Je lepšie kúpiť si spoločné bývanie pred svadbou alebo ako manželia?

shutterstock

Neviete čo skôr? Či najprv svadba a potom bývanie alebo naopak?

Zistite odpovede na základné otázky a rozhodnite sa.

Tak ako aj svadba aj kúpa nehnuteľnosti predstavujú investície, ktoré vám zmenia život. Veľmi často ich riešime krátko po sebe. Otázkou však ostáva, v akom poradí.

Ako budete riešiť financovanie kúpy?

Peniaze bývajú jablkom sváru v mnohých manželstvách a vzťahoch. Pri spôsobe financovania je potrebné mať jasno v tom, kto akou sumou prispieva na kúpu nehnuteľnosti či kúpu zariadenia. Ak financovanie prebieha prostredníctvom hypotekárneho úveru, treba si určiť, či bude úver čerpaný spoločne alebo sa bude viazať na jedného z páru.

Dôvera zohráva prím

Aj keď láske veríme nadovšetko, niekedy sa poistka predsa len zíde. Ideálne v podobe zmluvy, ktorá bude upravovať spolupodielníctvo na vlastníctve kupovanej nehnuteľnosti. Pre jasne právne vymedzenie vlastníckych vzťahov a majetku, ktorý bol nadobudnutý a investovaný do kúpy nemusíte čakať do svadby.

Samozrejme, ak si na zmluvy nepotrpíte a jednoducho vzťah nechcete zatieniť formalitou, akou je, nemusíte ju riešiť. Je to na vašom spoločnom rozhodnutí. Tak či onak, aj v prípade vstupu do zväzku manželského, sa partneri môžu rozhodnúť uzavrieť predmanželskú zmluvu.

Rozvody sa stali bežnou záležitosťou aj u nás, a tak je normálne, že ľudia hľadajú zadné a bezpečné dvierka. Všetko pomerne úzko súvisí s vašim postojom k inštitúcii svadby, vašim životným hodnotám, vzájomnej dôvere či hĺbke vášho vzťahu.

svadobný pár ruky s obrúčkami
shutterstock

Kto bude riešiť formality?

Dôležitým krokom je aj jasno vo veci platiteľa budúceho poistenia bytu, platenia poplatkov a rozdelenia mesačného rozpočtu. Ak pred svadbou spolu nebývate je jasné, že situácia sa kúpou bytu zmení a budete musieť znášať výdavky, o ktorých ste predtým netušili. Na polovicu alebo podľa dohody. Svadba bude už len formálnym z oficiálnením vášho vzťahu.

Naopak, ak uprednostníte svadbu, bývanie nadobudnuté po svadbe bude vaším spoločným majetkom. Avšak, dbajte na to, že ak vám záleží na poistke a budete investovať vaše zdroje, ktoré ste nadobudli pred svadbou, poistka vám možno uľahčí budúcnosť.

Ak však už spolu bývate, kúpou vlastného bytu alebo svadbou a kúpou vlastného bytu sa pre vás nič nemení. Teda, okrem pocitu spokojnosti. Pretože, vlastné je holt vaše.

Je pre vás lepší podnájom alebo vlastné bývanie?

podpis zmluvy
shutterstock

Hotovosť na kúpu vlastného bývania má len málo ľudí. Tento problém sa väčšinou rieši hypotékou, teda “zadlžením” na niekoľko desiatok rokov.

Máte však ešte jednu možnosť, zaobstarať si bývanie v podnájme.

Podnájom bytu je výhodný, ak sa nechcete viazať

Ak ste aktuálne v procese životných zmien, je pre vás výhodný podnájom. Využívajú ho napr. študenti alebo ľudia, ktorí sa museli presťahovať na obmedzený čas do iného mesta, resp. mladí ľudia, ktorí sa s rodinou ešte neponáhľajú. Podnájom často volia aj cudzinci alebo ľudia, ktorí nesplnili podmienky na získanie hypotéky.

S tým súvisí vaša finančná situácia. Ak nemáte pravidelný príjem alebo vlastné úspory, radšej s kúpou ešte počkajte. Banka vám pri žiadosti o hypotéku pridelí nízku bonitu, ktorá sa prejaví nižšou schválenou sumou úveru a vyšším úrokom. Riskovať, že nebudete schopný splácať hypotéku a prídete o bývanie, nestojí za to.

Výhody podnájmu

Hlavnou výhodou je, že nehnuteľnosť môžete meniť za inú. Ak sa potrebujete rýchlo presťahovať kvôli nečakaným životným udalostiam, nie ste k ničomu viazaní. A problémy v podobe pokazených či nefunkčných vecí za vás často rieši majiteľ.

Nevýhody podnájmu

Pri podnájme žijete neustále v neistote. V neistote stúpajúceho nájomného, v neistote, či vám majiteľ nepredĺži zmluvu.

Pre mnohých z nás je nepríjemné investovať do cudzích vecí. A pri prenájme to nie je nič iné. Aj keby napr. byt potreboval väčšiu rekonštrukciu, určite sa do nej nebudete púšťať v cudzej nehnuteľnosti.

kľúče od bytu
shutterstock

Kúpa bytu je pre ľudí, ktorí chcú ostať na jednom mieste

Väčšinou sa vraví, že je lepšie platiť vlastné, ako vrážať do cudzieho. Kúpa bytu je pre ľudí, ktorí už majú jasno, kde chcú stráviť budúcnosť. Úvery majú aktuálne prijateľne nízke úrokové sadzby, ktoré vám umožnia zaobstaranie si vlastného bývania lacnejšie.

Na začiatku by ste si mali sadnúť a vypočítať si, akú hypotéku si budete môcť dovoliť. Mesačnú splátku za hypotéku potom porovnajte s mesačným nájmom za prenajaté bývanie.

Výhody kúpy bytu

Ak byt kúpite, po splatení hypotéky na vás čaká majetok v osobnom vlastníctve. Ten môžete predať alebo prenajímať, z čoho získate nemalé peniaze. Je tiež akási investícia na dôchodok.

Prenájom vašej vlastnej nehnuteľnosti pre vás môže predstavovať akýsi pasívny príjem, ktorý si môžete odkladať na vlastný dom, či deti.

Riziká kúpy bytu

Najväčším rizikom je zvyšovanie úrokových sadzieb a teda, že hypotéka pre vás bude záväzkom, ktorú musíte splácať aj v ťažkých životných situáciách.

Zmena fixácie ako najväčší postrach zo splácania hypotéky

Fixačnou dobou vám banka zaručuje rovnaké podmienky, za akých ste si úver na začiatku brali. Na dobu napr. 3 alebo 5 rokov vám teda banka nemôže zvýšiť úrokovú sadzbu. Výšku úrokových sadzieb nevie nikto dopredu odhadnúť. V dnešnej situácii je ale jasné, že trend výšky úrokov bude stúpať. Ak by sa vám predsa len úrok razantne zvýšil, byt môžete stále kedykoľvek predať alebo refinancovať a znížiť si napr. výšku mesačnej splátky.

Ako si všetko spočítať?

Čo je pre vás finančne výhodnejšie?

Porovnali sme pre vás náklady na hypotéku a platenie nájmu v byte.

Úrokové sadzby sú dnes veľmi nízke, a preto sa hypotékam darí. Aj napriek narastajúcim cenám sa vám kúpa väčšinou vyplatí. Mesačný nájom by vás vo väčšine prípadov vyšiel drahšie ako splátka hypotéky.

Dôležité je aj to, či máte nejaké vlastné finančné zdroje. Pomer vlastných a cudzích zdrojov môže ovplyvniť výšku mesačnej splátky. Nedostatok našetrených peňazí vám môže skomplikovať poskytnutie úveru. Odporúča sa mať minimálne 15 % vlastných financií.

Životné situácie a kúpa bytu či domu

Ak ste sa rozhodli pre vlastný byt, rozmýšlajte nad svojou životnou situáciou, resp. situáciou ku ktorej v blízkej dobe smerujete, napr. sa stanete rodičmi.

Ideálnou dispozíciou pre rodinu je 3-izbový byt, ktorý vám zaručí dostatočný priestor na výchovu detí. Ak rozmýšlate nad rodinným domom, určite zvážte možnosti dopravy detí do škôlky a seba do práce. Niekedy vám to zaberie viac času, než si myslíte.

Na záver

Pri kratšom pobyte na jednom mieste (do 5 rokov) je výhodnejší prenájom. Inak sa odporúča nehnuteľnosť kúpiť.