Pýta si váš strop zmenu. Zbavte sa pohľadu na nerovnosti a praskliny vďaka novému podhľadu zo sadrokartónu. Pozrite si návod ako na montáž sadrokartónu.
Sadrokartónové podhľady sú nenosné interiérové konštrukcie, montované pod nosné stropy budov. Jeden taký si môžete namontovať aj sami. Vďaka nim váš nový strop bude vyzerať čisto a pekne, zároveň odhluční priestor buchotu nad vami a pomôže vám so znížením vášho stropu.
Aký materiál budete potrebovať na montáž sadrokartónu
• profily CD a UD (prípadne drevené laty)
• izolácia
• spojky/závesy
• napojovacie tesnenie
• rýchloskrutky
• škárovací tmel
• výstužná páska
• nožnice na plech
• vŕtačka
• aku-vrtačka/skrutkovač na sadrokartón
• skladací meter
• kladivo
Predtým než začnete s prácami na vašom novom strope, dôkladne skontrolujte elektroinštaláciu. Je potrebné, aby vám pri realizácii nezavadzali. Taktiež si dobre premyslite do akej výšky budete konštrukciu montovať aj vrátane hrúbky opláštenia. Na montáž sadrokartónu sú potrební minimálne dvaja a na prácu je potrebné vyhradili jeden celý deň.
Na začiatok si vyznačte rovnú obrysovú čiaru podhľadu, ktorá bude pre vás vodítkom pri montovaní konštrukcie. Keďže označuje spodnú stranu podhľadu, vo výške montáže nezabúdajte zohľadniť hrúbku opláštenia.
V prvom kroku si nachystajte UD-profily, ktoré pripevníte pomocou rýchloskrutiek alebo oceľových hmoždeniek. Rýchloskrutky použite v prípade, že sa pod sadrokartónom nachádzajú uchytávacie priečky a pre hmoždinky, ak je váš nosný strop betónový. Na obvodové UD-profily nalepte samolepiace penové tesnenie, vďaka ktorému získate maximum akustických parametrov pre priestor.
Rozostup pripevnenia profilov nesmie presiahnuť maximálne 80 cm a vzdialenosť prvého a posledného pripojenia od rohu miestnosti musí byť maximálne 20 cm.
Následne rozmeriame polohu závesov v smere nosných profilov tak, aby bol maximálne 90 cm a kolmo maximálne 100 cm. Vďaka dodržaniu maximálnych vzdialeností vznikne sieť závesov 0,5×1 m.
Následne vkladáme do obvodového plášťa CD profily tak, aby aby sa profily vzájomne prekrývali minimálne 2-ma centimetrami. CD profily by ste nemali nasúvať do UD-profilov na doraz.
Polohu montážnych profilov zafixujete ohnutím závesov a k profilu ich uchyťte samorezkami do plechu. Časti závesu, ktoré budu prečnievať cez profil ohnete alebo odstrihnite nožnicami na plech.
Následne do priestoru medzi profilmi a stropom umiestnime izoláciu. Zvýši celkovú kvalitu akustiky v priestore. Sadrokartónové dosky potom prikladajte ich dĺžkou kolmo na CD profily. Bočná hrana by mala lícovať s profilom. Dosky pripevňujte k profilom samoreznými skrutkami maximálne do vzdialenosti 17 cm od seba.
Na kraji dosky odrežte hranu. Budete tak môcť tmeliť kúty jednoduchšie. Dosky ukladajte však tak, aby sa ich hrany nespájali od jednej strany k druhej. Medzery medzi hranami na jednom páse dosiek by mali byť posunuté o jednu dosku. Pozor, dosky nesmiete spájať ani tak, aby sa ich hrany nestretli v kríži.
Keď sú všetky dosky na strope, medzery zaškárujte tmelom určeným na sadrokartón. Rovnaký tmel použijte aj na hladké zakrytie hlavičiek skrutiek. Po zaschnutí tmelu spojo dosiek podlepte sklovláknitou páskou a jemne ju prejdite tmelom.
Keď budete mať strop hotový, pozornosť venujte kútom. Roh z oboch strán zatmeľte po ploche steny a do stredu vložte samolepiacu pásku a škáry opäť jemne zatmeľte.
A po zaschnutí tmelu opäť spoje ešte raz zatmeľte. Tentokrát veľmi tenkou vrstvou tmelu, ktorý potiahnite minimálne do dvojnásobnej plochy ako tmel predtým.
Keď tmel zaschne, prebrúste povrch brúsnou mriežkou. Dávajte pri tom však pozor, aby ste neporušili výstužnú pásku ani povrch kartónu sadrokartónových dosiek. A je to. Váš nový strop so sadrokartónu je na svete.