Agent kupujúceho je služba realitky, ktorá hľadá byt podľa vašich predstáv

predajca s klientami
shutterstock

Ak ste práve v procese kúpy nového domu, či bytu, už určite viete, že to nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Týždne až mesiace, ktoré trávite na internete vyhľadávaním vysnívanej nehnuteľnosti, sú v podstate ešte tým príjemnejším zlodejom vášho času. Keď už však dôjde na obhliadky, tu si začnete uvedomovať, že netreba veriť všetkému, čo je v inzerátoch uvedené.

A tak jedna obhliadka strieda druhú, frustrácia narastá a vy sa ocitáte v blúdnom kruhu kúpy nehnuteľnosti.

Úprimne povedané stojí to veľa vášho osobného času a výsledok vami investovaného času je stále v nedohľadne.

Či už ste nastúpili na túto vyčerpávajúcu cestu za hľadaním vášho domova alebo iba o tom uvažujete, máme pre vás spôsob, ako si pri výbere a kúpe nehnuteľnosti zachovať zdravý rozum a ušetriť nielen vašu peňaženku, ale aj váš čas.

Predstavte si, že by existoval človek, ktorý by poznal potreby vás a vašej rodiny, navyše by sa vyznal v odbore realitného trhu, mal dokonalý nadhľad a dokonca vedel zjednávať výslednú cenu vo váš prospech.

Áno naozaj existuje. Agent kupujúceho. Zoznámte sa.

Agent kupujúceho: Analýza potrieb a stanovenie kritérií

Agent kupujúceho je profesionálny lokálny expert na reality a jeho úlohou je zastupovať vaše záujmy a potreby.

Pri spolupráci s agentom kupujúceho je najdôležitejšie poznať vaše záujmy, potreby ako aj potreby vašej rodiny. Ak v tomto momente dôjde k “napojeniu” sa na vašu vlnovú dĺžku, máte vyhraté.

Agent vám predstaví všetky dostupné možnosti, takže vám zreálni aktuálnu situáciu na trhu nehnuteľností a prispôsobí ju vašim požiadavkám. Okrem vašich požiadaviek agent vychádza aj z informácií o histórii vášho bývania, aby mal prehľad o vašich záujmoch.

Na základe analýzy vašich potrieb bude agent samostatný a vy si tak môžete sústrediť svoj čas na iné oblasti záujmu.

V tejto fáze je veľmi vhodné prejednať aj výšku odmeny pre agenta. Podľa vzoru vyspelých štátov, kde je pozícia agenta kupujúceho už etablovaná na trhu dlhodobo, sa odmena pohybuje väčšinou percentuálne, v rovnakej výške ako pri predaji.

Považujte za vybavené

Agent sa vžije do vašich potrieb a môže začať vyhľadávať ponuky, ktoré zodpovedajú spoločne nastaveným kritériám. Naplánuje a absolvuje všetky obhliadky vybraných nehnuteľností, čím vám ušetrí nielen množstvo času, no dokáže ich aj odborne zhodnotiť.

Po konečnej analýze vás agent pozve na pár spoločných obhliadok, kde vám agent vysvetlí konkrétne výhody a nevýhody danej nehnuteľnosti a pomôže vám rozhodnúť sa pre tú správnu.

Tu však jeho práca zďaleka nekončí.

Následne s vami konzultuje všetky výhody a nevýhody vybraných nehnuteľností, čím vám dáva do celej problematiky odborný náhľad a upozorní vás na pozitívne aj negatívne detaily, ktoré by ste si zrejme ani nevšimli.

Agent preskúma všetky technické a právne dokumenty za vás, kontroluje zmluvy a dohody, komunikuje s bankou a hypotekárnym špecialistom a v konečnom dôsledku vyjednáva čo najnižšiu cenu.

Dostanete tak nielen realitné poradenstvo, agent vám pomáha v technickej, právnej a finančnej oblasti. Má veľmi dobrý psychologický tréning a tým dokáže odolať tlaku predajcov pri obhliadkach a viesť s nimi odbornú realitnú debatu.

Pravdepodobne sa jedná o vašu najväčšiu životnú investíciu a preto je vhodné si nájsť spoľahlivého odborného partnera po vašom boku. Váša vysnívaná nehnuteľnosť, menom domov je na dosah. Za krátky čas dokážete s agentom kupujúceho zvládnuť všetky nástrahy realitného trhu.

Apartmán, ateliér alebo štúdio namiesto bytu? Ukážeme vám, kde je háčik

shutterstock

Súčasťou mnohých novostavieb v dnešnej dobe už nie sú iba byty, ale často aj apartmány, ateliéry, mezonety, štúdiá či lofty. Všetky tieto, pre bežných ľudí ešte relatívne nové pojmy, k nám prišli spolu s príchodom developerov zo zahraničia. Viete posúdiť apartmán vs byt?

A čo všetko sa za nimi skrýva?

Apartmán vs byt

Ak si práve hľadáte nové bývanie, môže sa ľahko stať to, že namiesto kúpy bytu budete uvažovať nad kúpou apartmánu. Aj keď vás maklér zrejme bude presviedčať, že apartmán je v podstate to isté čo byt, nie je to tak.

Poďme sa teda pozrieť na hlavné rozdiely.

Čo je byt?

Byt je definovaný ako obytná plocha väčšia ako 16 m², pričom najmenšia izba nesmie mať menšie rozmery ako 8 m². Je určený na trvalé bývanie. Podmienkou je dodržanie svetlotechnickej normy, podľa ktorej musí byť najmenej 1/3 plochy bytu presvetlená denným svetlom aspoň 90 minút denne.

Čo je apartmán?

Apartmán je definovaný ako nebytový priestor. A prečo nebytový? Jednoducho povedané preto, že nespĺňa normy požadované pri bytových jednotkách. Nevyžadujú sa presné rozmery, ani splnenie svetlotechnickej normy, čím sú primárne vhodné na sezónne ubytovanie. To ale nie je podmienkou.

3 dôvody, prečo developeri ponúkajú apartmány

  1. Najčastejší dôvod, pre ktorý developerom neostáva nič iné, ako označiť priestor pojmom apartmán a následne ho takto ponúkať, je nesplnenie svetelných požiadaviek.
  2. Ďalšou príčinou je aj skutočnosť, že územný plán vyžaduje dosiahnutie určitého pomeru medzi bytovými a nebytovými priestormi. Pre developerov je výhodnejšie predávať nebytové priestory ako apartmány, než ich prenajímať na kancelárske účely.
  3. Apartmány sú u nás skôr považované za službu, ako za bývanie. To pre developera automaticky znamená nižší počet parkovacích miest, ktoré musí zaobstarať.

Apartmán vs byt: výhody

Najväčšou výhodou apartmánu oproti bytu je jeho nižšia cena, a to aj pri rovnakej výmere. Apartmán tak pre vás môže byť vhodnou voľbou v prípade, že kupujete vaše prvé bývanie a nemáte peniaze nazvyš.

Kým menej preslnený priestor môže pre niekoho znamenať mínus, nájdu sa aj takí, ktorí dajú prednosť apartmánu pred bytom práve z tohto dôvodu.

Apartmán môže byť aj skvelá investícia. Keďže je vnímaný ako nebytový priestor, je možné v ňom zriadiť aj sídlo spoločnosti. Pri kúpe apartmánu si tak môžete uplatniť odpočet DPH.

Apartmán vs byt: nevýhody

Za mínus môže byť považované už vyššie spomenuté nedostatočné preslnenie priestoru. Taktiež sa vám nemusí pozdávať fakt, že apartmán spadá podľa územného plánu do nebytových priestorov.

Môžem si v apartmáne nahlásiť trvalý pobyt?

Odpoveď na túto otázku zaujíma mnohých. Kým kedysi to bol problém, dnes si môžete nahlásiť trvalý pobyt aj v apartmáne. Do katastra sa totiž zapisuje ako byt, teda vec určená na bývanie.

Schváli mi banka hypotéku?

Ani schválenie hypotéky nemusí byť také ťažké. Dôležité slovo bude mať znalecký posudok. Napríklad, ak uvažujete o apartmáne, ktorý spĺňa bytové parametre, no status „apartmán“ má len kvôli územnému plánu, hypotéku vám banka s najväčšou pravdepodobnosťou schváli.

Vo svete realít sa v poslednej dobe môžete stretnúť nielen s apartmánom, ale i s ateliérom, štúdiom, mezonetom či loftom, aj keď ich výskyt zatiaľ nie je až tak rozšírený. A čo vlastne predstavujú?

Ateliér

Na mysli nemáme fotografický ateliér, ale byt, ktorý dostal nálepku nebytový priestor. Dôvodov môže byť viac, ako napríklad nesplnenie limitov prístupu denného svetla, či nesplnenie hygienických alebo hlukových noriem.

Štúdio

Štúdio, veľakrát nazývané aj “staromládenecký” byt, väčšinou pozostáva z jednej izby, ktorá slúži ako všetko v jednom. Jeho rozloha je zvyčajne medzi 45-50 m².

Mezonet

Mezonety najčastejšie vznikajú pri rekonštrukcii, za účelom využitia podkrovia. Nachádzajú sa tak na najvyšších podlažiach a ponúkajú nádherný výhľad na okolie. Atraktívne sú najmä pre mladú generáciu.

mezonet
shutterstock

Loft

Loft možno označiť aj za luxusnejší, viacúrovňový spôsob bývania. Ide o veľký otvorený priestor okolo 100 m², s vysokými stropmi. Kým slovenská norma stanovuje výšku miestností v byte na 2,5 m, u loftov to neplatí.

loft
shutterstock

Ak teda uvažujete nad kúpou niektorého z vyššie uvedených priestorov na bývanie, nie je potrebné obávať sa. Vždy sa vopred informujte, zvážte pre a proti a nebojte sa pýtať ani realitnej kancelárie či banky, ktorá vám poradí v otázke financovania.