Ako si zariadiť smart domácnosť?
5 4 hodnotení

Kým kedysi bol pojem inteligencia výsostne pripisovaný iba ľuďom, dnes už to ani zďaleka neplatí. Čoraz častejšie sa stretávame s inteligentnými telefónmi, televíziami, hodinkami a najnovšie môže byť inteligentná už aj vaša domácnosť.

Čo to ale inteligentná domácnosť, nazývaná aj smart home, vlastne je?

Smart home možno definovať ako prepojený, automatizovaný systém, ktorý spravuje bezpečnosť a pohodlie domova pomocou inteligentných technológií, ako napr. chytré zásuvky, žiarovky či spínače.

A čo to znamená pre vás?

Ráno sa budíte pri pomaly rozsvecujúcom sa svetle. Z práce sa vraciate do príjemne vytopeného bytu. Večerné dohady o tom, kto pôjde vypnúť svetlo, keď už ležíte v posteli, sú pri smart domácnosti taktiež minulosťou.

Inteligentná domácnosť a jej výhody

Chytrá domácnosť bola zriadená na to, aby spoľahlivo slúžila používateľovi. A nielen to. Pozrite si benefity, ktoré ponúka.

Šetrenie energií

Úspora na energiách vďaka automatickému zapnutiu či vypnutiu kúrenia a klimatizácie, znamená pre vás ako spotrebiteľa šetrenie vašich peňazí. A to predsa nikdy nie je na škodu.

Bezpečnosť

Všetci chceme mať bezpečný domov. Inteligentná domácnosť sa pomocou špeciálnych senzorov postará o zabezpečenie proti požiaru či vytopeniu a domov ochráni aj pred nekalými
zámermi zlodejov.

Komfort

Predstava o ovládaní domova na diaľku mohla pred pár rokmi vyznieť ako fikcia zo sci-fi filmu, no dnes je už realitou. Pred odchodom z domu ste žehlili košeľu a cestou do práce ste si spomenuli, že ste nevypli žehličku? Stačí zakódovať byť a vypne sa i zástrčka, v ktorej ste ponechali žehličku.

Jednoduchosť

Jednoduchosť spočíva v jednak intuitívnom ovládaní, ale aj v samotnom fakte, že inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, ako sekanie či vŕtanie.

Ako vybudovať smart home?

To, že chytrá domácnosť nevyžaduje stavebné úpravy sme už načrtli. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa aj vaša domácnosť môže stať chytrou.

Vytvorenie inteligentnej domácnosti môžete vziať do vlastných rúk alebo dať prednosť hotovému balíku. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, premyslite si, či vám postačí jednoúčelový rad alebo si chcete vytvoriť komplexný smart home, na čo je vhodná centrálna jednotka.

Jednoúčelové zostavy sú ideálne vtedy, ak neplánujete vytvoriť komplexnú chytrú domácnosť alebo, ako už napovedá aj samotný názov, máte záujem len o ovládanie jednej jej časti. Plusom je prijateľná cena a nenáročnosť inštalácie. Ako mínus vidíme nemožnosť prepojenia viacerých zostáv medzi sebou a obmedzenia v možnosti rozšírenia.

Centrálna jednotka funguje na otvorených protokoloch, vďaka ktorým je kompatibilná s rôznymi zariadeniami od rozličných výrobcov. Umožňuje teda vybudovanie rozsiahlej chytrej domácnosti.

Ak stavíte na istotu a dáte prednosť hotovému balíku, môžete sa rozhodnúť pre:

ZEON Smart Domov – Srdcom tohto balíka je riadiaca jednotka, doplnená o prídavné zariadenia a senzory. Tie medzi sebou navzájom komunikujú a spolupracujú i s aplikáciou smartfónu. Výsledkom je prehľad o spotrebe energií či ovládanie domova na diaľku. Na výber máte z balíkov pre bezpečnosť, úsporu, zábavu či kompletný balík.

Innogy – Spoločnosť prichádza s inovatívnym riešením v podobe energetického poradenstva. Na jeho konci stojí plán zefektívnenia chodu domácnosti, ktorého súčasťou môže byť navrhnutie úsporného vykurovania, ochrana pred požiarom či zdravé a optimálne osvetlenie. Všetky tieto, pre vašu domácnosť, prospešné úkony sú zabezpečované pomocou špeciálnych produktov, ako napr. šetriace žiarovky či úsporná sprcha.

Magenta SmartHome – Operátor Telekom ponúka balík, s ktorým získate prehľad o svojej domácnosti aj vtedy, keď práve nie ste doma. Postará sa o bezpečie, zaistí pohodlie a zefektívni spotrebu energií. Základ tvorí balík obsahujúci Smart home centrálu a pohybový dverový senzor. K nemu si môžete dokúpiť napr. dymový či vodný senzor a vyskladať inteligentný komplex.

Chytrá domácnosť môže byť pre mnohých ešte aj v dnešnej dobe akýsi nadštandard. Nájdu sa však aj takí, pre ktorých je inteligentná domácnosť vymoženosť uľahčujúca každodenný život. A to jej rozhodne nemožno uprieť.

Zdieľajte tento článok

Ako si zariadiť bývanie vo vidieckom štýle?

Ako si zariadiť bývanie vo vidieckom štýle?
4.5 6 hodnotení

Túžite preniesť do svojho bytu či domu kúsok nevšednosti a sofistikovanosti?

Potom je pre vás vidiecky štýl bývania ako stvorený.

Charakterizujú ho totiž maličkosti, prírodné materiály, nekonečné možnosti výberu dekorácií, ale čo je najdôležitejšie: bývanie v tomto štýle sa prenesie aj do vašich vzťahov a všade navôkol budete cítiť teplo domova a harmónie.

Ako dostať vidiecky štýl do vašich izieb? Poďme sa na to pozrieť!

Preneste sa do Európy aj Ameriky

Zariadiť si interiér vo vidieckom duchu sa môže zdať na prvý pohľad celkom jednoduché. Vedeli ste však, že aj v rámci tohto štýlu máte na výber rôzne tipy na to, ako má takýto dom vyzerať?

Americký vidiecky štýl
Americký vidiecky štýl

Vidieckych štýlov môže byť niekoľko. Patrí sem americký, anglický, škandinávsky, francúzsky, taliansky, španielsky, ale aj slovenský vidiek. Vo svojom bývaní sa tak môžete skutočne preniesť do akéhokoľvek miesta, ktoré máte radi.

Anglický vidiecky štýl
Anglický vidiecky štýl

Čo tieto štýly charakterizuje?

Vidiecky štýl je o funkčnosti, ale aj štýlovosti

Ak túžite po interiéri v americkom vidieckom štýle, inšpirovať sa môžete starými farmárskymi usadlosťami. Na rozdiel od francúzskeho štýlu je charakteristický tým, že všetko v jeho interiéri je funkčne využité.

V tomto duchu by v interiéri teda nemali byť výlučne štýlové prvky, ale všetko v týchto izbách sa má aj skutočne využívať. A tak aj keď sa to nezdá, americký vidiecky štýl je charakteristický jednoduchosťou. Tu teda musíte zabudnúť na detaily, a nakúpiť skutočne iba to, čo využijete.

Ak pre vás bývanie znamená elegantnosť a útulnosť, potom je pre vás anglický vidiecky štýl ako stvorený. Aj keď by ste ho mali kombinovať pomocou rôznych historických období, ten súčasný moderný anglický vidiek vás môže osloviť.

V rámci farebnosti sa tu môžete doslova vyblázniť, a použiť môžete aj také šialené farby, akou je horčicová či vínovočervená. Vhodné sú aj vzory, baldachýny, volány a vytvorenie mierneho luxusu v podobe čipiek, kvetinových vzorov, krčahov a sôch.

Jednoduchosť verzus romantika

Americký vidiek, to je funkčnosť. Anglický je zas eleganciou, škandinávsky – to je minimalizmus a jednoduchosť.

Jednu vec má však s americkým štýlom spoločnú. Tou je práve funkčnosť.

No v rámci bývania je škandinávsky štýl ešte čistejší a priezračnejší. Charakterizujú ho prírodné farby a materiály, dostatok svetla, a nábytok je typický čistými líniami a zaoblenými tvarmi. Pokiaľ milujete minimalizmus, škandinávsky vidiecky štýl je pre vás ako stvorený. Poďme však preč zo škandinávskeho vidieka do celkom odlišného sveta.

Škandinávsky vidiecky štýl
Škandinávsky vidiecky štýl

Francúzsky vidiecky štýl vám otvára nekonečné spektrum možností. Môžete ho totiž poňať ako Parížania alebo sa inšpirovať Provensálskom. Vidieku je bližší skôr ten druhý aspekt, a tak sa pripravte na veľkú dávku romantiky.

Takýto je totiž Provensálsky vidiecky štýl. Vyberajte tu teda výlučne zdobený nábytok, prvky a doplnky krehkého vzhľadu. Pastelové a perleťové odtiene si u vás na stenách určite nájdu svoje miesto a aj vďaka nim môže mať akýkoľvek priestor aj jemný rustikálny nádych.

Provensálsky vidiecky štýl
Provensálsky vidiecky štýl

Milovníci doplnkov sa tu určite vybláznia, keďže tento štýl je pre to ako stvorený. Pozor však na prezdobenosť, aj príliš veľa levandule a dekorácií môže pôsobiť rušivo.

Po taliansky či po španielsky?

Posledné dva európske vidiecke štýly.

Čím vás oslovia?

Ich vlastnosti sú celkom zrozumiteľné, a najkrajšie vidiecke príklady bývania v týchto krajinách ponúkajú jednoznačne obrovské vily. Ako by malo vyzerať bývanie v tomto duchu?

španielsky vidiecky štýl
Španielsky vidiecky štýl
Taliansky vidiecky štýl
Taliansky vidiecky štýl

Priestor by sa mal niesť v starovekom duchu panstva a pokojne sa kombinuje práve s modernejšími prvkami nábytku. Nuž a čerešničkou hlavne na talianskom vidieku, je nespočetné množstvo terás. Vám bude určite stačiť jedna, no pokojne v temperamentnom duchu, ako sa na Talianov patrí so štipkou dlhých večerov.

Vidiecky štýl na Slovensku

Pamätáte si, ako žili kedysi vaši starí rodičia?

Inšpiráciou môže byť napríklad skanzen. Aj keď sa dnes už určite takto nebýva, niečo zo slovenského vidieckeho štýlu si určite obľúbite.

slovenský vidiecky štýl
Slovenský vidiecky štýl

Príkladom môže byť drevo, pec, masívny stôl, stoličky, rôzne prvky a doplnky v ľudovom štýle a v poslednej dobe obľúbená modrotlač, ktorá má svoje miesto aj v interiérovom dizajne. Slovenský vidiek môže byť naozaj krásnou bodkou za prehliadkou jednotlivých vidieckych štýlov.

Teraz sa však poďte pozrieť na to, ako by mali vyzerať konkrétne izby.

Kráľovná kuchyňa

Trávime v nej najviac času. Nesú sa ňou rôzne vône a zaujímavá atmosféra spoločenstva. V každom dome a byte je jednoducho kráľovnou a do žiadnej inej izby v dome sa nehodí viac ako práve do kuchyne. Tá vidiecka miluje bielu farbu, rustikálne, priam až zberateľské kúsky v podobe nábytku či stoličiek.

vidiecka kuchyňa
Vidiecka kuchyňa

Pokúste sa aj o inovatívne zapojenie spotrebičov do tohto štýlu, aby tak mohlo všetko spolu ladiť a zároveň priniesť teplý a celkovo príjemný dojem, ktorý má z tohto miesta skutočne sálať. Nezabudnite na to, že tento štýl nenesie so sebou výlučne prívlastok staromódny.

Vyhrať sa tu môžete s rôznymi materiálmi a kombináciami. Aj tu sa môžete rozhodnúť len pre funkčnosť a jednoduchosť, alebo práve naopak, pre Provensálsko a detaily. Rozhodnutie je teda na vás.

Spoločenstvo obývačky

Táto miestnosť v dome má priam privolávať všetkých jej členov k tomu, aby sa mohli spolu stretnúť.

Vedeli ste, že aj tu môžete s pomocou dobrého dizajnéra vytvoriť pokojne mix vidieckych štýlov?

obývačka vo vidieckom štýleNebojte sa v tomto priestore staviť na starodávne aj moderné prvky, na rustikálne dekorácie, ale aj kopec svetla, jednoduchosti alebo doplnkov. Príkladom vidieckej obývačky môže byť aj biela pohovka so vzorovanými vankúšmi. Z odtieňov tu môžete staviť na striedme biele, sivé staroružové a bledomodré odtiene.

Aj tu sa držte prírodných látok, dreva, kovu či číreho skla. A voľte doplnky a dekorácie z týchto materiálov. Predstavte si svoje teplo domova so štýlom, ktorý je vám najbližšie, a ihneď budete vedieť, v akom duchu sa bude niesť vaša obývačka.

Spánok vo vidieckej spálni

Určite nezabudnuteľný.

Musíte si ho však takým vytvoriť. Spí sa nám dobre aj vďaka tomu, že máme svoje miesto, kde sa cítime dobre, a tak práve spálňa vo vidieckom štýle môže evokovať všetko príjemné, čo sa nám so spaním spája.

Viete, v čom je vidiecka spálňa iná ako ostatné? Jednoduchým a efektívnejším priestorom. Takéto spálne chcú iba byť. Ako im to umožniť?

spálňa vo vidieckom štýle
Spálňa vo vidieckom štýle

Vytvorte si javisko.

Urobte si dokonalý strop a steny, ktoré spôsobia, že žiadna miestnosť v dome už nebude tak útulná. Môže to byť drevo, borovicové dosky, steny s neutrálnymi farbami.

Dajte si záležať aj na tom všetkom, čo vidíte, keď si ľahnete do postele. Okrem javiska sú druhými najdôležitejšími prvkami v spálni veci, ktoré máte na dosah ruky. Sú to zdedené objekty, staré skrine, zvetrané kufre a šatníky a začnite kombinovať. Môžete im dať aj nový nádych prostredníctvom patinovania.

Dajte starým veciam druhú šancu, nové využitie, a zároveň život. Z vašej spálne tak vytvoríte jeden príbeh.

Vidiecky štýl sa môže objaviť v akejkoľvek vašej izbe, na rôznych doplnkoch a veciach. Zamilujete si ho, a nebudete ani vedieť ako. Vidiecky štýl je totiž synonymom rodiny, útulnosti, pokoja a príjemnej atmosféry.

Foto: pinterest.com

Zdieľajte tento článok