Apartmán, ateliér alebo štúdio namiesto bytu? Ukážeme vám, kde je háčik

shutterstock

Súčasťou mnohých novostavieb v dnešnej dobe už nie sú iba byty, ale často aj apartmány, ateliéry, mezonety, štúdiá či lofty. Všetky tieto, pre bežných ľudí ešte relatívne nové pojmy, k nám prišli spolu s príchodom developerov zo zahraničia. Viete posúdiť apartmán vs byt?

A čo všetko sa za nimi skrýva?

Apartmán vs byt

Ak si práve hľadáte nové bývanie, môže sa ľahko stať to, že namiesto kúpy bytu budete uvažovať nad kúpou apartmánu. Aj keď vás maklér zrejme bude presviedčať, že apartmán je v podstate to isté čo byt, nie je to tak.

Poďme sa teda pozrieť na hlavné rozdiely.

Čo je byt?

Byt je definovaný ako obytná plocha väčšia ako 16 m², pričom najmenšia izba nesmie mať menšie rozmery ako 8 m². Je určený na trvalé bývanie. Podmienkou je dodržanie svetlotechnickej normy, podľa ktorej musí byť najmenej 1/3 plochy bytu presvetlená denným svetlom aspoň 90 minút denne.

Čo je apartmán?

Apartmán je definovaný ako nebytový priestor. A prečo nebytový? Jednoducho povedané preto, že nespĺňa normy požadované pri bytových jednotkách. Nevyžadujú sa presné rozmery, ani splnenie svetlotechnickej normy, čím sú primárne vhodné na sezónne ubytovanie. To ale nie je podmienkou.

3 dôvody, prečo developeri ponúkajú apartmány

  1. Najčastejší dôvod, pre ktorý developerom neostáva nič iné, ako označiť priestor pojmom apartmán a následne ho takto ponúkať, je nesplnenie svetelných požiadaviek.
  2. Ďalšou príčinou je aj skutočnosť, že územný plán vyžaduje dosiahnutie určitého pomeru medzi bytovými a nebytovými priestormi. Pre developerov je výhodnejšie predávať nebytové priestory ako apartmány, než ich prenajímať na kancelárske účely.
  3. Apartmány sú u nás skôr považované za službu, ako za bývanie. To pre developera automaticky znamená nižší počet parkovacích miest, ktoré musí zaobstarať.

Apartmán vs byt: výhody

Najväčšou výhodou apartmánu oproti bytu je jeho nižšia cena, a to aj pri rovnakej výmere. Apartmán tak pre vás môže byť vhodnou voľbou v prípade, že kupujete vaše prvé bývanie a nemáte peniaze nazvyš.

Kým menej preslnený priestor môže pre niekoho znamenať mínus, nájdu sa aj takí, ktorí dajú prednosť apartmánu pred bytom práve z tohto dôvodu.

Apartmán môže byť aj skvelá investícia. Keďže je vnímaný ako nebytový priestor, je možné v ňom zriadiť aj sídlo spoločnosti. Pri kúpe apartmánu si tak môžete uplatniť odpočet DPH.

Apartmán vs byt: nevýhody

Za mínus môže byť považované už vyššie spomenuté nedostatočné preslnenie priestoru. Taktiež sa vám nemusí pozdávať fakt, že apartmán spadá podľa územného plánu do nebytových priestorov.

Môžem si v apartmáne nahlásiť trvalý pobyt?

Odpoveď na túto otázku zaujíma mnohých. Kým kedysi to bol problém, dnes si môžete nahlásiť trvalý pobyt aj v apartmáne. Do katastra sa totiž zapisuje ako byt, teda vec určená na bývanie.

Schváli mi banka hypotéku?

Ani schválenie hypotéky nemusí byť také ťažké. Dôležité slovo bude mať znalecký posudok. Napríklad, ak uvažujete o apartmáne, ktorý spĺňa bytové parametre, no status „apartmán“ má len kvôli územnému plánu, hypotéku vám banka s najväčšou pravdepodobnosťou schváli.

Vo svete realít sa v poslednej dobe môžete stretnúť nielen s apartmánom, ale i s ateliérom, štúdiom, mezonetom či loftom, aj keď ich výskyt zatiaľ nie je až tak rozšírený. A čo vlastne predstavujú?

Ateliér

Na mysli nemáme fotografický ateliér, ale byt, ktorý dostal nálepku nebytový priestor. Dôvodov môže byť viac, ako napríklad nesplnenie limitov prístupu denného svetla, či nesplnenie hygienických alebo hlukových noriem.

Štúdio

Štúdio, veľakrát nazývané aj “staromládenecký” byt, väčšinou pozostáva z jednej izby, ktorá slúži ako všetko v jednom. Jeho rozloha je zvyčajne medzi 45-50 m².

Mezonet

Mezonety najčastejšie vznikajú pri rekonštrukcii, za účelom využitia podkrovia. Nachádzajú sa tak na najvyšších podlažiach a ponúkajú nádherný výhľad na okolie. Atraktívne sú najmä pre mladú generáciu.

mezonet
shutterstock

Loft

Loft možno označiť aj za luxusnejší, viacúrovňový spôsob bývania. Ide o veľký otvorený priestor okolo 100 m², s vysokými stropmi. Kým slovenská norma stanovuje výšku miestností v byte na 2,5 m, u loftov to neplatí.

loft
shutterstock

Ak teda uvažujete nad kúpou niektorého z vyššie uvedených priestorov na bývanie, nie je potrebné obávať sa. Vždy sa vopred informujte, zvážte pre a proti a nebojte sa pýtať ani realitnej kancelárie či banky, ktorá vám poradí v otázke financovania.

Ako postupovať pri kúpe novostavby

nový bytový developerský projekt
shutterstock

Kúpa novostavby láka mnohých Slovákov. Ako nové bývanie či investícia. Poradíme vám, čo by ste mali pri jej hľadaní a výbere vedieť.

Pôvodný stav, čiastočná či kompletná rekonštrukcia, alebo novostavba? Najdôležitejším rozhodnutím v procese hľadania nového bývanie je mať jasno o stave nehnuteľnosti. Vplýva na výšku vášho rozpočtu a samozrejme, v prípade financovania hypotékou, aj mesačné náklady na splácanie.

Ako spoznám novostavbu?

Podľa zákona za novostavbu považujeme nehnuteľnosť, ktorá je stará maximálne 5 rokov.

Ide o stavbu: bytový dom, komplex, dom, rekreačnú nehnuteľnosť, ktorá bola vybudovaná novými technológiami a z nových materiálov. Malo by ísť predovšetkým o nehnuteľnosť, ktorú kúpou už nemusíte nijak upravovať resp. opravovať. Maximálne zariadiť, ak je to potrebné a bývať.

Samozrejme, novostavby sa na trhu ponúkajú v rôznych prevedeniach ako je napríklad holobyt či holodom. V prípade ich kúpy budete musieť prejsť dokončovacími stavebnými prácami. Stále sa však budete pohybovať medzi novými stenami a na rovnej dlážke.

Možno ste si však pri predbežnom hľadaní na inzertných portáloch všimli, že za novostavby predávajúci označujú aj nehnuteľnosti, ktoré dosahujú vek okolo 10 rokov. Ide o rokmi zaužívaný názor a niektorým ho len ťažko vyvrátite, nakoľko kvalitná stavba sa môže javiť ako novopostavená aj po dlhšom období. A naopak “odfláknutá” skutočná novostavba ako stará do troch rokov. Bez ohľadu na vek alebo svetonázor realitného trhu, novostavba je určite správna voľba, po ktorej sa obzerajú kupujúci aj teraz.

Kúpa novostavby: strašiak číslo jedna

Mnohých pri kúpe novostavby odrádza cena. V momente kúpy je vyššia ako cena starších nehnuteľností v ponuke. Avšak pri pohľade na mesačné prevádzkové náklady, staršie nehnuteľnosti výšku sumy, ktorú za novostavbu zaplatíte, dorovnajú v horizonte niekoľkých rokov. Dokonca ju i prevýšia.

Nové postupy prinášajú aj riešenie pre energetické zabezpečenie nehnuteľnosti, ktoré je omnoho efektívnejšie ako v starých bytoch či domoch, a tak v novostavbe môžete mesačne platiť omnoho menej.

Developer, ktorý sa stará

Kvalita stavby zodpovedá kvalite materiálov a schopnostiam dodávateľov, ktorý sa na výstavbe novostavby podieľajú. Za ich výberom stojí developer, ktorý projekt realizuje a po dokončení ponúkne na trh. Na každej strane nájdeme tých lepších aj horších. Základom je správne ich odlíšiť.

Profesionálny developer či skupina tak ako vy nemá záujem o doťahovanie sa ohľadom zlej omietky, krivých stien či praskajúceho obkladu v kúpeľni. Bohužiaľ, nie vždy a všetci dokážeme rozoznať kvalitu stavby, nakoľko predsa len fungujeme v dobe, kedy sa veľmi ľahko nájdu špekulanti, ktorých motto znie: “Čo najviac ušetriť, rýchlo postaviť, predať a zarobiť.”

Developera prezradia jeho referencie a projekty. Poobzerajte sa po nich či už v teréne alebo pohľadajte na internete. Možno vám ľudia v diskusných fórach prezradia, či sa oplatila kúpa novostavby z ich portfólia. Pozrite si obchodný výpis spoločnosti cez ORSR alebo komplexný prehľad ich podnikateľskej činnosti napríklad na portáli Finstat.sk. Ak nie je k dispozícii, pýtajte si zoznam dodávateľov prác či materiálov. Ak ste sa už pre konkrétny projekt rozhodli, vypýtajte si možnosť obhliadky stavby, či už hotovej alebo vo výstavbe. Ideálne v sprievode odborníka, ktorý sa stavebníctvu či murárčine rozumie.

S novostavbou si kupujete viac ako len nehnuteľnosť

Pri kúpe nehnuteľnosti v novostavbe alebo v komplexe novostavieb by ste si mali vopred preveriť veľkosť plôch pozemku. Je dôležité vedieť, či ste vlastníkom alebo spoluvlastníkom pozemku, na ktorom bytový dom stojí. Rovnako, či máte vlastnícky podiel na ploche pred vchodom alebo naopak, či sa podiel nevzťahuje na veľkú plochu spoločného pozemku. Aj tieto poplatky na jeho obrábanie alebo úpravu sa môžu preniesť do vašich mesačných prevádzkových nákladov.

A rovnako aj v prípade, ak pozemky a plochy v okolí novostavby vlastní developer či iný súkromný vlastník. Aj za ich využívanie môžete platiť nájom. Možno nepôjde o vysokú sumu, ale poplatok k poplatku a nebude na splátku.

Prístupová cesta musí byť vysporiadaná

Novostavbu môžete kúpiť aj vo fáze projektu s väzbou na konkrétny pozemok. V skutočných podmienkach sa môže stať, že sa realizácia výstavby rieši “za behu” a niektoré vedľajšie čiastkové pozemky sú v procese vysporiadania. Ide najčastejšie o príjazdové cesty. kto by chcel nehnuteľnosť, ku ktorej sa nedostane? Ani autom ani po svojich.

Vstupovať do kúpy bez jasne a zmluvne daných vzťahov je riziko, ktoré vás môže v budúcnosti dobehnúť. S novostavbou si totižto často krát kupujete aj svoju účasť na novom spoločenstve či susedstve. Jeho väzby vytvoríte vy a vaši noví susedia. Aj keď želaním sú dobré vzťahy, nemusí to platiť. Jasne definované právne vzťahy ohľadom vlastníctva a vedomosť o ich rozsahu pred kúpou novostavby sa pre vás stávajú must have. V prípade príjazdovej cesty dvojnásobne.

Bude výstavba pokračovať?

Nielen v prípade kúpy novostavby, ale celkovo nehnuteľností, je pred kúpou preveriť ďalší plán výstavby v rámci územného plánu alebo projektu developera. Nikoho nepoteší výhľad na činžiak, ktorý vyrástol bez možnosti, čo i len vôbec sa k výstavbe vyjadriť.

Ešte jedna malá rada na záver. Ak bude hľadanie ťažké, majte na pamäti, že ak novostavba nebola postavená dobre, určite sa nedostatky čoskoro objavia. Najneskôr však do 3. až 5-tich rokoch.