Aký je rozdiel medzi apartmánom a bytom

Lenka Riganová

Aktualizované
17. júna 2018

Súčasťou mnohých novostavieb v dnešnej dobe už nie sú iba byty, ale často aj apartmány, ateliéry, mezonety, štúdiá či lofty. Všetky tieto, pre bežných ľudí ešte relatívne nové pojmy, k nám prišli spolu s príchodom developerov zo zahraničia.

A čo všetko sa za nimi skrýva?

Byt alebo apartmán

Ak si práve hľadáte nové bývanie, môže sa ľahko stať to, že namiesto kúpy bytu budete uvažovať nad kúpou apartmánu. Aj keď vás maklér zrejme bude presviedčať, že apartmán je v podstate to isté čo byt, nie je to tak.

Poďme sa teda pozrieť na hlavné rozdiely.

Čo je byt?

Byt je definovaný ako obytná plocha väčšia ako 16 m², pričom najmenšia izba nesmie mať menšie rozmery ako 8 m². Je určený na trvalé bývanie. Podmienkou je dodržanie svetlotechnickej normy, podľa ktorej musí byť najmenej 1/3 plochy bytu presvetlená denným svetlom aspoň 90 minút denne.

Čo je apartmán?

Apartmán je definovaný ako nebytový priestor. A prečo nebytový? Jednoducho povedané preto, že nespĺňa normy požadované pri bytových jednotkách. Nevyžadujú sa presné rozmery, ani splnenie svetlotechnickej normy, čím sú primárne vhodné na sezónne ubytovanie. To ale nie je podmienkou.

3 dôvody, prečo developeri ponúkajú apartmány

  1. Najčastejší dôvod, pre ktorý developerom neostáva nič iné, ako označiť priestor pojmom apartmán a následne ho takto ponúkať, je nesplnenie svetelných požiadaviek.
  2. Ďalšou príčinou je aj skutočnosť, že územný plán vyžaduje dosiahnutie určitého pomeru medzi bytovými a nebytovými priestormi. Pre developerov je výhodnejšie predávať nebytové priestory ako apartmány, než ich prenajímať na kancelárske účely.
  3. Apartmány sú u nás skôr považované za službu, ako za bývanie. To pre developera automaticky znamená nižší počet parkovacích miest, ktoré musí zaobstarať.

Výhody apartmánu

Najväčšou výhodou apartmánu oproti bytu je jeho nižšia cena, a to aj pri rovnakej výmere. Apartmán tak pre vás môže byť vhodnou voľbou v prípade, že kupujete vaše prvé bývanie a nemáte peniaze nazvyš.

Kým menej preslnený priestor môže pre niekoho znamenať mínus, nájdu sa aj takí, ktorí dajú prednosť apartmánu pred bytom práve z tohto dôvodu.

Apartmán môže byť aj skvelá investícia. Keďže je vnímaný ako nebytový priestor, je možné v ňom zriadiť aj sídlo spoločnosti. Pri kúpe apartmánu si tak môžete uplatniť odpočet DPH.

Nevýhody apartmánu

Za mínus môže byť považované už vyššie spomenuté nedostatočné preslnenie priestoru. Taktiež sa vám nemusí pozdávať fakt, že apartmán spadá podľa územného plánu do nebytových priestorov.

Môžem si v apartmáne nahlásiť trvalý pobyt?

Odpoveď na túto otázku zaujíma mnohých. Kým kedysi to bol problém, dnes si môžete nahlásiť trvalý pobyt aj v apartmáne. Do katastra sa totiž zapisuje ako byt, teda vec určená na bývanie.

Schváli mi banka hypotéku?

Ani schválenie hypotéky nemusí byť také ťažké. Dôležité slovo bude mať znalecký posudok. Napríklad, ak uvažujete o apartmáne, ktorý spĺňa bytové parametre, no status „apartmán“ má len kvôli územnému plánu, hypotéku vám banka s najväčšou pravdepodobnosťou schváli.

Vo svete realít sa v poslednej dobe môžete stretnúť nielen s apartmánom, ale i s ateliérom, štúdiom, mezonetom či loftom, aj keď ich výskyt zatiaľ nie je až tak rozšírený. A čo vlastne predstavujú?

Ateliér

Na mysli nemáme fotografický ateliér, ale byt, ktorý dostal nálepku nebytový priestor. Dôvodov môže byť viac, ako napríklad nesplnenie limitov prístupu denného svetla, či nesplnenie hygienických alebo hlukových noriem.

Štúdio

Štúdio, veľakrát nazývané aj „staromládenecký” byt, väčšinou pozostáva z jednej izby, ktorá slúži ako všetko v jednom. Jeho rozloha je zvyčajne medzi 45-50 m².

Mezonet

Mezonety najčastejšie vznikajú pri rekonštrukcii, za účelom využitia podkrovia. Nachádzajú sa tak na najvyšších podlažiach a ponúkajú nádherný výhľad na okolie. Atraktívne sú najmä pre mladú generáciu.

Loft

Loft možno označiť aj za luxusnejší, viacúrovňový spôsob bývania. Ide o veľký otvorený priestor okolo 100 m², s vysokými stropmi. Kým slovenská norma stanovuje výšku miestností v byte na 2,5 m, u loftov to neplatí.

Ak teda uvažujete nad kúpou niektorého z vyššie uvedených priestorov na bývanie, nie je potrebné obávať sa. Vždy sa vopred informujte, zvážte pre a proti a nebojte sa pýtať ani realitnej kancelárie či banky, ktorá vám poradí v otázke financovania.

Ako si vybrať finančného poradcu?

Ľuba Školová

Aktualizované
15. júna 2018

Dobrý finančný poradca vám dokáže významne pomôcť pri vašich najdôležitejších životných rozhodnutiach. Poradíme vám ako ho spoznáte a kedy sa vám skutočne oplatí.

V minulosti sa pod pojmom finančný poradca skrýval kadekto a kadečo. Od roku 2010 však vstúpili do platnosti legislatívne zmeny, ktoré jasne zadefinovali kto je finančný poradca, finančný sprostredkovateľ a finančný agent.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Finančnému poradcovi platíme za rady my

Na svoju činnosť potrebuje povolenie Národnej banky Slovenska. Ako klient uzavriete písomnú zmluvu o poskytovaní odbornej pomoci v oblasti financií. Ak teda potrebujete napr. hypotéku, finančný poradca zistí najlepšie ponuky, všetko sám obehá a vy za jeho radu, odporúčanie zaplatíte dopredu dohodnutú províziu. Finančných poradcov by ste na Slovensku zrátali na prstoch jednej ruky. Ľudia nie sú priveľmi naučení ani ochotní platiť za finančné poradenstvo.

Finančného sprostredkovateľa platí banka

Finančný sprostredkovateľ vám naopak odporučí riešenie od finančnej inštitúcie, s ktorou má uzavretú zmluvu. Finančný sprostredkovateľ je “upísaný” jednej spoločnosti. Nepotrebuje žiadne špeciálne povolenie od Národnej banky Slovenska. Jeho motivácia je predložiť vám ponuku, ktorá je pre vás výhodná a zároveň výhodná pre neho, keďže províziu dostane následne od banky alebo inej finančnej inštitúcie.

Finančný agent ponúkne veľký výber produktov od viacerých spoločností

Finanční agenti sa líšia od sprostredkovateľa tým, že majú uzatvorené zmluvy s viacerými finančnými inštitúciami. Klientovi porovnajú viaceré produkty a ponúknu mu jeden z najvhodnejších produktov. Agent dostane províziu od spoločnosti, ktorej produkt nakoniec predá klientovi. Klient tak agentovi za jeho služby neplatí.

Ako vám vie finančný poradca pomôcť

Dopyt po nehnuteľnostiach je stále pomerne veľký a potreba vlastného bývania neutícha. Pri orientácii na trhu s úvermi a hypotékami sa ako laik môžete veľmi rýchlo stratiť. A ak sa nestratíte, zavalí vás papierová agenda, ktorá s ich vybavením súvisí.
Finančný sprostredkovateľ vás bude zastupovať pred finančnými inštitúciami. Jeho úlohou je dokázať prehodnotiť aktuálnu ponuku hypoték, vybrať najvhodnejšie možnosti pre vaše potreby, prekonzultovať s vami rozhodnutie a na koniec v zastúpení zabezpečiť všetky či prinajmenšom väčšinu „vybavovačiek“. Nesporne vám ušetrí množstvo času. V ideálnom prípade by ste ako jeho klient mali mať jedinú starosť – podpísať papiere s top ponukou pre vašu budúcnosť.

Pri zložitejšom type úverov oceníte aj to, že sa postará i o doklady ako znalecký posudok, informovanie a vybavenie náležitosti na katastri či vybavenie poistenia nehnuteľnosti. Primárne preverí, za akých podmienka a či vôbec budete môcť získať hypotéku, úver a po vašom rozhodnutí spracuje žiadosť, doručí ju do banky a dohliadne na celý proces až po jeho samotný koniec.

Treba myslieť na výšku úveru, ktorý si klient berie a zohľadniť ju predtým, než sa do jeho riešenia pustí. Čím väčší úver, tým náročnejší proces vás bude čakať a pomoc profesionála bude na mieste.

Aký je finančný poradca, ktorý sa vám vyplatí

Veľkou devízou finančného poradcu budú jeho odporúčania od spokojných klientov. Ak sa rozhodnete pre niekoho sami, skúste si ho preveriť – pohľadajte na internete, opýtajte sa známych.

Veľmi dôležitý je i váš osobný dojem z prvého stretnutia. Predsa len, ide o človeka, ktorému sa zverujete v jednom z najdôležitejších momentoch v živote. Pocit dôvery v jeho osobnosť a i vedomosť je na mieste. Verte vášmu vnútornému pocitu a všímajte si jeho štýl komunikácie či vás počúva, reaguje rozumne a svoje názory stavia na pádnych argumentoch.

Vzdelanie a prehľad v úverovej problematike sa žiada. Váš človek by mal mať matematické a logické myslenie, aby dokázal ponuky hypoték hodnotiť efektívne v dlhodobom horizonte. Nie prvoplánovo, podľa marketingových lákadiel banky, napríklad v podobe extra nízkych úrokov. Ponuku, ktorú vám predstaví, s vami bude konzultovať a prehodnocovať, nebude vás priamo či nepriamo tlačiť do jednej možnosti.

Poradca, ktorý je dobrý sa osvedčí rýchlo svojimi schopnosťami. Tým, ako rýchlo a s prehľadom dokáže vyriešiť požiadavky svojho klienta a vopred s ním preberie províziu, ktorá bude pevne daná a jasne i zmluvne odsúhlasená.

Je pravdou, že vybaviť hypotéku si môžete aj sami. Zvládnete to, ale s pomocou profesionála to bude omnoho hladšie, a ak si vyberiete dobre, tak aj výhodnejšie pre vás.