Ako na vyrovnanie podlahy nivelačnou stierkou?

vyrovnanie podlahy
shutterstock

V tomto návode sa dozviete ako sa podklad, ktorý je napenetrovaný epoxidovou penetráciou, ktorá je presypaná kremičitým pieskom vylieva nivelačnou stierkou.

Na čo slúži nivelačná stierka?

Pri pokladaní moderných podlahových krytín je nutné mať dokonale rovný podklad s maximálnou odchýlkou 1-2 milimetre. Pokladači a aj výrobcovia podláh pri vyššej odchýlke odmietajú dávať záruku. Pred pokládkou voľne položených podláh ako sú plávajúce podlahy či koberce, aj pred pokládkou lepených podláh ako vinyl, korok a dlažba sa v dnešnej dobe aplikujú samonivelačné stierky. Nimi sa dá rýchlo a jednoducho docieliť vyrovnanie podlahy, teda podkladovej vrstvy.

Vrstva nivelačnej stierky by teda mala zakryť všetky nerovnosti a vytvoriť súvislú a hladkú plochu pre následnú pokládku podlahy.

Čo na vyrovnanie podlahy nivelačnou stierkou potrebujeme:

  • nivelačná stierka
  • voda
  • nádoba na miešanie
  • miešač
  • ježkový valček
  • zubové hladítko
  • ochranný odev
  • ochranná lepiaca páska

Základnou podmienkou pre úspešnú aplikáciu samonivelačnej stierky je posúdenie podkladu. Tu sa posudzuje pevnosť, rovinatosť, čistota a savosť.

Je potrebné, aby bol podklad dobre povysávaný a správne napenetrovaný. Nečistoty sú nežiadúce, preto sa pred aplikáciou stierky musíte zbaviť všetkého prachu, mastných fľakov a uistiť sa, že podklad je suchý a súdržný. Silných nečistôt sa zbavíte pomocou vysatia alebo prebrúsenia, lepidiel, farieb a tmelu sa zbavíte ofrézovaním alebo otrysknutím.

Dôležité je nivelačnú stierku namiešať podľa návodu, teda pridať toľko vody, koľko je predpísané a poriadne zmes premiešať. Nivelačnú stierku dobre miešajte, pokojne aj štyri minúty, potom zmes nechajte odstáť a po dvoch minútach opäť zľahka premiešajte.

Penetrácia podkladu

Penetrácia sa aplikuje rovnomerne, a to priamym náterom pomocou valčeku alebo štetca. Záleží na savosti podkladu ako sa penetrácia rozriedi vodou a koľko náterov je treba. Je nutné, aby ste každý ďalší náter aplikovali až po dôkladnom zaschnutí toho predošlého. V bežných podmienkach je doba zasychania náteru od hodiny do dvoch hodín, ale opäť závisí na savosti podkladu a koncentrácii penetrátu. Viete, že ste všetko spravili dobre, ak na konci na povrchu vznikne matne sklovitý povlak. Penetrácia má minimalizovať savosť podkladu, napomáhať stierke a zaistiť vysokú priľnavosť stierky s podkladom.

Samotné vylievanie a vyrovnávanie podlahy

Ak je penetrát dôkladne uschnutý, môžete pristúpiť k samotnému nalievaniu nivelačnej stierky na podklad. Po dôkladnom premiešaní by nivelačná zmes mala tvoriť tekutú homogénnu hmotu. Stierka sa vylieva na podklad kolmo, v rovnobežných a vzájomne sa stekajúcich prúdoch. K prepojeniu týchto prúdov si dopomôžete povrchovým hladením zubovým hladítkom. Pomocou tohto zubového hladítka povrch dorovnáte do požadovanej hrúbky. Ježkovým valčekom potom stierku odvzdušníte a finálne zarovnáte. Zapamätajte si, že sa vždy valčekujú posledné dva susediace pruhy, aby ste sa vyhli zasahovaniu do už potenciálne schnúcej stierky.

Vyrovnávanie podlahy sa robí spravidla pri teplotách od päť do tridsať stupňov Celzia, ale musíte dávať pozor, aby ste čerstvo nanesenú stierku ochránili pred prudkým vysychaním aj pred teplotnými výkyvmi ako prievan atď.

Doba spracovateľnosti samonivelačnej stierky je okolo dvadsať až tridsať minút, kedy si zachováva správne vlastnosti. Po prekročení tejto doby sa už nedá úspešne aplikovať ani upravovať. Po stierke potom môžete chodiť po uplynutí dvadsať štyri hodín. A po tomto čase môžete ďalej pokračovať s ukladaním vybraného typu podlahy na dokonale rovný povrch.

Postup na stierkovanie stien v interiéri

stierkovanie stien
shutterstock

Oživte váš interiér vďaka návodu ako na stierkovanie. Hladký a rovný povrch stien sa stane novou ozdobou vášho bývania

Stierkovanie stien si vyžaduje pevnú ruku a oko s citom na nerovnosti. Aj keď sa skúsenostiam majstrov nevyrovnáte, pri troche snahy, trpezlivosti a s kvalitným materiálom sa jej môžete verne priblížiť. Existujú rôzne typy omietok a materiálov, ktoré môžete použiť, podľa vášho podkladu sa neváhajte v predajni informovať a dajte si poradiť ak si nebudete istý výberom.

Na stierkovanie stien budete potrebovať aj toto

  • sadrová omietka
  • penetračný základný náter
  • elektrické miešadlo
  • nerezové hladítko
  • fasádnu špachtľu aj obyčajnú špachtľu
  • tmel, pásku do rohov
  • vedro, čas a vaše zdravé ruky.

Pred aplikáciou omietky musíte vyhladiť povrch – obrúsiť všetky nerovnosti, ktoré sa na stenách nachádzajú. Aby sa stierka k stene dobre prichytila, očistené steny bude potrebné napenetrovať. Pred aj počas aplikácie nezabudnite tento základný náter poriadne vymiešať aj premiešavať elektrickou metlou.

Ušetríte si tak starosti s usadzovaniu hrubších častí. Pre aplikáciu penetračného náteru na stenu použite valček, ktorým ho rovnomerne rozotrite na celú plochu steny/stien. Na záver nechajte náter dobre vyschnúť.

Prichystajte si vami vybranú sadrovú omietku a nasypte ju do vedra. Vzápätí do nej podľa návodu uvedenom na obale vlejte vodu a nechajte do 5 minút pôsobiť. Keď omietka do seba vsaje vodu, hmotu rozmiešajte elektrickým miešadlom.

Ak sa vám na začiatok podarí nasypať viac omietky, do zmesy radšej vlejte trochu vody a opäť ju rozmiešajte. Nie naopak. Dosypaním omietky zahustenie vám vzniknú neželané hrudky a to nechcete. Konzistencia omietky následne otestujete tak, že ju naberiete na špachtľu, ktorú otočíte omietkou nadol. Ak sa jej bude držať, môžete pokračovať s jej nanášaním na stenu.

Stierkovanie stien sa tak dostáva do najdôležitejšej časti. Hmotu omietky začnite nanášať rovným nerezovým hladítkom v, ideálne, jednej vrstve a v jednom smere. Zospodu smerom hore. Prvý náter nemusí byť dokonalý, aj keď môže.

stierkovanie stien

stierkovanie stien

Priestor na zahladenie drobných chybičiek zvládnete pomocou fasádnej špachtle. Na plochu smerom na stenu špachtľou vyhladzujte steny striedavo vodorovne a potom zvisle, smerom d o kríža. Dávajte si pozor na ťahy špachtľou smerom do oblúka. Tento spôsob vás môže lákať, ale len veľmi ťažko ním docielite dokonale rovnú plochu vašich stien. Ak ešte nájdete miesta, kde chýba omietka alebo vám stena nesedí vo vodováhe, naneste omietku podľa potreby a zarovnajte.

stierkovanie stien

Či omietka zaschla skontrolujte pritlačením vašej dlane. Ak nezanechá v stene stopu, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Stenu navlhčite hubkou na vodu jemnými krúživými pohybmi. Ak ste postupovali správne na povrch hubky by sa nemal odlepovať žiaden materiál. Omietka po kontakte s vodou uvoľní sadrové mlieko, ktoré významne pomôže zarovnaniu povrchu.

Ak sa vám náhodou vytvoria bubliny, o nič nejde. Chvíľu počkajte a povrch opätovne zarovnajte fasádnou špachtľou a nechajte zaschnúť, tak aby ste boli s výsledkom spokojní. Aby všetky steny vyzerali kompaktne, do ich rohov naneste tmel a potom do nich vložte pásku, ktorá steny na seba napojí a ochráni maximalizuje ochranu pred prasknutím.

Pásku v strede prehnite po šírke. Po aplikácii na roh ju nezabudnite vyrovnať a do hrany rohu poriadne pritlačiť. Okraje pásky na záver zahlaďte tmelom.

Keď budete mať stierkovanie stien hotové, nechajte ich poriadne zaschnúť podľa špecifikácie materiálu a podmienok v priestore. A potom, potom, vám ostáva už len jediné. Vybrať si farbu, s ktorou vaša izba naberie druhý dych.