sa postará o príjemné chladenie viacerých izieb vďaka možnosti napojenia až 5-tich vnútorných jednotiek.

Ak sa chystáte rodinný stavať či prerábať a vopred zvažujete klímu, mali by ste s ňou rátať už v momente projektu a stavbu/stavebné úpravy na ňu predpripraviť. Ušetríte si tak prácu aj financie, ktoré by ste museli vynaložiť kvôli potrebným stavebným úkonom neskôr, keď sa pre pravú klímu rozhodnete.

Ako prebieha montáž klimatizácie

V závislosti od vybratého produktu a dodávateľa sa postup riešenia môže líšiť, avšak základné úkony by mali byť podobné. Dodávateľ by vás ma vopred informovať, už v momente výberu, o tom za akých podmienok a s akým časovým harmonogramom by mala montáž prebiehať. Mal by sa s vami dohodnúť na obhliadke priestorov, kde sa bude klíma umiestňovať.

Nielen pre montáž, ale najmä pre samotný výber typu klimatizácie ide o najdôležitejší krok k úspešnej realizácii. Dodávateľ vám dokáže podľa dispozície obydlia, možnosti montáže v exteriéri, typu stien či stropu a vašich požiadaviek na funkčnosti klímy navrhnúť ideálne riešenie a vytvoriť presnú cenovú kalkuláciu.

V termíne montáže sa na dohodnuté miesto nainštaluje konzola (držiak) vnútornej jednotky, vytvorí prierez cez stenu na umiestnenie medeného potrubia a kabeláže (vrátane potrebného sekania do stien). Na upevnenú konzolu sa namontuje vnútorná jednotka, ktorá sa pripojí na kabeláž. Následne sa umiestni vonkajšia jednotka buď na:

 • na fasádu (bežná konzola),
 • na balkón z vonkajšej strany (bežná konzola),
 • na podlahu (podlahové plastové podstavce),
 • na rovnú strechu (betónové kocky),
 • na šikmú strechu (strešná konzola – vyfakturuje sa ako materiál naviac podľa platného cenníka),

a následne sa pripojí na medené potrubie, kabeláž či kondenzačnú hadicu. Zapojený systém absolvuje vakuovanie – uzavretý systém sa zbaví vzduchu a vlhkosti a takisto prebehne skúška tesnosti. Keď je všetko v poriadku, klimatizácia sa zapojí do siete, otestuje a odborný personál jej nových majiteľov zaškolí do jej ovládania a chodu.

Cena klimatizácie a montáže

Ak chcete špičkové riešenia, môžete sa obhliadnuť medzi produktami značiek Mitsubishi, Daikin či Samsung. Ak je váš rozpočet nižší, zle neurobíte, ani keď zalovíte vo vodách značky Toshiba, Sinclair či Midea. V cenovej hladine do 1000 € nájdete širokú ponuku klimatizácii (500 ks), v hodnote 1000 – 2000 € okolo 350 ks, medzi 2000 –  3000 € okolo 100 ks a vo vyššej peňažnej hodnote zhruba 30 kusov (hodnoty vychádzajú z ponuky uvedenej na portáli Heureka). Výkonnejšie a funkciami nabitejšie riešenia môžete očakávať v obnose od 800€ – 2000 € a vyššie.

Montážne práce sa pohybujú od náročnosti riešenia. Jednoduchá montáž split klimatizácie vás môže stáť medzi 200 – 300 €. Montáž Multisplit jednotky okolo 350 €, pričom napojenie každej vnútornej jednotky navyše ďalších cca. 100 €.

Ceny u jednotlivých dodávateľov sa líšia (jednotlivými prácami, niekedy i regiónom) a preto je najlepšie buď si pozrieť cenník online alebo si dohodnúť kalkuláciu. Každý produkt vrátane klimatizačných riešení je však individuálny a pri cene okrem funkcií a výkonu zohráva aj značka či dizajn, preto pri výbere buďte trpezlivý a nechajte si poradiť odborníkmi. Za vaše peniaze si zaslúžite najlepší komfort.