Kde zohnať statický posudok? A kedy ho potrebujete?

statický posudok
shutterstock

Byt v pôvodnom stave má jednu vynikajúcu vlastnosť.

Možete meniť a vylepšovať dispozíciu vášho priestoru.

Nájsť byt s ideálnou dispozíciou je totiž veľmi zriedkavé. Mini kuchyne alebo malé kúpeľne sú najčastejšou príčinou, prečo sa mnoho ľudí púšťa do väčších zmien vo svojom novom-starom byte.

Zmena dispozície je tiež skvelou príležitosťou ako byt opticky prevzdušniť otvorením priestoru. Mnoho ľudí si preto napr. spája kuchyňu s obývačkou a vytvorí jeden celistvý a priestranný priestor, v ktorom rodina trávi spoločný čas.

Pri rekonštrukcii sa tiež nevyhnete výmene jadra kúpeľne. Pri nej máte príležitosť zväčšiť veľkosť alebo dispozíciu kúpeľne, ktorá bude vyhovovať presne vašim potrebám.

Predtým, ako však začnete s rekonštrukciou alebo prípadným zapojením interiérového architekta je dobré prizvať si statika, ktorý vám vytvorí statický posudok podľa vášho zámeru rekonštrukcie a zmeny dispozície.

Bonus zadarmo

Stiahnite si vzor statického posudku zadarmo

Statický posudok pri rekonštrukcii bytu

Pri zatepľovaní obvodových múrov pri rodinnom dome, zmenou a vybúraním priečok, ktoré niekedy môžu podopierať strop alebo vybúraním otvorov do stien napr. pri osadení nových dverí.

Stavebný zákon vám umožňuje realizovať stavebné úpravy bez statického posudku len ohlásením stavby na stavebný úrad vtedy, ak nemeníte vzhľad stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a nemeníte spôsob užívania nehnuteľnosti.

Viete však kvalifikovane povedať či vama navrhovaná zmena nespĺňa práve jedno z týchto kritérií?

Napr. pridaním priečky môžete neúmerne zaťažiť byt a ohroziť statiku budovy.

Jednoduchšia zmena dispozície izieb je v tehlových bytoch ako v panelových bytoch, kde priečky jednoducho vybúrate za pár hodín jedným veľkým kladivom.

shutterstock

Naopak betón je na búranie komplikovanejší a ťažší ako tehla. Väčšina panelových domov má nosné steny vo vnútri bytu, kým vonkajšie obvodové steny sú paradoxne nenosné.

Každá stavba obsahuje nosné steny, ktoré držia budovu pokope. Do nosných stien zasahovať nemôžete, resp. môžete minimálne a to s platným statickým posudkom a súhlasom nadpolovičnej väčšiny majiteľov.

Nosné steny dopĺňajú nenosné priečky, ktoré majú len oddeľovaciu funkciu jednotlivých miestností. Tieto priečky môžete väčšinou bezproblémov vybúrať. Niekedy sú však stále dôležité pri podopieraní stropu. Tzn. že priečku môžete síce vybúrať, ale musíte ju nahradiť inou (napr. zväčšením priestoru kúpeľne)

Búranie nosnej steny

Búranie nosnej steny podlieha statickému posudku. Ten určí, za akých podmienok sa môže búrať, aký veľký otvor, akou metódou a tiež akou technológiou.

Kedy potrebujete statický posudok

Statický posudok budete potrebovať ak:

Rekonštrukčné práce, ktoré vyžadujú stavebné povolenie a tiež statický posudok sú napr. aj výmena okien, ktoré sú inak členené ako pôvodné alebo výrazne menia výzor fasády. Taktiež zmena priestorov a ich využitie, napr. obytný priestor na skladový priestor, ktorý bude neúmerne zaťažený tovarom.

Mnoho ľudí si zasklieva lodžie, pri ktorých použije neštandartné riešenia, ktoré môžu znamenať výrazný zásah do statiky budovy. Platí, že ak si nie ste istý, radšej sa poraďte so stavebným úradom.

Pri zadaní na statika si pripravte dispozičný nákres s rozmermi jednotlivých miestností. On na základe údajov vypočíta možné riešenie zásahu do stien alebo zmeny priečok.

statický posudok

Cena za statický posudok

Aká je cena statického posudku? Je to veľmi individuálne podľa náročnosti projektu, ktorý statik posudzuje. Vyššiu sumu si vypýta pri posudku, ktorý ráta so zásahom do nosných stien ako pri posudku, ktorý len posudzuje zmenu dispozície kúpeľňového jadra.

Cena za statický posudok zvyčajne pohybuje od 50 do 250 €.

Kde zohnať statika?

Statika môžete nájsť napr. na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Bonus zadarmo

Stiahnite si vzor statického posudku zadarmo

Zhrnutie článku

Pre každou rekonštrukciou, ktorá obsahuje akúkoľvek zmenu dispozície vám odporúčam prizvať statika, ktorý vám vytvorí statický posudok, podľa ktorého môžete svoj zámer bezpečne realizovať. Je to zodpovedné nielen voči vám, ale aj voči vašim susedom, ktorí obývajú spoločný bytový dom.

Taktiež pri stavebnom povolení sa väčšinou nevyhnete posudku, ktorý je súčasťou žiadosti.

Ohlásenie drobnej stavby: Kedy ho pri rekonštrukcii budete potrebovať

stavba rekonštrukcia bytu
shutterstock

Ak ste si kúpili byt v pôvodnom stave, väčšinou sa nevyhnete kompletnej rekonštrukcii.

Mnoho nových majiteľov bytu predpokladá, že pri rekonštrukcii nepotrebujú žiadne povolenia. Mýlia sa a riskujú zbytočnú pokutu od stavebného úradu. Neverili by ste, koľko anonymných udaní na stavebný úrad môžete dostať od vašich nových susedov.

Na rekonštrukciu sa preto poriadne pripravte a nenechajte nič na náhodu.

Stavebné povolenie alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby

Každý stavebný zásah vo vašom novom byte podlieha buď stavebnému povoleniu alebo ohláseniu drobnej stavby.

Začneme ale pekne po poriadku.

Oznam o rekonštrukcii bytu pre susedov

Rekonštrukcia vášho nového bytu sa najviac dotkne vašich susedov, ktorí budú musieť strpieť zvýšenú hlučnosť a zvýšenú prašnosť v spoločných priestoroch.

Zákon vám síce žiadnu povinnosť oznamovať stavebné práce v byte voči susedom neukladá, ale je to voči nim základný prejav slušnosti. A tiež prostriedok, ako si zbytočne nepokaziť vzťahy a uľahčiť si celý priebeh rekonštrukcie.

Vyhnite sa prerábkám v nočných hodinách cez víkend, resp. minimálne v nedeľu, inak riskujete narušenie vzťahov s ľuďmi, s ktorými budete v spoločnom dome žiť mnoho rokov.

Vyveste v spoločných priestoroch na výťah, vchodové dvere alebo na chodbe oznam o začatí stavebných prác vo vašom byte. V krátkosti sa ospravedlňte za znížený komfort, zvýšený hluk a prašnosť počas doby rekonštrukcie. Môžete pridať tiež telefónne číslo, na ktorom vás môžu v prípade otázok kontaktovať.

Dajte si pozor na neporiadok v spoločných priestoroch, ako je vstup do vchodu, výťah a pod. Firma by mala neporiadok vždy po sebe poupratať.

Bonus zadarmo

Stiahnite si vzor oznamu o rekonštrukcii bytu, v ktorom len zmeníte vaše údaje.

Rekonštrukciu bytu naša legislatíva rozdeľuje na:

Ako však vedieť, kedy potrebujete stavebné povolenie a kedy nemusíte rekonštrukciu nikomu ohlasovať.

Stavebné povolenie musíte mať ak:

  • ak zasahujete do nosných stien stavby a môže to ovplyvniť statiku stavby,
  • meníte dispozičné riešenie a výmeru jednotlivých izieb alebo meníte účel používania bytu,
  • ak pristavujete, meníte a realizujete veľké stavebné úpravy.

Ako vybaviť stavebné povolenie?

Vybaviť stavebné povolenie je pre silné povahy, ktoré majú dostatok nervov a času. Pred každým podaním odporúčam navštíviť najbližší stavebný úrad a poradiť sa priamo u nich. Stavebné úrady fungujú totiž dosť autonómne a kým na jednom by ste nepochodili, inde sú viac flexibilní.

Zväčšenie dverí a búranie nosnej steny

Ak zasahujete do nosnej steny, napr. pri zväčšovaní otvoru dverí, spolu so stavebným povolením potrebujete statický posudok, ktorý posúdi technickú realizovateľnosť. Statik tiež určí, ktorá stena je nosná a ktorá je len priečka a tiež spôsob zásahu do nosnej steny.

Problémom zásahu do nosnej steny je, že potrebujete tiež vyjadrenie správcu vlastníkov bytu spolu s nadpolovičným súhlasom vlastníkov bytov. Buď ich všetkých osobne obeháte alebo si počkáte na schôdzu vlastníkov bytov.

Výmena a zmena okien

Stavebné povolenie budete tiež potrebovať, ak meníte štruktúru a rozloženie okien alebo meníte celkový vzhľad stavby.

búranie nosnej steny
shutterstock

Ohlásenie drobnej stavby

Ohlasovaciu povinnosť pri rekonštrukcii bytu máte vtedy ak:

  • nemeníte vzhľad stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a nemeníte účel používania stavby,
  • ak realizujete drobnú stavbu, ktoré plnia doplnkovú stavbu k hlavnej stavbe do 25 m2 a výšku 5 m.

Medzi takéto práce patrí napr.:

Zasklenie balkóna alebo zasklenenie lodžie

Musíte mať minimálne ohlásenie drobnej stavby, ktorý posúdi vhodnosť použitého riešenia. Môže sa stať, že stavebný úrad vyhodnotí potrebu stavebného povolenia napr. pri použití rámového systému. Vtedy sa povoleniu nevyhnete.

Rekonštrukcia kúpeľne alebo bytového jadra

Ak nezasahujete do nosných konštrukcií pri obnove kúpeľne, stačí vám len ohlásenie drobnej stavby, napr. pri spájaní WC a kúpeľne. Budete tiež musieť predložiť statický posudok.

Ak však napr. pôvodné umakartové priečky vybúrate a nahradíte novými priečkami v tých istých rozmerov, nepotrebuje rekonštrukciu ani ohlasovať.

rekonštrukcia bytového jadra
shutterstock

Podáte ho na predtlačenom formulári stavebného úradu na mestskom úrade. Spolu s ním je vhodné predložiť súhlas predsedu spoločenstva vlastníkov bytov, prípadne správcu. Niekedy musíte tiež doložiť vyjadrenia statika (napr. ak spájate WC a kúpeľňu)

Po ohlásení rekonštrukcie musíte počkať na vyjadrenie stavebného úradu. Ten má na vyjadrenie štandardných 30 dní a môže vyjadriť námietky a nariadiť vám potrebné stavebné povolenie. Ak nemáte v ruke vyjadrenie stavebného úradu, radšej rekonštrukciu nezačínajte. Ohlásenú drobnú stavbu následne po dokončení kolaudovať nemusíte.

Renovácia alebo stavba nového plota

Ak plot renovujete alebo vymienate a ostane zachovaná jeho línia, nemusíte tento zásah stavebnému úradu vôbec ohlasovať. Pri stavbe nového plota si musíte splňiť povinnosť ohlásením na stavebný úrad.

Stavba bazénu

Murovaný, betónovy bazén musíte ohlásiť ako drobnú stavbu.

Altánok a prístrešok na auto

Pri stavbe týchto objektov sa všetko odvíja od ich rozlohy. Ak sú to stavby do 25m2 stačí vám ohlásenie drobnej stavby, ak sú to stavby väčšie ko 25m2, musíte podať stavebné povolenie.

Rekonštrukciu nemusíte ohlásiť ak realizujete bežné udržiavacie práce

Výmena okien

Výmena okien sú udržiavace práce a nepotrebujete stavebné povolenie ani ohlásenie stavby za predpokladu, že nemeníte rozmer okien a delenie okien.

Výmena elektrických rozvodov v byte

Ide o udržiavacie práce, ale budete potrebovať vykonanie odbornej skúšky a vydanie revíznej správy.

Maliarske a natieračské práce a výmena zariadení

Napr. výmena vecí ako sú kuchynské linky, vane, vstavané skrine. Taktiež sa jedná len o udržiavacie práce, takže nemusíte nič ohlasovať.

Poplatky za stavebné povolenie a ohlásenie drobnej stavby

  • poplatok za ohlásenie drobnej stavby je 10 €,
  • cena pre stavebné povolenie pri rekonštrukcii domu alebo bytu je 23 €,
  • statický posudok od autorizovaného statika je podľa náročnosti práce od 20 do 250 €.

Pokuty za rekonštrukciu bez stavebného povolenia a ohlásenia

  • ak ste rekonštrukciu uskutočnili bez ohlásenia drobnej stavby, môžete dostať pokutu 331,94 €,
  • ak ste rekonštrukciu uskutočnili bez stavebného povolenia, môžete dostať pokutu 829,85 €.

Bonus zadarmo

Stiahnite si vzor oznamu o rekonštrukcii bytu, v ktorom len zmeníte vaše údaje.

Zhrnutie článku

Rekonštrukcia bytu v pôvodnom stave je náročná vec nielen pre pre vás, ale aj vašich susedov, ktorí musi strpieť zvýšený diskomfort počas realizovaných prác. Pristupujte k nej preto zodpovedne a všetky časti rekonštrukcie ohláste príslušnému stavebnému úradu podľa charakteru.

Zbytočne tak nebudete riskovať pokuty, ktoré sú najmä v prípade neplatného stavebného povolenia vysoké.