Ako na vyrovnanie podlahy nivelačnou stierkou?

vyrovnanie podlahy
shutterstock

V tomto návode sa dozviete ako sa podklad, ktorý je napenetrovaný epoxidovou penetráciou, ktorá je presypaná kremičitým pieskom vylieva nivelačnou stierkou.

Na čo slúži nivelačná stierka?

Pri pokladaní moderných podlahových krytín je nutné mať dokonale rovný podklad s maximálnou odchýlkou 1-2 milimetre. Pokladači a aj výrobcovia podláh pri vyššej odchýlke odmietajú dávať záruku. Pred pokládkou voľne položených podláh ako sú plávajúce podlahy či koberce, aj pred pokládkou lepených podláh ako vinyl, korok a dlažba sa v dnešnej dobe aplikujú samonivelačné stierky. Nimi sa dá rýchlo a jednoducho docieliť vyrovnanie podlahy, teda podkladovej vrstvy.

Vrstva nivelačnej stierky by teda mala zakryť všetky nerovnosti a vytvoriť súvislú a hladkú plochu pre následnú pokládku podlahy.

Čo na vyrovnanie podlahy nivelačnou stierkou potrebujeme:

 • nivelačná stierka
 • voda
 • nádoba na miešanie
 • miešač
 • ježkový valček
 • zubové hladítko
 • ochranný odev
 • ochranná lepiaca páska

Základnou podmienkou pre úspešnú aplikáciu samonivelačnej stierky je posúdenie podkladu. Tu sa posudzuje pevnosť, rovinatosť, čistota a savosť.

Je potrebné, aby bol podklad dobre povysávaný a správne napenetrovaný. Nečistoty sú nežiadúce, preto sa pred aplikáciou stierky musíte zbaviť všetkého prachu, mastných fľakov a uistiť sa, že podklad je suchý a súdržný. Silných nečistôt sa zbavíte pomocou vysatia alebo prebrúsenia, lepidiel, farieb a tmelu sa zbavíte ofrézovaním alebo otrysknutím.

Dôležité je nivelačnú stierku namiešať podľa návodu, teda pridať toľko vody, koľko je predpísané a poriadne zmes premiešať. Nivelačnú stierku dobre miešajte, pokojne aj štyri minúty, potom zmes nechajte odstáť a po dvoch minútach opäť zľahka premiešajte.

Penetrácia podkladu

Penetrácia sa aplikuje rovnomerne, a to priamym náterom pomocou valčeku alebo štetca. Záleží na savosti podkladu ako sa penetrácia rozriedi vodou a koľko náterov je treba. Je nutné, aby ste každý ďalší náter aplikovali až po dôkladnom zaschnutí toho predošlého. V bežných podmienkach je doba zasychania náteru od hodiny do dvoch hodín, ale opäť závisí na savosti podkladu a koncentrácii penetrátu. Viete, že ste všetko spravili dobre, ak na konci na povrchu vznikne matne sklovitý povlak. Penetrácia má minimalizovať savosť podkladu, napomáhať stierke a zaistiť vysokú priľnavosť stierky s podkladom.

Samotné vylievanie a vyrovnávanie podlahy

Ak je penetrát dôkladne uschnutý, môžete pristúpiť k samotnému nalievaniu nivelačnej stierky na podklad. Po dôkladnom premiešaní by nivelačná zmes mala tvoriť tekutú homogénnu hmotu. Stierka sa vylieva na podklad kolmo, v rovnobežných a vzájomne sa stekajúcich prúdoch. K prepojeniu týchto prúdov si dopomôžete povrchovým hladením zubovým hladítkom. Pomocou tohto zubového hladítka povrch dorovnáte do požadovanej hrúbky. Ježkovým valčekom potom stierku odvzdušníte a finálne zarovnáte. Zapamätajte si, že sa vždy valčekujú posledné dva susediace pruhy, aby ste sa vyhli zasahovaniu do už potenciálne schnúcej stierky.

Vyrovnávanie podlahy sa robí spravidla pri teplotách od päť do tridsať stupňov Celzia, ale musíte dávať pozor, aby ste čerstvo nanesenú stierku ochránili pred prudkým vysychaním aj pred teplotnými výkyvmi ako prievan atď.

Doba spracovateľnosti samonivelačnej stierky je okolo dvadsať až tridsať minút, kedy si zachováva správne vlastnosti. Po prekročení tejto doby sa už nedá úspešne aplikovať ani upravovať. Po stierke potom môžete chodiť po uplynutí dvadsať štyri hodín. A po tomto čase môžete ďalej pokračovať s ukladaním vybraného typu podlahy na dokonale rovný povrch.

Montáž zárubne? Pozrite si postup, ako na to

montáž zárubne
shutterstock

Nové dvere a zárubne vám pekne oživia interiér vašej domácnosti a dodajú pocit novosti. Obľúbeným variantom zárubne, ktorý dodá zariadeniu moderný vzhľad a šmrnc predstavujú obložkové zárubne. Na trhu ich nájdeme v širokej ponuke v rôznych dekoroch a prevedeniach. Na ich povrchovú úpravu môže byť použitý rôzny materiál: fólia, laminát, dyha či lak.

Čaká ma montáž zárubne – čo by som mal vedieť

Pred kúpou zárubne je potrebné, aby ste mysleli na požadovanú orientáciu zárubne (pôjde o ľavú alebo pravú?), šírku prechodového otvoru či typ zárubne (falcová, bezfalcová zárubňa).

Základom, od ktorého sa bude odvíjať samotná montáž a celkový výsledok: funkčný aj estetický, sú presne zamerané rozmery. Správna montáž zárubne je na nich doslova závislá. Čo najpresnejšie si zmerajte šírku aj výšku prechodového otvoru. Zároveň, v prípade našej obložkovej zárubne, nezabudnite zmerať hrúbku steny, ideálne na troch miestach – hore, dole a v strede. Takto rýchlo zmapujeme možné odchýlky v priečke.

Montáž zárubne patrí k jedným z posledných úprav. Realizujte ju v interiéri, ktorý už prešiel dokončením či prerábkou podláh a stien. Montáž zárubne by ste v žiadnom prípade nemali robiť na čerstvo omietnutej stene či vymurovanej priečke. Veľmi dôležité nielen pre montáž zárubne, ale aj v prípade dverí, je kontrola samotného materiálu a výrobku. Kompletná zárubňa sa skladá z 3 častí: nadpražie (1ks), bočné stojky (2ks). K zárubni patria i ozdobné lišty/obložky, a to vodorovné (1ks) a zvislé-bočné (2ks).

Závady či poškodenia, ktoré by ste na nich zistili až po namontovaní nemusia spadať do prípadnej reklamácie. Nezabudnite na to. Môžete si ušetriť zbytočné starosti.

Montáž zárubne – Ako na to?

Pre bezproblémovú montáž zárubne budete okrem samotnej zárubne, pripraveného otvoru, potrebovať potrebné náradie a aspoň dva páry šikovných rúk. Vašimi základnými pomôckami budú:

 • imbusový kľúč,
 • gumové kladivo,
 • skrutkovač alebo baterková vŕtačka,
 • minimálne metrová vodováha,
 • meter,
 • pílka,
 • drevené rozpery a klinky,
 • rýchloschnúce lepidlo,
 • nízkorozťažnú polyuretánovú penu/ pur penu.

Jednotlivé časti zárubne si položíte na rovnú plochu, napríklad na zem, pričom, ak máte k dispozícii plochý kartón, môžeme ho podložiť pod zárubňu. Jednotlivé časti priložíte v spojoch k sebe a na spoje v rohoch nanesiete potrebné množstvo lepidla. Ak by náhodou lepidlo zo spoju vyšlo, ihneď ho utrite a odstráňte. Otvory v spojoch v nadpražia by mali byť nepriepustné.

montáž zárubne

montáž zárubne

Následne ich prevŕtame vrtákom, ktorý by mal mať priemer okolo 8mm. Umiestnime do nich bezpečnostné spojky, ktoré spoja nadpražie a bočné steny. Pri montáži je potrebné, aby ste ich spájali pod pravým uhlom. Zárubne necháme vyschnúť na podlahe.

Pri montáži ozdobných líšt/obložiek postupujte rovnako.

montáž zárubne

Zmontované zárubne môžete tak osadiť dootvoru v stene. Aby sedeli presne, pracujte vo dvojici, pomáhajte si vodováhou, ktorá vám zárubňu vyrovná. Prípadná odchýlka sa pripúšťa. Po zvislej línii, ale maximálne 1mm na celej dĺžke.

montáž zárubne

Keď máte zárubňu tam, kde chcete, spevníte ju pomocou ideálne 3 vodorovných rozpier, ktoré umiestnime postupne popri pántoch a plechu na zámok.

Na rad prichádzajú hniezda pántov, ktoré umiestnite vo vzdialenosti asi 5mm od zárubne. Nastavíte ich za pomoci imbusového kľúča a otvory pre montáž zakryjete krytkami. Krídlo dverí opatrne zavesíte a skontrolujete či sa správe otvára aj zatvára.

 

montáž zárubne

Medzeru, ktorá vám vznikla medzi stennou a zárubňou postriekajte vodou z rozprašovača a vypňte pur penou (nízkoroztažnou, nie tesniacou). Množstvo peny závisí od veľkosti medzery. Pri tomto type pur peny, ide o zhruba 1/3 priestoru medzi stenou a zárubňou.

montáž zárubne

Počkajte, kým vám pena zatvrdne, zvyšky, ktoré pretŕčajú orežte nožom a na záver vyberte rozpery a do zárubne už môžete vložiť ozdobné lišty.

montáž zárubne

Po priložení by mali priliehať k múru. Pre poistenie ich môžete i prilepiť, nie je to však nutné a mohlo by nám to skomplikovať maľovanie stien v budúcnosti. Môžete zavesiť dvere a namontovať i kľučku.

montáž zárubne

Montáž zárubne je úspešne za vami. Pri troche zručnosti, postupe podľa návodu a prečítaní inštrukcií pre montáž zárubne v priloženej dokumentácii výrobku ju zvládnete aj vy. Bez problémov.

montáž zárubne

Video montáže obložkovej zárubne i s tesnením: