Pre väčšinu z nás predstavuje kúpa vlastného bývania najväčší obchod života. V súvislosti s ním sa vynárajú obavy, ako bezpečne zaplatiť za vybranú nehnuteľnosť tak, aby sme neprišli nielen o ňu, ale ani o peniaze.
Aj tu platí, že myslieť dopredu a byť pripravený sa vypláca.
Pokiaľ sa chystáte hradiť nehnuteľnosť z vlastných zdrojov alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, buďte opatrný. V prípade, že ide o vyššiu sumu, určite odporúčame využiť jeden z nasledujúcich dvoch spôsobov zloženia kúpnej ceny:
- Úschova do notárskeho depozitu
- Vklad na vinkulovaný účet v banke
Či už sa rozhodnete pre jeden alebo druhý spôsob, cieľom oboch je zabezpečiť bezproblémové uvoľnenie sumy v prospech predávajúceho až po predložení listu vlastníctva. Na tomto liste už ako vlastník nehnuteľnosti figurujete vy a je na ňom zapísaná len povolená ťarcha.
Ak by na liste vlastníctva boli neželané ťarchy alebo by samotný prevod práv z nejakého dôvodu nenastal, nemusíte sa obávať. Notár alebo banka vám peniaze vráti späť.
Zloženie kúpnej ceny do notárskeho depozitu
V prípade, že si vyberiete tento spôsob, notár vám o zložení kúpnej ceny vydá doklad – notársku zápisnicu. V nej sa zaväzuje, že:
- uvoľní dohodnutú sumu predávajúcemu po predložení listu vlastníctva, kde bude v časti vlastník uvedené vaše meno. Súčasťou tohto listu budú len ťarchy, ktoré kúpnou zmluvou povolíte,
- uvoľní financie späť kupujúcemu, pokiaľ katastrálny odbor vklad zamietne alebo zastaví.
Notársky depozit je tak spoľahlivou poistkou pre kupujúceho a rovnako aj pre predávajúceho.
Navyše, každý notár musí byť zo zákona poistený pre prípad škody. Pokiaľ by sa teda peňažný ústav, kde je uložená notárska zábezpeka dostal do nejakých ťažkostí, poisťovne kryjú prípadnú škodu v plnej výške.
Môžete si tak byť istý, že vaše peniaze sú pri tejto úschove naozaj v bezpečí.
Zloženie kúpnej ceny na vinkulovaný účet v banke
Rovnako ľahko to v podstate ide aj pri tomto spôsobe. Je tu však jeden háčik, ktorý môže odradiť (a to najmä predávajúceho).
Jednoducho povedané, pri tejto metóde, si kupujúci zriadi v banke účet na svoje meno, kde uloží financie. Banka následne obmedzí právo kupujúceho disponovať s danými peniazmi.
Ihneď po predložení listu vlastníctva kupujúcim, banka zasiela peniaze na účet predávajúceho. Samozrejme, na tomto liste vlastníctva musí byť uvedený ako majiteľ nehnuteľnosti už kupujúci.
Pozor na riziko
A teraz už spomínaný háčik. Vinkulované účty nie sú chránené pred exekútormi. Každá banka vám do potvrdenia o vinkulácii uvedie poznámku, že pokiaľ by bol tento účet zablokovaný exekútorom, nenesie za finančné prostriedky žiadnu zodpovednosť.
Tak by sa teda mohlo jednoducho stať, že vlastnícke právo by bolo po podaní kúpnych zmlúv a návrhov na vklad reálne prenesené. To je v poriadku. Avšak, ak by exekútor počas tohto konania zablokoval vinkulovaný účet, predávajúci by financie nedostal. A to aj napriek tomu, že nehnuteľnosť riadne previedol.
Zloženie kúpnej ceny na vinkulovaný účet je bezpečným krokom v prípade, že vystupujete ako kupujúci. Pokiaľ nehnuteľnosť predávate, výhodou je vedomie, že peniaze na vás čakajú v banke. Na druhej strane hrozí riziko, že peniaze sa k vám z dôvodu blokácie účtu nedostanú.
V tejto chvíli vám pravdepodobne napadlo, že toto zrejme nie je ten najbezpečnejší spôsob. A práve preto vám odporúčame voliť pri zložení kúpnej ceny úschovu do notárskych depozitov.
Majte tiež na pamäti, že podpis kúpnej zmluvy ani jej podanie na kataster z vás nerobí vlastníka nehnuteľnosti.
Stávate sa ním až povolením vkladu vášho vlastníckeho práva okresným úradom.
Preto nezabudnite, že opatrnosti nie je nikdy dosť.
Aby vám namiesto vysnívaného bývania neostali len oči pre plač, zverte peniaze do rúk inštitúcií na to určených.