Napredujúce možnosti dnešnej doby zvyšujú naše požiadavky na mnohé oblasti života.
Plánujete zmeniť dispozíciu vášho bytu?
Obrňte sa trpezlivosťou, rekonštrukciu starostlivo naplánujte a zabezpečte si dostatok financií. Prestavba rozloženia bytu si totiž väčšinou vyžaduje aj úpravu podláh, okien a výmenu starých materiálov.
Prinášame tipy, aké sú možnosti zmien, ktoré neporušia statiku. Konkrétne príklady, ako zmena dispozície dokáže zlepšiť členenie priestoru nájdete v článku.
Funkčné zóny interiéru
Každý jeden bytový priestor má svoju dispozíciu a delí sa na jednotlivé miestnosti. Na byty a domy existujú určité nároky, ktoré definujú funkcie. Za tie základné považujeme:
- biologickú – miesto pre kvalitný spánok, odpočinok, hygienu a stravovanie
- hospodársku – priestor na prípravu jedla, umývanie riadu, umiestnenie spotrebičov
- spoločenskú – rozhovory, vzdelávanie, hry, voľný čas s rodinou a priateľmi
- úložnú
A presne od týchto 3 nepostrádateľných charakteristík každého obytného interiéru sa odvíjajú funkčné zóny:
- komunikačná – priestor na pohyb a komunikáciu
- činnostná – všetky činnosti a potrebné predmety k nim
- úložná – miesta, kam môžeme odkladať veci
Základ dispozície bytu tvorí tzv. komunikačná os, ktorá prechádza celým priestorom a vetví sa do jednotlivých miestností až k vonkajším otvorom.
Zmena dispozície: Aké máte možnosti?
Pri dispozičných riešeniach by ste mali myslieť najmä na potreby domácnosti a svojich koníčkov, ktoré potrebujú priestor. Zmena rodinnej situácia alebo túžba po modernizácii sú hlavné dôvody rekonštrukcií.
Čo ale prestavbu obmedzuje?
- rozmiestnenie a počet okien
- plocha bytu
- konštrukčný nosný systém stien
Ideálnym prípadom sú tzv. flexibilné konštrukcie. Tie vám umožnia prestavovať podľa vlastných požiadaviek. V prípade skeletonového nosného systému tvoria steny len výplň a priestor sa tak môže členiť ľubovoľne.
U nás sa používa priečny systém a pozdĺžne nosné steny. Ak sú nosné steny uprostred dispozície, je určite vhodné, aby ste sa poradili so statikom. Neodborné zásahy vedú k narušenie statiky celého domu.
Pozrite sa na konkrétne príklady zmien.
1. Väčšia kúpeľňa
Frekventovaným problémom väčšiny bytov sú malé kúpeľne. Pri rekonštrukcii ju môžete zväčšiť o centimetre z chodby alebo spojiť s wc. Poslednou možnosťou je uskromnenie sa s menšou kuchyňou. Je na vás, ktorý spôsob zvolíte.
Plánujete kúpeľňu presúvať do najmenšej izby v byte?
Tento krok vopred zvážte. Ide o náročnú zmenu, ktorá pri rekonštrukcii dokáže narobiť poriadne problémy. Vyriešiť by ste mali hlavne:
- prívod vody sa nedá zasekať do steny
- skládka podlahy neumožňuje viesť odpad
2. Prepojenie obývačky a kuchyne
Dnes sú moderné otvorené a prepojené priestory. Najčastejšie sa spája kuchyňa s obývačkou, popr. aj jedálňou, ktoré sú delené len opticky. Miestnosti tak vyzerajú na oko väčšie.
Ak túžite po svetlom priestrannom interiéri, toto riešenie bude pre vás ideálne. V niektorých bytoch stačí odstrániť len jednu priečku a vysnívaná kuchyňa je na svete.
Na aký problém by ste sa mali pripraviť?
Orientácia bytu. Často je kuchyňa orientovaná do dvora a oddychovaná časť bytu smeruje k rušnej ulici. Pri opačnom usporadúvaní si dajte pozor na zmenu miestností vzhľadom k susedom.
3. Samostatný šatník
Premyslený úložný priestor celého bytu umožňuje zachovávať dostatočnú priestrannosť. Samostatný šatník je možné vytvoriť vo veľkej predsieni, v ktorej sa nachádzajú staré vstavané skrine.
Nad šatníkom je možné uvažovať aj v rámci veľkých spální.
Na záver
K rekonštrukciám patria aj zmeny kanalizácie, rozvodov vody či spôsoby vykurovania, preto sa na tento dlhý proces pripravte. Nezabúdajte na svoju povinnosť oznamovať akékoľvek zásahy do bytu na príslušnom stavebnom úrade.