Ako si zariadiť inteligentnú smart domácnosť u vás doma?

shutterstock
Ako si zariadiť inteligentnú smart domácnosť u vás doma?
4.6 5 hodnotení

Čo to ale inteligentná domácnosť, nazývaná aj smart home, vlastne je?

Smart domácnosť možno definovať ako prepojený, automatizovaný systém, ktorý spravuje bezpečnosť a pohodlie domova pomocou inteligentných technológií, ako napr. chytré zásuvky, žiarovky či spínače.

A čo to znamená pre vás?

Ráno sa budíte pri pomaly rozsvecujúcom sa svetle. Z práce sa vraciate do príjemne vytopeného bytu. Večerné dohady o tom, kto pôjde vypnúť svetlo, keď už ležíte v posteli, sú pri smart domácnosti taktiež minulosťou.

Inteligentná, smart domácnosť a jej výhody

Chytrá domácnosť bola zriadená na to, aby spoľahlivo slúžila používateľovi. A nielen to. Pozrite si benefity, ktoré ponúka.

Šetrenie energií

Úspora na energiách vďaka automatickému zapnutiu či vypnutiu kúrenia a klimatizácie, znamená pre vás ako spotrebiteľa šetrenie vašich peňazí. A to predsa nikdy nie je na škodu.

Bezpečnosť

Všetci chceme mať bezpečný domov. Inteligentná domácnosť sa pomocou špeciálnych senzorov postará o zabezpečenie proti požiaru či vytopeniu a domov ochráni aj pred nekalými
zámermi zlodejov.

Komfort

Predstava o ovládaní domova na diaľku mohla pred pár rokmi vyznieť ako fikcia zo sci-fi filmu, no dnes je už realitou. Pred odchodom z domu ste žehlili košeľu a cestou do práce ste si spomenuli, že ste nevypli žehličku? Stačí zakódovať byť a vypne sa i zástrčka, v ktorej ste ponechali žehličku.

Jednoduchosť

Jednoduchosť spočíva v jednak intuitívnom ovládaní, ale aj v samotnom fakte, že inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, ako sekanie či vŕtanie.

Ako vybudovať smart domácnosť?

To, že chytrá domácnosť nevyžaduje stavebné úpravy sme už načrtli. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa aj vaša domácnosť môže stať chytrou.

Vytvorenie inteligentnej domácnosti môžete vziať do vlastných rúk alebo dať prednosť hotovému balíku. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, premyslite si, či vám postačí jednoúčelový rad alebo si chcete vytvoriť komplexný smart home, na čo je vhodná centrálna jednotka.

Jednoúčelové zostavy sú ideálne vtedy, ak neplánujete vytvoriť komplexnú chytrú domácnosť alebo, ako už napovedá aj samotný názov, máte záujem len o ovládanie jednej jej časti. Plusom je prijateľná cena a nenáročnosť inštalácie. Ako mínus vidíme nemožnosť prepojenia viacerých zostáv medzi sebou a obmedzenia v možnosti rozšírenia.

Centrálna jednotka funguje na otvorených protokoloch, vďaka ktorým je kompatibilná s rôznymi zariadeniami od rozličných výrobcov. Umožňuje teda vybudovanie rozsiahlej chytrej domácnosti.

Ak stavíte na istotu a dáte prednosť hotovému balíku, môžete sa rozhodnúť pre:

ZEON Smart Domov – Srdcom tohto balíka je riadiaca jednotka, doplnená o prídavné zariadenia a senzory. Tie medzi sebou navzájom komunikujú a spolupracujú i s aplikáciou smartfónu. Výsledkom je prehľad o spotrebe energií či ovládanie domova na diaľku. Na výber máte z balíkov pre bezpečnosť, úsporu, zábavu či kompletný balík.

Innogy – Spoločnosť prichádza s inovatívnym riešením v podobe energetického poradenstva. Na jeho konci stojí plán zefektívnenia chodu domácnosti, ktorého súčasťou môže byť navrhnutie úsporného vykurovania, ochrana pred požiarom či zdravé a optimálne osvetlenie. Všetky tieto, pre vašu domácnosť, prospešné úkony sú zabezpečované pomocou špeciálnych produktov, ako napr. šetriace žiarovky či úsporná sprcha.

Magenta SmartHome – Operátor Telekom ponúka balík, s ktorým získate prehľad o svojej domácnosti aj vtedy, keď práve nie ste doma. Postará sa o bezpečie, zaistí pohodlie a zefektívni spotrebu energií. Základ tvorí balík obsahujúci Smart home centrálu a pohybový dverový senzor. K nemu si môžete dokúpiť napr. dymový či vodný senzor a vyskladať inteligentný komplex.

Chytrá domácnosť môže byť pre mnohých ešte aj v dnešnej dobe akýsi nadštandard. Nájdu sa však aj takí, pre ktorých je inteligentná domácnosť vymoženosť uľahčujúca každodenný život. A to jej rozhodne nemožno uprieť.

Aký veľký rozpočet budete potrebovať na zariadenie vášho bývania. Aspoň na začiatok

Aký veľký rozpočet budete potrebovať na zariadenie vášho bývania. Aspoň na začiatok
4.7 9 hodnotení

Pri zariaďovaní domu či bytu sa riadime nielen tým, čo sa nám páči, ale aj našimi finančnými možnosťami. O tom, aký rozpočet na zariadenie bytu je pre vás vhodný a ako si rozpočet zostaviť, vám poradíme v článku.

Koľko stojí zariadenie jednotlivých miestností

Otázka, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať, nie je jednoduchá. V stanovení finančného rozpočtu vám pomôže, ak si určíte, koľko peňazí vás budú stáť jednotlivé miestnosti. Nech už je váš rozpočet na zariadenie bytu akýkoľvek, je viac ako pravdepodobné, že nakoniec zistíte, že vám peniaze aj tak nepostačujú. Pozrite sa, koľko percent z celkovej ceny na zariadenie bytu približne zhltne tá, ktorá miestnosť.

Kuchyňa – 37 %

Zariadenie kuchyne patrí k najdrahším, keďže kuchynské spotrebiče nepatria k lacným záležitostiam. Celkové zariadenie kuchyne vrátane spotrebičov, kuchynskej linky a ostatného nábytku sa môže bez problémov vyšplhať nad sumu 5 000 €.

kuchyňa

Obývačka – 23 %

Obývačka, ktorá je často prepojená s kuchyňou, tvorí srdce bývania. Preto si zvyčajne na nej dávame záležať a chceme, aby na hostí zapôsobila.

Spálňa – 15 %

Takmer tretinu života prespíme, a tak sa rozhodne oplatí investovať do kvalitnej postele s vhodným matracom. Aj to je dôvod, pre ktorý minieme na zariadenie spálne takúto časť rozpočtu.

Kúpeľňa – 12 %

Sprcha a kúpeľ sú pre mnohých z nás príjemnými chvíľkami relaxu a dokážu nás zregenerovať. No a keďže si chceme chvíle vo vani užiť, do kúpeľne sa oplatí investovať.

Detská izba – 9 %

Možno ste už dostali rady o tom, aby ste si zakúpili nábytok, ktorý s deťmi bude rásť. Avšak, ani takýto rastúci nábytok neodolá zubu času.

Ostatné – 4 %

Ak dokážete udržať svoju fantáziu a tvorivosť na uzde, pri zariaďovaní ostatných miestností môžete celkom slušne ušetriť. A zistíte, že vlastne vôbec nič nestalo.

5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu

Zariadenie bytu a cena, ktorú ste ochotní zaň zaplatiť, nemusí byť vysoká. Stačí sa riadiť niekoľkými tipmi, ktoré vám poradia, ako ušetriť. Ak nemáte určené, aký rozpočet na zariadenie bytu ste ochotný minúť, v prvom rade si určite to. Následne viete, v akom rozmedzí sa môžete pohybovať. Tu je 5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu:

Použite to, čo už máte

Recyklovanie doplnkov, ktoré doma máte, je nepochybne účinným spôsobom šetrenia pri zariaďovaní bytu. Nájdite v starých doplnkoch niečo nové, buďte tvorivý a vdýchnite im nový život. Niekedy stačí naozaj málo, napríklad pretrieť kus nábytku inou farbou alebo zmeniť čalúnenie na gauči, a efekt je prekvapivý.

Kúpte nábytok bez finálneho náteru

Ak chcete investovať do kvalitného nábytku, môžete niečo ušetriť kúpou takých kúskov, ktoré nemajú napríklad finálny náter alebo nie sú nalakované či ošetrené. Máte tak jednak istotu, že sa pod nátermi neskrývajú žiadne kazy, a na druhej strane, môžete si zvoliť presne takú farbu, aká vám vyhovuje.

Kúpte si kúsky z druhej ruky

Ušetriť môžete kúpou nábytku v bazároch či cez internet. Vyžaduje to síce viac času a veľa hľadania, no niekedy natrafíte na skutočne originálne a zaujímavé kúsky, ktoré potrebujú možno len nový náter či nalakovať.

Nezariaďujte všetky izby naraz

Jednou z najčastejších chýb je snaha zariadiť celý byt na jedenkrát. Môžete sa totiž ocitnúť v situácii, keď budete chcieť zmeniť všetko a všade, a to, logicky, bude stáť viac ako postupné prerábanie a zariaďovanie. Určite si priority a podľa nich sa pustite do zariaďovania vášho bytu. Prirority vám rozhodne pomôžu v tom, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať.

Oslovte študenta interiérového dizajnu

Bytoví dizajnéri zvyčajne nie sú lacná záležitosť. Ak teda chcete ohľadom zariadenia vášho bytu poradiť, skúste osloviť študenta. Ten vám môže pomôcť a nezaplatíte mu tak veľa ako profesionálovi. Samozrejme, že predtým, ako študentovi zaplatíte, sa dohodnite s ním na presných podmienkach vašej spolupráce.